Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polscy pisarze i ich sukcesy za granicą

(16)
Jak wygląda sytuacja naszej literatury za granicą? Kogo i gdzie wydają? O czym zagraniczni czytelnicy chcą czytać w książkach naszych autorów?
  • 2011-09-06 15:55 | Pickard

czytać polskie

robić tak, jak robią inni - Francuzi czytają autorów francuskich, Niemcy Niemców. My czytajmy naszych. I będzie tak jak z Allegro vs Ebay - ktokolwiek zechce wejść na polski rynek z obcymi autorami, wyleci z tego rynku jak z procy
  • 2011-09-06 18:18 | pantherion

Re:Polscy pisarze i ich sukcesy za granicą

We Francji "od kilku lat rzadko sprzedaje się więcej niż tysiąc egzemplarzy polskiej książki". Niewykluczone, ze od lipca ta statystyka moze sie nieco poprawic - wtedy to mialem przyjemnosc przebywac w Paryzu i zauwazyc, ze w sieci sklepow Virgin (odpowiednik naszych Empikow) promowanym autorem miesiaca byl Witold Gombrowicz. Moze uda sie zatem upchnac dodatkowe kilkanascie sztuk?
  • 2011-09-06 21:28 | Zaratustra

Najpierw czytam, że sytuacja naszej literatury za granica jest tragiczna, a potem autorka pisze tak, żeby tej tezie zaprzeczyć - że jest masa sukcesów. Nie rozumiem.

Swoją drogą kryzys prozy jest nie tylko u nas, co wszędzie na świecie. A może nie tyle prozy co czytania książek jako takich, lub ich kupowania - sam w tym roku przeczytałem 10 e-booków, to się liczy?

Mnie ciekawi jaka jest sytuacja naszej literatury na Ukrainie i Białorusi - a najbardziej w Czechach. Wiem, że nasi południowi sąsiedzi bardzo cenią sobie naszą poezję, zresztą z wzajemnością - znam z nazwisk głównie czeskich poetów. Ale obiektywnie patrząc to oni chyba dopiero mają kryzys, co? ;/

• 2011-09-07 13:25 | maxaue

Problem w tym, że literatura to nie kiełbasa i dzieli się wyłącznie na złą i dobrą, a nie na polską i zagraniczną. Boże chroń nas przed takimi amatorami książek, traktującymi je jak kiełbasę!
  • 2011-09-07 17:30 | serowik

Hallo Pickard, zabawna wypowiedz w odniesieniu literatury, bylo juz kupuj tylko polskie towary, Polska dla Polakow. Naprawde chcesz zrezygnowac z czytania zagranicznych autorow? Z powodow patriotycznych?
    Po za tym byloby ciekawe, gdyby artykul zostal wzbogacony o konkretne liczby
    np. ilosc egzemplarzy polskich ksiazek sprzedanych w innych krajach w ostatnich latach w porownaniu do czeskich, wegierskich czy rosyjskich.
  • 2011-09-07 19:53 | Justyna Sobolewska

Kilka lat temu w hiszpanskim kraju Baskow poraz pierwszy prezydentem zostal nie Basque .Paxi lopez sie nazywal .Gdy sluchalem rano w radiu fragmetu jego przemowienia uslyszlem :sprobujemy znalesc zgody choc roznimysie od siebie jak dwie krople jednej wody " Hey ,ja to znam -pomyslale ,oczywiscie to Szymborska .Czyz by plgiat ? Kupilem gazete aby sie lepiej poinformowac.Napisane bylo "Patxi Lopez zacytowal polska poetke w swoim wstepnym przemuwieniu "Lzy mi w oczach nie pozwolily czytac dalej .
  • 2011-09-07 21:05 | Rysiu

Kiedy w Polsce mowi sie o literaturze polskiej to zawsze mowi sie jaka jest uboga, jak malo mamy talentow itp. itd.
    Jak sie podaje dlaczego nie tlumaczy sie jej zagranica to zawsze za powod podaje sie, ze jest "trudna".
    Moze polscy pisarze powinni sie uczyc od np. czeskich pisarzy jak sie pisze uniwersalnie.
    Pozdrawiam,
  • 2011-09-08 07:34 | ivo

Polscy czytelnicy też mogliby się uczyć... w ogóle. Czytania literatury. Wiele "pomaga" szkoła. Jak się zbombarduje umysły młodzieży bogoojczyźnianymi pozycjami z XIX wieku, pisanymi w języku którego nie rozumieją, to trudno się dziwić, że do czytania przejawiają niechęć, względnie, w przypływie pragnienia intelektualnych przygód rozerwą się Grocholą albo Wiśniewskim...
  • 2011-09-08 13:55 | joanna kopytowska

Powieści i dramaty Zyty Rudzkiej wydano w Niemczech ,Holandii ,Szwecji i Szwajcarii

Europa czyta uważnie wszystkich godnych polecenie pisarzy bo dbają o to wielkie wydawnictwa ,szczególnie silny jest ruch wydawniczy w Niemczech ,to oni wydali na przykład wszystkie książki niedocenianej przez szeroką publicznosć w POlsce Zyty Rudzkiej ,jej ŚLICZNOTKĘ DOKTORA JOSEFA wydano w Holandii ,Szwecji ,Szwajcarii i oczywiście najpierw w Niemczech a historia ta jest pięknie i z pasją napisana.Opowiada o dziewczynce żydowskiej która była poddana pseudobadaniom medycznym w obozie w Auchwitz. W wyniku tych badań straciła rękę ale przeżyła bo była ładna i podobała się doktorowi śmierć ,doktorowi Mengele.Historia ta ma dodatkowy wymiar bo opowiedziana jest z perspektywy starej kobiety dożywającej swoich dni w domu starców .Mówcie co chcecie ale taka narracja wywołała u mnie wrażenie metaforycznego oskarżenia o sklerozę ,skostnienie i obłęd CAŁEJ KULTURY EUROPEJSKIEJ ,która po 2000 lat wielkich osiagnięć zdegenerowała się w nazizm ,dla mnie ta ksiażka warta jest Nagrody Nobla .No i sąsiedzi Zytkę docenili a Polacy nie znają jedej z najwybitniejszych polskich pisarek współczesnych .Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie
  • 2011-09-08 21:27 | antysolidaruch

Jezeli jakas polska pisarka czy pisarz pisze o Zydach to murowane tlumaczenie. Gdyby ta pani napisala o polskiej dziewczynce rownie pasjonujaco, nikt nie zainteresowalby sie. Samo tlumaczenie na jezyk obcy niczego nie gwarantuje, liczy sie rowniez ilosc nakladu i czy ksiazka ukazala sie w formie kieszonkowej, tzw. pocket book. Za granica jest wiele roznych wydawnictw, specjalizujacych sie w roznej tematyce. Tak sie sklada, ze mieszkam w Szwecji i jakos nie zauwazylem "szumu" wokol tej "wspanialej" ksiazki.
  • 2011-09-08 22:54 | Pickard

nie o to chodzi. Gdybyś dobrze pogrzebał, znalazłbyś w jednym z archiwalnych numerów Polityki artykuł o tym, że ludzie czytają swoją literaturę, znaczy pisaną przez rodaków. Francuzi Francuzów, Włosi Włochów itd.
    Polscy autorzy niczym nie ustępują zagranicznym, a nawet ich przewyższają ;-)
    No dobra, serio tak uważam. Zdecydowanie wyżej cenię np kryminały Krajewskiego czy Marcina Wrońskiego, niż nędzne wypociny Larssona. TAK, przeczytałem ten Larssonowy badziew, ktoś mi to wcisnął i nie mogłem odmówić. Nigdy więcej. Polska literatura jest po prostu lepsza, nie ma sensu sięgać po zagraniczną. No, może po Pielewina, Akunina i Yeskowa, i Pratchetta jeszcze warto sięgnąć, ale cała reszta...
  • 2011-09-08 22:57 | Pickard

hej, a kolega zna takie nazwiska jak Robert M. Wegner, EuGeniusz Dębski, Rafał Kosik, Jarosław Grzędowicz? Może Andrzej Sapkowski?
    Nie ma kryzysu w czytelnictwie, a polska proza współczesna ma się dobrze.
  • 2011-09-09 17:11 | Cisza

Zazdroszczę tym, którzy lubią czytać prozę współczesną i w sumie to podziwiam. Bo ja nie wiem, jak można czytać książkę osoby, której niedoskonałości na bieżąco doświadcza się.
    Dzisiejszy pisarz, to z reguły kupa nieszczęścia, poziom intelektu bulwersujący, ego nadęte do nieprzyzwoitości i te stęki przy wywiadach...
    To już lepiej czytać zmarłych. Tu można przynajmniej założyć posiadanie jakichś wartości, zasad, kunsztu, wiedzy.
  • 2011-09-09 19:42 | RoMAN

Akurat "badania" kobietom robil nie tyle dr Mengele, co prof.Clauberg (chyba blok X albo XI).
  • 2011-09-10 00:35 | nocturn

a co to znaczy 'cala reszta'

literatura swiatowa to jest dosc szerokie pojecie. nie tylko to, co mozna znalezc w empiku, w dziale literatura obca.
  • 2011-09-10 18:15 | halszka31

Polska literatura jest dokładnie taka sama jak polskie społeczeństwo ze swoimi fobiami, kompleksami i ograniczeniami.
    Recepcji literatury polskiej za granicą nie można chyba rozpatrywać w oderwaniu od czytelnictwa literatury polskiej, tutaj, u nas w Polsce.
    Ci, którzy się przebijają są jednak nietuzinkowi - zawsze niosą uniwersalne przesłania.
    Całą klasykę polską mam zaliczoną - nie było wyboru, przekładów było mało.Potem
    Parnicki,Lem,Hłasko,Dygat,Brycht,Konwicki,Stryjkowski,Herbert,Putrament,Andrzejewski,Bratny i najnowsza generacja:Tokarczuk, Stasiuk, Huelle i Sapkowski (fantastyka była moim ulubionym gatunkiem- czytałam wszystkie pozycje autorów polskich, m.in.:Zajdel, Boruń i Trepka,Snerg-Wiśniewski )
    Czy ktoś jeszcze pamięta miesięcznik kupowany spod lady "Literatura na Świecie"? Czytając go, już wtedy człowiek czuł się obywatelem świata...