Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

20 książek na jesień – premiery, bestsellery

(5)
Po lecie, które nie rozpieszczało – ani pod względem pogody, ani jeśli chodzi o nowości książkowe – jesienią nie zabraknie wielkich wydarzeń literackich. Sprawdzamy, co będzie można przeczytać w długie jesienne wieczory.
  • 2011-09-15 14:16 | klakson

Nowa książka A.Lubowskiego

Podobno autor Andrzej Lubowski napisał ciekawą książkę o Brzezińskim.
    Ukaże się jesienią w Agorze pod roboczym tytułem "Człowiek, który podminował Kreml"

Lubowski napisał kilka lat temu świetną książke o USA (Kontuzjowane mocarstwo)
  • 2011-09-15 17:34 | joanna kopytowska

Re:20 książek na jesień – premiery, bestsellery

Chętnie przeczytam polecone książki a ja właśnie czytam ,teraz czytam, bo przełamałam się wreszcie i czytam , ksiażkę Domosławskiego o Ryszardzie Kapuścińskim i mam bardzo mieszane uczucia ,po pierwsze wydaje mi się że zamysłem ksiażki było krytyczne spojrzenie na wszystkie aspekty życia pisarza i dziennikarza CZYLI SWENSACJA ,WYWOŁANIE SZUMU WOKÓŁ KSIAŻKI CZYLI CELOWA NAHALNA AUTOPROMOCJA AUTORA i to tego który tak często zarzuca skłonność do mitomaństwa swojemu bohaterowi . Więc obok udanych odkryć/ tu najbardziej zainteresował mnie wątek sybiozy z systemem który wypromował Kapuścińskiego i umiejętna krytyka SYSTEMU, TEGO SAMEGO SYSTEMU KTÓRY ON UMIEJETNIE WYKORZYSTAŁ DO REALIZACJI WŁASNEJ KARIERY wyrażona przez Kapuścińskiego w Cesarzu .Jego antyszambrowanie w przedsionkach władzy i wśród meandrów redakcyjnych uwarunkowań jako CZŁOWIEKA w celu realizacji swoich marzeń jakimi były podróże reporterskie zaaowocowały ARCYDZIEŁEM PISARZA / są tu ewidentne kiksy typu zarzucenie pisarzowi że BĘDĄC DZIECKIEM zachował w pamięci sielski obraz Polesia i nie pamięta nic a nic ze skomplikowanych relacji i konfliktów etnicznych żyjacych tam grup ludzi .Jest w takim ujęciu coś tak śmiesznego i głupawego że nie chce mi się tego komentować ,są fragmenty które wydają mi się interesujące ,to zadanie pytania na ile książki Kapuścińskiego są literaturą a na ile czystym reportażem .Pytanie o ich związek z rzeczywistością ale nie ufam uwagom Domosławskiego .Wydają mi się równie głupie jak poczatek ksiażki ,są tu jednak uwagi cytowanych przez niego rozmówców i ich poziom odbiega od tonu książki na tyle że można zadać sobie pytanie o rolę autora tej książki ,taki głupek przydrożny spisujący złote myśli spotkanych na drodze mędrców .Taka formuła książki wprawiła mnie najpierw w zdziwienie w osłupienie nawet bo książka ma być przetłumaczona na wiele jezyków a w Polsce wywołała burzę. Myślę że większość ludzi nie przebrnęła przez niezręczne żenujace wywody autora.Nie wie że połowa to cytaty teksów obcych a 3/4 to cytaty mniej lub zręczniej przytoczonych rozmów z ciekawymi przyznam rozmówcami .Szybko wyrobiłam sobie zdanie o autorze ,to dzienikarz na siłę ,ktoś kto pieczołowicie spisuje fakty ale nie potrafi ich ani uszeregować ani zorganizować w spójną całość ani nawet podzielic ksiażki na rozdziały bo na początku sugerują jakąś chronologię ,potem odwołują się do tytułów napisanych przez Kapuścińskiego książek.W sumie jako książka to gniot idealny ale cel osiągnięty ,wielki pisarz zniesławiony jako zły ojciec ,żły mąż ,mitoman budujący swoja legendę na bajkowych opowieściach z przeszłości ,erotoman bez zahamowań i na dodatak zły reporter ,który konfabuluje zamiast przytaczać prawdziwe fakty , nikt mi nie wmówi ze celem było obiektywne ustalenie faktów z życia wielkiego pisarza CELEM I TO NIESTETY OSIAGNIĘTYM BYŁA AUTOPROMOCJA ŻżLEGO GŁUPIEGO JAK NOGA STOŁOWA DZIENNIKARZA ARTURA DOMOSŁAWASKIEGO ,którego pisanie mimo iz przekroczył 40 ,tak zaangażowane pisanie ,spisywanie faktów nie zostało dostrzeżone ,teraz owszem dostrzeżono powszechnie ,światowo nawet ŻLEGO PISARZA I ZŁEGO DZIENNIAKRZA ,KTÓRY NIE UMIE PISAĆ KSIĄŻEK ALE POTRAFI CYTOWAĆ INNE KSIĄŻKI I INNYCH LUDZI wrzucając wszystko byle jak do worka pod tytułem BIOGRAFIA ZNANEGO PISARZA I DZIENNIKARZA , a ludzie kartkują czytają dwa rozdziały o córce która ojce znienawidziła i o życiu prywatnym pisarza ,I DO KOSZA KOCHANY PANIE ARTURZE DO KOSZA ALBO NA PÓŁKE obok plejady pięknych magicznych mądrych książek autora którym Pan marzył byc a nigdy nie będzie GENY
  • 2011-09-15 21:56 | klakson

Polecam następujące materiały krytyczne o książce:
    "7 grzechów Domosławskiego" http://wyborcza.pl/kapuscinski/1,104743,8887875,Siedem_grzechow_Domoslawskiego.html

21 pytań do Domosławskiego: http://nonfiction.blog.onet.pl/

oraz grupę w portalu Facebook: https://www.facebook.com/group.php?gid=311071122091
    Moim zdaniem żenująca była atmosfera wielkiej radości, z jaką red. Baczyński przejął Domosławskiego z Gazety Wyborczej. "Polityka" mnie zażenowała.
  • 2011-09-15 22:12 | alojz

A gdzie listy Lema do Mrożka? Toż to hit jesieni, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego już 5 października. Czekam z niecierpliwością!
  • 2011-09-27 10:37 | Łukasz

A ja polecam książkę Ostatni Taki Amerykanin:
    http://miedzystronami.blox.pl/2011/09/Ostatni-taki-Amerykanin-Elizabeth-Gilbert.html