Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co z tą prędkością światła?

(28)
Agencje donoszą o wykryciu neutrin poruszających się z prędkością nadświetlną. Ale poczekajmy jeszcze z rewizją teorii względności.
 • 2011-09-23 16:35 | ronin

  hehe

  Dziennikarzy w kwestiach naukowych można nabierać jak dzieci, rotfl.
 • 2011-09-23 16:41 | bobola

  There was a young lady named bright...

  Scisle biorac stwierdzenie, ze nic nie moze sie poruszac z szybkoscia nadswietlna nie jest sluszne. Dotyczy to tylko falk elektromagnetycznych w prozni oraz obiektow posiadajacych mase spoczynkowa. Neutrina zapewne masy spoczynkowej ni posiadaja a pole neutrinowe moze nie byc elektromagnetyczne i w zwiazku z tym moze miec odmienna i wyzsza od c szybkosc propagacji. Pamietajmy tez ze 60 nsec to 60x10^-9 sec a pomiar czasu jest obdarzony zawsze pewnym bledem.
 • 2011-09-24 00:38 | maksymilian

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Ochłonąwszy z porażenia znawstwem tematu u kolegi boboli odkryłem ze zdumieniem, że:
  - "60 nsec to 60x10^-9" to po prostu 60 miliardowych sekundy,
  - zaś "wyzsza od c szybkosc propagacji" to prędkość rozchodzenia się wyższa od prędkości światła..., muszę to sobie wbić do głowy raz na zawsze!
 • 2011-09-24 12:34 | Marek

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Cząstki o masie niezerowej faktycznie nie mogą się poruszać szybciej niż światło. Podobnie fala elektromagnetyczna w próżni. Ale już w ośrodku innym niż próżnia prędkość światła może być przekroczona. Vide promieniowanie Czerenkowa. Poza tym czasem wydaje się nam, że obserwujemy bardzo szybką falę, ale jej ośrodek, cząstki poruszają się o wiele wolniej. Tak "działa" meksykańska fala na trybunach. Odpowiednio zsynchronizowane ruchy ramion grubasów wcinających popcorn tworzą falę biegnącą równo z Usainem Boltem. To przykład prędkości fazowej. Więc o przekroczeniu prędkości światła i sensacji z tym związanej należy mówić ostrożnie. Przykład fali świetlnej z odległego wybuchu gwiazdy z jednoczesnym dotarciem do Ziemi czoła fali neutrin potwierdza, że neutrina w próżni poruszają się nie szybciej niż prędkość światła. Dodatkowo, jeśli poruszają się minimalnie wolniej niż światło, to mogą mieć masę (minimalną)spoczynkową, jeśli poruszają się z prędkością światła to masy spoczynkowej nie mają i może lepiej jest traktować neutrina jako promieniowanie.
 • 2011-09-24 15:10 | Janusz

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Co z tą prędkością? Nic. Humbug. Kolejny marny spisek tych, którzy chcą totalnego zgłupienia człowieka, poprzez wyrugowanie Boga z ludzkiej świadomości. Nie ma Boga, nie ma piekła, a nie ma piekła, to nie ma odpowiedzialności - można kraść, mordować i łgać do woli.

  Fizycy już zaczynają twierdzić, że to odkrycie wszystko zmienia oraz przeczy relacji przyczyna-skutek, ich zdaniem skutek ma teraz wyprzedzać przyczynę, więc zarówno filozoficzna myśl starożytna, jak i średniowieczna nadawać się mają na śmietnik. Moim zdaniem to ich płytkie umysły nadają się raczej na śmietnik. Starają się godzić w Tomasza z Akwinu, a więc w istnienie Boga, w pierwszą praprzyczynę. Marna intryga.

  Nawet jeśli neutrina podróżują z prędkością większą od światła, to jaka jest przyczyna tego skutku, ateistyczne mądrale? Co to za dowód przeciwko Bogu? To jedynie informacja, że są od małego Fiata samochody szybsze. Owszem, to otwiera nowe horyzonty tym, którzy myśleli dotąd inaczej, zmienia naukowe dogmaty, ale jedyne, co tak naprawdę udowadnia, to marny poziom współczesnej nauki, która jeszcze w historii nie raz zaszokuje swych fundamentalistów, tak jak to już niejednokrotnie miało miejsce. To tylko kolejny dowód na ludzką głupotę.
 • 2011-09-24 17:53 | drmiko

  Re:Co z tą prędkością światła?

  ty zartujesz, prawda?
 • 2011-09-24 19:51 | Tenno

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Oj, brane leki już nie pomagają. Czas na zmianę.
 • 2011-09-24 19:56 | gliwer

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Nie za bardzo rozumiem po co odgrzewasz jakieś stare komunistyczno-dewocyjne pasztety przeciwstawiające naukę Bogu...
  NIKT z tych naukowców, którzy brali udział w w/w opisywanym doświadczeniu NIE jest jeszcze pewien wyników, stąd też opublikowali swoje rezultaty z zastrzeżeniem, że czekają na ich (potwierdzenie lub odrzucenie)... i NIGDZIE nie kontestowali obecności Boga, jak i samej istoty stworzenia.
  Tak jakoś się składa, że Im się więcej wie o świecie, tym bardziej rośnie wewnętrzne przeświadczenie, że NIC nie zostało zostawione przypadkowi, że za tym porządkiem kryje się jakaś GENIALNA MYŚL... Tak to działa..
  Widać, że masz małą wiedzę i powtarzasz jakieś zasłyszane komunały... ten mały Fiat i Św. Tomasz z Akwinu są tak boleśnie standardowe i przewidywalne w Twoim myśleniu, jak przysłowiowa bułka z masłem... Podejrzewam, ze o samym Św. Tomaszu z Akwinu mało wiesz, skoro nawet nie dodajesz, ze jest świętym...
  Piszesz o głupocie ludzkiej... ciekawe czyją masz na myśli?? Błądzenie jest rzeczą ludzką... i nawet, iż wypowiedziano to zdanie już dawno temu, to nie zmienia to faktu, iż każde nowe pokolenie chce odkrywać świat na nowo. I mimo, iż (jako ci starsi) próbujemy im przekazać naszą wiedzę, sami też popełniają błędy, jak my... w ich wieku. Paradoks?? Głupota?? A może tak po prostu musi być???
  Jeśli te bardzo mikroskopijne neutrina faktycznie pędzą szybciej niż światło, to po prostu po raz kolejny zmuszą nas do pokornego przyjrzenia się światu jaki nas otacza. I po raz kolejny też udowodnią, że jeszcze daleko nam do prawdy.
  Ale nic nie będzie tak ponadprędkościowe, jak pycha z jaką człowiek potrafi ocenić innych pod kątem głupoty (co uczyniłeś), byle tylko dowartościować swoje ego... Gdzieś tutaj zobaczył atak na średniowiecze i starożytność?? Jakimi dróżkami doszedłeś do takich wniosków??
  Ty naprawdę też się naucz pokory... Nie jesteś Bogiem...
  Pozdrawiam z pokornym ukłonem...
 • 2011-09-25 00:31 | Janusz

  Re:Co z tą prędkością światła?

  gliwer

  Ile można czekać na potwierdzenie? Wyniki - jak sami twierdzą - wychodzą im za każdym razem takie same od 2009r., i właśnie dlatego, co prawda z pewną nieśmiałością, ale jednak, zdecydowali się na ich publikację. Widać pewność zdobyli. A jeśli jej nie zdobyli, to po co publikują, czemu taka publikacja niepewnych danych miałaby służyć? Implikacje tego odkrycia są zbyt poważne, wręcz rewolucyjne, żeby można było dopuścić do spekulacji, popieranych autorytetem opublikowanych przecież wyników, i to takiego gremium (sami w to nie wierzymy! ale cóż, tak nam wyszło...). Dlatego albo działają w złej wierze, albo rzeczywiście dokonali odkrycia, które zmienia sporo, jednak wbrew ateistycznym fundamentalistom, którzy przedstawiają już te wyniki jako dowód na to, iż Bóg nie istnieje, nie mają wpływu na umocnienie dziurawej jak ser, a mimo to nauczanej w szkołach z pozycji aksjomatu, poprzekręcanej na własny użytek teorii Darwina (ten nie był świętym? Tak tylko pytam). I o tym pisałem, o nadinterpretacji odnośnie potencjalnych konsekwencji, w aspekcie prowadzonej właśnie walki ze wszelką religią.

  Zgadzam się że nic nie zostało zostawione przypadkowi - wątpić w to, to tak, jakby twierdzić, że Boeing 767 może zostać złożony z części elementarnych wskutek huraganu, jak pisał David Berlinsky. Nie jestem także przeciwny postępowi oraz nowym odkryciom, zresztą pisałem o tym. Były i będą i bardzo dobrze. Irytują mnie tylko komentarze niektórych fizyków, które przedstawiają już wnioski tak samo nieprawdopodobne, jak prawidłowość owych wyników, których nie potwierdzają zresztą astrofizycy, prowadzący swoje własne badania - wg ich wiedzy neutrina nie mają jednak wbudowanego turbo.
 • 2011-09-25 00:32 | Janusz

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Tenno

  Pędź buraku, i najlepiej prędzej niż światło.
 • 2011-09-25 02:49 | vlf

  Re:Co z tą prędkością światła?

  "Zgadzam się że nic nie zostało zostawione przypadkowi..."
  A nie lepiej bylo by wierzyc ze swiat zostal stworzony ok 6000 lat temu a naukowcy to dzieci diabla i spalic ich na stosie? To byla teoria ktora przez wieki sie sprawdzala az tu nagle BOOM i okazuje sie ze teoria inteligentnego projektu (tak jak teorie ewolucji i grawitacji) jest nowa prawda.
 • 2011-09-25 10:37 | Vera

  Nareszcie mamy naukowy dowód

  skąd TVN24 wie, że Tusk wygrał wybory w październiku
  Ale moje neutrina są szybsze i ja wiem, że wygrał Palikot

  Naukowo
  A w przyszłym tygodniu napisałam jeszcze więcej dowcipów o neutinach
  Kto czytał?
 • 2011-09-25 17:45 | zwyklak

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Miodzio:)))))))))
 • 2011-09-25 17:49 | zwyklak

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Januszku, co Ty za ziola palisz?:))))
 • 2011-09-25 17:51 | zwyklak

  Re:Co z tą prędkością światła?

  A jaka elokwencja NIEburaczana, no, no. Iscie chrzescijanska czy tylko katolicka...hlip, hlip
 • 2011-09-25 18:28 | Nikodem123

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Zaraz, zaraz!

  Włosi wykazali, zmierzyli, że neutrina popłynęły z wyższą prędkością niż ta, jaką światło osiąga w próżni. Przykład promieniowania Czerenkowa jest więc nieadekwatny.

  Promieniowanie Czerenkowa powstaje, gdy cząstka porusza się szybciej niż fotony w jakimkolwiek środowisku, ale to środowisko jest zawsze inne niż próżnia. Prędkość światła w próżni ma być nieprzekraczalna dla wszystkiego, co znamy. A tu niespodzianka: neutrina przedzierają się przez skorupę ziemską szybciej niż fotony w próżni.

  Huston, mamy problem!
 • 2011-09-25 19:01 | Nikodem123

  Bozon Higgsa i neutrina

  Pod Genewą mieliśmy odkryć bozon Higgsa i "domknąć" fizykę. Na razie go nie widać.

  Teraz neutrina fruwają szybciej niż światło w próżni.

  Szkoda, że Amerykanie porzucili ideę budowy synchrotronu o średnicy 80km.
  Coś czuję, że wkrótce się przyda
 • 2011-09-25 19:21 | Nikodem123

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Januszek nic nie pali!

  To wielki umysł!

  Powiązał "nadprędkość" neutrin ze św. Tomaszem, z Darwinem i ogólną walką z jakimkolwiek Bogiem.

  Wykazał przy tym spisek w celu pozbawienia ludzkości religii.

  Januszu, brawo!
  Fałszywie "nadprędkie" neutrina jako sposób na udowodnienie, że Boga nie ma, Darwin ma rację.
  Super, że wykryłeś ten spisek.
  Niech Moc będzie z Tobą. :-)
 • 2011-09-25 21:40 | Tom

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Wierzę, że Janusz napisał to szczerze, bo zgodnie z epidemiologią schizofrenii, w Polsce i w Europie, chorobowość wynosi 1%, to znaczy, że na 100 Polaków jeden jest schizofrenikiem, co daje 380 tys., a to całkiem sporo, a w śród nich na bank jest Janusz.
 • 2011-09-25 21:42 | Tom

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Symetria E8
 • 2011-09-27 08:13 | camel

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Janusz: "Nie ma Boga, nie ma piekła, a nie ma piekła, to nie ma odpowiedzialności - można kraść, mordować i łgać do woli." (...)
  OT
  Januszku, radzę ci tylko zwrócić uwagę na to, że ludzie normalni, których wartości wywodzą się z humanizmu i kultury a nie są dane od boga, nie podlegają temu twierdzeniu. Dotyczy ono wyłącznie katolików. Ich wartości pochodzą tylko i wyłącznie od ich boga, więc jeśli go nie ma, zaczną kraść, gwałcić i mordować. Zresztą dotąd, ciągle mając swojego boga w Watykanie, jakoś nie mieli problemów z tym wszystkim :) więc dla katolików to żadna zmiana.
 • 2011-09-27 11:12 | bryka

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Taaak ..E8 i surfer Lisi jako Cweinstein.Januszu ! jestem z Tobą.
  A to dlatego,że w naszym pięknym kraju takie herezje nigdy nie znajdą wielu wyznawców.Nasza wiara przed tym nas obroni oraz wstręt do nauk ścisłych.
 • 2011-09-28 07:14 | z2006

  Re:Co z tą prędkością światła?

  "Neutrina zapewne masy spoczynkowej ni posiadaja"

  Neutrina na pewno mają masę spoczynkową, o czym swadczy zjawisko ich oscylacji.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Oscylacja_neutrin

  "a pole neutrinowe moze nie byc elektromagnetyczne i w zwiazku z tym moze miec odmienna i wyzsza od c szybkosc propagacji."


  No i wygląda na to, że ma.

  "Pamietajmy tez ze 60 nsec to 60x10^-9 sec a pomiar czasu jest obdarzony zawsze pewnym bledem."

  Ale ten bład jest mniejszy niż te 60 ns.
 • 2011-09-28 07:17 | z2006

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Własnie po to robi się doświadczenia, żeby "wychodziło" z nich to, co ma wyjść, a nie to, czego oczekuje ta czy inna grupa ludzi
 • 2011-10-05 23:06 | PV320

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Czy ten co to pisał wie o czym pisze? "... prędkość światła, ..., zgodnie z ustaleniami szczególnej teorii względności Einsteina, jest w przyrodzie prędkością nieprzekraczalną" A ja zawsze myślałem, że Szczególna Teoria Względności jest efektem założenia, ze prędkość światła w próżni jest najwyższą, możliwą prędkością.
 • 2011-10-06 22:30 | p.berg

  Re:Co z tą prędkością światła?

  To źle myślałeś, PV 320. Sorry.long
 • 2011-10-19 12:52 | Pacal

  Re:Co z tą prędkością światła?

  Jednak nie chodzi o prędkość fazową, domyślam się; fali Schrodingera /opisywanej kwantowym równaniem Schrodingera/ ale o prędkość grupową paczki takich fal, zawsze mniejszą od prędkości fazowej. Prędkość fazowa /nie jednej fali ale każdej z składowych tzw harmonicznych/ może być nawet > c ale zawsze prędkość grupowa v: przyrost omega /przyrost kappa - jest to pochodna, zawsze było: v < c ! Uczeni właśnie stwierdzili to dla prędkości grupowej, ze dla neutrin, jednak V > c ! Nic nie podają o wartościach poszczególnych prędkości fazowych :(
 • 2012-10-02 13:47 | Led-man

  Światło i oświetlenie led

  Świat nauki mimo coraz to nowszych odkryć jest raczej nadal oporny na rewelacje, ciężko przekonać środowisko naukowe jeżeli według uznanej reguły coś nie istnieje, podobno przy tych badaniach też był tam jakiś błąd, tak czy siak warto mieć otwarty umysł, bo tacy naukowcy właśnie zmieniają świat.

  Pozdrawiam
  Adam LED-Man
  www.oswietlenieled.info - światło to moje hobby dlatego projektuję sufitowe oświetlenie led i uwielbiam technologię LED i samą dziedzinę oświetlenia.