Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kapral Szalit wraca do domu

(11)
Największa od 26 lat palestyńsko-izraelska wymiana więźniów dobiegała końca: dla jednych historia z happy endem, dla innych tragedia grecka, w której nie ma wygranych.
 • 2011-10-18 16:38 | Andrzej

  Cena uwolnienia

  Izrael pozbył się tysiąca uwięzionych Palestyńczyków, których utrzymanie w więzieniu sporo kosztowało. Pokazał też, jak ceni własnych obywateli, zwłaszcza tych odbywających służbę wojskową. Zyskał dodatkową wiarygodność na arenie międzynarodowej. Uwolnieni Palestyńczycy muszą teraz mieć się na baczności i nie próbować aktów terroru. Sądzę, że o tym wiedzą.
 • 2011-10-18 19:38 | Hatuey

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  Akty terroru to jedno a walka z okupantem to drugie . To fakt że akty terroru są niepotrzebne natomiast jak najbardziej potrzebna i konieczna jest walka z okupantem i to tym umundurowanym jak i kolonistami
 • 2011-10-19 15:02 | Andrzej

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  Żydzi byli tam dawno przed Arabami. Arabowie zagarnęli te ziemie, więc oni są pierwszymi okupantami. Żydzi po prostu przyszli po swoje, tyle, że dość późno.
 • 2011-10-19 18:16 | Prezes

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  Takie historyczne licytacje nie mają wielkiego sensu.
  Na tej zasadzie powinniśmy żadać od Niemców zwrotu Berlina,
  bo w zamierzchłej przeszłości mieszkali na tamtych terenach Słowianie.
  Faktem jest, że na dzień dzisiejszy Berlin jest stolicą Niemiec.
  Faktem jest, że Zachodni Brzeg i Strefa Gazy są terenami przywłaszczonymi przez Izrael wbrew międzynarodowemu prawu a więc są okupowane.


  Warto zauważyć też że zarówno Hamas jak i Izrael coraz bardziej tracą
  na znaczeniu. Izrael staje się coraz bardziej izolowany i gdyby nie stałe
  dofinansowywanie przez US of A to ten apartheid nie utrzymałby się do końca dekady. W tej chwili Izraelczycy robią w gacie, bo w okolicznych państwach
  wcześniej czy później pojawią się demokratycznie wybrane rządy,
  a te niekoniecznie będą potulne jak baranek tak jak Egipt za Mubaraka,
  kupiony za amerykańskie pieniądze.
  US of A też mają zbyt dużo wewnętrznych problemów, żeby rozwiązywać czyjeś inne.
  Turcja też ostatnio obraziła się na Izrael.
  Zgadnijcie ile jest Turków i Egipcjan razem ? A ile Izraelczyków ?
  Nie inwestował bym mojego funduszu emerytalnego w przyszłość Izraela.
 • 2011-10-19 18:29 | Kassander

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  Mniej wiecej tak dawno, jak na naszych terenach koczowali Wandalowie i Goci, Burgundowie czy inne plemiona germanskie. Rozumiem, ze jakby przypadkiem wrocili "na swoje", to bez szemrania powinnismy oddac swoje pola, wsie i co niektore miasta?
 • 2011-10-19 18:52 | michrich

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  2011-10-19 18:29 | Kassander
  Re:Kapral Szalit wraca do domu
  Mniej wiecej tak dawno, jak na naszych terenach koczowali Wandalowie i Goci, Burgundowie czy inne plemiona germanskie. Rozumiem, ze jakby przypadkiem wrocili "na swoje", to bez szemrania powinnismy oddac swoje pola, wsie i co niektore miasta?
  ***
  Zydzi zrobili to co od nich w Polsce chciano przed wojna zgodnuie z gloszonymy haslami: "Precz z Zydami!, Zydzi do Palestyny!" Moze Kassander poda pomysl co powinni byli Zydzi zrobic?
 • 2011-10-19 18:52 | banterer

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  Argument pierwszeństwa na ziemiach palestyńskich już dawno się zdezaktualizował i nie ma sensu go przywoływać, bo choć dla radykalnych nacjonalistów palestyńskich oraz syjonistów może jeszcze mieć znaczenie, to nie pojawia się już w głównym, zdroworozsądkowym nurcie debaty. Obecnie liczy się, jak mniemam (nie mam obszernej wiedzy historycznej na ten temat), tylko okres po II WŚ, a pewnie i tak naciągam, oraz fakt rozbudzonej i wzmożonej przez poczucie straty świadomości narodowej Palestyńczyków domagających się własnego państwa. Czy fakt, że ta świadomość narodziła się stosunkowo niedawno, ma przekreślać ich prawo do suwerenności? Na tej podstawie można by go odmówić wszystkim nacjom historycznie zrodzonym w wyniku podobnych procesów narodotwórczych.

  Operowanie argumentami podobnymi do powyższego (który wypacza naturę i źródło problemu) zabija dyskusję.
 • 2011-10-19 18:53 | banterer

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  No właśnie.
 • 2011-10-19 22:03 | michrich

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  Berarnter:
  naciągam, oraz fakt rozbudzonej i wzmożonej przez poczucie straty świadomości narodowej Palestyńczyków domagających się własnego państwa. Czy fakt, że ta świadomość narodziła się stosunkowo niedawno, ma przekreślać ich prawo do suwerenności? Na tej podstawie można by go odmówić wszystkim nacjom historycznie zrodzonym w wyniku podobnych procesów narodotwórczych.
  ***
  Upornie pomijany jest fakt ze kilkaset tysiecy Zydow zostalo zmuszonych do opuszczenie krajow arabskich i zostawili tam swoja wlasnosc.
  Ich domostwa mogly byc oddane Arabom palestynskim ktorzy na pewno woleliby zyc w mieszkamiu opuscczonym przez Zydow Aleksandrii Kairu czy Bagdadu lub Algeru. Dlaczego potomkowie uchodzcow Arsbskich urodzeni na terytorium Syrii Egio\ptu czy Iraku nie maja prawa do obywatelstwa tych krajow? Przeciez sa urodzeni na terytorrium "braci arabskich"
  Czy Niemcy trzymali w obozach po wsze czasy uchodzcow niemieckich z "Ziem Odzyskanych "lub Czechoslowacji
  po Drugiej Wojnie Swiatowej po wsze czasy?
 • 2011-10-20 01:14 | Herstoryk

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  @michrich
  Nie nudzi się panu wciąż śpiewać tą samą piosenkę, jak kukułka, czy zacięta płyta ?
 • 2011-10-20 05:47 | Prezes

  Re:Kapral Szalit wraca do domu

  Co by nie zrobili to byłoby źle. Żydzi byli bardzo źle traktowani szczególnie przez endecję a to udzielało się na całą resztę polskiego społeczeństwa. Echa tego słyszy się do dzisiaj, mimo że dziś w Polsce Żydów jest pewnie mniej niż 1%.
  W innych krajach przedwojennej Europy też zresztą nie traktowano ich wiele lepiej. Amerykanie też niezbyt przejmowali się losem Żydów w czasie wojny...
  No ale chciałoby się, byśmy byli szlachetniejsi od innych...

  Dlatego trudno mi pojąć dlaczego naród który przeszedł tak niezwykłe cierpienia i poniósł tak olbrzymie straty traktuje swoich sąsiadów
  jak bydło, a nawet gorzej, bo krowy ludzie na ogół szanują.
  Przemoc rodzi przemoc, a jak widać na załączonym obrazku Izraelowi nie udało się siłą zdławić Palestyńskich dążeń niepodległościowych przez ponad 60 lat ciągłych represji przy przytłaczającej przewadze sił.

  Odmawianie Palestyńczykom prawa do samostanowienia używając argumentu,
  że naród Palestyński rzekomo nie istnieje jest starą, zaciętą płytą.
  Narody cały czas powstają i znikają to jest dynamiczny proces.
  Jak wiadomo Polaków też kiedyś nie było. A o Słowakach to nawet jeszcze 200-300 lat temu trudno byłoby mówić. I co z tego ? Czy Słowacja nie ma prawa do istnienia, dlatego że takiego narodu nie było tysiąc lat temu ?
  Czy Ukraina nie powinna istnieć ?