Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czarnoskóry poseł w polskim parlamencie

(33)
Przeciwwaga dla posła Johna Godsona? Kim właściwie jest poseł Killion Munyama?
  • 2011-11-09 00:19 | mickor

murzyn

Cóz, nieporozumienie jest łatwe do zażegnania - murzyn jest dla nas tym, czym "black", nigger - to czarnuch. Tyle w temacie językowym.
  • 2011-11-09 06:41 | warszawiak

Re:Czarnoskóry poseł w polskim parlamencie

Skandalicznie rasistwoski artykul. Brak elementarnych manner i obycia przez autora. Polityko to wstyd!

I faktem jest w takim stylu autorka nie pisalaby o Baracku Obamie.
  • 2011-11-09 09:18 | jola

nie ma to jak odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku, za haracz z podatnika 9 892,30 zł miesięcznie!!!.
  • 2011-11-09 10:01 | edi

Gdybys umial czytac ze zrozumieniem, to Twoj komentarz wygladal by 'troszku' inaczej.

Nawiasem mowiac, to watpie, by afrykanscy emigranci w Polsce byli az tak porazeni naszym codzinnym rasizmem. Ogolnie w obecnych czasach na swiecie rasizmem wobec czarnych bardziej przejmuja sie biali, niz ich 'ofiary'.

I mala korekta - okreslenie czarnuch jest uznawane za rasistowskie, czarny z reguly nie. Jesli by Cie p. Munyama nazwal 'bialym', obrazil bys sie?

Troche dystansu.
  • 2011-11-09 11:55 | hmm

Artykuł o niczym

Spodziewałem się wywiadu z posłem Munyamą, dostałem wykład o wyższości "czarnego" nad "Murzynem".
  • 2011-11-09 12:31 | monika

a gdzie Pan tu rasizm widzi? bo ja widze ciekawy i sympatyczny artykul o tym, jak spoleczenstwo przystosowuje sie do nowego w Polsce zjawiska, jakim sa ludzie o innym kolorze skory - juz nie jako ewenement, ale codziennosc. i tlumaczacy zachowania obu stron. ja tez sie czesto zastanawialam, dlaczego "murzyn" jest odbierany jako negatywne slowo, chod dla mnie takim jest raczej "czarny". a ostatnio tendencje rasistowskie w Polsce niemiecki dziennikarz tlumaczyl wlasnie uzywaniem slowa "Murzyn" (ulrich Kroekel w "Berliner Zeitung", do znalezienie w internecie). Wiec problem aktualny.
  • 2011-11-09 15:55 | warszawiak

Nikt nie pisze bialoskory Donek Tusk, ani czerwonoskory Dalai Lama, ani bialoskora i pokazujaca braki kultury Jolanta Ciesla. W cywilizowanym siecie nikt nie okrasla ludzi przez rase. To sie skoczylo wraz z kolonializmem.
    To sie spotyka tylko w Polsce.

Jest to stanowisko skrajnie prymitywne i prowokacyjne. Jedynym powodem tego artykulu jest wlasnie rasa i skora nowego posla.

Nie wzbudza to twego oburzenia bo rasizm jest w Polsce jedna z nieuleczalnych chorob obok rusofobi, germofobi i antysemityzmu. A wiec jestes wsrod samych swoich. Ale gdy znajdziesz zagranica i zaczniesz rasowo klasyfikowac ludzi mozesz oberwac. Warto wiedziec.
  • 2011-11-09 16:16 | Barbara

Murzyn w j. polskim funkcjonuje jako narodowosc. Tak jak Polak, Anglik, Wloch. Nie widze w tym slowie nic obrazliwego. Okreslenie "czarny" jest dla mnie obrazliwe, poza tym murzyni najczescie sa mniej lub bardziej brazowi, a nie czarni. Murzyn w j. polskim ma same dobre skojarzenia: ciasto murzynek, truskawki murzynki. Moze zostanmy przy polskim Murzynie a nie dorabiajmy afropolakow lub innych lamancow, bo to wyglada smiesznie.
  • 2011-11-09 17:18 | k

Fakt, powinni nam raczej przybliżyć sylwetkę posła Munyamy, a nie przez większość artykułu snuć językowe dywagacje...
  • 2011-11-09 17:30 | Anna

osobom upajajacym sie wizja polskiego nowego tolerancyjnego spoleczenstwa, dostosowanego do standardow europejskich, radze przeczytac komentarze na Facebooku na profilu Polityki pod tym artykulem. Za przeproszeniem, wymiotowac sie chce i znowu mi wstyd za wspolplemiencow.
  • 2011-11-09 18:47 | kwieto

Przyznam, że nie rozumiem niechęci do słowa "murzyn". Rozumiem, negatywne konotacje silniej je odbieram przy słowie "czarny" - natychmiast pojawia mi się "czarnuch" ("murzynuch" brzmi dziwnie i się nie przyjmie)
    Nawet negatywne skojarzenia związane z "murzynem" odwołują się do koloru (ktoś do "czarnej" roboty).
    To, że "murzyn" może się kojarzyć z angielskim "nigger" mnie nie przekonuje. Jest wiele słów, które mogą się źle kojarzyć w innych językach - czy to powód by je rugować?
  • 2011-11-09 18:50 | mnbvcx

u nas niewolnikow nie bylo (chyba, ze zaliczyc do nich chlopow panszczyznianych). osobiscie drazni mnie stosowanie kalek z innych jezykow. nie podoba mi sie takze stosowanie form opisowych. slowo "czarny" bedzie zrozumiane tylko w kontekscie wypowiedzi. nie widze w slowie murzyn nic pejoratywnego, a szykana moze wyplywac jedynie z calej wypowiedzi. czy zdanie "popatrz jakie piekne murzynskie dziecko" odczytamy jako "popatrz jaki piekny maly niewolnik" ?!
  • 2011-11-09 23:24 | michrich

Barbara
    Murzyn w j. polskim funkcjonuje jako narodowosc.
    Pierwsze co slysze. Zawsze mowilo sie ze to rasa afrykanska a nie narodowosc.
  • 2011-11-10 00:07 | przemek_83

Murzyn, czarny, czarnoskóry. Te określenia nie muszą oznaczać rasizmu. To tak jak w grupie osób ktoś wyróżnia się tym, że jest rudy, piegowaty, kulawy itp. tak go grupa określa. "No wiesz, ten rudy", "Ten Niemiec", "Ten metal" itp. Więc jeśli czarni są w mniejszości nie sposób uniknąć takich określeń.
  • 2011-11-10 11:14 | frenku

Ciemnoskorzy przedstawiciele narodu sa znakiem kosmopolitycznych przeobrazen w naszym kraju. Uwazam to za normalnosc.
  • 2011-11-10 13:46 | edi

Czy pojęcie Afroamerykanin także uważasz za rasistowskie?

• 2011-11-10 16:06 | Monka

Zupełnie się nie zgodzę, Murzyn to nie jest to samo co NIGGER!

Artykuł skandaliczny, mimo oczywistych przesłanek, że słowo Murzyn nie ma pejoratywnego znaczenia, autor rzekomo sugeruje, że ma i nie wystarczy opinia specjalisty.
    Czyżby nikt już nie pamiętał szkolnego wierszyka:
    "Murzynek Bambo w Afryce mieszka..."
    Ani jako dziecko, ani teraz nigdy nie myślałam, że Murzynek Bambo,
    to ktoś gorszy, a wręcz przeciwnie, zawsze chciałam mieć takiego kolegę.
    Dla mnie to słowo jest zupełnie neutralne.
    Próba nadania mu negatywnego znaczenia wynika ze ślepego "papugowania"
    tendencji amerykańskich, słowo NIGGER ma zupełnie inne podłoże,
    i faktycznie nikt w Stanach tak nie mówi, bo jest to uważane za przejaw głębokiego rasizmu (poza samymi zainteresowanymi, ale i to tylko raczej w gettach, pomiędzy sobą).
    Podobnie obraźliwe było by powiedzenie czarnuch, albo białas.
    Powinniśmy być dumni i promować słowo Murzyn, jako nie obraźliwe,
    neutralne, nie kojarzące się z niewolnictwem. Jesteśmy jedynym narodem,
    który ma takie neutralne słowo w swoim języku, przecież Polska zawsze
    słynęła z tolerancyjności, jest się czym pochwalić.
    Zarzut, że to słowo jest pejoratywne w Polsce jest bezpodstawny.
    To, że niektórzy używają tego słowa czasami w negatywnym kontekście,
    no cóż to jeszcze nie powód, żeby przewracać całą polszczyznę do góry nogami.
    Podobnie przecież używa się słowa Żyd, Rusek, Niemiec, Rumun -intencje zawsze zależą od rozmówcy, i nie da się nic z tym zrobić!
    Jednak jeżeli ktoś powie "mój przyjaciel Niemiec" to już co innego, prawda?

Poza tym artykuł beznadziejny, ja też spodziewałam się raczej wywiadu
    z posłem, przybliżenia jego sylwetki, tymczasem autor zaserwował miałkie
    wywody lingwistyczne, do tego zakończone idiotycznymi wnioskami.
    WSTYD POLITYKO! TO NIE TEN POZIOM!
  • 2011-11-11 00:29 | bolec

Przynajmniej będzie miał teraz kolegę ...

http://www.polityka.pl/kraj/ludzie/1511234,1,godson-john.read
  • 2011-11-11 00:47 | ktos

Jak juz maja byc kalki z angielskiego, to chcialbym zwrocic uwage, ze w tym jezyku slowo mulat (mulatto) jest obrazliwe i juz sie go nie uzywa. Tak samo jest z... czarnym. Otoz komus slowo "Black" bylo nie w smak, i wymyslono Afroamerykanina. Szkoda, ze murzyna na sile robi sie slowem pejoratywnym. Mozna to przyjac jako lekki objaw rasizmu na odwrot: kazdy bialy jest polaczony z kolonializmem co jest odzwierciedlone w jego jezyku.
  • 2011-11-11 00:49 | dan

Jakkolwiek nie jestem językoznawcą to jednak j. polski jest moim pierwszym językiem i w moim (subiektywnym) odczuciu słowo "murzyn" nie ma pejoratywnego znaczenia zaś słowo "czarny" ma (w odniesieniu do osoby) raczej negatywny wydźwięk. Dziwnie czuję się gdy zmusza się mnie (wbrew mojej intuicji językowej oraz opinii językoznawców) do używania słowa, które uważam w danej sytuacji za niestosowne. Jakkolwiek jest mi bardzo przykro, że ktoś czuje się dotknięty w wyniku błędnego zrozumienia i nieznajomości etymologii danego słowa, to moim niezbyt skromnym zdaniem moje kompetencje językowe są trochę wyższe. Oczywiście możemy na siłę zmienić rozumienie słowa "murzyn" (myślę, że potrzeba na to ze przynajmniej dekady) albo pogodzić się z faktem, że słowo jest neutralne językowo. Jeśli zaś idzie oosłowo "nigger" to tłumaczy się jako "czarnuch".
  • 2011-11-12 10:42 | adamjer

Mieszkam poza Polską w miejscowości, w której jestem jedynym Polakiem. Wszyscy znają moje łatwiutkie do zapamiętania biblijne imię, ale mówią o mnie po prostu Polak. Nie gniewam się o to, nawet mi miło.
    Przed laty, podczas studiów w Krakowie, miałem wielu czarnoskórych kolegów. Między innymi dwóch Sudańczyków, którzy potwornie się nienawidzili, bo jeden z Północy, drugi z Południa. Nie wiedział o tym dziekan przydzielający miejsca w akademiku. Któregoś dnia "północnik" wpadł do dziekanatu i zrobił dziką awanturę: "nie będę mieszkał z Murzynem !!!"
    Przyjaźniłem się z pewnym Kongijczykiem, nieprzeciętnie inteligentnym i czarniejszym od smoły; powiedział mi przy jednej z rozmów, że mogę go nazywać murzynem czy negrem, byle nie idiotą. I tu jest clou problemu. Cieszy mnie obserwowany w Polsce stały wzrost zrozumienia i tolerancji, a nawet przyjaźni w stosunku do przeróżnych "odmienności". To świadczy o mądrzeniu Polaków, których już chyba większość wie, że pierwsi homo sapiens byli czarnoskórzy; my dla współczesnych czarnych jesteśmy "pożałowania godnymi wypranymi murzynami". :)""
  • 2011-11-12 16:42 | :x

afroamerican od paru dobrych lat nie podoba sie amerykańskim Murzynom. Promuje sie teraz African American, Asian American itd
  • 2011-11-13 10:39 | januk

o czym to jest ?

ten tekst jest o Kilionie Munyamie czy o języku polskim ? bo o samej osobie posła jest niewiele
  • 2011-11-13 19:55 | emini_guy

Masz racje, ze on nie potrafi czytac ze zrozumieniem. Ale co gorsza, on nawet nie potrafi myslec ze zrozumieniem. On sie tylko potafi pienic. Bez zrozumienia, oczywiscie.
  • 2011-11-13 20:07 | emini_guy

Oczywiscie, ze nikt nie pisze "bialoskory Donald Tusk," poniewaz to jest zbyteczne. Prawie kazdy wie, ze Tusk jest bialy.

Nikt rowniez nie pisze "czerwonoskory Dalai Lama" poniewaz Dalai Lama jest zolty, co rowniez jest uniwersalnie znane.

Dodawanie slow takich jak bialy, czarny, czy zolty dla okreslenia danej osoby ma sens jesli ta osoba nie jest bardzo znana i jej kolor skory nie jest typowy w kraju w ktorym zyje, o co wlasnie tu chodzi.

Proste jak budowa cepa, chociaz nie jestem do konca pewien, czy slowo cep moze byc ciagle uzywane jako ze ma niepoprawne konotacje z osobami o niskich zdolnosciach intelektualnych.
  • 2012-01-28 23:56 | andi, były krajan

Moi drodzy krajanie, chyba naprawdę jesteście "sto lat za ... topolami". Dlaczego nie traktujecie owych "innoskórych" posłów całkiem normalnie, z jakiego powodu organizujecie z tego powodu dyskusję na skalę całego kraju, co przeszkadza Wam w nazywaniu tych panów po prostu: poseł/pan K. poseł/pan G., dlaczego tak Wam zależy na tym, aby koniecznie nazwać kolor ich skóry? Dlaczego nie skupiacie się na tym, co te osoby mają do powiedzenia i jak dbają o interesy swych wyborców. Kiedyś mówiło się w takich przypadkach o "tematach dyżurnych", ale wydawało mi się, że te czasy już minęły.
  • 2013-02-27 09:54 | andy

a poseł Killion do posła Goodsona powiedział, że w sprawie związków partnerskich "jesteśmy sto lat za Murzynami". Widać, że ma polskie korzenie, jakaś babiczka z Chrzanowa? :)
  • 2013-02-27 11:52 | anka

co za beznadziejny artykul...
    poczulam sie jak w Zoo
    ile z tych dwoch stron dowiedzielsmy sie o nim? jest przeciez politykiem, jakie zatem ma przekonania, co zrobil dla swoejgo okregu, itp.
    a jako czlowiek - co lubi, czym sie interesuje (poza polityka)
    ?
  • 2013-02-27 15:42 | ch

moim lekarzem jest czarny profesor, zreszta szef amerykanskiego towarzystwa kardiologicznego, obamy ksiazke z dedykacja mam, zona znajomego pastora jest czarna, bardzo czarna, ale znam tez wielu z piekla rodem, zwyklych bandytow, nierobow wyludzajacych pieniadze na ulicy: jak nie dasz piataka to mozesz liczyc na noz w piersi, mordercow jakich scigaja przez telewizje...
    zdecydowanie mniej jest czarnych wybitnych, ktorzy doszli do czegos, ogromna wiekszosc to motloch ktoremu wszystko sie nalezy za lata niewoli, handlujacych wlasnym cialem lub narkotykami - bo to przynosi pieniadze niz nauka w collegu, hitler nas i zydow okreslal mianem podludzi znal tylko austrie i nigdzie z wyjatkim wojenych transportow nie byl, nie bywal w swiecie, nie poznal wszystkich nacji
  • 2013-02-28 17:50 | LauraZ

Jestem rozczarowana artykułem

Czy u tego posła najważniejszy jest kolor skóry? Szkoda, że nie napisano czegoś sensowniejszego np. o aktywności w Sejmie lub w jego środowisku. Dlaczego go cenią jego wyborcy? Przecież nie dlatego go wybrano, że jest czarny!
  • 2013-03-01 10:11 | murzynek

.....a Murzynek Bambo, ten nasz koleżka co w Afryce mieszka ??....taka sympatyczna czytanka z elementarza...to już nie jest politycznie poprawna? nie bądźmy jak amerykanie, poprawni do zidiocenia. Mam nadzieję, że Zawisza nie będzie afroamerykaninem
  • 2013-03-01 13:49 | Alabama

I nie wiem kim jest Killion! Wiem że jest czarnym murzynem. Czy podobny artykuł powstałby o Baracku Obamie? Dlaczego nie przedstawiono jego poglądów, osiągnieć, celów? Następny artykuł o Gowinie będzie roztrząsał wyższość słowa siwy nad srebrnowłosy?
  • 2013-03-01 14:00 | struwwelpeter

murzyn - uzywanie terminu w jezyku polskim

To pewnie zalezy od wieku czytelnika. Dla mnie (rocznik 1944) murzyn oznaczal czarnoskorego mieszkanca Afryki, w ogole bez pomyslu na pejoratywne/pozytywne okreslenie terminu. Co wiecej, w przeciwienstwie do realiow, ale w zgodzie z owczesnymi pogladami, pojecie "murzyn" obejmowalo wszystkich ciemnoskorych mieszkancow - jak to nasz wielki Sienkiewicz okreslal - czarnego ladu. O tym, ze murzyni roznia sie miedzy soba rasowo, w ogole sie nie mowilo.
    Na pewno "murzyn" nie jest odpowiednikiem obrazliwego "nigger". Co najwyzej "negro", co mialo w polskim odpowiednik "rasa negroidalna", pojecia obecnie zdyskredytowanego.
    A wierszyk Tuwima? Dajmy sobie spokoj - uroczy, na pewno pisany bez zlosliwych intencji. Nie bawmy sie w stalinowska cenzure - co ten Zyd NAPRAWDE myslal, kiedy pisal Murzynka Bambo"