Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska wolność

(9)
Tuż po 11 listopada warto przypomnieć, jak różne koncepcje niepodległości, wolności i polskości przeplatały się w naszych dziejach.
 • 2011-11-15 10:37 | amnezja

  Ciekawsze przy takich okazjach jest przypominanie

  dlaczego Polacy, na własne często życzenie, tą wolność w koło Macieju potracili.
 • 2011-11-15 11:12 | mark21

  Re:Polska wolność

  Historia jest mądrzejsza niż żyjący ludzie. Poniżonych podnosi, wywyższonych sprowadza do należnego im poziomu. I to wszystko zgodnie z heglowską triadą. Najlepiej wiedać to na przykładzie Piłsudskiego: najpierw ubóstwiony, potem (i na emigracji, a szczególnie w PRL poniżany), dzisiaj połączony z Dmowskim w jedną hybrydę.
  Czy tak samo będzie z Gomułką, Gierkiem czy Jaruzelskim?
  Pamięci o Gomułce pomoże jego antykościelność, obecnie na fali, niewielu dziś chce nadal użalać się nad wojną Gomułki z Wyszyńskim.
  Gierek? Pozostanie po nim pamięc o polskim mirażu wielkości. Po 1945 r. mideliśmy takie dwa krótkie okresy: I poóowa lat 0-tych za Gierka i lata 2005-2007 za Kaczyńskich (ale niekoniecznie z powodu ich zasług).
  Co z Jaruzelskim? Ostatnie zamieszki były chyba na rękę pamięci o nim (ZOMO wróć!). Do tego wreszcie ktoś zapyta o ocenę pierwszej Solidarności i jej programu, temat do dziś starannie unikany. Odpowiedź na to pytanie na pewno poprawi miejsce Jaruzelskiego w rankingu historycznym i ustawi go obok S. A. Poniatowskiego, A.J.Czartoryskiego czy margrabiego Wielopolskiego. Niezbyt lubianych, ale cenionych przez konserwatystów. Ciekawe, kiedy polska prawica otrząśnie się z solidarnościowych korzeni i zacznie myśleć zgodnie z kanonami europejskiego konserwatyzmu a nie lewicowych złudzeń?
  Czy kiedyś powstanie nowa hybryda Jaruzelsko-Michniko/Kuronio/Geremka?
 • 2011-11-15 11:13 | mark21

  Re:Polska wolność

  Poprawka:
  Po 1945 r. mieliśmy takie dwa krótkie okresy: I poóowa lat 70-tych za Gierka i lata 2005-2007 za Kaczyńskich (ale niekoniecznie z powodu ich zasług).
 • 2011-11-15 16:13 | Magda-Lena

  Matejko ?

  Akurat Matejko byl Czechem. :))))
 • 2011-11-16 00:48 | Herstoryk

  Re:Polska wolność

  Dyskusja na temat koncepcji niepodległości i szkół historycznych to gawęda inteligentów roztrząsających ezoteryczne dla tzw "szarego człowieka" kwestie. Tymczasem znaczący odsetek (a może nawet większość) polskiego społeczeństwa wciąż boi się "Moskala" i Niemca, węszy za spiskowcami, agentami i żydami, posłusznie drepce do kościoła i, choć krytykuje kler, słucha zaleceń proboszcza. PiS ma wciąż 30% poparcia, a Radia Maryja słuchają setki tysięcy. Zarówno na normalny oświecony konserwatyzm jak i na świecką lewicowość trzeba będzie jeszcze dosyć długo czekać.
 • 2011-11-16 02:19 | kibic

  Re:Polska wolność

  Artykuł jakoś magicznie miesza oczywistą potrzebę uznania wielotorowych niepodległościowych działań i ideologii z uznaniem dla poszczególnych postaci. In a odwrót, rozgrzeszanie ideologii poprzez uznanie dobrych intencji ich przywódców.

  A wszystko w służbie wybielania ideologii i "bohaterów" PRLu.

  Nie można zapominać, że jako osoby inywidualne, ci "bohaterowie Polski Ludowej" odebrali już swoje nagrody przez władzę, przywileje i poważne apanaże dla siebie, swoich rodzin i potomków. Młodsi, ich rodziny i kumple skorzystali na wielkoduszności Okrągłego Stołu.

  To, że przy Okrągłym Stole strona solidarnościowa mądrze zrezygnowała z czystek i rekryminacji, nie oznacza że nie było do nich powodu. Ta demagogiczna przewrotka przez piętnaście lat służyła uwłaszczonym PRLu. Ogromna część społeczeństwa pokrzywdzonego w PRLu została też zubożona przez przemiany III RP. Dla nich ta wolność i niepodległość jest dalej dość gorzka.

  To, czy Jaruzelski cierpiał, czy cieszył się ze stanu wojennego, jest bez znaczenia. To że Gierek i Ziętek prywatnie byli dość przyzwoitymi ludżmi też. To, że naród żył i zmienial się w latach 1945 -1989, jest taką samą "zasługą" bohaterów PRLu, jak zasługą Romanowych, Habsburgów i Hochenzollernów jest przetrwanie Polaków w wieku XIX-tym. Też nam miłościwie panowali.

  Co do wolnościowych zasług ideologii PRLu, to chyba nie trzeba się sprzeczać. Narzucała proletariacką międzynarodówkę i zanik "anachronicznych" narodowości. Reszta to były albo karalne "odchylenia" nacjonalistyczne, albo tymczasowe kompromisy. Charakterystyczny jest tu entuzjazm wielu byłych benjaminków PRLu dla neoliberalizmu. Urban (tajny bliźniak Rydzyka) dalej dobrze żyje ze sprzedaży obślizłej demagogii. Jak dobrze widać, SLD było lewicą tylko z nazwy i dla dymnej zasłony zajmuje się jednoprocentowymi mniejszościami specjalnych zainteresowań. No i obroną fikcyjnych zasług i rzeczywistych stanowisk.

  To, że wszyskie te rzeczki i dopływy są i będą częscią historii Polski jest oczywiste. Bogactowo i wielostronność mogą dawać wiele zadowolenia i dumy. Trzeba to pamiętać, studiować i rozumieć. Doklejanie wąsów, szabel i orderów "swoim" jest śmieszne i niesmaczne.
 • 2011-11-16 03:25 | Silezjanusz

  Re:Polska wolność

  Lewicowosc nie musi byc per se swiecka.
 • 2011-11-16 08:21 | axiom1

  Re:Polska wolność

  "Polska wolność"
  Wasal Ameryki
  Bantustan Europy
  Najemnik Nato (na wlasny koszt)
  Bantustan zaluzony po uszy a wiec zalezny ekonomicznie.
  Kapitalistyczna wolnosc bez wlasnosci. Czyli niewolnictwo.
 • 2012-08-27 14:12 | Mona

  Re:Polska wolność

  Aby nie dzielić a łączyć,taka tezę należy postawić w odniesieniu do wolności.
  Wszystkie rocznice dotyczące wolności i polskości budzą emocje ze względu na podziały polityczne, mysię że podobnie jak na Węgrzech utworzenie ( powstanie)państwa polskiego -chrzest Polski byłoby do pogodzenia