Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Premier wygłosił expose

(34)
Przez około godzinę premier Donald Tusk przedstawiał w Sejmie program swojego rządu. Skupił się na finansach publicznych, zapowiedział wprowadzenie wielu reform, miedzy innymi podwyższenie wieku emerytalnego oraz likwidację przywilejów służb mundurowych, sędziów, prokuratorów, rolników i księży.
 • 2011-11-18 13:37 | piękna hellena

  zapowiedzi zmian

  Cieszę się, że zmiany dotyczące ulg i becikowego są rozsądne. 1000 zł dla jednych jest prawie jedną pensją. Dla tych, u których daje góra 20% pensji po prostu stanowi miły dodatek, aczkolwiek i bez niego bogatsi rodzice sobie spokojnie dadzą radę. Cieszę się, że otwiera się temat zmian KRUS i emerytur górniczych czy kościelnych. Ciekawe, co z tego tak naprawdę wyjdzie.
  Martwi, że podnosi się wiek emerytalny, jednocześnie jeszcze bardziej obciążając kosztami samozatrudnionych. Do 60-tki mi daleko, jestem świeżo zwolnioną z pracy mamą z małym dzieckiem. Mój pracodawca nie chciał matki obciążonej teraz poważnymi obowiązkami wynikającymi z rehabilitacji dziecka. Pomoc państwa w takim przypadku jest upokarzająca. Ponieważ nie mam ochoty tracić dumy przeliczałam już kilka niewielkich biznesów, które mogę prowadzić mając małe niepełnosprawne dziecko. Niestety koszty prowadzenia działalności, opłacenie ZUS i jednego pracownika czynią biznes nieopłacalnym. A wystarczyłoby uzależnić ZUS od dochodu – proste - a mnóstwo ludzi wyszłoby ze szarej strefy. Tylko skąd wtedy byłoby w ZUS na ciepłe emeryturki dla uprzywilejowanych?
  Enigmatycznie potraktowano temat odchudzania administracji, szkoda, że mało konkretów i szkoda, że się rządowi nie chce poszukać oszczędności np. obcinając 13 pensje. Wiem, podniesie się larum n-li i biurzystów;) , ale przez 4 lata może zapomną?;)
 • 2011-11-18 14:28 | MMK

  Re:Premier wygłosił expose

  "Podwyższenie składki rentowej o 2 punkty procentowe"

  Ciekawe czy tak jak za ostatniej kadencji, tylko to (podnoszenie podatków) sie uda ;) ?
 • 2011-11-18 14:37 | MMK

  Re:Premier wygłosił expose

  "A wystarczyłoby uzależnić ZUS od dochodu – proste "


  Włącznie ZUS do PIT (który jest od dochodu) jest jescze postsze.

  Skoro wydatki ZUS i tak są niezależne od składek, to po co komu skomplikoany i kosztowny system zbierania podatku ZUS ? Zero ZUS, stawki PIT 30% w góre i jest ten sam socjalizm tyle że urzędniczo taniej.
 • 2011-11-18 14:38 | _Trotyl_

  Re:Premier wygłosił expose

  Witam.
  Chcialbym Wam polecić portal RozmowyPrawne.pl
  Znajduje się na nim forum, na którym można oglądać Transmisję z Sali Posiedzeń Sejmu i na bieżąco komentować fakty, można rozmawiać o partiach politycznych i politykach.
  Znajdziecie tam aktualizowane na bieżąco teksty Aktów Prawnych, możecie porozmawiać z innymi użytkownikami na wszystkie tematy związane z prawem:)
  Nasz portal oferuje pomoc i opiekę prawną firmom, osobom indywidualnym, również portalom, które chciałyby działać legalnie a nie stać ich na prawnika. Pomagamy w objaśnianiu Pism Urzędowych, umów oraz doradzamy najbardziej korzystne rozwiązanie całkowicie ZA DARMO.
  W związku z tym, że forum jest bazą wiedzy na temat prawa może posłużyć niejednemu studentowi jako pomoc w nauce, mamy również odpowiedni dział dla studentów.

  Zapraszam Serdecznie do odwiedzenia naszego portalu www.rozmowyprawne.pl

  Pozdrawiam. _Trotyl_
 • 2011-11-18 14:50 | piękna hellena

  Re:Premier wygłosił expose

  Przecież trzeba utrzymać stołki dyrektorów i biurowce..
 • 2011-11-18 17:42 | jerry111

  Re:Premier wygłosił expose

  Porownalem sobie przemowienie premiera Tuska z przemowieniem pana Palikota. Przemowienie Palikota bylo znacznie lepsze, bardziej rzeczowe i oferujace
  wieksza game pomyslow... Oczywiscie, jest to tylko moja prywatna opinia.

  P.S. Mianowanie J. Gowina (z "Opus Dei") na ministra sprawiedliwosci dowodzi, ze partyjne gierki i "roszady" to cos, co faktycznie jest dla Tuska najwazniejsze!
 • 2011-11-18 18:48 | ziemek52

  Re:Premier wygłosił expose

  Premier ogłosił expose na kryzysowe czasy .Takiego expose chyba każdy się spodziewał , oprócz jak zwykle zaskoczenych zdeklarowanych demagogów i populistów z PiS-u/.Rzecz jednak nie w tym ,że chce się wydłuzyc wiek emerytalny , ale w tym ,że robi sie to w momencie "stania pod scianą" i zdania sobie sprawy ,że dalsze pogłębianie deficytu panstwa grozi katastrofą na miarę Włoch lub Grecji .Ktoś powie "lepiej pózno niż wcale".Otóż niektóre reformy mozna było spokojnie przeprowadzic całe lata wcześniej .Wiadome bowiem było wszystkim Rządom od 1989 roku ,że pokolenie lat 50-tych czyli tzw.wyzu demograficznego przejdzie kiedyś na emerytury .Państwo pownno więc na czas przygotowywac takie przepisy , które nie groziłyby wprowadzaniem "terapii szokowych" , ale stopniowo i płynnie wprowadzały nowe zasady przechodzenia na emerytury .Dzisiaj ogłaszanie wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet o 7 lat !!! jest szokiem .Co prawda ten wiek ma byc osiągniety dopiero w roku 2040 , ale nie jest powiedziane jak będzie wyglądało stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego paniom i w jakich przedziałach czasowych .Ma się rozpocząć o 2013 roku i tyle wiemy ?Co się tyczy mężczyzn to wiek emerytalny 67 lat ma byc osiągniety już w 2020 roku .Znaczy to że , roczniki do 1955 przejdą na emeryture jeszcze normalnie .Rocznik 1956 i wyżej już po osiągniecieu 67 roku życia czyli od roku 2023 . Winni temu są politycy , którzy w imię "kupowania poparcia społecznego" na wszelki wypadek nie ruszali ustaw emerytalnych. Zmiany radykalne w ustawie emerytalnej ,czyli "umowie społecznej" podważa wiarygodnoścć i zaufanie do państwa .Bowiem w zależności od sytuacji panstwo może obowiązujące dotychczas przepisy zmienic na nie korzyśc obywatela ,który zawsze jest słabszą stroną "umowy społecznej".Wydłużanie wieku emerytalnego /ku radości ekonomistów/ moim zdaniem nie jest wcale takie bez wad .Dłużej pracujący ludzie moga zajmowac miejsca młodemu pokoleniu ,lub byc w wieku przedemerytalnym bezpardonowo zwolnianym z pracy .I jedni i drudzy zwróca się z pomoca do panstwa , co z kolei obciązy budżet .Rząd powienien wprowadzic jeszcze jeden zmianę porządkującą przepisy emerytalne .Jezeli ktos przechodzi na emeryture lub przyspieszoną emeryturę , to kończy aktywnośc zawodową i zwalnia miejsce pracy młodszym .Nie powinno byc tak ,ze w poniedziałek przechodzi się na emeryture a we wtorek jest sie zatrudnionym na niepełny etat w innej a nawet w tej samej firmie.Można podjąc prace , ale trzeba zawiesić emeryture bądż rentę .Przed rządem i Sejmem widać będzie sporo pracy ,żeby w miarę łagodnie wprowadzać w życie przepisy ,które powinny byc wprowadzone w zycie juz przez rząd Millera i Kaczyńskiego , a którzy dzisiaj wylewają "krokodyle łzy" nad obciązeniami społeczenstwa.
 • 2011-11-18 19:54 | Duchu

  Re:Premier wygłosił expose

  Obiecuję Polakom ciężką pracę. Swoją czy Polaków ??
 • 2011-11-18 20:17 | vps

  Re:Premier wygłosił expose

  a mi się podobało. Bez czarowania, bez obietnic, kontynuacja polityki małych kroków, ktorej nie popieram teoretycznie ale w praktyce są dwie opcje do wyboru - albo zrobić wszędzie rewolucje, narazić się u społeczeństwa i liczyć, że się uda przez to przejść bez rozpadu parti/koalicji - albo małymi krokami korzystać z szans i dostosowywać się do okolicznośći. W Polsce trudne reformy się robi..trudno. Fajnie jest popisać na forum, wypowiedzieć się w mediach co powinno być zrobione ale trudniej dogadać się z lekarzami, którzy solidarność społeczną mają daleko w d... i niezależnie od kondycji państwa będą zawsze chcieli zarabiać więcej i więcej. W tej kwestji nie widze szans na poprawe bo to wymaga pewnej ugody i współpracy środowisk medycznych z rządem. Podobnie jest w administracji, edukacji, prawie i infrastrukturze. Ktokolwiek cokolwiek by nie wymyślil musi zwalczyc bardzo silne grupy przeciągające linę w swoją stronę. Wydaje mi się więc, że Tusk ma tutaj świadomość, że Polacy są nadal przesiąknięci starym sytemem gdzie królowała kultura wręcz mafijna i jeszcze długo nikt z nikim się nie dogada. Koncentruje sie na tym co może zrobić i co w pewnym sensie pozwoli mi stawac za 4 lata do kolejnych wyborow.
  Z emeruturami proponowałbym się pogodzić bo jak ktoś jest taki mądry i wie co jak powinno wyglądać to niech sobie sam odkłada przez 30 lat na lokate i zobaczy na ile lat emerytury mu wystarczy. Latwo jest wymagac od instytucji panstwowych a o wiele trudniej policzyc co plus co ie daje.
 • 2011-11-18 20:42 | MMK

  Re:Premier wygłosił expose

  "Dłużej pracujący ludzie moga zajmowac miejsca młodemu pokoleniu", "Jezeli ktos przechodzi na emeryture (...) to (...) zwalnia miejsce pracy młodszym"

  Nie jest prawdą że ilość pracy jest stała w gospodarce. To propaganda socjalistów i "specy" od gospodarki planowanej.
  W prostej, sprawnej,bez obciążeń podatkowo/biurokatycznych gospodarce byłaby praca dla wszystkich zainteresowanych, a spora cześć dzisiaj zmuszanych do pracy mogłaby pracować mniej uzyskując podobne wynagrodzenie.
 • 2011-11-18 21:43 | Śleper

  Re:Premier wygłosił expose

  Expose jest tylko przedstawieniem ogólnego kierunku w który rząd pójdzie,albo i nie, wszystko zależy od oporu wszystkich grup ujętych w planach oszczędnościowych rządu.
  Wydatki budżetu na emerytury są już nie do utrzymania, więc albo zgodzimy się teraz na te propozycje, albo chcemy się przekonać, co będzie w przypadku zaniechania.
  Nie widzę żadnego powodu dla którego policjant i żołnierz mieliby przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, skoro są zawody wymagające od pracownika utrzymania kondycji fizycznej i psychicznej do 65 roku życia. Wygląda na to, że mundur jest jakimś szczególnym czynnikiem wpływającym na szkodliwość pracy.Policjant i żołnierz(szczególnie ten pierwszy) powinni zarabiać dobrze (średnia krajowa) i długo, bo to gwarantuje wysoki profesjonalizm tych służb
  Dlaczego premier i rząd godzą się na eksploatację górnika przez 25 lat w skrajnie złych warunkach pracy, a nie pomyślą, ażeby ograniczyć taką pracę do maksymalnie 15 lat i to z przerwami. Nie wiem, ale może myśli, że kopalnie węgla w Polsce w końcu zostaną zamknięte, bo szykuje się nam eldorado gazowe.
  Uważam ulgi i dotacje pieniężne dla rodzin posiadających dzieci za kiepski pomysł. Można zrobić to pośrednio poprzez obniżkę podatku VAT na artykułu przeznaczone dla dzieci, a także urealnić bezpłatność szkolnictwa powszechnego. W takim systemie ktoś posiadający więcej dzieci, "skorzysta" po prostu bardziej od tego posiadającego mniej. Jeśli z jakichś powodów nie dałoby się tego przeprowadzić, podpowiadam system w którym rodzice po przedstawieniu rachunku VAT, odzyskują jego wartość do swojego portfela (tak robią wszyscy przedsiębiorcy).
  Wprowadzanie rolników do systemu powszechnych ubezpieczeń społecznych uważam za krok (ale tylko krok) w dobrym kierunku, może za 20 lat rolnik będzie traktowany przez system podatkowy podobnie jak krawcowa (drobne usługi) w mieście. Skoro premier poruszył ten temat, mógł także pomyśleć o ukróceniu szwindli w tym sektorze, a chodzi mi o pseudorolników występujących pod dwoma postaciami, a mianowicie tych uwieszonych ubezpieczenia KRUS i tych wielkich cwaniaków pobierających gigantyczne dopłaty unijne do pseudo upraw rolnych.
  Nic o służbie zdrowia, a przecież bez podniesienia składki zdrowotnej jakość usług medycznych nie wzrośnie, zamożniejsi pacjenci opłacą sobie tą jakość, przynajmniej do momentu w którym nie zachorują poważnie.
  Nie wierzę, że świętoszkowaty Gowin zmieni pracę wymiaru sprawiedliwości i nie chodzi mi o brak jego kompetencji prawniczych, on nie potrafił napisać jednej ustawy (przeszkadzał mu krzyk embrionów?), która mogłaby być przesłana do prac sejmowych.
  Odebrano (niech będzie) nam internautom możliwość odpisu podatkowego, co daje niewielki strumyk pieniędzy do budżetu, natomiast kościół katolicki jest zwolniony z wszelkich podatków od prowadzonej działalności gospodarczej, że nie wspomnę o gigantycznych dotacjach z budżetu państwa i samorządów.
  I to by było na tyle.
 • 2011-11-18 22:12 | Bejotka

  Re:Premier wygłosił expose

  Odradzam korzystanie z usług Trotyla. Bezmyślne przenoszenie do języka polskiego zasad angielskiej ortografii źle świadczy o jego kwalifikacjach.
 • 2011-11-18 22:21 | magda

  Re:Premier wygłosił expose

  Panie Premierze...
  Mam 30 lat, moja emerytura będzie 80% większa, TYLKO SKORZYSTAM Z NIEJ 7 LAT KRÓCEJ... Zus chyba ma nadzieję, że nie dożyję...
 • 2011-11-18 22:35 | oghana7

  Re:Premier wygłosił expose

  ATMOSFERA PO WYBORACH I PO EXPOSE JEST TAK NIEPRZYJAZNA Z NAJBARDZIEJ NIEPRZEWIDZIANYCH STRON JEST TAKA ,ZE PREMIER POWINIEN SOBIE POWIEDZIEC,ZE Z WROGAMI DA SOBIE RADE ,GORZEJ Z NIEWIERNYMI PRZYJACIOLMI .TO MUSI BYC TRUDNE .
 • 2011-11-18 23:28 | Blueberry

  Re: Premier odwlekal reformy...

  "ATMOSFERA PO WYBORACH I PO EXPOSE JEST TAK NIEPRZYJAZNA Z NAJBARDZIEJ NIEPRZEWIDZIANYCH STRON JEST TAKA ,ZE PREMIER POWINIEN SOBIE POWIEDZIEC,ZE Z WROGAMI DA SOBIE RADE ,GORZEJ Z NIEWIERNYMI PRZYJACIOLMI .TO MUSI BYC TRUDNE"

  Jacy przyjaciele (PSL, PSL!) taki rzad...
 • 2011-11-19 00:08 | woytek

  Re:Premier wygłosił expose, a Palikot "robił" za opozycję ?

  fragment felietonu z Dziennika Związkowego - Chicago :"medialna próba wykreowania partii Palikota na "jedyną" opozycję dla obecnej koalicji jest zabiegiem samobójczym dla polskiego parlamentaryzmu".
  Po tym expose , na topie został Palikot a w jego cieniu Tusk. Gdzie jest opozycja polityczna obecnej koalicji ?
 • 2011-11-19 06:47 | joanna

  ogólne wrażenie- dobry+

  Dużą zaletą programu jest realizm. To ma szanse przejść w Sejmie, nie przynieść kolejnych marszów, miasteczek i innych biwaków niezadowolonych.
  Podniesienie wieku uprawniającego do emerytury w taki łagodny sposób powinno być rozpoczęte wiele rządów temu. Nareszcie się stało. Sposób (zapożyczony z Hiszpanii) możliwie najlepszy w syt. dwóch potężnych piramid demograficznych- lat 50 i lat 80. Niewiele to zmieni w obecnej sytuacji- jeden wyż jeszcze pracuje, drugi szuka pracy, ale na przyszłość to dobre rozwiązanie. Również dla tych, którzy pracować chcą i mogą a uzyskanie prawa do emerytury jest dla pracodawcy pretekstem do zwolnienia "staruszka" bez względu na jego walory (ale za to "młodemu" da się najniższą krajową). Składka zdrowotna dla rolników a nie z budżetu czyli pieniędzy tych, którzy już zapłacili swoje składki a do tego podatek to krok w stronę sprawiedliwości i normalności. Bo to nie jest normalne, że kasjerka z "Biedronki" dokłada do rolnika. Analogicznie KRUS choć tu "kroczki bardzo drobne" są jedyne możliwe prze PSL-owskim i PiSowskim wiejskim elektoracie.
  Świadczenia "prorodzinne" w przypadku jednego dziecka powinny zniknąć przy znacznie mniejszym dochodzie (2x średnia krajowa) bo "odzyskanie" 1% dochodów takiej rodzinie nic nie zmieni, a zmienić mogłoby setkom czy tysiącom- wystarczy zainwestować je w żłobki, przedszkola, przy okazji dając pracę tym, którzy je zbudują i będą w nich pracować. I mamom, które pracy nie znajdą nie mając gdzie malucha zostawić.
  Mundurowi dostaną taki wiek emerytalny jaki od dawna mają ich koledzy w całym cywilizowanym świecie. Znów- dawno powinno się to stać. Bo 40-letni emerytowany żołnierz czy policjant to jakaś pomyłka- właśnie w tym wieku jest się najlepszym w tych "fachach" i najlepszym mentorem dla młodych.
  W ograniczenie biurokracji nie bardzo wierzę. Może się to udać w administracji rządowej, ale samorządy to inna bajka. Czasem jest to zatrudnianie "swoich pociotków" (specjalność PSL szczególnie) ale czasem "stary urzędas" nie poradzi sobie z nowymi zadaniami (szczególnie zw. z funduszami unijnymi, cyfryzacją) więc albo zatrudni się młodego albo kasa przepadnie.Diabelska alternatywa.
  "normalne emerytury" dla księży- duży postęp. Wyrwa w kościelnych przywilejach. Mała, ale w kraju licznych dewotów spod znaku Rydzyka i milionów konformistów antykościelnych na forach, "pobożnych" w życiu na większe działania nie ma co liczyć. Za parę lat- tak.
 • 2011-11-19 07:57 | otu

  Re:Premier wygłosił expose

  wszyscy jak widac z wypowiedzi "napadaja" na KRUS czy sluzby mundurowe. A mnie ciekawi, w jakiej to sluzbie "pracowal" agent Tomek, ze mogl juz przejsc na emeryture i to w dodatku ponad 4 tysieczna??? KRUS powinien pozostac, ale z ograniczeniami, aby dotyczyl jedynie nazwijmy to "prawdziwych chlopow" a nie mieszczuchow zameldowanych na 1ha, lub posiadaczy wielohektarowych gospodarstw. Tego typu ubezpieczenia istnieja w wielu krajach Europy. Np Austria. Dobrym kierunkiem jest zainteresowanie sie konkordatem i co z tego wyniklo na przestrzeni tych 20 lat od jego podpisania. Kosciol /i jego "pracownicy"/ powinien placic podatki tak jak to placa wszystkie polskie przedsiebiorstwa i polscy obywatele.
 • 2011-11-19 09:10 | joanna

  ad KRUS

  W 2008 roku zasady ubezpieczenia w KRUS zmieniły się, mocno ograniczając prawo do przywilejów rolniczych. Nie można być w KRUS mając działalność gosp. z której dochód rocznie wynosi obecnie 2.929 zł.(roczna kwota graniczna) czyli dochód pow. dwustu-coś złotych miesięcznie przesuwa rolnika do ZUS.
  Duże osiągnięcie poprzedniego rządu PO-PSL.
 • 2011-11-19 12:21 | wiehu

  Re:Premier wygłosił expose

  Tylko jedna rzecz przykuła moją uwagę , mianowicie:

  "Niektóre branże zostaną uwolnione od wszelkich regulacji"

  Ciekawe bo to stara śpiewka liberałów , uwolnimy te branże od regulacji i pozwolimy na nie wchodzić firmą które są dotowane przez państwo lub w inny sposób wspierane przez władzę .

  Czyli innymi słowy branża może i nie będzie regulowana prawnie ,lecz przez samo wejście dotowanych firm przez państwo będzie zmonopolizowana ( bo nikt samodzielnie nie będzie w stanie z nimi konkurować ) ,czyli i tak będzie regulowana tylko w sposób patologiczny i byle jaki.


  Wydaje mi się że największym błędem jest brak jakiejkolwiek wizji na temat tego ,co zrobić z ludźmi na wysokich stanowiskach i innych ,
  tak by ich zachęcić do ustępowania ze stanowisk bo jak na razie to robią wszystko byle nie pójść na Emeryturę.

  Się trzymają tych stołków nawet jak wiedzą że już nic ciekawego nie wymyślą , ale nie nie ustąpią bo nie chcą być warzywem dlatego może czas by wymyślić coś lepszego od tej żałosnej emerytury bo chyba tylko zmęczeni górnicy chcą na nią iść.
  Inaczej będzie zawsze jakich chory antydemokratyczny monopol, pozbawiający szans innych .
 • 2011-11-19 15:46 | Fotr

  Re:Premier wygłosił expose

  "Nie jest prawdą że ilość pracy jest stała w gospodarce." W rezultacie jest jej coraz mniej, gdyż miejsca pracy systematycznie przenoszą się poza obszar Unii Europejskiej.
 • 2011-11-19 16:57 | J-k

  Re:Premier wygłosił expose

  Oczywiście, że wystarczyłoby uzależnić składki ZUS od PIT (jak to jest w wypadku pracowników najemnych0, ale... Ale by tak się stało, to Państwo musiałoby uwierzyć swoim obywatelom, a zwłaszcza tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek. Ale Państwo woli traktować ich jak za komuny, jako prywaciarzy (to ciągle popularny termin na określenie przedsiębiorców), których jedynym celem oszukiwanie i okradanie tegoż Państwa i wszystkich dookoła. Aby temu zapobiec Państwo wybrało formę zryczałtowanych składek ZUS, jednakowych dla wszystkich bez względu na osiągane dochody co sprawia, że kładki ZUS mają charakter podatku degresywnego.
 • 2011-11-19 18:10 | J-k

  Sposób podobny, arytmetyka inna.

  Porównywanie pomysłu wydłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia z Hiszpanią jest o tyle nieszczęśliwe, że średnia perspektywa życia w Hiszpanii wynosi 80 lat, w Polsce 75 lat. Średnia emerytura (brutto) w Polsce (ok.1700) i Hiszpanii (ok.900 euro) stanowią odpowiednio około 50% średnich zarobków. Ale średnie obciążenia pensji brutto w Polsce jest znacznie wyższe w Polsce niż w Hiszpanii. W Polsce pensja netto to 74 % pensji brutto, a Hiszpanii 84 % (skutek wysokiej kwoty wolnej od podatku - 5050 euro). Także obciążenia pracodawców jest wyższe u nas niż w Hiszpanii. Podobnie jest w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. W Polsce składka ZUS wynosi ok. 890 zł (ok. 37% średniej krajowej) w Hiszpanii ok. 300 euro (16,5%). Innymi słowy w porównaniu do Hiszpanii, aby otrzymywać emeryturę o podobnej wysokości co Hiszpanie (oczywiście w relacji do średnich zarobków) płacimy znacznie wyższe składki społeczne. Co więcej pobieramy tą emeryturę o pięć lat krócej.
 • 2011-11-19 22:43 | Śleper

  Re:Premier wygłosił expose

  Nie wiem czy potrafisz, ale zakładam, że tak, więc weź ołówek, kartkę papieru, może kalkulator, policz jak się ma średnio uzbierany kapitał składki emerytalnej w latach zatrudnienia do lat życia na emeryturze. Obliczenia wykonaj z danymi na dzień dzisiejszy. Informacje statystyczne są ogólnie dostępne.
  A dlaczego nie ma mieszkań na wynajem? Z tych samych powodów, ktoś nie potrafi liczyć.
  Państwo ma dopłacić? A kto to jest to państwo?
 • 2011-11-19 22:49 | lexmark53

  Re:Premier wygłosił expose

  Śleper
  W zasadzie zgadzam się z treścią Twojego komentarza, ale z jednym drobnym zastrzeżeniem...
  "...podpowiadam system w którym rodzice po przedstawieniu rachunku VAT, odzyskują jego wartość do swojego portfela (tak robią wszyscy przedsiębiorcy)."
  Wyobraziłem sobie, jak rodzic pędzi z fakturą za np: śpioszki i smoczek do Urzędu Skarbowego, i uśmiałem się do łez :).
 • 2011-11-20 08:11 | joanna kopytowska

  Re:Premier wygłosił expose

  Mi wydaję się że należy się pomnik i brawa Jarosławowi Kaczyńskiemu , dzięki jego horrendalnej głupocie politycznej Polacy skłonni są do kontynuacji drogi umiarkowania i rozsądku , choć skrajności po prawej i lewej stronie są groteskowe ,centrum jest rozsądne ,umiarkowane ,w miarę cywilizowane i zajmuje sie TYM CO NAJWAŻNIEJSZE CZYLI GOSPODARKĄ,od niej zależy wszystko inne a w osiągnięciu tego w tak kłótliwym i biednym narodzie , bardzo ubogim także duchem mógł pomóc tylko cud ,tym cudem jest obecność w życiu publicznym osoby tak powszechnie nielubianej jak Prezes PIS
 • 2011-11-20 08:25 | bolec

  Re:Premier wygłosił expose

  J-k: Oczywiście, że wystarczyłoby uzależnić składki ZUS od PIT ...
  -----
  Po co? Wystarczy, że ZUS dostaje pewną proporcjonalną składkę odliczaną od każdej pensji, np. 3% z zarobku brutto, które zasila konto ubezpieczonego. Na podstawie wysokości uskładanej sumy w latach pracy jest mu wypłacana emerytura.
  Jeśli ktoś mało składa to będzie miał małą emeryturę - dość prosty koncept, nieprawdaż?

  Niech państwo podniesie wysokość dochodu zwolnionego z podatku, a wtedy nawet biedni ludzie będą mogli inwestować we własne prywatne fundusze emerytalne jako dodatek do renty.
  Dlaczego żaden z tych Balcerowiczów czy innych wolskich "ekspertów" tego nie jarzy?
 • 2011-11-20 11:42 | scrambler

  Re:Premier wygłosił expose

  jeżeli znasz choćby pobieżnie ustawę o VAT to zapewne nie musisz sięgać po faję, żeby dzień w dzień lewitować. Ze śmiechu? A tak na poważnie - akurat w tej materii tyle jest regulacji, których sens wymknął się trzeźwej rzeczywistości, że realizacja w praktyce pomysłu "ślepera" niczym od czapy juz nie jest. Już i tak wbijamy gwoździe łopatą.
 • 2011-11-20 11:48 | scrambler

  Re:Premier wygłosił expose - arytmetyka ?

  "J-k" piszesz JEST porównując oba kraje. Czy masz pewność, że aktualny stan rzeczy utrzyma się w Hiszpanii i ew. jak długo?
 • 2011-11-20 14:15 | J-k

  Re:Premier wygłosił expose

  Oczywiście, że nie mam takiej pewności, podobnie jak Ty nie możesz mieć pewności, że u nas na pewno na tych "cięciach" się skończy. Jestem natomiast pewny, że gdyby ktokolwiek Hiszpanom zaaplikował nasze rozwiązania to prawdopodobnie skończyłoby się spaleniem Palacio de La Moncloa. Jedynie hiszpańscy rolnicy mogliby być zadowoleni, bo obecnie płacą składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości bodajże 260 euro.
 • 2011-11-20 20:10 | scrambler

  Re:Premier wygłosił expose

  faktycznie - zobaczymy. Zobaczymy, co sobie Hiszpanie zaaplikują, i czy uda im się to zrobić własnym sumptem, bez czujnej pomocy spółdzielni EU. A jak wg ciebie układaja sie stosunki społeczne np. pomiędzy tymi 45% bezrobotnych wśród młodych a prowadzącymi tak hulaszczy tryb życia emerytami? Nie mam ochoty sie o nic spierac, nic udowadniać ani otwierac drzwi do lasu. Bezcelowe jest i pozbawione - poza aspektem poznawczym - logicznego sensu porównywanie kilku elementów wyrwanych z dwóch odmiennych systemów fiskalnych. Jakie mogą być z tego praktyczne wnioski? - Że na ogół fajniej sie żyje w Hiszpanii - nic nowego. Gdzie indziej też. Nie dajesz np odpowiedzi lub tylko jej hipotezy, dlaczego płacimy tak duże składki. A może to tylko dlatego, że nie wysłaliśmy w odpowiednim czasie żadnej konkwisty? NIe zauważyłeś, że Polska buduje swój kapitalizm BEZ KAPITAŁU?
 • 2011-11-20 20:31 | scrambler

  Re:Premier wygłosił expose - hiszpańska pętla Mobiusa dla J-k

  małe uzupełnienie - prosze poczytać o Hiszpanii dzisiaj, artykuł na gł.stronie Polityki. No comments?
 • 2011-11-21 04:13 | Adam 2222

  Najlepszy komentarz do expose Tuska zrobil JKM,"P. Premier już cztery lata niemiłościwie nami rządzi. Więc czytamy tamto expose - i widzimy, że p. Premier obiecywał nam rozmaite wspaniałe rzeczy:

  Zmniejszenie podatków, uproszczenie przepisów podatkowych, uproszczenie prawa budowlanego, likwidację barier przy zakładaniu firm, naprawienie sądownictwa i więziennictwa, odpolitycznienie Radia i TV, zmniejszenie biurokracji... I co? Co prawda obiecał również całą masę rzeczy, których też nie zrobił - i ja oddycham z ulgą: reformę opieki zdrowotnej, budowę szybkiej kolei, pomoc dla różnych grup społecznych... Zimno robi się na myśl, ile by ukradli, gdyby się za to wzięli - i jakby to wyglądało.

  http://www.angora.com.pl/
 • 2011-11-24 19:37 | Corolla

  Re:Premier wygłosił expose

  O, widzę że dostrzegasz, zaczynasz się budzić! ;-).

  Nie zastanawia Cię, dlaczego Jarosław dostaje tak dużo czasu antenowego i poświęca się mu tyle miejsca na szpaltach gazet? Dlaczego dostaje akurat ten człowiek tak wielkie publicity ? Przecież to jest wycenialne na ogromne pieniądze! Żadna inna prawicowa inicjatywa nie dostaje tyle "medialnego powietrza".

  Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje, należy zapoznać się ze:
  1. etymologią słowa "Chutzpah" (poszukaj w sieci ;-)

  2. przypomnieć sobie, że w "Gwiezdnych Wojnach" i Han Solo i Darth Vader, choć byli o "przeciwnych stronach mocy", prywatnie otrzymywali pieniądze od tej samej "firmy". Firma zaś zarabia pieniądze na Ciemnej Masie, która "Gwiezdnymi Wojnami" się fascynuje i chłonie medialny popcorn, popiera a to Vadera, a to Hana Solo.

  3. "prawdziwa wojna toczy się nie w czołgach i okopach, ale w sercach i umysłach ludzi"

  4. Czwarta Władza decyduje o promowaniu "lewicowych" albo "prawicowych" polityków-pacynek, dając ludziom "wybór" i najlepiej czuje się w "demorkacji" gdzie rządzi teoretycznie "większość", która jest ciemna jak tabaka w rogu i daje się kształtować jak glinę. Wystarczy że anonmiowi ludzie zza kamer decydują o kim i jaki materiał będzie wałkowany.

  5. do posiadania mediów potrzebne są duże ilości pieniędzy.

  Ponieważ w Polsce mamy po roku 1946 pluralizm potyliczny, mamy więc "wybór" gazet i programów. Skoro wszystkie pisza mniej więcej w tym samym tonie, to znaczy że taka jest "medialna prawda". Na podstawie owej "prawdy" wyrabiamy sobie opinie o świecie i politykach. Kierując się wewnętrznym poczuciem "słuszności", "wybieramy", co się szczegółowo "bada" sondażami, sondami, i kształtuje, artykułami, komentarzami we wiadomościach...

  J.K. jest kreowany jako "zagrożenie" dla lemingów, ale jednocześnie jako "jedyny zbawca" dla ludzi którzy wiedzą cokolwiek więcej i nie jest im wszystko jedno, ale nie wiedzą że J.K. to kolejna matrioszka i pacyfikowanie jakiegokolwiek szczeropolskiego ruchu prawicowego.

  Polecam wszystkim film "They Live", bo w takiej własnie żeczywistości żyjemy ;-)