Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

(20)
Palestyńczycy pozostają praktycznie nieznani... są nie tyle ludźmi, ile pretekstem do wojennych haseł – pisał Edward Said, największy palestyński intelektualista XX w. Dziś karabinami palestyńskich liderów są słowa protestu, a rakietami wystrzeliwanymi w okupanta – prawo, upór i cierpliwość bez przemocy.
 • 2011-11-21 06:16 | Herstoryk

  Czyżby prof. Bauman miał rację ?

  Reportaż wydaje się potwierdzać opinie Prof. Baumana, opublikowane tu niedawno. Dyżurni pewnie zaraz dadzą odpór.
 • 2011-11-21 09:34 | peposlaw

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Wreszcie się o tym pisze, wreszcie się o tym mówi. Do niedawna, każdy który krytykował politykę Izreaka wobec palestyńczyków, był nazywany antysemitą.
 • 2011-11-21 10:08 | tuciu

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Wątpię, żeby były komentarze pro-izraelskich piszących, bo artykuł przedstawia "brzydką twarz okupacji" jak nazwał to bodajże michał15 pod porzednim artykułem Domosłwaskiego. No a zwolennicy Izraela wolą tej brzydkiej twarzy niedostrzegać. Jeśli już coś się pojawi, to spodziewam się raczej oskarżeń o stronniczość i nie przedstawienie krwawego oblicza palestyńskiego terroru firmowanego przez Hamas, czyli argumentów w tradycji i stylu "a w was biją murzynów".
 • 2011-11-21 23:16 | Janusz

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  A jednak nieodrodny uczeń Mistrza - brawo! (oto mamy pośród dziennikarzy drugiego kandydata do nagrody Kisiela "za własny głos"). Traciłem już nadzieję i obawiałem się, że cały intelekt pójdzie na marne, w służbę propagandzie, ale widać światło w tunelu, i to nie jest chyba lokomotywa.
 • 2011-11-22 06:30 | zza kałuży

  Ten artykuł to podpucha, tak? Powiedzcie, gdzie jest pułapka, please!

  Przecieram oczy ze zdumienia! Palestyńczycy to też ludzie? To nie są zwierzęta? Mają twarze i oryginalne myśli? Są inteligentni i dowcipni? W "Polityce"?! TAKI artykuł????!!!!!
  Koniec (a może początek?) świata.
  Przecież kampania odczłowieczania Irańczyków właśnie wkracza w ostatnią fazę.
  No, no, pogratulować odwagi.
 • 2011-11-22 19:34 | J.S.

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Podaję za cia.media.pl:
  "Palestyńczycy nie mogą korzystać z autobusów i dróg zarezerwowanych dla Izraelczyków. Jest to jeden objawów reżimu Apartheidu panującego w Izraelu i Palestynie skierowanego przeciw Palestyńczykom. Palestyńczycy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i walczą na rzecz wspólnego transportu publicznego bez segregacji etnicznej czy rasowej. Robią to z prostym, eleganckim stylu i niepowstrzymaną siłą moralną w tradycji Gandhi'ego i Martina Luthera Kinga.

  50 lat temu, Afro-Amerykanie w USA po prostu zakwestionowali w Stanach Zjednoczonych podobne przepisy bez użycia przemocy, po prostu odmawiając ich przestrzegania. W tej chwili Palestyńczycy maja takie samo podejście, a ich działania są rejestrowane na żywo przez grupę Avaaz.

  Sześciu tzw. "jeźdźców wolności" (Freedom Riders), zostało dziś siłą usuniętych z autobusu i aresztowanych po wjeździe do Jerozolimy. Po wyrzuceniu z autobusu wołali, że będą kontynuować walkę dopóki Palestyńczycy nie będą wolni. Wszyscy zostali już zwolnieni z aresztu."
  Kilkadziesiąt lat temu Polacy także nie mogli jeździć wszystkimi tramwajami czy autobusami. Skojarzenie oczywiste dla każdego poza Dawidem Warszawskim i jemu podobnym. Rację miał oczywiście profesor Bauman i to bardzo zabolało obłudników, którzy Holocaustem usiłują zakryć prawdę o historii konfliktu w Palestynie.
  W Izraelu afrykańscy Żydzi są obywatelami drugiej kategorii, a Palestyńczycy trzeciej. Apartheid jest widoczny na każdym kroku . Dlaczego milczy ONZ ? Dlaczego USA nie grożą bombardowaniem ? Mogli Serbię, a nie mogą Izrael ?
  Żeby uniknąć nieporozumień : nie namawiam nikogo do jakiejkolwiek wojny. Uważam tylko,że Palestyńczycy to też ludzie i mają prawo być tak traktowani. Mamy międzynarodowe trybunały karzące za prześladowanie bezbronnej ludności. Wobec prawa wszyscy są równi . Nieprawdaż ?
 • 2011-11-23 01:30 | michrich

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Rację miał oczywiście profesor Bauman i to bardzo zabolało obłudników, którzy Holocaustem usiłują zakryć prawdę o historii konfliktu w Palestynie.
  ***
  Historia Holocaustu zaczela od hasel w Polsce: "Zydzi do Palestyny! Precz z Zydami! Polska dla Polakow! Bij Zyda!"
 • 2011-11-24 00:46 | Herstoryk

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  "Historia Holocaustu zaczela od hasel w Polsce: "Zydzi do Palestyny! Precz z Zydami! Polska dla Polakow! Bij Zyda!""

  Zacięła się płyta ? Współczuję!
 • 2011-11-24 16:33 | J.S.

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  @michrich
  Napisałeś :
  "Historia Holocaustu zaczela od hasel w Polsce: "Zydzi do Palestyny! Precz z Zydami! Polska dla Polakow! Bij Zyda!"
  Przeceniasz Polskę i Polaków. Antysemityzm jest pochodną rozwoju Kościoła. Np. pierwsza krucjata zaczęła się w Niemczech i Austrii od palenia Żydów w synagogach. To m.in. spowodowało,że przybyli do Polski w tak dużej ilości.
 • 2011-11-25 09:25 | camel

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  ""Palestyńczycy nie mogą korzystać z autobusów i dróg zarezerwowanych dla Izraelczyków. Jest to jeden objawów reżimu Apartheidu"

  Ależ nie jest to objaw apartheidu. Arabowie mogli jeździć autobusami, wchodzić wszędzie, gdzie tylko chcieli. Zaczęli tam wchodzić z bombami. I tyle. Sami to sobie zrobili. Ciągle krzyczą, że ich marzeniem jest wymordowanie Żydów. Jak widzę, Żydom nie wolno się bronić? Mają ginąć z radością?

  "W Izraelu afrykańscy Żydzi są obywatelami drugiej kategorii, a Palestyńczycy trzeciej. Apartheid jest widoczny na każdym kroku ."

  To ilu "palestyńczyków" ucieka rocznie z tego strasznego Izraela do swych braci w Gazie czy Z. Brzegu?

  "Mamy międzynarodowe trybunały karzące za prześladowanie bezbronnej ludności."

  Mamy trybunały, kłopot z tym, że nikt tam nie prześladuje bezbronnej ludności. Żydzi bronią się tylko przed wybiciem. Czy te trybunały powinni im tego zabronić? Arabowie oficjalnie mówią o swoich celach. Tym celem jest "zepchnięcie Żydów do morza".

  "Wobec prawa wszyscy są równi"

  Jasne :) Opisz mi teraz prawa Żydów w państwach arabskich. Takie ćwiczenie jako wstęp do dyskusji o równości praw, OK?
 • 2011-11-25 09:34 | camel

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Słowa, żadnych faktów, jakieś przemilczenia, jakaś mowa propagandowa o "następnej wojnie Izraela z państwami arabskimi" ze starannym pominięciem faktu, kto tę wojnę wywołał i jakie miał cele. Niby straszna tęsknota za równością i prawami człowieka i żadnej wzmianki o arabskim przemyśle nienawiści, o nauczaniu w szkołach antysemityzmu, nienawiści do Żydów, o szachidach, ostrzale Izraela, o tym wszystkim, co zrobili arabowie i czego konsekwencje teraz ponoszą. W związku z tym artykuł nie zasługuje na inną ocenę jak "prymitywna propaganda".
 • 2011-11-25 13:12 | J.S.

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  @ camel
  "Arabowie mogli jeździć autobusami, wchodzić wszędzie, gdzie tylko chcieli."-od kiedy mogli , a od kiedy nie mogą ? Proszę o daty.
  "To ilu "palestyńczyków" ucieka rocznie z tego strasznego Izraela do swych braci w Gazie czy Z. Brzegu?"- dlaczego mają uciekać ze swojej Ojczyzny ?
  "Mamy trybunały, kłopot z tym, że nikt tam nie prześladuje bezbronnej ludności."- o ile potrafię czytać to np. reportaże Domasławskiego opisuja właśnie prześladowania ludności cywilnej.
  "Tym celem jest "zepchnięcie Żydów do morza"."- niedawno mogliśmy przeczytać o Żydach domagających się wysłania Palestyńczyków do gazu. Czy kogoś to oburzyło ?
  "Jasne :) Opisz mi teraz prawa Żydów w państwach arabskich.Takie ćwiczenie jako wstęp do dyskusji o równości praw, OK?"- z oczywistych względów nie opiszę. Uważasz,że w Izraelu wszyscy jego mieszkańcy mają takie same prawa i są tak samo traktowani przez prawo? Prawdę napisawszy to nie słyszałem, aby Żydzi byli obywatelami drugiej kategorii w krajach arabskich. O ile się nie mylę to nadal ich tam sporo mieszka. Z chęcią natomiast przeczytałbym wypowiedzi tych, którzy mogą to opisać z autopsji.
  Nie roszczę sobie prawa do jedynie słusznego spojrzenia na konflikt na Bliskim Wschodzie. Nie zgadzam się na używanie Holocaustu do tłumienia dyskusji o postawie Izraela wobec Arabów. Nie ma mowy o biało-czarnym schemacie w postrzeganiu tamtej rzeczywistości. Zło zaczęło się w momencie uchwalania rezolucji ONZ-u o utworzeniu państwa w Palestynie. "Nie zauważono" , że tamte ziemie ktoś zamieszkuje.
 • 2011-11-25 19:21 | J.S.

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Domasławski napisał reportaż o palestyńskich(i żydowskich ) następcach Gandhiego. Jak widzę nie wszyscy przeczytali go uważnie.
  Swoją drogą ta reakcja potwierdza tezę,że dla Izraela i jego propagandzistów najgoźniejsi są ludzie wyrzekający się przemocy.
 • 2011-11-26 00:10 | Kassander

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Co by nie napisac dobrego o Palestynczykach, czy wogole na temat Arabow, to i tak dla niektorych wiedzacych jest to nic innego jak "ukryta opcja terroryzmu":)
 • 2011-11-26 13:33 | muledet.3

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Prawo izraelskie jest rowne dla wszystkich obywateli izraelskich niezaleznie od religii i i narodowosci.
  Arabowie mieszkajacy na terenach autonomii nie sa obywatelami Izraela.
 • 2011-11-26 14:55 | michał17

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Czy oczekujesz w tej rozgłośni palestyńskiej jakiejkolwiek równowagi?
  Daj sobie spokój.
  Wszedłem tu 3,5 miesiąca temu i od tamtego czasu nie było w Polityce ANI JEDNEGO artykułu, który na widelec wziąłby zbrodnie nacjonalistycznego ruchu palestyńskiego. Wszystko co tu się pisze, to się czytelnika ustawia, a nie informuje.

  Weźmy Twojego przedmówcę: " Prawdę napisawszy to nie słyszałem, aby Żydzi byli obywatelami drugiej kategorii w krajach arabskich. O ile się nie mylę to nadal ich tam sporo mieszka." Czy coś takiego może pisać człowiek rzetelny? Z Bliskiego Wschodu wykopano przez ostatnie 60 lat setki tysięcy Żydów. Ale "nadal sporo mieszka".

  Proszę bardzo, ostatnio. Rasizm Libijczyków wobec Żyda, którego najpierw lata temu wypędzono (w Libii liczba Żydów dziś równa się 0), a on z nostalgii pomagał dziś powstańcom. Gdy niedawno przyjechał, ledwo człowieka nie zlinczowano. W tle potworne klisze antysemickie.
  http://www.forward.com/articles/146435/?p=all
  Przy okazji, Forward to socjalizująca, lewicowa amerykańska gazeta - jakby kto pytał.

  Dlatego daj sobie spokój. Na cietrzewi nie ma rady.
 • 2011-11-26 16:07 | J.S.

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  @Michał17
  "Wszedłem tu 3,5 miesiąca temu i od tamtego czasu nie było w Polityce ANI JEDNEGO artykułu, który na widelec wziąłby zbrodnie nacjonalistycznego ruchu palestyńskiego. :- trzeba było zacząć wcześniej czytać POLITYKĘ .
  "Czy coś takiego może pisać człowiek rzetelny? Z Bliskiego Wschodu wykopano przez ostatnie 60 lat setki tysięcy Żydów. Ale "nadal sporo mieszka"." - ile tysięcy Żydów "wykopano" i i ilu pozostało ?
  "Dlatego daj sobie spokój. Na cietrzewi nie ma rady."- bez obrażania nie da rady ?
  Za Wikipedią:
  "W walce o państwo żydowskie Begin był zwolennikiem stosowania metod terrorystycznych. 26 lipca 1946 brał udział w przygotowywaniu zamachu na Hotel Króla Dawida w Jerozolimie, w którym zginęło 89 osób (m.in. 41 Arabów, 26 Brytyjczyków, 17 Żydów). 27 kwietnia 1947 na jego rozkaz, w odwecie za wykonanie wyroku śmierci na członkach Ecelu, terroryści powiesili dwóch porwanych żołnierzy brytyjskich, co wywołało antysemickie zamieszki w Wielkiej Brytanii. Radykalna postawa Begina doprowadziło go do konfliktu z większością liderów ruchu syjonistycznego. Jest odpowiedzialny za masakrę ludności palestyńskiej w Deir Yassin w dniach 9–11 kwietnia 1948, gdzie zginęło między 107 a 120 Palestyńczyków. Pogłoski na temat masakry były jednym z powodów masowego exodusu Palestyńczyków poza granice Izraela ocenianego na ok. 750 000 uchodźców."
  Za Wikipedią :
  "Masakra w Sabrze i Szatili (arabski.: صبرا وشاتيلا) została dokonana na palestyńskich uchodźcach w dniach 16-18 września 1982 roku przez libańskie maronickie oddziały (często zwanych również "chrześcijańską milicją") pod dowództwem Elie Hobeiki. Liczba ofiar oceniana jest na 700-3500, z czego większość stanowili starcy, kobiety i dzieci.

  W trakcie całego wydarzenia obozy uchodźców były otoczone przez Siły Obronne Izraela, które według zeznań ich dowódców były całkowicie nieświadome tego, co się dzieje wewnątrz. Rola wojska Izraela w tej masakrze jest obiektem kontrowersji. Podstawowy zarzut kierowany pod adresem armii izraelskiej dotyczy jej bierności w opisywanych wydarzeniach przy jednoczesnej świadomości tego co się dzieje w obozach i dysponowaniu środkami aby zapobiec masakrze."
  Te dwie wklejki nie służą wybieleniu Palestyńczyków, którzy mają wiele na sumieniu. Zbrodnie popełniały OBYDWIE strony i uważam, że trzeba pisać i mówić o wszystkim, gdyż wszelkie zakłamania nie służą zaprowadzeniu pokoju na Bliskim Wschodzie. I gdzie indziej także. Jak powiedział klasyk:" Prawda nas wyzwoli".
  Kneblowanie ust Holocaustem jest dowodem winy ze strony kneblujących.
 • 2011-11-26 21:37 | michał17

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  To że zbrodnie popełniały obie strony, jest rzeczą jasną. Proszę jednak od czasów wejścia p. Domosławskiego do Polityki znaleźć mi jeden artykuł, w którym autor brałby na widelec zbrodnie palestyńskie. Już sam wywiad z Baumanem był papierkiem lakmusowym, że coś się w tej redakcji dziwnego dzieje - pięciostronicowy wywiad, w którym wali się tylko w jednych, a drugim wybiela się nawet terror hamasu? (Proszę sobie sprawdzić, ile razy użyto tam słowa terror, zdziwi się Pan). Artykuł sprzed 2 tygodni "Co myślą Izraelczycy" - toż to propaganda palestyńska w pełnej krasie. Dziennikarz selektywnie pod własny światopogląd DOBRAŁ czterech Izraelczyków - ikony ruchu propalestyńskiego. Czy wśród bohaterów przemówiła jakaś ofiara arabskiego terroru, która ze strachu o własne życie zagłosowała na silny Izrael? A może jakiś Arab, który sam był ofiarą palestyńskiego terroryzmu (tak tak, są takich tysiące) i przejrzał? Taki Mossab Hassan Yousef, syn Hamasowca, który widział co tatuś z kompanami planuje i uratował kilkuset Izraelczyków od śmierci w zamachu szahida?

  Chodzi więc o to, by Polityka ocknęła się i zaczęła pisać z dwóch stron, a nie z jednej - bo to, co się tu dzieje od kilku miesięcy, jest wszystkim tylko nie "prawda nas wyzwoli".

  Nb. gdy już Sabra i Szatila, gdzie zbrodni dokonała mimo wszystko Falanga. Czy słyszał Pan o muzułmańsko-muzułmańskich masakrach? Damour, Karantina, Bourj el-Barajneh, Tel az-Zataar, wojny w górach Szuf, wojny miast z udziałem OWP... Było już kilkadziesiąt tysięcy ofiar tamtej wojny domowej, zanim w 1978 r. wleciał tam pierwszy izraelski samolot. Jednak wszyscy z tego wszystkiego znają hasło "Sabra i Szatila" - jakoś dziwnie się utarło, prawda? Prawda Was wyzwoli...

  Ciekawe jest też zestawienie materiałów polskiej i angielskiej Wikipedii w temacie. Pogromów Żydów w świecie arabskim, takich jak Farhud w Bagdadzie (1941), w Trypolisie (1945 i 48), Adenie (1947), Kairze (1945), Aleppo (1947) itd. w naszej wersji językowej Pan nie uświadczy. Nie ma całego tematu Eksodusu Żydów z Bliskiego Wschodu w l. 1940-70. Wyjeżdżali również fascynaci Izraela, ale znaczną część Żydów po prostu wypędzono lub pokazano drzwi. W wielu miejscach dyskryminacja była jak ta lala. Większości ludzi skonfiskowano majątki. Jakieś rezolucje ONZ? Żadnych.
  A Holokaustu tu nie dotknąłem, wbrew Pana zarzutom.
 • 2011-11-27 10:04 | J.S.

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  Zygmunt Bauman żyje wystarczająco długo i wystarczająco wiele przeżył, by jego słowa traktować poważnie.
  "A Holokaustu tu nie dotknąłem, wbrew Pana zarzutom"- to nie był zarzut pod Pańskim adresem. To było skierowane przeciwko izrelskim propagandzistom, którzy każdą krytykę odpierają antysemityzmem i Holocaustem.
  Domasławski jest w POLITYCE od niedawna. O wiele dłużej pisze w niej Frister, który ma poglądy "właściwe". W Wybiórczej pisze Dawid Warszawski, który bez trudu udowodni,że masakry w Sabra i Szatily dokonali sami Palestyńczycy. Dzięki Domasławskiemu po raz pierwzy ( chyba) w poważnym polskim tygodniku opinii przedstawiana jest druga strona medalu. Bo rzeczywistość jest zbyt skomplikowana by opisać ją biało-czarnym schematem.
  Obozy palestyńskie zostały otoczone przez wojska izraelskie, a do środka wpuszczono CHRZEŚCIJAŃSKĄ Falangę. Po co ? Dlaczego nie zareagowano, gdy morderstwa zostały spostrzeżone ? Bo mordowano Palestyńczyków. Dlaczego nie ukarano sprawców ? Bo mordowano Palestyńczyków.
  Wikipedia jest dziełem ochotników. Nie widzę powodu, aby Pan nie mógł dołączyć artykułów na opisane przez Pana tematy. Na pewno wzbogacą wiedzę uzytkowników Wikipedii.
  Polityką i historią interesuję się od wielu lat. Jeżeli zgodzi się Pan,że każdy terror i mordowanie ludzi jest zbrodnią to polemikę możemy zakończyć, gdyż tak naprawdę dzieli nas niewiele. Szymon Wiesenthal, gdy zbrodnie Izraelczyków stały się znane powiedział : "Izrael jest normalnym państwem". I tak powinien byc traktowany.
 • 2011-11-28 23:50 | saurom

  Re:REPORTAŻ: Palestyńscy liderzy protestu

  oczywiście jeżeli AIPAC można uznać za lewicową organizacje a nie agenturę Tel Avivu