Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozmowa z rabinem reformowanym

(43)
Rozmowa ze Stasem Wojciechowiczem, rabinem reformowanym, o tym, co Żydzi myślą o Polakach, a Polacy o Żydach.
  • 2011-12-04 11:52 | bywały

antysemityzm?

Z największym szacunkiem dla pana Wojciechowicza, ale konsekwentnie w Polsce myli się dwa pojęcia - antysemityzm i antyizraelizm. Antysemityzm jest publicznie potępiany jako prymitywny spadek historyczny. I słusznie. W prostej linii wywodzi się z niego chuligański antysemityzm i również ten, który wynika ze stereotypowego pojmowania świata. Ale - zauważmy - że znakomitą pożywką dla tych wszystkich antysemityzmów jest stosunek do działań Izraela. Państwowy terroryzm (sprawy Eichmanna, Vanunu, Palestyńczycy, Iran.....), brak szacunku dla życia ludzi innych wyznań i poglądów, silna pozycja militarna i wiele innych nie wszystkim się podoba. Stąd biorą się głosy, że Izraelczycy (a szerzej przenosi się to na Żydów, wszystkich Żydów) to zdolni uczniowie Hitlera, że to bandyci, terroryści, że dominują ekonomicznie nad światem.... czyli - podsyca to stare i tworzy nowe mity antysemickie.
    Czy ktoś kiedyś analizował widzenie Żydów pod tym właśnie kątem. Czy ktoś zastanowił się ile złego dla polskiego widzenia Żydów zrobiły wypowiedzi prof. Sz. Weissa usprawiedliwiające niewspółmierne mordowanie Palestyńczyków przez armię izraelską? Może warto się nad tym zastanowić i może okaże się, że za antysemityzm w jakiejś części odpowiedzialni są.... Żydzi (Izraelczycy).
  • 2011-12-04 18:07 | mz

Re:Rozmowa z rabinem reformowanym

Jeszcze prymitywizm pana rabina przy okazji incydentu (?) z taksówkarzem. Ma człowiek inną znajomość historii, wiec skargą go! Goja jednego!Żydzi, do których bynajmniej nie mam większych uprzedzeń, są wciąż przekonani, że oni to pępek świata. Tymczasem rosną pokolenia dla których Holocaust, getto to mało ciekawa prehistoria. I do takiego osądu mają prawo!
  • 2011-12-04 20:43 | Mieczysław S.Kazimierzak

Z pewnością nie można mylić antysyjonizmu z wrogością do Żydów,czy żydów.
    Syjonizm bazuje na biblijnych kłamstwach,stronniczym bogu,co w konsekwencji jest podstawą rasizmu.
    Mówiąc o wrogości,która znalazła swój wyraz w zbrodniczym holokauście nie można jednak zapominać o motywach tej zbrodni.
    W sprzężeniu zwrotnym relacjach polsko-żydowskich trzeba uwzględnić,że na polskiej ziemi miała miejsce walka zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem.Zabory też rzuciły na to swoje piętno.
    Dziś możemy mówić o nadużywaniu samego pojęcia antysemityzmu wobec faktu,że do ludów semicko-języcznych zaliczamy przecież tak Żydów jak i Arabów,którzy są ze sobą w otwartym,a do tego jeszcze w krwawym konflikcie!!!
    Czy używanie tego pojęcia przez Żydów w stosunku tylko do siebie to nie rodzaj rasizmu z nadSEMITYZMEM w tle?!
  • 2011-12-04 22:01 | bywały

Ja jednak antyizraelizmu nie utożsamiam z antysyjonizmem. Syjonizm jest dla mnie bardziej ideologią a mówiłem (pisałem) o wrogości do państwa izraelskiego, do jego agresywności, buty...., czyli w pewnym sensie do emanacji syjonizmu.
  • 2011-12-04 23:27 | Mieczysław S.Kazimierzak

Polityka zagraniczna Izraela jest konsekwencją polityki historycznej kreowanej przez żydowskie ruchy umysłowe i polityczne mające wpływ na procesy globalizacyjne.
    Zgadzam się,że polityka historyczna i z tym związana ekonomia polityczna Izraela ma swoje korzenie w demokratycznie uznawanej ideologii.Pomaga w tym nadużywanie pojęcia antysemityzmu,przykładowo HOLOKAUST bis w wykonaniu Iranu na państwie Izrael.
  • 2011-12-05 01:19 | zyta2003

Bywaly,podpisuje sie obydwoma rekami pod twoja wypowiedzia.
    O ile do Zydow mam stosunek od zyczliwego, nierzadko pelnego podziwu, czy wspolczucia, do obojetnosci i antypatii ( do zydow ortodoksyjnych - chasydzi) -o tyle sam Izrael wzbudza we mnie coraz wiekszy niesmak, pogarde i nienawisc. Bylam tam dwa razy,( nie z pielgrzymkami do ziemi swietej) i zobaczylam na wlasne oczy. Moge podziwiac tam zwyciestwo ludzi nad nie przyjazna natura, nowoczesnosc, urode tamtejszych mieszkancow..., a reszta... wzbudzila we mnie niesmak, a nawet odraze. To m.in. osiedla wybudowane bezprawnie na cudzym podworku, straszliwy nacjonalizm, pranie mozgow mlodziezy jak w niechlubnych totalitarnych ustrojach, czy pogarde dla tych drugich.
    Zainteresowalam sie szerzej tematem. Do czego mozna porownywac polityke Izraela wobec swoich Arabow i Palestrynczykoww? Moze o tym opowie P. rabin.
    Jestem pelna podziwu dla Artura Domoslawskiego, ze przelamuje ustalone przez polska polityke, polskie media milczenie w tym temacie.
    P.S. Antysemityzm w Polsce jest niezmienny i na dodatek strasznie prymitywny, cokolwiek by na ten temat nie pisac.
  • 2011-12-05 04:57 | bywały

W tej sprawie osiągamy pełną zgodę, raczej zależało mi na podkreśleniu istnienia zjawiska które pozwoliłem sobie - dość chyba czytelnie - nazwaćantyizraelizm (antyizraelskość) czyli bycie przeciw państwu Izraelskiemu a nie przeciw Izraelitom (w rozumieniu: Żydom). Drugie pojęcie o którym nauka raczej milczy (albo wspomina kolokwialnie mówiąc półgębkiem to terroryzm państwowy rozumiany jako wykonywanie przez organy państawa działań powszechnie uważanych za przejawy terroryzmu (uprowadzenia, zamachy, morderstwa....)
  • 2011-12-05 08:24 | Stanisław

Trudno zgodzic się z tym komentarzem. Związek pomiędzy antysemityzmem, a tym, co robi Izrael, jest minimalny, jeżeli w ogóle istnieje. Uważam, że w tej chwili w Polsce antysemityzm jest już szczątkowy i w mniejszym stopniu świadomy niż może to wynikać z wypowiedzi takich, jak cytowanego taksówkarza. Dziesięciolecia dość wyraźnego antysemityzmu zakorzeniły się w postaci bezrefleksyjnych wypowiedzi, których autorzy wstydzą się po chwili zastanowienia. Prawdziwych antysemitów jest niewielu, ale istnieją na pewno. Najwięcej można spotkac wśród kleru katolickiego o poglądach zbliżonych do Radia Maryja. Twierdzenie, że Żydzi zabili Chrystusa spotyka się w tych kręgach, ale słyszałem też ten pogląd wygłoszony przez Józefa Glempa. A jest to historyczny absurd. Zgadzam się, że jeszcze niedostateczna jest praca na rzecz wykorzenienia stereotypów, które, choć nie są przyjmowane przez rozum, tkwią gdzieś w podświadomości. Ale jest i wielu księży, którzy na co dzień o tej pracy pamiętają i ją wykonują. W mojej parafii często mam okazję usłyszeć przypomnienie o tym, że nasi "starsi bracia w wierze" modlą się do tego samego Boga i wyznają zasady, które stanowią podstawę naszej religii. Słysze też, jak wiele polska kultura straciła poprzez zagładę tak wielkiej części naszego społeczeństwa. Myślę, że właśnie podkreślanie, że to był istotny element naszego społeczeństwa, pozwoli wykorzenić resztki antysemityzmu bazującego na podziale na "nas" i na "nich".

Jednym z dowodów na sdzczątkowość antysemityzmu jest brak dowcipów "żydowskich". Pamiętam z dzieciństwa ich mnóstwo. Wiele z nich dotyczyło tchórzostwa i żołnierskiej nieudolności. Te akurat zniknęły po wojnach, szczególnie po tej z 1967 roku.

Antysemityzm stadionowy nie dotyczy Polaków. Kibole to margines występujący w większości krajów, w których kopanie piłki jest popularne. Ci ludzie czerpią radość z obrażania innych i każda sposobnopść do tego jest dobra.

Pan Rabin Wojciechowicz mieszka w Polsce stosunkowo krótko i nie zdaje sobie sprawy, jak mocno antysemityzm był tu zakorzeniony. Nie jest to usprawiedliwienie dla resztek antysemityzmu, ale wskazuje, jak wiele było do zrobienia.

Coś zrobić może każdy. Ja mam taki prosty sposób. Gdy wśród obcych słyszę wypowiedzi antysemickie, mówię, że jestem pochodzenia żydowskiego, choć to nie prawda. Widzę najczęściej, że autor antysemickiej wypowiedzi zaczyna się wstydzić. Zaczyna analizować to, co powiedział. Najczęściej dochodzi do wniosku, że powiedział coś głupiego.
  • 2011-12-05 12:34 | Ribizli

Oczywiscie, nalezy potepiac wystepki o charakterze antysemickim jak i ogolnie mowiac wszelkiego rodzaju o podlozu rasistowskim. Tym samym wydaje mi sie, ze nie nalezy przesadzac. Tak jak pan rabin zrobil piszac list w sprawie tego taksowkarza. To juz byla gruba przesada. Facet powiedzial co mysli i zaraz listy pisac.To juz bedziemy sie bac cokolwiek powiedziec, bo zaraz nas oskarza o antysemityzm. Trzeba miec troche dystansu do siebie i luzu. Moze nam sie nie podobac, co on powiedzial, ale zaraz listy pisac i robic z tego wielka sprawe?
  • 2011-12-05 13:36 | joa

nie uwazam zeby byl taki szczatkowy, ale ma pan racje ze jest znacznie wyciszony. Ja pamietam ze w szkolach uczono nas o Polsce jednonarodowej i to od wiekow co bylo jednym wielkim klamstwem ale jednak wycisnelo pietno "my" i "inni". Oczywiscie my lepsi od tych innych. Wszystkie inne konflikty miedzynarodowosciowe w panstwie tak wielonarodowym i o roznych wyznaniach religijnych pomijano polgebkiem i od niechcenia, zeby przypadkim nie wzbodzilo ciekawosci ucznia liceum. Oczywiscie w domu tez byla cisza, niech nie daj Boze gowniarz nie wypaple opinii politycznie niezgodnej z oficjalna i narobi klopotu calej rodzinie. I takie betonowe nauki daja smutne skutki w przyszlosci, choc na moment odwracaja uwage spolecznosci od prawdziwych problemow politycznych, nie dajac za duzo wolego czasu na niepoprawne i niebezpieczne dla systemu myslenie. Na poczatkowych wyjasnieniach zawsze jest wzbudzona niewiarygodnosc i trzeba bedzie liczyc sie ze z ubiegiem czasu jednak znikna bariery wzajemnej nieufnosci, a nowe pokolenie podejdzie do tego bez zadnych przesadow. Nie trzeba tylko dac nowych pretekstow durnym powielaniem jeszcze glupszych przekonan o jakichs tam wybranych i lepszych od innych narodach, ponizaniem tych innych zeby byc lepszym (oczywiscie we wlasnych oczach)od tego innego. Dac do przemyslenia wlasne opinie o przeszlosci i wysluchac opinie oponenta: a to wymaga wysilku obu stron zainteresowanych i wymaga choc na moment przestac sie czuc pepkim swiata. Bardzo zdrowe zajecie. Polecam wszystkim, rozszerza horyzonty, naprawde.
  • 2011-12-05 15:46 | Bejotka

@ zyta 2003. Rozumiem Twoje odczucia, ze mną jest podobnie. Trzeba jednak pamiętać, że źródłem takich postaw jest doktryna "narodu wybranego", dzieląca ludzkość na Żydów (tych lepszych) i gojów (tych gorszych). Pewien ortodoksyjny rabin z Jerozolimy nie tak dawno wyjaśnił przecież, że Bóg stworzył gojów, żeby ci służyli Żydom. A jaki stosunek do tej - najstarszej w śródziemnomorskim kręgu kulturowym - doktryny rasistowskiej ma rabin reformowany? Czyżby inny, niż rabin ortodoksyjny? Chętnie bym się tego dowiedział. Uważam, że bez zlikwidowania tego religijnego apartheidu nie nastąpi zanik antysemityzmu. A tu ruch należy do Żydów.
  • 2011-12-05 16:54 | Stach

uzycie wyrazu "ludyczny"

"A na poziomie zwykłych księży, parafii? Ludycznej świadomości, że Żydzi zabili Jezusa?" --- co znaczy "ludycznej" w tym kontekście ? ludyczny to nie znaczy - mający na celu rozrywkę ?
  • 2011-12-05 18:26 | michrich

Bo istnieja
    Holocie potrzebny jest koziol ofiarny lub ktos na kogo mozna zwalic wine za wlasna frustracjeo. Istnieja.
    W USA istnieja antysemici murzyni ktorzy majac swoje kompleksy mysla ze jezeli beda szzekali na Zydow to inni nie dortzega kolory ich skory.
    Po kiego licha ta garstka Zydow w Polsce pozostala kiedy mozna bylo z niej sie wyniesc i ocierc sie o Kazimierzakow,
    bywalych i tym podobnych.
  • 2011-12-05 18:36 | michrich

Pewien ortodoksyjny rabin z Jerozolimy nie tak dawno wyjaśnił przecież, że Bóg stworzył gojów, żeby ci służyli Żydom.
    Cytowanie tepego idioty jest rowne innej bzdurze ze Chrystus zbawil swiat i ze Hitler zostal zeslany na ziemie przez Boga aby ukarac Zydow za ukrzyzowanie Chrystusa. W to wierzyli ukochani kmiecie w Polsce. Niech kazdy walczy z wlasna bezmyslnoscia zanim cytuje i wypomina glupote u innych.
  • 2011-12-05 18:44 | pietras

Najsmieszniejsze i naiwne stwierdzenie, Zydzi zamordowali Jezusa, dlaczego dziwne, idzmy po kolei: Josue, bo tak sie nazywal przed smiercia Jezus wedlug Nowego Testamentu przez swoja meke i smierc odkupil ludzkosc, stad wedlug mnie wynikajacy paradoks, po drugie bezposrednimi sprawcami powyzszych czynow wedlug w/w zrodla byli zdecydowanie obywatele Rzymu, ja wiem, ze nowoczesny antysemityzm powstal dzieki pismom La Croix","Civilitate Cattolica"(XIXw), ale glupota tez ma pewne granice, z powazaniem Piotr Zalewski
  • 2011-12-05 19:33 | Tenno

Antysemityzmowi nie ( w stosunku do Arabów też, w końcu są ludem semickim ). Krytyka Izraela, właściwie dlaczego nie? Jeśli są powody.
  • 2011-12-05 21:20 | Bejotka

@ michrich. Rzeczywiście, zostawmy idiotę w spokoju. Ale co sądzisz o doktrynie "narodu wybranego", dzielącej ludzkość na Żydów i gojów? I daruj sobie odpowiedź w stylu "a u was niegrow bjut".
  • 2011-12-05 22:46 | michrich

Bejotka
    @ michrich. Rzeczywiście, zostawmy idiotę w spokoju. Ale co sądzisz o doktrynie "narodu wybranego", dzielącej ludzkość na Żydów i gojów? I daruj sobie odpowiedź w stylu "a u was niegrow bjut".
    Mozliwe ze Mojzesz jeli istnial i prowadzil Zydow przez pustynie gdzie nic nie bylo i zadne prawo nie istnialo musial jakos trzymac ich w ryzach nie majac im nic do zaofiarowania. Wiec pradopodobnie wszedl na gore Synaj, wykol mlotkiem tablice z pprzykazaniami prawnymi bo bez prawa grupa ludzi nie moze wspolpracowac i przetrwac, dal im dogmaty azeby ich utrzymac w ryzach.
    Tak jak inne dogmaty i ten przetrwal. Naogol jezeli ludzie wbija sobe cos do glowy lub ktos im wbije to wbite pozostaje zanim ktos inny tego nie wybije. Wbito ludziom niepokalane poczecie i wieza w ta bzdure.
    Aponiewaz Zydzi przez swoj upur religijno fanatyczny nie chcieli sie podac innym "bogom" wiec cierpieli przesladowania bo zaden wladca nie lubi nieposlusznych. Oni nazwali wszystkich innych slowem goj podobnie jak Cyganie wyosbnieni ze srodowiska nawali nieCyganow slowen gadzia. Nie wiem po co ten szum i gwar.
  • 2011-12-05 23:08 | michrich

Tenno
    Antysemityzmowi nie ( w stosunku do Arabów też, w końcu są ludem semickim ). Krytyka Izraela, właściwie dlaczego nie? Jeśli są powody.
    Wiekszosci krytykom Izraela nie przeszkadza fakt ze to Arabowie pierwsi rozpoczynali lub prowokowali wojny z Izraelem. Nikomy nie przeszkadza fakt, przypominam juz poraz ktorys, ze dopingiem do zalozenia tego panstwa byly haselka przedwojenne "Zydzi do Palestyny! Precz z Zydami!" Slysze ciagle ze Zydzi okupuja cudza ziemie.
    Rownie dobrze mozna powiedziec "Ziemie odzyskane "sa rowniez okupowane. USA jest tez ziemia okupwana
    Nalezy stosowac do siebie te same kryteria krore sie stosuje do innych. A wiec oddac Niemcom Wroclaw, Szczecin. Kolobrzeg itp. Ukraina powinna oddac Polsce Lwow. Czy ktos sie w Polsce domaga sie tego.
    Dlaczego jest tylko "Huzia na Zyda"? Odpowiedz prosta: Obluda!
    W szkolch Islamskich ucza dzieci ze Zydzi to psy i malpy, a ci krorzy nie wyznaja Islamu to sa niewierni czyli gorsi.
    Krytycy Izraela na tym forum maja prawo domagac sie od Islamistow korekcji propagandy siejacej nienawisc.
  • 2011-12-05 23:13 | michrich

mz:
    Żydzi, do których bynajmniej nie mam większych uprzedzeń, są wciąż przekonani, że oni to pępek świata.
    Alez masz wystarczajaco duze uprzedzenia. A poza tym jeszcze nie spotkalem Zyda ktory by tak uwazal. Podejzewam ze Rydzyk dobrze tobie wypral mozg.
  • 2011-12-05 23:22 | michrich

Kazimierzak:

Może warto się nad tym zastanowić i może okaże się, że za antysemityzm w jakiejś części odpowiedzialni są.... Żydzi (Izraelczycy).
    Moze winni sa za to motloch w Polsce wierzyl ze zabijaja dzeci i biora krew na mace? Moze zato ze wiejsckie pospolstwo uwazalo ze Bog sprowadzil Hitlera azeby ukarac Zydow za ukrzyzowanie Chrystusa?
    Kazimierzaku! Twoja nienawisc to nic wyjatkowego w twoim kraju. Znalem to cale zycie i wiem cos o niej.
  • 2011-12-05 23:53 | pokojowy

Nie mieszajcie antysemityzmu z antysyjonizmem czy sprzeciwem wobec ludobojstwa w Palestynie.
  • 2011-12-06 03:46 | Herstoryk

Link się nie wkleja, jeszcze raz:
    http://www.youtube.com/watch?v=qEQw6wFAAlM&feature
  • 2011-12-06 09:00 | Stanisław

Widzę, że większość dyskutantów to ludzie młodzi, którzy nie pamiętają, skąd wziął się konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyńczykami.
    W czasach faszystowskich rządów w Niemczech Żydzi starali się masowo opuszczać kraje zagrożone przez Niemcy. Tych Żydów było tak dużo, że wiele krajów nie chciało ich przyjmować ponad bardzo ograniczone limity, albo i w ogóle. Krążyły staki z emigrantami pomiędzy portami różnych państw i nigdzie nie dawało się pasażerów wyokrętować. Wtedy zaczęła się żydowska imigracja do Palestyny. Ale Anglicy sprawujące tam rządy z mandatu Ligi Narodów też tych Żydów nie chcieli. Najpierw wpuszczali niewielkie kontyngenty, potem zamknęli Palestynę dla imigracji. Ostatecznie wiele statków z emigrantami płynęło do Palestyny i wyokrętowywało pasażerów nielegalnie w nocy łodziami.
    Anglicy nie próbowali rozwiązać problemu w jakikolwiek sposób akceptowalny dla wszystkich. Nie wiem, czy taki sposób istniał, ale jest to możliwe, ponieważ wtedy nie istniał jeszcze konflikt pomiędzy Żydami i Palestyńczykami. Mało kto pamięta, że mandat Ligi Narodów określał cel sprawowania protektoratu przez Anglię jako utworzenie państwa żydowskiego. Tylko Anglicy na swoich terytoriach kolonialnych tworzyli jednostki administracyjne, późniejsze państwa, tak, aby były pełne konfliktów plemiennych czy jeszcze lepiej narodowościowych. Stara rzymska zasada "divide et impera" sprawdzała się podobno. Stosowali ją przeto i w Palestynie. Żydzi przyjeżdżali do protektoratu, w którym miało powstać ich państwo, Palestyńczycy, którzy słusznie czuli się u siebie, nagle mieli stac się poddanymi państwa sobie całkiem obcego. Uchwała ONZ z 1947 o utworzeniu dwóch odrębnych państw sprawiła, że otworzył się śmiertelny konflikt, w którym obie strony mają rację. Takie konflikty, w których obie strony mają rację, są konfliktami nierozwiązalnymi. Takie konflikty były podstawą tragedii greckich, o czym wszyscy dowiadujemy się jako uczniowie szkół średnich. W imię racji każdej ze stron takiego konfliktu mogą być dokonywane największe zbrodnie. Dotyczy to wszystkich nacji, które w takim konflikcie się znajdą.
    Wyświetlany jest obecnie serial "Czas honoru". Scenariusz zawiera największe bzdury, jakie można sobie wyobrazić. Autorzy, którzy świadomie pomijają dobrze znane zasady konspiracyjne obowiązujące w AK, każą bohaterom strzelać do każdego, kto im się nie podoba. W rzeczywistości takie przypadki mogły się zdarzyć wyjątkowo, ale na pewno nie jako oficjalny rozkaz. Mnie chodzi tutaj o świadomość scenarzysty, który uważa, że takie strzelanie na prawo i lewo było uzasadnione, bo przecież była wojna. Strzelano nie tylko do domniemanych zdrajców, ale także do komunistów czyli prawdopodobnie GL i jej radzieckich mocodawców. Tylko w rzeczywistości wydawanie komunistów gestapowcom istniało tylko w komunistycznej propagandzie i w uzasadnieniach wyroków stalinowskich sądów wydawanych na żołnierzy AK. Ale po siedemdziesięciu latach scenarzyście wydaje się, że takie działanie byłoby słuszne. Czy w takim razie w traumie okupacyjnej działanie takie nie mogło wydawać się także słuszne... Ja nie oceniam żadnej ze stron konfliktu w Izraelu, ponieważ nigdy nie byłem w podobnej sytuacji i nie wiem, jak bym się mógł zachować.
  • 2011-12-06 09:10 | Stanisław

Przeczytałem, com napisał, i widzę, że może być wiele sprostowań, więc je uprzedzam. Nie napisałem, że cel powierzebnia Anglikom protektoratu nad Palestyną miał być zrealizowany "bez uszczerbku dla interesów narodu palestyńskiego". Taki ozdobnik był według mnie wyłącznie zasłoną dymną, bo tak sformułowany cel krył wewnętrzną sprzeczność. Pisząc o braku konfliktu miałem na myśli stan w momencie otrzymania mandatu przez Anglików. Mogli coś próbować nakreślić tylko wówczas. Później z każdym miesiacem możliwość dojścia do porozumienia zmniejszała się.
  • 2011-12-06 09:13 | Bejotka

@ michrich. A jednak wyłgujesz się od odpowiedzi. Jeśli chodzi o genezę doktryny, to zapewne - w pierwszym przybliżeniu - masz rację. Ale co na teraz? Czy uważasz, że doktryna "narodu wybranego" powinna nadal obowiązywać, czy może nadszedł już czas, kiedy mądrzy członkowie tego narodu powinni oświadczyć publicznie: "naród żydowski jest takim samym narodem, jak inne - ani lepszym, ani gorszym"?
  • 2011-12-06 12:43 | Bejotka

@ michrich. Ja jednak powtórzę: a co z doktryną "narodu wybranego"? Wiem, to niezmierne trudny temat, bo dotyczy podstaw ideologicznych 2000-letniej diaspory żydowskiej i obecnej świadomości Izraelczyków, bo podważanie tej doktryny godzi w samo centrum żydowskiej świadomości narodowej, nierozłącznie splecionej ze świadomością religijną - tak jak była przez wieki i jest obecnie rozumiana. Może uważacie, że tak, jak jest, jest dobrze i problem nie istnieje?
  • 2011-12-06 15:33 | mareklubischabowe

ja mam bardzo prosta odpowiedz dlaczego ludzie nie lubia Zydow. otoz nie lubia Zydow, bo nie lubia kogos, kogo nie znaja. jesli istnieje zamknieta grupa, a za taka uwazam srodowisko zydowskie, ktore raczej sie nie asymiluje (malzenstwa w ramach grupy, odrebna religia, itd.), ktora sie wzajemnie wspiera i przez to takze i bogaci, to w udczuciu pojedynczych jednostek moze stwarzac dla nich zagrozenie (szczegolnie jednostek, ktorym sie w zyciu nie udalo). te pojedyncze jednostki zaczynaja sie obawiac, po prostu bac tej wiekszej grupy - wiekszej niz pojedynczej jendostki, mimo iz sa czescia spoleczenstwa, ale niezintegrowanego. czy sytuacja nie jest podobna do srodowiska mniejszosci seksualnych? jesli ktos nie ma z nia stycznosci, nie rozumie decyzji czlonkow i malo o niej wie (takze srodowisko ekskluzywne) moze bardzo latwo ulec stereotypom i wychwytuje tylko to co jacys krzykacze powiedza. a jak wiemy media nigdy nie napisza ze jakis Zyd pomogl komus w potrzebie, bo to nikogo nie interesuje, raczej napisze, ze jakis tam rabin pomyleniec powiedzial, ze Zydzi sa narodem wybranym, a reszta ma sluzyc.

z drugiej strony, milabym takie pytanie do uczestnikow forum, czy ktos z was byl napadniety, szykanowany, okradziony bo: mial zbyt krzykliwa kurtke, zbyt dlugie wlosy, glany, lancuch na szyi, kolczyk w uchu, lub po prostu "zle sie spojrzal", lub ma nieodpowiedni chod "buja sie", ma za drogi samochod (kup sobie kabrioleta to badz pewien, ze ktos ci nasika do srodka, albo i gorzej) itd. Kochani. w naszej Polsce nie jest latwo zyc, bo takie zachowanie jest wszedobylskie. zeby byc szykanowanym nie trzeba byc Zydem. wystarczy tutaj byc. dlatego, czemu sie dziwic? mozna powiedziec ze chamstwem kazdy bedzie u nas obdarowany rowno
  • 2011-12-06 17:44 | michrich

| Bejotka
    @ michrich. A jednak wyłgujesz się od odpowiedzi. Jeśli chodzi o genezę doktryny, to zapewne - w pierwszym przybliżeniu - masz rację. Ale co na teraz? Czy uważasz, że doktryna "narodu wybranego" powinna nadal obowiązywać,
    A czy ta doktryna nadal istnieje. Jezeli Zydzi sa narodem wybranym to zostali wybrani poto azeby byc kozlem ofiarnym dla sfrustrowanych i zakompleksionych.

czy może nadszedł już czas, kiedy mądrzy członkowie tego narodu powinni oświadczyć publicznie: "naród żydowski jest takim samym narodem, jak inne - ani lepszym, ani gorszym"?
    Tylko niestety wrogowie i przesladowcy Zydow zawsze uwazali ze jest gorszy.
  • 2011-12-06 21:42 | Bejotka

@ michrich.
    1. Doktryna istnieje, dobrze o tym wiesz. Nawet Zagładę w nią wpasowano - Żydzi zostali jako naród wybrany wybrani na nadzwyczajną ofiarę. Więc jak? Popierasz tę doktrynę? A reformowany rabin?
    2. W drugiej kwestii zgoda, tyle że to działa w obie strony. Getto (pomijając hitlerowskie) było w takiej samej mierze miejscem, do którego zaganiano Żydów żeby się od nich odizolować, jak miejscem, w którym Żydzi chronili się przed zmazą, wynikającą z kontaktów z gojami.
  • 2011-12-07 00:16 | gosc

arogancki swsyn.
  • 2011-12-07 00:37 | michrich

2011-12-06 21:42 | Bejotka
    @ michrich.
    1. Doktryna istnieje, dobrze o tym wiesz. Nawet Zagładę w nią wpasowano - Żydzi zostali jako naród wybrany wybrani na nadzwyczajną ofiarę. Więc jak? Popierasz tę doktrynę?
    Nie popieram wybrania mnie jako winowajcy za ukrzyzowanie Chrystusa.
    Nie popieram zamkniecia i zagazowania moich krewnych w komorach gazowych.
    Nie pomieram zagarniecia mieszkania w krorym sie urodzilem w Lodzi przez Polke ktora chodzila do spowiedzi i dosatawala rozgrzeszenie a moja matke do mieszkania nie wpuscila.
    Nie popieram zadania dolarow lub brylantow za wode od Zyda wieznia Oswiecimia gdy prosil o wode zza zakratowanego wagonu.
    Nie poperam powiedzonek w rodzaju podziekuj Zydzie ze zyjesz

2. W drugiej kwestii zgoda, tyle że to działa w obie strony. Getto (pomijając hitlerowskie) było w takiej samej mierze miejscem, do którego zaganiano Żydów żeby się od nich odizolować, jak miejscem, w którym Żydzi chronili się przed zmazą, wynikającą z kontaktów z gojami.

Getto to nie byl wymysl zydowski tylko chrzescianskiego kosciola i to wieki wstecz.
    Zydzi nie chronili sie w gettach dobrowolnie tylko ich tam zapedzono pod grozba smierci, stloczono a ich miejsca zamieszkania zostaly przejete przez "poboznych katolickich sasiadow chodzacych na msze i do spowiedzi.
    Koncze konwersacje z toba bo twoja wypowiedz jest dowodem wielkiej glupoty lub wielkiej obludy.
  • 2011-12-07 07:07 | Bejotka

@ michrich. Ja również kończę konwersację z Tobą, gdyż stało się jasne, że doktryny "narodu wybranego" nigdy nie potępisz, nigdy jej nawet nie podasz w wątpliwość. Jesteś mistrzem w "odwracaniu kota ogonem". To nie jest komplement.
  • 2011-12-07 11:04 | Mieczysław S.Kazimierzak

Tak do ludów semickojęzycznych zalicza się też Arabów.
    Stąd nadużywanie pojęcia anty-SEMITYZM.W roli nadSEMITÓW występują Żydzi i żydzi.
  • 2011-12-07 11:55 | janusz311

Polityka,gazeta dla elit.Tak piszę ,gdyż duża część ludzi czytając tę gazetę nie rozumie problemów w niej poruszanych.Jest za mądra.Problem antysemityzmu w Polsce i Świecie powinien więc być poruszany i na "plebejskich" forach,w szkołach,od podstawowych po wyższe.Już sam temat odstrasza od przeczytania artykułu,gdyż ludzie mają zakorzeniony antyżydowski stosunek już w domach,a w dalszej kolejności przez polityków,Kaczyński,Kurski,Brudziński.Żyję 68 lat wśród różnych ludzi i w różnych miastach,nigdy nie zastanawiałem się czy ktoś jest Żydem,Niemcem,czy Rosjaninem,ważne że to porządny człowiek,a jego religia i przekonania to sprawa osobista.Rzeczywiście edukacja młodych ludzi i walka z ksenofobią
    szwankuje u nas,rzeczywiście zachowanie wymiaru sprawiedliwości,czyli brak reakcji na ant-zmy zamiast odstraszać od tych działań ,bardziej zachęca.
    Wstyd że mniejszości narodowe postrzegają Polaków jako przeciwników,a wręcz wrogów.A tak bardzo, większość z nas chwali się że jest katolikami.
  • 2011-12-07 13:37 | mareklubischabowe

:)
    wlasnie pisalem o takiej oto tolerancji/ otwartosci na innych/ inne opinie w Polsce
  • 2011-12-07 14:15 | france.libre

Kwalifikacje językowe i dziennikarskie Agnieszki Zagner

"A na poziomie zwykłych księży, parafii? Ludycznej świadomości, że Żydzi zabili Jezusa?"

Ze słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych W. Kopalińskiego:

ludyczny zabawowy, dotyczący gier a. zabaw.

Etym. - łac. ludus 'zabawa; rozrywka; sztuka teatr., ćwiczenie; szkoła'; w l.mn. ludi 'igrzyska; święta połączone z igrzyskami a. innymi widowiskami'.

Chyba autorce wywiadu nie chodziło o takie znaczenie? Dlaczego Polityka zatrudnia dziennikarzy nie władających językiem polskim na poziomie matury?

Poza tym Agnieszka Zagner nie raczyła poinformować w jakim języku przeprowadziła ten wywiad. Z tekstu wynika, że "rabin" włada językiem rosyjskim, angielskim (chyba w wersji amerykańsko-jidisz) oraz hebrajskim. Polski tam się nie pokazuje. Więc w jakim języku autorka rozmawiała z "rabinem"?
  • 2011-12-07 14:34 | france.libre

Rabin: przestępca wojenny i agent wpływu, podstawy prawne jego pobytu w RP?

Jak podaje Wikipedia, Stas Wojciechowicz: "W latach 1995–1998 odbył studia licencjalckie na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hajfy. Następnie przez trzy lata służył w Siłach Obronnych Izraela w Korpusie Młodzieży i Edukacji."

Można mieć prawie całkowitą pewność, że niejaki Wojciechowicz popełnił zbrodnie wojenne podczas "służby wojskowej" (bo statystycznie wszyscy "żołnierze" izraelscy są zbrodniarzami wojennymi) więc dlaczego nie jest ścigany przez polską prokuraturę? Dlaczego przebywa w RP, jak dostał zezwolenie na legalny pobyt?

W dodatku służby specjalne polskie powinny go wydalić z RP jako agenta wpływu obcego państwa (Izrael) nie będącego ani sojusznikiem ani członkiem Unii.
  • 2011-12-07 23:07 | michrich

asaliah
    "Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie. Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie...

...Tak jak każda osoba goje muszą oczywiście umrzeć, ale Bóg daje im długowieczność. Dlaczego? Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda."

Ktos wypisuje te bzdury celowo azeby dawac upust swoim antyzydowskim uczuciom.
    Temu imponuje prorok kategorii Rydzyka

• 2011-12-08 15:44 | Herstoryk

"Kibuc fajny, trzepie ciezka kase z produkcji i sprzedazy aparatury medycznej ale i role uprawia. Nie musze cyba tlumaczyc, ze Zydzi pracujacy na roli czy w kibucowej fabryce maja wlasciwie jedno jedyne zmartwienie w zyciu: Czy mieszkancy panskiego pieknego kraju "lubia Zydow" czy tez "nie lubia Zydow"."
    Szkoda, że żydzi z tego kibucu nie pomartwią się choć przez chwilkę losem ludzi, których wypędzono z ich domów, czy nawet zmasakrowano, żeby kibuc mógł tam powstać. Łatwiej by wtedy było reszcie świata mieć dla nich zrozumienie, czy nawet odrobinę sympatii. Patronizujący ton i pogarda ziejąca z czarujących taktem i kulturą wypowiedzi natanszapirów na pewno do tego nie prowadzą.
    Być może przyjdzie kiedyś moment, gdy "lubienie" przez mieszkańców innych krajów, nawet tak drugorzędnych jak Polska, przydałaby się im i całej reszcie żydów, kiedy zmieni się punkt ciężkości świata. Bo wtedy arogancja, hucpa i opicie własnym sprytem i potęgą niewiele im pomogą.
  • 2011-12-08 16:00 | france.libre

Warunki pobytu cudzoziemców w RP

Po pierwsze, france.libre jest rodzaju żeńskiego (la France).

Po drugie, w szkołach we Francji uczą francuskiego i praw człowieka. Rabin we Francji musi znać język francuski (cytuję z Konsystorza Ile de France: En France, le titre de rabbin s’obtient au Séminaire Israélite de France sis à Paris (9, rue Vauquelin 75005). Le nombre d’années d’études est de 5 ans, après le baccalauréat.

Durant ces cinq années, l’étudiant accroît ses connaissances dans les matières juives traditionnelles (Bible, Talmud, Halakha, pensée juive), ainsi qu’en français, en histoire et en philosophie générale. Il perfectionne aussi ses qualités liturgiques (chants, paracha, etc.). Les contrôles permanents ne libèrent pas de l’examen final qui regroupe toutes les matières auxquelles s’ajoute la présentation d’un mémoire.)

Artykuł nic nie mówi o doskonałej znajomości języka polskiego przez rabina Wojciechowicza.

Po trzecie, nie chodzi o "mini-czystki etniczne" tylko o podstawy prawne pobytu i pracy rabina Wojciechowicza w RP. Artykuł nie podaje czy rabin Wojciechowicz posiada obywatelstwo polskie (może takie dziwnym trafem nabył). Natomiast pisze, że rabin był obywatelem sowieckim a następnie został obywatelem izraelskim. W krajach Unii europejskiej, obywatele państw pozaunijnych muszą się starać o legalne prawo pobytu. Jest prawem każdego państwa UE odmówić komuś takiego prawa pobytu, np przestępcom wojennym lub agentom obcych wywiadów. Pan Wojciechowicz, nie pozostał w RP przez niedopatrzenie jak pan pisze tylko tutaj przyjechał całkiem niedawno w poszukiwaniu pracy. Jest po prostu Gastarbeiterem i musi przestrzegać prawa o pobytu cudzoziemców.

• 2011-12-09 06:29 | Herstoryk

Krótko, bo nie mam zamiaru marnować czasu na przypadki beznadziejne.
    "Rzeczywiscie sporo ludzi wymordowano w panskim pieknym kraju, zeby ten kibuc mogl powstac, a jeszcze wiecej w lajdacki sposob wypedzono z ich domow - od masowego mordowania poprzez palenie zywcem w stodolach po krwawe pogromy powojenne, jak w Kielcach i na "akcji kolejowej" konczac."
    Nie szkoda czasu i atłasu na głośne ujadanie nie na to drzewo? Palili i mordowali jednak Niemcy, Polacy najwyżej statystami byli, niektórzy pomagali, inni chronili.
    "Sympatie i zrozumienie pamietam swietnie, bo sie w koncu wychowalem w tych klimatach ("Wyp..j Zydzie do Izraela!", "Wynoca, won!", "Do pieca pojdziesz, do krematorium!")."
    Będąc pochodzenia ormiańskiego, bywałem brany za żyda, nigdy jednak czegoś takiego nie słyszałem. W szkołach, od podstawowej do studiów byli koledzy i koleżanki żydzi, nigdy nie zauważyłem, by byli traktowani odmiennie od dziewczopolskich.
    "Ci co sie uchowali od gazu, pieca i oblanej benzyna stodoly, powynosili sie i pozakladali kibuce."
    Two wrongs don't one right make!
    "Bardziej sie przejmuja innymi zagadnieniami - na przyklad gdzie pomiescic ciezkie czolgi ("Merkawy"-czworki), bo fabryka ciagle nowe dosyla, a kraj w koncu nie jest gumowy. Inne zagadnienie na czasie to kwestia, czy lepsze trzy glowice MIRV po sto piecdziesiat kiloton kazda, czy raczej jedna ale solidna."
    Fabryka może stanąć, gdy wyschną subwencje z Land of the Free. A głowice? no cóż, bywa że kto mieczem wojuje.....
    Bez odbioru!
  • 2012-04-25 17:51 | Krzysztof Wojciechowicz

Pytanie dla pana Stas: dlaczego uparł się, aby kompromitować stare polskie nazwisko Wojciechowicz? Z jego krótkiej biografi wynika, że wychowywał się wyłącznie z matką Żydówką i z nią wyjechał do Izreala. Dlaczego więc nie wybrał jej nazwiska, jeśli utożsamia się z kulturą i religią judejską?
    Czy zechciałby pan Stas poinformować nas, co się stało z jego ojcem gojem i czy w ogóle go miał?