Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nie odziedziczy mieszkania, bo żył z mężczyzną

(25)
Damianowi grozi eksmisja, bo sąd uznał, że jego 10-letniego związku z Tadeuszem nie można nazwać wspólnym pożyciem.
  • 2011-12-05 01:27 | dr_pitcher

XXI wiek?

Daleko nam jeszcze do cywilizacji.
  • 2011-12-05 07:21 | strixy

Re:Nie odziedziczy mieszkania, bo żył z mężczyzną

Aż się popłakałam.

Pora, żeby polski system prawny nadążył za rzeczywistością. Mam nadzieję, że pan Damian odwoła się i pozwie Polskę do Sztrasburga. Pracowałam wiele lat jako doradca d/s prawa mieszkaniowego w UK, tam taka sytuacja jest naprawdę nie do pomyślenia. Ani nigdzie indziej w cywilizowanym świecie.
  • 2011-12-05 09:44 | forcefeedback

Samotnych matek...? Nie ublizajac nikomu - większość to "tzw. Samotne matki". Niektóre charuja od rana do nocy jak Damian, ale te które pomoc dostają obrały często taki sposób na życie - bo rodzenei dzieci jest często jak polisa. Każdy, kto ma do czynienia z OPSAmi i tym podobnymi reliktami wie o czym piszę. Wszędzie pseudo specjaliscie, którzy nie odróżniają ofiary przemocy od domowej od urzędniczej. Smutne - byle dalej od tego g...a.
  • 2011-12-05 09:46 | morf

Kiedy w końcu przestanie się w Polsce odsuwać ten temat kijem i ureguluje prawnie związki partnerskie osób homoseksualnych, tak, żeby to czy się ma dach nad głową, czy nie nie zależało od prywatnego poglądu sędziego odnośnie homoseksualności.
  • 2011-12-05 10:38 | xxl

pytanie, czy nie można z tym wyrokiem iść do Strasburga, bo to jawna i bezczelna dyskryminacja... co za zacofany kraj
  • 2011-12-05 12:21 | Kamil

Mnie i mojego partnera czeka niedługo walka o kredyt mieszkaniowy w banku. Sen z powiek spędza mi perspektywa, w której dziedziczę po nim, albo on po mnie, w ostatniej grupie spadkowej. Oznacza to, że w przyszłości będę zmuszony zapłacić 20-wy proc. podatek od spadku od części nieruchomości, należącej do zmarłego partnera. Czy ktoś z was heteroseksualnych szczęśliwców, może sobie wyobrazić, że na starość, aby być panem/panią we własnym domu, musicie nagle znaleźć olbrzymie pieniądze na podatek. Jaki bank udzieli Wam pożyczki w podeszłym wieku? Zbieram grosze i odkładam na IKE, jeśli mnie i mojego partnera rozdzieli czas po 60 roku życia, to będziemy mieli szczęście. Z zebranych oszczędności na starość, będzie można spłacić haracz dla państwa. Za co? Za to, że zdaniem jakiegoś sędziego nasze wspólne życie nie było pożyciem. :(
  • 2011-12-05 16:44 | anarcho-emeryt

WALCZCIE!!! Problem jest na tyle powazny , ze nie mozna tylko utyskiwac ale trzeba tez zaczac dzialac. Jako grupa mniejszosciowa macie juz przedstawicieli w sejmie wiec walczcie o swe prawa.
  • 2011-12-05 17:48 | Nikodem123

Projekt SLD ustawy o związkach partnerski to jest skandal

Projekt SLD ustawy o związkach partnerski to jest skandal.

Pomijam, że został wrzucony na ostatnią chwilę do Sejmu, gdy było wiadomo, że już nie ma czasu, aby go uchwalić. Pomijam, że wyborczą taktyczną zagrywką przeciw PO - chcieli jej przyprawić homofobiczną gębę.

Taki projekt mógłby być ewentualnie wynikiem daleko idących ustępstw wobec homofobów z PiS, a nie punktem wyjścia do debaty.

Związki partnerskie mają być zawierane u notariusza!
    We Francji zawierane są w sądzie.

Według projektu SLD osoby homoseksualne będą musiały najpierw znaleźć notariusza, który zechce ich związek partnerski poświadczyć, co w homofobicznej Polsce wcale nie musi być takie proste. O żadnych gościach przy takim zdarzeniu nie ma mowy. Jak notariusz się nie zgodzi, to zaproszeni rodzina i znajomi będą mogli postać sobie ewentualnie pod drzwiami gabinetu.
  • 2011-12-05 23:48 | strixy

Te same banki, które w Polsce odmówią Wam kredytu, w innych państwach dają go bez problemu. To jest farsa i jeśli zdecydujecie się walczyć o sprawiedlwość, myślę, że poprze Was spora część społeczeństwa. Zasada równości obywateli wobec prawa jest zapisana w konstytucji RP.
  • 2011-12-05 23:49 | strixy

To się dopiero nazywa równość wobec prawa. Noale chyba wiadomo nie od dziś, że SLD to farsa a nie partia lewicowa.
  • 2011-12-06 09:59 | kaesjot

Nie każdy związek partnerski musi być z definicji związkiem homoseksualnym - nawet jeśli zawierają go osoby tej samej płci. Mogą to być dwie starsze samotne wdowy, które dojdą do wniosku , że we dwie będzie im łatwiej. Skąd mają wiedzieć, która pierwsza umrze, by to jej własnie komunalne mieszkanie oddać i zamieszkać w mieszkaniu tej drugiej ? A jak zdarzy się odwrotnie to co ?.
    Przyjmijmy, że związek partnerski to nie rodzina, której podstawowym celem jest spłodzenie i wychowanie potomstwa. Oczywiście lesbijkom łatwiej "załatwić" sobie potomstwo niż gejom. Trudno - tak już to natura urządziła i niech tak zostanie mimo, iż niektórzy będą się domagać równych praw dla obu płci ale żadna ustawa nie sprawi, że facet będzie mógł urodzić sobie dziecko ( chyba, że przez klonowanie lub za pomocą surogatki ).
    Trzeba po prostu oddzielić sprawę płodzenia dzieci od formalizowania związków i wynikających z tego praw.
  • 2011-12-06 11:11 | Jakub

Trzeba walczyć, fakt. Zgadza się, w Sejmie jest Partia Palikota i mam ogromną nadzieję, że wreszcie dojdzie do uchwalenia zmian w ustawodawstwie, regulujących sprawy związków homoseksualnych (przy założeniu, że będzie odpowiednia wiekszość). Jeśli się to nie stanie, nie będę miał najmniejszych wątpliwości, że głosowanie w wyborach jest pozbawione sensu. Januszu Palikocie, Lewico i Panie Premierze, działajcie i wywiążcie się do diabła się z obietnic!!!
  • 2011-12-06 12:24 | Oburzony

Kazdy normalny czlowiek czytajac to-odczuwa empatje i wstret do tego sadystycznego panstwa i brutalnego spoleczenstwa. Ciemnogrod...
  • 2011-12-06 13:19 | ess

To prawda! A ja ciagle mysle ze to taki fajny kraj i przyjazni ludzie. Ale moze dlatego ze nie mieszkam w nim ponad 4,5 roku...
  • 2011-12-06 15:08 | anarcho-emeryt

Z tymi bankami to nie do konca tak... Banki nawet majace ta sama nazwe i logo w Polsce staja sie "polskimi bankami".
    ING Poland, ING Netherlande czy ING USA to 3 rozne banki. Wiem, ze brzmi to dziwnie ale tak jest. Tak wiec za to , ze banki w Polsce nie daja pozyczek jest wina POLAKOW i tylko ich.
  • 2011-12-06 15:13 | anarcho-emeryt

Ciekawa sprawa. Ja wrecz odwrotnie. "Fajny kraj" to byl wlasnie jak w nim mieszkalem, teraz jak mieszkam 20 lat poza nim to juz nie widze go jako fajnego kraju ale jako "wrzod na ciele Ziemi"....I z kazdym dniem, miesiacem , rokiem ta niechec rosnie i rosnie....
  • 2011-12-06 17:35 | raolo

Poświadczenie to nie będzie ceremonia slubu, to ma byc coś na kształt zawarcia umowy. Jeśli taki zapis bedzie w polskim prawie, to każdy notariusz się tego podejmie, bo zgodnie z prawem o notariacie, notariusz może odmówić dokonania czynności w ściśle okreslonych przypadkach i nie ukryje pod tym homofobii. Poza tym notariusz działa odpłatnie, więc nie widze powodu, dlaczego miałby odmawiac dokonania takiej czynności. Tylko, że kancelaria notarialna na pewno nie zamieni sie w pałac ślubów. Na to prosze nie liczyć.
  • 2011-12-06 17:45 | raolo

"Trzeba po prostu oddzielić sprawę płodzenia dzieci od formalizowania związków i wynikających z tego praw."
    Jesli małżeństwo sprowadza się do płodzenia dzieci, to gratuluję. Prosze na to wszystko nałożyć problemy demograficzne w kraju, problemy budżetowe itd., i wtedy wyjdzie, dlaczego małżeństwo, które podejmuje trud i koszty wychowania dzieci powinno miec prawo do róznych ulg, a para gejowska nie. Własnie dlatego "płodzenia dzieci" nie mozna oddzielić od formalizowania związków i wynikajacych z tego praw.
  • 2011-12-06 17:48 | raolo

A gdzie problem z uzyskaniem kredytu? Przychodzi dwóch mężczyzn, biorą razem kredyt, kupuja mieszkanie w udziale po 1/2 części i tyle. Tak jak wiele par obecnie bez ślubu idzie do banku i kupują nieruchomość. Nikt się nie pyta, czy jestes gejem czy lesbijką, czy konkubentem itd..Po co ta martyrologia tam, gdzie jej nie ma?
  • 2011-12-06 18:19 | manjaa

Rozczarowała mnie Prezydent miasta Warszawy

Co za bezduszność!
  • 2011-12-06 18:23 | SlavoF

To by było tyle w temacie "bezproblemowego" życia gejów w Polsce. Jak jeszcze jakiś zakłamany prawicowy politykier powtórzy to ewidentne kłamstwo, danie mu w papę powinno być moralnym obowiązkiem każdego przyzwoitego obywatela w tym kraju.
  • 2011-12-06 22:15 | K.

"A gdzie problem z uzyskaniem kredytu?"

Dyskusja poszła w złą stronę. Kłopot z uzyskaniem kredytu hipotecznego dotyczy wszystkich bez względu na orientację seksualną kredytobiorców :) Chodziło mi o problem z uzyskaniem kredytu na spłatę podatku od spadku za część nieruchomości, która zostałaby zapisana mi przez partnera w testamencie. Jeśli odziedziczyłbym po nim przez testament w ostatniej grupie spadkowej, jako osoba w świetle prawa niebędąca żadną rodziną zmarłego partnera, to płacę wysoki 20-wy proc. podatek od wartości spadku. Skąd na to wziąć jeśli masz już kredyt hipoteczny, a podeszły wiek skreśla cię w banku, jeśli chodzi o kolejną pożyczkę na wyżej wymieniony cel?
  • 2011-12-07 00:26 | taranina

Do bohatera reportażu - walcz! jeśli w apelacyjnym nie pójdzie, to składaj skargę do TK, jeśli nie - strasburg! W sądach pierwszej instancji pracują często ludzie którzy tam pracować nie powinni, którzy nawet nie potrafią dokonać podstawowego zadania - wykładni przepisu i albo wydają jakieś absurdalne wyroki albo z płaczem przedkładają pytania prawne (co też mi się wydaje że wynika nie tyle z ignorancji, co z braku wiedzy). Do tego należy wmontować ewentualne dewoctwo i to, czego człowiek często wyzbyć się nie potrafi - uzurpowanie sobie prawa do bycia depozytariuszem prawdy, który sądzi, że tylko jego model życiowy jest właściwy i wspaniały. Dlatego jak słysze o niezawisłości i bezstronności sędziowskiej to śmiech miesza się we mnie z obrzydzeniem. Chciałoby się zacytować - "chcemy sprawiedliwości, ale czy sami jesteśmy sprawiedliwi"? Odpowiedź, jak wiadomo, wcale nie jest radosna.

Jedno jest pewne niech Pan się nie poddaje!
  • 2013-03-21 15:26 | beata101

Re:Nie odziedziczy mieszkania, bo żył z mężczyznąi

• 2013-04-12 11:18 | papyr

W Czechach sa zawierane przed Urzedem miasta lub gminy, tak jak normalne sluby.