Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

(24)
Sławomir Nowak, nowy minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, urzędowanie zaczyna od weryfikacji dokonań poprzednika. Podpowiedział mu to któryś z doradców albo własny polityczny instynkt. Stawiam na to drugie.
 • 2011-12-09 12:39 | axiom1

  Nowy minister transportu

  Nowak,..."wcześniej nie miał do czynienia nie tylko z gospodarką, ani z poważnym zarządzaniem."

  Wjaki sposob takie osoby staja sie ministrami? Dyktator Donek Tusk jest niepoczytalny. Znawca swiatyn Egipskich jest ministrem skarbu a 30 letni chlystek bez jakiegokolwiek stazu pracy jest ministrem pracy.

  To skandaliczna lajdacka kpina z Polski i polakow ze strony Tuska. Tusk jest niepoczytalny !!!

  Oczywiscie po przez takich ministrow Tusk dyktuje dozwolony poziom inteligencji na kazdym szczeblu zarzadzania krajem. Mianowl ludzi ktorych on historyk jest w stanie kontrolowac. Ludzi ktorzy mu nie zagrazaja.
  A kraj za to zaplaci. • 2011-12-09 13:48 | jak tutaj żyć

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  no jak się sprząta a nie buduje -to nawet z tego porządny mop do sprzątania się nie wykreuje. Tylko Pieniążki zmarnowane i czas.
 • 2011-12-09 14:03 | Q

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Niepotrzebnie chamsko napastliwy w/w komentarz . Zarządzanie przez Nowaka wydaje się sensowne. Facet ma jaja i odwagę , a to w podejmwaniu decyzji w zarządzaniu najwazniejsze . Żadna szkoła tego nie nauczy . Podobnie sensowny wydaje się następca Klicha . Zdecydował wreszcie o zaprzestaniu kosztownych zabaw chłopców w mundurach z kadłubem fregaty , na który już poszło ( stan surowego , stalowego pudła ) ponad 400 mln. zł . Obu panów cechuje mądra rezygnacja z post-solidarnych mrzonek . Pamiętaj @axiom , że najtrudniej zrezygnować z własnego poglądu . Większości wydaje się on prawie zawsze genialny . Jest oczywiście u postsolidaruchów masa ludzi którzy znają się na "wszystkim " . Są w tym dużo gorsi niż pragmatyczna ekipa "komusza " sprzed 1989 r.
 • 2011-12-09 14:52 | axiom1

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Ministrem infrastruktury powinien byc osobnik z co najmniej 20 letnim stazem pracy w duzej firmie konstrukcyjnej na wysokim stanowisku. Z wyksztalceniem inzynieryjno-finansowym popartym co najmniej MBA lub PhD w zarzadzaniu.

  Naminacje chlystkow i zoltodziobow jak Nowak jest kpina i lajdactwem. To obraza kraju i cywilizacji. To swiadectwo niepoczytalnosci dyktatora. Tylko osobnicy rownie niepoczytalni i nieswiadomi akceptuja takie nominacje bo nie zdaja sobie sprawy z konsekwencji. Na to ich nie stac.

  Np w USA, Nowak nie mial by szans przed Kongresem a Obama takiego zoltodzioba by nawet nie zaproponowal. Tam Kongress zatwierdza i jest ponad partyjnymi dyktaturami.
 • 2011-12-09 16:30 | le_mon

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  A dlaczego chamsko napastliwy? Po prostu stwierdzenie faktu że ministrem może zostać ktokolwiek byle był swój. Akurat jak za "komuny" :)
  Niczego nie przesądzam, może akurat facet się sprawdzi (na tle poprzednika to żadna sztuka :D ), ale takie mianowania dają do myślenia. A co się komu wydaje... Od opowiadania jeszcze dróg w Polsce nie przybyło ;)
  Na takiej zasadzie to i ja mógłbym zostać ministrem. Jest tylko jeden problem, nie jestem członkiem jedynej słusznej partii :D
 • 2011-12-09 18:22 | kwass

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Pełna zgoda. Niestety więcej podobnych nominacji w tym rządzie.
 • 2011-12-09 23:41 | Asyt

  A jakie wzje ? Plany ?

  Zgodzę się z poprzednikami, że potrzebujemy specjalistów, niestety w większości muszą być również charakteru Dzierżyńskiego. Być może byłoby to bolesne dla branż, którymi by zarządzali ale również korzystne dla ogółu. A tak będzie znów aby 4 lata w spokoju mineły...
 • 2011-12-10 07:12 | joanna

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Szkoda, że pan redaktor powtarza "niusy" co to się nie udało, choć już pewien sukces jest, że zauważył, że spory w tym udział ma poprzednik Grabarczyka. Jakiś postęp jest, Może kiedyś się czytelnik dowie, że ponad 700 km jednak powstało.Z ostatnim kawałkiem, oddanym już po odejściu Grabarczyka- 800 km. Na razie, pozostaje Wikipedia z aktywną mapą.
  Czy pan Nowak się sprawdzi, czy nie to czas pokaże. Do zarządzania dobrego to są potrzebne zdolności w kierunku zarządzania, doboru właściwych fachowców, umiejętność unikania ofert podejrzanie tanich i odwaga, by wybrać nie tanie a dobre. Może by tu i jakiś prezes jakiejś drogowej firmy nadał się bardziej, ale zdaje się, że nikt taki się nie pali do urzędniczej roboty za te "kokosy", które to stanowisku daje. Co jest zresztą zjawiskiem powszechnym wśród fachowców w ogóle, którzy jakoś nagle nie chcą zarabiać dużo mniej za wątpliwy zaszczyt bycia mynystrem i rządowej limuzyny (mają lepsze). A do Davos to można normalnie- na narty, niekoniecznie na konferencję.
  Ale jakoś nie widzę nieszczęścia w tym, ża zarządzaniem największą europejska potęgą zajmuje się chemiczka, a Anglicy nadal wielbią swojego Churchilla, którego tylko szkoła wojskowa nie wywaliła bo dobrze w polo grał.
 • 2011-12-10 10:11 | kaesjot

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Zarządzanie to podejmowanie decyzji, to umiejętność stawiania REALNYCH zadań czyli konieczność znajomości stosowanych w zarządzanym obszarze metod i środków jak i związków przyczynowo-skutkowych. Kierując budową mostu mogę nie znać metod obliczania przekrojów belek, wytrzymałości filarów czy wielkości fundamentów, bo od tego są konstruktorzy ale muszę mieć świadomość że takie zależności występują i od kogo, jakich danych żądać danych, jakie są kolejne etapy postępowania, by np. nie zaczynać budowy domu od kalenicy.
  Zarządzający nie musi a nawet nie powinien być "wąskim specjalistą" nawet w danej branży lecz bardziej przydatna jest szersza znajomość jej różnych aspektów. Człowiek nie dość, że nie z branży to jeszcze bez doświadczenia z zarządzaniu czymkolwiek niech najpierw poćwiczy na szczurach zanim zacznie decydować w sprawach ważnych dla społeczeństwa.
 • 2011-12-10 10:51 | axiom1

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  @joanna
  Czy glownym celelm rzadu jest poprawa zycia obywateli?
  Jak latwiej to osiagnac, zatrudniajac fachowca czy debila?

  Gdyby dyktator Donek Tusk byl wlascicielem firmy jak ministerstwo infrastruktury - na pweno nie zatrudnilby Nowaka. Nawet wlasciciel kafejki na rogu ulicy nie zatrudnilby Nowaka na szefa.

  Partia ktora nie ma w swych szeregach fachowcow powinna szukac kandydatow poza partia. Albo wogole nie ubiegac sie o wladze. W Polsce jest prawo ktore mowi ze za sprawowanie funkcji bez przygotowania zawodowego grozi kara pozbawienia wolnosci. Kodeks nie mowi ze nie dotyczy to politykow.

  Nominacja Nowaka jest aktem niepoczytalnosci dyktatora Donka Tuska. Kazda niewlasciwa osoba na wysokim stanowisku publicznym terroryzuje wszystkich obywateli, na koszt obywateli i nie ponosi zadnej odpowiedzialnosci karnej.
  To bardzo szkodliwe zjawisko. Takie ryzyko nie jest potrzebne.

  Churchill natomiast odzszdl od wladzy ponad 60 lat temu. Dladzego ma tu byc przykladem? W pierwszych powojennych demokratycznych wyborach brytyjczycy sie go pozbyli. Tak, gral w polo i byl pijakiem. Ale byl rowniez bezposrednio wybierany i odwolany. To przywilej i prawo ktorego polski wyborca nie ma.

  Np wyborca bezposrednio nie glosowal na Nowaka na zadne z publicznych stanowisk ktore okupowal. Nawet Sejm nie mial prawa przesluchac Nowaka i eventualnie go zatwierdzic lub odrzucic.
  Nowak natomiast jako posel (nominowany do Sejmu nie wybrany) w sprawie veta nieufnosci nad Garbarczykiem glosowal oczywiscie za Garbarczykiem. A teraz po nim 'sprzata' !!!! Bez przesady. To jest zwykly cyrk i nic wiecej. • 2011-12-10 18:05 | andrzej52

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  @axiom1
  A pamietasz podrzednego aktora amerykańskiego, który jako Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki rozwalił komunizm w Europie Wschodniej. Coś mi sie wydaje ,że w tych czasach na kupke mówiłes papu.
  Propozycje PiS-u na ministrów w razie wygranych wyborów 09.10.2011
  Minister finansów - Pani Beata Szydło, z wykształcenia etnograf
  Minister Integracji Europejskiej - Pani Izabela Kloc, z wykształcenia katechetka (w szkole podstawowej w moim miasteczku)
  Oberprezes Jarosław Kaczyński, jaki kierunek zarządzania skończyl, że mógł pełnić urząd premiera?
  Twierdzisz że "W Polsce jest prawo ktore mowi ze za sprawowanie funkcji bez przygotowania zawodowego grozi kara pozbawienia wolności", to jakim cudem przez 25 lat prowadzę własną firmę w branży całkowicie odmiennej niż moje przygotowanie zawodowe, i nikt mnie za to nie zamknął.
  Jeśli masz jakieś dowody na to, że Premier Donald Tusk jest dyktatorem , to ujawnij je publicznie. Ukrywanie dowodów jest zagrożone karą więzienia.
 • 2011-12-10 22:06 | kaesjot

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Pamiętam tego podrzędnego aktora jak i rysunek satyryczny z jednej z amerykańskiej gazety. Przedstawia on Reagana siedzącego przed mikrofonem a zza jego pleców wychyla się urzędnik prezydencki i mówi : " po wystąpieniu Pana Prezydenta my wyjaśnimy, co chciał powiedzieć mówiąc to, co powiedział." Przecież był on marionetką, podobnie jak Bush jr !
  Jest wiele zawodów, których wykonywanie jest uwarunkowane posiadaniem stosownych uprawnień, kwalifikacji a nawet odpowiedniego stanu zdrowia czy kondycji psycho - fizycznej.
  Kierowca autobusu przewożący kilkudziesięciu ludzi musi się poddawać okresowym badaniom psychomotorycznym a politykiem, którego decyzje mogą decydować o losach milionów może być ignorantem, paranoikiem itp. i wszystko jest jak najbardziej w porządku.
  Czy tak wg Ciebie może być ?
  Bo ja się nie zgadzam na to, by o moim zyciu mógł decydować jakiś ignorant lub nawet nawiedzony i porąbany idiota !
 • 2011-12-10 22:32 | andrzej52

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Ja też sie nie zgadzam, żeby o losach milionów obywateli decydował paranoik, dlatego nie głosuje na Oberprezesa.
  Jeśli masz na myśli Pana Nowaka, to nic mi nie wiadomo że jest "porąbanym idiotą". To twoje określenie
 • 2011-12-11 08:37 | joanna

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  @ axiom
  nie jest dyktatorem człowiek wybrany w wolnych i demokratycznych wyborach. Fakt, że Ci się nie podoba, nie ma znaczenia. Podobnie jak Sir Winston (czy jakikolwiek premier Wielkiej Brytanii) nie został wybrany bezpośrednio przez wyborców. Jesli podasz mi w ogóle jakikolwiek przykład kraju, gdzie wyborcy wybieraja premiera bezpośrednio to będę wdzięczna. Podobnie jak za podanie przepisu prawa, który mówi, kogo można zatrudnić na kierowniczym stanowisku (albo w ogóle jakimś). Nie chodzi mi o zatrudnienie kierowcy bez prawa jazdy.
  Oprócz rządzącyh krajami aktorów, chemiczek (dwie), lub absolwentów jedynie jezuickiego gimnazjum (Mitterand) znam jeszcze paru zupełnie zwykłych absolwentów np. muzykologii i filozofii będących świetnymi menedżerami. Na ministrów by się spoko nadali ale lubią to, co robią i kasę, którą z tego mają.
  A paru wybitnych specjalistów z dyplomami z czasów PiSowskich pamietam jako wybitnie odbiegających poziomem intelektualnym od przeciętnego studenta UW. Ma niekorzyść.
 • 2011-12-11 09:14 | andrzej52

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Pani Joanno
  Największą wadą rządow PO (obydwu), jest całkowity brak reklamy własnych osiągnięć. To ile w ostatnim czasie zostało wybudowanych noeych drog, czy wyremontowanych starych, wie tylko osoba jeżdżąca po Polsce, i to nie od święta. Przecież wszyscy się skarżą na remonty gdzie się nie spojrzy. I to robi ten "nieudolny" rząd (ocena PiS-u).
  Z tymi 800 km autostrad trochę Pani się pomyliła. Jest to całkowita długość autostrad w Polsce. A tak z ciekawości, ile metrow autostrady wybudował rząd PiS-u.?
  Z takim blogowym trollem jak @axiom1, nie ma co dyskutować i zniżać sie do jego poziomu.
  Pozdrawiam
 • 2011-12-11 10:05 | kaesjot

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Nie mam na myśli Nowaka bo można się przyczepić tylko do jego braku kompetencji i doświadczenia niezbędnych do zarządzania tak waznym dla kraju resortem. Zresztą ocenimy go po efektach jego działań.
  Zgodzisz się chyba jednak ze mną, że wśród ubiegających się o stanowiska decyzyjne znajdują się też tacy, do których to określenie pasowałoby.
 • 2011-12-11 10:26 | kaesjot

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  W gestii rządu są tylko drogi krajowe i autostrady, a dbałość o pozostałe należy do samorządów ( wojewódzkich, powiatowych i gminnych ) i przesadą jest przypisywanie rządówi zasług ( i zaniedbań także ) władz lokalnych.
 • 2011-12-11 12:30 | axiom1

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  @joanna
  Pzykladow jest duzo.
  1) David Cameron, wybrany w bezposrednich partyjnych wyborach na szefa Konserwatystow. Kzady czlonek parti mial prawo glosu. Wybrany w bezposrednich wyborach do parlamentu. Z racji bycia szefem zwyciskiej partii powierzo mu funkcje utworzenia koalicji i rzadu co zrobil.

  Dla porownania, dyktator PO Donek Tusk, regularnie wyrzuca z parti kazdego kogo widzi za konkurenta. Ostatnie wybory partyjne 'wygral w cuglach'. Byl jedynym kandydatem a glosowac na niego mogla tylko waska klika kolesi. 98.5% czlonkow PO nie mialo prawa glosowac w wyborach swego partyjnego szefa.

  W Polsce bezposrednich wyborow do Sejmu nie ma. Wyborcy glosuja na parie i system proporcjonalny decyduje o miejscach w Sejmie. Dyktator Tusk ani zaden z poslow w Sejmie nie zostali wybrani przez wyborcow. Sami sie wybrali ukladajac listy wyborcze. A wybory byly farsa. W obecnej formie wyborow kazdy pies i kot rowniez by weszli do Sejmu.

  2) Barack Obama, wygral bezposrednie wybory na szczeblu partyjnym
  Wygral bezposrednie wybory prezydenckie.

  I nawet Obama nie bylby w stanie zrobic z takiej miernoty jak Nowak mininistra infrastrukury. Bo w USA przezydent moze tylko zaproponwac kandydata. Kongres natomiast (niezalezny od prezydenta) przesluchuje sprawdza kwalifikacje i decyduje.

  Dlatego w USA rzadza fachowcy a w Polsce niemoty. Dlatego Polska traci dystans. Dlatego Polska juz jest krajem IV swiata.

  Co z tego ze kiedys prezydentem byl aktor. System zabranial mu samowoli w nominacjach do rzadu. • 2011-12-12 07:16 | joanna

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Panie Andrzeju,
  całkowita długość autostrad gotowych wynosi 1098 km, w budowie jest 572 km, dróg ekspresowych jest 768 km, w budowie 712 km. W wiekszości przypadków "w budowie" oznacza znaczny stopień zaawansowania. Z tej liczby PiS ma ok. 40 km (które zamknięto w celu poprawki po kilku dniach). Przed rzadami PO mieliśmy coś ze 200-300 km z czego odcinek wybudowany za Hitlera od Wrocławia za Legnicę.
  Ja jeżdżę, to wiem. Ostatnio po całkiem sporej ilości km zorientowałam się już jestem w Niemczech bo kibelki gorsze i automatu z kawą nie ma na "zajazdce". Najbardziej lubie mieć za pasażerów mamę i teściów, ludzi po 70, którzy zachwycają się jakim pięknym i nowoczesnym krajem jest Polska. Przeżywszy większość życia w PRL nie spodziewali się, że dożyją takiej "rewolucji"- dokładnie tak mówią. Nie spodziewali się również, że kiedykolwiek stać ich będzie na zmywarkę. A juz na pewno nie na emeryturze- wysokość emerytur swoich rodziców pamiętają bardzo dobrze.
  Zgadzam sie, że PO nie rozreklamowała swoich osiągnięć. Ale czy mogła? hasło PRAWDZIWE "Polska w budowie" wyśmiane, media zajmujące się wyłącznie "nie udało się" (Grabarczyk odszedł bo nie udało sie 5% z czego zrobiono wrzask po prostu nieprzyzwoity). Co mogła PO zrobić? Bibułę na powielaczu drukować, cenzurą wprowadzić?
  Plujących jadem wiecznie niezadowolonych lepiejwiedzących nie przekona nikt. Wiecznie będą niezadowoleni, tak mają i już. Dalej niż nos własny nie widzą, inne niż własne opinie ich nie interesują. A czytanie psuje im wzrok. Nic poniżej raju nie zadowoli.
  A Nowak ma już na koncie bardzo dobrą decyzję- odrzucenie budowy nowego lotniska gdzieś w kartoflach między stolicą a Łodzią. Zauważył, że Modlin sie buduje, a w Okęcie zbyt dużo włożono by robić z niego port drugiej kategorii. Dobry znak. Ale takie trzeba widzieć a nie powtarzać swoje mantry z uporem idioty.Co i zwykłych ludzi dotyczy i mediów, które dostosowują sie do ich poziomu, nie do rzeczywistości.

 • 2011-12-12 08:52 | axiom1

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Pani Joanno !!! Brak obiektywizmu widze.

  Wszystkie inwestycje drogowe w latach 2007-2011 byly i sa dofinansowywane przez Unie na poziomie 80%. W rzeczywistosci Unia je finansuje a dofinansowuje Polska. W latach PiS 2005-2007 tych funduszy nie bylo. Byly negocjowane.

  Wiadomo kto bedzie zbieral oplaty za przejazd autostradami. Unia w 80% !

  Natomiast pomimo tak duzego dofinansowania rzad PO ciagle jeszcze zadluzal kraj w tepie 3 krotnie szybszym od sredniej poprzednich rzadow w ciagu 18 lat. Za co przjdzie czas zaplacic.

  Miernota Nowak oczywiscie musial odwolac inwestycje bo Unia ma klopoty i nie bedzie placic. Co doradcy Nowakowi przetlumaczyli na polski i wytlumaczyli znaczenie i napisal co ma powiedziec mediom.

 • 2011-12-12 15:36 | kostek

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Nowak jak mówi że się nie da to się nie da a jak mówi że się da to mówi.
  Czy ktoś z Was przyjąłby do pracy, do zarządzania swoim budżetem pracownika beż żadnych kwalifikacji i do tego polityka? A tu mówimy o miliardach złotych i cywilizacyjnych szansach.
 • 2011-12-12 15:42 | kostek

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Komentarz axioma był rzeczywiście napastliwy, Ale to co Pan pisze potwierdza tamte tezy. Klich - nauczyciel nie był w stanie kontrolować budowy fregaty i umoczył w niej kolejne 100+ milionów. Prawdą jest że 30 latek (lekarz) został ministrem pracy a większość ministrów, posłów, szefów komisji to co najwyżej nauczyciele. Nic dziwnego że miliony mylą się z miliardami a na samym końcu płacimy za to my wszyscy.
 • 2011-12-12 17:05 | bryka

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Ta urocza dyskusja wzbudziła we mnie wspomnienia słodkiej młodości.W filmie "Poszukiwany,poszukiwana" (chyba ?) A.Dobrowolski w roli "nomenklaturowca" przesuwa makietę osiedla mieszkaniowego na teren jeziora.Na uwagę,że tam jest woda,mówi "nie szkodzi,nie takie numery robiłem jak zarządzałem Estradą".
  Dla młodszych : "Estrada" to dawne "zjednoczone przedsiębiorstwa rozrywkowe" z misją dostarczenia rozrywki klasie robotniczej.
 • 2011-12-12 20:38 | andrzej52

  Re:Koleje, autostrady - Nowak sprząta po Grabarzyku

  Pani Joanno
  Zaskoczyła mnie Pani tymi 1098 km gotowych autostrad. Nie spodziewałem sie takiej długości, szczegolnie jak się ciągle slyszy, że nie ma autostrad.
  Co do A4 Wrocław - Olszyna/Forst, to odcinek Wrocław - Krzywa (zjazd na Zgorzelec) został wybudowany przez SLD, na miejscu autostrady wybudowanej przez Adolfa. niestety zapomniano wybudować autostradę z pasem awaryjnym, a odcinek Krzywa - Olszyna ma nową nawierzchnię tylko w jednym kierunku, do Niemiec, pas powrotny jest w takim stanie, w jakim była A4 przed przebudową.
  Dosyć często zabieram swoją mamę (77 l) na krótki wyjazd (w interesach) do Rep. Czeskiej , przejeżdżając przez to co zostało z przejścia granicznego w Cieszynie, zawsze wspomina kolejki i kontrole celne 30-40 lat temu, na tej samej granicy. Dzisiaj, gdyby nie kwadratowe niebieskie tablice z gwiazdami, można by nie zorientować sie gdzie jest granica.
  Ma Pani racje, ludzi ziejących nienawiścią do osób o innych poglądach nic nie przekona. Znam to z autopsji i dalem sobie spokój.
  Min. Nowak podjął jeszcze jedną słuszną decyzję, a mianowicie rezygnację z kolei dużych szybkości. Lepiej te pieniądze, a byłyby to spore nakłady, przekazać na poprawę funkcjonowania normalnej kolei.
  Niestety media nie interesują się normalnościa, czymś co dobrze funkcjonuje, a interesują sie wszelkiego rodzaju sensacją np. odejście Chińczyków z budowy, bo to zwiększa oglądalność , podnosi naklad prasy.