Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

(17)
O tym, czy będzie miał nas kto bronić i za ile - mówi Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
 • 2011-12-12 08:30 | Żenada

  i śmiech na sali...

  i całe szczęście, że w tej chwili nie widać -ani drugiego Hitlera, ani drugiego Stalina.
 • 2011-12-12 11:23 | rebel

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Jakie są nasze potrzeby ? Za układu warszawskiego sprawa była jasna. Front Nadmorski miał chronić północną flankę wojsk UW, aż po Belgię.
  Do czego te 100tyś. i cała masa sprzętu, kosztująca 27mld rocznie PLN ma służyć ? Czy celem istnienia nasz armii jest uczestnictwo w misjach stabilizacyjnych (albo okupacyjnych, zależy od punktu widzenia) ? Czy może chcemy chronić tylko własne granice, jeśli tak to przed kim ? A może mamy w ramach NATO kontrolować Bałtyk ? A może mamy wystawić brygadę zmechanizowaną (znowu jako część NATO) ... Na armię do wszystkiego stać dzisiaj tylko największe i najbogatsze kraje. Panie generale co jest głównym priorytetem naszego wojska ?

  "Siły zbrojne czasu pokojowego, które liczą trochę poniżej 100 tys. żołnierzy, to za mało dla naszych potrzeb."


 • 2011-12-12 11:42 | Grzegorz

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  ...że wojna nie zagrozi światu - naszą broń oddamy na złom, a trepów do domu wariatów
 • 2011-12-12 12:36 | Herstoryk

  Pieniądze na obronę duchową jednak są.

  Brakuje w wywiadzie kilku pytań do P. Generała:
  Dwa lata temu GW pisała o 26 milionach wydawanych rocznie przez MON na kapelanów wojskowych i kościoły garnizonowe, często w miejscowościach dawno opuszczonych przez wojsko.
  - Czy od tego czasu zrobiono jakieś oszczędności w tej dziedzinie?
  - Czy zredukowano księży-podpułkowników biorących 5-7 tys zł/miesięcznie?
  - Jaką ci panowie dostają/dostaną emeryturę za obronę żołnierskich duszyczek ?
 • 2011-12-12 14:25 | Madzica11

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Ale zajechało Palidżointem...
 • 2011-12-12 23:49 | ziomekp.1

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Gen. Ćwieluch dobrze kombinuje : Dajemy mało zarobić ale po 25 latach służby czyli w wieku 45 lat dostaniesz 3 koła emerytury (masz szansę pociągnąć tak jeszcze z 25 i możesz pracować na pełen etat). Marszałek Tusk kombinuje jeszcze lepiej : Dajemy mało zarobić ale po 45 - 50 latach pracy czyli w wieku 67 dostaniesz również małą emeryturę (jak wcześniej nie zejdziesz, a szansę na to masz dużą).
 • 2011-12-12 23:57 | ziomekp.1

  Re. Madzica 11

  Może i zajechało "palijointem" ale czy Herstoryk nie ma racji? "Flaszka" Głódż wstąpił do wojska jako szeregowy (kapłan), po piętnastu latach odszedł w stopniu jenarała (kapłana) z emeryturką w granicach 10 tysięcy. I co droga (drogi) Madzico, nie warto pytać czy to fair?
 • 2011-12-13 10:17 | Robespierre

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Ochrona przez polskie wojsko jest identyczna do ochrony przez mafię .
  Wmawia się zagrożenia ,konieczność obrony i ściaga haracz.A w gruncie rzeczy
  ma służyć jedynie stłumieniu ewentualnych rozruchów jak w 1981
 • 2011-12-13 19:15 | adrianradom

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  ja bym się nie cieszył ze tera nie widać
  teraz to 2021
  decyzje dzisiaj podejmowane będą skutkować za kilka lat kiedy być może nie będzie euro a w Rosji zamiast złodzieja Putina będą wariaci z partii komunistycznej albo nacjonalistycznej.
  wprowadzenie do służby nowoczesnych systemów uzbrojenia to około 10 lat(F16 osiągną pełno gotowość operacyjną w 2012 10 lat od zawarcia kontraktu), brak poboru nie spowoduje że w tym roku nie będzie przeszkolonych rezerwistów ale za 15 lat ich już nie będzie.
  Eksperci z amerykańskiego instytutu Rand jeszcze przed wejściem do NATO przygotowali plan przebudowy naszej armii kolejność była taka najpierw własne granice,potem bliscy sąsiedzi a potem zdolność do misji jak w Afganistanie nasi politycy(to oni podejmują wszelkie decyzje wojskowi je tylko firmują i odpowiadają za ich wprowadzenie w życie ) postąpili na odwrót
 • 2011-12-13 22:57 | Madzica11

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Są lepsi Drogi Przedmówco :Donald Tusk 19 tys155zł-Bogdan Zdrojewski 17 tys0.56 zł-Ewa Kopacz 18 tys 293 zł-Wojciech Jaruzelski 9 tys zł generalskiej emerytury i wisienka na torcie Grzegorz Lato 50 tys!?!? a tak swoją drogą to ciekawe czy to zacne towarzystwo zaopatruje się w sieci sklepów "Biedronka";)
 • 2011-12-13 23:33 | andy

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  A w czym oni (Tusk, Kopacz czy Zdrojewski) "są lepsi" ? Że biorą pieniądze za jakąś konkretną pracę ? Bo to co "robił" Głódź to mogę robić i ja, wystarczy mnie przebrać odpowiednio, wiedzy do tego nie trzeba żadnej. Jaruzelski to inna para kaloszy - ale jest byłym prezydentem. Zaś Lato kasę ma nie z budżetu, PZPN finansuje się sam. Przynajmniej tak twierdzą ;)
 • 2011-12-13 23:37 | andy

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Mnie w naszej armii wiele spraw śmieszy, trochę też drażni - ale jedna rzecz niemożebnie wk...ia. Jak to możliwe żeby zamiast wojskowych wartowników wynajmować do pilnowania obiektów należących do armii jakieś "agencje ochrony" pełne emerytów i rencistów. No to jest już jakaś parodia. Niech ta armia będzie mała, ok. Ale niech to będzie armia, a nie pośmiewisko.
 • 2011-12-14 06:40 | Wojciech K.Borkowski

  Re: dzisiaj by się nie udał Stan Wojenny - 13 grudnia 2011, brak zdolności bojowej !

  Jedno jest pewne w roku 2011 polska armia by nie była zdolna wykonać rozkaz
  wprowadzenia Stanu Wojennego na obszarach Rzeczpospolitej . Na ten brak zdolności bojowej solidnie pracowały kolejne rządy "demokratów" wyrosłych z kombatanckiego mitu Solidarności.
  To jest jeden z ważniejszych powodów do niepokoju. Na "Haitii" gotowi wysłać resztki swych oddziałów, ale stworzyć własny przemysł obronny i dbać o suwerenność , to przerasta organizacyjne zdolności i moralne zobowiązania obecnych elit politycznych.
 • 2011-12-14 18:30 | Mona

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  W kazdym systemie jest planowany wariant tłumienie ewetualnych rozruchów bez wzgledu jaka opcja jest u władzy, jednostki OT czy inne rodzaje broni taka jest prawidłowość zapewnienia bezpieczeństwa kraju.Ja bym nie porónywał wojska do mafi , takie porównanie jest uwłaczające. Wprawdzie był okres w nowym systemie( po transformacji ustojowej)kiedy wojsko było nazywane"- polskojezyczne oddziału uzbrojone" autorem tych słów był nijaki Jacek Sz.
  Ciekawi mnie dlaczego żaden oficer lub inny korpus jednoznacznie nie zabrał głosu.No ale to jest już inna bajka.
 • 2011-12-15 22:22 | alicja

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Rosja ni stąd ni z owad przybija do brzegów Szkocji, Chiny miały mieć pływające kasyno, ale wyszedł im lotniskowiec, a Iran daje popalić USA. Robi się coraz goręcej. A my udajemy, że naprawiamy armię.
 • 2011-12-22 19:25 | Gość

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Myślę podobnie.Że teraz wrogów zewnętrznych nie widać,nie oznacza że nie mogą się pojawić w przyszłości.A Unia Europejska? No cóż...W 1939r mieli nas bronić anglicy i francuzi.A zostaliśmy sami!
 • 2011-12-22 19:28 | Gość

  Re:Rozmowa z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

  Popieram!