Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

(52)
Pięciu Polaków zabitych w Afganistanie to bolesna wiadomość dla każdej ze stron. Ten zamach cofnie nasze relacje z Afgańczykami o tysiące pozytywnych gestów do tyłu. Jak zawsze najwyższą cenę zapłacą za to ci na samym dole.
 • 2011-12-21 14:22 | zenek

  bezsensowność angazowania się w ten konflikt polskich żołnierzy, zaczyna nie razić po oczach,

  ale porażać bezdenną głupotą kogoś -kto ten wyjazd zainicjował i zrealizował.
 • 2011-12-21 14:26 | Tubylec

  Watpliwosci

  Autor napisal: "Ciężko pomagać komuś, kto tak odpłaca się za dobro" - tak, pomagamy - reprezentujac wroga Talibow. Nie jestesmy postrzegani jako POMOC tylko WROG. Wplatani w zawilosci polityki swiatowej nie mozemy udawac, ze jstesmy golabkami pokoju. Prowadzimy wiec ten krwawy biznes, a ofiary to panowie, ktorzy taka maja robote, ze nagle moga stracic zycie. A gornicy? Jakos mnie wnerwia polityczny smrodek wokol takich tragedii, a brak tego namaszczenia w komentarzach o smierci gornikow, rybakow, budowlancow... Te szare egzystencje nie sa nmedialne, a pieciu gosci wylatujacych w powietrze pieknie migocze w tabloidach. Talibowie sa be. Jasne, to bandyci. Powystrzelac ich, ale polityczna poprawnosc na to nie pozwala. A co zrobic a pijanym operatorem dzwigu w Poznaniu, ktory zabil jednego czlowieka? Jak ja smiem to w ogole porownywac? Tak, nie mam najmniejszych oporow bo smierc to smierc. Wszystkich zrownuje i bicie piany wokol zabitych "robotnikow wojny" jest nieuzasadnione, a jezeli tak, to prosze tyle samo znakow i to z sensem wydrukowac o zabitym robotniku budowalanym.
 • 2011-12-21 14:29 | Tubylec

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  No wlasnie, teraz Zydzi sa be. Super sie poczules znajdujac szybko wroga? To moze sprawdz czy nachlany operator koparki z Poznania tez jest Zydem?
 • 2011-12-21 14:34 | bywały

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  "Nic, co dziś zdarzyło się w Afganistanie nie powinno się było wydarzyć." Tak, święte słowa, gdyby nie głupota tych, którzy w imię niepolskich imperialistycznych interesów skierowali tam naszych żołnierzy. Internacjonalizm - to już było..... Tylko, przypomnę, że jako członkowie UW nie braliśmy udziału w żadnej wojnie. A ile wojen (i ich ofiar) mamy w NATO?
 • 2011-12-21 14:37 | georges53

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  >>> Nic, co dziś zdarzyło się w Afganistanie nie powinno się było wydarzyć.>>>
  Dlaczego nie? Ryzyko zawodowe. Pojechali szukac guza ku chwale ojczyzny, to i znalezli...

  >>> Ciężko pomagać komuś, kto tak odpłaca się za dobro.>>>
  Moge sie mylic, ale gdyby oni tym dobrem pomagali komus pod Grojcem, toby moze im by bomby nie podlozyli.
  A tak na marginesie; pierwsze bomby w Afganistanie to byly nasze...
  A gdyby pod tym Grojcem jeszcze dodatkowo odpierali watahy talibow na wielbladach, toby mlodziez piesni o nich spiewala na Akademiach ku czci.
  O okupantach nikt piesni spiewal nie bedzie...

  A tak sie sklada, ze wojsk islamskich na ziemiach chrzescijanskich nie bylo od Viktorii Wiedenskiej... A wojska chrzescijanskie na ziemiach muzulmanskich - calkiem wprost przeciwnie jakby...

  A tu juz niedlugo dobro czynic bedziemy w Iranie... Bombki nasze juz sie grzeja.
  Moze tam naszych powitaja kwieciem rozmaitem...?
  Ciezka ta dola obroncy ojczyzny...

  Czy na Krytyce Filmowej historii nie ucza...?
  Mial byc "Sen O Szpadzie", a jest "Sen O Propagandzie"...
 • 2011-12-21 14:40 | Tubylec

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  No wlasnie, teraz Zydzi sa be. Super sie poczules znajdujac szybko wroga? To moze sprawdz czy nachlany operator koparki z Poznania tez jest Zydem?
 • 2011-12-21 14:40 | Tubylec

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  No wlasnie, teraz Zydzi sa be. Super sie poczules znajdujac szybko wroga? To moze sprawdz czy nachlany operator koparki z Poznania tez jest Zydem?
 • 2011-12-21 14:41 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Opieram się na książce FENOMEN ŻYDOWSKI? Kevin'a MacDonald'a.
  Jest polskie tłumaczenie,które polecam.
 • 2011-12-21 14:44 | Lukasz

  czy autorowi znane jest pojęcie tautologii ?

  "cofnie do tyłu" ????
  Dobrze że nie "poszłem"
  Proszę ...
 • 2011-12-21 14:46 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  @ Tubylec.
  Opisana została zbrodnicza działalność z klasyką dla polityki historycznej,która pomija motywy.
  Podobnie ma się rzecz ze zbrodniczym holocaustem.
 • 2011-12-21 15:37 | Tubylec

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Niedawno jeszcze komuchy byly wszystkiemu winne. Komuchy upadly, czesc sie przemalowala, czesc wyzdychala i dalej jest do bani. Cos jest nie tak w tym rozumowaniu. Przyslowia sa madroscia narodow. Przypomne jedno - wroga zwalcza sie jego wlasna bronia. A wiec, zamiast narzekac na Zydow i ich wyrachowanie nauczmy sie, my, nie-Zydzi tak samo myslec o biznsie i pieniadzach jak oni z ta jedna korekta, ze odetniemy sobie jeden drobiazg - gen chciwosci. Zastosujmy analogiczna solidarnosc jaka panuje u nich. Uczmy sie od nich. I nie po to, zeby ich wykonczyc! Absolutnie! Zjedzmy ich mozgi, zeby posiasc ich wiedze. Ale nie zzerajmy ich wszystkich bo to idiotyczne, nieludzkie i zbrodnicze majaki.
 • 2011-12-21 16:09 | g-ww

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Idziesz na wojnę wiesz że nie dzała tu zasada Kalego,Jeżeli chcesz drzeć gębę ,to krzycz przed śmiercią a nie po niej.Stryczkowi iżebrowi chcą zabijać z mocy prawa a teraz będą grać śmiercią dla słupków poparcia.
 • 2011-12-21 16:32 | Pickard

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  szanowny pan najwyraźniej zakłada, że w Afganistanie mieszka naród Talibów. Otóż nie, proszę pana. Talibowie są tak samo wrogiem Afgańczyków jak i naszym i wszystkich cywilizowanych ludzi na świecie.
 • 2011-12-21 16:54 | mikesz

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  W kopalni Wujek w stanie wojennym zginęło... górników

  W Iraku za wolność naszą i waszą zginęło ...żołnierzy polskich

  W Afganistanie w pokojowej misji zginęło ( i jeszcze zginie)...polskich żołnierzy

 • 2011-12-21 17:08 | Jan_2004

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  W tej chwili wielu Afgańczyków świętuje udany zamach na agresorów. Jak Pan mysli Panie Redaktorze, jak będzie dalej ? Mnie się wydaje, że tak jak w Iraku. Po jakimś czasie w końcu Amerykanie wycofają się także z Afganistanu, obolali, z jeszcze większym zadłużeniem niż dzisiaj. W Iraku, w następnych wyborach zwyciężą Islamiści i ci co teraz rządzą będą salwować się ucieczką, ci co nie zdążą zostaną powieszeni. To samo będzie w Afganistanie. W końcu i z tamtąd wycofają sie Amerykanie, szybko kraj opanują Talibowie, zabiją dzisiaj rządzących, nazywając ich zdrajcami. Zginie jeszcze kilkadziesiąt lub więcej Polaków, Kilkaset miliardów Polska wyda na tą wojnę.

  A kto, tak naprawdę odniósł korzyści z tych wojen ? przeciez to oczywiste: KONCERNY ZBROJENIOWE USA.
 • 2011-12-21 17:24 | Jan-Janusz

  Re: A może ktoś się pofatyguje i wytłumaczy o co oni walczą ?

  Jak komuchy z CCCP chcieli "pomagać" to właściciele świata bardzo im
  w tej "pomocy" przeszkadzali . Teraz oni "pomagają" , ale dlaczego wymuszają na wasalach udział w ich biznesie. Dlaczego nie ma tam żołnierzy z Izraela obecnego kreatora polityki globalnej ?
 • 2011-12-21 17:57 | warszawiak

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Dlaczgo polscy zolnierze sa w Afganistanie?

  Tylko dlatego bo Kwasniewski i polscy wasale tzw politycy chca sie podlizac w Washingtonie. Wyslali tam polskie wojsko by walczyli o interesey amerykanskiego imperialisty i na swoj koszt. To nawet nie najemnicy. Po prostu wasale. Wasalizm stal sie wazniejszy nawet od polskiej Konstytucji ktora czegos podobnego nie przewiduje.

  Czas najwyzszy aby polscy politycy wyslali tam wlasne dzieci. Komorowski, Tusk i Kwasniewski nie powinni z tym zwlekac. Zabitych zolniezy nalezy uzupelnic.

  Kasia Tusk i Ola Kwasniewska i cala piatka Komorowskeigo do Afganistanu jazda. Pokazcie ze popieracie swych ojcow. Pokazcie ze umiecie zabijac dla swych ojcow po to aby oni mogli sie podlizywac w Washingtonie.
 • 2011-12-21 18:03 | piotr

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Dokładnie, podpisuję się pod powyższym. Jak reporter Polityki może pisać że my tam niesiemy dobro ??? to już nawet dziecko wie że okupacja to okupacja. Hitlerowcy też budowali przedszkola propagandowe w Polsce aby pokazywać swoim obywatelom jak to niosą cywilizowane zasady do tego barbarzyńskiego kraju jak Polska. Też to nazywali "czynieniem dobra", ktoś pomyślał jak nas widzą sami Afgańczycy? Patrzmy dalej niż czubek własnego nosa.
 • 2011-12-21 19:06 | 20 BZ

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Proponuję zmobilizować wszystkich posłów (którzy są za utrzymywaniem polskiego kontyngentu).Niesiołowskiego zrobić dowódcą .Przeszkolić w pół roku i wysłać na front z Talibami.""
 • 2011-12-21 20:34 | zza kałuży

  Notka pod fotografią Autora

  "Juliusz Ćwieluch. Rocznik 1975. Dyplomowany filmoznawca, który nie napisał ani jednej recenzji filmowej. Pracę zaczął w kieleckim oddziale „Gazety Wyborczej”. Pracował w bezpłatnym dzienniku „Metro”. Później w „Przekroju”. Lubi 2007 rok. Urodziła mu się wtedy córka. Przyjęli go do „Polityki”. Pisze o ludziach."

  Gdybym chciał napisać coś głupszego, bardziej pretensjonalnego i generalnie na poziomie i w stylu gimnazjalisty to miałbym trudności. Nie byłbym w stanie skuteczniej podważyć zaufania czytelnika do mnie, jako źródła wartosciowych i prawdziwych informacji. Czysty kretynizm.

  Zamiast tej durnowatej notki proszę o coś, co przekona mnie, że Autor ma jakiekolwiek kompetencje do pisania o temacie. Cokolwiek odróżniającego go np. od pana Mareczka wuefisty-sprzedawcy nieruchomości-polonijnego radiowca-"statysty politycznego" ośmieszającego się co sobota w radio 1030 AM w Chicago. Do znalezienia na internecie.
  Ja wiem, że profesjonalizm kosztuje, ale na Boga, czy ludzie muszą CHWALIĆ się swoją niekompetencją?!
 • 2011-12-21 20:39 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  @ Tubylec
  Mowa jest o żołnierzach,w moim pojęciu najemnikach,którzy są mięsem armatnim dla nadużywania bezwzględnego prawa silniejszego dla realizacji ukrytych celów.
  Co z tym ma wspólnego operator koparki w Poznaniu?!
  Jest zasadnicza rozbieżność między szkołą biznesu,a szkołą ekonomii.Szkoła biznesu w konsekwencji prowadzi do wyższości handlarzy nad wytwórcami.Stąd i kreowane kryzysy.
  W historii kształtowania niechęci,a nawet i wrogości międzynacyjnej nie można pominąć biblijnych szulerstw,znaczenia boga stronniczego,który wykreował rasizm.
 • 2011-12-21 20:52 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Początek dało braterstwo broni jakie z neokonserwatystami,demokratami wojennymi zawarli spadkobiercy wojennego komunizmu pod wodzą Aleksandra Kwaśniewskiego.
 • 2011-12-21 21:06 | TW

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Ja pierdykam! Czytam te głupie komentarze w stylu: to są najemnicy, po co nam wojsko? zlikwidujmy wojsko! To mam wrażenie, że niektórzy już zapomnieli, że od w sumie niedawna jesteśmy niepodległym państwem oraz jakie szkody przez dziesięciolecia wyrządził nam komunizm przywleczony ze wschodu.

  Tak dla przypomnienia niektórym lemingom. W 1999 roku mimo ostrego sprzeciwu ze strony Rosji przystąpiliśmy do Paktu Północnoatlantyckiego aby zapewnić sobie względne bezpieczeństwo kraju. Ma to swoje plusy i minusy jak uczestnictwo (wraz z innymi krajami należącymi do NATO) w misjach takich jak ta w Afganistanie, ale dzięki temu możemy mieć wojsko choć trochę wyćwiczone w warunkach bojowych. I w razie jakiegokolwiek ataku będziemy w stanie wytrzymać pierwszy atak do czasu aż nadejdzie pomoc ze strony innych członków NATO.

  Gdybyśmy nie należeli do NATO to wcześniej czy później dostalibyśmy po łapach tak jak Gruzja i ich głupi prezydent w 2008, któremu wydawało się, że może bez konsekwencji wymachiwać szabelką przed Rosją.
 • 2011-12-21 21:19 | zak1953

  Uzbrojony obcy ....

  nawet jeśli macha gałązką oliwną nie jest przyjacielem. Jest wrogiem, do którego można, a nawet trzeba strzelać w obronie własnej tożsamości. Współczując rodzinom straty bliskich, trzeba pamiętać że poszli tam strzelać.
 • 2011-12-21 21:20 | Tubylec

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Zostawmy wielka polityke. Nie mamy na nia wplywu tak wielkiego jak na swoje osobiste decyzje. Zolnierze to robotnicy, jedni i drudzy sa na swoich placowkach z wlasnego wyboru plus w wyniku splotu tysiecy innych okolicznosci. Ten, jeden wybor mieli - isc albo nie isc. Poszli i zgineli. Robotnik poszedl tez zginal. Nad ich grobami rozdziera sie szaty, a o nim cisza. Oni poszli zabijac, on poszedl do pracy.
 • 2011-12-21 21:44 | tw

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  I jeszcze jedno, przestańcie kwękać, że w Afganistanie są nasi żołnierze tak jakby ktoś ich tam wysłał za karę. Teraz wojsko jest zawodowe i oni wyjeżdżają tam na własne życzenie licząc się z tym, że mogą nie wrócić. To jest wojsko a nie klub szachowy.

  Już bardziej oburza, że zdarzało się, że wysyłano ich w nieodpowiednim sprzęcie albo to, że u nas w kraju na drogach giną masy ludzi i wg wyliczeń kosztuje to nasz budżet tyle samo ile wydajemy na wojsko - 26 miliardów złotych.
 • 2011-12-21 22:01 | Maria S

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Aufganczycy bronio swojej wolnosci. Walcza z okupantem jak kiedys polscy partyzanci z Niemcami. I tym razem (jak na Balorusi w sredniowieczu, jak na Ukrainie w XVII w., jak na Santo Domingo w sluzbie Francuzow, jak na Bialorusi i Ukrainie od 1919) jestesmy my Polacy w sluzbie Amerykanow okupanten.
  I tego stanu tzn. bycia ciemiezycielem Afganistanu, nie zmienia ani piekne slowa ani tzw. pomoc (nieproszona). Okupuejmy Afganistan i podtrzymujemy marionetkowa tyranie rezimu Karsaia.
  Taka jest prawda.
 • 2011-12-21 22:21 | zza kałuży

  Wystarczy nie wybierać głupich prezydentów

  2011-12-21 21:06 | TW
  "tak jak Gruzja i ich głupi prezydent w 2008, któremu wydawało się, że może bez konsekwencji wymachiwać szabelką przed Rosją."

  Widzisz TW, jak się wzbudzisz i zaczniesz pisać, to po pewnym czasie nawet spod twojego pióra wychodzą mądre rzeczy. Wystarczy nie wybierać głupich prezydentów, którzy chcą wymachiwać szabelkami przed Rosją. I już nie trzeba wydawać miliardów na wojsko i tracic ludzi w Afganistanie. Myslenie ma przyszłość, TW!
 • 2011-12-21 22:56 | hm

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  USA nie są święte, ale ten kto porównuje wojnę w Afganistanie do walk o niepodległość w innych krajach jest zwyczajnym idiotą. Ten kraj jest dość mocno podzielony i walka o władzę wygląda tam inaczej niż się niektórym lemingom wydaje.
 • 2011-12-21 23:05 | TW

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Jak cię czytam to widzę, że słowa "daj Polakom władze a sami się wykończą" są jak najbardziej aktualne. :D
 • 2011-12-21 23:08 | blav

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Już od paru miesięcy nie kupuję wydania papierowego, więc wystarczy jeszcze jeden taki gniot typu Zycie na Gorąco łamane na Fakty i Mity i pożegnamy się na zawsze. Ż E N A D A
 • 2011-12-22 00:57 | georges53

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  RE: 2011-12-21 21:06 | TW
  ========================
  >>> W 1999 roku (...) przystąpiliśmy do Paktu Północnoatlantyckiego aby zapewnić sobie względne bezpieczeństwo kraju.>>>
  Przystapilismy do paktu ORONNEGO a nie agresywnego, psia jego mac!!!
  Pan TW nie rozroznia...
  A tu po 50 latach okazuje sie ze ten tepy propagandzista, lektor komunistyczny, mial racje! NATO to agresywna zulia!, Oh zez ty w zyciu... A mysmy sie tak z niego ( tego lektora ) wysmiewali...

  >>>...mimo ostrego sprzeciwu ze strony Rosji ...>>>
  Pan TW pewnie uczeszczal wtedy do przedszkola wiec nie pamieta...
  Sprzeciw Rosji wynikal z faktu, ze zawarto umowe; Roska wycofa sie z NRD, Polski i Europy Srodkowej, a NATO W ZAMIAN, NIE PODSUNIE SIE pod jej granice ( obronnie oczywiscie, he, he... ).
  Ta umowa zostala ZLAMANA bardzo szybko.
  Ja nie wiem jak Pan TW ale ja wole przestawac z takimi co slowa dotrzymuja, a nie je lamia przy pierwszej okazji...
  A po drugie primo, to dlaczego Pan TW wierzy ze akurat Polsce slowa dotrzymaja, jak ten Zawisza...? jesli innym nie dotrzymuja...(?)

  >>>...dzięki temu możemy mieć wojsko choć trochę wyćwiczone w warunkach bojowych.>>>
  Niech oni cwicza na wlasnej d..e te warunki bojowe, a nie na karkach ludzi ktorzy im nic nie zrobili.
  A nastepnym razem jak inni beda cwiczyc warunki bojowe na karkach Polakow to nie protestowac, prosze, panie TW, tylko odniesc sie ze zrozumieniem...

  Chca sie bic, niech sie leja z takimi samymi, co TEZ CHCA SIE BIC. To co jest to nie wojna ale NAPASC; jak napasc zula na przechodnia w ciemnej ulicy. Zadna chwala...
  I
  >>>...w razie jakiegokolwiek ataku będziemy w stanie wytrzymać pierwszy atak do czasu aż nadejdzie pomoc ze strony innych członków NATO.>>>
  No, tu juz boki zrywac; te lekcje z powstrzymywaniem przerabialismy juz w '39...

  Eh, Panie TW, tepy Pan jest...Ja tez kiedys bylem tepym, aroganckim i bezczelnym szczylem, ale z tego wyroslem...

  Teposc Pana Redaktora Filmoznawcy obserwuje od kilku juz lat; jak rowniez niegdys szanowanej i szacownej Polityki;przyklad kierunku nawet na tej stronie ( komentarz 14:17 calkiem niewinny - usuniety ).
  Lepiej byloby usunac Pana Redaktora Filmoznawce.
 • 2011-12-22 01:25 | Herstoryk

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Ataki USA na Afganistan i na Irak były po części aktami zemstwy supermocarstwa, po części próbą położenia łapy na bogactwach naturalnych, po części próbą zdobycia kontroli nad strategicznymi regionami, po części wreszcie dogadzaniem wpływowym grupom nacisku, głównie żydowskiej, podkręcającej dla własnych interesów konflikt ze światem Islamu. Obie te kolonialne awantury przedsięwzięto w oparach upojenia własną potęgą w jednobiegunowym świecie, bez znajomości przeciwnika i realiów lokalnych, bez przemyślenia konsekwencji i bez jasno wytyczonego, realistycznego celu strategicznego. To że Polska posłusznie zaprzęgła się wtedy do rydwanu globalnego hegemona nie powinno dziwić, nie jest ani mocarstwem, ani nawet państwem pierwszego rzędu i "łaska pańska" była jej być może potrzebna. Dziwi jednak, że wciąż wylewa w kolonialne błoto krew swych żołnierzy, za minimalne, lub żadne korzyści, lata po widocznym bankructwie awanturniczej polityki chylącego się do upadku "hypermocarstwa".
  Wartość bogactw naturalnych Afganistanu - rud żelaza, metali ziem rzadkich, kamieni szlachetnych i półszlachetnych - szacuje się na 8 bilionów (USA trylionów) dolarów. "Kraj" ten leży na strategicznym skrzyżowaniu pomiędzy Azją Centralną, Chinami, Pakistanem i Zatoką Perską. Lepiej więc nie bajdurzyć o "niesieniu dobra" tamtejszym tubylcom, bo kupowanie ziemi, złota i kości słoniowej za szklane paciorki było już wiele razy przerabiane.
  Budowanie narodów/państw siłą nigdy i nigdzie się jeszcze nikomu nie udało, a "niesienie demokracji" krajowi-mozaice plemiennej o średniowicznej mentalności jest monumentalnym absurdem. Polska powinna się natychmiast wycofać z Afganistanu, nie oglądając się na innych satelitów USA. Na dłuższą metę będzie to mniej kosztowne niż chwilowa niełaska "Imperium Dobra".
 • 2011-12-22 03:20 | Jan-Janusz

  Re: wojsko zawodowe wymyślił globalista

  Wojsko zawodowe wymyślił cwaniak , aby zamknąć ludziom prawo do wyrażania oburzenia. Podatnik płaci na wojsko , a cwaniak wysyła to wojsko gdzie on sam chce. Podatnika nie pyta się o zgodę.
 • 2011-12-22 07:33 | jesmen

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  no i dzięki temu media będą miały o czym gdybać -przez najbliższe pół roku.
 • 2011-12-22 09:04 | zza kałuży

  podsumwanie Herstoryka

  Sam bym lepiej nie napisał. Całkowita zgoda. Są jeszcze myślący ludzie. Pozdrawiam.
 • 2011-12-22 11:16 | bryka

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Nic za darmo.Wpisanie się do nowych sojuszy musi kosztowac.Tyle,że zadecie i nadęcie na "władców prowincji" w Iraku i w Afganistanie to już pomysły własne "na miarę mocarstwa środkowoeuropejskiego".Słoma z butów wyłazi.Czesi posyłają maleńki kontyngent zaangażowany w odbudowę zniszczeń.Robią świetne interesy z Rosją.Z "bohaterszczyzny" i "mocarstwowości" naszej mają niezłe używanie.
  Ciesząc się,przy tym,znacznie wyższym szacunkiem w świecie.Baron Munchausen musiał miec polskie korzenie.
 • 2011-12-22 13:01 | aklekot

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Dokładnie to chciałem napisać. Rosjanie od wieków nam próbowali czynić dobro. Podarowali nam komunizm, najwspanialszy i najbardziej nowoczesny ustrój w historii. Pałac Kultury nam wybudowali i sprezentowali 20 wagoników metra. A my zdrajcy im nóż w plecy: Układ Warszawski rozwaliliśmy, przystąpiliśmy do wrogiego NATO, wygoniliśmy żołnierzy. I jak takiemu niewdzięcznemu narodowi czynić dobro?
 • 2011-12-22 13:15 | aklekot

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Wszystko fajnie, z wyjątkiem końcowej konkluzji. Nie można się wycofywać natychmiast i bez oglądania na nikogo, bo państwo, które chce być przewidywalne i rzetelne dla swoich sojuszników, po prostu tak nie postępuje. Niezależnie od jakości tych sojuszników.
  Zresztą, jak sobie wyobrażasz logistycznie to "natychmiast"? Jutro o świcie żołnierze ładują do plecaków tyle żarcia, ile zdoła unieść, zostawiają cały sprzęt w bazie i idą pieszo do najbliższej granicy? A może łapią stopa? Kupują bilety pasażerskie Air Tadżykistan? Bo tak mi się zdaje, że transport i zaopatrzenie w Afganistanie naszego wojska jest w 90% wykonywane przez US Army i US Air Force?
 • 2011-12-22 13:18 | aklekot

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Akurat Czechów bym nie stawiał jako przykład wojskowy. Czeska armia jest na granicy utraty możliwości prowadzenia jakichkolwiek działań bojowych. Nie wyślą nic więcej oprócz maleńkiego kontyngentu, bo to po prostu niemożliwe.
 • 2011-12-22 17:27 | bryka

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Czesi,od czasu Białej Góry,rozmyślnie ograniczają swoją zdolnośc militarną.Zastępując ją świadomą i umiejętną polityką zagraniczną.Nie zawsze z sukcesem - bo Monachium.Lecz nec Hercules contra plures.Życie Czechów i trwałośc substancji gospodarczej ceniąc najwyżej.To właściwie jest odpowiedz na pytanie : czy państwo ma służyc obywatelom czy odwrotnie.Nasi myślą,że odwrotnie.
 • 2011-12-22 18:54 | afgan/irack

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Witam!
  WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA RODZIN!
  SAM STRACIŁEM SWOICH KOLEGÓW KTÓRZY ZMARLI NA MOICH RĘKACH W PKW IRACK. SAM PRAWIE ZGINĄŁEM. JEDZIEMY BO MUSIMY , TAKI MAMY ZAWÓD BEZ WZGLĘDU NA OPCJĘ POLITYCZNĄ, TAKI ROZKAZ!! WYKONUJEMY TO NAJLEPIEJ JAK TYLKO NAS WYSZKOLONO- WOJSKO TO NIE JEST FABRYKA KREDEK!! oNI WIEDZIELI GDZIE JADĄ , I JAK TAM JEST SYTUACJA I CO GROZI ŻOŁNIERZOWI KAŻDY Z NAS JEST INFORMOWANY JAKA JEST SYTUACJA W REJONIE ZAGROŻENIA. CZY TAM JESTEŚMY POTRZEBNI? NIE DO NAS TO PYTANIE!!
  PAMIĘTAJMY O WSZYSTKICH NASZYCH ŻOŁNIERZACH KTÓRZY POLEGLI ZA ,,NASZĄ WOLNOŚĆ"!?. RAZ JESZCZE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA RODZIN !! POZDRAWIAM!
  WOLF
 • 2011-12-23 00:30 | adalbi

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Nie ruszają mnie te kolejne worki z najemnikami które jutro przywiozą bez sensu z bezsensownej awantury. Może zmienię zdanie jeśli zobaczę w TV rodowitych Afgańczyków sławiących naszych dzielnych nauczycieli standardów demokratycznych.Ale tak jak na mojej działce nie chce zakwitnąć Mango ,tak jeszcze trochę czasu upłynie zanim Afgańczycy zaakceptują "Biedronkę","Lidla"...i cały ten goowniany kram który Kowalski łyknął jak gęś śrutę...Tylko nie pokazujcie dzieci uśmiechające się do cukierków...to by było niesmaczne.
 • 2011-12-23 09:22 | andrzej.s

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Pojechaliśmy na wojnę a nie jak nam wmawiają z misją pokojową. Na wojnie ludzie ginęli, giną i będą ginać. Współczuję rodzinom zabitych ale co tydzień na polskich drogach ginie około pięćdzesięciu ludzi. Jaka byłay reakcja gdyby w jednym tygodniu zginęło w Afganistanie pięćdziesięciu żołnierzy?
 • 2011-12-23 09:32 | zza kałuży

  NAM STRZELAĆ NIE KAZANO.

  Wodę ci zrobiono z mózgu. Posługujesz się propagandowymi zbitkami typu: "nasza wolność". Bez sensu. Szukasz usprawiedliwienia? Wolność Polski nie była w żaden, albo w bardzo malutki sposób zamieszna w wojnę neokońskiej administracji z całym światem w celu "dania mu nauczki" i "przestraszenia poprzez wymachiwanie pięścią".

  Gdzie leży ten "IRACK"? Na mapie go nie widzę. Nie wiesz nawet, gdzie cię posłali. Strzelałeś i nie wiesz do kogo.
 • 2011-12-23 09:38 | zza kałuży

  Zresztą, jak sobie wyobrażasz logistycznie to "natychmiast"?

  2011-12-22 13:15 | aklekot
  "Jutro o świcie żołnierze ładują do plecaków tyle żarcia, ile zdoła unieść, zostawiają cały sprzęt w bazie i idą pieszo do najbliższej granicy? A może łapią stopa? Kupują bilety pasażerskie Air Tadżykistan?"

  Zadaj to pytanie rodzinom tych pięciu gości, co wylecieli na minie. W taki sam sposób, nie zmieniaj ani literki.
 • 2011-12-23 17:47 | max

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  "Bandytów odpowiedzialnych za śmierć naszych żołnierzy będziemy ścigać aż do skutku, do postawienia ich przed sądem; to sprawa honoru" Tomasz Siemoniak;

  bandytami w Afganistanie sa niestety polscy "misjonarze";
 • 2011-12-23 20:30 | max

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  hitlerowcy tez nazywali polskich partyzantow bandytami;
  wypowiedz przedstawiciela wladz plskich uwlacza Narodowi polskiemu, ktory tez byl ciemiezony i walczyl o niepdleglosc;
 • 2011-12-23 23:10 | camel

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Tak, niesiemy tam "dobro", bowiem dobrem dla mieszkańców Afganistanu jest uwolnienie spod władzy islamistów. Chyba, że uznajesz prawo Talibów do stanowienia rządów w Afganistanie, prawo do zabijania kobiet i nieposłusznych mężczyzn, prawo do stanowienia terroru. Porównanie z hitlerowcami jest tak tandetnie bezmyślne. Amerykanie (i ich sojusznicy) uwalniają właśnie Afganistan od najeźdźców - mieszaniny islamistów z całego świata. To nie jest okupacja. Mieszkańcy Afganistanu już dawno utracili władzę we własnym państwie i koalicja stara się o jej przywrócenie.
 • 2011-12-25 13:27 | Jacek N.

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  Obecność nasza w Afganistanie jest nieporozumieniem.Po co?
 • 2012-01-30 16:14 | Lelumpolelum

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  "2011-12-21 14:26 | Tubylec
  Watpliwosci
  Autor napisal: "Ciężko pomagać komuś, kto tak odpłaca się za dobro" - tak, pomagamy - reprezentujac wroga Talibow. Nie jestesmy postrzegani jako POMOC tylko WROG. Wplatani w zawilosci polityki swiatowej nie mozemy udawac, ze jstesmy golabkami pokoju. Prowadzimy wiec ten krwawy biznes, a ofiary to panowie, ktorzy taka maja robote, ze nagle moga stracic zycie. A gornicy? Jakos mnie wnerwia polityczny smrodek wokol takich tragedii, a brak tego namaszczenia w komentarzach o smierci gornikow, rybakow, budowlancow... Te szare egzystencje nie sa nmedialne, a pieciu gosci wylatujacych w powietrze pieknie migocze w tabloidach. Talibowie sa be. Jasne, to bandyci. Powystrzelac ich, ale polityczna poprawnosc na to nie pozwala. A co zrobic a pijanym operatorem dzwigu w Poznaniu, ktory zabil jednego czlowieka? Jak ja smiem to w ogole porownywac? Tak, nie mam najmniejszych oporow bo smierc to smierc. Wszystkich zrownuje i bicie piany wokol zabitych "robotnikow wojny" jest nieuzasadnione, a jezeli tak, to prosze tyle samo znakow i to z sensem wydrukowac o zabitym robotniku budowalanym.
  "
  Troche spozniona moja reakcja, niewazne. Jedna rzecz Pan zle zobrazowal, bo jej nie ma. Tzw. poprawnosc polityczna bedaca pustym frazesem, ktory dotarl i do Polski. Wystrzelano Osame i Sadama– tak mniej wiecej; tak, czy nie? Tak. I jaka byla reakcja? Tych wszystkich zachodnich–nie–zachodnich glow panstw? Radosc!!! Radosc byla! Tylko nieliczni pytali: czy to jest demokracja? Czy hipokryzja? Nie uznaje poprawnosci, ktorej nie ma.
 • 2012-01-30 16:14 | Lelumpolelum

  Re:5 polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

  "2011-12-21 14:26 | Tubylec
  Watpliwosci
  Autor napisal: "Ciężko pomagać komuś, kto tak odpłaca się za dobro" - tak, pomagamy - reprezentujac wroga Talibow. Nie jestesmy postrzegani jako POMOC tylko WROG. Wplatani w zawilosci polityki swiatowej nie mozemy udawac, ze jstesmy golabkami pokoju. Prowadzimy wiec ten krwawy biznes, a ofiary to panowie, ktorzy taka maja robote, ze nagle moga stracic zycie. A gornicy? Jakos mnie wnerwia polityczny smrodek wokol takich tragedii, a brak tego namaszczenia w komentarzach o smierci gornikow, rybakow, budowlancow... Te szare egzystencje nie sa nmedialne, a pieciu gosci wylatujacych w powietrze pieknie migocze w tabloidach. Talibowie sa be. Jasne, to bandyci. Powystrzelac ich, ale polityczna poprawnosc na to nie pozwala. A co zrobic a pijanym operatorem dzwigu w Poznaniu, ktory zabil jednego czlowieka? Jak ja smiem to w ogole porownywac? Tak, nie mam najmniejszych oporow bo smierc to smierc. Wszystkich zrownuje i bicie piany wokol zabitych "robotnikow wojny" jest nieuzasadnione, a jezeli tak, to prosze tyle samo znakow i to z sensem wydrukowac o zabitym robotniku budowalanym.
  "
  Troche spozniona moja reakcja, niewazne. Jedna rzecz Pan zle zobrazowal, bo jej nie ma. Tzw. poprawnosc polityczna bedaca pustym frazesem, ktory dotarl i do Polski. Wystrzelano Osame i Sadama– tak mniej wiecej; tak, czy nie? Tak. I jaka byla reakcja? Tych wszystkich zachodnich–nie–zachodnich glow panstw? Radosc!!! Radosc byla! Tylko nieliczni pytali: czy to jest demokracja? Czy hipokryzja? Nie uznaje poprawnosci, ktorej nie ma.