Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Obama kończy wojnę w Iraku

(18)
Wojna w Iraku została zakończona – oświadczył prezydent Obama. Ale wojen przecież się nie kończy: można je wygrać albo przegrać.
 • 2011-12-29 00:26 | mm86

  mały błąd,

  inwazja odbyła się w nie w 1993 a w 2003...
 • 2011-12-29 01:36 | Herstoryk

  Ciągła demonizacja Iranu

  Dwa zdania, dwa kłamstwa propagandowe:
  "nieprzygotowany do walki z coraz groźniejszym Iranem."

  Pisanie o "WALCE" Iraku z Iranem jest tak absurdalnym idioctwem, że szkoda to komentować, nie ma co prostować ewidentych bzdur.

  Groźniejszym ?!
  Dla kogo ?
  Dla USA, z budżetem wojskowym ok 700 mld $ rocznie ? Śmiechu warte! Dla Europy, która wydaje na zbrojenia ok 250 mld $/rok ? Śmiechu warte! Dla Izraela, z jego 100-300 głowicami atomowymi i 13 mld rocznie na wojsko, i z USA i resztą świata za plecami ? Śmiechu warte!
  Iran, który ma ok 70 mln mieszkańców, skorumpowany reżym i dychawiczną gospodarkę, wydaje na wojsko ok 7 mld $ rocznie, 700 mln mniej niż Polska (a wszyscy wiedzą jak wygląda stan polskiej armii) i trochę mniej niż miasto-państwo Singapur. Nie posiada: nowoczesnego lotnictwa, nowoczesnej broni pancernej, precyzyjnych rakiet dalekiego zasięgu, nowoczesnej marynarki. Program atomowy o który tyle hałasu robi wiadoma propaganda, jest zgodny z prawem międzynarodowym, podpisanymi traktatami i ściśle kontrolowany przez MAEA, która to agencja, mimo wieloletnich wysiłków pod naciskiem USA i Izraela(!!!), nie zdołała udowodnić żadnych wykroczeń.

  Groźniejszym ?!
  Dlaczego ?
  Iran nikomu nie grozi wojną czy atakiem. Propagandowy wrzask o rzekomym nawoływaniu do "wymazania Izraela z mapy" przez Ahmad-Inedżada jest kłamstwem opartym na przekręconym tłumaczeniu cytatu z przemówienia Chomeiniego. Iran nie ma ani środków, ani możliwości na prowadzenie agresywnej polityki zagranicznej. Za to Izrael i USA wciąż grożą mu atakiem i wojną, co jest naruszeniem prawa międzynarodowego.

  "Szyicka ludność Iraku, stanowiąca ponad 60 proc., nigdy nie ukrywała swoich sympatii do Teheranu."
  Po pierwsze, Szyici byli w Iraku dyskryminowani od zawsze, przez mniejszość sunnicką a ich "sympatia" to zwyczajne w takich układach szukanie protektora. Po drugie, iraccy Szyici to Arabowie, którzy, mimo wspólnego wyznania, niezbyt kochają irańskich Persów i z pewnością nie życzą sobie zbyt daleko idącego mieszania się Teheranu w ich sprawy.
 • 2011-12-29 01:48 | Herstoryk

  Pomyłka!

  Przepraszam za pomyłkę, Iran wydaje rocznie na "obronę" o 1 mld 300 mln dolarów mniej niż Polska, nie 700 mln mniej. Według danych SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute).
 • 2011-12-29 06:03 | Jan Bohynski

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Ameryka mogla i chciala wygrac w II Wojnie w Europie i na Pacyfiku i wygrala. Ameryka mogla wygrac wojne w Korei i nastepnie wojne w Wietnamie, ale nie chciala i nie wygrala. Ameryka mogla, ale z jakichs powodow nie wygrala pierwszej wojny z Irakiem o Kuwejt i nie wiadomo z jakich powodow, drugiej wojny z Irakiem o Irak. Teraz zostawia swoich sprzymierzencow i wrogow w Iraku, samym sobie. Ameryka jeszcze sie zastanawia, czy wygrac wojne w Afganistanie i czy ewentualnie przegrac wojne z Iranem, ktorej jeszcze nie ma. Przegrac wojne, mogac ja wygrac, to sztuka polityki amerykanskiej. JB.
 • 2011-12-29 07:58 | wnikliwy

  Re:Amerykanie odchodzą, nadchodzi chaos

  to samo by było jakby Irak wpieprzył się wojskowymi buciorami na terytorium USA i po wojnie z wiatrakami -odszedł.
 • 2011-12-29 09:21 | realista

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Kiedyś, gdy byłem młodszy uważałem, że USA to prawie idealne państwo: z nowoczesną demokracją, gospodarką, z rozwiniętym systemem prawnym i silną armią. Dziś widzę, że jest to państwo z wieloma problemami. Przede wszystkim ich system wyborczy bardzo się popsuł - teraz liczy się ,,gra'' mediów i wielkiego kapitału w wypromowaniu kolejnych władz (tak wygrał B.Obama). Co do G.Busha, który rozpętał w 2003 r. wojnę w Iraku można powiedzieć , że to był jego duży błąd. Syn chciał iść w ślady ojca i jak często bywa bezskutecznie. Zresztą kolejny błąd USA to wielkie otwarcie na handel z Chianami i przeniesienie przez wiele amerykanskich firm produkcji do Państwa Środka. Teraz USA są dłużnikiem Chin a ci mają w dodatku zakałdy przemysłowe i miejsca pracy dla swoich robotników. Co do Iraku, było podobnie. Miało być szybkie obalenie Saddama i demokratyzacja kraju, a przede wszystkim ropa płynąca strumieniami do amerykańskich tankowców. Dziś mamy niestabilny kraj pełen fanatyków, kryzys gospodarczy świata(koszty wojny nieźle uderzyły w budżet USA, a tym samym pośrednio w pozostałe zachodnei gospodarki) i podupadające supermocarstwo z groźnym azjatyckim konkurentem na plecach.
 • 2011-12-29 09:46 | le_mon

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Oj tam, a kto by na takie drobiazgi zwracał uwagę?
  Dziennikarze? Ci piszą/plotą co im ślina na język przyniesie, albo to co usłyszeli od równie niekompetentnych polityków>
  Amerykanie? A skąd oni maja wiedzieć że Arabowie to nie Persowie? Przecież i jedni i drudzy to muzułmanie, czyli ci źli. Jedyne co doskonale wiedzą to to, że jest tam ropa. I to duuużo ropy :D
 • 2011-12-29 10:53 | Mieczysław S.kazimierzak

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Teraz trwa WOJNA O PIENIĄDZ.Kto ją wygra? I jaką tu rolę ma do odegrania Polska?
 • 2011-12-29 11:15 | Jacek N.

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  OBAMA kończy? Niezupełnie. Pozostaje personel ambasady amerykańskiej, około 5000 osób i doradcy, okoąo 10 000 !
 • 2011-12-29 16:34 | Jan_2004

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Co moze być dalej ? Myslę, że wkrótce rozpocznie sie wojna domowa w Iraku. Wygrają Islamiści, o wiele więksi wrogowie Izraela niż Husajn. Będą oni żądać zadoścuczynienia od USA za atak na ich kraj. Powodem miała być bron masowego rązenia. Nie byłe jej. USA powinny wtedy natychmiast się wycofać.
 • 2011-12-29 17:15 | masri_

  Mam nadzieję

  że totalitarny, opresyjny i krwawy reżym Ahmadinedżada przestanie wkrótce istnieć i zagrażać całemu demokratycznemu, wolnemu światu...
 • 2011-12-29 22:41 | obserwator

  do: masri_

  mam prośbę do Ciebie: czym Iran zagraża całemu demokratycznemu, wolnemu światu?
  pzdr
 • 2011-12-29 22:52 | michrich

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Jan Bohynski
  Re:Obama kończy wojnę w Iraku
  Ameryka mogla i chciala wygrac w II Wojnie w Europie i na Pacyfiku i wygrala.
  ***
  Bo zostala bezposrednio zaatakowana. "teoria izolacjonizmu" nie sprawdzila sie wowczas

  Ameryka mogla wygrac wojne w Korei i nastepnie wojne w Wietnamie, ale nie chciala i nie wygrala.
  ***
  Przez glupote prezydenta Trumana. Gdyby usluchal generala Mac Artura ktory radazil zburzenie mostow miedzy Chinami i Korea wojna Koreanska bylaby wygrana i komunisci nie odwazyli by sie na rozpoczecie wojny Vietnamskiej.

  Ameryka mogla, ale z jakichs powodow nie wygrala pierwszej wojny z Irakiem o Kuwejt i nie wiadomo z jakich powodow,
  ***
  Wiadomo z jakich. Colins Powel wywarl nacist na prezydenta Busha azeby przerwac dzialania wojenne zamiast wykonczyc rezim Sadama Husseina juz wtedy. Nie byloby Drugiej wojny z w Iraku
  drugiej wojny z Irakiem o Irak. Teraz zostawia swoich sprzymierzencow i wrogow w Iraku, samym sobie. Ameryka jeszcze sie zastanawia, czy wygrac wojne w Afganistanie i czy ewentualnie przegrac wojne z Iranem, ktorej jeszcze nie ma. Przegrac wojne, mogac ja wygrac, to sztuka polityki amerykanskiej. JB.
 • 2011-12-30 09:57 | rockafella

  Jan Bohynski

  Wygrac wojne to dopiero niespelna 50% wykonanego zadania. Wygrac po tym zamieszaniu pokoj i go utrzymac to dopiro jest zadanie. I z tym boyka sie amerykanska potega wojskowa. Tak samo jak w relacjach miedzyludzkich. Nie jest sztuka kogos uderzyc, sztuka jest zyc w konstruktywnej zgodzie. Amerykanie pokonali zarowno Niemcow jak i Japonczykow, ktorzy stali sie najwazniejszymi partnerami gospodarczymi USA. Ale jak widac nie zawsze mozna cos tak wspamialego osiagnac. Bo jest to naprawde sztuka prowadzenia wojen. Jak pieknie by bylo gdyby Polacy byli w stanie to zrozumiec. Pozdrawiam.
 • 2011-12-30 13:28 | Andrzej

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Obama dobrze zrobił. Niech się teraz leją między sobą. Tak samo trzeba kończyć z Afganistanem. Z głupcami nie pogada
 • 2011-12-31 20:30 | Jan Bohynski

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Rockafella. Mysle, ze Polacy to rozumieja. Chyba nie musialem dodawac w swoim poscie, ze sa wojny, ktore mozna wygrac, tylko sie to nie oplaca. Wojna jest, jak wiadomo - przedluzeniem polityki. Jesli korzysci z wygranej sa mniejsze niz z przegranej, to decyzja pozbawiona emocji, jest jedna. Byli sojusznicy musza sobie radzic sami - ludzie w polityce nie licza sie tak bardzo. Mozna z usmiechem dodac - szkoda, ze Polska nigdy nie przegrala wojny z Ameryka - Moze mialaby lepsza pozycje w USA, jako przegrany, niz jako sojusznik. Prosze bardziej doceniac rozum Polakow. Pozdrawiam. JB.""
 • 2012-01-01 07:43 | rockafella

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Jan Bohynski. Ja rowniez chcialbym uwierzyc, ze Polacy to rozumieja. Niestety przedstawiciele tych Polakow w partiach politycznych od lewej do prawej flanki sceny politycznej zachowuja sie jak aktorzy Monty Pythona w filmie "Zycie Briana". Polacy to bardzo waleczny narod, nikt tak na swiecie nie zwalcza samego siebie jak Polacy. Najlepsi jestesmy w tworzenia chaosu, nad ktorym ani Polacy ani najezcy nie sa w stanie zapanowac Jesli chodzi o USA to Amerykanie szanuja tych, ktorzy sami sie potrafia szanowac. Przecietny Polak mowiacy o swym kraju uwaza, ze wszyscy to idioci oczywiscie oprocz rozmowcy. Czyli dokladnie to co pisalem poprzednio, wygralismy konflikt z poprzednia systemem, ale nie jestesmy w stanie nic sensownego sami zbudowac nieprzerwanie walczac ze soba zamiast sie wzajemnie szanowac i cos sensownego budowac. Madrzy ludzie patrza na to co nas laczy i na tym buduja swe relacje, madrzy inaczej patrza na to co nas dzieli. Moze nie jest az tak zle jak to opisuja i opwiadaja Polacy skoro sa tacy inteligentni ludzie jak Pan. Jeszcze Polska nie zginela...Tylko ze jeden czlowiek to jeszcze nie spoleczenstwo, ale dobry jego zalazek. Wszystko co piekne w Polsce zdarzyc sie moze, ale ja to miedzy bajki wloze. Niemniej zycze powodzenia w sprzataniu Stajni Augiasza. Jakos jedynie tylko Herculesa na horyzoncie jeszcze nie widac. Ale z pewnoscia przyjdzie i posprzata, ale czy utrzyma ten swoj zaprowadzony porzadek? Tego nie wiem. Czekajmy na Godota. Powodzenia w 2012 roku.
 • 2012-01-11 19:54 | Jul

  Re:Obama kończy wojnę w Iraku

  Obama zostawia za soba 4000 " ochraniarzy ", ktorzy beda zyli w bazie.
  To sa zolnierze do ratowania rzadu marionetek przed gniewem wlasnego narodu.
  Sromotnie sie to wszystko skonczylo, a zacznie sie wkrotce jeszcze sromotniej, bo wojna domowa, wyrznieciem marionetek lub ich ucieczka do USA.
  Znamy to nie tylko z Wietnamu.
  Niestety brak USA w Iraku czy Awganistanie prowadzi w prostej linii do wieszania zdrajcow narodu i brania wladzy we wlasne rece.
  Tak bylo w kolonializmie i tak jest w postkolonializmie.
  Lagodniej bylo w Polsce, gdy ruskie pierogi przestaly nas okupowac, cala komuna padla z dnia na dzien.Szczescie , ze nie wieszano.
  To tyle reflexji.