Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kariera wariografu

(3)
Media opisały coraz częstsze stosowanie przez policję wyszukanej aparatury powstałej na gruncie solidnych teorii psychologicznych. Taniej, szybkiej i skutecznej. Wariografu. Kilka uwag.
  • 2012-01-28 18:10 | tupolef

a jednak działa!!!!

Niejednokrotnie urządzenie potwierdziło swoją przydatność w praktyce, a stosowana metodyka badań swoją skuteczność. Gdyby autor tej wypowiedzi - w stopniu doktora-zagłębił się w literaturę fachową, znalazłby sporo artykułów na temat badań nad wartością diagnostyczną stosowanych testów.
    Zamiast Ekmana, proszę studiować Perceptual and Motor Skills, Appl Psychophysiol Biofeedback czy Psychophysiology. To są źródła rzetelnej wiedzy na temat dyscypliny naukowej..... A sam Ekman pisze wszak, że poligraf to urządzenie naukowe!!!!
  • 2012-02-01 13:30 | PiotrK

Re:Urządzenie działa, ale jak napisano w artykule nie wykrywa klamstw, tylko stres

Stres to nie to samo co kłamstwo. Ludzie się stresują w różnych przypadkach. Sam miałem możliwość przetestowania wariografu na sobie. Pomimo, iż urządzenie obsługiwał najlepszy specjalista w tej dziedzinie w Polsce, to jednak w jednym punkcie wynik był niezgodny z prawdą. Faktycznie urządzenie wykryło zmianę reakcji w moim organizmie na określone hasło. Specjalista obsługujący urządzenie zaobserwował zmianę parametrów i wysunął wniosek, że w tym mogę kłamać.

Wyjaśniam o co chodziło. Zostałem oskarżony o zaatakowanie dziecka i pobicie kobiety (matki tego dziecka). Wariograf wykrył, że nie mam nic wspólnego z zaatakowaniem dziecka, ale faktycznie moglem pobić kobietę. Przedstawienie wyników badań wariografu w Sadzie nic nie dało. Sąd uwierzył kobiecie i mnie skazał. Od wyroku się odwołałem. Ponowne rozpatrzenie sprawy przyniosło szokujące rozwiązanie. Przypadek sprawił, że odkryłem iż na dzień w którym miałem rzekomo zaatakować dziecko miałem alibi. Znajdowałem się ponad 30 km od miejsca zdarzenia i to zostało zarejestrowane przez monitoring miejski. Dodatkowo wskutek dokładniejszego przesłuchania skarżącej matki okazało się, że i jej nigdy nie dotknąłem. Kobieta przyznała się do kłamstwa. Co więc wykazał wariograf?

Otóż wariograf wykazał, że zdenerwowałem się na dźwięk nazwiska tej kobiety. Byłem świadkiem agresywnego zachowanie się tej pani w stosunku do dzieci i zareagowałem, ale nie użyłem siły. Kobieta bojąc się odpowiedzialności karnej wymyśliła oskarżenie i zmusiła do złożenia fałszywych oskarżeń własne dzieci. Od momentu jak otrzymałem akt oskarżenia na dźwięk nazwiska tej pani otwiera mi się przysłowiowy nóż w kieszeni. Ale specjalista od wariografu tego nie wiedział.

Poza tym czytałem różnorodną literaturę na temat tego urządzenia. Okazuje się, że są znane przypadki oszukania tej aparatury, ale wg mnie to jest tak jak w moim przypadku. Raczej operujący źle zinterpretował wyniki, niż badany oszukał urządzenie.
  • 2013-02-08 23:01 | Pomocy

wariograf

Witam mam następujący problem chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwość ingerencji w wyniki wariografu. Mianowicie mam wątpliwości co do wyników testu oraz obiektywności experta… Chciałbym się dowiedzieć czy np: otrzymałem wyniki na 4 pytania +6 +10 -3 -4 i pytanie brzmi czy expert po otrzymaniu tych wyników może w nie ingerować i np. zmienić z +6 na -10 ?? To dla mnie bardzo ważne ! Czuje się oszukany uważam iż expert kierował się swoją oceną i mógł zmienić wyniki czy jest to możliwe ?? Ingerowanie poprzez pytania wiem że jest tak jak wspomniane zostało to powyżej na stronie ale czy jest możliwe ingerowanie już w wyniki wariografu chciałbym wiedzieć… Czy też już nie da zmienić się tych wyników bo są powiązane z wykresem liniowym i odzwierciedlają to co jest na wykresie i nie da się zmienić tego.. Proszę o pomoc