Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tragedia małej Magdy z Sosnowca

(34)
Straszne, dramatyczne, podłe – zaniepokojona większość odetchnęła z ulgą. Za zaginięciem małej Magdy z Sosnowca stoi matka wyrodna. Która, upuściwszy dziecko, zamiast dzwonić po pogotowie, porzuciła je gdzieś, może w parku pod drzewem.
  • 2012-02-03 13:08 | aniga

rozsądny felieton

dobrze, że chociaż Pani nie odsądza matki od czci i wiary i nie feruje wyroków.
  • 2012-02-03 13:23 | max

kiepska gramatyka Pani redaktor.....moze zanim sie cos napisze lepiej wczesniej pomyslec?....czy "Polityka" az tak zdziadziala?

"Za zaginięciem małej Magdy z Sosnowca stoi matka wyrodna. Która, upuściwszy dziecko, zamiast dzwonić po pogotowie, porzuciła je gdzieś, może w parku pod drzewem."

• 2012-02-03 14:27 | hmm

Re:Tragedia małej Magdy z Sosnowca

nie za bardzo rozumiem ideę tego felietonu....
    Autorka gani czytelników za interesowanie się tą sprawą?
    To po co o niej sama pisze?
    Robi zarzut obcym ludziom, że odetchnęli z ulgą kiedy okazało się, że to nie porywacz a matka odpowiada za zaginięcie? Czy przeprowadziła jakieś badania opinii w tej sprawie?
    Wyrzuca czytelnikom, że za chwilę zapomną o tym i rzucą się na bardziej medialny temat? ???? Czy to czytelnicy piszą felietony w prasie?
  • 2012-02-03 14:35 | max

czy tylko interpunkcja?......

- "matka wyrodna" a dlaczego nie "wyrodna matka", czy nie powinno byc okreslenie przed podmiotem?
    - ". Która,", nie zaczyna sie zdania od "Która" i nie stawia sie zaraz po tym przecinka (interpunkcja),...myslenie nie boli!!!
  • 2012-02-03 16:24 | aniga

@max:
    określenia matka wyrodna jest do przyjęcia, zwłaszcza, że w moim odczuciu, jest ironiczne.
    co do przecinka, jak najbardziej prawidłowo: po która występuje imiesłów przysłówkowy przeszły, a o ile pamiętam, przed nimi stawia się przecinek. Co więcej, całą frazę "upuściwszy dziecko" należy traktować jako wtrącenie, więc z obu jej stron powinny być przecinki :)
  • 2012-02-03 18:03 | max

@aniga:
    dziekuje;
    nie jestem polonista, ale podobnej "polszczyzny" jest w calym artykule-opinii duzo wiecej;
    czy Polityka nie prowadzi zadnej korekty zanim "cos" zostanie wydrukowane?, a moze jezyk polski schodzi zupelnie na psy?...
  • 2012-02-03 18:51 | Adam 2222

Moim zdaniem autorka pisze wyraźnie żeby wstrzymać się z osadami do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności. I tylko tyle.

• 2012-02-03 19:46 | Grace

W moim odczuciu autorka zwraca uwagę na to, że można spodziewać się więcej takich przypadków. Jeżeli ludzie żyją na krawędzi i nie mają wyjścia, ich życie zmienia się w tragedię.
    Niestety doczekaliśmy się powrotu czasów opisywanych w "Szkicach węglem" Żeromskiego, czyli cofnęliśmy się do 1876 roku w rozwoju społecznym i to wszystko na własne życzenie - większości.
  • 2012-02-03 23:30 | Magdalena

Rany, ludzie, czytanie ze zrozumieniem widac dla niektorych wielka rzecza jest.
    Moim zdaniem tragedia Madzi i jej rodzicow zaczela sie z chwila ujrzenia pozytywnego wyniku testu ciazowego. Zgadzam sie, uslyszymy wiele jeszcze takich historii.
  • 2012-02-04 01:02 | Kasia

Współczuję Matce Madzi

Sama jestem Mamą. Tak zwaną normalną. Kocham swoje dziecko nad życie, zawsze o nim marzyłam. Mam wspaniałego męża, który angażuje się w wychowywanie. Rodzinę która wspiera.Dobrą sytuację materialną. Pracę, którą godzę z wychowywaniem synka. Utrata dziecka jest dla mnie największą wyobrażalną tragedią. A jednak wiem, że presja bycia idealną matką, ze strony społeczeństwa, rodziny, ze środka mnie (?) jest tak ogromna że nie umiałabym się przyznać przed samą sobą,że skrzywdziłam własne dziecko.Wydaję mi się że dla matki nie ma większej tragedii niż świadomość, że zaszkodziła swemu dziecku. Nawet nieumyślnie. Nawet w wyniku wypadku..Myślę, że przed taką właśnie myślą uciekała Mama Madzi. Bardzo jej współczuję....
  • 2012-02-04 01:22 | Niemiec

straszna to sprawa.Ale mnie zastanawia to,ze gdyby nie Rutkowski,to policja by nic nie zdzialala.Uwazam,ze nalezaloby te bande nierobow i lapowkarzy po po prostu wywalic na zbity pysk,razem z ich ministrem.Wspolczuje ojcu dziecka.
  • 2012-02-04 05:44 | wg

ciekawe

jaka część Polski wygląda tak jak ta dzielnica gdzie ta rodzina mieszkała? A wygląda ona tak niestety.
  • 2012-02-04 14:05 | Martina

Niestety dla takich rodziców nie mam współczucia i uważam że to nie jest dokończa prawda że ten wypadek był spowodowany nieumyślnie.Kłamią obydwoje!I mam przeczucie że to było coś gorszego.Dla mnie jest niezrozumiałe że powodując uraz nie wezwać pomocy,pogotowia,pomocy od sąsiadów?Różnie bywa i rożne są sytuacje ale co pierwsze to wzywa się pomocy a nie obmyśla plan porwania aby wybrnąć z sytuacji.Tez byłam młodą mamą mając 20lat przeżyłam szok jak mój synek biegając w chodziku przewrócił się uderzając o kant szafki i rozciął czoło.ja co pierwsze chciałam ratować dziecko i tak jak byłam ubrana nie zastanawiając się szukałam pomocy u sąsiadów aby któryś z nich zawiózł mnie z dzieckiem do najbliższego szpitala.Mój syn ma już 17 lat i po tym zdarzeniu została mu tylko blizna po szwach na czole.Podłym jest to że zagrali na uczuciach tysięcy ludzi którzy uwierzyli w ich bajkę o porwaniu.
  • 2012-02-04 14:35 | Eugeniusz Kunikowski

Z powazaniem p.Katarzyno.Czy pani nie widzi i nie slyszy Tych wszystkich faktow przemawiajacych przeciw tym "rodzicom".To wszystko jest chore.Ktora matka jest zdolna tak precyzyjnie stworzyc tak doskonaly scenariusz.Prosze odpowiedziec w jaki sposob i na czym opiera swoje stwierdzenie zgonu dziecka.A gdzie pogotowie jako sila fachowa.
  • 2012-02-04 16:38 | max

tak, tak postepuja normalni ludzie, staraja sie ratowac jak moga to co maja pod swoja opieka najcenniejsze;
  • 2012-02-04 20:25 | Madzica11

Jak "obcy" musieli być ci jej bliscy skoro rozegrała to w taki sposób,jak musiała się bać tego co zrobiła.Jeśli ma się przy sobie osobę, którą się kocha i ufa i wie że będzie zawsze w chwilach dobrych i tych najgorszych takie sytuacje jak ten wypadek na pewno mają inne zakończenie...A w tej rodzinie działo sie coś niepokojącego skoro była tam nawet próba samobójcza,może zbagatelizowano jakiś problem ,który miała ta młoda dziewczyna...Nie usprawiedliwiam jej, bo bardzo zaangażowałam się emocjonalnie w tę sprawę ale próbuje zrozumieć co było powodem tego wszystkiego?Wiem jedno czasami nie słyszymy albo nie chcemy słyszeć tego że ktoś oczekuje od nas pomocy i wsparcia,może powinniśmy "lepiej wsłuchać się w ludzi..."Magdusiu...(*)
  • 2012-02-05 00:22 | Kler jak dotąd nie odezwał się słowem

A powinien panią K. pochwalić - nie usunęła! A narodzone to już się nie liczy. Co za czarna, nomen omen, niewdzięczność.
  • 2012-02-05 00:24 | Co pan bredzisz, na Jowisza?

Ciało dziecka znajdowało się 2 kilometry od miejsca w którym "odkrył" je ten hochsztapler z jego zomowskimi metodami.
  • 2012-02-05 00:25 | W 90% miast znajdę

jeszcze bardziej urokliwe zakątki.
  • 2012-02-05 09:07 | jpet

W październiku 1982 roku, nazajutrz po przyjeździe do Toronto moją uwagę zwróciła uliczna kaseta z gazetami, gdzie na 1. stronie TORONTO STAR stało napisane wielkim boldem (cytuję z pamięci): na parkingu ciężkiego sprzętu budowlanego między transporterami znaleziono zawinięte w becik, kwilące niemowlę. JAKA TRAGEDIA SPOTKAŁA MATKĘ, ŻE COŚ PODOBNEGO SIĘ WYDARZYŁO? Zaopiekowano się dzieckiem a stosowne służby.... i tak dalej...

Tych, co z ludzkiej tragedii robią widowisko i żerują na ich nieszczęściu : p. Rutkowskiego, tzw "dziennikarzy" czy media nazywam po imieniu - KANALIE. Matka dziecka została już osądzona z pozbawieniem elementarnych praw obywatelskich. Panie ministrze Gowin ,pierwszy katoliku RP - nie sądź, że wsadziłeś głowę w piach - wsadziłeś głowę do szamba. Policja usprawiedliwia się przed troglodytą Rutkowskim i mediami, prokuratura na 2 łapkach w "słupku" przed krwiożerczymi "dziennikarzami(?)", pan Seremet i szef MSW milczą.
    A mediowe kanalie coraz śmielej w poczuciu " słusznej sprawy" szczują tzw prostych ludzi na nieszczęsną. Gdzie jesteście zakłamani purpuraci?
    Dlaczego nie wypowiedziała się w kwestii łamania praw obywatelskich nieszczęsnej MATKI Fundacja Helsińska i inne od praw człowieka?
    Samosąd , czysty samosąd.Panie premierze Tusk śmiało, masz pan większość - likwiduj więc sądy - niech zakwitnie łąka obywatelskiego wymiaru sprawiedliwości uzupełniona o obywatelski aparat ścigania no i oczywiście oskarżenia publicznego. Obywatele! Precz z policją, prokuraturą i sadami. Lepiej sobie poradzicie sami.

Nie sądziłem, naiwny, że takiej hańby dla Polski dożyję.
    Obrzydliwe.
    Pora umierać!
  • 2012-02-05 15:32 | darcy25

Przecież media, internauci, gapie i Rutkowski wydali już wyrok (kolejność przypadkowa). Co tu więcej pisać? Matka wyrodna, zabójczyni, morderczyni .... wypadałoby stawiać jeszcze wykrzykniki po każdym określeniu.
    Za kilka dni gapie zapomną, świeczki pogasną, pluszaki przysypie śnieg, a świat zamie się nowym problemem.
    A ta dwójka młodych, którym już na starcie życie rzuciło kłody pod nogi (po części na wlasne życzenie) będą mieć zniszczoną resztę życia, bo nie poradzili sobie z problemami dorosłych ludzi.
  • 2012-02-05 15:42 | darcy25

@Martina
    Osądzasz ludzi, nie znając ich. A teraz wyobraź sobie, że przez całe życie masz "pod górkę", musisz nagle wyjść za mąż, małżeństwo i ciąża to pasmo przykrości, zamykasz się w sobie, nie możesz na nikogo liczyć, ciągle w depresji, wszyscy przeciwko tobie, masz swój zamknięty świat, w którym nie ma miejsca dla nikogo ... i nikt Ci nie pomoże,WIESZ, że nigdy nikt Ci nie pomoże ...
  • 2012-02-05 16:03 | Jula

A co z tak zwanym szokiem poporodowym. Ja w pracy miałam znajoma z innego działu u której stwierdzono taki przypadek. Gdyby nie natychmiastowa diagnoza, nikt by nie wiedział. Matka kilkakrotnie próbowała własne dziecko zabić !...
    Miała takie ataki.Cała rodzina Ją pilnowała .co jakiś czas znikała , nie było Jej w pracy bo była w szpitalu na leczeniu. Tak,że to nie tylko brak odpowiednich warunków.To również uraz psychiczny, po porodzie.
  • 2012-02-05 16:51 | darcy25

@Jula - ale internet już wydał wyrok. My sprawiedliwi i bez grzechu już rzuciliśmy kamieniem.
    Po całej medialnej nagonce jakiekolwiek tłumaczenie, że dziewczyna była w depresji, była wychowana z niekompletnej rodzinie i niespołecznym środowisku zostanie przyjęte jako obrona MORDERCZYNI.
    Choć pewnie za miesiąc o wszystkim zapomnimy i tylko ta dwójka mlodych W. pozostanie ze swoją tragedią sam na sam.
  • 2012-02-06 03:46 | jan Bohynski

Na temat - myslenie nie boli - widocznie boli. Jezeli Michalek byl wrzucony do rzeki w ubieglym roku, to jak sad mogl uniewinnic matke po - wiele lat trwajacym procesie - Halooo ! Czy u pani redaktor jest wszystko w porzadku z mysleniem ? JB.
  • 2012-02-06 10:20 | Anna

To, że sąd uniewinnił matkę Michałka, to świadczy o ostrożności Sądu. Nie miał wystarczających dowodów. Nie zmienia to faktu, że zbrodnia była potworna.
    W przypadku Katarzyny usprawiedliwiająco działa tylko choroba psychiczna. W takim przypadku nawet rodzina nie mogła pomóc, bo chore osoby nie wiedzą, że są chore.Społeczeństwo nawet tak bardzo nie żąda krwi matki. Dziwi mnie jednak nadmierne zajmowanie się matką, a brak litości dla dziecka. A już tłumaczenie złymi warunkami materialnymi do mnie nie przemawia.
    Oburza mnie również tłumaczenie policji, że za kilka dni znaleźli by ciałko dziecka. A do tej pory może byłoby ciągane po parku przez psy, jak mróz by zelżał.
  • 2012-02-06 13:06 | qast

człowieku, zajmij się tematem...

...a nie czepianiem się UROJONYCH błędów gramatycznych. Fakt, nie jesteś polonistą - wystarczająco nas o tym przekonałeś.
    Nie masz innych przemyśleń na temat artykułu ?
    Żenujące
  • 2012-02-06 13:09 | qast

murator to znany z głupoty i chamstwa troll...

...czy naprawdę moderacja nie może zablokować jego IP ?
    On TYLKO w tym celu przyłazi do Polityki, żeby lżyć, opluwać i smrodzić.
    To po co go tu wpuszczać ?
  • 2012-02-06 13:21 | qast

Autorka MA RACJĘ - poczekajmy

W tej sprawie ogromnie współczuję młodemu ojcu dziecka. Ale też i jego niedojrzałej żonie, którą już powszechnie funkcjonuje jako SPRAWCZYNi (wypadku ?, zabójstwa ?- brzmi tak samo ale to przecież nie to samo).
    Życie Kasi jest już u progu dorosłości złamane.

Nikt nie może osądzać, kto nie był w jej sytuacji, w jej głowie, w jej zyciu.

Jedno jest pewne - ona odbywanie kary (nie wiemy jeszcze jak bardzo zawinionej) rozpoczęła wraz ze śmiercią swojego dziecka.
  • 2012-02-06 22:40 | aaa4

ja bym tej p..... głowe ubiła. jak można tak zrobić swojemu dziecku. i tyle to ukrywać!!!! ma znów wejść prawo śmierć za śmierć, gwałt kastracja, a kradzież uciąć ręke!!!!!!
  • 2012-02-07 07:35 | Prezes

kto uwierzył, to uwierzył - ja od początku nie miałem żadnych wątpliwości,
    mimo, że nie oglądam polskiej telewizji.
    A najbardziej śmieszyły mnie "teorie" o porwaniu dziecka "na organy"
    do przeszczepów - to taka nowocześniejsza wersja porwania "na macę"
  • 2012-02-07 12:47 | autor

Szkice węglem napisał Sienkiewicz...

• 2012-02-07 19:17 | darcy25

Dni płyną a media dalej fascynują się matką, ojcem, Rutkowskim, policją ....

Jedna tragedia a tyle njusów :P
  • 2012-02-08 14:01 | AL

Swiete slowa !!!