Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

(55)
Hasłem ogólnej krzątaniny jest teraz zawołanie: referendum! Rzecz dotyczy narodu, a więc naród musi się wypowiedzieć.
 • 2012-02-17 21:46 | zadumany

  Reforma emerytalna.

  Wiem przechodzenia na emeryture i tak trzeba bedzie podnieść, zastanawiać się można o ile. Każde ugrupowanie które ewentualnie dojdzie w przyszłości do władzy przed tym nie ucieknie. Najśmieszniej będzie gdy (etrdy opozycyjne) PO będzie przeciw.
 • 2012-02-17 21:51 | szopa

  Niepotrzebna ironia

  Referendum to jeden z przejawów demokracji bezpośredniej i nawet gdy przez opozycję wykorzystywana jest ponad miarę jako straszak to nie można o niej pisać ironicznie. Poza tym może minister od przepraszania wreszcie spróbuje zaprząc internet także do przeprowadzania wyborów i referendum. Wtedy będzie można powiedzieć, że rząd uczy się na błędach, mam na myśli ACTA.
 • 2012-02-18 04:53 | Marcin

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Uwazam ze sa pieniadze ktore rzad moze znalezc nie podnoszac wieku emerytalnego. Chodzi o tzw. swiete krowy, czyli rzadowe posadki ktore gwarantuja wczesniejsze emerytury. Kto ma juz ten przywilej ze posiada prace rzadowa do emerytury, dlaczego ma na dodatek miec skrocony okres pracy do tej emerytury? Jezeli dla przykladu policjant, czy prokurator nie jest w stanie z powodu stanu zdrowia dotrwac do emerytury czyli 65 roku zycia, wobec tego niech idzie na kurs i przekwalifikuje sie na przyklad na zawod wymagajacy mniejsze sprawnosci fizycznej. To samo dotyczy gornika, czy prokuratora. Nie moze byc sprawiedliwosci gdy jednym sie podniesie wiek emerytalny do 67 roku zycia, podczas gdy drudzy beda jak agent Tomek smiali sie w kulak ze wydmuchali system. Oczywiscie ze w referendum jak juz to trzeba zalatwic wszystkie problemy a nie tylko jeden.
 • 2012-02-18 05:43 | grfs

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Po co to cale zamieszanie? Za pare lat, jak bezrobocie siegnie 90% problem sam sie rozwiaze.Pozostalym 10% po prostu wyda sie po pol miliona premii i jakos dociagna do piachu.
 • 2012-02-18 08:10 | Adam 2222

  Szopa, "cała władza w ręce Tuska", rzecze p. Paradowska. Jakieś głupie, demokratyczne fanaberie z referendum ludziom się zachciewa.I jak to wszyscy mogliby glosować ?, dziwi się pani red. Na dodatek nie wiadomo kogo i o co pytać.

  I jaki to uraz psychiczny wredne społeczeństwo spowodowało ministrowi Boniemu, bo przepraszał.
  I na dodatek brzydcy lekarze znowu nie chcą być chłopcami do bicia (przez pana premiera Tuska).

  Odpowiedz jest prosta, zastosować ONZ-wskie Dziedzictwo Ludzkości, Porozumienia Gdańskie.
  W nich KOR i S (pan premier i pan prezes są z KOR i S) wydarli komuchom ze emerytury maja być od 50 roku dla kobiet i 55 dla mężczyzn.

  I wszystkie niepokoje pani red. Paradowskiej będą rozwiane.
 • 2012-02-18 08:59 | kaesjot

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Trzeba być kompletnym ignorantem lub cynikiem każąc pracować dłużej tym, którzy jeszcze pracują bo "będzie bieda" w sytuacji, gdy prawie drugie tyle osób mogących i być może chcących pracować nie może znaleźć zatrudnienia.
  Po prostu trzeba podstawić nowy wóz, zaprząc do niego "luzaków" a nie wydłużać drogę tym, którzy jeszcze ciągną. Pomijam tu istotny jeszcze aspekt - ile jest wśród nich "koni pociągowych" ilu "wożniców" a ilu zwykłych pasażerow stanowiacych najczęściej zbędny balast i to sporo kosztujący.
 • 2012-02-18 10:24 | ewkas

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  A dla mnie cel tej "reformy" jest jeden: musimy do 67 roku życia tyrać na półmilionowe premie dla różnych Kaplerów.
 • 2012-02-18 11:04 | Krzysztof

  To ma być komentarz na poziomie?

  Szanowna Pani stara się tu naświetlić fakt, że wybraliśmy rząd, więc powinniśmy pozwolić mu rządzić? Dziwne, że nie bierze się tu pod uwagę, szczególnie zważywszy jak się ta strona nazywa, pod uwagę faktu, że rząd przed wyborami mówi jedno, a po wyborach robi coś innego. U mnie fakt chęci wzięcia udziału w referendum tak wielkiej liczby osób nie pociąga za sobą chęci ironizowania, ale raczej refleksję nad tym, czy może nasze społeczeństwo nie dojrzewa wreszcie do rozliczania polityków z ich pustosłowia.
 • 2012-02-18 11:37 | Bejotka

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Skąd ta ironia, Wielce Szanowna Pani Redaktor? Z tego, że nie przeprowadza się referendum w sprawie tabliczki mnożenia, nie wynika, że 2x2=5. Z tego, że referendum nad podniesieniem wieku emerytalnego nie ma sensu, gdyż jego wynik jest z góry wiadomy, nie wynika, że prezentowana przez Premiera Tuska tzw. "reforma emerytalna" jest sensowna.
 • 2012-02-18 12:40 | kaesjot

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Aby nie wyjść na chama ( chłopski filozof i wsiowy głupek mi wystarczą ) nie napiszę, ze proponowana reforma emerytur to leczenie syfa pudrem lecz "leczenie zapalenia płuc pyramidonem" - łagodzi objawy lecz nie zwalcza choroby ani nie jej źródła.
  Jak ktoś "nie ma pomysła" na skuteczną terapię to niech się nie pcha do władzy. Celebrytów mamy aż nadto - choć wkurzają to jednak nie szkodzą, bo są tam, gdzie ich miejsce !!!
 • 2012-02-18 13:20 | tadeusz

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  My , Polacy, potrafimy zazdroscic innym, ze duzo zarabiaja, ze maja wysokie emerytury czy renty. Oczywiscie zazdroscimy tym na Zachodzie. Ale to na Zachodzie pracuje sie dluzej, niz w Polsce, pracuje sie 50% wydajniej , niz w Polsce, dlatego emerytury sa wyzsze. My chcielibysmy juz, od jutra zarabiac po 2000 Euro, oczywiscie jak najmniejszym wysilkiem i nie chcac przyjac euro jako waluty. Podobnie emerytury. Po kilkunastu latach pracy, odliczajac od tego szkole i studia, ktore tez licza sie do lat emerytalnych, pragniemy otrzymac emeryture najlepiej w wysokosci tez 2000 euro. Od unii wymagamy jak najwiekszych subwencji dla siebie, ze swej strony nic nie dajac na utrzymanie jej lub ratowanie przed upadkiem, bo nam sie nalezy a dawanie lub pomoc innym w trudnosciach okrzyczane zostanie jak zdrada narodowa. Cos trzeba z tego wszystkiego wybrac: albo dluzsza praca i wyzsza emerytura, albo kilkanascie lat pracy i emerytura nizsza. I zawsze pozostanie pytanie: dlaczego na Zachodzie zyje sie tak dobrze i tak duzo otrzymuje za prace, a u nas nie?
 • 2012-02-18 16:27 | only Palikot

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  w zdrowych na umyśle demokracjach -referendum, przy odczuwalnym narodowym NIE (dla emerytur 67), jest zbędnym zawracaniem gitary.
  No ale w Polsce, gdzie rządzący non stop nowelizują jakąś nowelizację. Takie referendum wydaje się już nieuniknione.
 • 2012-02-18 18:41 | JUZEK/

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  ..CO BY TU JESZCZE SPIEPSZYC,TO ZAPISZ SIE DO PIS
 • 2012-02-18 19:19 | Jarek

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Gratuluje dobrego samopoczucia i braku wątpliwości. Zresztą Donald Tusk i i Vincent Rostowski mają odpowiedź na wszystkie wątpliwości Pani Redaktor. Pozdrawiam.
 • 2012-02-18 20:43 | kostek_2004

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Czysta demagogia. Rzeczywiście wydajnośc pracy liczona w dolarach czy euro na osobę jest niższa. Również dlatego ze styropian zlikwidował w Polsce pracę. Pozostały tylko niskoplatne i nisko innowacyjne miejsca pracy ("montownie"). Polacy pracują dłużej niż ich koledzy na zachodzie, w latach jak i w godzinach w tygodniu. Poprzez większa ilośc godzin wypracowuja dodatkowe 4 lata w ciągu swojej kariery.Pracuję w dziedzinie wysokiej technologii w oddziale wielkiego koncernu. Nasza polska grupa jest wielokrotnie bardziej wydajna niż zagraniczni pracownicy naszej centrali. Projekty wykonujemy taniej i znacznie szybciej. Ale zarabiamy 4 razy mniej, bo takie jest nasze miejsce - białych murzynów.Dlatego prosze nie moralizować o naszej pracowitości, wydajności itp. Sprawa jest bardziej złożona. Nawet gdyby stosować ten nasz darwinowski system emerytalny (a niby dlaczego?)to po 40 latach pracy, płacąc 20% składki bez łaski powinno się dostawać 60% pensji przez kolejne 16 lat. Na tym zresztą polega ten system. Dlaczego system zbankrutował? bo z tej mojej składki trzeba sfinansować równiejszych. Przypominam że jest to system Balcerowicza, Góry,Lewickiej i Boniego, więc nie bardzo życzę sobie by ktoś z tego koleżeństwa mnie pouczał. Chyba że wcześniej przyzna że poprzednia reforma to było świadome oszustwo które miał 2 cele - obniżenie emerytur dla "swołoczy" i nabicie kabzy zagranicznym mocodawcom.
 • 2012-02-18 20:47 | Darcy25

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Idźmy na całość. Zróbmy referendum, gdzie obywatele będą musieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy chcesz być piękny,młody i bogaty?".
  Sukces murowany .
 • 2012-02-18 20:48 | kostek_2004

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Pani Redaktor, Nieładnie naśmiewac sie z demokracji w imie "my i tak wiemy lepiej". A kwestia pytania w referendum nie istnieje. We wniosku o referendum, zgodnie z prawem, to pytanie jest juz zdefiniowane i nie można go zmienić bo tego właśnie pytania żąda 1,5 mln ludzi.
 • 2012-02-18 22:49 | entuzjasta

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  proponuję referendum: "Czy chcesz płacić podatki"
 • 2012-02-18 22:52 | xyz

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Nie znam zagranicznego koncernu, który miał by prawdziwe centrum R&D w Polsce z zaawansowanymi projektami prowadzonymi przez Polaków. Nie wspomniałeś kolego, że Polacy na ogół w tych pseudo jednostkach badawczych wielkich koncernów przerzucają papiery i dostają mało odpowiedzialne zadania (to jest niemiecki poziom studenta i praktyk). Wszystkie lepsze projekty prowadzone są w krajach Europy Zachodniej i USA. Dlatego pensja jest niższa, bo i rzeczywista wartość tej pracy jest niewielka. Dla tych koncernów jesteśmy tylko takim centrum usług - prawie jak outsourcing w Indiach. Polacy mają tendencję do zachwalania swojego poziomu edukacji i zdolności (najczęściej teoretycznych), aby się dowartościować na tle właśnie Hindusów i Chińczyków ;)

  Więc nie gadaj mi tu o sile polskiej nauki, techniki oraz szerokiej wiedzy studenckiej, bo nasz dyplom jest tyle warto co nic na tle europejskich i amerykańskich. My to wiemy, oni to wiedzą. W PL nawet nie masz gdzie rozwijać swojego talentu jako specjalista. Nawet nie ma takiego zaplecza technicznego.

  No, ale żeby nasi politycy mogli się pochwalić sukcesami to do mediów trafiają informacje o jednostkach badawczych. Lud ciemny kupi. Młodzi studenci się na to łapią. Po kilku miesiącach pracy w tym lub innym centrum pseudo R&D stwierdzasz, że niejedna polska firma albo uczelnia robi lepsze projekty. Patrz projekt satelity zbudowanego na Politechnice Wrocławskiej dla ESA albo WB Electronics. Te wielkie koncerny najczęściej jednak płacą jak na polskie warunki najwięcej i wiesz, że się nie narobisz, więc ludzie przymykają oko na ten szajs.
 • 2012-02-19 09:58 | zet

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Wiek emerytalny należy podnieść,im szybciej tym korzystniej dla przyszłych emerytów.Referendum,które w tym przypadku jest zupełnie zbędnym wydatkiem budżetu państwa,nie jest potrzebne.Są to populistyczne propozycje lewactwa,które chce w ten sposób podnieść spadające wyniki w sondażach.Życie człowieka się wydłuża,czas płacenia składki emerytalnej też musi się wydłużyć.Inaczej,w pewnym momencie zabraknie środków na wszystkie emerytury.Wówczas to dopiero byłby kwik i pomstowanie.
  Jednak wprowadzania reformy /tej i innych/ powinien podjąć się rząd ekspertów pod wodzą innego premiera.Ten premier jest już "zużyty" i będzie bardziej blokadowym niż reformatorem.Skoro Platformy nie stać na wyłonienie innego premiera i ministrów ze swojego ugrupowania,trzeba sięgać po ludzi spoza niej ale gotowych realizować program PO,sprzed 5 lat.Jedyna co się udało rządowi pod prezesurą pana Tuska osiągnąć,to ograbienie biednych rodzin z zasiłków i podniesienie VAT-u.Pora ustąpić,im szybciej tym lepiej dla państwa.Osłony dymne,typu:"rozliczę ministrów" już nie zadziałają,bo kraj płynie ku przepaści.Wbrew rządowej propagandzie.
 • 2012-02-19 10:57 | MMK

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  "wydarli komuchom ze emerytury maja być od 50 roku dla kobiet i 55 dla mężczyzn. "
  Ha ha, wiara że wystarczy uchwalić i już tak jest wiecznie żywa.
  Między innymi przez brak frajerow/altruistów do placenia na takie emerytury zbankturował PRL.
 • 2012-02-19 13:44 | max

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  a moze tak referendum w sprawie likwidacji liczby urzedasow w rzadzie Donka,
  liczby poslow i senatorow?...
 • 2012-02-19 15:54 | Krokodyl

  Referendum dla starszym Pan redaktor

  "...Sam pomysł referendum w sprawie wieku emerytalnego budzi wątpliwości. Nikt nie mówi, czy na przykład głosować mają tylko studenci i pracujący, czy także emeryci, których ta sprawa..."

  Pisze z falszywa troska Pani redaktor.
  Prosze mi pokazac chociaz jedna sprawe, ktora w takim samym stopniu dotyczy wszystkich Polakow. Albo za stary albo za mlody albo albo.

  Dlatego zbiera sie odpowiednia ilosc podpisow bez dodatkowych warunkow, ze np. maja to byc podpisy jedynie od rudych albo lysych.

  Dopiero zabawnie beda wygladaly "konsutacje", ktorych wynik jest juz znany - spoleczenstwo ma zrozumiec koniecznosc - nie dluzszej pracy bo jej nie ma - ale krotszego wyplacania emerytur.

  Koniecznoscia ta jest utrzymanie pol milionowej rzeszy "waznego elektoratu" PO czyli biurokracji - gdzie koniecznosci ciec jakos nie widac.

  Jaruzelski potrzebowal 100 tysiecy urzednikow do zarzadzaniem socjalizmem Tusk ponad 500 tysiecy by sobie dac rade z "wolnym rynkiem" - a to kosztuje.

  Nie stac nas na utrzymywanie bezproduktywnych dziadkow... ale na premie za niewykonczony stadion kasa musi sie znalezc.

  A Pani redaktor sie martwi, ze ludziska sa za glupie by to zrozumiec...
 • 2012-02-19 18:00 | behemot

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Red Paradowska na posterunku.Faktycznie ,jak mozna pozwolic zeby przypadkowe spoleczenstwo decydowalo w takich waznych sprawach?Proponuje tez zlikwidowac wybory,w koncu red Paradowska i jej koledzy wiedza lepiej co jest dobre a co zle.Trzeba pracowac wiecej zrec mniej i szybciej zdychac toz to oczywista oczywistosc.Oczywiscie to dotyczy szarej masy bo elita bedzie korzystac ze wszystkich dobrodziejstw cywilizacji.Korzystac i prowadzic kraj w kierunku swietlanej przyszlosci.
 • 2012-02-19 19:29 | blueberry

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Oczywiscie, wladza do zadnego "referendum" nie dopusci!
 • 2012-02-19 19:39 | blueberry

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  "Więc nie gadaj mi tu o sile polskiej nauki, techniki oraz szerokiej wiedzy studenckiej, bo nasz dyplom jest tyle warto co nic na tle europejskich i amerykańskich"

  Przesada i zwykle bajdurzenie! Moj dyplom zostal uznany w USA... Znam tez wielu Polakow pracujacych w USA, ktorych dyplomy i wiedza zostaly tutaj
  uznane. Nie sa nasze dyplomy na najwyzszym swiatowym poziomie, ale wciaz warte duzo wiecej niz "nic"!
 • 2012-02-19 22:34 | oghana7

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  WIADOMO ,ZE W REFERENDUM TRZEBA ZAPYTAC ,CZY WSZYSCY CHCEMY BYC PIEKNI,BOGACI I ZDROWI,BO O CO INNEGO? WYDAWAC PIENIADZE PO TO,ZEBY WSZYSCY POWIEDZIELI N I E /LACZNIE Z PREMIEREM / NIE MA SENSU .WIADOMO TYLKO ,ZE REFORMOWAC EMERYTURY TRZEBA JAK W CALEJ EUROPIE ,ALE OPOZYCJI ZALEZY WYLACZNIE NA OKAZANIU SIE LEPSZYMI OBRONCAMI NARODU . A TAK W OGOLE RABNAL MNIE PLOTKARSKI ARTYKUL O SEKRETACH KANCELARII PREMIERA -JEGO DORADCACH -DWOCH I ICH PENSJACH .PISZE TU O TYM .ALE PYTAM JESZCZE RAZ - P O C O ???JEZELI ZA PISMAMI PISOWSKIMI A NAWET ZA PARSZYWA JUZ GAZETA WYBORCZA CHCECIE OBRZYDZIC TEN RZAD I TUSKA TO SIE WAM TO NA PEWNO UDA ...SWINSTWO .
 • 2012-02-19 22:55 | Artur

  Gdyby Naród składał się z samych ekonomicznych specjalistów,

  miał wgląd we wszystkie dane jawne i zastrzeżone w tej dziedzinie, wtedy można by było ogłaszać referendum z pozytywnym rezultatem dla Narodu. Ponieważ jednak Naród nie składa się z samych ekonomicznych specjalistów, a dostęp do danych jest utrudniony, wynik referendum będzie katastrofą dla Narodu. Nie radzę dalej kontynuować tej myśli. Partia brzydkich gąb i płytkich umysłów prowadzi swych CZŁONKÓW w krzaki.
 • 2012-02-20 08:34 | gosc

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  W sprawie emerytur moim zdaniem prowadzi się rozmowy, które niczego nie wyjaśniają. Dziennikarze, najczęściej nieprzygotowani, po łebkach znający temat nie potrafią merytorycznie rozmawiać.
  Najbardziej wkurza mnie jak w trakcie rozmowy padają zadnia "wszyscy musimy pracować dłużej". A przecież wcale tak nie jest - jest grupa, która pracuje 15 lat, a szykuje jej się wydłużenie tego wieku do 25 lat.
  W kontekście przedłużania wieku emerytom w powszechnym systemie emerytalnym, nikt z dziennikarzy nie nawiązuje do służb mundurowych. Czy mundurowi nie mogą pracować tak samo długo jak pozostała część społeczeństwa ? I czy musż dostawać emerytury kilka razy wyższe niż inni? W innych krajach mundurowi traktowani są jak pozostałe społeczeństwo, są wyjątki ale o tyc nie mówmy, bo zalecenia unijne są jednoznaczne.
  Jeżeli chcemy przeprowadzac zmiany, to wkońcu doprowadźmy do tego by wszyscy traktowani byli w miarę jednakowo.
  Wówczas opór społeczny będzie mniejszy. Dopóki zmiany nie będą szły w tym kierunku nie widzę wytłumaczenia za podnoszenoem wieku jednym kosztem drugich.
  Jeżeli nie ma piniędzy dla jednych, to skąd pieniądze dla drugich?
 • 2012-02-20 08:52 | Katarzyna

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Dyskusja o wieku emerytalnym jest uboga, wyjątek: Pani Solska w "Polityce", której artykuły niestety zniknęły...
  Nie mówcie, że podniesienie wieku to perspektywa kilkudziesięciu lat, chyba, że ustawa przewiduje okres karencji jak w Niemczech i nie będzie dotyczyła np. urodzonych przed 1965 rokiem. A fakty są takie, że kobieta 50 letnia będzie musiała pracować ponad trzy lata dłużej - czy za 10 lat będą dla niej miejsca pracy?
  Może zrobić okres przejściowy - dla osób, które mają 40 lat składkowych i urodzone są przed rokiem 1965 dać możliwość odejścia?
  Premier Tusk oszukał wyborców, bo w kampanii wyborczej temat emerytur nie był poruszany, a teraz twierdzi: "wybraliście nas i możemy wszystko zrobić" - to przykre...
 • 2012-02-20 08:55 | joanna

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Referendum nie zmieni faktów. Nie zmieni perspektywy naszych emerytur na poziomie głodowym. I nie ma co tu ględzić o "oszczędnościach" na urzędnikach bo to kwoty niewspółmierna do potrzeb. To oszczędzania na wacikach, które ma zgromadzić środki na chemioterapię.
  O syt. krytyczną syst. ZUS, o przywileje emerytalne oskarża się tych, którzy już ją zastali. Czyli w łeb lekarzowi, który podejmuje się leczenia pacjenta w stanie ciężkim, nie tych, którzy go nie leczyli wtedy, gdy było z nim lepiej. Np. pan Miller, którego rząd tematu emerytur i przywilejów nie podjął wiedząc, że to mu nie przyniesie poklasku. Nie za czasów Tuska na emeryturę wojskową przeszedł mój sąsiad wówczas starzec 37 letni, jego teściowa urzędniczka państwowa 55 letnia, nie za czasów Tuska a w latach 90-tych pracowałam w szkole, w której większość kadry to byli emeryci- wiek 52-60, pobierający emeryturę (należała się po 30 latach pracy w tym 15 w szkolnictwie). Dwadzieścia lat trwa nieprzerwane drenowanie syst. emerytalnego przez ludzi w sile wieku. Nie 4 lata. Dlatego jest tak źle teraz. Dlatego będzie beznadziejnie ( zapewne wariant grecki) za lat naście.
  Niech ten rząd TEŻ NIC NIE ZROBI. Spoko, w Polsce tak się zdobywa popularność. A nami, czyli emerytami za lat kilkanaście zajmie się inny rząd.
 • 2012-02-20 10:14 | mzl

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Święta prawda.Podpisuję się pod tym komentarzem obiema rękami.
 • 2012-02-20 10:42 | psr18gh

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Wynik referendum jest oczywisty - przygniatająca większość Polaków opowie się za pozostawieniem istniejących progów wiekowych. Sens takiego referendum byłby wtedy, gdyby jednocześnie przewidywano wtedy obiżenie średniej emerytury, np. o 1/3.
  Uważam że system emerytalny nie powinien być zasilany z budżetu państwa. Składki emerytalne powinny w 100% pokrywać jego potrzeby, nawet gdyby emerytom trzeba obniżyć emerytury o 50%. Rzecz względna, czy to jest sprawiedliwe dla obecnych emerytów. To w końcu oni wrobili obecnych pracujących w to gówno, więc niech także oni ponoszą konsekwencje swoich decyzji związanych z systemem emerytalnym sprzed 30, 20, 10 lat. Dlaczego emeryci chcą młodych obciążać swoimi winami? Takie cwaniactwo skończy się tym, że w Polsce mogą w niedalekie przyszłości pozostać tylko sami emeryci i wtedy kto będzie na nich robił?
 • 2012-02-20 10:44 | Luap

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Brawo p.Paradowska.Przy okazji:dlaczego nie zerznac calej organizacji zycia spoleczno-gospodarczego z Niemiec:Za 10-20lat bylby wysoki dobrobyt,ale do tego nie dojdzie:tego nie chca salony warszawskie.Prowincja jest bez znaczenia.Tego sie w PL nie chce zrozumiec od 1918,kiedy kierowanie panstwem przejeto z modelu rosyjskiego.
 • 2012-02-20 11:11 | k.janno

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Pani redaktor, ja raczej doradzałbym rozejrzeć się, za kim tu teraz warto biegać po salonach i koncertach. Tusk się skończył, to tylko kwestia temperatury na zewnątrz. Jeśli więc pani nie tęskno na emeryturę, trzeba sobie znaleźć nowego umiłowanka do wychwalania go we wszystkich możliwych redakcjach i antenach które pani okupuje.Tusku musisz odejść. Tak się teraz porobiło.
 • 2012-02-20 11:36 | kaesjot

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Słusznie - masz rację !
  Inni też mają rację a nawet ja - też mam rację !
  Wszyscy mamy rację !!!
  Mamy za sobą ledwo co etap określenia dolegliwości ( niedomykający się bilans wydatków na ubezpieczenie społeczne z wpływami środków na ten cel ) a już rząd i "fachowcy" proponują już terapię w stylu "lek obniżający gorączkę na zapalenie płuc".
  A pogłębiona analiza problemu to gdzie jest ? O tym, że 2400x45/10 > 2400x40/15 wie uczeń szkoły podstawowej. Użycie argument typu " jak ludzie dłużej będą pracować a krócej brać emerytury to będą one wyższe" wg mnie jest niegodne ludzi z tytułami profesorskimi. Od nich oczekujemy przejrzystego zaprezentowania całej złożoności problemu a chodzi o to, że :
  - by osiągnąć zbliżony do europejskich standardów poziom aktywności zawodowej ludzi w wieku produkcyjnym należałoby w Polsce stworzyć ok. 4,5 mln nowych miejsc pracy ( no oczywiście nie na sposób "grecki" !!!)
  - dążyć do zmiany struktury stanowisk pracy tak, aby więcej było ich dla " pszczół i mrówek " a mniej dla "świerszczy, trutni i wszelakiej szarańczy"
  - promować rozwój nauki, techniki, innowacyjności. Aby zbliżyć się to poziomu 10% patentów zgłaszanych rocznie w Niemczej sami musielibyśmy zgłaszać ich 100 razy więcej.
  - uszczelnić system pomocy tak, aby korzystali z niego ci, "co by chcieli pracować a nie mogą" a nie ci, "co mogliby ale nie chcą".
  Możliwość wydłużenia czasu pracy ma sens tylko wtedy, gdy wcześniej proponowane rozwiązania zostały wdrożone i już nie wystarczą.
  Uff- udało mi się opanować emocje i mam nadzieję, że teraz mnie nie wykasują!
 • 2012-02-20 12:03 | psr18gh

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Na stworzenie 4,5 mln nowych miejsc pracy potrzeba 20-30 lat. Do tego czasu nasz system emerytalny pęknie jak bańka mydlana. Podnieść wiek emerytalny, lub obniżyć świadczenia emerytalne trzeba natychmiast. Nie znaczy to, że możemy zaniechać wielu słusznie zgłaszanych tutaj postulatów dotyczących reformy systemu. To błąd Tuska, że w poprzedniej kadencji rzucił hasło "tu i teraz". To było nieuczciwe, ponieważ już wtedy walił się system emerytalny. Przemilczenie wyborcze PO konieczności podniesienia wieku emerytalnego, to także wielkie świństwo. Nie znaczy to, że poprzednie rządy zachowywały się fair. Zwłaszcza SLD ma w tej sprawie "brud za uszami". Nie przyjmuję rozumowania: nasi poprzednicy też niewiele zrobili z reformą emerytur.
 • 2012-02-20 13:32 | kaesjot

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Ależ masz masz rację !
  Nie oznacza to, że można zaniechać działań szukając winnych zaniedbań.
  Działania należy podjąć natychmiast, tylko musi się znaleźć odpowiedni MĄŻ STANU ( tzn. taki, co myśli o następnych pokoleniach )co pojmuje istotę i skalę problemu i ma pomysł na skuteczną terapię a nie Polityk myślący o następnych wyborach. PO to Politycy, PiS - myśli o pokoleniach ale minionych a nie przyszłych, PSL - przywiązany do swej tradycji jak pies podwórzowy do swej budy, RP - na razie mieszanka, z której nie wiadomo co wyjdzie; SLD - może i mają kwalifikacje ale zbyt wielu ich nie lubi bo uważają ich za bękartów "polskiej ździry i ruskiego bolszewika". Może trzeba zawołać "Wiluś - wróć" !!!
  ("Wiluś" - to poznańskie, potoczne zdrobnienie imienia ostatniego cesarza Niemiec ).
 • 2012-02-20 13:42 | Krokodyl

  gdzie sa wpisy?

  gdzie
 • 2012-02-20 14:17 | Artymowska@wp.pl

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Wierzę Tuskowi bo nie mam wyjścia. Komu można zaufać w Polsce. Jest tylko on. Godzę się ze wszystkim co zaproponuje, bo nie widzę innego wyjścia. Mam tylko prośbę do niego, żeby trochę rządził na wzór niemiecki. Skoro mamy po sasiedzku dobrze rządzone państwo to skorzystajmy z tego. Nic to, że psiarnia bedzie ujadała, że miał dziadka a może i wujka w Vermachcie. Kaczyńskich i nie tylko ród wysługiwał się carskim. Każdy w końcu musi u kogoś pracować jak nie ma Polski. Referendum jest bardzo mądre jeżeli będzie dotycvzyło ludzi, którzy otrzymają emeryturę w 2o20 mężczyźni i 23040 kobiety. Co ja moher z Torunia mam decydować zatych, których to będzie tyczyło. Dlatego dziwią mnie zbierane podpisy pod referendum przez Dudę< Kaczyńskiego i Milera. Starzy kochająś podpisywać, a jk jeszcze zaapeluje Rydzyk!!!


 • 2012-02-20 16:15 | Obserwator

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Szanowny Panie k.janno ! Czy Pan sie na to forum przyplątał z ONET'u ? Tu się dyskutuje o sprawach zbyt dla Pana skomplikowanych. Ani słowa w Pańskiej wypowiedzi o przyszłych emeryturach, za to jad w stosunku do autorki. Nota bene, to za red. Paradowską się biega, aby u Niej wystąpić.
 • 2012-02-20 18:48 | psr18gh

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Żarty się skończyły. Trzeba tylko przekonać górników i Solidarność, że inaczej nie da rady. Pewnie Tusk zgodziłby się być wywieziony taczką na kupie gnoju, byle ich przekonać.
 • 2012-02-20 22:41 | jerry11

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur

  Niestety... od pewnego czasu pani Paradowska wystepuje glownie jako tuba propagandowa obecnego rzadu. Czy tak nie jest panie "Obserwator"?

  P.S. Samo podniesienie wieku (bez innych reform) nic nie da, a panstwo pewnie i tak bedzie wyciagac pieniadze ze skarbonki pod nazwa "ZUS" i trwonic je, jak i obecnie trwoni. A wowczas moze kolejny premier kolejnego rzadu zaproponuje podwyzke wieku emerytalnego o nastepny rok, lub dwa???
 • 2012-02-21 08:25 | MMK

  Baśń jak to "wykwalifkowane SLD" system emerytalny w Polsce budowało ... ;)

  "SLD - może i mają kwalifikacje ale zbyt wielu ich nie lubi bo uważają ich za bękartów "
  Jakie mają kwalifikacje odnośnie systemu emerytalnego to pokazali podczas 8 lat rządzenia. Kto przegłosował wyjście mundurówek i gornikow z powszechnego systemu emerytalnego oraz przedłuzenie przywilejow emerytalnych ?
  Myszka Miki czy Leszek Miller na spółe z Kaczyńskim przy sporej pomocy Tuska Schetyny i Komorowskiego ? ;)
  Widze do hymnów pochwalnych PRL dochodzą na cześć "wykwalifkowanego SLD". ;)
  Dla przypomnienia
  http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,9258706,Kto_zepsul_reforme_emerytalna__Wszyscy_maja__za_uszami_.html?as=1&startsz=x
  ;)
  Z patyjnym pozdrowieniem !
 • 2012-02-21 10:33 | Anastazja

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Dzisiaj bardzo dobrze tłumaczył koniecznośc podniesienia wieku emerytalnego, Bogusław Grabowski. Podał dane z których wynika, że w latach sześćdziesiątych kobieta żyła na emeryturze 8 proc., swojego stażu zawodowego, obecnie żyje 30 proc., a w 2040 będzie to ok. 40 proc. I nic tu nie ma do rzeczy demografia. Obecnie mamy najwyższy odsetek ludzi młodych pośród państw europejskich. Za kilkanaście lat to się odwróci. Będzie więcej na rynku pracy ludzi starszych.
  Gdybyśmy chcieli urodzić dzieci, żeby wyżywiły tych ludzi, każda kobieta musiałaby urodzić pięcioro, a za kilkanaście lat siedmioro itp. Obecnie na Ziemi żyje 7 mld ludzi a za niedługo byłoby nas 21 mld. Ziemia nie jest w stanie wyżywić na wysokim poziomie tej ilości ludzi.Dłużej żyjemy i dłużej powinniśmy pracować. Niestety u nas tak się porobiło, że młodzi nie chcą widzieć starszych jako współpracowników.
 • 2012-02-21 11:34 | kaesjot

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  By już nie dołować ludzi do końca chciałem pokazać, że jest ktoś teoretycznie choćby zdolny do przeprowadzenie tego typu operacji. Inną kwestią jest to, czy zechcą.
  A zresztą - podpowiedz mi, bo sam nie wiem.
  Czy lepiej zmusić do pracy tego, który potrafi a nie chce czy pozwolić działać tym, co to bardzo by chcieli ale pojęcia nie mają jak się do tego zabrać ?
  A tak ogólnie - po co tracić czas na wyszukiwanie gdzie i co nam się nie podoba, kiedy cała konstrukcja jest do d... !!!
  A PRL to będę chwalił, bo to lata mojej młodości, bo choć gospodarczo mało efektyny lecz w wymiarze społecznym bardziej ludzki.
 • 2012-02-21 13:15 | psr18gh

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  "Młodzi nie chcą widzieć starszych jako współpracowników" to konstatacja nieuprawniona. Reszta wpisu Anastazji jest OK.
  Nie rozumiem założeń PO do reformy emerytalnej. Dlaczego "cywile" którzy są kilka lat przed emeryturą są objęci reformą a mundurowi obecnie pracujący nie. Polacy są skłonni ponieść trudy tej reformy, o ile będą widzieć, że dotyka ona sprawiedliwie wszystkie gupy społeczne. Tak niestety nie jest, więc spodziewam się na wiosnę rewolty społecznej. Mam prawie 40 lat stażu pracy i 61 lat i mnie reforma dotyczy, a młodego żołnierza przyjętego w tym roku do wojska reforma nie tyka. Paranoja !
 • 2012-02-21 16:42 | Katarzyna

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Anastazja: "Niestety u nas tak się porobiło, że młodzi nie chcą widzieć starszych jako współpracowników."

  Również szefowie wolą młodych - to gdzie dopracować do emerytury ?
 • 2012-02-21 16:53 | policjant

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Marcin: "Jezeli dla przykladu policjant, czy prokurator nie jest w stanie z powodu stanu zdrowia dotrwac do emerytury czyli 65 roku zycia, wobec tego niech idzie na kurs i przekwalifikuje sie na przyklad na zawod wymagajacy mniejsze sprawnosci fizycznej."
  Praca w policji to służba dla dobra państwa i obywateli - nie ma czasu na kursy, bo trzeba być zawsze mobilnym. To nie jest praca poniedziałek-piatek od 8 do 16.
 • 2012-02-21 17:49 | Ziemek52

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Referendum w sprawie emerytur wydaje mi się absurdalne .Podobnie absurdalne mogłoby byc referendum na temat czy chcemy więcej zarabiać., albo czy chcemy więcej płacic podatkow .Wyniki sa przesądzone .Szkoda więc wyrzucać społeczny grosz na głosowanie , którego wyniki z góry są przesądzone .W przeciwnym razie zamiast budowac społeczeństwo obywatelskie zafundujemy sobie demokracje operetkową .Tylko w operetce pt "Indygo" książę ,poniewaz kiesa panstwowa jest pusta ,pyta podwładnych w drodze referendum czy godzą sie na podwyższenie podatków .Zwolnieni maja byc tylko mężczyzni głupi i kobiety brzydkie .Wszyscy zagłosowali oczywiście na tak , bo nikt nie chciał byc uważany za głupiego lub brzydką .Chyba jednak nie o to chodzi .Moim zdaniem rząd poraz kolejny napisał ustawę "na kolanie" .Projekt ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego budzi więcej obaw i niepewności aniżeli zaufania .Rzad nie kwapi się , aby ludziom wytłumaczyc założenia ustawy .Bardziej boimy sie nie podwyższenia wieku emeytalnego ,ale tego ,ze nie będziemy mieli pracy i z czego na tą emeryturę uzbieramy .Najmniej obaw mają ekonomisci .Dla nich jest wszystko jasne .Dłużej pracujemy ,mamy większą emeryturę .Tymczasem od 1999 emerytury sa naliczane zupełnie inaczej . Będą zależaly od naliczonych składek . Czyli będą znacznie nizsze ! Jak mają uzbierac skladke na przywoita emeryture ludzie , którzy pracują na umowy"śmieciowe" lub za najniższą krajową .Ludzi pracujących za takie wynagrodzenie jest w Polsce około 4 mln . Poza tym nie ma żadnych gwarancji ,że uda się państwu wypracowac takie mechanizmy , które pozwalały by ludziom po 50 i 60 przekwalifikowac się , aby poszukac pracy odpowiadającej ich wiekowi ? Poki co państwo karmi nas złudzaniami o wyższej emeryturze .Najpierw chce rząd przegłosowania ustawy o przedłużeniu wieku emerytalnego .Potem będzie myslał co dalej .I własnie dlatego ludzie nie ufają rządowi , bo nie przedstwia dzialań , które będą towarzyszyły dłuższej pracy i szukania pracy po 60 .Nieufnośc potęguja jeszcze pracodawcy , którzy ludzi przed 60 nie przyjmuja do pracy .Zarazem są głownymi orędownikami wydłużenia wieku emerytalnego !!! Niech rząd nie dziwi się zatem ludziom ,że przyjmują postawę obronną przed nieznanym .Wydłużenie wieku emerytalnego to jest nowa umowa społeczna .Nie wiadomo tylko , czy rząd jest uczciwy i zanów jej nie złamie .A nieuczciwości rządu , której tyle razy doświadczano ,boimy się najbardziej .Dlatego może lepiej poprzestać ,na podpisach i głosach sprzeciwu , które w Sejmie powinny dac partiom wiele do myslenia .W przeciwnym razie zacznie głosowac ulica .
 • 2012-02-21 18:05 | Mika

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Dlaczego wyliczacie propozycje dla odległego 2050 roku, a nikt nie pisze o głodowych emeryturach rocznika 1954 i kolejnych. Emerytura kapitałowa wprowadzona została po cichu w 2009 roku, Polska jest jedynym krajem w unii z takim systemem naliczania emerytury i dlatego są one tak niskie. Nikt nie napisał o zmianie, żadnej debaty na temat tej zmiany nie było. W tym samym, roku wydłużono pracę kobiet o 5 lat do 60 roku życia i tak pierwszych emerytów będzie miał rząd w 2014 bo do tego czasu przez 5 lat żadna kobieta nie odejdzie bo nie skończy 60 lat. Tak więc nie ma problemu. Emerytury od 2014 roku będą żenująco niskie, to będzie śmierć głodowa dla odchodzących na emeryturę – powód – zmiana systemu na kapitałowy. Jak można zmieniać system emerytalny dla ludzi którzy po 30 – 40 latach pracy odejdą za 3,4,5 lat na emeryturę. Można proponować nowe rozwiązania dla osób które mają w perspektywie emeryturę za 20-30 lat.
  Tego rodzaju zmiany systemu emerytalnego są z pewnością niezgodne z konstytucją. Należałoby kobietom z rocznika 1954 i kolejnym naliczyć emeryturę w sposób obowiązujący dla rocznika 1953 i poprzednich.
  Zmiany powinny dotyczyć młodych, tych którzy mają w perspektywie 20 – 30 lat pracy i już teraz wiedzą, że czeka ich emerytura kapitałowa. Tutaj potrzebna jest prawdziwa reforma ZUS, a nie wydłużanie czasu pracy. Reforma z prawdziwego zdarzenia, pozwalająca na odkładanie na emeryturę.
  Wiele osób takich jak ja, a więc też obywateli tego kraju, zastanawia się komu służy państwo i jak powinni rządzić nasi wybrani w demokratycznych wyborach przedstawiciele.
  Poruszany temat emerytury kapitałowej to już wprowadzona po cichu bez dyskusji ( takiej jak np. o OFE) reforma systemu emerytalnego.
  Reforma pokrótce ma polegać na podziale zgromadzonych przez pracującego obywatela środków finansowych w określonych instytucjach ( ZUS .. ) przez przewidywany okres życia kobiet i mężczyzn. Kobieta w chwili obecnej pracuje do 60 roku życia, mężczyzna do 65 roku.
  Kogo obejmie tzw. sprawiedliwy system , o tym już nie mówimy, a przecież wszyscy wiemy, że nie wszystkich. Przecież są w tym kraju grupy wybrane: rolnicy, służby mundurowe, nauczyciele, górnicy, sędziowie, prokuratorzy i wiele innych , których powyższe zasady nie obowiązują.
  Jest również cała rzesza emerytów, którzy odeszli w ostatnich latach na emeryturę ( najczęściej kończąc pracę wcześniej w wieku 55 lat kobiety i 60 mężczyźni. Ich emerytury naliczane na zasadzie przeróżnych wskaźników, tzw. 10 kolejnych lat -wskaźnik, 20 najlepszych lat – wskaźnik ) znacznie przekraczają te naliczane na razie jako prognoza w sposób zgodny z tzw. reformą, oczywiście po przepracowaniu do 60 lat przez kobiety i do 65 mężczyźni – a więc o 5 lat dłużej.

  Tak więc dotychczasowy system dopłacał do wszystkich obywateli tego kraju.

  Skoro nasz system emerytalny cały czas od okresu powojennego ( około 60 lat ) dokładał do wszystkich emerytów czyli do wszystkich obywateli tego kraju (wskaźniki przy naliczaniu emerytury, wcześniejsze odejścia, uprzywilejowane grupy ) , to dlaczego nie może dokładać dalej. W jaki sposób rząd wykorzysta zaoszczędzone na przyszłych emerytach ( płacąc im głodowe emerytury) miliardy złotych. Co rząd chce zrobić z tzw. zaoszczędzonymi pieniędzmi ( czyli płacąc kwoty nie pozwalające na wykup leków i opłaty mieszkań ). Dlaczego nikt nie zadaje tych pytań. Wydaje mi się, że wszystko to co robimy robimy dla ludzi, żeby zapewnić im godziwe życie i godziwą starość. Co ma dać zaoszczędzenie na emerytach? Nie trzeba być prorokiem – biedę i wzrost wydatków na pomoc społeczną. A bogaty rząd dalej będzie kpił z uczciwie pracujących.

 • 2012-02-22 07:50 | psr18gh

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  policjant,
  To tylko urzędnicy mają obecnie w Polsce pracę od 8 do 16 od poniedziałku do piątku. Policjant/górnik/strażak/primabalerina powinni przekwalifikować się po zakończeniu swojej poprzedniej pracy. To jest zadanie wydziałów zatrudnienia. Nad "cywilami" nikt się nie użala, gdy stracą pracę i nie mogą znaleźć kolejnej w swoim fachu. Dlaczego inne grupy społeczne mają być ekstra uprzywilejowane?
 • 2012-02-27 02:41 | PiotrK

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Jakoś ciężko mi spotkać kobietę po 50 aktywną zawodowo. Większość firm pozbywa się takich pań, w pracy chcą oglądać młode i najlepiej seksowne dziewczyny, a starsze panie to rzadkość. Moim zdaniem, ta reforma emerytalna, to tylko przesunięcie w czasie świadczeń emerytalnych, a nie wieku.
 • 2012-03-13 15:33 | Artur

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Nie będzie. Ogół nie miewa racji. Rację mają jednostki. Wykształceni fachowcy w danej dziedzinie. To oni mają decydować i za to im płacimy. Nie przelewajmy odpowiedzialności na niekompetentną masę. Ta masa się na tym nie zna. Wyprowadzi nas na manowce.
 • 2013-01-06 10:02 | bb

  Re:Czy będzie referendum w sprawie emerytur?

  Wszyscy i tak zginiemy w zupie