Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

(18)
Mamy niezłe prawo dotyczące wspierania niepełnosprawnych dzieci. Ale wszystko, co im się należy, rodzice muszą wyszarpać, wyprosić. Albo dać samemu.
 • 2012-02-24 09:59 | koko

  10/10

  Dziękuję za mądry artykuł. Ja mam szczęście, bo mam dość pieniędzy, przychylną szkołę i tylko jedno niepełnosprawne dziecko. Poradnia psychologiczna na siłę chciała dziecko posłać do szkoły specjalnej, obroniliśmy się. Dziecko realizuje specjalny program w zwykłej szkole, ma zdrowe koleżanki i kolegów. Polityka państwa prowadzi do zamykania niepełnosprawnych w gettach i skazywania ich na nędzę. To jedna wielka porażka.
 • 2012-02-24 11:01 | piękna hellena

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Rehabilitacją dziecka w Polsce obciążony jest rodzic.
  Poprawnym zdiagnozowaniem dziecka również, niejednokrotne po kilkakrotnej zmianie lekarzy z danej specjalizacji.
  Do tego dochodzi depresja po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka. Druga depresja wynikająca z konieczności przedłużania pobytu z dzieckiem w domu, często kończąca się utratą pracy.
  Nakłada się na to chory system wsparcia - ot choćby kwestia finansowania turnusów rehabilitacyjnych. Ponad 5000 zł (sic!) za pobyt z dzieckiem w ośrodku rehabilitacyjnym przekracza nasze możliwości finansowania, z fundacji pieniędzy nie udało się uzyskać, a MOPR czy PEFRON nie dofinansują nam nic, bo żyjemy troszkę ponad minimum egzystencjalnym. Te 5000 zł doprowadza mnie do pasji - przyjaciółka za te pieniądze ma 2 tygodnie w Egipcie.
  Bywają dni, kiedy całkiem brakuje mi już sił.


 • 2012-02-24 13:39 | toefl

  Dlaczego trzeba wyszarpywać pomoc

  dla niepełnosprawnych dzieci ?
  Deficyt budżetowy olbrzymi .
  To policzmy ile lat budżet dopłaca do ZUS .

  Trzeba wprost , w twarz , powiedzieć prawdę : emeryci przejadają nieswoje pieniądze .

  To pokolenie , które już za Gierka zadłużało się i żyło ponad stan, teraz chce emerytur zbyt wysokich niż to wynika z polskiej gospodarki .

  Nie ma męża stanu , który by to powiedział emerytom wprost , tylko mężyki stanu umizgują się do emerytów .
 • 2012-02-24 22:04 | Anastazja

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Koniecznie trzeba bardziej pomóc rodzicom niepełnosprawnych dzieci.Dużo pieniędzy państwo przeznacza na niby niepełnosprawnych, czyli dużej liczby czerstwych emerytów , którzy załatwiają sobie orzeczenia o niepełnosprawności i mimo, że mają wysokie emerytury, jeżdżą za darmo i to z opieką (zdarza się opiekun w postaci 7 letniego wnuka). Opieka oczywiście też za darmo.Lekarze w prywatnych gabinetach orzekają, że zdrowe dzieci, chorujące tylko na jakieś infekcje przeziębieniowe, wymagają szczególnej opieki a co za tym idzie zasiłki. Sprawdźcie, ile dzieci pracownic ZUS ma ta kie dodatki. Zdążą się pokazać na świecie i już wiadomo, że dostaną pielęgnacyjne.
  Jednym słowem trzeba uszczelnić system, a pieniądze skierować do rodzin z ciężko chorymi dziećmi.
 • 2012-02-25 05:14 | strixy

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  W Norwegii – natychmiast po diagnozie czy wypadku – wkraczają wyspecjalizowane Sorlandet Resource Centre (Centra Wspomagania Sorlandet), zaczynające od ustalenia listy osób, którym zależy na dziecku, mogą i zechcą zaangażować się w pomoc. Rodzice, ale też dziadkowie, sąsiedzi, przyjaciele. Z tego grona wybiera się grupę wsparcia, której członkowie spotykają się później regularnie, żeby omówić postępy dziecka, ustalić, jaka pomoc jest potrzebna. Delegowany do rodziny pracownik centrum pilotuje grupę, służy wsparciem i pomocą.


  To prosze jeszcze napisac, co się dzieje, kiedy okazuje się, że nie ma siatki przychylnych ludzi i że rodzina to np. samotna matka z dwójką dzieci bez żadnych bliskich. Może się okazac, że jedną z form pomocy jest odebranie jednego z dzieci. To, że u nas jest źle ne znaczy, że gdzie indziej jest wspaniale.
 • 2012-02-25 05:16 | strixy

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Poza tym, w Norwegii nie ma czegoś takiego jak Sorlandet Resource Centre
 • 2012-02-25 05:24 | strixy

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  „rodzice wspólnie z lekarzem muszą zadbać o dostosowanie form leczenia tak, żeby nie narażać nauczyciela na dyskomfort”


  Paczcie państwo, a mi się zawsze wydawało, że jedynym dobrem, które nalezy mieć na uwadze podczas dobierania leczenia jest poprawa stanu pacjenta! No, no, jakaz byłam naiwna!

  Może jednak czas, żeby szkoły specjalne albo naprawdę zaczęły pełnić swoją funkcję albo zniknęły?
 • 2012-02-25 16:04 | Konrad

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Popieram koko. Tekst bardzo dobry i bardzo trafny tytuł. Faktycznie jesteśmy wszyscy uszarpani.
 • 2012-02-25 19:14 | camel

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  A to <http://www.statped.no/> co jest? Czepiasz się dla samego czepiania, prawda?
 • 2012-02-26 18:38 | Mama

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  To wszystko prawda,artykuł świetny ,problem znany i opisywany wielokrotnie i....to by było na tyle. Skazani na samych siebie i niechęć ,często "bliskich " ludzi ,nie mamy szans na nic.O tym jak wspaniałe i dobre jest moje niepełnosprawne dziecko wiem tylko ja sama.To straszne ,że zapewniono nam "pseudo nauczanie "i "pseudo rehabilitację", za którą musimy być wdzięczni.
  Bardzo wiele zrobiliśmy z mężem dla naszego dziecka,ale mam świadomość jak dużo nie udało nam się zrobić ,a to boli.Czujemy się osamotnieni ,pozostawieni bez wsparcia,ale kogo to obchodzi?
  Jesteśmy pominięci w każdej dziedzinie życia -w środku Europy w ,XXI wieku.
  Nie mamy szans na skorzystanie z własnego życia w ułamku procenta.Żal.
 • 2012-02-27 09:41 | koko

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. Dlaczego gminy muszą pisać plany jak będą opiekować się bezdomnymi psami, a nie muszą rozliczać się z wydawania pieniędzy na niepełnosprawne dzieci. Wychodzi na to, że w tym całym naszym humanitaryzmie traktujemy niepełnosprawnych gorzej niż te bezdomne psy.
 • 2012-02-27 12:42 | oko

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Czasem zastanawiam się co jeszcze powinien umieć rodzic niepełnosprawnego dziecka? Psycholog, logopeda, nauczyciel, rehabilitant, przewodnik, kolega, przyjaciel, instruktor.... czego jeszcze powinnam sie nauczyć?
  Masz rację.."czasem brakuje sił.."
 • 2012-03-19 16:14 | babcia Gosia

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  "Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnego dziecka" - trafniejszego tytułu chyba nie czytałam. Brutalne odrzucenie i obrzydliwy podział na zdrowy i INNY , bo nie ma szczęścia , urodził się chory . Motam się, czy chory jest obywatelem tego kraju, czy też nie? Czy chronią Jego tożsame przepisy prawa , czy jest "gatunkiem" innym ? Kto tworzy ten podział , kto wyznacza jakieś normy? Gdzie gwarantowana opieka wobec tych słabych ?
  Nikt nie zna swojego losu. Z dnia na dzień możesz zostać roślinką. Skok do wody, wypadek i jesteś w grupie INNYCH. KRZYK zrozpaczonych Rodziców, bliskich opisany na tysiącach blogów. Błaganie, żebranie o POMOC. Tylko dlaczego ten zmęczony bliski musi walczyć z całych sił o pomoc, dlaczego zwyczajnie nie może jej uzyskać od Państwa? I moje życie runęło z dnia na dzień, kiedy pod dach weszła choroba. Setki tysięcy długu, kredyty..żeby się leczyć, żeby żyć. Mam raka w remisji..wygrałam póki , co , bo leczyłam się prywatnie. Kiedy u mojego wnuka zdiagnozowano AUTYZM, zorientowałam się cóż to za tajemnica..pojęłam , że nasze życie od tego dnia będzie pasmem wyrzeczeń, ale damy radę..MUSIMY !!Praca po 16 godzin..nie szkodzi, dam radę.Dawałam dwa lata, kiedy koszty procesu leczenia przerosły moje, dzieci możliwości. Fundacja, Subkonto..i zbiórka środków. Busz rąk ku górze uniesionych o pomoc..Na subkoncie kwota niewielka. Trudno, damy radę. Napisałam książkę, jej zbyt ma zabezpieczyć dziecko w terapie..bagatela 5000 złotych miesięcznie wraz z lekami.Na blogu było też konto moich dzieci..i pozwano babcię z art. 56 kw, że śmie prowadzić publiczną zbiórkę bez zezwolenia.Przez dwa lata na to konto wpłynęła kwota 2000 złotych. Nie ważne, zbiórka publiczna prawem chroniona.Jak tu żyć - rodzi się pytanie, no jak..bo ja już "wymiękam" w gąszczu bzdurnych przepisów ..Nie wierzysz..zapraszam na swój blog, jak walczę o dziecko i co w zamian mam??
  http://pokochajciekubusia.pl/
 • 2012-10-09 13:24 | aniga

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Akurat za lewe zaświadczenia lekarze wydający takowe powinni słono płacić. Grzywnę, wysoką. Albo tymczasowy zakaz wykonywania zawodu. By się może oduczyli.
 • 2013-04-15 21:56 | Ewa

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Artykuł oddający w 100% jak wygląda życie rodziców dziecka niepełnosprawnego. Każdy grosz, każdą należącą się im pomoc muszą wyszarpać, wyprosić a niejednokrotnie wybłagać.
  Jakie jeszcze trudności spotykają chorych? Tu: http://www.likwidacja-barier.pl/
 • 2014-06-09 15:30 | dikomo

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Powinno powstać więcej takich środków - http://www.revita.org.pl/wolne-miejsca# Dla tych rodzin to na prawdę ratunek. Nie jest łatwo poradzić sobie z osobami upośledzonymi umysłowo, sami wiemy o tym z własnego przypadku.
 • 2015-01-08 08:48 | aga

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  Niestety u nas też jest tak że pomoc jest zerowa ,najlepiej odebrać dzieci ,bo lepiej dać pieniądze rodzinie zastępczej, niż na przykład pomagać samotnej matce.A gdy pani z tak zwanego MOPS-u nie radzą sobie z papierami bo ich poprostu nie czytają to cierpią na tym dzieci ,a jak matka ma problemy finansowe spowodowane ich analfabetyzmem to trzeba rodzinie dać .kuratora.I wtedy zarabia pani z MOPS-u ,bo siedzi poł roku nad jedną sprawą ,zarabia kurator no i sady""
 • 2015-02-06 15:25 | wlodek

  Re:Wyszarpać pomoc dla niepełnosprawnych dzieci

  tutaj masz racje psycholog to tylko glupota jak sam sobie nie poradzisz to on Tobie nic nie pomoze zwykla sciema