Polski patriotyzm w oczach Polaków

(19)
Rozmowa z dr. Michałem Bilewiczem o tym, jak Polakowi jest z tym, że jest Polakiem.
  • 2012-02-25 11:24 | Ostatni Prorok

Patriotyzm to nie szouwinizm ani idiotyzm

Patryjotyzm w kazdym kraju jak i kuturze ma wlasny charakter. Prosto mowiac milosc do swojego kraju i narodu jest bardzo chyba : " najprostrzya " objawa patriotyzmu. Wazniejsze jest zobowiazanie wobec SPOLECZENSTWA tego kraju. To znaczy kupowac PRODUKTY stworzone w tym kraju a nie jak np. jak kiedys SEREK TOPIONY w " PEWEXIE ". Budowac METRO nie na zlecenie obcokrajowych firm. Zastanawiac sie czy wszystko co jest " swiecace " zawiera w sobie zloto i jest lepsze bo lepiej wyglada ? Tez przyznac sobie wewnetrznie, ze nie jest sie automatycznie LEPSZYM CZLOWIEKIEM dzieki swojej NARODOWOSCI czy WYZNANIU RELIGIJNym itd., itd..

Dlatego WIEDZA i NAUKA
  • 2012-02-25 17:45 | Zaratustra

Re:Polski patriotyzm w oczach Polaków

I tak wygląda debata na temat polskości w naszym kraju. Wszyscy rżną głupa.

Jest różnica, między krytyką polskości, a pogardą dla polskości. Krytykę jesteśmy w stanie znieść całkiem nieźle, tym bardziej, że chyba nie ma polaka, który nie marudziłby na swój kraj. Pogardy dla swojego pochodzenia - nie, tak jak żaden naród czegoś takiego nie akceptują.

Jerzy Urban czy Ludwik Stomma wcale nie krytykują polskości, tylko jej szczerze nienawidzą. Nie możemy mówić o jakimkolwiek szacunku w takim przypadku.

Słusznie zauważył też poprzednik, że patriotyzm w każdym kraju ma swój własny charakter. Tylko trzeba uwzględnić drobny detal: Polska jest jednym z najmocniej upokorzonych narodów na świecie. Ustępujemy chyba tylko Ukraińcom - mówię o statystykach, ale również o zbrodniach bez kary. Wszyscy intelektualiści debatują o kibolach i moherach, jakby PRLu nie było, cenzury, tłumienia prawdy, manipulacji, cenzury, mordowania polaków w świetle "prawa". Jakby wszystkie przewiny na naszym narodzie zostały ukarane. Jakby te stare babcie wrzeszczące coś na żydów były podludźmi, których nie należy wysłuchiwać, tylko trzeba nimi gardzić. Ja się wcale nie dziwię, że jest dużo radykałów w naszym kraju. Co najwyżej dziwię się, że jest i ich tak mało.
  • 2012-02-25 20:17 | camel

Jako, że w twoim wywodzie nie zgadza się detal, to i reszta wywodu poległa. Polacy nie są w najmniejszym stopniu "jednym z najbardziej upokorzonych narodów na świecie". Niewiele wiesz o historii świata. Po drugie lwia część upokorzeń jest dziełem samych Polaków. Te też się liczą? Zainteresował mnie też wątek "cenzury, tłumienia prawdy, manipulacji, cenzury, mordowania polaków w świetle "prawa"". Wyjaśnisz mi czym to się różniło w stosunku do dzisiejszej Polski? Wtedy Polaków mordowano, teraz popełniają sami samobójstwa, jak Blida, prawda? I wszystko jest czysto i w porządku. Wtedy była cenzura, dziś tylko zapisy prawa o "ochronie uczuć katolickich", wtedy miały miejsce manipulacje, dzisiaj na szczęście Polska jest od nich całkowiecie wolna. Z mediów słyszymy samą prawdę i tylko prawdę, tak na dopomóż buk.

"Jakby te stare babcie wrzeszczące coś na żydów były podludźmi, których nie należy wysłuchiwać, tylko trzeba nimi gardzić. " - dlaczego od razu "podludźmi"? Są po prostu głupimi ludźmi, z umysłami porażonymi religijną niemocą, z zaintrodukowanym antysemityzmem i wdeptanymi tamże przez księdza głupawymi stereoptypami. Nic co zasługiwałoby na szacunek. Zwłaszcza ze strony patriotów.

Bo patriota to nie ten, co konserwuje i uwielbia polskie przywary, sekunduje głupocie, pławi się w blasku wad narodowych, kocha je, bo są "polskie". Patriota to ten, co działa na rzecz poprawy losu własnej nacji. A aby tę poprawę uzyskać, należy wady wyeliminować albo choćby ograniczyć. Jedną z głównych wad, poza bezmyślnością i pieniactwem jest np. antysemityzm. I nie będę mówił wcale o Żydach. Ich tu prawie nie ma i nie mają z nim nic wspólnego. O dziwo. Wiem, nie do pojęcia. Antysemityzm jest katolickim sposobem na odwracnie uwagi od prawdziwie winnych złego stanu rzeczy. Przyjął się doskonale, wręcz kwitnie. I nie pozwala na naprawę państwa. Bo "patriota" krzyknie "to wina Żydów" i już wiadomo, że po pierwsze nic się nie da z tym zrobić, po drugie to wogóle niczego się nie da. I się nie robi, tylko jeszcze mocniej nienawidzi Żydów. Mógłbym jeszcze długo opisywać, dlaczego polski model patrioty, ten obecnie obowiązujący, krwawo-kościelno-martyrologiczno-antysemicki, jest w rzeczywistości jednym z najgorszych wrogów Polski i Polaków. Ale widząc zalew owego patriotyzmu, wątpię w sens tłumaczenia.
  • 2012-02-26 13:30 | Zaratustra

Trochę się uniosłem, toteż ton mojego wywodu był trochę za ostry. Niestety bredzisz czasami strasznie i zaczynam od najgorszych głupot:

"Wyjaśnisz mi czym to się różniło w stosunku do dzisiejszej Polski? Wtedy Polaków mordowano, teraz popełniają sami samobójstwa, jak Blida, prawda? I wszystko jest czysto i w porządku."

Nie rozumiem, skąd wyczytałeś, że podoba mi się sprawa Blidy, i uważam, że jest okej. Że wszystko w naszym kraju jest świetnie... i nie rozumiem jak można zestawiać katowanie setek tysięcy polskich patriotów do kwestii matactw związanych ze sprawa Blidy... nie rozumiem, i przemilczę. Rozumiem, że uważasz mnie za PiSowca, może nawet lepiej, rozśmiesza mnie taka płytkość w tłumaczeniu sobie rzeczywistości.

"Wtedy była cenzura, dziś tylko zapisy prawa o "ochronie uczuć katolickich", wtedy miały miejsce manipulacje, dzisiaj na szczęście Polska jest od nich całkowiecie wolna. "

Nie kojarzę nikogo, kto by siedział w pierdlu za "atakowanie katolików". Ale jeśli nalegasz, to tak, zgadzam się, że zapis o obronie uczuć religijnych jest skrajną głupotą i nie leży w niczyim interesie. Przy czym porównywanie tego do cenzury komunistycznej to też obraża inteligencji, z całym szacunkiem (już nawet nie dopuszczam do siebie myśli, że można twierdzić, że wtedy było "lepiej").

"Z mediów słyszymy samą prawdę i tylko prawdę, tak na dopomóż buk"
    No właśnie ja słyszę brednie w mediach, i dlatego na przykład zacząłem komentować np. ten wywiad.

Polacy nie są w najmniejszym stopniu "jednym z najbardziej upokorzonych narodów na świecie". Niewiele wiesz o historii świata. Po drugie lwia część upokorzeń jest dziełem samych Polaków. Te też się liczą?

Naród można upokorzyć na wiele sposobów. Nie tylko mordując ludzi, ale nie dziwię się, że tego nie rozumiesz bo trochę za mocno wbiłeś sobie do głowy antynarodową retorykę. Nie chodzi mi o statystyki, ale nie wiem czy jest sens dalej pisać jeśli czytam "lwia część upokorzeń jest dziełem samych Polaków" - niech zgadnę, czytasz "NIE" Urbana?

• 2012-02-26 18:06 | pola

brawo, nie umialabym tego lepiej ujac !
  • 2012-02-28 10:44 | AL

B R A W O !!!!!!!!!!
  • 2012-02-25 20:27 | mikesz

Zaratustra rzecze "wszyscy rżną głupa"...

Ja potrafię zrozumieć samokrytycyzm,ale tego samokrytycyzmu powinny istnieć jakieś rozsądne granice. Pisze to z tym większym zdziwieniem,że słowa te pisane są "ręcyma" mojego rodaka,a to jednak do czegoś zobowiązuje...

"Zły ptak co własne gniazdo kala...
  • 2012-02-26 16:03 | bryka

"Zły ptak to nie ten co kala lecz ten ,który o tym mówic nie pozwala"

Niestety "rozsądnych granic" nikt nie potrafi wyznaczyc.Nie istnieją.
    Jeżeli chcemy byc lepsi to popiół na łeb,póżniej pod prysznic,po prysznicu prośba o wybaczenie a po prośbie żelazne reguły karanie durniów narażających
    cały ten proces na zapomnienie.Bez względu na ich "patriotyzm".
  • 2012-02-25 20:47 | brieg

„Ktoś powiedział, że patriotyzm to ostatnie schronienie łajdaków; ludzie bez zasad moralnych owijają się zwykle sztandarem, a bękarty powołują się zawsze na czystość swojej rasy. Narodowa tożsamość to jedyne bogactwo biedaków, a poczucie tożsamości oparte jest na nienawiści - na nienawiści wobec tych, którzy są inni.”
    - Umberto Eco (z książki Cmentarz w Pradze)
  • 2012-02-25 21:58 | WaldemaR

Rzucanie w Zakopanem (pelnymi!) puszkami w Svena Hannawalda i Martina Schmitta - oto polski patryjotyzm. Albo zamazywanie dwujezycznych tablic w róznych regionach Polski. Itd. No i Wolodyjowski, Klos itp., ostatnio mnie taki "patryjota" chcial pobic, gdy mu próbowalem wytrlumaczyc cos o E.Wilimowskim, J.Matejsce, W.Stwoszu, Wierzynku, Koppernigku; Grunwaldzie, Lenino, Monte Cassinie, Legnicy itp. Ja dziekuje, jestem Slazakiem i Europejczykiem.
  • 2012-02-26 08:04 | AndrzejQQ

Nie jestem Polakiem. Mój znajomy, którego szanuję za wiedzę i umiejętności doszukuje się w każdym słowie, które powiem po śląsku polskiej etymologii. Kiedy zdarzało mi się, że mówiłem o tym co się działo po drugiej wojnie na Śląsku, to "patrioci" mówili o tym, że Niemcy zaczęli tę wojnę uznając tym samym słuszność odpowiedzialności zbiorowej. Nam, na Śląsku, fundują 90 letni okres polonizacji, czyli Polskiego "Kulturkampfu" i okupacji razem wziętych, a z drugiej strony rozpamiętują swoje 5 letnie ciężkie czasy w ogromnej ilości "okupacyjnych" publikacji i filmów. Sam nie bardzo wierzę w obiektywne istnienie "narodu". Ale jak słucham "patriotów" to zaczynam stawać z drugiej strony. Znam historię i trafia mnie kiedy w dyskusjach w mediach "patrioci" używają argumentów "historyków" Sienkiewicza i Konopnickiej. Zresztą wiedza historyczna Polaków jest, jak mówią "patrioci" porażająca.
  • 2012-02-26 15:52 | mikesz

Żeby nie było żadnych nieporozumień, od razu powiem, że silniejszą więź duchową z fanclubem zupy pomidorowej niż z większością moich rodaków, szczególnie tymi którzy na każdym kroku swój patriotyzm wnoszą na narodowo - kościołowe ołtarze.
    Powiem więcej, otóż tak naprawdę ideę narodowej odrębności uważam raczej za anachronizm i ideę czyniącą więcej zła, aniżeli dobra w przestrzeni międzyludzkich interakcji. A już patriotyzm polski w jego bizantyjsko - gotycko - nadwiślańskim - barokowo - dorycko - rokokowo - powstaniowo - marszałkowo - papieżowo - kibicowskim wydaniu jest sporym osiągnięciem w dorobku śródziemnomorskiej cywilizacji. Potrafię zrozumieć nacje które niedawno uzyskały poczucie narodowej tożsamości (np. Białorusini),ale ta polska wersja patriotyzmu to już zupełna kaszanka i zacierki na mleku.

I to co odróżnia polskich patriotów to przede wszystkim traktowanie wszystkiego co niepolskie ( Żydzi, Niemcy, Unia, Rosjanie ) na "nie". To właśnie nieustanne uczucie wszędzie czyhających wrogów jest chorobliwe. I niestety trzeba uczciwie powiedzieć, że jeżeli chcemy wokół czegoś organizować społeczeństwo mówiące językiem Mickiewicza to na pewno nie powinny to byc ikony narodowej tożsamości takie jak Janko Muzykant, czy Nasza Szkapa, ewentualnie Artur Boruc.

Były drzewa na których nasi przodkowie ze smakiem delektowali się bananami, były jaskinie, leśne polany, były szczepy ,plemiona...

I pozwólmy idei narodu (również w jej parafialno-kibicowskim wcieleniu) odejść do lamusa.
  • 2012-02-26 23:18 | kuzyn_maupy

Polakiem i patriotą to być trzeba i należy, ale tylko w przedszkolu, albo może jeszcze na początku podstawówki, ale jak ktoś nawet w dorosłym w życiu nie dorósł do tego, by z tego wyrosnąć, to już żaden lekarz temu nie zaradzi...
  • 2012-02-27 11:46 | Ostatni Prorok

Kiedy zasluzymy i dostaniemy NOBLA z CHEMI, FIZYKI, BIOLOGI lub MEDYCYNY ????

Z tego typu osiagniec powinien kielkowac PATRIOTYZM a nie z tego, ze przynalezy sie do jakiejkolwiek NAZJI !!!!
  • 2012-02-27 14:11 | Opolszczyzna = G.Slask !

My Slazacy juz mamy,
    jesli sie nie myle,
    to 12. :)
  • 2012-02-27 14:48 | Slawczan

Polacy żyją w ułudzie. Patriotycznej. To wizja patriotyzmu, którą w szkole się propaguje(to jej główne źródło), a której posiewem sa bandy kiboli, skini, onerowcy i pisowcy , niestety idealnie nadawałby sie od kraju istniejącego... ale w XiXw...My Polacy: zwycięzyliśmy, zanieśliśmy kaganiec oświaty, przedmurze chrześcijaństwa, zawsze tolerancyjni oraz zdradzani, napadani przez sąsiadów, uciskani, wybitni. Ten rodzaj patriotyzmu żywi sie mitami i ignorancją historyczną. Szkoła nie uczy rozumienia procesów historycznych, uczy wyżej wymienionych sztanc. Przykład: staropolska armia, wojny kojarzą się z husarią, z Wołodyjowskimi, Kmicicami ale czy Polacy wiedzą, realni ,,Kmicice" czy ,,Wołodyjowscy" BEZ KASY szablami nie rąbali, że im ,,ojczyznę" wróg rozjeżdżał a oni potrafili rozjechac się do domów bo kasy nie było? A nie było bo szlachta pobożna była i bardzo patriotyczna była ipraworządna też, podatków nijak płacić nie chciała, jak zmuszona to opieszale, kombinując? że brała łapówki za zrywanie sejmów, sejmików, że ostatecznej zagłady upatrywała w ,,absolutum dominum" czyli ograniczeniu swoich przywilejów, model gospodarowania był oparty na ,,kazaniu" chłopu robić dłużej na pańszczyźnie aż doszedł on do kresu możliwości, że gdy likwidowano tą ich krainę wolności i pobożności to cała Europa biła zaborcom brawo taki dziwoląg straszył w środku kontynentu?
    To tylko próbka tego czego brakuje w naszej szkolnej edukacji bo PATRIOTA odpowie: ale Moskwę zdobyliśmy, Napoleonowi wierni do końca byliśmy, broniliśmy ,,chrześcijaństwa". A rozbrali nas przez zdradę. I jak tu historia ma być nauczycielką życia? U nas pełni rolę ,,narkotyku" - ,,upijamy sie wizją"
  • 2012-02-27 16:16 | Slawczan

Patriotyzm jest rozrywką biedoty i pożywką polityków. Bogaci ludzie mają ojczyznę tam, gdzie ich konta a tak naprawdę nie potrzebują jej wcale.
    W Polsce szczególnym nieszczęściem jest to,że patriotyzm został sprzężony z agresywnym nacjonalizmem (oczywiście sami ,,patrioci" zaprzeczą, że tak jest)a ten z integrystycznym katolicyzmem, finalnie ludzie nie podzielający nacjonalistczno-katolickiego światopoglądu zostali wywłaszczeni z pojęcia patriotyzmu. Ale może u nas tak już jest? Walkę polityczną toczą dwie prawice, lewice dwie biją się o role dekorum.
    Samoindentyfikacja wobec ,,wroga" jest podstawą na której jest oparta cała konstrukcja ,,prawdziwego patriotyzmu". Jako, że Polska jest krajem nieomal jednorodnym etnicznie i religijnie(?) więc ,,wróg" jest sztuczny(wykreowany) - mityczny ,,Żyd", lobby ,,pedalskie", masoni, Ślązacy i Kaszubi jako ,,zakamuflowana opcja niemiecka". Ale co by nasi ,,patrioci" pokazali gdyby ,,wróg" był realniejszy? Mieszkało u nas 2 mln Ukrainców? Albo Niemców? A pamiętajmy, że tamci też mają swoich patriotów co to swojakami ,,pomiatać nie pozwolą".
    Szermierzem ,,patriotyzmu" została prawica gdyż ,,patriotyzm" ma byc lekarstwem na upośledzenie materialne dużej części obywateli. Zwykle ,,wzmożenie" patriotyczne następuje podczas kryzysów. To prawica ,,podkręca" te uczucia by stransferować gniew upośledzonych na ,,obcych", po to by nie zakwestionowali i zarządali zmiany podstaw ekonomicznych systemu.
    Kiedyś (w latach 90tych) słyszałem wypowiedź skina(skąd jego rasizm) - Sprzedali fabryki, zwolnili mojego ojca-jest bezrobotny, do parku wstęp wzbroniony bo prywatny.Zostaliśmy pozbawieni tak wielu rzeczy, byc może pewnego dnia tylko to, że jestem biały mi pozostanie...
    Generalnie nasz patriotyzm jest taki jak i religijność: wybitnie dekoracyjny, pretekstowy, obrzędowy, nie mający pozytywnego wpływu na jakość naszego życia ani nie pokazujący konstruktywnych rozwiązań, grupujący nas ,,przeciw" niż za, skupiony na personaliach i historii. Czasem wystarczy ryknąć ,Polska - Biało-czerwoni" ,czasem pogonić lewactwo, czasem dać komu w mordę. Posprzątać las uświniony przez gnidy oszczędzające na wywózce śmieci? dzięki od tego jest rząd, nie kupować ,,okazjonalnie" paliwa - to wina rządu ,że ceny wysokie, przestrzegac przepisów ruchu drogowego? Drogi kiepskie...I tak sie to toczy XiXw w XXIw w Europie
  • 2012-02-28 02:16 | kuzyn_maupy

do tego co już tu napisałem, mogę dodać tyle, że "patriotyzm" to przeżytek XIX wieku, a dziś to cecha społeczeństw skrajnie zakompleksionych i nie wierzących zupełnie we własną wartość, do czego w Polsce nie ma żadnych podstaw, patrząc czego Polacy dokonali w historii świata dla całej cywilizacji i dla Europy, więc nie co może być przesłanką by w Polsce być "patriotą" ? patriotą czego ? i po co ? jak ktoś zna własną wartość, to nie musi być żadnym patriotą...
  • 2014-03-21 16:42 | bever

kuzyn_maupy nomen omen

moje dzieci sa amerykanskimi patriotami, wcale sie tego nie wstydza. ja natomiast wyleczylem sie z patriotyzmu do polandii patrzac na takich jak ty orlow