Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Chomikuj.pl - portal dla kolekcjonerów

(40)
Chomikuj.pl, jedna z najpopularniejszych stron internetowych w Polsce, dla jednych jest pionierem wolnej sieciowej kultury. Dla drugich – synonimem internetowej kradzieży.
  • 2012-02-29 12:01 | Wojtek-1942

co komu wolno????

Kupiłem i przeczytałem książkę, papierową. Podobała mi się i pożyczyłem do przeczytania nieznajomemu z pociągu. Chwalebne? Kupiłem audiobuka, posłuchałem i wstawiłem na chomika by ktoś inny mógł posłuchać. Piractwo? Niedawno jakies tygodniki czy ktoś tam propagowały akcję przeczytaj i zostaw. Chodziło o zostawianie przeczytanych książek w miejscach publicznych by ktoś inny mógł je przeczytać i zostawić w innym miejscu publicznym. Chwalebne? A może piractwo?
    Z poważaniem W.
  • 2012-02-29 12:35 | Paulina

Re:Chomikuj.pl - portal dla kolekcjonerów

Bardzo chętnie zapłaciłabym 8zł za ebooka. Drobne kwoty - jak najbardziej! Tylko że w pewnej księgarni/wypożyczalni ebooków koszt wypożyczenia (!) to 20zł. Natomiast kupno ebooka w tymże miejscu kosztuje tyle, co kupno tradycyjnej książki - ponad 30zł. Jakim prawem książka w wersji elektronicznej (odpadają koszty druku, papieru, magazynowania, transportu) ma kosztować tyle, co papierowa? Wiele księgarń tak działa... Cięzko jest znaleźć coś darmowego, poza klasyką.

PS. Trzeba rozwinąć biblioteki ebooków - darmowy dostęp przez np. 2 tygodnie, a potem plik ulega automatycznemu zniszczeniu. To jak najbardziej możliwe.
  • 2012-02-29 12:44 | mcgravier

Lipińskiemu radzę się nie przejmować komentarzami 14 letnich smarkaczy. Pośród mnie i moich znajmoych, właściwie to ogólnie pośród ludzi zarabiających pieniądze powszechnie panuje przekonanie: "Jezu jakbym mógł kupić książkę za 8 zł, to nie ruszałbym dupy do chomika - twórców dzieł sztuki się nagradza" To samo dotyczy filmów, gdyby w Polsce działał netflix, albo HBOGO nie wymagało kupienia w kablówce abonamentu podstawowego PLUS abonamentu za HBO, to bym wybulił im te 3 dychy za miecha. Panu Lipińskiemu radzę zamieścić we wstępie prośbę o kupienie oryginału, oraz adres gdzie można tanio kupić wersję cyfrową. Warto sprobować - nie ma nic do stracenia.
  • 2012-02-29 13:07 | @

Wydawcy są sami sobie winni

Kto raz poznał wygodę korzystania z czytnika, ten już nie będzie kupował papierowych książek, szczególnie jeśli ma małe mieszkanie. Stoję sobie w autobusie, jednym palcem zmieniam stronę, mam przy sobie ok 4000 książek - większość to open content i nowe, legalne, potrzebne do pracy, które mam zawsze przy sobie. Nareszcie mogę łatwo wszystko znaleźć i wyszukać natychmiast potrzebną informację. Wydawcy nie rozumieją potrzeb rynku - oferta ebooków jest uboga i są one stanowczo za drogie. Tracą przez własną pazerność i marazm. Chomik wstrzelił się w niszę i trudno będzie ludzi odzwyczaić. To odwet czytelników za to, że muszą bez sensu kupować co rok nowe podręczniki dla dzieci i nie ma wtórnego obrotu. Nigdzie nie jest powiedziane, że bycie wydawcą musi przynosić takie kokosy. To sztucznie rozdmuchane. Zresztą zgadzam się z argumentem, że papierowe książki się pożycza/wypożycza z biblioteki.
  • 2012-02-29 13:19 | @

ceny ebooków w amazonie a empiku

Nigella express 20 $ - w empiku ok 90 zł - czyli 30 zł narzutu. Czy oni liczą na to, że ktoś jest takim idiotą, ze to kupi zamiast taniej dostarczyć bezprzewodowo na kundla?
    No ale empik w ogóle jest niepojęty - ostatnio widziałam jak pani tłumaczyła klientowi, że biografia Jobsa jest tylko na zamówienie podczas gdy w supermarkecie piętro niżej leżała sobie o połowę taniej. Chciałam kupić popularnonaukową książkę dziecku - okazało się, że dział popularnonaukowy to 2 nędzne półeczki - więcej mam książek kucharskich! 3 piętra literatury o smokach, wampirach i temuż podobnież. Ktoś tam jeszcze kupuje?
  • 2012-02-29 13:21 | plecak

takich paradoksow jest duzo wiecej:

czym dla odbiorcy rozni sie serial ogladany w tv, a sciagniety z sieci? czym rozni sie ksiazka sciagnieta z chomika od tej wzietej z biblioteki. czym rozni sie wynik pracy architekta, ktorego projekt w centrum miasta ogladaja miliony, od dzialan piosenkarza, ktory promujac swoje utwory w bezplatnym w odborze radiu chce pieniedzy za kopie na cd?

branza wydawnicza musi pojsc po rozum do glowy i zrozumiec, ze swiat sie zmienil. sposob przeplywu informacji sie zmienil. cala natura opiera sie na zachowaniach dazacych do realizacji potrzeb mozliwie niskim kostem energetycznym: od czastek elementarnych po zachowania najwiekszych ssakow.
    a miliard ludzi wlasnie odkrylo, ze nie musza placic majatku za cos, co jeszcze wczoraj kreowane bylo na niezbedne do zycia. tego nie da sie juz odwrocic.

nie mam zadnych problemow z tym, zeby wydawnictwa upadly. juz kilka lat temu ich model biznesowy byl przestarzaly, wystepowaly przeciw swoim klientom z pozycji monopolisty dyktujacego warunki. ale dzis sa dinozaurami skazanymi na wyginiecie. wygraja tylko ci, ktorzy beda potrafili dostosowac sie do nowych okolicznosci. teraz jakos nikt nie placze po zakladach produkujacych lampy naftowe, ani za parowozami, bo obecne rozwiazania sa efektywniejsze. za 5 lat zostanie spotify/last.fm i youtube z guzikiem 'donate'.

tylko prosze, nie piszcie glupot, ze kazdy artysta ma prawo do pieniedzy za wlasna prace i ze trzeba ich chronic - bo niby z jakiej racji. jak wykopie dol na srodku pola, to tez mam uzyc podobnej argumentacji?

ludzie sa sklonni placic za rzeczy, ktore sa im potrzebne i latwo dostepne. wszelkiej masci 'tworcy', zamiast ronic lzy nad piractwem, moze powinni stanac przed lustrem i powiedziec sobie wprost: sluchaj, twoje wypociny sa wazne tylko dla ciebie - nikt inny nie wycenia ich na wiecej jak kilka groszy, zarabiaj na chleb czyms sensowniejszym.
  • 2012-02-29 13:43 | @

albo sprzedają open content po skandalicznych cenach

Jane Eyre po angielsku jest w KAŻDEJ bibliotece darmowych ebooków. Empik chce za nowe wydanie (ebook) 38 zł. Czy ktoś to kupi?
  • 2012-02-29 14:21 | mickor

Kupowanie w empiku to okradanie autorów i wydawców - lepiej rzeczywiście użyć chomika. Empik to typowa sieciówka "too big to fail" - narzucają wydawcom absurdalne warunki i nie wywiązują się z płatności... to hurtownia nastawiona na zysk. Skończyły się czasy, kiedy empik miał czytelnię i pozwalał zapoznać się z książkami przy kawie. Polecam zapoznanie się z akcją "nie karm książkowego potwora" i związanymi z nią blogami. Zdecydowanie polecałbym znalezienie prządnej lokalnej księgarni i unikanie sieciówek typu empik, czy matras - o ostateczności jednak lepiej ściagnąć niż dać zarobić tym ostatnim.
  • 2012-02-29 14:27 | Adam P.

A propos branży wydawniczej

Warto zobaczyć jak branża wydawnicza zarabia na publikacjach naukowych. Naukowcy za darmo wysyłają swoje publikacje. Potem edytor, pracujący na ogół jako wolontariusz wysyła pracę do recenzenta, który też najczęściej pracuje za darmo. Po otrzymaniu pozytywnej recenzji edytor przekazuje pracę wydawcy, który dodaje swoje logo i sprzedaje z powrotem środowisku naukowemu. Wydawca tak się strasznie przy tym napracował, że życzy sobie często 2 do 3 dolarów za stronę papierowej odbitki (chodzi tu o pojedynczy egzemplarz!). Przed chwilą sprawdziłem koszt ściągnięcia pierwszego z brzegu pojedynczego artykułu (z domu, bez uczelnianego proxy) - 40 dolarów za 18 stron tekstu (Journal of Algebra, On the classification of regular holonomic...).

Ostatnio wreszcie naukowcy się zbuntowali i rozkręcają bojkot jednego z wydawców - Elsevier. Więcej na ten temat i wiele innych pikantnych kwiatków można z naleźć w linkach na stronie http://thecostofknowledge.com/ ja nie powstrzymam się jednak od zacytowania jednego - Elsevier w latach 2000-2005 wydawał kilka czasopism medycznych wyglądających na "naukowe" których celem było zachwalanie produktów firm, które płaciły za te czasopisma.

Wracając do Chomika - porównywanie, bez odpowiedniego komentarza, liczby plików z liczbą wydanych książek nie ma żadnego sensu. Wiele plików znajduje się tam w kilkudziesięciu kopiach. Cała masa plików to jednostronicowe obrazki edukacyjne przygotowane przez rodziców albo nauczycieli dla znajomych lub uczniów. Oczywiście wydawnictwa nie miały by nic przeciwko temu by to wszystko poszło do śmieci i nie robiło obywatelskiej konkurencji.
  • 2012-02-29 15:26 | Pawel

aby przekonac sie jak bezczelnie jestesmy okradani (!) w imie edukacji/nauki wystarczy wyslac dziecko do szkoly i kupic uzywane podreczniki.

ba, wystarczy do przedszkola.

kilka miesiecy temu wlascicielka jednego z ognisk blagala mnie, abym kupil corce nowa ksiazke do angielskiego, bo inaczej odejdzie jedyny dostepny nauczyciel (male miasteczko). nie jest zadna tajemnica, ze wydawcy zrobili sobie z nauczycieli przedstawicieli handlowych.
  • 2012-02-29 18:27 | mikesz

Proszę nie udawać Greka.Nie chodzi tu o żadne empiki ,czy innych wydawców,ale o prawa autorów do ekwiwalentu za ich pracę. Bo praca to nie tylko zbieranie szparagów u Niemca,ale również wysiłek intelektualny niezbędny przy produkcji dóbr niematerialnych.

Oczywiście osobnym problemem jest maksymalne na ile to możliwe wyeliminowanie pośredników ,szczególnie tych narzucających idiotycznie wysokie marże stojących na drodze pomiędzy producentem określonego dobra i konsumentem,czy odbiorcą. Nie można sobie wyobrazić ,ze moralne jest korzystanie z czyjejś własności (w tym przypadku własności intelektualnej) szczególnie wbrew woli właściciela,czyli autora. To jest po prostu kradzież,zabór mienia.Oczywiście świadomy.
  • 2012-02-29 19:41 | Karola

Wydawcy wara od chomika! Polscy wydawcy muzyczni? Śmiech na sali!!!!! Kim trzeba być by ściągać polską muzykę z chomika? Chyba głuchym, dla mnie polska muzyka pop i rock, zwłaszcza to co wszystkie radia puszczają to synonim miernej jakości. Jak jadę samochodem w nocy i radia puszczają obowiązkowe polskie szlagiery to mam ochotę zjechać do rowu albo walnąć w drzewo!

Wiadomo offowi artyści z Polski są świetni, ale oni zarabiają przede wszystkim na koncertach, płyt i tak prawie nie sprzedają.

Powiem z pozycji studenta, na chomiku jest mnóstwo książek, większość z nich potrzebuję raz czy dwa, biblioteki na Politechnice Wrocławskiej czy Śląskiej to żałosne relikty w których trzeba stać w kolejce, zamawiać książki, prosić się by je oddać, cudować z paniami, korzystać z jakiś debilnych katalogów, czasem nawet papierowych, nie ma egzemplarzy dla większości studentów. Biblioteka publiczna to zazwyczaj książka na 2 tygodnie. Chomik daje mi książkę w minutę, na dodatek na zajęcia mogę w laptopie zabrać 100 książek jako pdf i korzystać z wszystkich na raz, a noszenie papierowych książek jest męczące.

Wara!
  • 2012-02-29 22:18 | Liss

wybacz, ale jak wykopiesz dół na środku pola, bo na tym polega Twoja praca, to należy Ci się za nią zapłata. A jeśli uważasz, że dzieło innego człowieka jest nic nie warte, to po co ściągasz nielegalną wersję?
    Jeśli ktoś ma ochotę pokazywać czy oddawać swoje różnie rozumiane dzieła za darmo to jego sprawa. A jeśli np. pisanie sensownych książek jest jego pracą to dlaczego ma nie zarabiać na tym pieniędzy?
    Sposób rozpowszechniania tych dzieł i pośredników to już zupełnie inna historia i tu też nie mam wątpliwości, że tak jak jest dotychczas to nie jest dobry układ.
    Wytłumaczę Ci tylko litościwie: jeśli wypożyczysz książkę z biblioteki, przeczytasz i oddasz, to działasz inaczej niż jeśli ją skserujesz i rozdasz lub, co gorzej, sprzedasz innym. Właściciele chomika zarabiają na nim i nikomu z tego tytułu nie płacą. I tu jest pies pogrzebany.
    Przyjmij również do wiadomości, że za radio płaci się w postaci abonamentu. A przynajmniej powinno się. Nie jest bezpłatne.
  • 2012-03-01 08:46 | vps

Dlaczego Nas nie kupujecie, nie mamy co jeść, nie mamy gdzie spać, tak ciężko pracowaliśmy a wy za darmo teraz to wszystko... cała nasza praca zniszczona, nic nie warta. Tyle osób cieszy się z mojego dzieła a ja mam tak mało pieniędzy aaaa dlaczego? Nie mogę spać po nocach przez tą myśl, że Wy wszyscy dla których ja tworze korzystacie teraz z tego nie płacąc mi nic. Jakbym wiedział to nigdy bym nie stworzył, nigdy, nigdy, nigdy.

Ostatnio tańczyłem pod ratuszem, przyszli tacy jak Wy, oglądali...za darmo, prawie nikt nie wrzucił nic do kapelusza...złodzieje oglądaliście jak tańczę za darmo, a ja tyle trenowałem, tyle ćwiczyłem, to wszystko na nic, zmarnowane przez Was samych a ja tak się dla Was staram.

Mój ogród przed domem, prawie dwa lata pracy, liczyłem że będą przychodzić i podziwiać, że będą płacić i przelewać za oglądanie a tu nic. Miasto do tego zrobiło im chodnik, mogą teraz chodzić obok mojego ogrodu za darmo nic nie płacąc, całą moja praca na nic, będę musiał wszystko zniszczyć, żeby więcej osób nie zobaczyło.

Ludzie są okropni, jak można tak kraść w biały dzień, jak można w tak bezczelny sposób korzystać z moich starań i w żaden sposób się nie odwdzięczyć. Strach żyć.
  • 2012-03-01 09:51 | vps

Powiem więcej. Moje życie to tragikomedia. Im lepsze dzieło stworzę tym więcej osób dostanie je za darmo. Co za ironia. Najgorsze są nastolatki, niewydolne finansowo uczą się od małego że są inne wartości niż materialne, że można mieć i nie płacić, że pieniądze nie decydują o jakości. A nasze życie coraz to trudniejsze, nasi agenci i dystrybutorzy muszą iść z duchem czasu, dostosowywać się do konsumenta, przestajemy być uprzywilejowani, społeczeństwo klasowe umiera, zaczyna się liczyć jakość bo w wolnym świecie tylko to decyduje wartości, jakość i niska cena - jak na takim świecie żyć? Musimy być tacy jak Wy, jak plebs, mieszkać w tych samych mieszkaniach, jeździć tymi samymi autami, nasze dzieci bawią się z waszymi a wszystko przez złodziejski postęp który wymyślił kopiowanie plików, to dzieło było strzałem w kolana wszystkich twórców. Ten co wymyślił kopiowanie plików nie jest z nami, jest przeciw nam, to on nas zrównał z plebsem i to on zmusił nas do szukania innych sposobów zarabiania, do bycia bardziej kreatywnym, lepszym a zarazem tragicznym, bo jakość równa się = więcej osób chce to mieć, więcej osób ma to za darmo.
    Jako twórca nie martwię się tym co mam, boli mnie to czego nie mam, ten brak sprawia, że trudno mi tworzyć prosto z serca. Muszę walczyć o swoje aby podziały klasowe nigdy nie umarły.
  • 2012-03-01 11:11 | plecak

juz odpowiadam: dol na srodku pola wykopie jesli ktos mnie o to poprosi, albo kiedy sam uznam to za zasadne. w drugim przypadku nie oczekuje zaplaty, w pierwszym dostaje zlecenie od wlasciciela.

pisarz nie dostaje zlecenia od czytelnika. nie wie, czy jego ksiazka ma szanse na realna sprzedaz. jesli w to wierzy, to - dzisiaj - wystawi swoja prace w internecie (upraszajac) i zarabi tyle, na ile wyceniaja ja czytelnicy.

jesli nikt nie kupuje, to znaczy, ze dla oplacenia rachunkow powinien zajac sie czyms innym. tylko tyle i az tyle.

dotychczasowa sytuacja byla taka, ze ksiazke od pisarza kupowal wydawca (znow, upraszczajac) i uzywajac swoich wplywow (np przez rozwiniety marketing) wpychal ja ludziom do reki za duze pieniadze. autor dostawal ochlapy na poziomie 1%, ale tez nie mial alternatywy, bo nie istanily zadne inne kanaly dystrybucyjne.

raz jeszcze zaznacze, ze 'moja praca' nie bierze sie z mojego widzi-misie. nie mozesz wyjechac na pustynie i postanowic: od dzisiaj sprzedaje piasek! to moja praca, nie wolno mnie okradac!

rozumiesz, ze wpierw musi byc realne zapotrzebowanie na prace? zapotrzebowanie generowane przez klienta ostatecznego?
    a jesli takiego zapotrzebowania nie ma, a ty dopiero starasz sie je wykreowac, to oczywista praktyka jest, ze musisz przekonac innych do swojej wizji. ale za wlasne pieniadze, nie moje.

litosciwie czytam i widze, ze zyjesz w xix wieku. zobacz sobie jak wyglada terazniejszosc i wejdz na kickstarter.com. o radiach internetowych tez pewnie nie slyszales, bo wiedzialbys, ze sa bezplatne i w pelni legalne.
    chomikuj nie zarabia na powielaniu i sprzedawaniu nielegalnych utworow, a na dostarczaniu przestrzeni dyskowej - analogia bylaby spoldzielnia mieszkaniowa, ktora chcesz obciazyc za to, ze w jednym z tysiaca mieszkan diler pakuje dzialki. albo wlasciciela autostraty za to, ze ktos wiezie trupa w bagazniku.

na koniec podkresle: w zadnym miejscu nie napisalem, ze za zlecona(!!) prace nie nalezy sie zaplata. jesli w bezplatnym radiu internetowym uslysze ciekawy kawalek, a chce go sluchac na okraglo, to kupuje plyte. mam ich ponad 300. ksiazek 4 szafy. na szeroko rozumiana kulture wydalem majatek, nowe auto jak nic. ale zaplacilem tylko za to, co moglem wczesniej sprawdzic i co odpowiadalo moim potrzebom.
    no i cena. jesli album jest kiepski, a podobaja mi sie tylko dwie piosenki, to kupuje je na itunes po .99c - bo tyle sa dla mnie warte, wypelniacz albumu traktuje jak bezwartosciowe trociny.

nie napisalem tez nic pozytywnego o czerpaniu zyskow z cudzej pracy. drukowanie i sprzedawanie bez zezwolenia to kradziez, realna strata, bo ktos jednak to kupil (bardzo istotne!!) i pieniadze trafily do mojej kieszeni. pytanie, ile musialbym oddac autorowi, aby nie czul sie okradziony. 1% wystarczy? troche malo, co?

internet zapoczatkowal istotna zmiane w sposobie myslenia: siegajac po dziela mam wybor: moge zaplacic, albo piracic. wierz mi, ze ludzie w swojej naturze maja potrzeba odwzajemnienia sie za uzyskane korzysci. zobacz tutaj http://www.humblebundle.com/ , na samym dole pokazane jest ile zaplacono za 3 smieszne gierki. mozesz dac 10c, mozesz 2000$. srednio wychodzi 5$ i to jest realne cena. te same pozycje, sprzedawane osobno, w sklepie, kosztowalyby 12-20$ i spotkaly z 10x mniejszym popytem.

dalej, np autor alechemika wypowiedzial sie jednoznacznie na swoim blogu: wspieram piratebay, niech ludzie piraca, bo nakreca to zyski z edycji papierowych. bo piractwo to tez reklama. to zwiekszona rozpoznawalnosc. to brak realnych strat (potwierdza to raport z 2010 przytgotowany na zamowienie amerykanskiego kongresu, juz nie chce mi sie szukac linkow).

ale o tym mozesz przeczytac tutaj:
    http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1524475,1,stare-metody-tuska-zawiodly-czas-na-nowa-polityke.read

wiekszosc starszych ludzi nie rozumie internetu. nie oddychaja nim. widza zagrozenie dla swoich zarobkow. ale spokojnie, poczekamy. za 10 lat zaczniecie wymierac, a paria piratow stanie sie realna sila polityczna.
  • 2012-03-01 11:13 | Ryszard314

Trzeba zrewidować pojęcie własności prywatnej. Myślę, że nadchodzi nowy system społeczny, w którym "wszystkim według potrzeb" (w odniesieniu do informacji oczywiście. Niektórzy wydawcy już tak robią. Pewne wydawnictwo podpisało ze mną umowę na rozdział do książki za niewielką kwotę. Książka się ukazała (chyba już dodruk) a pieniędzy nie zobaczyłem. Nie będę się pieniaczył, bo kwota nie tak duża, ale za to z czystym sumieniem pobieram to, co jest dla mnie przydatne, bo nie na wszystko mnie stać (błędne koło). Przy okazji: dlaczego e-booki są tak drogie jak książki papierowe? A może pominąć wydawców i każdy, kto chce sprzedać swoje dzieło (książkę, artykuł, może inne wytwory) niech je umieści na "straganie elektronicznym" (pewnie można coś takiego powołać do życia) i pozwoli się targować potencjalnemu nabywcy ?
  • 2012-03-01 12:51 | Liss

Ależ ja świetnie rozumiem, że praca jest sensowna wyłącznie w sytuacji, kiedy jest na nią zapotrzebowanie. Może rzeczywiście w dużym uproszczeniu potraktowałam Twoją wypowiedź.
    Napisałam jednak, że też nie podoba mi się istnienie wydawnictw w takiej właśnie formie i przydałaby się solidna zmiana, bo jako odbiorca dzieła wolałabym zapłacić autorowi niż rzeszom pośredników. Ponadto też zwykle najpierw zapoznaję się z książką czy płytą po czym kupuję, bo jak słusznie zauważyłeś jak się pozbiera te wydatki to nawet niezły samochód można by kupić. Są też na przykład książki nieosiągalne w naszym kraju i dopóki nie zdobędę oryginału posługuję się wersją nielegalną. Ale nie jest to mój powód do dumy.

Natomiast pozwól, że wyjaśnię Ci, co mnie tak strasznie denerwuje: jest ogromna rzesza ludzi (nie mam na myśli Ciebie), którzy uważają, że żądanie pieniędzy za jakikolwiek wytwór "intelektualny" jest nie fair i gdyby nawet te nieosiągalne książki zaproponować im za 5 zł w legalnej wersji - i tak nie chcieliby zapłacić.
    Co więcej, rozumiem również mechanizm polegający na promocji poprzez dostępność różnych "spiraconych" kawałków w internecie (o czym zresztą już pisałam powyżej).

A wracając do tematu głównego - trochę za mocne i nie do końca udane jest porównanie chomika do właściciela autostrady itd. Głównie z tego powodu, że uważam właścicieli chomika za niesamowitych spryciarzy, którzy wpadli na genialny pomysł wykorzystania kulawego w naszym kraju prawa. Budując autostradę nie zakładasz, że będzie nią jeździć banda morderców z trupami w bagażniku, natomiast udostępnianie miejsca na serwerze dość jednoznacznie wiąże się z tym, do czego będzie to służyć.
    Ale czy zdołam umrzeć już za 10 lat nie jestem w stanie Ci zagwarantować, może nawet dotrwam do końca tego XIX wieku ;)
    Pozdrawiam
  • 2012-03-01 13:35 | mehow

Słabo mi sie robi jak czytam takie pseudointelektualne tłumaczenia w imię jakiej ideologii podpieprzyłem komuś coś. W problemie z chomikiem i jemu podobnych platformach nie chodzi o to, że jakiś studencina ściągnął sobie podręcznik, tylko o to, że 95 procent użytkowników pobiera za darmo wszystko to za co według wszelkich norm moralnych należy płacić. Przecież zrobienie filmu, stworzenie gry, napisanie programu, nagranie muzyki kosztuje. To że producent zarobił już wystarczająco dużo na „frajerach” nie daje mi prawa okradania twórcy. Wystawiając twórców na łaskę odbiorców, zapłacenia lub nie, cofniemy się do czasów trup artystów ulicznych jeżdżących wozami z miasta do miasta. Chociaż nawet to by się nie udało bo znalazł by się ktoś nagrał ich z partyzanta i wrzucił na chomika. Ludzie nie są dobrzy, jak maja wybór za cos zapłacić albo mieć to za darmo wybiorą to drugie. Sam korzystam chomika (niestety jestem słabym człowiekiem, ale nie jestem hipokrytą) i widzę że jest coś nie tak, chyba z rok nie byłem już w kinie a z repertuarem jestem na bieżąco, z muzyką podobnie i nie będę ściemniał, że chodzę często na koncerty.
  • 2012-03-01 13:44 | plecak

dziekuje za odpowiedz, moze faktycznie zagalopowalismy sie za daleko, chociaz wizje swiata mamy podobna :)

oczywiscie, nalezy edukowac (nie karac!) tych, co chcieliby wszystko za 0 (zero). ale tez nalezaloby sie zastanowic kim sa ci ludzie i dlaczego tak sie zachowuja.

badania nie zaskakuja:

mlodziez bez zrodla dochodu: i tak nie zaplaca - a przynajmniej rozwina sie, co pozwoli na lepsza prace w przyszlosci -> pieniadze wystarczajce do placenia za dziela.

osoby bez swiadomosci szkodliwosci zjawiska - tylko jak takim przetlumaczyc, skoro w glowie tabula rasa. edukacja, bo agresja prowadzi do buntu i utrwalenia zjawiska. edukacja przez kontakt z tresciami. jak inaczej?

ludzie, ktorzy nie maja za duzo $$, a nie chca czuc sie wykluczeni spolecznie.

ludzie, ktorzy nie maja dostepu do legalnych tresci ze wzgledow niezaleznych (cyrki licencyjne, braki w sklepach, utrudniony dostep itp)

ludzie o specyficznych pogladach (bunt przeciw korporacjom, potrzeba wolnej wymiany wszystkiego itd)

ludzie, ktorzy szukaja sposobu na przetestowanie produktu przed zakupem.

jak widzisz, polowe wymienionych przypadkow daloby sie wyeliminowac przy pomocy nowoczesnych metod dystrybucji.
    np w usa piractwo spadlo do minimalnych rozmiarow od czasu popularyzacji itunes czy serwisow abonamentowych pokroju spotify/netflix, gdzie za rownowartosc 1h pracy (przy minimalnej placy!!) dostaje sie nielimitowany dostep do milionow dziel audio/video przez super latwy interface, z dowolnego urzadzenia.

a co sie dzieje u nas? dla uzycia spotify w naszym kraju trzeba oszukiwac dostawce uslugi stosujac VPN/proxy (upraszczajac, dostawca widzi nas jako mieszkanca np niemiec). platnosc przez paypal, znow, dla ukrycia kraju pochodzenia. a dlaczego? bo lesne dziadki z zaiksu trzymaja sie za stolki, jeczac o obronie ucisnionych artystow.
    tylko kto kogo uciska?

ale to juz ustalilismy :)

pozdrawiam.
  • 2012-03-01 14:00 | plecak

jeszcze odnoszac sie do samego chomika.

mysle, ze pierwotna idea byla sluszna. popularnosc dropbox, icloud, skydrive i innych seriwsow 'w chmurze' pokazuje, ze jest zapotrzebowanie na podobne uslugi. dlaczego u nas przybralo to obecna forme? przypominam sobie niedawna awanture o wyremontowany most, ktory otworzyli sobie sami kierowcy, poniewaz magistrat spoznial sie z odbiorem o kilka miesiecy.
    liczac koszty czasu/paliwa dla calego ruchu przekierowanego z odcinka, strzelam w ciemno, ze byly one wieksze jak utrzymanie opieszalych urzednikow przez caly rok.
    jest pewien prog cierpliwosci spolecznej, za ktorym nastepuje przeskok do mniej legalnych, chociaz zdroworozsadkowych rozwiazan.
    bez patologii na naszym podworku nie byloby dzisiejszego chomika - i to od nich nalezaloby zaczac sprzatenie i krytyke.
  • 2012-03-01 14:11 | Wafel

Ciekawa audycja polityczna
    http://www.youtube.com/watch?v=eGvF6beCXvU
  • 2012-03-01 14:56 | broncoMx

Skoro uważasz że korzystanie z chomika jest tak niemoralne to skończ z tym zamiast wstawiać umoralniające frazesy kiedy sam też korzystasz.
  • 2012-03-01 15:19 | mehow

Staram się, ale przychodzą takie dni gdy jestem w domu, i chciałbym obejrzec coś fajnego, telewizja odpada, w kinie akurat nic nie ma i wtedy szatan szepcze mi do ucha "chomik"....:) Z muzyką jest podobnie, łatwość i szybkość z jaka można wszystko znaleźć potrafi stopić moje opory moralne. Jak mówiłem jestem człowiekiem ze słabościami, pośrednio przyznaje sie na forum do kradzieży, ale nigdy nie wyjdę na ulice i nie będę domogał się praw, które pozwolą mi korzystac za darmo z cudzej pracy.
  • 2012-03-01 15:25 | rem

Szukałem kiedyś na YouTubie pewnego polskiego filmu z lat 70. Nie znalazłem, ale Google wyrzucił mi ten tytuł na Chomiku. Chomik zażądał kilku złotych SMS-em za ściągnięcie. Zapłaciłem, ponieważ odpowiadała mi i cena, i forma płatności (bez rejestracji, podawania nazwiska, numeru karty kredytowej itp.).

Gdyby właściciel praw autorskich udostępnił ten film w taki sam sposób, to moje kilka złotych trafiłoby do jego kieszeni. Widocznie jednak nie jest tym zainteresowany. Cóż, aby stworzyć taki portal, trzeba się trochę wysilić, a po co. Łatwiej wynająć jakąś szemraną kancelarię prawną, aby szantażowała tysiące internautów (zresztą niezgodnie z prawem), żądając okupu w zamian za niewytoczenie procesu sądowego, albo ścigać wiejski dom kultury spod Białegostoku, który przyznaje "Oskary ludowe" babciom za wycinanki, bo nazwa "Oskar" jest zastrzeżona przez Amerykańską Akademię Filmową ("Oskar ludowy" upamiętnia wprawdzie etnografa Oskara Kolberga, ale to dla "obrońców własności" nie ma żadnego znaczenia; ciekawe, co teraz będzie z ludźmi noszącymi to imię – czy też muszą płacić Amerykanom tantiemy?)

Wracając do filmów: powiązany z Gazetą.pl serwis Kinoplex oferuje filmy do wypożyczenia. Nie udało mi się jednak ustalić, ile się tam płaci i w jaki sposób, bo ani w regulaminie, ani w sekcji "jak to działa" nie ma takich informacji. Aby to sprawdzić, trzeba się najpierw zarejestrować. Sorry, ale to nie jest poważne traktowanie klienta. Dlatego następnym razem moje pieniądze znów pewnie trafią do Chomika, nie – do Gazety.pl.

Absurdalne są też ceny e-booków. Wszyscy wiemy, że główną przyczyną piractwa były zbyt wysokie ceny gier, oprogramowania, filmów i muzyki. Koncernom z jakichś powodów zależało jednak, aby rynek piracki powiększył się o nowy sektor – e-booki. Bo inaczej książki w wersji elektronicznej kosztowałyby 5 złotych, nie 40. Sam bym je wtedy kupował tuzinami, zwłaszcza że nie zajmują miejsca na półce. Nie rozumiem, dlaczego miałbym wydawać na czytnik 1200 złotych, a potem jeszcze na e-booki po 30-40 złotych. 1200 złotych wystarczy mi spokojnie na kilkadziesiąt książek papierowych i regał w IKEI ;-)
  • 2012-03-01 16:04 | Wojtek-1942

Bardzo to właściwe. Ale może odpowiesz na moje wątpliwości. Zobacz pierwszy wpis na ten temat.
    Z poważaniem W.
  • 2012-03-01 17:39 | mehow

No więc ciężka sprawa, ale ja rozumiem to tak. Kupiłeś książkę, jest twoją własnością i możesz ją dać komu chcesz. Dajesz ją i już jej nie masz. To tak jakbyś kupił młotek powiesił parę obrazów, stwierdził, że jest ci już nie potrzebny i dał sąsiadowi. Natomiast jeżeli udostępniasz w sieci "produkt elektroniczny" (wielokrotnie powiela-lny) to dajesz go setce ludzi, jednocześnie nadal go mając. Ci wszyscy ludzie mają doskonały produkt nie płacąc za niego twórcy. Tworzy się układ w którym wszyscy są szczęśliwi oprócz twórcy, bo ty masz nadal produkt, ludzie mają produkt tylko twórca nie ma pieniędzy.
  • 2012-03-01 17:53 | mikesz

Musimy powiedzieć ostre zdecydowane "nie" wszelkiego rodzaju poplecznikom kapitalizmu.
    Wszystko musi być wspólne i za darmo,tak jak w komunizmie.

Towarzysz Marks
    Niech żyje.
    Niech żyje.
    Niech żyje
  • 2012-03-01 20:31 | MindStorm

Nie rozumiem czemu Pan robi aluzje do komunizmu w odniesieniu do wypowiedzi Pana o nick-u rem. Ten Pan nigdzie nie napisał, że wszystko musi być wspólne i nie należy się nikomu żadna zapłata czy coś podobnego. Daje jedynie do zrozumienia, że ceny jakie żądają sobie pośrednicy są jego zdaniem za wysokie. W zgodzie z gospodarką rynkową jeśli ktoś uznaje, że dany produkt jest za drogi to nie będzie go kupował i pójdzie gdzieś gdzie oferują go taniej i tak właśnie postępuje owy Pan. Proste. Już parokrotnie wypowiadałem się pod podobnymi artykułami, że biorąc po uwagę zarobki w naszym kraju poziom cen tzw. dóbr kultury jest mocno zawyżony. Argument, że jeśli kogoś stać na komputer to stać go na te wszystkie dobra do mnie nie przemawia. Komputer to jednokrotny wydatek. W tej chwili taki wydatek nawet nie musi być szczególnie duży jeśli kupujemy sprzęt z dolnej półki, a jest on wystarczający do konsumowania filmów/muzyki/książek (gier już niekoniecznie, przynajmniej tych najnowszych). Tymczasem gdyby za każdy obejrzany film, każdą przeczytaną książkę, każdy odsłuchany album płacić po te paredziesiąt złotych to w ciągu każdego miesiąca trzeba byłoby wydać parokrotnie razy więcej niż wynosi cena komputera. Nawet gdyby całkowicie by wyeliminowano możliwość dzielenia się tego typu dobrami to nie zwiększyłoby to znacząco sprzedaży w naszym kraju. Potrzebny jest nowy model biznesowy, który z jednej strony zapewni dochód wytwórcom treści oraz umożliwi szeroki dostęp do owych treści. Jak już pare osób tutaj zauważyło pewnym wyjściem wydaje się rozpowszechnienie usług strumieniowania o ile ich cena wynosiłaby np. tyle co opłata miesięczna za internet. Moim zdaniem kompromis jest możliwy aczkolwiek trzeba chęci z obydwu stron. Z tego co ja obserwuję organizacje zrzeszające twórcó raczej nie są taką możliwością zainteresowane. Świadczy o tym chociażby próba przeforsowania aktów prawnych w stylu SOPA/PIPA/ACTA zamiast w pierwszej kolejności rozwijanie nowego typu usług, ofert i ewentualne wsparcie ich prawem.
  • 2012-03-01 22:47 | Liss

Leśne dziadki z zaiksu rozłożyły mnie na łopatki :)
    Też czekam na nowe sensowne rozwiązania.
    Dzięki za wpis, na niektórych internetowych rzeczach rzeczywiście się nie znam (jak to w XIX wieku ;) ale radio internetowe jednak znam, więc może przetrwam.
  • 2012-03-01 23:02 | Nina

Filmy w Kinoplexie kosztują mniej więcej 6 - 9 złotych. Za sztukę. Za "wypożyczenie", na bodajże, 36 godzin - przepraszam, podaję z pamięci,nie chce mi się teraz logować i sprawdzać. Wypożyczenie filmu DVD w wypożyczalni osiedlowej kosztuje mniej więcej tyle samo i tutaj właśnie jakiś ekonomiczny dysonans mi się pojawia - kiedy wypożyczam płytkę, to ją mam fizycznie na te dwadzieścia cztery godziny, kiedy ja oglądam, to nikt więcej w tym samym czasie nie ma do danego filmu dostępu, chyba, że przyjdzie w gości. :) Dlatego cena 9 złotych mnie specjalnie nie dziwi. Ale skąd taka sama kwota w wypożyczalni internetowej, gdzie oprócz mnie, może ten sam film, w tym samym czasie, oglądać ze 199 osób? Czy przypadkiem nie powinien w związku z tym kosztować odpowiednio mniej, skoro może być masowo udostępniany?
  • 2012-03-02 15:04 | buli

ahh jak miło się czyta ak konstruktyne poparte argumentami komentarze:) aż sie boje co by było jakby taki artykuł ukazał się na gazeta.pl
  • 2012-03-02 17:08 | Wojtek-1942

Tak, to jest silny argument. Udostępniając audiobooka bezprawnie go powielam a nie pozbywam się jak książki.
    Z powazaniem W.
  • 2012-03-03 09:57 | miłośnik samochodów

Szukałem kiedyś taniego samochodu.Nie znalazłem, ale pod sąsiednim blokiem stał sobie taki, zupełnie niepilnowany.Złodziej samochodów zażądał klkudziesięciu złotych za otworzenie i uruchomienie.Zapłaciłem, ponieważ odpowiadała mi i cena, i forma płatności (bez rejestracji, podawania nazwiska, numeru karty kredytowej itp.).
    Gdyby producent samochodów udostępnił ten samochód w taki sam sposób, to moje kilkadziesiąt złotych trafiłoby do jego kieszeni. Widocznie jednak nie jest tym zainteresowany.
  • 2012-03-03 14:40 | P

Rożnica między piractwem a złodziejstwem? Gdybyś rzeczywiście "spiratował" ten samochód, to odjechałbyś sobie nim, a tymczasem pod blokiem nadal by stał ten sam egzemplarz.
  • 2012-03-03 18:02 | rem

Do "miłośnika samochodów": Twój wywód nie ma sensu nie tylko z przyczyn, o których pisze "P". Sprzedawca samochodów czy jakichkolwiek innych towarów, który utrzymywałby ceny i sposoby płatności w tajemnicy, i ujawniał je tylko tym klientom, którzy podadzą mu nazwisko i adres, stałby się pośmiewiskiem i szybko musiałby zwinąć interes.

Gdybym nie znalazł wtedy tego filmu na "Chomiku", poczekałbym, aż nada go telewizja (to jeden z tzw. klasyków, które Kino Polska lub TV Polonia wyświetlają dość regularnie), i nagrałbym go sobie na płytę DVD za pomocą domowej nagrywarki.

"Obrońcy własności" nie pierwszy raz pokazali, że są obłąkani chciwością, za to brzydzą się uczciwą pracą. Kilka lat temu robili awantury z powodu kserowania akademickich podręczników. Studenci, zamiast kupować nowe książki po 60 złotych, kserowali je za 10 złotych. "Obrońcy własności" zaczęli się wtedy domagać haraczu od punktów ksero, które na tym zarabiały. A przecież mogli sami sprzedawać swoje podręczniki w wersji "dla biednego studenta", np. jako stosy luźnych kartek, za te same 10 złotych, i jeszcze by na tym zarobili.
  • 2012-03-03 20:06 | miłośnik samochodów

Straszni, obłąkani chciwością "obrońcy własności".Powinni biednym studentom wysyłać wprost pliki z podręcznikiem akademickim, omijając wydawców.Plus, oczywiście! przelewem potrzebną kasę na wydruk i piwo.To ostatnie w ramach pokuty za brzydzenie się uczciwą pracą.Wszak napisanie podręcznika to żadna robota, ot, klepnie się to w jeden wieczór, między kęsami kawioru a butelką szampana.Biedni zaś studenci muszą to potem pracowicie, za własną kasę, kserować w pocie czoła.Koszmar!
  • 2012-03-03 22:39 | miłośnik samochodów

Gdybym nie znalazł wtedy tego filmu na "Chomiku", poczekałbym, aż nada go telewizja (to jeden z tzw. klasyków, które Kino Polska lub TV Polonia wyświetlają dość regularnie), i nagrałbym go sobie na płytę DVD za pomocą domowej nagrywarki. ""
    Gdyby - to najpopularniejsze słowo w Polsce.Gdyby mama miała ch... to by była tatą.Ale nie ma, więc ukradła sobie film z Chomika, opłacając dodatkowo jego właścicieli smsem za transfer.Transfer rzeczy, która nie jest ich własnością.A teraz mama krzyczy, ze musiała, no bo chciwi "obrońcy własności", którzy brzydzą się pracą, nie chcieli jej tego udostępnić, wtedy kiedy ona chciała...Wszak ma być już, teraz, zaraz! Kradnę, wiec wymagam! Mam mieć!
  • 2012-03-04 12:41 | P

Nikt nie odmawia autorom książek pieniędzy za wykonana pracę, ale nie powiesz nam, że ceny w księgarniach - szczególnie podręczników - nie są zbyt wyśrubowane jak na polskie warunki.
  • 2012-03-18 23:05 | Grabit' nagrabliennoje!

Internet największym triumfem bolszewików zza grobu. Okazało się, że komuna w wydaniu XXI wiecznym to władza ludu (sieciowego). Powstańcie, których dręczy ACTA, VEVO etc, etc. (żart :D )