Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Spór o kontakty Wałęsy z SB wciąż żywy

(11)
Powróciła sprawa Lecha Wałęsy. Podobno w tajnej kancelarii Sejmu znajdują się jakieś dokumenty potwierdzające jego współpracę z SB, które mają ostatecznie, po raz setny chyba, pogrążyć byłego przywódcę Solidarności (już zwrócił się o nie IPN).
  • 2012-02-29 15:00 | Slawczan

Wałęsy obrona konieczna...

Jak to katolicy (podobno)mawiają prawda was wyzwoli. Tymczasem tutaj prawdy się wszyscy boją. Nie wiem czy Wałęsa został TW ale nawet jezeli...Wytarczyło POWIEDZIEC PRAWDĘ (jeżeli tak było podkreślam): owszem, złapali mnie, uległem i podpisałem bo musiałem, maiałem dzieci, żone. Źle zrobiłem. Ale potem zerwałem, gdy byłem szefem w Sierpniu byłem 100% po stronie Solidarności, decydowałem tak by było dobrze...
    Problem w tym, że nasi bohaterowie postroili sie taaaakie piórka bohaterskie, tak spuchli, że już takiej prostej sprawy jak: podpisałem bo potrzebowałem paszport, prowadziłem badania, bez wyjazdów z tych badań nici...I normalni ludzie zrozumieli by. Każdy ma rodzinę, chce żyć...Ale oni uderzyli w takie wysokie C. ...Z wysokości swojego autorytetu obstalowywali nam nową rzeczywistość...Myśleli, ze akta zniszczone,może esbek powiedział, że zniszczone...
    I oto nagle pojawili się ci inni...stojący w trzecim rzędzie, chcący jednak być pierwszymi. Stąd to parcie na lustrację, niejeden profesor stojacy na drodze by zmalał i zniknął...Oczywiście tamci są tacy kryształowi bo byli taką ,,drobnicą" w ,,ruchu oporu", że ,,reżim" nie miał wolnych mocy przerobowych by nimi sie zająć...Stąd te depekty nieinternowania, stąd ci bohaterowie pozostający w cieniu ,,Bujaków" , ,,Kuroniów", ,,Frasyniuków". Tamtychkażdy znał (częstokroc jak się potem okazywało bezzasadnie). I stąd ta rządza by się dobrać do archiwów, ,,wyprostwoać" historie. Gdy nie można zapisać sobie wielkich czynó albo wielkości to chociaż tamte ,,wielkie"(niesłusznie zgodnie z tą logiką)należy pomniejszyć, splugawić. Wtedy się wyrówna.
    To wszystko byłoby nieistotnym zagadnieniem pasjonującym historyków ale niestety, zasługi ,,z konspiry" stały się niemal że jedyną legitymacją do rządzenia w tym kraju, nie kompetencje, nawet demokratyczny wybór nie dawał jej tak bardzo jak zasługi. A wszystko tak łatwo byłoby rozbroić. I Kaczyński nie miałby się czym pożywić...
  • 2012-02-29 16:18 | bryka

Re:Spór o kontakty Wałęsy z SB wciąż żywy

Przedzieram się przez "Cmentarz w Pradze" U.Ecco.Takie sobie.W każdym razie nie umywa się do "Imienia Róży".Mnóstwo w tym dziele jednak smacznych cytatów.Miedzy innymi.

"Aby skutecznie kontrolowac organizacje wywrotowe trzeba stac na ich czele.Lub przynajmniej ich przywódców miec na liście płac."

Nie sadzę by U.Ecco był autorem tego wskazania.To zapewne tzw "mądrośc odwieczna".
  • 2012-02-29 16:46 | kaesjot

Podzielam Twój pogląd. Taki np. Romaszewski był zdziwiony, że senatorowie nie chcą go na vicemarszałka - jak to, przecież to mu się należy jak psu zupa !!!
    Niedawno napisałem, że ci, którzy "walczyli z komuną" i dzisiaj są kryształowo czyści musieli to czynić w tak głębokiej konspiracji,iż sami nie byli świadomi swej działalności.
  • 2012-02-29 21:07 | Nostradamus

:Spór o kontakty Wałęsy z SB wciąż żywy

Wydaje mi sie.ze ktos chce udowodnic,zw to SB manipulujac Walesa przyczynilo sie do obalenia komunizmu.Wykorzystuje to rowniez Jarkacz chcac upied swoj kaczy udziec na ogniu Walesy.Co by nie bylo w przeszlosci Walesa przechytrzyl SB i to on jest bohaterem a nie jacys bracia K.
  • 2012-02-29 22:22 | Marcin

Sprobujmy przeanalizowac to co dotyczy kontaktow pana Walesy z SB.
    Pan Walesa powiedzial ze w latach 70 mogl cos podpisac. Pozniej wiemy ze dokumenty z jego tecznki kazal sobie pozyczyc i ich pozniej nie zwrocil. Wiemy tez ze podobno znalazly sie kopie tych dokumentow obecnie.
    Pan Walesa tez powiedzial ze mogly byc spreparowane jakies dokumenty przeciwko niemu przez SB. Co na podstawie tego mozna wnioskowac?
    Po pierwsze jezeli SB wzielo kogos na swojego informatora, byl on juz na ich uslugach na zawsze. Kazda proba zerwania wspolpracy ze strony zwerbowanego mogla zakonczyc sie dla niego tragicznie, nawet smiercia. Ujawnianie mechanizmow kontroli spoleczenstwa bylo jawnym wykroczeniem przeciwko systemowi, a tego ten system nie tolerowal. Szantaz w tej dzialalnosci byl chlembem powszednim. Zatem mowienie o tym ze dzialalnosc pana Walesy jako przywodcy Solidarnosci nie miala zadnego powiazania z jego wczesniejszym zobowiazaniem do wspolpracy jest czysta fikcja. Mozna tylko w ten sposob wytlumaczyc dlaczego pan Walesa nie moze sie przynac do wspolpracy. Milczenie bylo przez niego podpisane w deklaracji. Biorac pod uwage fakt iz zaslugi pana Walesy sa nieslychanie wysokie, nalezy zaniechac grzebania w jego powiazaniach z SB. Pod lupe natomiast nalezy wziac tych ktorzy takie metody stosowali wobec obywateli w tamtym systemie. Jaruzelski i Kiszczak nadal nie odpowiedzieli za swoje grzechy.
  • 2012-03-01 09:12 | bolec

Każdy, nawet średnio-inteligentny, obcokrajowiec przyglądając się temu sporowi o teczki, "obalanie" komuny (zwłaszcza, że jej nie było) musi być nieźle zdziwiony. Zdecydowana większość ludzi dobrze wie, że bez Gorbaczowa zmiany tak w PRL jak i pozostałych demoludach nie byłyby możliwe. Przypisywanie sobie tych zasług przez Polaków zakrawa na kpinę z podstawowej chociażby znajomości najnowszej historii!

• 2012-03-01 13:19 | zgred

Świadomie uczestniczyłem w naszej "Wiośnie Ludu" anno domini 1980. Kiedy dzisiaj słucham wypowiedzi np. typa nazwiskiem Cenckiewicz, bądź czytam taki wpis Marcina nóż mi się w kieszeni otwiera. Co wy naprawdę wiecie o czasach PRL-u? Opowieść, że jak SB zarejestrowała to niemal do dnia śmierci zarejestrowanego szantażowała go, jest taką bzdurą, że nie sposób przedstawiać kontrargumenty.Ale jak spokojnie się zastanowię nad dniem dzisiejszym to dochodzę do wniosku, że jestem idiotą oczekując przyzwoitości w zachowaniu ludzi. Obchodzi się dzień "Żołnierzy wyklętych", a kiedy uczcimy ofiary tych bandziorów. Mam prawo używać takiego określenia ponieważ mój Dziadek i Stryj zostali przez nich zamordowani. Wrócili z Londynu do rodziny, odbudowywać własny dom i kraj. Bandziory przyszły po pieniądze, których nie dostali. Byli bandą więc najpierw zabawiali się przypiekaniem delikwentów (zupełnie jak u Sienkiewicza) żeby na koniec zatłuc łopatami. I takich "obrońców honoru żołnierza" czcimy. Czemu musiałem dożyć takich czasów.
  • 2012-03-01 18:41 | jerzy.n19

@bolec: "...bez Gorbaczowa zmiany tak w PRL jak i pozostałych demoludach nie byłyby możliwe"
    Poruszyłeś bardzo niewygodny wątek. Nie dość, że przypominasz to "spóźnionym bohaterom", to jeszcze pomniejszasz zasługi legend wielkiego zwycięstwa nad komuną. Idę o zakład, że polemizował z Tobą nikt nie będzie, jeśli pominąć ewentualne wycieki żółci, inwektywy i temu podobne chwyty, które znamy.
  • 2012-03-01 21:15 | Marcin

@ zgred
    Tak zamieszales ze sam nie wiesz o co ci chodzi. Czy ja albo Cenckiewicz uwazamy to samo? Wydaje sie ze bronisz SB a jednoczesnie atakujesz tych ktorzy zabili dziadka i stryja, a sam nie wiesz kim byli. Pamiec o zolnierzach wykletych i stawianie znaku rownosci pomiedzy nimi a bandytami z lasu jest po prostu naciaganiem historii. Owszem byli jedni i drudzy, ale bandytow nikt nie zalicza do zolnierzy wykletych.
  • 2012-03-01 23:18 | bolec

Nie za bardzo jest o czym polemizować, gdyż takie są fakty. Gdyby Gorbaczow nie wprowadził pierestrojki, to ludzie z podziemia prawdopodobnie do dziś dnia by rozprowadzali "bibułę", a papier toaletowy byłby na kartki. Każdemu, kto ma problem ze zrozumieniem tego konceptu, proponuję spojrzeć na Kubę - Fidel dalej pisze swoje listy do narodu, a co roku na 1-maja urządzają pochód i niosą sztandary Marksa i Lenina. Jednak jako plus dodatni, polscy stoczniowcy mieliby swoje miejsca pracy - czy to nie ironia losu?

• 2012-04-03 21:37 | Artuso

wałęsa - nocna zmiana

Kiedyś uważałem że należy zostawić Wałęsę w spokoju nawet jeśli był Bolkiem. Wszystko byłoby dobrze, ale ten człowiek uniemożliwił lustrację obalając w nocy rząd Olszewskiego , dzięki czemu byli ubecy nadal rządzili i majątek narodowy został w ich łapach. To dlatego teraz jesteśmy w takiej sytuacji po 20 latach. To dlatego ci którzy nas gnębili teraz siedzą na wysokich emeryturkach a ich dzieci prowadzę dochodowe firmy i wszystko dla nich jest piękne.
    Wałęsa udowodnił zdradę podczas nocnej zmiany. Był Bolkiem i jest nadal. Piastujac urząd prezydenta decyzje podejmowali za niego komuszki za pośrednictwem Wachowskiego. Trzeba być głupcem żeby tego nie rozumieć.