Lista zawodów do deregulacji ogłoszona

(210)
Jarosław Gowin po sobotnim spotkaniu z Donaldem Tuskiem przedstawił listę 49 zawodów, do których zostanie ułatwiony dostęp dzięki deregulacji.
  • 2012-03-03 13:39 | Redakcja POLITYKA.PL

DEBATA: Będzie deregulacja 49 zawodów

A jak Państwo oceniają tę decyzję? Czy powinny zostać zniesione ograniczenia w dostępie do tych zawodów? Czy kolejne profesje powinny być obejmowane deregulacją? Zapraszamy do debaty!
  • 2012-03-03 14:05 | wicur

wpis został usunięty

.........

wpis został usunięty

.........

Re:Lista zawodów do deregulacji ogłoszona

Ale ktorych 49 zawodow?!
  • 2012-03-03 19:09 | wicur

Rozumiem, ze moge teraz zostac drukarzem papierow wartosciowych i zaczac drukowac banknoty?
  • 2012-03-03 19:28 | rumcajs

Czas najwyższy skończyć z licencjami i korporacjami wreszcie skończą się drakońskie ceny w niektórych zawodach a będzie zdrowa konkurencja .I wreszcie niektórzy urzędnicy przestaną brać łapówki za wydawanie licencji.Pochwalam to bardzo.
  • 2012-03-04 03:15 | danielasco

Sadze ze jest to dobry komentarz to pomyslu deregulacji. W Polsce istnieje za wielka i za bardzo balaganiarska regulacja,wiele pomyslow regulacyjnych nalezaloby odlozyc do lamusa bo zycie pisze juz inne scenariusze na codzien. Regulowanie naszego zycia stwarza niezwykle pole do kombinacji.Uproscmy zycie co nie znaczy, ze powinnisci byc poblazliwi dla wszelkiej masci oszustow.Deregulacja nie rowna sie zielonemu swiatlu dla cynizmu i bylejakosci.
  • 2012-03-05 13:16 | wp.krzysztof

Idea sama w sobie słuszna, tyle, że diabeł tkwi w szczegółach. Moim zdaniem to czysto populistyczne zagranie, którego skutki gospodarcze moga być opłakane.

Przykład: zarządca nieruchomości (zawód który wykonuję od 10 lat)
    W obecnym stanie prawnym nie można powiedzieć, ze dostęp do zawodu był utrudniony. Bez egzaminu państwowego, jednoetapowe postępowanie nawet bez udziału zainteresowanego, w którym komisja stwierdza na podstawie złożonych dokumentów, czy dany kandydat spełnia wymogi ustawowe. Jedyny wymóg to wyższe wykształcenie kierunkowe lub studia podyplomowe zawierające minimum programowe. Gdzie tu jest utrudniony dostęp ? Że studia trzeba ukończyć - no trzeba, bo to trudny zawód do wykonaywania którego potrzebna jest szeroka wiedza z zakresu gospodarki nieruchomościami, prawa budowlanego, prawa lokalowegpo, podatkowego, ksiąg wieczystych, hipotek, ekonomii nieruchomości (ok. 45 ustaw).

Obecnie miń. Gowin zaproponował harakiri: Zarządcą może być osoba, która nie ukończyła szkoły podstawowej, która nawet nie musi wykazać sie umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Gratuluję poczycia humoru. Czy o taką deregulację chodzi ?. Dlamnie to czysty populizm.

Ja wykonuje ten zawód od 10 lat. Od 10 lat realizuję ustawowy wymóg podnoszenia kwalifikacji (obowiązkowe szkolenia)to jest kilka dni w roku. Muszę na bierząco śledzić wszelkie zmiany w tych dziedzinach prawa które dotyczą wykonywanego zawodu. I nie powiem, ze wiem już wszystko.

Jeszcze raz powtórzę, Idea jest słuszna. Tam gdzie dostę do zawodu utrudniają korporacje zawodowe trzeba coś zrobić aby kazdy kto posiada stosowne wykształcenie miał możliwość rozpoczęcia pracy w zawodzie. Ale otwieranie zawodu w ten sposób, że dosłownie każdy, bez względu na posiadaną (lub nie) wiedzę i kwalifikacje będzie mógł go wykonywać to po prostu absurd.

Ciekawe, czy otworzy na tych samych zasadach zawód chirurga, architekta, pilota ????
  • 2012-03-05 23:51 | janozi

Zgadzam się z wp.krzysztof co do zasady likwidacji absurdalnych regulacji w niektórych zawodach, ale w przypadku licencji zarządcy nieruchomości dzisiejsze minimum programowe i wymogi przyznawania licencji przez ministra jest tylko potwierdzeniem wiedzy i umiejętniości kandydata i to nie żadna korporacja weryfikuje przyznawanie uprawnień.Licencja jest tak dostępna jak matura dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej i nikt jej niedereguluje, aby łatwiej dostać się na studia, a przecież dla niektórych brak matury ogranicza przyszłościową karierę i wymarzoną pracę, gdzie wymaga się wyższego wykształcenia.
    Ciekawe jest to, czy państwo weźmie na siebie odpowiedzialność za tragedie, które wystąpią na skutek dopuszczenia do zawodu ludzi bez minimum wymaganej wiedzy.
    Zressztą pomysłodawcy deregulacji z argumentacją, ponieważ ponieważ twierdzą, że tam gdzie zawód jest na styku aparatem państwowym zawody regulowane powinny funkcjonować - a przecież w zawodzie zarządcy wielokrotnie mamy z państwem do czynienia.
  • 2012-03-11 13:03 | veritas II

Należy dodać, że de facto w 90 % nieruchomości zarząd pełnią właściciele, od których nie wymaga się żadnych szczególnych kwalifikacji; właściciele nie zatrudniają zarządców, ale firmy zarządzające, których właściciele nie muszą mieć licencji; firma zarządzająca, żeby utrzymać się na nieruchomości (niezła kasa!), wykona każde polecenie zarządu właścielskiego. Licencje tak naprawdę wymagane są bezwzględnie przy zarządzaniu nieruchomościami publicznymi, prywatny właściciel może robić, co chce.
    Oczywiście są właściciele, którzy chcą i umieją wykorzystać wiedzę licencjonowanego zarządcy - ale wiedzę mozna mieć bez licencji - zwłaszcza, że dużą ich część nadawano kiedyś za tzw. staż pracy.
  • 2012-03-22 09:28 | grzegorz

Rozumiem,że pan mówi o zarządcach nieruchomości mieszkaniowych(komunalne,państwowe)lub użyteczności publicznej i słusznie, że tam są zatrudniani ludzie z wykształceniem kierunkowym,to jest w dużym procencie gwarancja, ze zarządca ma wiedzę z różnych dziedzin : Prawa,różnego rodzaju ustaw,rozporządzeń,wiedzę dotyczącą rynku nieruchomości itd. jeżeli pan uważa, że wykształcenie kierunkowe jest nie potrzebne to proszę bardzo niech wejdą do zawodu ludzie nie odróżniający uchwały od ustawy czy rozporządzenia. A co do właścicieli prywatnych różnego rodzaju nieruchomości to rynek wymusi na nich zatrudnienie ludzi kompetentnych, którzy zarobią dla nich pieniądze na nieruchomościach propozycja gowina pozwoli im za marne grosze zatrudnić ciecia do zarządzania, droga wolna niech cieć z takim właścicielem, biorą ceny najmu z sufitu,niech niech nie przestrzegają swoich zobowiązań,wobec własnych klientów, bo nie mają pojęcia o regulacjach prawnych. Zawód to wiedza plus doświadczenie,a ustawa gowina stwarza możliwości dla leni i tumanów, którym nie chce się uczyć i będą metodą prób i błędów improwizować, jak się uda to dobrze jak się nie uda to trudno znajdzie inny "zawód" w którym można być dyletantem. Jak widać nasz rząd chce powielać absurdy które sam we własnym gronie uprawia,ministrem sprawiedliwości jest człowiek bez wiedzy prawniczej,to teraz brakuje jaszcze tego żeby na doradców zatrudniał ludzi bez wykształcenia i wiedzy, ta sama zasada którą ma wprowadzić osławiona deregulacja
  • 2012-03-22 10:27 | grzegorz

Rozumiem,że pan mówi o zarządcach nieruchomości mieszkaniowych(komunalne,państwowe)lub użyteczności publicznej i słusznie, że tam są zatrudniani ludzie z wykształceniem kierunkowym,to jest w dużym procencie gwarancja, ze zarządca ma wiedzę z różnych dziedzin : Prawa,różnego rodzaju ustaw,rozporządzeń,wiedzę dotyczącą rynku nieruchomości itd. jeżeli pan uważa, że wykształcenie kierunkowe jest nie potrzebne to proszę bardzo niech wejdą do zawodu ludzie nie odróżniający uchwały od ustawy czy rozporządzenia. A co do właścicieli prywatnych różnego rodzaju nieruchomości to rynek wymusi na nich zatrudnienie ludzi kompetentnych, którzy zarobią dla nich pieniądze na nieruchomościach propozycja gowina pozwoli im za marne grosze zatrudnić ciecia do zarządzania, droga wolna niech cieć z takim właścicielem, biorą ceny najmu z sufitu,niech niech nie przestrzegają swoich zobowiązań,wobec własnych klientów, bo nie mają pojęcia o regulacjach prawnych. Zawód to wiedza plus doświadczenie,a ustawa gowina stwarza możliwości dla leni i tumanów, którym nie chce się uczyć i będą metodą prób i błędów improwizować, jak się uda to dobrze jak się nie uda to trudno znajdzie inny "zawód" w którym można być dyletantem. Jak widać nasz rząd chce powielać absurdy które sam we własnym gronie uprawia,ministrem sprawiedliwości jest człowiek bez wiedzy prawniczej,to teraz brakuje jaszcze tego żeby na doradców zatrudniał ludzi bez wykształcenia i wiedzy, ta sama zasada którą ma wprowadzić osławiona deregulacja""
  • 2012-05-03 08:01 | jarek

Panie Kochany prcujacy jako posrednik w obrocie nieruchomosciami.
    2 razy w zyciu skorzystalem z waszego posrednictwa (Warszawa) i wiem jak wasze posrednictow wyglada. Za kazdym razem byly to inne agencje(zeby uciac wszelkie komentarze ze akurat trafilem na mizerote) i za kazdym razem byl to ten sam styl obslugi: calą robote posrednika wykonywala Pani na stażu a podczas zakupu mieszkainia pojawil sie Wielki jego mosc z licencja zeby przy jego obecnosci zostala podpisana umowa ktora standardowo mozna sciagnac z netu. No i oczywiscie zapytalem dlaczego za taka smieszna obecnosc mam zaplacic ja 10 tys zl i osoba ktora sprzedawala mieszkanie tez 10 tys zl- razem 20 tys za: pani na stazu pokazala mieszkanie cytuje: "o tu sa dwa pokoje a tu kuchnia..." na co Pan z licencja powiedzial: płaci Pan za to ze obsluzyl Pana licencjonowanuy posrednik" hahaha prawdziwa okazja za 20 tys Ani ja ani kobieta sprzedajaca mieszkanie bylismy zrozpaczeni. Kochani posrednicy w 100% popieram deregulacje GOWINA wreszcie otworzy sie rynek a Wam utną zyski !!! dlatego czujecie smród przy ... :) a co do pytania pana z gory czy każdy moze pelnic role posrednika: TAK nawet dziecko po podstawowce umie pokazac mieszkanie tylko moze wtedy nie 20 tys bedzie to kosztowalo a 2 :) dziekuje pozdrawiam :)
  • 2013-04-12 12:54 | posrednik

No i oczywiscie zapytalem dlaczego za taka smieszna obecnosc mam zaplacic ja 10 tys zl....
    "Nie mogę sie powstrzymać, żeby nie skomentować takiego paplania. Przecież pośrednictwo jest dobrowolne. Ktoś Cię zmuszał, żeby aż dwa razy brać do pomocy pośrednika? Skoro, to taki dobry i prosty biznes, to otworzysz pewnie własne biuro i będziesz pośredniczył za 100 zł od głowy? Trzeba być strasznym niedorajdą, żeby dwa razy iść do biura nieruchomości zamiast samemu sobie poszukać mieszkania, albo samemu sprzedać. Łatwo pisać takie bzdury. Pewnie mieszkasz w komunalnej budzie i w życiu nie widziałeś pośrednika na oczy."No i oczywiscie zapytalem dlaczego za taka smieszna obecnosc mam zaplacic ja 10 tys zl i osoba ktora spr"
  • 2012-03-03 15:54 | Rmp

Ano decyzję oceniam bardzo negatywnie.
    Deregulacja może spowodować pojawienie się w wymienionych branżach osób kompletnie do tego nie przygotowanych!
    Wszystkie ww zawody nie były zablokowane i nie są, tylko aby dołączyć do danej grupy zawodowej trzeba było poświęcić odpowiednią ilość czasu, zdać egzaminy, zaliczyć staż i uzyskać licencję/pozwolenie czy certyfikat. Teraz pojawią się osoby "coś wiedzące" ale zupełnie nie wtajemniczone, których weryfikacja na rynku pracy może być okupiona łzami wielu osób... ich klientów lub innych ofiar.
    Ponadto, skoro np. pośrednik nieruchomości może być osobą po szkole podstawowej, to po co w ogóle utrzymujemy wyższe uczelnie? Jak deregulujemy, to po całości!
    Panie Ministrze, pocisnął Pan z tą listą...
  • 2012-03-03 18:07 | ana

Największy problem pojawi się gdy pani bibliotekarka pomyli regał z książkami i wyda nieodpowiednią
  • 2012-11-26 11:43 |

Dotarcie do wskazanej przez czytelnika książki to nie problem, ale widzę większy problem : w poziomie świadczących usług np.: w odnalezieniu informacji / w miarę szybko / z muzyki, fizyki kwantowej, bitew z I-szej wojny światowe, prawa cywilnego, chemii organicznej czy pedentologii itd. Czytelnik czeka i wymaga. Mogę jedynie pogratulować odwagi cywilnej osobom chcącym zatrudnić się w bibliotece. Szybko można z siebie zrobić barana. Mam poza sobą 30-letni staż pracy i wiem o czym mówię. Powodzenia
  • 2012-03-03 18:28 | Zofia

Co to ma znaczyc ? Uwazam, ze sa zawody wymagajace kompetencji. Staze powinny byc platne przez instytucje zatrudniejace stazystow a nie przez spoleczenstwo. Wiele zakladow wymaga od stazysty doswiadczenia zawodowego co jest niezgodne ze stazem. Staz powinien sluzyc do poglebiania doswiadczenia zawodowego a nie do pracy darmowej u jakiegos pracodawcy. W budzetowce tez sa zatrudniania nagminne stazystow. W gminach wojt i radni bez zadnej kontroli funduja sobie nagrody, premie, trzynastki a w urzedzie haruja darmo stazysci. Kiedy to skonczy sie ? Moze za to wlasnie wezmie sie NIK ?
  • 2012-03-03 18:39 | staan

B.dobry początek Ministra i jego rządów - to opinia olbrzymiej większości społeczeństwa - proszę o więcej. A do autora komentowanej opinii.
    Myślę ,że Twoje ,NIE> wynika z przynależności do tej korporacji - równie szczelnej jak i bezczelnej w swojej formie. Znam wielu po prawniczych studiach niemogących zrobić aplikacji właśnie z tego powodu. A tak dziwnie się składa , iż rodzinka nigdy nie miała "pod górkę" - aplikacja , egzaminy itp, itd (przykładów jest wiele)!?!
  • 2012-03-05 11:11 | onyx155

rozumiem waszą uciechę ale czy ktoś się zastanawiał , że taki pośrednik który chciał pracować w zawodzie skończył przykładowo w zeszłym roku praktyki i na całe studia wydał ponad 6 tys zł ????? czy koś myśli o tych ludziach którzy chcieli pracować i się wykosztowali?? to inni młodzi którzy wydali pieniądze są mniej ważni od tych którzy teraz kończą studia?? Pracuję w jednym z deregulowanych zawodów. Zaakceptowałabym tę ustawę natomiast najpierw niech oddadzą mi wszystkie pieniądze które włożyłam i rekompensatę za ponad dwa lata straconego czasu !!!!!!
  • 2012-03-05 13:03 | Marcin

Właśnie jestem na drugim semestrze studiów podyplomowych na Zarządce nieruchomościami..
    Cała sprawa jest dla mnie o tyle przykra że musiałem zaciągnąć kredyt studencki aby pozwolić sobie na tę "przyjemność", tylko kto będzie interesował się takimi osobami jak My? Ilu nas będzie w całej Polsce kilka tysięcy?

Nie ma to jak dostać po dupie za próbę zwiększania swoich kompetencji, trzeba było jechać na wakacje..
    Brakuje mi słów aby komentować całą sytuację.
  • 2012-03-06 07:47 | Druid

Oczywiście, a kurs kwalifikacyjny kierowcy zawodowego to 8500 złotych. Jak nie dostanę pracy to " kto mnie zwróci"? Oburzająca jest Twoja indolencja. Zdobyłaś wiedzę, umiejętności więc masz przewagę na rynku pracy.
  • 2012-03-22 11:00 | grzegorz

To błędne myślenie - wykosztowałaś się to jedno,praca, żeby się nauczyć to drugie, a świadomość, że masz wiedzę i możesz z niej korzystać to trzecie. wolisz wykonywać ten zawód nie mając wiedzy? Wiem jak to było kiedy nie trzeba było mieć kwalifikacji w tym zawodzie(pośrednik) wolna amerykanka status tej roboty - nie zawodu- żaden, opinia w społeczeństwie ; cwaniak, pasożyt. Nie było żadnych kryteriów wykonywania tego zawodu. Jeżeli ta ustawa wejdzie w życie, to nie wiem czy będzie wogóle zawód pośrednika. Ja osobiście, jak mi się będzie chciało pracować w towarzystwie nieuków, będę zawierał umowę o pomocy w znalezieniu mieszkania działki, domu, itp pobierał opłatę 100 zł od kupującego i sprzedającego za reklamę (w darmowym portalu) i przekazanie adresu, nie będę brał odpowiedzialności za transakcje (niech klient sobie weźmie prawnika, zapłaci3000zł). Wystarczy dwóch klientów dziennie, a będą tacy bo tania usługa, a stanem prawnym, czy takimi pierdołami jak wartość realna tej nieruchomości nie będę sobie głowy zawracał, 400zł dziennie przy minimalnych kosztach prowadzenia działalności? proszę bardzo żyć nie umierać.Tylko chyba nie oto chodzi w tym zawodzie.
  • 2012-03-06 00:27 | WB

Problem w tym, aby nie mylic dostępu i wymagań kwalifikacyjnych. Przysłowiowym przewodnikiem mógłby - wg ustawy - być praktycznie każdy. Tyle, ze bez sprawdzania kwalifikacji zgadzamy sie na opowiadanie bzdur bez kontroli. Tego akurat rynek nie wyreguluje, chyba, żeby mierzyć ilością zniecheconych do miasta czy nawet Polski turystów. Stad tylko krok do oskarzania o dyskryminację pracodawcy, który uwarunkuje przyjęcie do pracy znajomością zawodu. A od głupoty ubezpieczyć sie nie da.
  • 2012-03-03 18:52 | geo

Pomysł jest bardzo dobry,trzeba obciąć w końcu niektóre macki.Proszę nie zapominać że jest jeszcze coś takiego jak KPA,KPC i KPK.
  • 2012-03-03 19:55 | Kris

Widzę same komentarze ujemne. Drodzy Państwo rynek zweryfikuje fachowców, nie ma co się bać. Dodałbym do tej listy obowiązkowe ubezpieczenie aby "okupiona łzami wielu osób... ich klientów lub innych ofiar" jak pisze RMP nie miało miejsca. Odszkodowania z firm ubezpieczeniowych - "odpowiednia składka ubezpieczeniowa i kwota odszkodowania skuteczne wyeleminuje partaczy. Proste i skuteczne. Brawo Panie Premierze.
  • 2012-03-03 20:43 | mickor

A kto Twoim zdaniem zapłaci za to ubezpieczenie, geniuszu ? Świeżak po studiach, który nie wiadomo za co ma zacząć własną działalność ? Prędzej Ci palma na tyłku wyrośnie niż bank da Ci na coś takiego kredyt. Ale pan minister obiecał że będzie sto tysięcy miejsc pracy w super zawodach, więc jak ktoś jest przeciw to pewnie siedzi w spisku korporacji..
  • 2012-03-04 22:31 | Ela

Popieram w 100% pomysł i opinię, że rynek zweryfikuje fachowców. Wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialnści cywilnej również uważam za pomysł sprawdzony na zachodzie, gdzie lekarz czy adwokat musi mieć takie ubezpieczenie i "placi" za swoje błędy. Bardzo mi się pomysł tej ustawy podoba!
  • 2012-03-05 19:04 | Miron

Większość tych profesji już dawno została "otwarta". Nowe miejsca pracy = własna działalność gospodarcza w większości zawodów, dodajesz jeszcze ubezpieczenie obowiązkowe oc. Ja tu widzę wpływy do ZUS i lobby ubezpieczeniowego. Czy nie o to tak naprawdę chodzi? Pomyśl. Jak uzyskają na start kredyty nowo powstałe incjatywy bez żadnej historii? Ta "deregulacja" to temat zastępczy dla "ciemnego ludu" i zwykła hipokryzja rządzących. A dlaczego ten temat podoba się większości Polaków? Bo to zawistny naród. Pomyśl o tych co poświęcili swój czas, wydali pieniądze, zdawali egzaminy. To wszystko na nic w kontekście planowanych zmian. Wraca takie powiedzenie - "było się uczyć"! Tylko nie wiem czy jego znaczenie nie wciąż aktualne.
  • 2012-03-04 11:16 | Daniel

Ludzi nie przygotowanych???? A kto obecnie o tym decyduje... i kto tkwi w tych korporacjach....!? np.Zawody prawnicze i zachowanie tej grupy ludzi świadczy o tym jaka to patologia. Wyzwolenie konkurencji, poprawi jakość, a ludziom pozwoli na dokonanie wyboru świadczącego usługę i w adekwatnej cenie!!!
  • 2012-03-04 18:19 | pawel5151

Zaraz po wprowadzeniu licencji zarządcy nieruchomości ubiegałem się o przyyznanie licencji.Udokumentowałem prawie 20 letni staż zarządcy nier.,ukończyłem kurs zarządców nier.,napisałem pracę licencjacką,spełniłem wszystkie wymogi,ale ministerstwo licencji mi odmówiło.Jeżeli tak ma wyglądać przyznawanie licencji to dziękuję bardzo.Projekt całkowicie popieram.

Zaraz po wprowadzeniu licencji zarządcy nieruchomości ubiegałem się o przyyznanie licencji.Udokumentowałem prawie 20 letni staż zarządcy nier.,ukończyłem kurs zarządców nier.,napisałem pracę licencjacką,spełniłem wszystkie wymogi,ale ministerstwo licencji mi odmówiło.Jeżeli tak ma wyglądać przyznawanie licencji to dziękuję bardzo.Projekt całkowicie popieram.
  • 2012-03-05 13:33 | wp.krzysztof

Problem z deregulacja nie polega na tym "czy deregulować ?", lecz na tym "jak to zrobić". Jeśli tam, gdzie do tej pory obowiązywało wyższe wykształcenie kierunkowe lub studia podyplomowe z tzw. minimum programowym, dodatkowo poparte obowiązkiem podnoszenia kwalifikacji (30 godzin szkolenia rocznie) - wykreślono całkowicie wymogi w zakresie wykształcenia - tzn można nawet nie ukończyć szkoły podstawowej - to powstaje pytanie o jaki typ deregulacji chodzi. Czyżby wiedza nie była już potrzebna ? tylko "chęć szczera". To już w historii przerabialiśmy. Mamy szczęśliwie za sobą epokę w której na najwyższe stanowiska w gospodarce wystarczały kwalifikacje partyjne. Jak się to skończyło każdy wie.
  • 2012-03-05 16:54 | as

Panie pawle5151, jak można wydać licencję komuś, jeżeli zarządzanie nieruchomościamiam tego wymaga, dla kogoś kto jednym wpisem nie potrafi wyartykułować swoich racji.

wpis został usunięty

.........
  • 2012-03-17 21:50 | elkaanka

Np. w Anglii pośrednikiem nieruchomości może być każdy, jednak każda transakcja kupna/sprzedaży musi być poświadczona w kancelarii prawnej - każda ze stron musi mieć swoją kancelarię. I to prawnicy sprawdzają, czy wszystko jest OK. Pośrednik zaś zajmuje się tylko szukaniem nieruchomości na sprzedaż (nikt nie sprzedaje ich bez udziału pośrednika) i szukaniem chętnego nabywcy (też każdy szuka za pośrednictwem agenta). Żadne licencje ani określone wykształcenie nie są potrzebne. I nie słychać, a takei zasady są w Anglii od dziesiątków lat, żeby ktoś na nie narzekał.
  • 2012-03-03 15:55 | aguna

Brawo

Wreszcie !!!
    Myślę, że nie ma powodu, by po ukończeniu studiów, np prawniczych, ograniczać dostęp do zawodu adwokata!
    Czekam z niecierpliwością kiedy p. Gowin weźmie się za reformę największej w RP mafii, sędziowsko - prokuratorskiej.
  • 2012-03-03 16:15 | witekstan

Brawo, pierwszy dobry krok PO
  • 2012-03-03 16:56 | spostrzegawczy

Prosimy o ogloszenie calej listy. Mafia lekarska i prawnicza powinny w pierwszej kolejnosci zaakceptowac swieza krew i tak bardzo potrzebne nowe spojrzenie na stare sprawy. Gratuluje odwagi tak trzymac!!
  • 2012-03-03 17:16 | mickor

Domyślam się zatem, że nie masz argumentu w postaci ukończonych studiów prawniczych...
  • 2012-03-03 18:08 | Ana

w 100% popieram!
  • 2012-03-03 20:47 | mickor

Nie mam nic przeciwko temu, żeby Was leczyli niedoświadczeni, świeżo upieczeni absolwenci bez praktyki...
  • 2012-03-03 16:54 | Ryana

Na ile mogę ocenić, w przynajmniej niektórych wypadkach mamy tu do czynienia z likwidowaniem historycznych zaszłości, które w dzisiejszych czasach nie mają już racji bytu. W efekcie nie tyle chodzi tu o "uwolnienie zawodu", co o ilościowe odchudzenie listy.
    Ciekawe jak wyglądają realia w dziedzinie żeglugi śródlądowej :) Może jej praktycznie nie ma, bo brak załóg, które miałyby prawo pływać ;)
    Dziwi mnie, że skoro wzięto się tak ochoczo za zawody związane bądź to z prawem, bądź z nieruchomościami, pod ogień nie trafili rzeczoznawcy majątkowi ; zasady wykonywania tego zawodu urągają jakimkolwiek kryteriom obiektywizmu, a dostać się na praktykę ponoć łatwo nie jest (niestety nie pamiętam, na ile trzeba płacić za możliwość jej odbycia).
  • 2012-03-04 15:14 | KROA

TO CO TY WIESZ, NA PRAKTYKE MOŻNA DOSTAC SIĘ PRAWIE NA KAŻDEJ UCZELNI I W PRYWATNYCH FIRMACH......
  • 2012-03-06 15:45 | xxxx

Może w Warszawie.
    Spróbuj dostać się na praktyki w Łodzi .... :(
  • 2012-03-03 17:02 | tsubaki

Napiszcie konkretnie jakie zawody.
    Bo zdereguluja taksowkarzy i jakies podrzedne zawody prawnicze, a prawdziwe ukratywne zawody, dalej pozostana niedostepne pod pozorem trzymania poziomu.
  • 2012-03-03 18:37 | hynio

Przecież masz link na początku artykułu. Gdybyś miał dalej problem go wypatrzyć to: www.premier.gov.pl/files/download//6341.pdf .

Tytułem komentarza - krok w dobrym kierunku, jak to zwykle w PO anemicznie, no ale jeśli zgodnie z obietnicą min Gowina będzie tak dalej, to znakomicie.

Dopiero z tej listy dowiedziałem się że wszyscy urzędnicy sądowi mają wyższe wykształcenie - ludzie to jest tragedia, średni poziom intelektualny pracowników na tych stanowiskach jest przerażający. Gdy pierwszy raz wchodziłem do sądu to się zastanawiałem po co te szczegółowe rewizje. Potem już wiedziałem, że gdyby nie one, to raz za razem jakiś desperat by bombę wnosił (sam miałem ochotę)
  • 2012-03-03 17:26 | jd

Tylko gdzie mogę znaleźć te listę. Czytam na wielu portalach:"minister Gowin przedstawił listę 49 zawodów". Tylko nigdzie nie mogę jej przeczytać. A bardzo bym chciał. Może jestem tępy. czytam, że przestawił. Ale czy przestawił tę listę, czy nie. Konkretnie tak czy tak.
  • 2012-03-03 17:27 | ewkas

Pamiętam dobrze, bo jakis czas działałam "pod ustawą" o wolności gospodarczej autorstwa Rakowskiego /Wilczka/.
    Najlepszą zresztą, jaką w naszych warunkach można było wymyślić. Konieczność koncesji dotyczyła chyba kilkunastu pozycji. Ale to był początek 1989 roku, schyłek komuny.
    Dziś mamy liberalny rząd Tuska i 380 koncesji !
    Hasło Rakowskiego "to co nie jest zakazane, jest dozwolone", bardzo szybko zostało zastąpione hasłem JK Bieleckiego "pierwszy milion trzeba ukraść".
    Tamta ustawa dawała szansę wszystkim, ludzie dostali wędkę. Filozofia tzw. liberałów opierała się na tym, żeby od społeczeństwa wyciągnąć i zeżreć jak największą rybę.
    I tak pozostało do dzisiaj.
    Nie muszę chyba dodawać, że po mojej niedużej, rodzinnej firemce zostały tylko wspomnienia.
  • 2012-03-03 17:31 | uczony

Rząd Donalda Tuska jest zbieraniną niekompetentnych osób to cóż wymagać od nich mądrych rozwiązań . Państwo powinno gwarantować swoim obywatelom stabilne prawo. To co wyczynia PO to zakrawa na kpinę. Praw nabytych nie wolno odbierać. Jeżeli tak dalej będzie czynił ten rząd ,że każdy w tym kraju będzie mógł wykonywać zawód jaki tylko zapragnie bez weryfikacji jego predyspozycji do tego zawodu to broń nas Panie Boże przed takim nierządem. To pokazuje też jak słaba jest dzić PO. Odsunięci w cień Ci co mogliby sterować tym krajem pewnie czekają aż Donald Tusk się wykrwawi i spróbuja objąć stery Jednak te ich rozgrywki polityczne odbijają się czkawką w całym społeczeństwie. Polacy są dziś tak biednym narodem ,że próbowanie zderegulowania zawodu taksówkarza , który wiecej stoi aniżeli jeździ nie rozszerzy rynku pracy. Z drugiej strony zawody adwokata , zarządcy , pośrednika i inne wymagające dużej wiedzy i doświadczenia pozbawione wymogu weryfikacji spowodują owczy pęd do tych zawodów ale czy to faktycznie zlikwiduje bezrobocie ? To się okaże już po pół roku. Sami się zlikwidują z braku odpowiedniego przygotowania do tych zawodów. Jednak jakie to lotne hasło !!! Będzie wiecej pracy ! A Polacy z braku pracy nie korzystają z usłu adwokata czy pośrednika różnej maści. Pracy w Polsce nie ma bo zlikwidowano wiele zakładów produkcyjnych . Jak Chińczycy szerzej opanują nasz kraj to Polacy będą im buty czyścić. O to chodzi Tuskowi ? RZąd powinien być do roboty a nie do deregulacji tego co sprawnie funkcjonuje . Ot co !!
  • 2012-03-03 19:26 | kales

Skoro w naszym kraju jeszcze nie tak dawno wojskiem mógł kierować psychiatra, resortem sprawiedliwości kieruje historyk, a kulturoznawca zajmuje się doradzaniem rządowi w sprawach ekonomii, to dlaczego np. przewodnikiem wycieczek, pośrednikiem nieruchości czy geodetą nie może być chuligan, któremu ledwo udało się w życiu skończyć podstawówkę, bo na więcej nie miał ochoty ? Dzisiaj okazuje się, że miał rację, że tak postępował i się nie uczył. Może śmiać się w oczy tym, co część życia poświęcili na zdobywanie wiedzy. Panie Premierze, niech Pan się zastanowi, do czego Pan doprowadzi.
  • 2012-03-17 22:09 | elkaanka

Nie wziąłeś pod uwagę, że żadna grupa turystów nie szuka przewodnika na ulicy ani w necie na portalu - usługi - tylko przyjeżdża na wycieczkę ze swojego biura podróży ze swoim przewodnikiem. Natomiast takie biuro, wysyłając turystów za granicę czy do innego miasta, kontaktuje się z innym, odpowiednim biurem, zatrudniającym przewodników. I to biuro będzie decydowało, kogo w charakterze przewodnika u siebie zatrudni. Zawsze może zrobić weryfikację umiejętności. A na razie, o czym pewnie nie wiesz, nasze biura podrózy masowo angażują studentów jako rezydentów w innym kraju, nie wymagając od nich żadnych licencji (bo te potrezbne są tylko w Polsce), a tylko dobrej prezencji i znajomości języka. Taki student nawet nie musi znać kraju, do którego jedzie jako rezydent, opiekujący się potem grupami przyjeżdżającymi z Polski. Student ma zapewnioną kwaterę, wyżywienie i kieszonkowe.
  • 2012-03-03 17:38 | lelek

Deregulacja ma byc zadniem P. min. lekiem na bezrobocie. Tyle, ze to sprzecznosc sama w sobie. Przeciez bezrobotni sa najbardziej zderegulowana branaza w polskim wirszafcie: bezrobotnym moze zostac w RP kazdy.
  • 2012-03-03 17:50 | RR

Cała idea deregulacji jest w swojej istocie słuszna, jednak w przedstawionej przez min. Gowina liście niektóre pozycje są kuriozalne.
    Pod numerami 34 i 35 znajdują się "bibliotekarz" oraz "pracownik dokumentacji i informacji naukowej". Problem polega na tym, że zawody te nigdy nie podlegały regulacjom, które wedle wykazu mają zostać zniesione! Wymienione tam egzamin oraz staż pracowniczy nie dotyczy zawodu jako takiego, lecz tytułu dyplomowanego bibliotekarza (dyplomowanego pracownika dokumentacji i informacji naukowej), będącego elementem awansu zawodowego. Tytuł ten jest wymagany do zaliczenia w poczet nauczycieli akademickich (por. art. 108 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym) oraz objęcia niektórych stanowisk (art.113). Stąd wymóg stażu oraz zdania egzaminu.
    Osób starających się o pracę w bibliotece te wymogi w ogóle nie dotyczą, co więcej nie dotyczą także znakomitej większości osób już zatrudnionych w bibliotece (stanowisk wymagających tego tytułu jest niewiele). Trudno dociec jak proponowana zmiana miałaby wpłynąć na zwiększenie zatrudnienia w zawodzie. Być może to któryś z młodych doradców ministra nie doczytał czegoś do końca, a może nie zrozumiał zawiłości ustawy regulującej te kwestie.
    W efekcie można więc pogratulować panu min. Gowinowi tak udanej deregulacji zawodu nieregulowanego...

Decyzja ta niesie też ze sobą wiele ciekawych następstw. Powstaje pytanie - czy po likwidacji egzaminów każdy bibliotekarz będzie mógł automatycznie, bez żadnych dodatkowych wymogów, stać się bibliotekarzem dyplomowanym? Jeśli nie, to kto wtedy będzie upoważniony do zajmowania stanowisk wyszczególnionych w art. 113 ustawy? Tylko osoby już ten tytuł posiadające? To dopiero pomoże zwiększyć liczbę miejsc pracy :-)

Szanowna Redakcjo, byłbym bardzo wdzięczny, gdyby któryś z dziennikarzy Polityki zadał Panu min. Gowinowi pytanie, czy zdaje sobie sprawę ze skutków tej rzekomej deregulacji zawodu i jak w związku z tym zostaną rozwiązane kwestie wspomnianych artykułów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

• 2012-03-03 22:51 | bibliotekarka

no właśnie - z biblliotekarzem kulą w płot. W tym zawodzie są różne wymogi dot awansu

na kolejne stanowiska: od młodszego bibliotekarza po kustosza, ale jak ktoś nie chce awansować, to nie musi, bo na pensję to nie wpływa prawie wcale. (a nawet na mojej uczelni korzystniej byłoby się zwolnić i dać przyjąć od nowa, nawet na niższym stanowisku). Egzamin jest na bardzo wysokie stanowisko bibliotekarza dyplomowanego, ale ten tytuł ma niewielu (nie opłaci się wysilać, bo pensja i tak zostaje niska). Czy to znaczy, że deregulacja spowoduje zlikwidowanie stopni zawodowych bibliotekarzy? Jest to o tyle istotne, że wiąże się z długością urlopu ( bo pensja, jak już wspomniałam...)
    Ministerstwo, jak się wydaje, nie ma zielonego pojęcia o problemie. Egzaminów na dyplomowanego chyba nie mogą zlikwidować, bo chyba nie da się wszystkich zrobić dyplomowanymi.
  • 2012-03-04 20:53 | infobibl

Prawdopodobnie wszystkich P. Minister chce zrobić dyplomowanymi!!!Bo przecież żoładki wszyscy mają jednakowe!!!Po co się wysilać i jakieś publikacje pisać, w dodatku recenzowane, skoro przecież wszystkim się NALEŻY!!!W pewnym ustroju na pewno by się to spodobalo (komuna)
    infobibl
  • 2012-03-03 23:33 | tobi

gupota ja mialem wybor czy chce skorzystac z uslug posrednikw czy dordcy od spraw nieruchomisci, wiem ze posrednikmtonosoba sprawdzona tak samo powinien byc prawnik i doradca prawny, hmm notariusz to troche lipa, powinni miec tylko ustawowo za okreslone czynnosci ustalone kwoty, a nie pocentowo! kupilem mmieszkanie za 100k a pozniej drugie za 300k i przy tej samej pracy urzedniczej roznica byla dwukrotnie a do tego nie wiaze sie z tym jakiekolwiek zabiezpieczenie!
  • 2012-03-03 18:00 | Fandorin

Pierwsze koty za płoty. Nie znam każdej branży dokładnie, ale przeglądając nowe proponowane wymogi brzmią one na pierwszy rzut oka sensownie. Weźmy pod uwagę choćby w zawodzie bibliotekarza, gdzie wedle nowych przepisów wystarczy wykształcenie wyższe (wg mnie słusznie, bo tutaj nie trzeba ogromnych predyspozycji). Trzeba podkreślić, że niezbędne minimum w zależności od zawodu trzeba nadal spełnić. Wyższa funkcja (np. branża prawnicza) nie oznacza, że z automatu nowe przepisy dadzą dostęp ludziom bez wiedzy i doświadczenia (jak widać tak nie będzie). Siła rzeczy jednak cały pomysł godzi w tych, którzy w pocie czoła lub po znajomości otrzymali uprawnienia, stąd na pewno napotka na opór hermetycznych środowisk, które chronią swojego interesu. Cóż trzymam kciuki - jeżeli odbędzie się to wszystko z głową będzie mieć to sens.

Trochę się dziwię, że w wielu przypadkach zniesiono posiadanie wykształcenia średniego, co dziś nie jest raczej wielkim wyczynem. Zdana matura powinna być jednak standardem. W końcu to egzamin dojrzałości. Rozumiem jednak, że to ukłon w stronę ludzi gorzej wykształconych, często starszych. Finalnie w sumie i tak się liczy doświadczenie oraz odpowiedzialność.
  • 2012-03-03 19:15 | RR

Fandorin. Jak napisałem powyżej, w tym cały wic, że aby otrzymać zatrudnienie w zawodzie bibliotekarza, także w bibliotece akademickiej, zawsze wystarczające było wykształcenie wyższe i nic więcej. Tak więc obecna deregulacja nic w tym względzie nie zmieni.
    Natomiast zdania egzaminu i posiadania odpowiedniego stażu pracy wymaga (jeszcze) otrzymanie tytułu bibliotekarza dyplomowanego, który otwiera drogę do pewnych wyższych stanowisk. Ale to nie jest osobny zawód :-)
    To trochę tak jakbyś zniósł obowiązek posiadania doktoratu na stanowisku adiunkta. Ale kto wie, może to będzie następny krok. Być może pracownikom naukowo-dydaktycznym też należy ułatwić dostęp do wyższych stanowisk :-)

Jeśli chodzi o regulacje w zawodzie bibliotekarza to ja powiem więcej. Moim zdaniem na wielu stanowiskach wystarczyłaby matura i nic ponadto. U nas każdy, nawet ten który tylko ma za zadanie układanie książek na półkach w czytelni musi mieć wykształcenie wyższe :-) Ta, w tym wypadku rzekoma, deregulacja nic tu nie zmienia.
  • 2012-03-03 23:05 | Marcin

@ RR
    O czym ta dyskusja? Biblioteki wkrotce przestana istniec bo przegrywaja konkurencje z internetem. Bibliotekarzom zarowno tym dyplomowanym jak tez tym prosto po studiach bym radzil aby szybciutko zapomnieli ze maja zawod i zaczeli uczyc sie czegos pozyteczniejszego. Na temat reszty regulacji moje zdanie jest takie: jezeli chcecie miec tansze uslugi i na wyzszym piziomie to nie pozwalajcie lobbystom wymyslac wlasnych przepisow ograniczajacych konkurencje. Mysle ze glosy przeciwne deregulacji prezentuja wlasnie osoby ktore dzieki regulacjom nie musza sie martwic o to ze rynek ich wyrzuci jak nie beda podnosic kwalifikacji. Twierdzenie jakoby mlodzi absolwenci bez doswiadczenia zle leczyli pacjentow jest kompletnym nonsensem. Kiedys byl przypadek iz facet bez dyplomu lekarskiego przez wiele lat leczyl i gdyby nie fakt iz sprawe wykryto robilby to do dzisiaj. To nie papier sie liczy ale to co kto potrafi. Obawiam sie jednak iz silne grupy zawodowe nie pozwola na zupelna deregulacje. To jest bowiem walka z monopolem, a ten nie latwo daje sie zwyciezyc.
  • 2012-03-03 23:59 | RR

@ Marcin

Dyskusja jest o tym, że minister znosi rzekome ograniczenia dostępu do zawodu, które w rzeczywistości nie istnieją. Tylko tyle i aż tyle.
    Kwestia przyszłości bibliotek to jest temat na zupełnie inną dyskusję.
  • 2012-03-04 10:32 | bibliotekara

wcale nie zmierzch zawodu

RR chyba dawno nie miał do czynienia z literatura naukową - cała przeniosła się już do internetu i rolą bibliotek jest właśnie jej udostępnianie. Bibliotekarze też się przestawili i zawód ten jest teraz bardziej informacją naukową niż podawaniem książek przez panią w kapciach. Biblioteki zajmują się digitalizacją swoich zasobów i ich udostępnianiem. Proszę mi wierzyć, nauczenie czytelników wyszukiwania potrzebnych informacji nie jest proste, chyba Pan/Pani nie zdaje sobie sprawy z ogromu źródeł naukowych dostępnych w sieci. I nie mówię tu o google, bo szukanie tam treści naukowych nie ma najmniejszego sensu - wyszukiwarka nie przeszukuje przecież "głębokich" zasobów - baz literatury online, zbiorów cyfrowych czy repozytoriów instytucji. Nie wszystkim do życia wystarcza Wikipedia. I od tego właśnie są bibliotekarze.
  • 2012-03-04 14:16 | RR

@ bibliotekara
    Ta uwaga jest skierowana pod niewłaściwy adres. To Marcin podważał przyszłość bibliotek, nie ja :-) Chyba że chodzi o moją uwagę o maturze, ale o taką małostkowość nie śmiałbym Szanownej Interlokutorki podejrzewać :-)
    Poprzez takie dygresje odchodzimy jednak od zasadniczego tematu.
    Generalny zarzut pod adresem min. Gowina, a raczej tych którzy listę przygotowywali, jest prosty i chyba każdy kto ma wiedzę o zawodzie bibliotekarza to potwierdzi. Czyż nie jest faktem, że obecnie jedynym wymogiem formalnym aby podjąć pracę w tym zawodzie jest wyższe wykształcenie? Ogłoszona szumnie deregulacja głosi zaś, że od dzisiaj wystarczy... wyższe wykształcenie.

Jestem jak najbardziej za ułatwieniem dostępu do zawodów regulowanych, ale taka wpadka nie świadczy zbyt dobrze o jakości pracy wykonanej przez ekipę min. Gowina. Przygotowywanie tak ważnych zmian na łapu capu może tylko przysporzyć argumentów przeciwnikom deregulacji.

RR (on)

PS. Dla porządku dodam też, że z biblioteką akademicką, jak i z bibliotekarzami mam do czynienia praktycznie na co dzień :-)
  • 2012-03-19 20:59 | Alicja12

"" "Znachor" Dołęgi-Mostowicza też porwał nas umiejętnościami i pewnie nie miało tu znaczenia wykształcenie zdobyte przed amnezją, a jedynie doświadczenie wędrownego konowała. Ech, ci monopoliści. Ciągle pod górkę. Drogi Marcinie, jak sądzę, osobo z utrudnionym dostępem do wymarzonego zawodu, po Gowinie już tylko z górki :). Licencjonowany (teraz wątpliwa satysfakcja) zarządca nieruchomości.
  • 2012-03-19 21:04 | Alicja12

"Kiedys byl przypadek iz facet bez dyplomu lekarskiego przez wiele lat leczyl i gdyby nie fakt iz sprawe wykryto robilby to do dzisiaj. To nie papier sie liczy ale to co kto potrafi. Obawiam sie jednak iz silne grupy zawodowe nie pozwola na zupelna deregulacje. To jest bowiem walka z monopolem, a ten nie latwo daje sie zwyciezyc." "Znachor" Dołęgi-Mostowicza też porwał nas umiejętnościami i pewnie nie miało tu znaczenia wykształcenie zdobyte przed amnezją, a jedynie doświadczenie wędrownego konowała. Ech, ci monopoliści. Ciągle pod górkę. Drogi Marcinie, jak sądzę, osobo z utrudnionym dostępem do wymarzonego zawodu, po Gowinie już tylko z górki :). Licencjonowany (teraz wątpliwa satysfakcja) zarządca nieruchomości.
  • 2012-03-17 22:19 | elkaanka

To widocznie jest róznie w różnych miastach. W Trójmieście samorządy narzucają od lat dyrektorom bibliotek obowiązek zatrudniania na stanowisko bibliotekarki osób po kierunku: bibliotekoznawstwo. Inne kierunki humanistyczne nie wchodzą w grę. Nawet redaktorka /książki/ bez etatu w wydawnictwie nie mogła starać się o pracę w bibliotece na zastępstwo (6 miesięcy). Pewnie dlatego, że czytając i redagując książki nie zna się na książkach, a jakby była świeżą absolwentką bibliotekarstwa, to by się znała.
  • 2012-03-03 18:15 | Waldi 1942

Redakcja POLITYKI - deregulacja będzie tak czy siak ale kto wypłaci klientowi odszkodowanie jak go będzie leczył znachor, który nie będzie ubezpieczony od OC lub gdy jakaś Kancelaria Prawna - nie ubezpieczona będzie prowadzić wadliwie sprawę swojemu klientowi i ten nie odzyska naleznego mu miliona złotych. Czy wówczas znowu PAŃSTWO - czyli między innymi i ja - będzie płacić z kasy Skarbu Państwa ?
  • 2012-03-17 22:27 | elkaanka

Każdy absolwent medycyny po otrzymaniu dyplomu lekarza musi obowiązkowo stać się członkiem Izby Lekarskiej (nie mylić ze związkami zawodowymi). Bez tego nie dostanie swojego numeru statystycznego, więc nie będzie mógł leczyć. A znachorów mamy i teraz i oni jako lekarze sie raczej nie przedstawiają. Lekarze prowadzący indywidualne praktyki nie mają obowiązku ubezpieczenia się - dotyczy to tylko szpitali i przychodni. A każdy prawnik i tak będzie musiał skończyć prawo (magisterka).
  • 2012-03-18 13:21 | Waldi1942

Człowiek to brzmi dumnie (Gorki). Lekarz - to też brzmi dumnie. Tak jak nie jest prawnikiem, w pełni tego słowa rozumiejąc, osoba która uzyskała tytuł magistra prawa, tak i nie jest lekarzem absolwent medycyny. I jeden i drugi dopiero po odbytej praktyce mogą mówić o wejściu do zawodu. Sama praktyka nie pomoże gdy w tym czasie zaniedba się teorię - czyli wiedzę innych. Przypomniała mi się opowieść mojego dziadka (mistrza krawiectwa) o tym jak Jasia uczyli kowalstwa i miał się nauczyć przez to, że będzie patrzył jak inni kują. Obecnie jak abiturient prawa podchodzi do obrony pracy magisterskiej np. nt. Konstytucji, to dostaje 30 pytań z których trzy będą mu zadane w czasie obrony. nie mogą to być pytania wychodzące poza granice nauki prawa konstytucyjnego. On nie jest zdolny zrozumieć na czym polega opracowanie opinii prawnej. Tak praktyka lekarska jak i praktyka prawnika musi odbywać się pod nadzorem osoby z doświadczeniem i kwalifikacjami pedagogicznymi. Jestem za rozszerzeniem możliwości zdobycia kwalifikacji w danym zawodzie, a nie za obniżeniem jakości jego wykonywania.
  • 2012-03-03 18:17 | Archetyp

Bardzo potrzebna jest ta reforma!!!
  • 2012-03-03 18:20 | karpek

Przy braku wiarygodnego szacunku i zestawienia niedoborow w wymienionych zawodach
    argument o zwiekszeniu zatrudnienia o 15% zakrawa na demagogie ukrywajaca inne cele tej liberalizacji. Wobec nie ujawnionej polityki rozwojowej z pewnoscia zwiekszy sie liczba zatrudnionych ale czy wynagrodzenia nie ulegna obnizeniu ?
    Zanosi sie wiec na cos w rodzaju deregulacji w ktorej beda sie liczyc bardziej sila przebicia i koneksje niz profesjonalizm.
  • 2012-03-03 18:23 | zwolenniczka

Brawo Panie Ministrze Gowin!! Tak trzymać i życzę powodzenia w dalszej walce z mafiami korporacyjnymi! Nie dać się zastraszyć, walka będzie twarda!
  • 2012-03-03 20:54 | mickor

Czy na prawdę wierzysz w istnienie mafii korporacyjnej przewodników wycieczek górskich i sterników śródlądowych ? A może syndykaty geodetów i podziemną sieć taksówkarzy ? W końcu, oni są wszędzie i widzą wszystko... tylko jeden człowiek - bohaterski filozof z Krakowa - może ich powstrzymać...
  • 2012-03-04 12:04 | Goose

Pytasz go, czy wierzy w istnienie doskonale działającej na Podhalu "mafii" przewodników, gdzie od dekad przewijają się w kółko te same nazwiska? Serio? A może zapytasz mnie, czy wierzę w "mafię kominiarzy" z mojego miasteczka, w którym wszyscy panowie uprawnieni do robienia przeglądów wentylacji za grube tysiące noszą to same nazwisko i nikomu innemu nie pozwalają podejść do egzaminu? Pytasz o autentyczne i aktualne problemy takim tonem, jakbyś pytał o spisek iluminatów. Ironia wychodzi zabawnie tylko jeżeli ma się rację.
  • 2012-03-03 18:25 | dorota

To bardzo dobry pomysł, pod którym mogę się podpisać.Jak ktoś słusznie zauważył niewolnictwo skończyło się dawno temu. Młodzi ludzie powinni mieć ułatwiony start do robienia tego co chcą.
  • 2012-03-05 19:02 | Gregor

Zarządcą nieruchomości może zostać każdy młody, starszy, nie ma egzaminów jak kiedyś, tylko podyplomowe( dwa semestry) i 6 miesięcy praktyk i napisanie planu, to chyba nie dużo na licencje.
  • 2012-03-03 18:45 | krak56

Jak to wszystko pięknie wygląda, już widzę te tłumy pracujących zderegulowanych. Tylko proszę mi powiedzieć, bo tego nie ma w żadnej informacji, kto zwróci takim jak ja kwotę ponad 6000 zł za uzyskanie w tym roku licencji Zarządcy nieruchomości ??? I jak będzie wyglądało zarządzanie majątkiem często kilkudziesięcio lub kilkuset milionowym przez osoby bez odpowiedniego wykształcenia specjalistycznego tylko z wykształceniem podstawowym. Polecę takiego zarządcę Panu Gowinowi.
  • 2012-03-04 08:51 | MARKUS

Minister Gowin powinien zwrócić pieniądze z odsetkami wszystkim tym którzy ponieśli koszt kształcenia na uczelniach i praktykach zawodowych ubiegając się o licencję.Ministerstwo niech zwróci te pieniądze tym grupom.Pozew zbiorowy kilkudziesięciu tysięcy ludzi jest tu jak najbardziej uzasadniony.
  • 2012-03-04 12:17 | Goose

"Minister Gowin powinien zwrócić pieniądze z odsetkami wszystkim tym którzy ponieśli koszt kształcenia na uczelniach i praktykach zawodowych ubiegając się o licencję.Ministerstwo niech zwróci te pieniądze tym grupom.Pozew zbiorowy kilkudziesięciu tysięcy ludzi jest tu jak najbardziej uzasadniony."

Pozew nie jest uzasadniony ani trochę. Gowin nie anuluje nikomu wykształcenia ani praktyk zawodowych, bo nie jest w stanie tego zrobić. Osoba, która te pratkyki odbyła i zdała egzamin (nawet niekonieczny wg nowych przepisów) ma ewidentną przewagę kwalifikacji nad kimś, kto nie odbył i nie zdał. Ktoś po liceum nie jest realną konkurencją dla osoby po studiach, praktykach i egzaminie specjalistycznym. W "normalnych" (czyta. "nieuprzywilejowanych regulacją") zawodach nazywa się to dokształcanie i tym właśnie ludzie między sobą konkurują. Zdają egzaminy bo chcą być lepsi w zawodzie, a nie bo muszą. Zapraszamy do świata, w którym człowiek sam za siebie bierze odpowiedzialność, zamiast chować się za plecami przepisów.
  • 2012-03-04 13:51 | Waldi1942

Osoba nie posiadająca dotychczas wymaganych kwalifikacji do wykonywania bądź to zawodu zarządcy nieruchomości bądź adwokata i.t.p., schowa sie pod szyldem spółki z o.o. lub komandytowej i napewno nie ubezpieczy sie na odpowiednia kwotę od odpowiedzialnosci cywilnej.
  • 2012-03-04 12:08 | Goose

"Straw man fallacy" się to nazywa z angielska, nie wiem jak po polsku. Czyli tworzysz hipotetyczne problemy, które prawdopodobnie nigdy nie zaistnieją w świecie rzeczywistym. Nie bój się, nie ma takich głupich, którzy kilkaset milionów powierzą komuś, kto może pochwalić się wykształceniem z podstawówki jeno. Ludzie obracający setkami milionów aż tacy tępi nie są, wierz mi.
  • 2012-03-04 15:18 | rioto

masz rację, jak tu ufac temu państwu skoro to pierwsza i najwieksza i najbardziej oszukańcza mafia
  • 2012-03-17 22:34 | elkaanka

Przecież to właściciel/le nieruchomości decyduje, kogo zaangażuje. Mieszkam w niewielkiej 7-mio mieszkaniowej wspólnocie. Zaangażowaliśmy w charakterze zarządcy osobę sprawdzoną, zajmującą się juz sąsiednimi kamieniczkami. Nikt rozsądny nie zatrudniłby człowieka, wchodzącego z ulicy, którego całym dorobkiem zawodowym byłoby świadectwo z podstawówki. Podobnie jak idąc do fryzjera, wybieram tego, którego polecają moje koleżanki, a nie tego, który powiesił sobie szyld fryzjer, a w środou zero klientek.
  • 2012-09-13 19:59 | ona

Właściciele większości nieruchomości nie wybierają najlepszego lecz najtańszego zarządcę. Potem płacą za to, czasem nawet dorobkiem życia, jeśli nie samym życiem, ale wtedy nie mówią: źle wybraliśmy - tylko : zarządcy są do niczego. licencje dawały minimum gwarancji, że kandydat na zarządcę wie cokolwiek o nieruchomościach. Teraz zarządcą będzie się mienił ledwopiśmienny absolwent podstawówki
  • 2012-11-01 19:51 | wiech!

wierutne bzdury właściciele to nie barany aby wybierali na zarządców bez wykształcenia.Raczej poziom jeszcze wzrośnie bo wykuć testy na pamięć a mieć wiedzę to róznica.""""
  • 2012-03-03 18:47 | janusz49

deregulacja 49 zawodówe

W końcu znikną może mafie zawodowe.Tylko 20lat za póżno
  • 2012-03-03 18:48 | geo

Bardzo dobry pomysł.Koniec z tą pajęczą siecią w której stare pająki zjadają młodych...
  • 2012-03-03 18:49 | zak1953

zaczynaliśmy od zera...

Pomyśleć, że w 1989 r. wchodziliśmy w ustrój kapitalistyczny z ustawą Rakowskiego i Wilczka gwarantującą swobodę gospodarczą, która faktycznie określała, że co nie zabronione, to dozwolone. Obecnie jesteśmy najbardziej ograniczonym i restrykcyjnym zawodowo krajem Europy. Biurokraci narzucają potencjalnym pracownikom księżycowe wymagania „po uważaniu” poszczególnego urzędnika. Paradoksalnie, nie doszliśmy jeszcze do określenia wymagań niezbędnych dla uzyskania licencji pracownika administracji państwowej i samorządowej wraz z rygorystycznymi badaniami lekarsko-psychiatrycznymi. Być może gdybyśmy zaczęli regulacje rynku pracy od takiego wymagania, nie musielibyśmy dzisiaj odkręcać bzdurnych i niepotrzebnych wymagań. Tyle, że w tzw. międzyczasie niektórzy zarobili spore pieniądze na organizacji systemu szkoleń i egzaminów, niezbędnych do otrzymania papierka uprawniającego do pilnowania parkingu albo konserwowania wielkoformatowych powierzchni płaskich. Żeby było śmieszniej, to bardzo często urzędnicy wymagający od nas określonych dodatkowych uprawnień, sami nie posiadają żadnych ekstra kwalifikacji. Ale to oni są urzędnikami od koncesji, a nie my.""
  • 2012-03-03 18:51 | SF

Oczywiście, że deregulacja powinna nastąpić.
    Trzeba tylko narzucić nową regulację: obowiązek informowania klienta, czy usługodawca należy do korporacji zawodowej, czy nie. Jeśli przynależność faktycznie gwarantuje jakość, to wybory klientów to potwierdzą, a istnienie korporacji zawodowych będzie sensowne - ale dobrowolnych i zweryfikowanych przez rynek, a nie jakichś przymusowych instytucji ochrony patałachów, jak to ma miejsce obecnie.
  • 2012-03-03 20:01 | T1000

Dobrze, pod jednym wszakże niezbędnym ale wystarczającym warunkiem: że w Polsce zniknie klientelizm na rzecz wyboru najwyższej jakości. U nas ludzie polecają sobie znajomych a nie najlepszych. A jeśli ma być tak wolnorynkowo, to dlaczego adwokaci nie mogą i nadal nie będą mogli się reklamować ???
  • 2012-03-03 19:03 | PIRS

Deregulacja
    Odnoszę wrażenie, że jak sobie rząd nie radzi z zaprowadzeniem porządku, to woli coś zlikwidować. Czytamy o "mafii" pseudo-taksówkarskiej - ludziach, zajmujących się przewozem osób. Parkują sobie obok Dworca Centralnego, podbierają nieświadomych pasażerów, którzy biorą ich za taksówkarzy i liczą od nich wielkie sumy za przejazd. Okazuje się, że władze nic na to nie mogą poradzić. Teraz ci ludzie dostaną ekstra uprawnienia i wyeliminują prawdziwych taksówkarzy.
    Podejście "rynek sam zweryfikuje" jest iluzoryczne. Mam nadzieję, że nie będzie to dotyczyć zawodów od których zależy nasze zdrowie i życie.
  • 2012-03-04 13:20 | Goose

Rynek już weryfikuje. Taksówkarze jak płaczą, to nie o tych kolegów, którzy czatują pod dworcem i podbierają turystów (nawiasem mówiąc ci akurat zwykle mają licencję, tylko zawyżają taryfę), tylko o "przewóz osób", który liczy za usługi TANIEJ! Nie przeszkadzają im oszuści - przeszkadza konkurencja. Drodzy dworcowi nie urywają taryfiarzom klientów - robią to tanie "przewozy osób".
  • 2012-03-09 16:57 | SF

Oczywiście. Kiedyś z ciekawości sprawdziłem taksiarza sprzed Dworca Centralnego. Oczywiście z korporacji. Za przejaz spod dworca na róg Jana Pawła i Nowolipek (4 przystanki tramwajem), zaśpiewał 30 pln... A było to z 5 lat temu, albo i dawniej. Odpowiednie wykształcenie i jakieś uprawnienie potwierdzajace zdolność do wykonywania zawodu, to powinien mieć lekarz, może jeszcze prawnik i architekt, pilot samolotu i kapitan statku.
  • 2012-03-03 19:59 | krymski

Bardzo odważny pomysł obecnego Rządu RP. Nie poparty żadną analizą skutku i następstw takiej decyzji, w tym również w kategoriach następstw prawnych i odszkodowawczych w stosunku do osób które z tytułu "deregulacji" poniosą szkody majątkowe. Mam tutaj na myśli osoby powierzające swoje sprawy w ręce osób wykonujących zawody szczególnego zaufania społecznego. Obniżenie jakości w sektorze usług prawnych spowodowane jest głównie opieszałą lub nieporadną pracą sędziów i prokuratorów, którzy wprost opłacani są z kiesy państwowej a ich nieporadność jest tak dalece posunięta, że nie potrafią wysłać korespondencji sądowej pod właściwy adres. Ale z tą grupą zawodów Panu Ministrowi byłoby o wiele trudniej. To charakterystyczne, że najłatwiej dobrać się do sektora firm "prywatnych" ponieważ tam populizm dociera w mniejszym zakresie. W chwili obecnej Pan Minister usiłuje mnie przekonać, że wielostopniowa weryfikacja wiedzy i konieczność ustawicznego jej podnoszenia jest barierą w dostępie do wykonywania zawodów np. zarządcy, pośrednika, radcy, adwokata....Pan Minister usiłuje mnie przekonać, że obniżenie jakości usług spowodowane jest koniecznością podnoszenia wiedzy i weryfikacji jej na co dzień? Pan Minister usiłuje mnie przekonać, że RYNEK jest najlepszą weryfikacją w zakresie stosowanej wiedzy? Dla RYNKU najlepszym ADWOKATEM będzie ten, który wydrze dla swojego klienta nienależny mu majątek lub w innym przypadku najlepszym POŚREDNIKIEM będzie ten, który przerobi na szaro podstarzałego właściciela kuszącej willi lub w kolejnym przypadku najlepszym ZARZĄDCĄ będzie dla naszej wspólnoty mieszkaniowej mój szwagier bo akurat stracił robotę w stacji benzynowej. W innym przypadku KOMORNIK będzie mógł dać petentowi w mordę bo nikt od niego nie zażądał badan psychologicznych. Panie Ministrze czy jest Pan przekonany, że sądy w tym kraju przygotowane sa na zapaść jaką Pan dla PUBLICZNOŚCI wykombinował. OCENIAM TE ZMIANY NEGATYWNIE W WIELU OBSZARACH ICH PRZYSZŁYCH SKUTKÓW.""
  • 2012-03-03 20:04 | jf

Re: Lista z rozpedu

Po przeczytaniu listy uwolnionych zawodów, sądzę ze jest to zabieg rządu pod publikę, żeby pokazać że coś robimy. Po uwolnieniu zawodu bibliotekarz jakie nowe miejsca pracy powstaną, jeżeli teraz w bibliotekach nie ma miejsc dla magistrów po tym kierunku. Taksówkarz - ilu ich może być, jedna na 1000 obywateli w mieście, a może jeszcze mniej, bo trzeba zarobić na życie, a nie stać na postoju. Zarządca nieruchomości bez przygotowania zawodowego - kto powierzy swoje mienie osobie, która nie wie na czym zarząd nieruchomością polega, gdzie w obrocie są znaczne sumy pieniężne lokatorów, właścicieli nieruchomości. Deregulację rozpoczęto od przypadkowych zawodów, które komuś nasunęły się na myśl. Stworzenie nowych miejsc pracy, to deregulacja w zawodach budowlanych,ale z zachowaniem umiaru i po bardzo wnikliwej analizie ze specjalistami w tym zakresie. Tylko rzetelna, spokojna, rozważna polityka deregulacyji zawodów pozwoli stwożyć nowe miejsca pracy z gwarancją utrzymania się na rynku i zarabiania pieniędzy na utrzymanie siebie i rodziny.
  • 2012-03-03 20:07 | El Nacyna

Re.Lista zawodów do deregulacji ogłoszona

Ukończyłem płatny kurs dla pośredników w obrocie nieruchomościami.
    Mam wyższe wykształcenie i studia podyplomowe.
    Aby móc być dopuszczonym do egzaminu, miałem odbyć praktykę u pośrednika.
    Miałem wtedy 50 lat. Sądziłem, że warto z prywatnej kieszeni zainwestować, aby jeszczw jakieś 15 do 20 lat pracować, bo w moim zawodzie brak było perspektywy na dalsze zatrudnienie.
    Niestety, pomimo wielu staranich, nikt z pośredników nie chciał mnie przyjąć na praktykę, ze względu na wiek.
    Bez praktyki dopuszczenie do egzaminu nie było możliwe.
    Tak, mając zaświadczenie o ukończonym kursie pośredników, i dużych stratach finansowych, nie zostałem dopuszczony do egzaminu w Warszawie.
    Myślę, że rynek dokonałby weryfikacji moich umiejętności w obrocie nieruchomościami.
    Stąd, uznaję, że niezbędne jest zniesienie ograniczeń w dostępie do zawodów, jeżeli inne parametry wykształcenia wzkazują na potencjalne możliwożci wykonywania tegoż zawodu, a rynek i tak zweryfikuje ten istniejący teoretyczny potencjał.
  • 2012-03-04 15:22 | rioto

eeee

wie Pan - praktyki organizują prywatne firmy, szkoły wyższe, itp... widocznie nie był Pan na tyle wykształcony bo dotrzec na taką praktykę lub ją znaleźć, nawiasem mówić firmy te same ogłaszają się, że prowadzą praktyki....
  • 2012-03-06 16:07 | scrambler

Re:Lista zawodów do deregulacji ogłoszona - eeee... to nie emckwadrat

@rioto,
    zastanów się przyjacielu - czy w tym co opisałeś jest wszystko OK? Nie dostrzegasz, że te firmy co "same ogłaszają się, że prowadzą praktyki.... " to zwykła huba, narośl, pasożyt wyrosły na pożywce z przepisów?
    Od kogo masz zamiar dochodzić kiedyś odszkodowania za nadwyrężenie inteligencji wskutek zderzenia z biurokracją?
    Poza tym istnieje coś takiego, jak sensoryczna różnica między człowiekiem wykształconym a nabywcą wykształcenia.
  • 2012-03-06 15:49 | luka

nie mieszaj w głowach niezorientowanym w tym zawodzie! To realia chyba sprzed 10 lat lub wcześniej. Obecnie, jak masz studia kierunkowe lub wyższe i ukończone podyplomowe,realizujące minima programowe wg rozporządzenia ówczesnego Ministra Infrastruktury, a nie jakiś kurs, to praktykę zawodową 6-cio miesięczną nie musisz odbyć u pośrednika, możesz odbyć ją w stowarzyszeniach zawodowych w każdym większym mieście. Więc o jakich problemach mowa? Nic straconego. Próbuj jak napisałem. Teraz nie masz też egzaminu, który był trudny i odsiew był duży.
  • 2012-03-03 20:09 | Lech

Bardzo dobrze ! Trzeba trochę przewietrzyć palestrę !
    Licencje dobrze służyły miernotom które sie załapały.
    Nich Pan nie da się złamać Panie Ministrze!
  • 2012-03-03 21:02 | patriota

Jeśli uważasz że miernoty otrzymywały licencję danych zawodow to jaki masz problem też się o nią postaraj, a przekonasz się ile trzeba mieć wiedzy żeby ją uzyskać. To właśnie leniwi i mało inteligentni cieszą się z tego projektu, bo bez żadnego wysiłku będą mogli pracować w tych zawodach, do których doszli pracowici, inwestujący w swój rozwój uczciwie kształcący się ludzie. To dopiero początek listy zawodów !!!
  • 2012-03-03 20:21 | Pablo Jaan

Rząd osiągnął skutek : rzucił na pożarcie nic nie znaczące zawody np. bibliotekarz, spawacz albo zawody juz wcześniej uwolnione np. prawnicze. Tak, tak prawnicze sa uwolnione już. A co z pozostałymi ok. 300 zawodami? Cisza. ok. 160 zawodów regulowanych jest w Min.Transportu : panie Gowin , gdzie te zawody ? Dlaczego aby np. prowadzić firmę transportowa trzeba mieć licencje i certyfikat kompetencji ? Pan Gowin zabrał się od d.... strony , namiesza , a potem wycofa się rakiem. I dodatkowo : ile urzędników zostanie zwolnionych w wyniku tych deregulacji ? Wg p.Gowina zwiększy sie rynek pracy a co z urzędnikami którzy do tej pory zajmowali się w wysokich urzędach tymi sprawami???? Jak narazie cisza.
  • 2012-03-03 20:23 | Magdalena

Dobry szewc ma zawsze rece pelne roboty.

Popieram rzad Tuska w tej kwestii. Moge sie wypowiedziec w zakresie zawodow prawniczych, bowiem sama jestem prawnikiem i spora czesc moich znajomych to prawnicy. Uwazam, ze argument spadku fachowosci uslug jest nieprawdziwy. Wiekszosc adwokatow i radcow prawnych tak krzyczala, gdy Ziobro otwieral bardziej dostep do aplikacji. I co, tragedia sie stala? Wszystko zalezy od czlowieka, jego podejscia do pracy, szacunku dla pracy i pieniedzy, poczucia odpowiedzialnosci. W swojej praktyce zawodowej spotykam bardzo nieodpowiedzialnych prawnikow, glowie jeszcze ze starego rozdania, co tylko potwierdza slusznosc decyzji Gowina. Dobry szewc ma zawsze pelne rece roboty.
  • 2012-03-03 20:31 | Arki

Czekam na następne listy bo na razie a dużej burzy mały deszcz.
  • 2012-03-03 20:45 | FC

Wydaje się, że w dyskusji umyka fakt, że to nie istnienie korporacji jest problemem. Nie jest nim też ograniczony dostęp do członkostwa w korporacji. Problemem jest wyłącznie monopol korporacji na określone usługi, który w znakomitej większości zawodów należy znieść. Natomiast jeśli określona grupa chce działać w ramach samorządu zaowodowego, to nie należy im tego zabraniać.

Swoją drogą, w zakresie zawodu adwokata i radcy prawnego, propozycja MS jest fasadowa. Nie jest deregulacją usunięcie części testowej egzaminu końcowego i zmniejszenie wymaganej praktyki zawodowej do 3 z 5 lat - w odniesieniu do tych, którzy chcą podejść do egzaminu bez odbycia aplikacji. Hasło "deregulujemy zawód adwokata" bardzo przemawia do wyobraźni, ale ten projekt deregulacją nie jest. Inną rzeczą jest czy powinno się akurat ten zawód całkiem deregulować.
  • 2012-03-03 21:27 | trener

Nie wiem czy Pan Gowin wraz z Premierem zdaja sobie sprawe jaka krzywde spoleczenstwu wyrzadzaja wprowadzajac deregulacje zawodow! Otoz jestem trenerem tenisa i aby uzyskac licencje trzeba bylo isc na kurs gdzie oprocz grania non stop byly wyklady z zakresu medycyny sportowej i tym podobne...Owszem bylo kilka osob ktore chcialy zostac trenerami, a ktore nie graly nigdy wczesniej w tenisa badz pykaly 2 razy w miesiacu ze znajomymi... Prosze sobie wyobrazic taka osobe ktore bedzie trenowala wasze dziecko nie majac pojecia o tenisie ani o fizjologi zawodnika i samej specyfice tejze dyscypliny sportowej. Na kursie takie osoby automatycznie odpadaly. No ale to jest Polska, wszystko na opak i byle jak!!! a z adwokatura i pokrewnymi tego zajecia to przegieli...
  • 2012-03-03 21:28 | zwanjura

A co na to UNIA EURPEJSKA ? Np dosęp do zawodu przewożnik drogowy już teraz jest obwarowany takimi przepisami że żaden nowy przewożnik niema szans zaistnieć w przestrzeni gdzie obowiązuje "swoboda gospodarcza"
  • 2012-03-03 21:32 | 2ql4u

A teraz gdy idziecie do dowolnego lekarza, prawnika czy posrednika to z definicji ufacie, ze jest dobrym specjalista? Tylko dlatego, ze panstwo lub jego wlasna korporacja nadaly mu jakies uprawnienia? Bo ja np. z zasady konsultuje kazda diagnoze z jednym lub dwoma dodatkowymi lekarzami aby uniknac ryzyka pomylki...

Ludzie, mamy XXI wiek, doskonaly dostep do informacji o ludziach, z ktorymi podpisujemy umowy; naprawde najwyzsza pora, aby konsumenci sami zatroszczyli sie o wybor odpowiedniego specjalisty zamiast zdawac sie weryfikacje "panstwowa". Mysle, ze wiekszosc negatywnych komentarzy w tej dyskusji pochodzi od przedstawicieli licznych klik i mafii rozsianych po Polsce, ktorym ewidentnie grunt zaczyna sie palic pod nogami.
  • 2012-03-03 21:35 | Jestem na tak,

choc nie naleze do zadnej z grup objetych tym projektem. Wiem natomiast, jak to jest rozbic sie o mur ukladu i potem zyc z tak zwanym przetraconym karkiem. Moj problem polega na tym, ze mam waska specjalizacje i nieoficjalny zakaz wykonywania zawodu. Wiec zadnej szansy na prace w Polsce. Na taka prace, jak bym chciala miec. Dlaczego zakaz? Nie wiem, jakis profesor mi go nadal, bo sie okazalam zagrozeniem dla jego protegowanych. Za dobra bylam, wiec mnie przekreslono. Mam wiec nadzieje, ze te zmiany ulatwia dostep do pracy osobom takim jak ja - bez wsparcia, posiadajacym jedynie wiedze i dobre checi do dzialania. Ja zdecydowalam sie na emigracje, ale byc moze, dzieki temu projektowi inni nie beda musieli tego robic. Pozdrawiam,
  • 2012-03-03 21:42 | patriota

Teraz państwo powinno zwrócić koszty jakie poniosły osoby aby mogły wykonywać te zawody. Osoby te zainwestowały wcale nie małe pieniądze aby zainwestować w swój rozwój zawodowy. Inwestowali kosztem wielu wyrzeczeń, a teraz każdy nieuk będzie miał to co oni przy minimalnym wkładzie. Świetna motywacja!!!
  • 2012-03-04 13:34 | Goose

Pisałem to już wyżej... Państwo NIE POWINNO zwracać niczego. Osoby zainwestowały w rozwój i dalej są rozwinięte. Nieuk NIE BĘDZIE miał tego, co oni, bo nie będzie się w stanie wylegitymować zdanymi egzaminami, przebytymi stażami itp.
  • 2012-03-04 15:27 | rioto

niby masz rację, ale NIEUK ma układy i robotę/zlecenia po znajomości znajdzie a ten co się uczył i wierzył w naukę i to, że odpowiednia licencja mu otworzy drogę do pracy - no cóż..... poszuka domu Pana ministra i będzie uczył się na yutubie jak się odwdzięczyc przy najbliższych wyborach
  • 2012-03-03 21:52 | rk

słuszne cele ale efekt jak zwykle żaden - typowy populizm! Jak można mówić o dostępie do zawodu komornika przez ułatwienie dostępu do aplikacji skoro taki biedny i oszukany przez szczytne hasła Pana Ministra, będzie do końca życia pracował na marnej pensji u komornika jako asesor. Bo przecież to Minister Sprawiedliwości decyduje o liczbie komorników, przez ogłoszenie o wolnym rewirze! Co z tego że zdam egzamin, będę asesorem wykonującym tą samą pracę co komornik - za marne grosze i bez własnej kancelarii! Ciemnotę ludziom wciskają i tyle! Niech uwolni dostęp do zawodu jak u radców, adwokatów, notariuszy. Masz aplikację, otwierasz kancelarię i na wolny rynek.
  • 2012-03-03 22:35 | PIRS

Deregulację wprowadzono najpierw na najwyższym szczeblu – nie potrzeba wiedzy ani doświadczenia żeby zostać ministrem, wystarczy "pozytywna szajba". Może jednak tam należałoby najpierw pozwolić działać wolnemu rynkowi? Ciekawe, kto by się wtedy utrzymał: Kwiatkowski czy Gowin?
  • 2012-03-04 02:27 | Mirek

No cóż na liście jest też geodeta, jeden z zakresów uprawnień nr 1 będzie zwolniony z uzyskania uprawnień poprzez egzamin państwowy, szkopuł w tym, że same uprawnienia nie pozwalają wykonać ani jednej pracy geodezyjnej podlegającej zgłoszeniu w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej ponieważ prawo geodezyjne i kartograficzne mówi, że prace te wykonują podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne mające w zakresie wykonywanie takich prac. Na dzień dzisiejszy każdy może założyć firmę geodezyjną musi jednak wskazać osobę z uprawnieniami, która będzie odpowiedzialna za wykonanie tych prac. Realizuje się to albo zatrudniając osobę z uprawnieniami albo zawierając odpowiednią umowę z innym podmiotem posiadającym uprawnienia bądź osoby zatrudnione z uprawnieniami, niedopouszczalne jest tylko zawieranie umów z geodetą uprawnionym egzystującym poza działalnością gospodarczą bo nie mieści się to w definicji prawa geodezyjnego. Czemu więc ma służyć deregulacja?. Skutkiem jej będzie najprawdopodobniej dalsza pogłębiająca się zapaść finansowa, która dotknie firmy geodezyjne już teraz borykające się z niezdrową konkurencją w postaci firm zakładanych przez pracowników starostw za zgodą ich pracodawców gremialnie w całej Polsce. Dostęp do materiałów geodezyjnych, przekierowywanie klientów, ZUS odprowadzany przez pracodawcę. Pracuję 34 lata w zawodzie, w tym jako podmiot 20 lat również jako biegły sądowy i szczerze mówiąc poważnie zaczynam myśleć o sprzedawaniu pietruszki, jako relikt przeszłości wystawiając za ladą mój odbiornik satelitarny za 46 tys zł na który harowałem 2 lata. Deregulacja będzie owszem ale nie zawodu, a rynku związanego z tym zawodem.
  • 2012-03-06 18:47 | Geodeta krk

Świetna decyzja, szkoda że dopiero teraz! Jestem inżynierem geodetą z ponad 10 letnią praktyką w zawodzie, z czego 4 lata pracowałem jako główny geodeta za granicą na dużej budowie. Tam byłem ceniony za efekty pracy a nie za fikcyjny papier który który przyznają stare pająki z SGP na podstawie organizowanych przez siebie kursów przygotowawczych i egzaminów oczywiście słono płatnych i zdawanych głównie przez panienki pracujące w starostwach które miesiącami gromadzą tysiące pokrętnych pytań w opasłych segregatorach a widziałem jak oblewają starych wyjadaczy terenowych. Należy to zakończyć. Zwykłe pomiary syt wys i inwentaryzacje to proste czynności techniczne. Pozostawić tylko certyfikację dla opracowań prawnych i biegłych sądowych ale bez udziału mafii z sgp.
  • 2012-03-04 03:10 | danielasco

Sadze,ze pomysl z deregulacja dostepu do niektorych zawodow jest bardzo dobry,lecz nalezaloby podejsc do sprawy porzadniej.Byc moze deregulacja jest porzadnie przygotowywana ana ale ja sama dostrzegam w niej liczne "dziury". Pierwszym z brzegu przykladem jest dostep i wymogi zwiazane z wykonywaniem obowiazkow notariusza.Sadzilam ze dzieki tej regulacji zaczna wreszczie w Polsce swiadczyc szeroko tanie i szybkie uslugi - tzw NOTARIUSZA PUBLICZNI znani w swiecie anglosaskim jako NOTARY PUBLIC. Spelniaja oni role osob zaufania, ktore poswiadczaja po prostu podpisy po okazaniu przez "petenta" odpowiednich dokumentow. Posiadaja oczywiscie latwa do zdobycia licencje: wymaga sie od nich niekaralnosci,musza byc osobami bieglymi z poswiadczaniu pism, "gramotnymi" i poczytalnymi. Praktycznie kazdy bank,agencja turystyczna, uczelnia , czesto sklep posiadaja takich notariuszy publicznych. Za poswiadczenie podpisu na czymkolwiek upowaznieniu placi sie doslownie grosze, nie istnieje nadto zadna potrzeba umawiania sie z tzw utytulowana figura, ktora na codzien zajmuje sie znacznie bardziej intratnymi zajeciami, np aktami wlasnosci lokali.
    Nie wiem dlaczego w Polsce, w wiele lat po upadku biurokratycznych i bezsensownych struktur notarialnych, trzeba poszukiwac z przyslowiowa swieca w reku osob, ktore powinny swiadczyc na rzecz obywateli zwyczajne uslugi, posiadajacych prosta i niedroga w zdobycia licencje, odpowiadajaca codziennym zdroworozsadkowym wymaganiom jakie stawia przed nimi odpowiednio skonstruowane prawo.
  • 2012-03-04 18:28 | T1000

Widzę, że ma Pani o polskim notariacie słabe pojęcie. W Polsce obrót nieruchomościami jest reglamentowany i dlatego mamy notariat. Bez kontroli treści umów w społeczeństwie o tak niskiej kulturze prawnej dochodziłoby do bardzo wielu procesów i bezpieczeństwo obrotu byłoby przekreślone. Ktoś komuś sprzedał, ktoś poświadczył podpisy ale nikt nic nie sprawdził i umowa jest nieważna, ale nabywca zdążył już zdążył sprzedać nieruchomość komu innemu. A poza tym kto by ryzykował całym majątkiem bycie płatnikiem podatków związanych z obrotem nieruchomościami ? Na pewno nie zarabiający grosze notariusz publiczny, który za nic nie odpowiada.
  • 2012-03-04 03:22 | indyk

Nie widzę potrzeby regulacji w dostępie do większości zawodów, dla przykładu jeśli każdy prawnik zaraz po studiach miałby możliwość bycia adwokatem bez uczestnictwa w korporacjach, to jednocześnie najlepsi osiągaliby sukcesy i zyskiwali klientów a najgorsi wypadaliby z rynku. To jest proste i funkcjonuje w wielu cywilizowanych krajach.
  • 2012-03-04 04:46 | kontra

Polska rzeczywsitosc to korporacje majace czesto na celu "urodzinnienie" niektorych zawodow jakby zdolnosci w jakiejs dziedzinie byly dziedziczne. Jak przypuszczam, mamy najbardziej korporacyjny rynek pracy w Europie a moze i na swiecie. Nie znam statystyki wiec zgaduje.
    Prawie wszystkie komisje weryfikacyje to cudowne synekury dla niedorobionych zawodowo. Takich co w zawodzie na normalnym rynku nie mieliby czego szukac. Tu siedza i biora niezla kase za zupelny brak odpowiedzialnosci. Weryfikuja. To po co sa studia, egzaminy inzynierskie czy magisterskie itp. Wystarcza nam kursy korporacyjne i takowe egzaminy. W ten sposob tanio i rodzinnie zrobimy np inzynierow budownictwa, adwokatow czy innych. Szkoda, ze tak trudno o dostep do listy bo mozna by dluzej wymieniac.
    Egzamin lekarski po praktyce nie jest zly bo tak robi sie chyba na calym swiecie ale jego reguly w Polsce juz zaczynaj tracic korporacja w tym zlym znaczeniu czyli rodzinka jest cacy a reszta na drzewo. Sadze, ze staze i praktyki tez nie odejda do lamusa jak tu niektorzy sugeruja. Rynek rynkiem ale niezbedna wiedza poparta praktyka to inna sprawa.
    Juz dawno sadzilem, ze w Polsce nawet sprzataczki beda zawodem zaufania spolecznego. A wtedy aby w demokratycznym spoleczenstwie awansowac zawodowo trzeba by nastepnego Lenina.
  • 2012-03-04 08:04 | mzakrzewski

Europa unijna buduje wspólny system walidacji i certyfikacji zawodów. Powstają Europejskie i Krajowe Ramy Kwalifikacji. Po to, aby osoba wykonująca zawód X miała odpowiednia kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, po zdaniu egzaminów i otrzymaniu certyfikatu pojechać do drugiego kraju z kartą czipową. Pracodawca tam odczytuje ją, i wiek, kogo może przyjąć do pracy. certyfikat jest ważny na średnio 5 lat. Po tym czasie musi być odnawialny. Polska we wprowadzaniu krajowej Ramy Kwalifikacji ma opóźnienia i jest ostro upominana przez Brukselę. która dostosowała swoje prawodawstwo do takich rozwiązań.
    Ramy kwalifikacji ustawowo funkcjonują już na poziomie uczelni wyższych. PR-owski pomysł min Gowina idzie w zupełnie odwrotnym kierunku. W takt piosenki>Śpiewać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej<. Tylko, czy ktoś powierzy zarządzanie nieruchomością wartą ileś tam milionów zł, bardzo skomplikowane, wymagające wiedzy z kilku zawodów u umiejętności osobie po 8 latach podstawówki? Ministrowi zarządca kojarzy się z wąsatym cieciem w fartuchu z miotłą spod której wygląda mysz. A tu dokładnie nie o to chodzi!
    Zgodzę się na wywalenie bzdurnych elementów egzaminów typu znajomość prawa pracy w licencji taksówkarza. Ale bez przesady. Nie powierzę sprawy w sądzie prawnikowi, za którym nie stoi kancelaria prawna i izba adwokacka czy radców.
    A znajdą się ludzie których wykorzystają hochsztaplerzy i inni wyłudzacze, od których jeszcze chroni prawo. zresztą totalnie przez rządzących zepsute pod hasłem wolnego rynku.
    pamiętam czasy, gdy stażysta po studiach zarabiał mało bodaj przez rok. Ale później mógł awansować, miał stabilność pracy awansu zawodowego. W ramach demokracji zysk pracodawcy przeważył interes pracownika i to wielokrotnie. Powstała wolnoamerykanka, nie mająca nic wspólnego z rynkiem pracy. przypomina on wysokiej klasy dom dla obłąkanych. przyczyniając się m.in do kłopotów finansowych ZUS, skarbu państwa.
    Deregulacja zawodowa jest kolejnym mitem dla naiwnych.Rozpoczęta w momencie, gdy państwo ma na prawdę ważniejsze problemy związane z bankructwem zaglądającym władzy w oczęta. Rząd robiąc tą akcję liczy na wzrost wpływów podatkowych (tradycyjnie się przeliczy!). nie bierze pod uwagę tzw. negatywnych skutków społecznych. To że mnie orżnie taksówkarz bez koncesji na którego nie mogę złożyć skargi- mówi się trudno, mój pech. gorzej, jeśli w efekcie amatora nauczania jazdy skończę kurs z wiedzą mniej-więcej, mniej- więcej zdam egzamin. I zaryzykuję poruszanie się po drodze publicznej. A koszty wypadków są w Polsce gigantyczne!
    Myślę, że bez większego problemu rządowemu pomysłowi można postawić zarzut działań antypolskich. Spowoduje on prawdopodobnie spadek wartości kompetencji i kwalifikacji zawodowych, motywacji do nauki i rozwoju. Ponieważ życie nie znosi próżni, niedouczonych Polaków zastąpią bardziej wykształceni przedstawiciele innych nacji. My zaś do II-III kategorii zawodowej (społecznej). Czy nie są to echa pewnej ideologii zza zachodniej granicy z lat 30-40 ub wieku?
    Ale niech tam! Hulaj dusza-piekła nie ma! Idę wydrukować wizytówkę zarządcy nieruchomości. Nie znam się zbytnio na rzeczy ale zawsze jakiś naiwny się trafi, parę złotych uda się wyrwać. I wszyscy mogą mi nagwizdać! Stoi za mną autorytet rządu, który wie (chyba) co robi!
    Pozdrawiam!
  • 2012-03-04 14:01 | Goose

"[...]Tylko, czy ktoś powierzy zarządzanie nieruchomością wartą ileś tam milionów zł, bardzo skomplikowane, wymagające wiedzy z kilku zawodów u umiejętności osobie po 8 latach podstawówki?"

Nie, nie powierzy. Więc w czym problem? Czego się boisz? Przepisy dają możliwość, a nie OBOWIĄZEK powierzania nieruchomości osobie po 8 latach podstawówki.

"[...] Nie powierzę sprawy w sądzie prawnikowi, za którym nie stoi kancelaria prawna i izba adwokacka czy radców."

OK. W takim razie w czym problem?

"Deregulacja zawodowa jest kolejnym mitem dla naiwnych.Rozpoczęta w momencie, gdy państwo ma na prawdę ważniejsze problemy związane z bankructwem zaglądającym władzy w oczęta."

Nie zgodzę się, że jest mitem, zgodzę się, że moment rozpoczęcia sugeruje użycie w charakterze zasłony dymnej.

"To że mnie orżnie taksówkarz bez koncesji na którego nie mogę złożyć skargi- mówi się trudno, mój pech. gorzej, jeśli w efekcie amatora nauczania jazdy skończę kurs z wiedzą mniej-więcej, mniej- więcej zdam egzamin. I zaryzykuję poruszanie się po drodze publicznej. A koszty wypadków są w Polsce gigantyczne!"

Kolego! Ludzi rżną taksówkarze Z KONCESJAMI, nabijając wyższą taryfę. Wcale ich nie powstrzymuje koncesja ani żadne skargi. Bo skargi są rozpatrywane przez kolegów, więc nic się nie dzieje. I kto Ci powiedział, że nie możesz złożyć skargi na taryfiarza bez koncesji? Od czego masz powództwo cywilne? A co do nauki jazdy, aktualny stan rzeczy opisałeś jako przyszły i hipotetyczny. Ludzie SĄ niedouczeni przez kiepskich instruktorów i LEDWO zdają egzaminy, wynosząc z kursu jedynie umiejętność parkowania między pachołkami.

"Ale niech tam! Hulaj dusza-piekła nie ma! Idę wydrukować wizytówkę zarządcy nieruchomości. Nie znam się zbytnio na rzeczy ale zawsze jakiś naiwny się trafi, parę złotych uda się wyrwać."

Powodzenia, będę trzymał kciuki. Ale chyba będziesz musiał szukać zdemenciałych emerytów z nieruchomościami, bo ludzie nie są aż tak głupi, jak Ci się wydaje.

"I wszyscy mogą mi nagwizdać! Stoi za mną autorytet rządu, który wie (chyba) co robi!"

No widzisz, jak Ty nic nie rozumiesz? Po deregulacji właśnie NICZYJ AUTORYTET za Tobą nie stoi - sam odpowiadasz za bajzel, który zmajstrujesz. I o to chodzi...
  • 2012-03-06 16:38 | luka

w dużym stopniu podzielam poglądy i trafne diagnozy. Czekam na merytoryczne uzasadnienie ministra dla poszczególnych zawodów i ocenę skutków (de)regulacji.
  • 2012-03-04 08:42 | MWB

Deregulacja - sama nazwa wskazuje ,że to niebezpieczeństwo..Minister Gowin zapomniał że przygotowanie do zawodu zarządcy lub pośrednictwa nieruchomościami wymaga sporej wiedzy merytorycznej,którą należy posiąść w toku studiów by rozumieć, bo temat jest niewąski -jest o czym mówić.Minister zamierza wprowadzić w kraju bałagan.Po co?......Brak licencji np. w zarządzaniu lub obrocie nieruchomościami wywoła normalnie szkody społeczeństwu.Minister chce pozwolić na obrót nieruchomościami i zarząd ludziom karanym,niekompetentnym bo nieprzygotowanym do zawodu -tacy ludzie mają narażać nas polaków i żerować na nas .Może to też jest metoda-więcej pracy dla Policji bo ciągle ktoś będzie oszukany,okradziony.Deregulacja przynosi ze sobą brak odpowiedzialności za skutki działań ludzi nieprzygotowanych- można robić co się chce ,bo jeżeli nie ma licencji to nie trzeba zdobywać wiedzy o rynku nieruchomości- nie ma komisji odpowiedzialności zawodowej,nie potrzebne ubezpieczenia właściwie nic nie potrzebne.Wyrzućmy do kosza ustawę o gospodarce nieruchomościami -uwolnijmy rynek.Zamknijmy Ministerstwo Gospodarki i Infrastruktury zwolnijmy Ministra Gowina i uwolnijmy ostatecznie ten rynek.
  • 2012-03-04 10:16 | j23

Wszystkim, którzy się wypowiadają, radziłbym najpierw przeczytać opublikowaną wczoraj listę. Zwłaszcza rubryki o aktualnych wymaganiach i wprowadzanych zmianach.
    Wrażenie jest zaiste piorunujące : miało być wspaniale, a wyszło jak zwykle.
    Najpierw pytanie co oznacza deregulacja. Otóż chodzi o sytuację, w których osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu, nie mogą go wykonywać, bo stoją im na przeszkodzie korporacje, wewnętrzne egzaminy, koncesje itp. Niby oczywiste, ale jak się okazuje nie dla wszystkich. Pobieżna analiza przedstawionej (no nawet nie wiem czego: Uchwały? Rozporządzenia?) wykazuje, że minister pomylił deregulację z niekompetencją, bowiem deregulacja w/g jego propozycji polega głównie na dopuszczaniu do wykonywania zawodów osób, które nie mają kwalifikacji. A to już jest nonsens.
    Podam przykłady, które mnie szczególnie "zachwyciły". Pomijam wszystkie zawody okołoprawnicze, bo się na tym nie znam. Te, o których coś wiem, można podzielić na dwie grupy.

Grupa pierwsza "Bicie piany"
    W tej grupie zmiany są tak minimalne, że właściwie nie wiadomo po co je tutaj wyszczególniono, albo w zasadzie w ogóle nie są zawodami. Pierwszymi są np. zawody "marynarskie" i przewodników górskich (zostają praktycznie bez zmian), a przykładem drugiego jest ochrona techniczna. Akurat mam taką licencję, więc wyjaśnię o co tu chodzi. Dodam jeszcze, że na nic nie jest ona mi teraz potrzebna i personalnie nie jestem tym przepisem w ogóle zainteresowany. Aby taką licencję dostać składam podanie na Policję. Policja mnie sprawdza i w przypadku pozytywnej weryfikacji, wydaje mi ją. I tyle. I nie jest to żadnym zawodem - jest to tylko dowód, ze nie jestem osobą "szemraną". Dla niektórych jest to informacja ważna. Musiałem ją np pokazać, gdy miałem wejść do serwerowni banku, aby naprawić im komputer sterujący systemem kontroli dostępu. Wymagali, aby osoby wysyłane z naszej firmy taki dokument miały. Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego? Podobnie, jak już tu ktoś napisał, jest z zawodem bibliotekarza - minister nie odróżnia zawodu od tytułu "bibliotekarza dyplomowanego".
    Nie za bardzo też wiadomo na czym ma polegać deregulacja taksówek. Przecież już w tej chwili zupełnie legalnie działają przedsiębiorstwa transportowe zatrudniające kierowców bez licencji, jeżdżących na GPS. Korzystałem z usług jednych i drugich. Ci drudzy mają stawki niższe, ale jakoś zawsze się okazywało, że prawdziwą taksówką dojeżdżałem szybciej, krótszą drogą i w efekcie taniej. Może jak rozwinie się technologia GPS, to znajomość topografii stanie się zbędna, ale w chwili obecnej egzaminy taxi chyba jednak mają sens. Ja, jako klient, wolałbym jednak wiedzieć czy wybieram "fachowca" czy "leszcza" zanim wsiądę do pojazdu.

Grupa druga "Bulwersująca"
    W tej grupie są zawody nie wymagające koncesji, pozwoleń i nie występują w nich żadne korporacje. Więc co tu jest do deregulowania? Nic! Ale chyba ktoś się wyraźnie rozpędził i tu już mamy kwiatki z gatunku skandalicznych. Np. okazuje się że według tego projektu w kopalni będzie mógł pracować spawacz nie będący spawaczem, a do tego bez przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Tu już powiało grozą. Każdy kto miał do czynienia z przemysłem wie, że większość pożarów wybucha tam w wyniku błędów spawaczy. W przypadku kopalni (nawet odkrywkowej) jest podobnie, tylko konsekwencje są zazwyczaj groźniejsze.
    A już zupełnym kuriozum są propozycje w sprawie przewodników. No nie wiem, ale dla mnie jest oczywiste, że jak pojadę do Gdańska (którego nie znam) i wynajmę przewodnika z plakietką, to będzie to osoba, która zna miasto. Tymczasem teraz może się okazać, że będzie to np student z Zielonej Góry , który wpadł tam na wakacje ponaciągać jeleni. I rynek tu niczego nie zweryfikuje: ja nie będę miał pojęcia, że on mnie okłamuje, bo przecie nie znam Gdańska. Pomysł żeby przewodnikiem mógł zostać ktoś, kto nie wykazał się przed komisją egzaminacyjną, że w ogóle wie o czym będzie mówił, wydaje mi się mocno abstrakcyjny. Tak jest tylko w państwach trzeciego świata. Niektóre kraje europejskie faktycznie spróbowały rozwiązania proponowanego przez Ministra (np Czechy), ale szybko się teraz z niego wycofują. Na ich przykładzie można bowiem przewidzieć co się stanie:
    - po pierwsze - całkiem spore straty ekonomiczne. Po prostu grupy zagraniczne przyjeżdżające do Polski nie będą korzystały z usług Polskich przewodników, ale będą oprowadzane przez swoich pilotów. W przypadku takich miast jak np. Kraków, gdzie jest to ponad milion ludzi rocznie, straty gospodarcze będą naprawdę spore. I nie ma się co łudzić, że tak się nie stanie: we wszystkich krajach, gdzie odpuszczono zawód przewodnika, rynek w krótkim czasie został opanowany przez korporacje międzynarodowe. A nasi przewodnicy obcojęzyczni wylądują na zielonej trawce (czyli efekt dokładnie odwrotny od zapowiadanego przez rząd)
    - po drugie - straty "moralne". W tej chwili taka zagraniczna grupa przyjazdowa musi wynająć polskiego przewodnika. Czyli mamy jakąś kontrolę nad tym co usłyszą. Jeśli poprowadzi ich zagraniczny pilot, tą kontrolę tracimy. I usłyszą na krakowskim Kazimierzu na pewno o "polskich obozach koncentracyjnych" , a co naopowiada Niemcom ich niemiecki pilot w Gdańsku lub Wrocławiu, to już chyba lepiej sobie nie wyobrażać.
    Dodajmy, że zawód przewodnika jest w tej chwili jednym z najbardziej zderegulowanych zawodów w kraju: nie ma tutaj żadnych korporacji, a przytłaczająca większość (95%) przewodników jest freelancerami pracującymi w jednoosobowych firmach. Żeby zostać przewodnikiem trzeba spełnić tylko jeden warunek: zdać egzamin państwowy organizowany przez marszałka województwa (czyli z żadną korporacją nie ma to nic wspólnego).
    Pozycją , która mnie niepokoi, jest także instruktor sportowy. O ile mogę się zgodzić, że w przypadku trenerów, rynek pracy jest tak ograniczony, iż wszyscy się znają jak "łyse konie" i faktycznie zatrudnia się ludzi na podstawie ich osiągnięć (bo wszyscy zainteresowani je znają), to w przypadku instruktorów jest już inaczej. Oni zajmują się początkującymi, ludźmi spoza branży, często dziećmi. Dla takich ludzi kontakt z niekompetentnym instruktorem może być po prostu groźny dla ich zdrowia; a w takich przypadkach regulacje rynkowe nie są raczej najlepszym rozwiązaniem

Reasumując.
    Mam bardzo złe przeczucia. Miała być deregulacja zawodów opanowanych przez korporację, a jest chaos - większość pozycji to "michałki" nie wymagające żadnych zmian, bo z korporacjami i koncesjami nie mające nic wspólnego. Minister miał ambicje, żeby lista była długa, więc dopisał co popadnie. W efekcie część proponowanych zmian jest całkowicie nieistotna, a niektóre są wręcz szkodliwe.
    Dlaczego na siłę wydłużono tą listę? Niestety mam obawy, że Minister przewiduje, iż opór korporacji prawniczych będzie tak skuteczny, że po prostu znowu się wyślizgają. A wtedy wprowadzi się zmiany w pozostałych zawodach (jak już wspominałem nieistotne lub szkodliwe) i mimo wszytko odtrąbi się sukces na zasadzie: "Co prawda 9 zawodów żeśmy wykreślili, ale deregulujemy aż 40!".
    Obym się mylił. Ale póki co przedstawiona lista nie kojarzy mi się z deregulacją, ale z preferowaniem niekompetentnych nieuków.
  • 2012-03-04 22:42 | Alice

Dzięki za tę analizę. Miałam dokładnie takie same wrażenie po pobieżnym zaoznaniu się z tą listą i wysłuchaniu buńczucznych zapowiedzi Gowina: To się nie może dobrze skończyć.
    Totalna wolna konkurencja przyniesie obniżkę płac i obniżkę jakości usług, to przecież jasne. I zamiast nowych miejsc pracy (nie pojmuję, skąd im się to wzięło), będziemy mieć zastępy nowych working poor, który z ciężkiej i uczciwej pracy nie są w stanie się utrzymać, nie mówiąc o utrzymywaniu rodziny i dzieci (na których nam podobno tak zależy).
    Co do prawników - też się nie znam, może trzeba tam coś zrobić, ale te pozostałe zawody to jakaś farsa. Mylą kompetencje potwierdzone przez jakiś odpowiedzialny organ z mafijnymi układami.
  • 2012-03-05 20:46 | Ślązak

"...a co naopowiada Niemcom o Wrocławiu ich niemiecki przewodnik..." ano powie im prawdę i o Breslau i o Wrocławiu. Słuchałem kiedyś (w roku 2009) licencjonowanego przewodnika w Kotlinie Kłodzkiej. Ja i wszyscy członkowie wycieczki z Górnego Śląska byliśmy oburzeni stekiem, delikatnie mówiąc przeinaczeń w jego wywodach do tego stopnia, że zrezygnowaliśmy z jego usług. Wśród nas byli bowiem ludzie, którzy pochodzili z tych stron i z opowieści rodzinnych i własnych doświadczeń wiedzieli zupełnie coś innego.
  • 2012-03-06 14:51 | micki

Kolejny zawód z kategorii "bulwersujących"
    DORADCA ZAWODOWY:oto wymagania:
    Natomiast zgodnie z treścią art. 94 ust. 4 doradcą zawodowym I stopnia może zostać osoba spełniająca łącznie warunki, o których mowa w ust. 2 tegoż artykułu i która posiada co najmniej 24-miesięczny staż pracy na stanowisku doradcy zawodowego w publicznych służbach zatrudnienia i ukończone studia magisterskie lub co najmniej 12-miesięczny staż pracy na stanowisku doradcy zawodowego w publicznych służbach zatrudnienia i ukończone studia magisterskie z zakresu psychologii lub poradnictwa zawodowego oraz ukończyła szkolenia z zakresu poradnictwa zawodowego potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
    Składam dokumenty i wojewoda przyznaje licencje. I nic poza tym, żadnych układów, domysłów, po prostu wydaje i człowiek spokojnie pracuje.
    Więc co tutaj DELEGALIZOWAĆ?????
    Zgodnie z treścią art. 94 ust. 5 doradcą zawodowym II stopnia może zostać osoba spełniająca łącznie warunki, o których mowa w ust. 2 tegoż artykułu i która posiada co najmniej 36-miesięczny staż pracy na stanowisku doradcy zawodowego I stopnia w publicznych służbach zatrudnienia i ukończyła studia podyplomowe z zakresu poradnictwa zawodowego.
  • 2012-03-04 11:59 | mmax

dobrze że uprawnia budowlane nie są "uwolnione" byłaby niezła jazda wysrtarczy popatrzeć co teraz się dzieje za bajzel - byle kto projektuje a gośc z uprawnieniami podbija hłam za 300zł za pieczatkę.
    powinni się wziąć za tych co bez uprawnień budowlanych "projektują" prowadząc np. biuro projektów czy biuro architektoniczne.
  • 2012-03-04 12:06 | bary

Czy Rząd będzie rekompensował pośrednikom i zarządcom koszty uzyskania zlikwidowanych licencji, w tym: studiów, egzaminu, praktyki zawodowej?
  • 2012-03-04 16:53 | wolneprzewodnictwo

Walczyliśmy o to od 4 lat!

Deregulacja jest tematem w mediach zaledwie od kilku miesięcy, mało kto zdaje sobie sprawę że ponad 4 lata działała mało znana społeczna kampania na rzecz otwarcia zawodów pilota i przewodnika turystycznego. Zapraszam na nasze witryny, to chyba największy w sieci zbiór tekstów i argumentów pro-deregulacyjnych

http://wolneprzewodnictwo.blog.pl

[link=http://wolnezawody.org]http://wolnezawody.org
    [/link]

Polecam np. satyryczny tekst o układaniu bukietów - jak dochodziło do psucia prawa

albo [link=http://wolneprzewodnictwo.blog.pl/historia-deregulacji-przypomnienie,15609602,n]historia deregulacji
    [/link]

Maciej Zimowski
  • 2012-03-04 17:58 | patriota

Deregulacje oceniam negatywnie, ale śledząc wypowiedzi internautów, mam nadzieję że problem będzie dotyczył wszystkich, to może wtedy społeczeństwo zaprotestuje. Najbardziej niekorzystne zmiany zaszły u ochroniarzy i taksówkarzy. W ochronie i tak królują umowy śmieciowe, z zatrudnieniem emerytów i rencistów, czy osób z grupą inwalidzką. Taksówkarze walczyli o respektowanie wymogów jakie sami musieli spełnić by pracować w tym zawodzie. Zamydlono im oczy obietnicami, a teraz każdy kto posiada prawo jazdy i ma samochód będzie taksówkarzem. Egzaminy dotyczyły nie tylko bieżącej topografii miasta, więc należałoby może okroić jedynie pytania egzaminacyjne. Na taksówce trzeba naprawdę się napracować żeby zarobić, a i tak ogrom pracy idzie na poczet paliwa i opłat wynikających z zawodu.Problem korporacji to zupełnie coś innego niż deregulacja zawodów. Bezrobocie owszem będzie mniejsze, ale ludzie będą pracować za grosze, a koszty utrzymania nie spadają.
  • 2012-03-04 22:58 | Ham

Po co deregulować?

Pan minister pisze, ze spotkał się z innymi ministrami. Na podstawie ich opinii sporządził listę zawodów do uwolnienia. A może prościej? Zrobić zestawienie zawodów regulowanych w innych krajach UE oraz np. USA, Australii. W tamtych państwach zapewne lepiej niż nasi "ministrowie" wiedzą, jakie zawody powinny być regulowane. I tego się trzymać..
  • 2012-03-06 16:43 | luka

Pomogę z innymi krajami w zawodzie pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Regulowany prawem dostęp do tego zawodu istnieje w krajach: Niemcy, Dania, Belgia, Francja, Włochy, Luksemburg, Węgry, Norwegia, Austria, Portugalia, Finlandia, Szwajcaria. W USA broker nieruchomości zdaje regularnie trudne egzaminy. Średnie marże to 3 -5 %, zwykle płaci sprzedający, a nie kupujący.
  • 2012-03-05 10:33 | PJD

WRESZCIE !!!!
  • 2012-03-05 20:27 | lala21

bezmyślność projektantów dzisiejszej Polski nie zna granic. A możne tak panowie sami dla siebie takie deregulacje wprowadzają, aby nieudolność i brakiem kompetencji, przykryć nieprofesjonalizm w dalszej przyszłości prowadzenia niby "pseudo zarządzania Polską !"

Ps. Jeśli rzeźnik będzie prowadzić Aptekę, hydraulik będzie Ministrem Edukacji ,a bibliotekarka Ministrem Gospodarki Wodnej to dużo dobrego spodziewać się nie możemy w nowej Polsce! Może tylko lania wody w każdym temacie!!!

Pozdrawiam dziś już wszystkich wodolejów na przyszłość!
  • 2012-03-06 09:19 | toja1945

Tak!Tak!Tak!
  • 2012-03-07 10:29 | Agnieszka

Na liście nie znalazłam rzeczoznawcy majątkowego- a to dopiero zamknięty zawód. Studia podyplomowe to około 5000 zł, praktyka od 6600 do 10.000 zależy od decyzji tego co szkoli- nie koniecznie dobrze- ale za to wspaniale kasuje.I na koniec trzy etapowy egzamin w Ministerstwie za 2000 zł- do którego można podejść dwa razy. Zdanie egzaminu graniczy z cudem, statystyka wskazuje na 13 % zdania egzaminu za I razem. Reasumując można oddać tzw. auto. CZY TO JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ.????? Tu jest mocne lobby- i na to powinno się zwrócić uwagę Ministrowi Gowinowi.
  • 2013-02-13 15:50 | Karol

Widze, że ktoś jest bardzo dobrze zorientowany w sytuacji. 2000 zł i trzy etapowy egazmin do którego można podejść dwa razy taaa... proponuje bardziej wgryźć się w temat.
  • 2012-03-08 21:23 | KATASTROFA

Od czasu Ziobry nie było takiego... Oczywiście wszyscy po komunii świętej są genialni jako tzw. młodzi zdolni i powinni zgodnie z konstytucyjną zasadą wolności wyboru zawodu robić co chcą. A tu najpierw rodzice, potem szkola, a na końcu korporacje wymagają jakiejś nauki, wysiłku, zdawania egzaminów, praktyki. O zdolnościach nie wspominając. No ale zgodnie z tą teorią np. każdy absolwent prawa, czy skończy UJ, cz Wszechnicę Siedlecką, czy w cztery lata czy po 10 jest genialny i ma mieć prawo do eksperymentowania w praktyce. Przecież rynek zweryfikuje. Już nas zweryfikował - w Smoleńsku i ostatnio na torach. TAK SIĘ KOŃCZY OBNIŻANIE STANDARDÓW DO DNA. Powodzenia!!!
  • 2012-03-10 11:08 | Krzysztof

Myślę iż pod rozwagę należy wziąć każdy jeden zawód osobno i wypowiadać się powinni ludzie co się na tym znają. Na przykład: dla mnie jest bulwersująca deregulacja zawodu trenera, żeby uczyć dzieci w szkole pisania „Ala i AS” trzeba mieć wykształcenie wyższe i to kierunkowe, a żeby te same dzieci przygotowywać do osiągania wyników w sporcie nie trzeba mieć żadnego przygotowania, coś tu nie tak. Jestem zdecydowanie przeciw. Natomiast przy deregulacji w żegludze śródlądowej winno się uznać możliwość zaliczenia części stażu na jachtach rekreacyjnych wszak woda jest wszędzie taka sama. Myślę iż podobne ruchy winno się wykonać w zawodach morskich.
  • 2012-03-13 13:53 | Gość

Bardzo dobry pomysł tylko tych zawodów jest zamało a przy nie których pozostawił bym wykształcenie wyższe ale kierunkowe,bo przecież można takie zdobyć i nie wszędzie powinni pracować urzędnicy po liceum lub po pedagogice bo taka osoba nie ma pojęcia pracując w sądzie wydziale cywilnym lub urzędzie miasta to dlamnie jest porażką chcąc uzyskać pewne informacje.
  • 2012-03-15 13:32 | demoll

Co do zasady zgadzam się z koncepcją dereglamentacji zawodów, które ludzie uprawiają na własną odpowiedzialność i ryzyko, jak i również tych których reglamentacja jest idiotyczna (bibliotekarz, przewodnik wycieczek). Nie wyobrażam sobie żeby ludzie, uprawiających zawody od których coś zależy (niekiedy całe majątki), nagle mieli zaraz po studiach zacząc takie zawody uprawiać. O ile mamy do czynienia z bibliotekarzem, który co najwyżej może zepsuć książkę, czy przewdonikiem wycieczek który się ewentualnie przejęzyczy lub zabłądzi to adwokat czy radca prwny może narobić niezłego bigosu. Nie trzeba szukac dowodu na potwierdzenie moim słów proszę zobaczyć jacy idioci dziś kończą studia. Dzisiejszy absolwent to nie jest ten sam absolwent który kończył studia np. prawnicze 20 lat temu i po studiach był przeszkolony do wykonnywania zawodu. Profesorowie dają dziś oceny za pół darmo tylko po to by utrzymać liczebność grup (np na małych uczelniach. Jeżeli chodzi o zawody, których wykonywanie związane est zawsze ze znajomością i stosowaniem prawa i zasad finansowych to uważam, że one to powinny zostać jeszcze dodatkowo obwarowane żeby upewnić się, że oddzielone zostało ziarno od plew. Tutaj mogę powiedzieć, że Ci którzy najmniej umieją najgłośniej szczekają. Natomiast jeżeli chodzi o taksiarzy to oczywiście bez sensu by człowiek który zamierza kogoś przewozi z punktu A do punktu B i na tym zarabiać miał od razu zdawać wielki egzamin. W najgorszym wypadku pobłądzi podpyta przechodnia i i tak dojedzie - nikomu wielka krzywda się nie dzieje. Jeżeli pastwo chce walczyc z bezrobociem naprawde skutecznie to niech zlikwiduje ubezpieczenia społeczne, socjalne, zusy itp. wtedy co piąty młody człowiek znajdzie zatrudnienie w tej dziedzinie, niech obniży podatki żeby opłacało się biura rachunkowe otwierać i żeby opłacalnym było być nie tylko uczciwym ale też rzetelnym przedsiębiorca i pracownikiem wtedy sytuacja dla młodych osób na rynku pracy naprawi się sama. Uważam, że państwo powinno zdecydowanie zaiterweniowac w przypadku agentów obrotu nieruchomościami, ponieważ sa oni kompletnie nie przygotowani do wykonywania zawodu i to jest przykład zawodu który należałoby zdecydoanie dodatkowo obwarować albo sprawić ze egzamin będzie trudniejszy, czyli tendencja powinna być odwrotna w tym przypadku niż ta która proponuje Gowin.
  • 2012-04-04 13:49 | piotr

oczywiście uwolnić zawody!jestem za uwolnieniem zawodów
  • 2012-04-11 16:27 | Tomek 1972

Re:Lista zawodów do deregulacji ogłoszona-Pracownik Ochrony

Deregulacja zawodów jak rozumiem oznacza łatwiejszy dostęp do zawodów.Czy to możliwe że zawód DOSTĘPNY dla WSZYSTKICH (oczywiście niekaranych ) jest de regulowany ? A jednak tak jest ! Mówię tu o zawodzie Pracownika Ochrony -Licencjonowanego.Pracownikiem Ochrony może zostać każda niekarana osoba (nawet z wykształceniem podstawowym!) Pracowników Ochrony bez licencji widzimy w marketach,na parkingach,sklepikach,galeriach handlowych,na budowach itd.Są to osoby przeważnie z ogłoszeń ,bez specjalistycznych przeszkoleń,znajomości przepisów o ochronie mienia itp.Natomiast Licencjonowany Pracownik Ochrony jest dostępny dla każdego kto,przejdzie badania lekarskie psychologiczne oraz specjalny kurs o czym w dalszej części artykułu:W Rzeczpospolitej z DN. 05.03 .2012 r P.redaktor Rzemek napisał że delegalizacja ma ułatwić dostęp do zawodu niemogącym zdać egzaminów na Licencję.To już jest skandal.Dopuści się do pracy z bronią palną ludzi,którzy się do tego nie nadają !No bo jak nazwać człowieka który nie potrafi zdać egzaminu po którym zdobędzie licencje,po zdobyciu której dostanie od Policji po złożeniu podania,książeczkę dopuszczającą do posiadania broni !

Teraz pytanie,co z ludźmi którzy poświęcili ok 1400 zł,na kurs( trzymiesięczny ),ok 350 zł opłatę za licencje,ok 350,za badania lekarskie(Psychologiczne dopuszczające na TRZY LATA DO ZAWODU ! ) Ok.150 za kurs na imprezy masowe,kursy poświadczenia bezpieczeństwa itd. Kto im odda za stracony czas,pieniądze? Od przejścia kursu do otrzymania licencji jest to pół roku (PO 3 DNIOWYM EGZAMINIE POLICJI ) Dzień pierwszy:Egzamin ustny i pisemny.DZIEŃ drugi ,techniki interwencyjne i samoobrona.Dzień trzeci wyszkolenie strzeleckie ! (wcześniej miesięczne sprawdzenie przez dzielnicowego) Teraz rozumiem że przyjdzie z ULICY NIEWYKSZTAŁCONY,NIEPRZESZKOLONY osobnik,więc wcześniej czy później dojdzie do nieszczęścia !

Jestem zaskoczony że zawód dostępny dla każdego. Jest na liście 49 zawodów w pierwszej kolejce do deregulacji ! Przecież licencjonowany pracownik dzięki swojemu przeszkoleniu,znajomości prawa dotyczącego ustaw oraz rozporządzeń o ochronie osób i mienia itp.Jest ŚWIADOMY swojej odpowiedzialności,np: biorący udział w konwojach,ochronie osób,patrolach interwencyjnych,Wewnętrznych Służbach Ochrony czy Specjalistycznych Uzbrojonych Formacjach Ochronnych (które to ochraniają JEDNOSTKI WOJSKOWE!) Pracownik licencjonowany zapewnia jako takie bezpieczeństwo,na dodatek przy tak śmiesznych stawkach,od 6 do 10 zł za gódź.

A może p.Minister Gowin zajął by się tak NISKIMI, wręcz rozbójniczymi stawkami,za odpowiedzialną pracę,a nie uszczęśliwiał grupę zawodową która ledwo zipie pracując po 300 godzin byleby tylko przeżyć na jako takim poziomie.Już teraz na tą grupę zawodową potocznie mówi się ciecie,z powodu dopuszczania ludzi z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ do zawodu.Ten zawód potrzebuje licencji,gwarantujących profesjonalny poziom usług.

Ostatnio tak jakoś się porobiło że za zmiany odpowiadają ludzie którzy tak naprawdę nie za bardzo się znają na tym co robią...skoda,ale to chyba jest tak jak mówił były Minister Sportu p.Drzewiecki :Dziki Kraj i tyle.

• 2012-10-01 03:26 | krol

Re:Lista zawodów do deregulacji ogłoszona NATYCHMIASTOWEGO WEJŚCIA W ŻYCIE !!!

80 % pracowników ochrony pracuje na cieciówkach,po jaką chol.rę jakieś sztuczne kursiny i egzaminy -POLSKA FARSA.
    DEREGULACJI (normalności) NATYCHMIAST !!!
    Ochroniarz to nie Policjant,a niektórym się we łbach poprzewracało.
  • 2012-11-03 09:55 | Ania

Jeśli chcą to niech zrobią deregulacje,ale ich obowiązkiem jest oddać mi pieniądze za opłacenie kursu ,egzaminów i licencji oraz oczywiście czas który poświeciłam trzy miesiące,nie wyobrażam sobie ze nie wróca mi pieniędzy ,bo jesli tak to znaczy ze rzad mnie po prostu okradł.
  • 2012-11-28 16:14 | Iwona

Moim zdaniem kto ma licencję ten będzie zawsze na dobrej pozycji, bo te osoby będą zatrudniane w pierwszej kolejności, ale jestem za deregulacją, bo sama jestem mgr turystyki, ale nie mam kursu pilota wycieczek, bo jest drogi i po prostu nie stać mnie na niego, ale wiedzę mam i chciałabym spróbować sił w tym zawodzie, a życie i tak pokaże czy nadaję się do tego:))))
  • 2012-03-03 13:39 | Redakcja POLITYKA.PL

DEBATA: Będzie deregulacja 49 zawodów

A jak Państwo oceniają tę decyzję? Czy powinny zostać zniesione ograniczenia w dostępie do tych zawodów? Czy kolejne profesje powinny być obejmowane deregulacją? Zapraszamy do debaty!
  • 2012-03-03 16:03 | Kazik150

Brawo

Pochwalam pomysł . Jeśli stać nas było na akceptację - ukrasdnij p[ierwszy milion , to tym bardzeiej stać nas na pracuj uczciwie jeśli potrafisz . Natomiast jeśli nie - to do szkoły. Ważne bykażdy robił dobrze i bezpiecznie . Roboty u nas to ci w brud. Sam mam 70- pójdę do pracy i nauczę innych pracować . Dość złodziejstwa i nierobów.
  • 2012-03-03 17:38 | mickor

Mów za siebie Kazik, ja nigdy nie zaakceptowałem tej zasady, której nie potrafisz nawet poprawnie napisać! Gdzie widzisz związek między deregulacją a uczciwością ? Czy rok 2008, który przyniósł owoce deregulacji systemu finansowego w USA spędziłeś w hibernacji ? Ja wiem, że dla Was weteranów PRL-u państwo i jego regulacje to synonim zła, ale niestety w niektórych przypadkach kontrola jest konieczna. Jeśli marzy Ci się na prawdę wolny rynek nic prostszego - wyjedź do Somalii albo Darfuru, tam każdy jest zdany na siebie i nie ma żadnego opiekuna. Nie twierdzę, że niektórych zawodów nie można by udostępnić, ale nie chciałbym żeby geodeta bez praktyki robił odwierty na mojej działce. Nie chciałbym też znaleźć się na łajbie, której sternik albo szyper dostał robotę za pokrewieństwo. Prawnikowi po obciętej aplikacji też nie ufałbym do końca, choć obwarowania wokół tego zawodu są akurat absurdalne. Ustawa może i stworzy miejsca pracy, ale będą to drugorzędne posady o zdecydowanie słabszym wynagrodzeniu, które pociągną za sobą w dół resztę rynku.
  • 2012-03-03 18:56 | SF

Rok 2008 przyniósł owoce zachłyśnięcia polityków wzrostem gospodarczym napędzanym absurdalnie tanim i absurdalnie łatwo dostępnym kredytem. Pokazał też tylko pozorną niezależność wielu banków centralnych, które ustalały stopy procentowe tak, jak życzyli sobie politycy marzący o kolejnej kadencji.
  • 2012-03-03 21:09 | mickor

Nie politycy, a prywatni sponsorzy ich kampanii, ale tak poza tym niech ci będzie. Nie mam zamiaru dyskutować o tym po raz kolejny. W każdym razie tak samo jak kredytu nie należy udzielać osobie niewypłacalnej, tak niektórych funkcji w społeczeństwie i na rynku nie wolno udostępniać niewyszkolonym i nie sprawdzonym.
  • 2012-03-03 17:13 | zeev

Akurat deregulacja zawodu adwokata polega tylko (albo aż) na zniwelowaniu znaczenia aplikacji - teraz wystarczą 3 lata w byle urzędzie i można przystępować do egzaminu adwokackiego. Państwowego i bardzo prostego. Taka to deregulacja.
    Ciekawi mnie jednak jak wolny rynek ureguluje rynek trenerów i instruktorów sportowych...
  • 2012-03-03 19:15 | T1000

Egzamin adwokacki nie jest bardzo prostym egzaminem. Jestem prawnikiem w innej profesji i musiałbym poświęcić ok. 1 rok, aby przygotować się porządnie do tego egzaminu,tj. w tym czasie opanować warsztat pracy adwokata.
  • 2012-03-03 21:04 | zeev

A owszem. Ale jest prosty w porównaniu z egzaminem niepaństwowym, tym dawnym - znienawidzonym korporacyjnym.
  • 2012-03-04 18:34 | T1000

No ale korporacyjne egzaminy to już od dobrych paru lat historia. Nikt nie kwestionuje reformy Gosiewskiego przecież.
  • 2012-03-04 23:19 | zeev

Masz rację. Natomiast sędziowie coraz bardziej płaczą, bo już się czasami nie da rozpraw prowadzić, gdy przychodzą młodzi gniewni, pełni wzorów z amerykańskich filmowych sal sądowych.
    Ale mnie nadal frapuje ta niewidzialna ręka rynku w przypadku instruktorów sportowych. Tak się składa, że mam uprawnienia instruktorskie. I zachodzę w głowę - jak wolny rynek wyeliminuje sprawcę wad postawy u młodzieży, które zaczynają doskwierać po wielu latach?
  • 2012-03-03 17:38 | Obserwer

W gospodarce wolnorynkowej musi byc szeroko pojeta wolnosc. Korporacyjnosc, koncesje,zezwolenia, egzaminy o niebotycznej skali wiedzy, winny ustapic grze praktycznej.Wydaje sie, ze praktykowanie i wolny dostep do wielu zawodow oraz osad rynku przydatnosci kogos do zawodu, jest najwzniejszym i kompetentnym egzaminem.Oczywiscie nie obejdzie sie bez afer i dzialan niekorzystnych w poczatkowej fazie.

Rynek szybko wychwytuje , kto , jak , dlaczego ma predyspozycje do wykonywania okreslonej profesji.Obok tego kryterium winno funkcjonowac cos w rodzaju okresowej moze 5-letniej, oceny oraz podsumowania osiagniec szczegolnie mlodych ludzi, dzialajacych w okreslonym sektorze.Musi to byc rzetelne,kompetentne i bezstronne cialo ze stala liczba rotujacych sie w nim specjalistow.Kodeks honorowy jaki powstanie po paru latach, bedzie szczytowym pojeciem bycia w kregu osob na niego zaslugujacych.

Powolanie gremium tzw. wirtuozow sztuki w roznych dziedzinach, wypracowany system ocen i cos w rodzaju dyplomow za sumiennosc, kompetencje, stale poszerzanie wiedzy przez osoby w rzeczywisty sposob pracujace na to, aby byc profesjonalsta w danej dziedzienie,bedzie stymulatorem dla wylonienia rzeczywistych talentow.Lista njlepszych winna byc znana.Premia dla fachowcow bedzie praca wsrod najlepszych lub bycie w klasie najwypitniejszych,b. dobrych i dobrych specjalistow.

System egzaminow nigdy nie zapewnial, jak widac to w praktyce,ze okresleni ludzie , ktorzy go zdali rzetelnie wykonywali swoj zawod.Powodem bylo to, ze nikt pozniej nie sprawdzal ich samorozwoju,przydatnosci i predyspozycji. Mie ma systemu premiujacego specjalistow i systemu zachet rynkowych , aby specjalizowac sie w okreslonych dziedzinach i byc za to wynagradzanym.

Tylko jasne,sprawne, logiczne reguly i jasno nakreslony system premiowania takich postaw moze zachecac do poszerzania kompetencji i poglebiana wiedzy, a co za tym idzie powstawania kregu specjalistow w okreslonych dziedzinach.
    Poza tym, tylko reguly wolnego rynku umozliwia wejscie i zaistnienie ludzi zdolnych , utalentowanych, z roznych srodowisk nie tylko zwiazanych z korporacynoscia danego zawodu.Szanse otwarte beda dla WSZYSTKICH.

Najlepsze korporacje sa wytworem wolnego rynku,a nie szczelnych i rygorystycznych przepisow.Na rynku oplaca sie byc najlepszym pod warunkiem , ze jest to rzeczywisty wolny rynek bez pchniec, wspomagania, wszelkiej nadmiernosci itp.
    Dajmy ludziom wykazac sie, ze sa dobrzy w tym co robia i stworzmy system premii za taka postawe w obszarze finansowym i w obszarze prestizu.
    Jednym slowem wiecej oplacalnosci stania na nogach niz na glowie.Stworzmy korporacje dobrej woli.
  • 2012-03-03 19:32 | wior

Nastepnym krokiem powinno byc zlikwidowanie wymogu posiadania przez taksowkarza prawa jazdy. W dzisiejszych czasach, w ktorych mamy gugla, kierowaca widzac znak drogowy nie musi juz znac na pamiec jego funkcji, wystarczy wrzucic do wyszukiwarki opis znaku i ta poda parenascie tysiecy wyszukiwan, wsrod ktorych taksowkarz na pewno znajdzie szczegolowa porade, jak sie ma zachowac widzac taki znak przed soba. Jest tez propozycja zeby deregulacji poddac gowiny. W czasach kina 3d i generowanych komputerowo awatarow wystarczy, ze kazdy lubiacy komediowy pure nionsens kliknie sobie w ikone gowina na aparaturze do wyswietalnia i ubaw bedzie mial po pachy bze placenia podatku na ministerialna pensje.
  • 2012-03-03 20:12 | Fandorin

Zdecydowanie przesadzasz i popadasz w skrajność. Nikt nie mówi o braku posiadania prawa jazdy.

Znajomość topografii miasta to powinien być atut dla samego taksówkarza, a nie czynnik decydujący o byciu taksówkarzem. Co jak zamówię taksówkę z miasta A do miasta B? Wyjdzie na to, że kierowca znający topografię miasta A nie będzie znał topografii miasta B, a nawet jeśli to na pewno nie tak dobrze jak taksówkarz z miasta B.

Poza tym przypominam, że dziś prawie każdy taksówkarz praktycznie jeździ posługując się nawigacją w swoim aucie. Za niedługo klasyczne nawigacje zostaną wyparte przez uchwyt dedykowany, smartfona i aplikacje GPS np. bazując na wymienionym Google Maps lub Nokia/Bing Maps.

P.S. Nie posiadam nawigacji, nie mam smartfona i jestem przekonany, że Polacy wcale nie są za tym, aby taksówkarzem lub egzaminatorem prawa jazdy mogła zostać osoba bez prawa jazdy na prochach i wódzie :-]
  • 2012-03-03 21:19 | mickor

Obserwer, nie we wszystkich dziedzinach ludzkich przedsięwzięć sprawdza się metoda prób i błędów. To co opisujesz jest niczym innym, jak przeniesieniem na rynek pracy i życia młodych Polaków strategii "rozpoznania walką". Nie mam tu na myśli jedynie losu "odrzuconych" przez rynek, ale również konsekwencje tego co zdążą sknocić zanim zredukuje ich konkurencja. Niewykwalifikowany notariusz może spowodować starty majątkowe, niewykwalifikowany inżynier - katastrofę. Taksówkarz może zabłądzić, ale też zabić kilka osób... Jesteśmy ludźmi myślącymi, potrafimy planować i przewidywać, potrafimy też uczyć się na błędach i przekazywać te nauki następnym pokoleniom. W ten sposób nie muszą one wyważać już otwartych drzwi i powielać błędów już popełnionych - zlikwidowanie tych mechanizmów w imię walki z "mafią" która może istnieć jedynie w naszej wyobraźni jest nieprawdopodobnie głupie.
  • 2012-03-03 21:32 | zet

Zamysł jest dobry.Poczekam jednak na wykonanie.Obrona licencji,czyli administracyjno-korporacyjnego limitowania miejsc w poszczególnych zawodach będzie mocna i wrzaskliwa.To też nic dziwnego.Konkurencja szkodzi ludziom mało operatywnym.Potrzeba jednak obudowy prawnej pewnych działalności.Wymóg zgłoszenia,czyli zarejestrowania jest koniecznością.Przy tym musi być obowiązek spełnienia jakichś warunków,lub posiadanie np.wyższego wykształcenia,czy odpowiedniej kategorii prawa jazdy lub zawodowego dyplomu.Spełnienie wymogów powinno być gwarantem rejestracji usługodawcy.
    Trzeba uczyć się od tych /kraje cywilizacyjnie rozwinięte/,którzy ten zabieg mają poza sobą.Też kiedyś zaczynali.
  • 2012-03-04 20:49 | kaesjot

Nie sam fakt konieczności licencji jest problemem lecz tryb i kryteria ich przyznawania. W rękach korporacji zawodowych stały się narzędziem kreowania stanu niedoboru podaży gwarantującego wysokie ceny przy dużym popycie zamiast testem kwalifikacji i kompetencji. Czyli mówiąc krótko - zamiast wysokiej jakości mała ilość. Z kolei przekazanie tych urzędnikowi powoduje uznaniowość decyzji i podatność na korupcje.
    Firmy tworzą u siebie systemy zapewnienia jakości zgodne z wymaganiami odpowiedniej normy ISO serii 9000 czy systemy HACCP i zabiegają o uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Nie jest to obowiązek ale potrzebne i przydatne, by ktoś znany i zaufany ( instytucja certyfikująca ) potwierdziła iż można zaufać kompetencji danej firmy.
    Wiadomo, że jest wiele zawodów, których wykonywanie wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji i uprawnień potwierdzonych stosownym egzaminem.
    Tak więc należy zapewnić taki tryb zdobywania uprawnień czy licencji, aby obejmował wyłacznie potwierdzenie posiadania kwalifikacji niezbędnych do wykonywania określonego zawodu z wykluczeniem jakichkolwiek aspektów pozamerytorycznych. A potem niech już to reguluje rynek.
  • 2012-03-06 16:32 | luka

widzę, że i Ciebie dopadł Zespół Antona,groźna choroba z kategorii anozognozji. Wiara w samoregulację rynku i patrzenie na cały świat przez pryzmat rynku.
    Całe pokolenia ery konsumpcjonizmu żyją w tej zbiorowej „nieświadomości choroby” – anozognozji. Z wiarą, że kompas zysku i wolności wyboru niższej ceny wśród produktów lub usług wskazują właściwą drogę do szczęścia w życiu, myląc cenę z wartością.

Pamiętaj, że tak zaprojektowany "homo oeconomicus" daje się łatwo sterować, jego wybory są przewidywalne, stąd tak atrakcyjne jest to dla polityków, otwierających całe państwa na rynek. Wielki ekonomista, Gary Becker, laureat Nobla w 1992r i kawaler Prezydenckiego Medalu Wolności z 2007r za George W. Busha, w swoim dziele pt.: „Ekonomiczna teoria zachowań ludzkich” uważa, że: „podejście ekonomiczne dostarcza konstrukcji myślowych przydatnych do zrozumienia wszelkich zachowań ludzkich” . Wolny rynek powinien więc decydować o wszystkim, nawet o zawieraniu małżeństw, jak twierdzi autor.
    Cytat z polskiego wydania „Wartość niczego”- Raja Patela, wyd. Muza SA 2010

• 2012-03-03 20:41 | pracownik ochrony

Wyobrazmy sobie ze osoba niewykwalifikowana w zawodzie dostaje na obiekcie bron i ostra amunicje a nie zna podstaw prawnych do jej uzycia:)gratuluje Naszemu rządowi naprawde.....
  • 2012-03-03 23:03 | harpia

a my wszyscy jak tacy rasowi homo sovieticus- jak nie ma zaświadczenia, pieczątki ,zezwolenia i licencji, to na pewno nas oszuka. I jak nie potrafi obchodzić się z bronią, to ją weźmie i zacznie strzelać na oślep. I ktoś mu ją da.
    A do tej pory w licencjonowanych zawodach nie zdarzali się oszuści i oszołomy. Np. wśród taksówkarzy to same anioły ..
  • 2012-03-04 00:48 | Anno

Nieważne czy homo czy coś innego , ale jeżeli w demokracji będzie taka możliwość , ze wszyscy mogą robić wszystko - to w przypadku pracownika ochrony dostęp do broni, ochrony ludzi i mienia mogą dostać osoby poniżej normy intelektualnej oraz z zaburzeniami emocjonalnymi, neurologicznymi etc, etc, , które NIE OSZUKUJĄ, tylko NIE POTRAFIĄ SPRAWNIE FUNKCJONOWAĆ w skomplikowanych sytuacjach. Tacy istnieją w każdej populacji, niezależnie od systemu , a politycy o tym łatwo zapominają , bo ważni są ci wyborcy, którzy kartkę do urny wyborczej wrzucić potrafią.Myśleć przecież nie muszą.
  • 2012-03-04 09:45 | wnukmarek

Choć jestem przeciwnikiem PO i Tuska, którzy to nie mają pojęcia o rządzeniu, bo u nich rządzi tylko PR i partyjniactwo, to akurat w sprawach deregulacji się zgadzam. Niektórzy piszą tu bzdury, że do zawodu dopuszczone zostaną osoby niekompetentne i niewłaściwe. Przecież nikt nie zostanie adwokatem jeśli będzie tylko po maturze, czy skończy studia nieprawnicze. Kiedyś czytałem wypowiedź jakiegoś prawnika, że dzieci prawników będą lepszymi prawnikami, bo ich dzieci "wyssały to z mlekiem matki i mają też uwarunkowania genetycze". Nie wiem czy to idiota, czy bezczelny arogant. Korporacje nie powinny mieć wpływu na uzyskiwanie uprawnień zawodowych. Podam przykład. Córka mojej znajomej skończyła prawo, była jedną z najlepszych studentek i chciano, aby została na uczelni, ale ona chciała być adwokatem. I co, nie mogła dostać się na aplikację, zatrudniła się gdzieś w ubezpieczeniach. Natomiast niektórzy jej koledzy, dzieci prawników, mimo że powtarzali lata, więcej balowali niż się uczyli i ledwo "pchali" egzaminy, problemów z aplikacjami nie mieli, bo od lat wiedzieli, że to już załatwione. Niezadowolenie ma charakter walki o dochody, niedopuszczenie konkurencji. A taksiarze to już całkiem mnie śmieszą, wiem, że trudno im przetrwać, więcej stoją niż jeżdżą, ale nimi mogą być prawie wszyscy kierowcy, którzy mają kilka lat praktyki. A mówią o topografii miasta (nie rozumiejąc tego słowa)zachowują się jakby ukończyli z kilka fakultetów renomowanych uczelni. Czas zacząć regulacje i porządek z rozpanoszonymi i rozbestwionymi korporacjami. Ten kto tego dokona będzie miał poparcie większości społeczeństwa.
  • 2012-03-04 21:15 | kaesjot

wnukmarek -Korporacje nie powinny mieć wpływu na uzyskiwanie uprawnień zawodowych.
    Dokładnie o to chodzi !!!
    Ale nie wylewałbym "dziecka z kąpielą" - musi istnieć system weryfikacji i potwierdzania kwalifikacji i kompetencji do wykonywania określonych zawodów a szczególnie takich, gdzie brak takowych stwarza zagrożenie dla potencjalnych klientów i/lub współpracowników. Powinien on być jednak ABSOLUTNIE WOLNY od jakichkolwiek kryteriów pozamerytorycznych. Winien on dawać prawo wykonywania zawodu na etapie podstawowym. Kolejne stopnie przyznawane byłyby po zdaniu kolejnego egzaminu i/lub udokumentowaniu odpowiedniego staży pracy. Nie powinno tu mieć znaczenia, czy ten ktoś zrobił studia podyplomowe, ukończył odpowiedni kurs czy sam się nauczył - liczy się wynik egzaminu.
  • 2012-03-04 10:33 | PEPE

Obecnie, to tylko zapowiedź. Nie ma jeszcze nic konkretnego tylko hasła. Ciekawe gdzie jest ta lista?
  • 2012-03-04 11:45 | vince

na wstepie zaznacze ze nie jestem fanem tego rzadu ale musze przyznac ze to sa decyzje ktore jesli zostana wprowadzone pozwola na reflekse oby tylko panGowin wytrwal i to musze zapisac na plus tego rzadu
  • 2012-03-04 14:22 | Teresa

Mam licencję zarządcy i pośrednika a mimo to uważam,że deregulacja zrobi więcej dobrego niż złego. W oddziałach dużych korporacji pracują ludzie bez licencji (licencje ma ktoś w Warszawie). Po kilku latach te osoby radzą sobie na rynku całkiem nieźle. Oczywiście że mam przewagę nad ludźmi, którzy zaczną pracować w tej branży- chociażby doradztwem.
  • 2012-03-06 16:55 | luka

jeśli masz licencję pośrednika,jak twierdzisz, to musisz znać Ustawę o gospodarce nieruchomościami, art.179, ust.5: "Podmiot prowadzący działalność (...) w kilku miejscach lub oddziałach zapewnia, aby w każdym z tych miejsc czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami były wykonywane wyłącznie przez pośredników w obrocie nieruchomościami"
    Jeśli, jak twierdzisz, korporacje nie mają w swoich biurach/oddziałach pośredników, to łamią prawo!
  • 2012-03-04 13:27 | zastanawiający się

nie wyobrażam sobie taksówkarz nie znającego topografii miasta,a co się stanie jeżeli niedouczony prawnik zle mi doradzi, bo będzie miał braki w wiedzy.
  • 2012-03-05 12:10 | Teresa

Dlaczego deregulacja ma być powodem rzucenia się na te wszystkie zawody? Uważacie ludzi za bezrozumny motłoch? Nauczyliśmy się dokształcać i nauczyliśmy się wybierać fachowców każdej dziedzinie. Jeżeli jedynym kryterium będzie dla kogoś cena to pewnie trafi na kogoś mało kompetentnego.
  • 2012-03-04 19:52 | jerzy/Cyga321

Zdecydowanie przeciw! Aby niepotrzebnie nie strzępić języka, w pełni podzielam poglądy : uczonego, mzakrzewskiego i j23. Jeśli istotnie są w Polsce zawody, do których należałoby ułatwić dostęp poprzez deregulacje prawne, to na pewno nie należałoby tego czynić w trybie pospolitego ruszenia, bo można narobić tęgiego bałaganu, którego i tak nam nie brakuje. Ponadto, czy niemiłosiernie nam panujący rząd jest zdolny do przeprowadzenia delikatnych modernizacji legislacyjnych, dotyczących różnych zawodów tak, aby były one odpowiednio wyważone i konstruktywne społecznie? Uważam, że skoro nie był w stanie wykazać się podstawową umiejętnością konstruowania stosunkowo oczywistych regulacji (refundacje leków, ustawa emerytalna), a nawet czytania ze zrozumieniem i dostrzegania zagrożeń wynikających z regulacji tworzonych przez organizacje międzynarodowe, nie jest w stanie dobrze zrobić wymagających specjalistycznej wiedzy deregulacji zawodowych.
  • 2012-03-05 11:29 | onyx155

W pełni Cię popieram !!!! Ale czy my możemy coś zrobić???
    Jestem pośrednikiem- jak kończyłam praktyki na początku zeszłego roku też było głośno o likwidacji licencji ale zrobiło się bardzo głośno w środowisku stąd zdecydowali się uciszyć sprawę- bo przecież czekały ich wybory . Teraz jest już po wyborach i co ????? !!!!! maja nas gdzieś!!!!!
  • 2012-03-04 20:18 | Paweł

Brawo, jestem za deregulacją ale RZĄD powinien mi teraz oddać pieniądze jakie wydałem na zdobycie licencji jeszcze 5 lat temu wydałem jak dla mnie wtedy kupe szmalu.
  • 2012-03-04 21:10 | Jaksa

Nie wydaje mi się żeby pomysł deregulacji stopni trenerskich i instruktora sportu był decyzją słuszną. Jakie korporacje utrudniają dostęp do tych zawodów? Zweryfikowana wiedza i doświadczenie są w tym przypadku kluczowe. Jedynie można obniżyć wymagany poziom sportowy
  • 2012-03-04 23:46 | przewodnik

Żyjemy w dziwnym państwie, które trudno nazwać państwem prawa - przykład:
    w 2010 i 2011 inwestujesz spore pieniądze w kurs na przewodnika czy pilota wycieczek oraz egzaminy (z obow. wycieczkami szkoleniowymi ok. 2000 zł), czekasz na egzamin kilka miesięcy po ukończeniu kursu, bo brak rozporządzenia Min. Sportu i Turystyki,w końcu 2011r. otrzymujesz upragnioną licencję, która po kilku miesiącach okazuje się bezwartościowa. Czy państwo chroni obywatela? Wypłaci odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów? Poniżej daty aktów prawnych, partia rządząca ta sama - czy w tym kraju ma sens inwestowanie w wykształcenie, szukanie nowego zawodu? Po co zmieniano ustawę, skoro w planach była deregulacja zawodów?
    29.04.2010 - Ustawa o zmianie ustawy o usługach turystycznych i o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń. Wprowadza się m. in. art. 138d „Art. 138d. § 1. Kto, podejmując zadania przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek,
    wprowadza w błąd co do posiadanych uprawnień, podlega karze
    ograniczenia wolności albo grzywny."
    04.03.2011r. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek określające programy szkoleń, wysokość opłat za egzamin na przewodnika, miasta, w których posiadanie uprawnień jest wymagane itd. § 42.1 - Marszałkowie województw powołają komisje egzaminacyjne dla kandydatów na przewodników... najpóźniej 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia (tj.we wrześniu).
    Nie wiem czy w przypadku innych zawodów działo się podobnie, ale w przyp. przewodników prawo jest zmieniane zanim na dobre weszło w życie, a za wszystko i tak zapłaci podatnik. W 2011 można było iść do więzienia za oprowadzanie bez uprawnień przewodnickich, w 2012 udowadnia się, że są one niepotrzebne.
  • 2012-03-05 09:16 | Martin Mohnke ( D )

Prawnicy i lekarze - deregulacja zawodow

Min. Gowin przyjal sluszna droge uwolnienia Polakow od korporacji. Zawody biurkowe ( lista 1-6 : adwokat, radca prawny, syndyk, komornik, notariusz ), a wiec nie wymagajace duzego wyposazenia technicznego musza byc bez jakichkolwiek warunkow wstepnych ( staz pracy, aplikacja itd. )udostepnione kazdemu z ukonczonymi studiami prawniczymi, a wiec egzaminem panstwowym. Korporacja nie moze weryfikowac studiow uniwersyteckich. Obawa o jakosc uslug prawniczych jest nieuzasadniona, gdyz ich poziom jest dosyc niski, a nowi prawnicy w ramach konkurencji podniosa poziom i obniza ceny.Zawody lekarskie sa specyficzne, lecz kazdy szpital o odpowiednim standarcie technicznym powinien ksztalcic specjalistow, kierujac sie wylacznie dobrem pacjenta, a nie wytycznymi izby lekarskiej dbajacej o dochody uprzywilejowanych. Prywatne praktyki lekarskie powinny otrzymac standaryzacje wyposazenia technicznego ( vide Deutschland ), a wiec zadnych niby gabinetow w prywatnych domkach. Technika medyczna i wiedza sa decydujace.
  • 2012-03-05 11:32 | racja

Re:uwolnić profesjonalizm wśród polityków ?

Uwolnienie zawodów nie wszystkim w smak ? Nie będę wypowiadał się na temat niskiej jakości sejmu i to ,że większość społeczeństwa nie utożsamia się z politykami . Ale uważam ,że czas najwyższy powołać organizację ponadpartyjną ale nie na zasadzie rywalizacji między sobą i szukania tematów zastępczych - przeciwdziałającej głupocie i obłudzie urzędników i polityków .W tym ich stronniczości ,braku profesjonalizmu ,obiektywizmu , dalekowzroczności. Burzącym także pod różnymi hasłami w celu przypodobania się grupie ludzi i w celach pozyskania głosów wyborców - dotychczasowy ład i porządek kulturowy ,religijny ,historyczny ,patriotyczny ukształtowany przez wieki . Przeciwdziałającej także importowi głupoty i globalizacji interesów z innych krajów w realia naszego kraju a szczególnie decyzji dyskusyjnych i wywołujących zamęt , szum medialny i zaprzeczających idei przyjaznego państwa. .Obsadzania na różne lukratywne stanowiska w urzędach ,przedsiębiorstwach i na menadżerów ludzi z partii rządzącej i dla partii tzw. klakierów ,figurantów ,piewców ,demagogów - gdy nie liczy się głównie wiedza, fachowość i kompetencja danego desygnowanego na dany stołek .Często jedyną karą za rozpieprzenie jakiejś firmy czy po na narobieniu fermentów i błędów na stanowisku decydenckim - jest przeniesienie takiego urzędnika ,prezesa ,dyrektora na inne stanowisko i niekiedy jeszcze bardziej lukratywne lub do innej firmy .
  • 2012-03-05 15:53 | jvelzkeyek

wpis został usunięty

.........
  • 2012-03-05 18:36 | Karolina

Jak najbardziej za! Kończę studia i okazuje się że trzeba robić dodatkowe kursy (np. pilot wycieczek ok. 1500zł). Po historii i z tytułem technika obsługi turystycznej w ogóle nie mogę działać w branży turystycznej tak jakbym chciała. Kurs pilota wycieczek opanowałam przez 2 lata policealnego studium więc jest on zbędny.Egzamin u marszałka wojewódzkiego? Już niech tam sobie może i będzie, ale reszta do wyeliminowania.
  • 2012-03-05 21:15 | edi

Na pewno każda zmiana przynosi korzyści i straty (jak we wszystkim), niemniej zniesienie posiadania wyższego wykształcenia (licencjatu)dla sekretarek np w sądach jest słusznym pomysłem, bo niby dlaczego w wieku 40 lat ( przy licznych już schorzeniach uniemożliwiających pracę ponad 8 godzin)należy uzupełnić wykształcenie poprzez posiadanie licencjatu w dowolnym kierunku, po 13 latach pracy w sądzie, na swój własny koszt. Jeżeli ukończę AWF lub religioznawstwo to będę lepiej wykonywała swoją pracę aniżeli dotychczas, po spędzeniu całego weekendu na uczelni? Warto dodać, że do podjęcia dodatkowej pracy należy mieć zgodę prezesa, który rozstrzygnie, czy po dodatkowym zajęciu pracownik będzie wystarczająco wydajny dla Temidy.
  • 2012-03-05 22:54 | popish

Jestem podobnie jak wielu jestem za zamianami na rynku pracy, nawet tymi dotyczącymi mojej domeny. Obawiam się o efekty planowanych, przeprowadzonych w pośpiechu, zmian. Obawiam się o efekty tej deregulacji.
    Mówi się wiele, o osobach młodych, bezrobociu i innych ich bolączkach. Zapomina natomiast o ludziach z przedziału 50+, którym rząd planuje przedłużyć okres pracy do 67 roku życia. Pojawia się niepostawione publicznie pytanie, co zrobią ludzie w tym przedziale wiekowym, gdy ich zawód stanie się zajęciem dorywczym jak zawód przewodnika, czy też zostaną wypchnięciu z rynku przez młodych. Widzę tu wyraźne niebezpieczeństwo niedostrzegane ani przez Ministerstwo Sprawiedliwości, ani przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
  • 2012-03-06 09:22 | kaesjot

Czytając stanowiska różnych osób można wywnioskować, że za deregulacją są ci, którzy chcieliby dany zawód uprawiać, przeciw - ci którzy są potencjalnymi klientami, usługobiorcami tych pierwszych. Chcą oni mieć dowód kompetencji. Wszyscy są natomiast zgodni, że licencja czy koncesja nie może być narzędziem reglamentacji dostępu do zawodu w rękach korporacji czy urzędników.
    Rząd jak zwykle bezmyślnie, populistycznie, po najmniejszej linii oporu.
    IDEA SŁUSZNA TYLKO WYKONANIE DO D....
  • 2012-03-06 11:40 | rnr

nie zgadzam się

przykładowo jako klient taksówek chcę pełnej deregulacji, wtedy wreszcie spadną ceny! A jakość? Kazda korporacja tym będzie się mogła wyróżnić.
    Ale będzie się musiała postarać o marketing/reputację.

Reglamentowanie jest absurdalne, w każdej dziedzinie gdzie jest konkurencja jest dużo lepiej, wygodniej i taniej, przede wszystkim dla klientów.
  • 2012-03-06 15:07 | kaesjot

Marketing też kosztuje i musi mieć swe odbicie w cenie. Taksówkarz to akurat najmniejszy problem lecz czy poszedłbyś w góry wraz z rodziną z kimś, kto przypiął sobie plakietkę "Przewodnik Tatrzański" a faktycznie idzie w góry pierwszy raz bo sam mieszka w Szczecinie a Tatry poznał studiując mapę i przewodniki. Ja też zanim dałem synowi wiertarkę sprawdziłem, czy potrafi się nią prawidłowo i bezpiecznie posługiwać. Nie będę się powtarzał - przeczytaj moje wcześniejsze wypowiedzi.
  • 2012-03-06 21:09 | jerry11

W Polsce wciaz obowiazuje myslenie w stylu "HomoSovieticus"... slepa wiara, ze ten co posiada odpowiednie zaswiadczenie i papierek wie wiecej, i jest bardziej doswiadczony!

P.S. Czy sadzisz, ze ktos kto nie zna gor odwazy sie podawac za przewodnika gorskiego? Istnieje jeszcze wciaz cos takiego jak odpowiedzialnosc cywilna...
  • 2012-03-06 19:14 | Sławek

Ciekawe to dotyczy pracownika ochrony czy będzie musiał robić badania lekarskie jak obecnie za 350 zł do licencji a które dublują się z okresowymi . A czy jeszcze nie zmniejszą się stawki w ochronie . Muszą zniknąć z rynku pracy emeryci wiadomo jacy ? Oraz umowy śmieciowe
  • 2012-03-06 23:53 | rucine

Zdecydowanie należy przystąpić do - tej tzw deregulacji a w zasadzie powinno się wydać ustawowy zakaz Korporacjom wszelkiej maści pobierania opłat, nakazywania stosowania cen usług i blokowania dostepu do zawodu.Zawód uzyskany w Szkole i na Studiach powinien uprawniać do podjęcia pracy bez dodatkowych ograniczeń.Szkoła powinna przygotowac do zawodu również praktyczni.Obecnie funkcjonujące korporacje to prawie mafie.
  • 2012-03-06 23:54 | rucine

wpis został usunięty

.........
  • 2012-03-07 09:01 | Chylin

zawód detektywa do deregulacji

Zastanawiam się czy autorzy listy do deregulacji pomyśleli o konsekwencjach wejścia w życie ustawy (ustaw). Opierając się na informacjach dotyczących zawodu detektywa przed i po wejściu zmian obawiam się, że każdy obywatel RP i nie tylko on będzie miał dostęp do naszych danych osobowych czyli do tego co jest w chwili obecnej chronione przez Ustawę o ochronie danych osobowych. Dlaczego każdy lub prawie każdy? W chwili obecnej jest szereg procedur oraz trudny scentralizowany egzamin po zdaniu którego otrzymujemy licencję detektywa, natomiast po wejściu zakładanych zmian (zakładając, że ktoś nie był karany) wystarczy dokonać opłaty zasilającej w domyśle Skarb Państwa, "przespać" szkolenie niewiele z niego wynosząc i otrzymać licencję. MOJE DANE OSOBOWE NIE BĘDĄ BEZPIECZNE
  • 2012-03-07 12:23 | Marek

Ja również domagam się deregulacji zawodów. Uważam, że zawód dziennikarza powinien podlegać deregulacji. Nie może być tak, że do tego zawodu trafiają tylko słabo wykształceni i posłuszni wydawcom ludzie. Dziś jest tak, że jak tylko widzę nazwisko: Baczyński, Wildstein, Paradowska, Zaremba to wiem co napiszą. Kiedyś to nawet felietony Passenta czytałem z zainteresowaniem bo było coś ciekawego do przeczytania.
  • 2012-03-07 19:00 | Paula

Brawo Panie Ministrze, brawo Panie Premierze! Nareszcie zwykły śmiertelnik również będzie mógł zrealizować swoje marzenia zawodowe. Kiedy dowiedziałam się, jakie wymogi muszę spełniać, aby wykonywać jeden z wymienionych zawodów, zniechęciłam się już na samym początku, mimo iż nie brakuje mi ani kompetencji ani doświadczenia. "Odchowałam" dwójkę dzieci, a teraz czas na realizację celów zawodowych. Dziękuję. Nareszcie.
  • 2012-03-08 21:23 | Martucha

Kilka lat temu zdawałam egzamin na pośrednika w obrocie nieruchomościami. Egzamin zdawałam przed komisją w Ministerstwie Infrastruktury. Egzamin zdałam tylko dlatego, że wykazałam się wiedzą. Nie było mowy o znajomościach.
    Dziś wiem ze nie warto jest się uczyć.
  • 2012-03-09 09:35 | bibliotekarz

do niektórych zawodów nie powinno się znosić ograniczeń
  • 2012-03-09 11:09 | max75

W niektórych zawodach uzyskanie licencji czy uprawnień, jest potwierdzeniem posiadania odpowiednich kwalifikacji i minimum wiedzy, poprzedzonej ukończeniem szkół, uczelni i kursów....dopuszczenie ludzi nie mających kompletnej wiedzy na dany temat będzie skutkowało olbrzymimi problemami w niektórych sytuacjach....wezmy na tapetę zarządcę nieruchomości, lub posrednika w obrocie nieruchomościami; zwiększenie podaży na rynku chętnych do pracy w w/w zawodach spowoduje spadek zarobków w tych branżach ( nie zawsze wysokich), walka cenowa np w wysokości prowizji pobieranej przez agencje nieruchomości, obniży wprawdzie nieco wartość transakcji ( gdyż zejście z 3% do nawet 1% to niewiele), ale spowoduje problemy innej natury np związane z płynnością finansową tego typu firm, doprowadzi to do zalegania z podatkami, ze składkami zus, z wypłacaniem pensji pracownikom, które wzorem już rozwalonych branż będzie odbierał w ratach, z rozliczaniem się z dostawcami....chwilowo rząd osiągnie skutek w postaci wzrost zatrudnienia, ale po czasie znów wróci do poziomu poprzedniego....nie wspomnę o spadku poziomu usług, i problemach wynikających z braku kompetencjii ludzi, którzy pojawią się w tych zawodach, a rynek nie zawsze do końca zweryfikuje tych nie mających kompetencjii, a wynikłe straty z błędów z pewnością będą duże.....pewne uproszczenie procedur dostępu tam gdzie są one nadmiernie rozdęte tak.....ale nie wpuszczenie ludzi bez wykształcenia....jeżeli tak co nam szkoły, zlikwidujmy wszędzie brak posiadania jakiegokolwiek wykształecenia......po co np kursy i egzaminy na prawo jazdy.....
    I na ko niec życzę Gowinowi, aby kupił przez pośrednika nieruchomości, obiekt pełen wad prawnych i technicznych i niech się pózniej z nim lub firmą ubzepieczającą jego działaność ciaga po sądach....lub niech mieszka w budynku, zarządzanym przez kogoś bez kompletnej wiedzy, i niech płaci za błędy i niewiedzę takiej osoby regulując podnoszony co chwilę czynsz....
  • 2012-03-09 16:11 | Katastrofa

Od czasu Ziobry nie było takiego... Oczywiście wszyscy po komunii świętej są genialni jako tzw. młodzi zdolni i powinni zgodnie z konstytucyjną zasadą wolności wyboru zawodu robić co chcą. A tu najpierw rodzice, potem szkola, a na końcu korporacje wymagają jakiejś nauki, wysiłku, zdawania egzaminów, praktyki. O zdolnościach nie wspominając. No ale zgodnie z tą teorią np. każdy absolwent prawa, czy skończy UJ, cz Wszechnicę Siedlecką, czy w cztery lata czy po 10 jest genialny i ma mieć prawo do eksperymentowania w praktyce. Przecież rynek zweryfikuje. Już nas zweryfikował - w Smoleńsku i ostatnio na torach. TAK SIĘ KOŃCZY OBNIŻANIE STANDARDÓW DO DNA. Powodzenia!!!
  • 2012-03-11 20:51 | TOM

Przez dwadzieścia lat stawiałem rusztowania i robiłem wiele innych ciekawych żeczy na budowach; pod sobą zawsze miałem dwóch młodszych, co to ich trzeba pilnować na budowie i czegoś nauczyć. Pomyślałem - Chłopie, czas iść na swoje - i.., zrobiłem Technika Budownictwa.
    No i teraz mam moralnego kaca a durna pała rozjaśniła mi się na tyle że zrozumiała że jest durną. Przez dwadzieścia lat mogłem, oczywiście dla kogoś pracując, wszystko; dzisiaj nie mogę nic. Jako Technik Budownictwa nie mogę montować najprostszego rusztowania bo nie jestem Monterem Rusztowań. Nie mogę kierować dwoma pracownikami którzy mają uprawnienia monterów bo nie mam uprawnień budowlanych. Rozumiem jeszcze jedno: że dalej będę żywił korporacyjne pijawy. Więc proszę Was, z jakiejkolwiek opcji politycznej jesteście odetkajcie tę rurę od szamba nim pęknie!!!
  • 2012-03-11 20:59 | dariusz

3 x TAK t,o jest bardzo dobre posuniecie. Ciesze się że rząd , na który glosowałem ma odwagę na takie zmiany. To co robi korporacja prawniczo urzędnicza to jest kpina i absurd. Prawo w Polsce tworzy się w ten sposób, że przeciętny człowiek, czytając ustawy, nie jest w stanie ich zrozumieć w sensie prawnym. Oczywiste jest, że jest tak robione celowo, ponieważ taki "zwykły człowiek" musi skorzystać z płatnych porad, aby działać zgodnie z prawem. Kiedy te porady będą tańsze - większa konkurencja z powodu otworzenia dostępu do zawodów prawniczych - może przestanie się opłacać tworzyć pozornie "głupie" ustawy - a tak naprawdę celowe gmatwanie prawa przez korporacje prawnicza - ponieważ gdy prawo nieprecyzyjne - zarobią ciężkie pieniądze na opiniach i sporach sądowych.
  • 2012-03-11 23:47 | Ania

Adwokaci to już chłopcy do bicia! Dostęp do aplikacji adwokackiej jest już otwarty. Nie mam znajomości, zdałam egzamin i aplikuję do zawodu. O jakim zamknięciu dzisiaj mówimy? Aplikanci przechodzą trudne trzyletnie szkolenie: staż w sądach i prokuraturze, praca w kancelarii i egzaminy, opinia patrona, przestrzeganie zasad etyki. Na końcu egzamin państwowy. Można to wszystko przejść, ale trzeba być zdolnym i wytrwałym. Dlaczego ktoś, kto nie dostał się na aplikację, bo był zbyt leniwy i popracował sobie kilka lat w znajomej spółce cywilnej, jawnej i innej, ewentualnie w urzędzie, nie chodził na rozprawy, nie ponosił kosztów szkolenia, nie obył się z praktyką w różnych dziedzinach prawa, ma mieć takie same uprawnienia jak ja? To chyba jakaś kara dla aplikantów adwokackich, którzy poświęcili wiele, aby dostać się na wymarzoną aplikację, uczyli się i zdali. Czy może być jakaś lepsza weryfikacja? Co do skrócenia aplikacji. To niesprawiedliwe, że skrócenie objęłoby tylko nowych aplikantów. A my? Mamy mieć dłuższe szkolenie z racji tego, że byliśmy zdolniejsi i dostaliśmy się za pierwszym razem (nie licząc tegorocznych absolwentów). To jakaś paranoja, krzywdzicie młodych, zdolnych ludzi. Politycy nie lubią prawników, w związku z tym, że ich wykształcenie nie kosztowało ich tak wiele wysiłku jak nas. Nas obowiązują zasady etyki, jesteśmy ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnoprawnej. A oni? Potrafią swoim głupim, populistycznym działaniem wyrządzić szkody na lata i nikt ich za to nie rozlicza. Koszmar! ""
  • 2012-03-12 00:14 | trener

Ciekawy pomysł,tylko nie można wpadać w krańcowość!Trener i instruktor sportu ciekawy zawód.Tylko musimy uwzględnić,że w tych zawodach mamy do czynienia z żywym człowiekiem i właśnie jego mamy doprowadzić do mistrzostwa sportowego lub super sprawności rekreacyjnej,a nie zrobić z tego człowieka kaleki.Czy może sobie z tym poradzić młodzieniec 18 letni,po skończeniu szkoły średnie bez odpowiedniego przygotowania?Przecież do tego jest potrzebna wiedza o człowieku czyli anatomia,fizjologia,biomechanika,pedagogika,psychologia i również wiedza specjalistyczna z zakresu danej dyscypliny sportowej/czyli specjalizacja/.Tego można się nauczyć na AWF-ie i otrzymać tytuł trenera.Dalsza kariera trenerska będzie zależała od danej jednostki czy będzie zdobywał doświadczenia poprzez własną edukację,czy też spotkania z wymianą doświadczeń z innymi trenerami.Nie są konieczne doszkolenia obowiązkowe i nadawanie tytułów trenera klasy II.I czy mistrzowskiej.Również nieporozumieniem są wprowadzone przez Związki Sportowe licencje,które nie spełniają żadnego celu tylko wyciągają pieniądze!Natomiast przy zawodzie instruktora winien być wymóg uprawiania danej dyscypliny sportu przynajmniej na poziomie najniższej klasy sportowe obowiązującej w danym sporcie,ukończenia 18 lat i kursu specjalistycznego w określonej ilości godzin z odpowiednim programem.Instruktor powinien pracować przy współpracy z trenerem.Propozycja Ministerstwa jest banalna i krańcowa,mogąca wyrządzić krzywdę każdemu człowiekowi,który odda się pod opiekę takiego niedouczonego trenera lub instruktora.Pozdrawiam pomysłodawców i życzę logicznych i zasadnych zmian./Trener ze stażem 40 letnim /
    ""
  • 2012-03-12 02:14 | Trajkotka Miejska

Pomysł uważam za bardzo dobry. To rynek i konkurencyjność powinna weryfikować kompetencje do wykonywania jakiegoś zawodu.
  • 2012-03-12 19:17 | Pomysłowy Dobromir

Pomysł równie dobry, jak pomysł z czasu tzw. komuny o wydanie dekretu o zrównaniu chłopa z ziemią.
  • 2012-03-14 09:16 | EURO

Popieram, a co z diagnosta samochodowym.
  • 2012-04-16 12:26 | Casimir

JESTEM ZA PEŁNĄ DEREGULACJĄ ZAWODU POŚREDNIKA NIERUCHOMOŚCI

Rynek nieruchomości obserwuję codziennie. Uważam że pośrednicy w obrocie nieruchomościami , po wprowadzeniu licencji , nie podnieśli poziomu usług, dało to jedynie pracę twórcom szkół o profilu nieruchomościowym.
    Stroną w konsultacjach mogą być jedynie ci, którzy za te usługi płacą, a nie ci , którzy są beneficjentami projektu. Pytanie pośredników, czy ograniczyć ich prawa nasuwa gotową odpowiedź. Wymóg wykształcenia wyższego dla pośredników w obrocie nieruchomościami w obecnej postaci jedynie ogranicza rynek i daje możliwość zarobku różnym wykładowcom. Tu jest rzeczywiste pole manipulacji, bo wiele szkół załatwia jedynie papierek, a poziom jest daleki od akademickiego. Nie można też wymagać wykształcenia wyższego od wstępujących do zawodu skoro wielu pośredników posiada wykształcenie średnie, a ich wiedza nie jest regularnie weryfikowana.Licencja zapewniła azyl tysiącom osób ze średnim wykształceniem. Ilość popełnianych błędów popełnianych przez agencje nieruchomości jest porażająca. Trudno zatem mówić o dorobku naukowym wypracowanym w okresie ostatnich 15 lat, skoro efekty sa aż tak mizerne. Dorobek raczej oświatowy, choć dla mnie to tylko oświaty kaganek.Tym pseudonaukowcom chodzi raczej o ograniczenie konkurencji i utrzymanie wysokich prowizji. Pośrednicy zatrudniają asystentów, często nieprzygotowanych i to oni wykonują całą usługę. Rola właściciela licencji sprowadza się zwykle do podpisania umowy.Agencje miewają takie gotowce- umowy podpisane a priori. Czasem jedna licencja obsługuje wiele biur.Jest kilka tajemnic o których pośrednicy nie lubią rozmawiać. Podam przykładowe dwie. Metraż lokalu. Pośrednik nigdy nie weryfikuje metrażu lokalu i nie ostrzega klienta w przypadku gdy jest on niezgodny z rzeczywistością. Taka próba przedłużyłaby transakcję i byłaby nieopłacalna dla pośrednika.Poza tym przepisy dają pole do różnych interpretacji.
    Również skandaliczny jest fakt wynajmu lokali mieszkalnych na biura. Lokal mieszkalny aby mógł być wynajęty na biuro musi zostać przekształcony na użytkowy. Pośrednicy zatajają to przed klientem. Informują, że to nie jest potrzebne, a najczęściej o tym w ogóle nie mówią. Konsekwencje ponosi właściciel lokalu, bo jest to przekroczenie Ustawy Prawo Budowlane i stanowi samowolę budowlaną a konsekwencje finansowe są bardzo dotkliwe.
    Na wielu ulicach Warszawy są biura w lokalach mieszkalnych. Ale cicho sza!To jest tajemnica , bo pośrednik nie zarobi, bawiąc się w długotrwałe procedury. Wystarczy przejść Wilczą, Hożą,Wspólną. Wszystko wynajęte przy udziale agencji, a lokale nie przekształcone. Dlaczego? Bo pośrednikom chodzi o pieniądze a nie oczekiwanie na długotrwałe procedury.
    Można to sprawdzić bo umowy najmu trwają długo. Swoją drogą ten zapis Ustawy Prawo Budowlane też byłoby warto zderegulować. Przepis często jest ekzekwowany na donos życzliwych sąsiadów.
    Niebagatelne wydaje mi się tez oczekiwanie ożywienia gospodarczego. Wydaje się, że przy szerokim froncie deregulacji ono nastąpi. Zgadzam się , że nie poszerzy ono rynku, przynajmniej w pierwszej fazie, ale da wielką szanse ludziom na założenie własnej firmy. Znam młodych i starszych ludzi, którzy na to czekają. Jest też szara strefa, która wyszłaby z cienia, są tacy , którzy chcą przyjeżdżać zza granicy. Uważam, że w drugiej fazie nowe firmy zaczną rozwijać się i rozszerzać działalność na kierunki zbliżone do pośrednictwa. I wtedy syndrom grecki będzie tylko historią.

• 2012-05-03 08:04 | ania

Brawo deregulacja !!! efekt bedzie jeden napewno mniejsze koszty za posrednictwo!
    brawo Gowin !
  • 2012-05-30 13:04 | piter

Zdecydowanie jestem przeciw ! Lata nauki , kursy , egzaminy na nic ? Człowiek inwestuje w siebie , uczy sie całe życie a tu deregulacje wymyślają ! Teraz za nas przyjdą ludzie z przypadku bez doświadczenia i fachowej wiedzyywiście będą pracowac za mniejsze wynagrodzenie a fachowcom wykształconym zostanie bezrobocie ! Firmy po deregulacji wolą zatrudniac tanim kosztem . Po co płacic fachowcom obecnie wiecej jakpo deregulacji innym mniej za tą samą prace.....
  • 2012-10-23 22:14 | gutek

korkowanie rynku pracgoy i wyzwolenia itelektu społeczne

blokowanie zawodów w imie odpowiedzialności i fachwości lub błedów pczynionych z tytułu wkonywanych zawdów jest namiastką muru dla elit pewnych profesi.takim przykładem jet dostepności do góru zawodów "prawo".spektrum wychamowani dostepności tego zawodu czyni spustoszenie wielu dziedzin socjospołecznych.
  • 2012-11-02 22:16 | ber

Rany Boskie!!!
    Popracuj nad ortografią, bo przykro czytać.
  • 2013-01-15 21:50 | real

Deregulacja potrzebna jest na wczoraj,ponieważ bezrobocie nas pozera.
    Jakiej licencji potrzebuje portier,stróż,dozorca,parkingowy,gosć pilnujący w skoepie itd. ? Panom tzw.ochroniarzom się w d.pach poprzewracało,jeżeli tacy dobrzy to proszę do policji,SG,SW,BOR. NORMALNOSCI !!!
  • 2013-02-05 17:36 | Obywatel

Po co nam deregulacje, Ustawy o swobodzie gospodarczej - nie mającej nic wspólnego ze swobodą gospodarczą.
    W 1989 wprowadzono Ustawę o działalności gospodarczej - wystarczy tylko anulować wszystkie dotychczasowe buble i przywrócić tamtą Ustawę.

Jak wówczas cieszyliśmy z wprowadzenia tego rozwiązania. Wystarczyło jedynie zawiadomić Urząd gminy czy miasta o rozpoczęciu prowadzenia działalności i wybranie w Urzędzie Skarbowym formy opodatkowania i finito. Robiłeś to w czym się czułeś najlepiej a Twoi klienci natychmiast wystawiali Ci opinię albo korzystali z Twoich usług albo przechodzili do sąsiada. Obecny kryzys wynika ze spętania wszelkich inicjatyw. Liczą się obecnie nie osoby te, które coś umieją - w czym naprawdę są dobre tylko te, które uzyskały dojście... lub trafiły na wsparcie kolegów. System wszechobecnej tak naprawdę nikomu niepotrzebnej certyfikacji, licencjacji _jeżeli tak można określić czy koncesjonowania na pewno nie sprzyja nam zwykłym obywatelom tego kraju (czy Europy). Spójrzmy przecież są kraje (USA), gdzie drobna wytwórczość (w tym usługi) przynosi ponad 70% budżetu.
    U nas tą grupę społeczną tylko gnębi się daninami i wszelkiego typu regulacjami.
    Jak widać naszą administrację: Rząd, aparat legislacyjny i wykonawczy w ogóle nie interesuje ten kto tak naprawdę na nich pracuje. Nie za długo i oni nie będą mieli z kogo dusić daniny. Ci którzy mogą po prostu swoje działalności będą prowadzić i coraz częściej prowadzą w innych krajach. Administracjo opamiętaj się. W końcu nikt na was nie będzie pracował. Jest to system naczyń ściśle połączonych - no chyba, że tego rządzący nie wiedzą?