Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

(10)
Ja nie odpuszczę, dopóki ty nie odpuścisz. Choćbym miał przez to wszystko stracić.
 • 2012-03-13 11:30 | lukald

  Do Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Do : http://www.polityka.pl/psychologia/okiemeksperta/1525163,1,weto-w-sprawie-ograniczenia-emisji-co2.read

  Mała poprawka do przykładu.
  Jeden z farmerów ma zmutowane krowy, które potrzebują mniej trawy, a więc nie może on stracić na konfrontacji. Po prostu jego krowy mniej odczują zmniejszającą się ilość trawy w przeliczeniu na jedną sztukę, w przyszłości więc "sprytny" farmer wytnie konkurencję.

  Podobnie jest z Co2.
  Zachód europy ma do wyboru : atom, bardziej efektywną en.słońca, czy wiatr. Tam gdzie trzeba było zniszczyć środowisko,aby wybudować np.elektrownie wodne już to zrobiono. W Polsce nie mamy żadnej z tych możliwości, a po Natura 2000 nie możemy też tak znacznie jak np. Niemcy, zniszczyć własnego środowiska czy np. wycinać lasów.

  Węgiel dla Polski nie jest wyborem, ale koniecznością. Jeszcze przez kilkadziesiąt lat nasza gospodarka nie może istnieć bez węgla, czy gazu.

  Stąd Pan doktor bardzo się myli myśląc, że mamy w tym sporze dwie równorzędne strony.

  A tak naprawdę stosując analogię z pastwiskiem sytuacja ma się następująco:
  Na pastwisku jest dwóch farmerów hodujących krowy. Pierwszy ma również licencję na hodowlę owiec. Licencji tej nie posiada drugi z farmerów.
  Pierwszy z farmerów, pod pretekstem, że krowy niszczą trawę depcząc ją swymi wielkimi racicami, chce aby wszystkim krowom poucinać nogi. Nie trzeba tłumaczyć, że plan zakłada ekspansję hodowli owiec... Czy farmer Nr.2 ma pole do dyskusji ? :)
 • 2012-03-13 15:25 | Lech

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Art.194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej pozostawia jednoznacznie swobode wyboru z posiadanych przez dane panstwo surowcow energetycznych i sposobow wytwarzania energii.Polska wykonala z nawiazka ustalenia protokolu z Kioto i wygrala proces w Strasburgu.Dlaczego o tym zapomniano i hojna reka zgodzono sie na placenie wysokich kar (i to za co!!!)???Tym sie trzeba zajac , a nie opowiadaniem bajek!!!!
 • 2012-03-13 15:25 | maga

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Niestety oczywiste jest,że koszty duże, zyski już nie są tak oczywiste, wobec totalnego sprzeciwu najwiekszych trucicieli. Spokojnie zmniejszać, może mniej, ale razem, nie narażając innych na nadmierny wysiłek, bo nic się nie uda.
 • 2012-03-13 19:43 | hrabia_kirke

  to nie ten dylemat

  Pan Doktor moglby jednak doinformowac sie w tak podstawowej kwestii. To jest w oczywisty sposob przyklad "dylematu dobr publicznych".
 • 2012-03-13 22:09 | Marcin

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Dwa kraje w Europie najbardziej forsuja przepchanie ustawy o ograniczeniu emisji CO2. Tymi krajami sa Niemcy i Dania. Nikt nie probuje w tej dyskusji dociekac dlaczego wlasnie te kraje najbardziej pra do tego. Otoz Dunczycy od lat sa eksporterami wiatrakow, natomiast niemcy sa eksporterami baterii slonecznych i luster do pozyskiwania energii slonecznej. Oni wcale nie mysla ze obniza emisje CO2. Im chodzi o powiekszenie rynku zbytu na swoje produkty, chociaz powszechnie wiadomo ze w Polnocznej Europie slonca za duzo nie ma i atomu sie nie wyeliminuje. Gdy sie o czyms pisze trzeba sie zaglebic w temat a nie go splycac.
 • 2012-03-13 22:23 | q

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Pyta Pan, dlaczego. A poprawność polityczna?...
 • 2012-03-14 05:50 | Tantaloc

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Weto w sprawie CO2 jest jedyna sluszna decyzja. Gdyby nie ono to stracilibysmy do konca konkurencyjnosc, wszystko byloby drozsze, i ludzie po prostu kupowali by chinskie towary, no chyba ze unia wypowiedzialaby wojne celna chinom i innym "niszczycielom srodowiska", ale konsekwencje tego to byla by traedia oplakana w skutkach.
 • 2012-03-14 09:08 | Z

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Artykuł kompletnie chybiony.

  Polska musiała to zablokować. Dziwne jest tylko to, że propozycje Danii nie zostały odrzucone jednogłośnie.
  Po pierwsze:
  Redukcja emisji CO2 w UE, przy braku redukcji u innych prowadzi do wyprowadzania produkcji do innych krajów, o większej energochłonności produkcji (i większej emisji CO2). Dochodzi też emisja co2 w transporcie. (na przykład wytworzenie jakiegoś przedmiotu w UE powoduje emisję 10kg CO2, ale w przypadku przeniesienia jej do kraju z gorszymi technologiami powoduje wzrost emisji do np. 12kg, plus 1kg na transport). Aktualne propozycje Danii prowadzą więc do wzrostu emisji CO2 w skali świata.
  Po drugie:
  Obecny etap rozwoju Polski to tani producent. Cena prądu jet tu najważniejsza. Aktualnie obowiązujące (do 2020r) przepisy spowodują wkrótce wzrost cen o 50%. Propozycje Dani spowodują wzrost cen o 150-200%. Oznacza to upadek całego naszego przemysłu, miliony nowych bezrobotnych i w konsekwencji bankructowo nieporównywalnie gorsze niż aktualnie w Grecji (to tak jakby Arabii Saudyjskiej zakazać sprzedaży ropy, a Rosji gazu ziemnego)

  Z uwagi na ww. nasi negocjatorzy podjęli jedyną słuszną decyzję i przypisywanie im infantylnych motywów jest po prostu idiotyczne.
 • 2012-03-14 22:23 | jvelzkeyek

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Czad czy rad-oto jest pytanie ?  Polacy nie chcą prądu z atomu.

  Stanowcze "nie" krzyczą dla reaktora.

  Polacy pragną świeczek w domu.

  W atomowej elektrowni widzą potwora.

  Na węglu Polska stoi, więc CO2 emituje.

  Ekolodzy "hamulcowym Europy" przezywają Polskę.

  Premier ograniczenia emisji dwutlenku wetuje,

  wyrażając o interesy narodowe troskę.

  Niestraszne ocieplenie klimatu ani czad.

  Niegroźne; ozonowa dziura, popioły i dymy.

  Groźny reaktor atomowy i rozszczepialny rad,

  których nie chcemy , bo się boimy.
 • 2012-03-15 02:36 | JJ

  Re:Weto w sprawie ograniczenia emisji CO2

  Cieszę się, że ustawę zawetowano, choć przesłanki są przynam pokrętne. Ja bym ją wetował, bo jedyne do czego posłuży to zbudowanie potężnego, skorumpowanego rynku kwot CO2, co umożliwi wielkim znowu wzbogadzić się kosztem mniejszego. Od pond 30 lat jest wielkie halo o najpierw ocieplenie klimatu, potem zmiany klimatyczne (kiedy dziwnym trafem się nie ociepliło) - coś co nie ma dobrych podstaw naukowych, co najwyżej luźne hipotezy nie poparte większym materiałem dowodowym. Uważam, że takie potworki powinno się topić zaraz po urodzeniu