Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pies bełżecki

(22)
Latem 1942 r. do służbowego mieszkania Wacława Kołodziejczyka, kolejarza z Bełżca, przybłąkał się piękny pies. W ciszy przed świtem pies stał u drzwi i naciskał łapą na klamkę, jak człowiek, który prosi o wpuszczenie.
 • 2012-04-01 01:00 | Danka

  Od strony formalnej - czysta grafomania

  Fabularyzowanie tragedii ludzkiej przez ludzi pozbawionych talentu i podstaw etycznych bardzo często jest pornografią śmierci.
 • 2012-04-01 10:05 | Kalina16

  Re:Pies bełżecki

  W trakcie pracy nad tematem pokrewnym znalazłam w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego informacje, ze obóz w Bełzcu rzeczywiscie przeżylo dwóch ludzi, z ktorych jeden został wkrótce zatłuczony kijami przez chlopow z pobliskiej wsi. Czy cos wiadomo blizej na ten temat? Rozumiem, ze aptekarz, ktory prowadzil potem apteke w Krakowie, nie stal sie ofiarą polskich chlopow. Wiec moze chodzilo o tego UB-eka?
 • 2012-04-01 13:15 | g-ww

  Re:Pies bełżecki

  A mnie męczy pytanie ,dlaczego 20 lat po wojnie biskupi wybaczyli tym z zachodu prosząc o wybaczenie a trwa do dziś nienawiść do tych ze wschodu.
 • 2012-04-01 14:12 | Kalina16

  Re:Pies bełżecki

  Ma pan na mysli nienawiść biskupow? Nie zauwazylam takiego zjawiska. Natomiast chyba trudno byloby wykonac wobec Cerkwi Prawosławnej gest podobny do tego wobec biskupow niemieckich z prostego wzgledu: poprzedni patriarchowie i obecny, sa posłusznymi tubami rosyjskiej wladzy świeckiej, ktora od niedawna dopiero przyznaje sie do popelnienia w przeszlosci przez sowiecki rezym niewyobrazalnych zbrodni wobec Polakow. Mimo to nie chce tego uznac za ludobojstwo. Przyzna pan chyba, ze demokratyczne państwo niemieckie zachowało sie po wojnie zupełnie inaczej.
 • 2012-04-01 14:49 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Pies bełżecki

  Takie zaprezentowanie problemu wyrwanego z kontekstu ciągłości historycznej zawsze będzie miało celowe nastawienie.Stało się zasadą,że wykorzystuje się to dla polityki historycznej kształtującej antypolonizm.
  Nie wolno zapominać o konsekwencjach walki zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem!!!To pozwala na nadużywanie pojęcia antySEMITYZMU.
 • 2012-04-01 15:45 | g -ww

  Re:Pies bełżecki

  Rozumiem ,ze ludobójstwo dokonane przez hitlerowców było wyobrażalne.No i nas prawdziwi Polacy -katolicy są dumni z tego żenasza władza jest tubą Episkopatu.
 • 2012-04-01 19:14 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Pies bełżecki

  Jak tu komentować,skoro na mocy polityki historycznej usuwa się opinie,które wywołują problem Żydzi - Żydom.
 • 2012-04-02 08:14 | Herstoryk

  Re:Pies bełżecki

  A może by tak dla odmiany (i równowagi) jakiś artykuł o innych ofiarach ludobójczych rzezi w najkrwawszym w historii 20 wieku? Ormianach, Ukraińcach, Chińczykach, Khmerach, Tutsich? Holokaust nie był wyjątkiem.
 • 2012-04-02 14:40 | michrich

  Re:Pies bełżecki

  @S.Kazimierzak
  Poznalem w USA krewnego Szaloma Asza - znanego pisarza zydowskiego ktory z zakratowanego wagonu bedac w pasiakach prosil o wode otrzymujac w odpowiedzi pytaniea; " A masz Zydzie dolary? A masz Zydzie brylanty?"
  Wzmiankowanie o tego typu faktach w umysle i etyce Kazimirzaka jest naduzywaniem pojecia antySEMITYZMU.
  Ludzie nie rodza sie glupi z wlasnego wybory ale za to oblude wybieraja swiadomie sami.
 • 2012-04-02 18:56 | Negortin

  Re:Pies bełżecki

  Nikt Ci nie broni napisać eseju o innych ludobójstwach.
  Autora najwyraźniej zainteresował Bełżec.
  Jest to moim zdaniem ważne, dlatego, że opisywane wydarzenia miały miejsce
  w Polsce i do dziś jeszcze żyją świadkowie (tak, coraz ich mniej)
  tych wydarzeń.
  Relacje dotyczące np. ludobójstwa w Rwandzie sa niewątpliwie interesujące,
  ale nie są bezpośrednio związane z Polską...
 • 2012-04-02 21:27 | Negortin

  Re:Pies bełżecki

  Stacja Bełżec położona jest na szlaku Zwierzyniec - Rawa Ruska.
  Pociągi relacji Lwów - Kraków tamtędy nie jeździły.
  Najkrótszym i najstarszym szlakiem łączącym Kraków ze Lwowem jest trasa
  przez Przemyśl - Rzeszów - Debicę - Tarnów - Brzesko
 • 2012-04-03 17:17 | strixy

  To własnie tłumaczy, dlaczego w Polsce nadal kwitnie antysemityzm

  'Sąsiedzi' nie tylko obserwowali zagładę Żydów, ale też wielu w niej uczestnizyło domagając się dolarów w zamian za kubek wody, gwałcąc żydowskie kobiety, robiąc pogromy, zabijając, paląc, rozkopując zwłoki itp.

  Zrzucanie odpowiedzialności na ofiarę jest znanym w psychologii lecz wyjatkowo podłym sposobem wybielania własnego sumienia. W tym wypadku sumienia naraodu. W myśl zasady 'widocznie im się należało'.
 • 2012-04-03 18:35 | Negortin

  Re:Pies bełżecki

  bo tak jest najłatwiej...
  albo zrzucanie winy na innych - to nie my... to oni...

  To co mnie najbardziej bulwersuje, to nie fakt, że wśród Polaków w tamtych czasach znalazły się świnie, może nawet całe stada świń,
  ale fakt, że ilekroć temat zagłady Żydów jest poruszany na forach internetowych, to zawsze znajdzie się teraz, 70 lat po tych wydarzeniach
  tabun adwokatów broniących tych świń. Z ogniem w oczach i zaciśniętymi pięściami.
 • 2012-04-03 19:10 | strixy

  Re:Pies bełżecki

  Swego czasu na forum bodajże Polonii w Norwegii jakaś osoba ujawniła swoje żydowskie pochodzenie. Czytałam to, bo wątek dotyczył narastającego antysemityzmu w Norwegii, co mnie tez poniekąd dotyczy. Reakcje innyh forumowiczów na wpis tej osoby pokazały mi, dlaczego Polacy mają opinie zaściankowych antysemitów. Rozumiem, że do Norwegii na zarobek nie jeździ kwiat elity intelektualnej Polski ale to, co czytałam rpzeszło moje pojęcie. Historie o porywaniu polskich dzieci na macę zasłyszane od pradziadka podawane tam były jako fakty!
 • 2012-04-03 22:18 | emkaes

  Re:Pies bełżecki

  Kilka lat temu szedłem ze swoim psem (owczarkiem niemieckim) na spacer. Moja sunia była bardzo łagodna i dobrze ułożona, więc prowadziłem ją bez smyczy. Kawałek za furtką natknęliśmy się na starszego mężczyznę. Poprosił, żebym wziął psa na smycz. Gdy spełniłem jego prośbę, przeprosił mnie i powiedział, że gdy był dzieckiem, w obozie, Niemcy szczuli go psami(owczarkami niemieckimi). Historia sprzed prawie siedemdziesięciu lat dotarła na moją małą uliczkę we Wrocławiu. Bardzo mnie to poruszyło.
 • 2012-04-03 22:21 | Negortin

  Re:Pies bełżecki

  Żeby nie było wątpliwości - nie jestem Żydem. Do czasu wyjazdu z Polski poznałem może 2-3 autentycznych Żydów...
  Po prostu szkoda mi tych ludzi, którzy zginęli w tak okrótny sposób.
  Zwłaszcza dzieci, które nie były w stanie pojąć, dlaczego są tak traktowane.
  Trudno mieć pretensje do mieszkańców okupowanej Polski, że nie stawali aktywnie w obronie Żydów, bo większość sie po prostu bała i miała prawo się bać. Ale między biernością a aktywną współpracą w eksterminacji (a la Jedwabne)jest duża różnica.
  Przykre jest również to, że współczesne, demokratyczne, państwo żydowskie
  w podobny sposób traktuje swoich sąsiadów - często dosłownie odmawiając im nawet tej wody do picia... Od potomków ocalałych z zagłady należałoby oczekiwać minimum empatii...

  A a propos macy... to śmiać mi się chciało jak w głośnej sprawie rzekomego porwania Magdy z Sosnowca słyszałem głosy o porwaniu dziecka "na organy" -
  to chyba taka współczesna technologicznie zaawansowana, wyznaniowo neutralna forma porywania na macę.

 • 2012-04-03 22:32 | Negortin

  Re:Pies bełżecki

  Trochę głupio samemu sobie odpowiadać, ale chciałem jeszcze dodać,
  że po wojnie węzeł kolejowy w Rawie Ruskiej znalazł się za granicą (w ZSRR)
  i dwie linie kolejowe prowadziły donikąd, tzn. do granicy.
  W latach 50-tych wybudowano krótki łącznik biegnący wzdłuż nowej granicy łaczacy Hrebenne z Werchratą umożliwiający połaczenie Przemyśla z Lublinem i Zamościem.
 • 2012-04-03 22:45 | Slawomirski

  Re:Pies bełżecki

  Dlaczeo nikt nie napisze ze to chrzescijanie wymordowali zydow?
 • 2012-04-03 22:57 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Pies bełżecki

  Jeżeli to była prawda,to świadczy,że nauka nie poszła w las i interesy można robić na wszystkim,również na ludzkim nieszczęściu.
  Może to wyglądać na niesmaczny żart kiedy nie uwzględni się motywów i całej technologii jak doszło do zbrodni dotyczącej ostatecznego rozwiązania problemu Żydów.Proszę uważnie przeczytać protokół konferencji w Wannsee.
  A jak można ocenić zachowanie Żydów amerykańskich,którzy odprawili statek z emigrantami szukającymi ratunku w emigracji?
  A jak systemowo zorganizowano ratunek,kiedy było wiadome,że biedota żydowska nie zabezpieczy sobie środków?Może tu tkwi tajemnica ZBRODNI PRZEMILCZENIA?!
  Żydzi Żydom to temat,którym też warto się zająć aby stworzyć pełny obraz dramatu.
  Kiedy mówię o nadużywaniu pojęcia antySEMITYZMU to głównie myślę o dniu dzisiejszym i etymologii tego słowa.
 • 2012-04-04 00:45 | Negortin

  Re:Pies bełżecki

  Pana komentarze są niesamowicie nudne i monotematyczne.
  W zasadzie nie czytając ich można się domysleć o czym będzie Pan mówił.
  Chciałbym zobaczyć _JEDEN_ pański post, w którym nie ma żadnego z poniższych wyrazów:

  semita, Żyd, judeo-chrześcijański
 • 2012-04-04 06:39 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Pies bełżecki

  @ strixy

  Państwa skandynawskie można zaliczyć do tych,które szczycą się najniższym wskaźnikiem jeżeli chodzi o korupcję.Marny los polityka,czy zarządzającego i to nie tylko funduszami publicznymi kiedy zostanie przyłapany na związkach z procederem,który tak wyniszcza życie publiczne.
  Można zapytać dlaczego?
 • 2012-04-04 18:24 | Negortin

  Re:Pies bełżecki

  Bo ten fakt nie ma znaczenia. Powodem zagłady nie była wojna religijna Żydów z Chrześcijanami ani jakaś szczególna religijność Żydów. Plan wymordowania Żydów dobrze wpisywał się w rasistowską ideologię NSDAP - z religią to nie miało nic wspólnego. Do komór gazowych trafiali zarówno Żydzi religijni jak i ateiści. Liczyło się pochodzenie, przynależność etniczna. Gdyby w Niemczech byli Murzyni skończyli by tak samo jak Żydzi, pewnie dużo wcześniej (zobacz los Cyganów, homoseksualistów czy upośledzonych).