Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

(17)
MON po raz kolejny rozpoczął procedurę zakupu samolotów szkoleniowych. Jeśli tym razem się nie uda, słynnej Szkole Orląt w Dęblinie grozi stopniowa likwidacja.
 • 2012-04-04 18:16 | mickor

  MON ratuje Szkołę Orląt

  Pamiętam pokazy lotnicze na których prezentowano Hawka i Alpha Jeta jako szkolne samoloty dla Polski - jeszcze zanim wybrano 16'tki zamiast Gripena, czy Mirage. To było chyba w 1998 roku i nie chce mi się wierzyć, że sprawa ciągnie się tak długo. Przy okazji - bardzo ładnie pokolorowane zdjęcie z Wikipedii ;)
 • 2012-04-04 18:34 | murator

  MON "ratuje" Szkołę Orląt - już to widzę !!!

  Decyzja o likwidacji Szkoly Orląt juz prawdopodobnie zapadla - przetarg jest picem jak prawie wszystkie przetargi w Polsce. Piloci bedą sobie latać jak im koledzy z Niemiec albo Stanów pozwolą.... Dno - może by tak Episkopat utworzyl wlasne sily powietrzne ? Przecież na tych utrzymywanych i oplacanych przez niemieckie fundacje (Konrad Adenauer Stiftung -> Klich) pajacach nie można polegać. A tak każda diecezja wystawi klucz myśliwców i np. na Boże Cialo będzie można podziwiac podniebne akrobacje ks.pilota Jana Muchowieckiego. Kościól stal się jedyną funkcjonującą instytucją w Polsce. Obecny widok szkoly w Dęblinie jest przygnębiający - Ojciec Dyrektor stworzylby prężne stanowisko dowodzenia z rozgalęzioną siatką wywiadowczą. Uczyliby się tam piloci z NATO....!
 • 2012-04-04 20:39 | bociek

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  dywizjon 303 nie tak takim sprzęcie latał,
  bezwypadkowo
 • 2012-04-04 22:47 | Bohatynski

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  Czytam polska prase z odleglosci dzielacej kontynenty, wiec jestem skazany na wiedze wynikajaca z ich lektury. Polska jawi sie w prasie, jako firma w stanie upaslosci. Corazto likwiduje jaks swoja wazna czesc. Zabawne, lecz czesci nieistotne rozwijaja sie i wrecz rosna, jak ciasto pod pierzyna. Czy Polska tez sie kiedys sama zlikwiduje, z korzyscia dla siebie ? Pytam zaniepokojony, ale zarazem zaciekawiony rozwojem upadlosci mojego kraju rodzinnego. B.
 • 2012-04-05 08:43 | Barto

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  Bezwypadkowo?
 • 2012-04-05 09:14 | Obalamy mity

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  "dywizjon 303 nie tak takim sprzęcie latał,
  bezwypadkowo "

  Serio?

  1942-12-15
  Kirton-in-Lindsey

  Training flying: Low flying and ground attacks, cloud flying, dog fighting, formation and air combat. Air to sea firing.
  P-1737 P/O R. Stankiewicz was killed in a flying accident. It would appear that he lost control of his machine in rather bad weather conditions when on firing practice. The machine crashed into the ground at Normanby-le-Wold near Market Rasen, Lincs.  1944-09-17
  11.25. P. 2317. F/O. M. MAKSYMOWICZ while landed at R.A.F. MANSTON crashed, causing damage to his aircraft Spitfire IXF. MA. 763. Cat. “A/C”. Form 765C rendered.
  11.15. P. 784848, DGT. JANICKI, J. while landed at R.A.F. MANSTON for refuelling, damage his aircraft Spitfire IXF. MM. 388. Cat: “A”. Form 765C rendered.  1945-04-28
  Andrews Field

  Three Mustang IV carried out Formation flying. Two a/c have been tested.
  10,.55.
  P.2419. F/O. pil. KROK J. during the above mentioned formation training what was at 10.55 taking off as No. 2. On increasing throttle whos speed was approximately 50 mph the engine cut out and then picked up again violently. The aircraft swung to port, He endeavoured to correct the swing by the use of the right rudder and right brake in order to get aircraft on runway. This did not help as the swing was so violent, so He increased throttle in order to help the hedge in front of him but as the aircraft lifted off the ground his left undercarriage leg struck a tractor which He had not seen and which was standing in front of the edge, causing the aircraft to strike some trees and crash. Aircraft MUSTANG IV. KH. 855 Cat. “B”.  A to tylko parę wyjątków z historii 303.
 • 2012-04-05 11:21 | MirekW

  durnota

  po pierwsze skoro kopiło się f-16 logicznym posunięciem było by kupienie to logicznym posunięciem było by kupienie kilku, kilkunastu symulatorów; po drugie podobnie jak w Szwecji zrezygnowanie z samolotów szkolnych na rzecz dwuosobowych efek co pozwala również w razie konfliktu stworzyć na bazie szkoły jednostkę bojową , symulatory powinny oczywiście znajdować się w każdej jednostce bojowej, tanio, prąd i oprogramowanie są tańsze od paliwa i straconego w wyniku błędów sprzętu! nie jestem specjalistą ale skoro Szwedzi mogą to czemu nie "bogaci" Polacy? Ja rozumiem że polski negocjator nędznie zarabia i musi jakoś wykładami w stanach dorobić ... Podyskutujmy!
 • 2012-04-05 11:55 | murator

  MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  Dobre !
  Pomyślimy o tym przy następnym przetargu.... Jak to robila II Rzeczpospolita, czy ktoś pamięta ?! Do tej pory na terenie szkoly Orląt powstanie zamknięte osiedle dla negocjatorów. Z polem do gry w golfa. Nigdzie się nie gada równie interesująco o przetargach jak na polach golfowych. Czekam na książkę "Tajemnica dolka nr.3 - sposób na przetarg". Kiedyś Luftwaffe musiala wyslać nad Polskę parę Heinkli He-111 - a teraz przetarg i wszystko jasne !

  http://fakty.interia.pl/polska/news/przetarg-za-miliony-do-uniewaznienia,1781276

  PS.
  Użycie w tytule slowa "kupuje" budzi niekorzystne skojarzenia (kupa) i pozwala wątpić w sukces tej imprezy.
 • 2012-04-05 11:59 | Batyr

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  Wymagania MON - "Pułap nie mniejszy niż 12 km, a prędkość maksymalna nie niższa niż 800 km/h na wysokości 1000 m. bez uzbrojenia" Dla porównania TS-11 Iskra - oblot w 1960 r., czyli 52 lata temu - prędkość maksymalna 720 km/h, pułap 11 tys. m. plus możliwość zamontowania uzbrojenia. Innymi słowy - Słuszną linię ma nasza władza! Naszą nasilniejszą bronią jest propaganda i ciemnota potatnika!
 • 2012-04-05 12:09 | PZ

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  Durnota jest niestety takze fakt, iz od ponad 8 lat dwie eskadry efow nie osiagnely pelnej zdolnosci bojowej. Po pierwsze na szkolenia piloci lataja do wielkiego brata, po drugie w Bydgoszczy samoloty sie maluje. Nie wiem co za cwiercinteligent podpisaywal taki kontrakt, ale niestety w razie W te samoloty na g...o sie zdadza, bo nie bedzie ich jak naprawic. No chyba, ze uciekna do Anglii i stworza swoj dywizjon. A teraz kroi sie przetarg na szkoleniowce i warto wyciagnac wnioski z paranoi popelnionych przy zakupie efow, tak aby oprocz ladnej prezentacji na paradach te samoloty przedstawialy jakas realna wartosc. Aby Deblin przetrwal powinien funkcjonowac jako osrodek zdolny szkolic pilotow z sasiednich krajow latajacych na podobnych maszynach szkoleniowych wiec wybranych logicznie, a nie na zasadzie poklepania po placach w Oval Office za "sluszny" wybor.
 • 2012-04-05 14:09 | olaf

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  Sugerujesz, żeby nie rezygnować tak łatwo z Iskry, skoro ma takie dobre parametry?
 • 2012-04-05 14:26 | woytek

  Re:MON - niszczy polski przemysł zbrojeniowy

  Nie podejmowanie prób odbudowy polskiego przemysłu zbrojeniowego , w tym produkcji samolotu szkolno-treningowego to sabotaż urzędników .
  Mniejsze od Polski kraje produkują same takie samoloty , ale wasalny urzędnik III RP woli podpisywać umowy w towarzystwie wytwornych lobbystów ?
  Wstyd i hańba urzędników III RP.
 • 2012-04-05 21:36 | Pickard

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  a kto miałby te Iskry zbudować? Sikorsky w Mielcu nawet nie ma już oprzyrządowania, poszło na żyletki
 • 2012-04-06 21:58 | normalny

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  A komuna produkowała samoloty,,,hi, hi, hi!
 • 2012-04-06 23:59 | chester

  Re: @ anormalny

  W tamtym czasie tworzono,budowano, uczono młodych ludzi . Teraz się likwiduje, sprzedaje i zaciąga długi.
 • 2012-04-07 01:23 | chester

  Re:MON - likwiduje polski przemysł zbrojeniowy

  40 milionowy naród musi umieć tworzyć i budować własny przemysł . Ten wasalizm wobec globalizmu europejskiego , który podrzuca Polakom gadżety do zabawy dla generalicji to powód do zmartwienia , a nie do satysfakcji.
  Tylko własny przemysł i własne zaplecze technologiczne daje gwarancję sukcesu dla całego kraju. Wasale jednak myślą tylko o czubku własnego nosa i własnej karierze.
 • 2012-04-13 15:24 | mickor

  Re:MON ratuje Szkołę Orląt - kupuje samoloty

  III, IV, czy II... nieważne tu są numerki - urzędnik w Polsce zawsze był i będzie piątą kolumną wbijającą sztylet w plecy każdego, kto chciałby tu zaprowadzić choć odrobinę ładu i rozsądku. Czy to w zbrojeniówce, czy w showbiznesie, handlu, czy budownictwie - wszędzie na drodze do postępu cywilizacyjnego stoi karmiona z budżetu zawalidroga.