Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

(214)
Są tacy, którzy uważają, że poecie wolno więcej. A nobliście jeszcze więcej. Chyba te czasy już mijają. Coraz częściej poecie, a zwłaszcza nobliście, wolno mniej.
 • 2012-04-05 22:33 | porobiły mi się zajady ze śmiechu

  Izraelska ekspozytura dała głos. Tak zupełnie za darmo.

  Pana Sz. aż skręca ze złości, że nie mógł ocenzurować wiersza G.G. Prawda w oczy kole.
 • 2012-04-05 23:47 | wladimirz

  W swoim wieku Grass może mieć w nosie opinie Izraelczyków i mówi co myśli!!!;-)

  j.w.
 • 2012-04-05 23:58 | WForum

  a Ja, wieloletni czytelnik G Wyborczego i Potyliki, nadal nie rozumiem,

  dlaczego Izrael nie jest przez owe Media opisywany jak państwo terrorystyczne, uzbrojone w broń masowego rażenia, agresywne i zakłamane w swojej retoryce "wojny obronnej", rasistowskie i skrajnie nacjonalistyczne, skoro średnio rozwinięty umysłowo dorosły człowiek jest w stanie łatwo odpowiedzieć na dwa pytania:
  1. PO CO Iran miałby atakować Izrael?
  2. PO CO Izrael miałby atakować Iran ?
  i ów człowiek dostrzega jawną niezgodność odpowiedzi z retoryką "niezależnych" Mediów?
  """"
 • 2012-04-06 00:01 | WForum

  "te czasy mijają, ... wolno mniej"

  chodzi o te czasy kiedy jawni agenci wpływu mieli jeszcze jakiś wpływ na światopogląd mas? Albo udając "niezależnego" dziennikarza jawnie rżnęli głupa ? Rzeczywiście mijają, a agentom wpływu wolno coraz mniej...
 • 2012-04-06 00:05 | mark spruce

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie zapominajmy o Polakach winnych zaglady Zydow w Jedwabnem
 • 2012-04-06 00:56 | Jan

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Z przyjemnością czytam felietony /też artykuły czy recenzje książek/ A. Szostkiewicza, ale w tym na temat wiersza G. Grassa bardzo się myli, a już zupełnie nie na miejscu są argumenty ad personam.
 • 2012-04-06 00:59 | Janusz

  Antywojenny wiersz niemieckiego noblisty

  Gunter - strzała bracie! Czapki z głów. Swoją drogą poparz, jak bardzo świat jest dziś zniewolony, że tych twoich kilka słów prawdy taką furię wywołało w światowym mainstreamie, nawet przedruku się boją...

  Twoje słowa: "Dlaczego czekałem aż do starości,i do ostatniej kropli atramentu, aby powiedzieć: Nuklearne mocarstwo Izrael zagraża światowemu pokojowi, który jest już tak kruchy" zostały wypowiedziane w samą porę, jeszcze jest czas na opamiętanie, miejmy nadzieję, że ludzkość nie da się nabrać na kolejną wojnę.
 • 2012-04-06 02:00 | pantałyk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Pan Szostkiewicz, stając w obronie bastionu zachodniej demokracji na Bliskim Wschodzie, pomija fakt, że została ona ustanowiona przez w władających tymi obszarami imperialistów na ziemiach zamieszkałych w przeważającej liczbie przez Palestyńczyków. Grass rzeczywiście powinien raczej przemówić w ich imieniu, a nie w imieniu dosyć dzikich ajatollahów.
 • 2012-04-06 02:04 | Herstoryk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Przechodzi Pan samego siebie Panie Szostkiewicz. Co linijka to kłamstwo, albo propaganda. Jest pan albo zaślepionym ignorantem, nie mającym pojęcia o historii i teraźniejszości Bliskiego Wschodu, albo świadomym kłamcą.
 • 2012-04-06 03:40 | udubej

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Niespełna 17-letni Grass otrzymał powołanie z poboru do stawienia się w jednostce SS we wrześniu 1944 r. gdy Rzesza już konała. Dopiero w kwietniu 1945 r. jego pułk znalazł się na froncie i Grass dostał się do niewoli amerykańskiej nie oddawszy nawet jednego strzału. Odmowa służby wojskowej lub dezercja karana była śmiercią. I tyle.
  Rozumiem że zastosował Pan research ziemkiewiczowski: wiadomo że do 1945 roku Niemcy=nazizm= Wafen SS= sympatie nazistowskie Grassa?
  A dalej poszło jak z płatka-antysemityzm, przynależność plemienna i nie ma prawa.
  Otóż ma prawo bo zawsze był uczciwy w tym co robił.Zawsze był po stronie ofiar, ten typ tak ma.
  Pamfletu nie czytałem, podejrzewam że tez bym się wkurzył że ajatollahy to kowboje a Izraelczycy indianie bo też nie lubie jak mi ktoś klocki rozwala ale skoro już Pan wrzuca Grassa w narodowe stereotypy to czy Pan jako Polak ma prawo imputować Grassowi antysemityzm? W końcu my też mamy na sumieniu gorące poparcie zagłady Żydów polskich od którego zapłonęły stodoły,i co gorsza przyzwolenie na oszalałych wyjców antysemickich na ulicach w niemal siedemdziesiąt lat po hańbie współuczestnictwa w Zagładzie a Niemcy przynajmniej uczciwie sie rozliczyli ze swą historią, surowo osądzili swych zbrodniarzy a antysemityzm jest tam raczej pojęciem historycznym.
  No może rzeczywiście niepotrzebnie wytaczam armaty.W końcu starzy poeci mają swoje dziwactwa. Rymkiewicz chce wieszać a Grassowi może zaszkodziło obieranie cebuli ale to nie powód żeby im było wolno mniej niz innym.Zresztą i tak pozwolą sobie na więcej.Bo się spieszą
 • 2012-04-06 06:16 | Bejotka

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  W sprawie konfliktu "okołoizraelskiego" wszystkim wolno mniej. Zarówno w bezmyślnych atakach na Izrael, jak i w jego bezmyślnej obronie.
 • 2012-04-06 08:09 | le_mon

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  A dlaczego albo - albo? Wygląda mi na to że i to, i to ;)
 • 2012-04-06 08:41 | Marek M.

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Tak, ten felieton - dla mnie bardzo dobrego dziennikarza - jest bardzo, bardzo poniżej jego wiedzy i inteligencji. Nie będę pisał dlaczego, bo autor jest bardzo przenikliwy i wie , o co mi chodzi.
 • 2012-04-06 09:36 | Aloha Hawaii

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Czy ktoś czytał ten wiersz?
 • 2012-04-06 10:00 | Sceptyk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  A co z wolnością słowa?

  Dlaczego komuś ma byś wolno powiedzieć (bezkarnie?) co myśli więcej niż innym? Czyżby działał jakiś urząd cenzury? Czy słusznym jest piętnowanie ludzi za wyrażanie swoich poglądów?

  Dlaczego G. Grass (skądinąd laureat nagrody Nobla, więc raczej nie debil) miałby nie wyrażać niektórych swoich przemyśleń? Bo mogą się nie spodobać jakiemuś Państwu?

  Proszę Państwa, jeżeli zaakceptujemy cenzurę słów czy nawet myśli w jednym przypadku, to zapewniam, że wkrótce znajdzie mnóstwo innych przypadków objętych tabu - nam, którzy pamiętają totalitaryzmy chyba szczególnie powinno zależeć na wolności słowa, prawda?
 • 2012-04-06 10:16 | volta

  Niezależnie od merytorycznej wartości wystąpienia Grassa.

  "Także dlatego, że należy do narodu, który wydał i poparł hitleryzm winny zagłady Żydów europejskich."

  Pan tak myśli czy te uwagi ad personam , bo nie argumenty przecież, to wynik jakiejś chwili słabości?
 • 2012-04-06 10:32 | Vera

  To wyjątkowo nieuczciwy komentarz

  W wierszu niema ani jednego słowa broniącego Iran.
  Günter Grass protestuje najpierw przeciw temu, że Izrael daje sobie prawo do niesprowokowanego uderzenia na Iran jako pierwszy, z użyciem broni atomowej. Mimo, że budowa irańskiej bomby jest tylko przypuszczeniem.
  Dalej Grass jest przeciw dostarczaniu do Izraela z Niemiec łodzi podwodnych, z których można wystrzelić rakiety na Iran.
  Pisze, że długo milczał właśnie ze względu na niemiecką winę, do której się bez żadnego "ale" poczuwa. Gras milczał mimo, że izraelski potencjał nuklearny rośnie i jest całkowicie poza kontrolą międzynarodową. Tu Szostkiewicz po prostu kłamie. I to kłamstwo Grass zarzuca wrzeszczącym o antysemityzmie.
  Gras zarzuca Niemcom, że swoimi dostawami pomagają tym, którzy zagrażają pokojowi światowemu. Właśnie ze względu na winę Niemcy powinni wiedzieć, że biorą udział w przestępstwie bo jutro może być za późno.

  Grass zarzuca Zachodowi hipokryzję. Ma nadzieję, że zacznie wreszcie pokazywać, kto jest zagrożeniem i żąda permanentnej kontroli urządzeń atomowych w Izraelu i w Iranie jednakowo.

  Moje zdanie: Ten wiersz jest proizraelski. On broni istnienia Izraela. Niema w nim śladu antysemityzmu. Grass nie ukrywa winy Niemców i uważa, musi przez to być ostrożny w słowach. Napiętnuje agresywny militaryzm w imię pokoju światowego. Jestem po jego stronie.
 • 2012-04-06 10:43 | alfanabeta

  Pan autor powinien

  Powinien napisać czy Żydowi wolno więcej? Czy Żydowi wolno mieć broń nuklearną poza kontrolą międzynarodową. Czy słyszał o tym, że służby USA fotografują i publikują zdjęcia, dane o żydowskich instalacjach i czy są nimi "zatroskane". Popieram Grassa /pomimo jego przeszłości/, popieram ponieważ Żydowi /z pozaprawnych/ względów wolno więcej!!!
 • 2012-04-06 11:10 | Luap

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Bzdura-do SS szlo sie dobrowolnie,za przymusem do Wehrmachtu! Grass,boi sie krytykowac Iran,bo udaje byc niemieckim intelektualista i jako taki ma stracha przed mahometanami.Jest tchorzem ktory potrzebuje publicity!!
 • 2012-04-06 11:12 | banterer

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie jest to wiersz proizraelski w większym stopniu niż proirański i propokojowy w ogóle.

  A Panu Szostkiewiczowi mogę powiedzieć jedno: nobliście dlatego właśnie wolno "więcej" lub choć tyle samo, co innym, ponieważ jego głos zawsze zostanie usłyszany i da do myślenia. Poeta nie jest od tego, by podporządkowywać się poprawności politycznej, poeta jest od komentowania rzeczywistości.

  Wsydziłby się Pan za ten komentarz. Jakież niesprawiedliwe i stronnicze spłycenie tematu.
 • 2012-04-06 11:16 | Vera

  Günter Grass właśnie to robi

  Przeczytaj ostatnią zwrotkę wiersza.
 • 2012-04-06 11:21 | Kalina16

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Jestem doprawdy wstrzasnieta. Jak mogł tak zdolny i inteligentny dziennikarz, ktorego wypowiedzi czytalam z satysfakcja przez tyle lat, upaść tak nisko pod wzgledem intelektualnym i moralnym...
 • 2012-04-06 12:01 | banterer

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Otóż to. Po niemiecku niestety nie mówię, więc rzucę angielskim tłumaczeniem z Guardiana: http://www.guardian.co.uk/books/2012/apr/05/gunter-grass-what-must-be-said

  W jednym z artykułów brakuje tej ostatniej zwrotki.
 • 2012-04-06 12:06 | Kassander

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Racja..wypadaloby wiedziec o czym redaktor i uczestnicy forum dyskutuja..
  A swoja droga...miomo ze z nadszarpnietym, to jednak z szacunkiem Panie Redaktorze - po latach spedzonych w studiu "7 Dni - Swiat" spodziewalem sie z Pana strony bardziej obiektywnej interpretacji.

  "What must be said"

  Why have I kept silent, held back so long,

  on something openly practiced in

  war games, at the end of which those of us

  who survive will at best be footnotes?

  It's the alleged right to a first strike

  that could destroy an Iranian people

  subjugated by a loudmouth

  and gathered in organized rallies,

  because an atom bomb may be being

  developed within his arc of power.

  Yet why do I hesitate to name

  that other land in which

  for years—although kept secret—

  a growing nuclear power has existed

  beyond supervision or verification,

  subject to no inspection of any kind?

  This general silence on the facts,

  before which my own silence has bowed,

  seems to me a troubling lie, and compels

  me toward a likely punishment

  the moment it's flouted:

  the verdict "Anti-semitism" falls easily.

  But now that my own country,

  brought in time after time

  for questioning about its own crimes,

  profound and beyond compare,

  is said to be the departure point,

  (on what is merely business,

  though easily declared an act of reparation)

  for yet another submarine equipped

  to transport nuclear warheads

  to Israel, where not a single atom bomb

  has yet been proved to exist, with fear alone

  the only evidence, I'll say what must be said.

  But why have I kept silent till now?

  Because I thought my own origins,

  Tarnished by a stain that can never be removed,

  meant I could not expect Israel, a land

  to which I am, and always will be, attached,

  to accept this open declaration of the truth.

  Why only now, grown old,

  and with what ink remains, do I say:

  Israel's atomic power endangers

  an already fragile world peace?

  Because what must be said

  may be too late tomorrow;

  and because—burdend enough as Germans—

  we may be providing material for a crime

  that is foreseeable, so that our complicity

  wil not be expunged by any

  of the usual excuses.

  And granted: I've broken my silence

  because I'm sick of the West's hypocrisy;

  and I hope too that many may be freed

  from their silence, may demand

  that those responsible for the open danger

  we face renounce the use of force,

  may insist that the governments of

  both Iran and Israel allow an international authority

  free and open inspection of

  the nuclear potential and capability of both.

  No other course offers help

  to Israelis and Palestinians alike,

  to all those living side by side in emnity

  in this region occupied by illusions,

  and ultimately, to all of us.

  --Günter Grass

  Translated by Breon Mitchell (for The Guardian)
 • 2012-04-06 13:46 | Wojciech

  Re: Paskudny wybryk nieodpowiedzialnego dziennikarza

  Paskudny wybryk Szostkiewicza
 • 2012-04-06 15:30 | vandermerwe

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  ""The poem is more interesting to Grassologists than to stragetic analysts," the Israeli historian Tom Segev, who has met and interviewed Grass, told the Guardian. Segev called the lyric "rather pathetic".

  He said it was "idiotic" to describe the writer as an antisemite, but said Grass would be better served expending his last ink on a different creative project. "He's a great writer. He's 84. I hope he uses his last drops to write a good book." He added that the writer appeared to have "some inner psychological need to be accused wrongly", adding: "He's almost wishing people to say he's an antisemite.""

  Rowniez z "The Guardian" przytoczenie wypowiedzi T.Segeva. Raczej dobre podsumowanie, rowniez artykulu red. Szostkiewicza.
 • 2012-04-06 15:48 | Burak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Grass - w końcu nie byle kto, a gęganie o jego przeszłości w tym momencie to niżej czegokolwiek - wyraził to, co w tych kwestiach najważniejsze i o czym należy przypominać. Otóż antysemityzm ma się do antysyjonizmu nijak. Jedyne co łączy te dwa pojęcia to podmiot - naród żydowski. Osobiście antysemityzm uważam za specyficzna chorobę umysłową. Antysyjonizm zaś (nieobcy części Żydów, szczególnie dawniej) jest odpowiedzią na zachłanność Izraela i/lub absurd odbudowy państwa narodowego (sic!) po 2 tys. lat.
 • 2012-04-06 16:13 | Greg

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Dlaczego Grass nie może w sposób swobodny wyrażać swoich opinii? Bardziej z powodu swojej przeszłości (wybitnie wyświechtany argument, używany gdy nie ma się nic do powiedzenia ad rem. wystarczy zresztą przejrzeć życiorysy niektórych wybitnych Polaków, którzy swego czasu należeli do PRL, by dostrzec jego mizerię) czy też może pan redaktor stosuje odpowiedzialność zbiorową???
 • 2012-04-06 16:23 | volta

  Nie wiem jak było z Grassem.

  Pod koniec wojny, ze względu na gigantyczne straty ponoszone przez wszystkie niemieckie formacje i konieczność ich uzupełnienia, do Waffen SS można było trafić z poboru. Nie wiem czy tak było w przypadku Grassa, ale być mogło. Stąd pod bronią kilkunastoletni "gówniarze", "dziadki", czy nawet ludzie uwolnieni z więzień i obozów (gdzie byli więzieni ze względów politycznych).
 • 2012-04-06 17:02 | Alt

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Panie Szostkiewicz, pan jestes po prostu duren. Wojna byla perzd 100 laty i niemiecki noblista Grass ma prawo wryzac swoja opienie jak kazdy inny intelektualista. A kto zabrania wolnego slowa dla Grassa jest cenzorem.
 • 2012-04-06 17:52 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  To klasyka stawania w obronie żydowskiej monolatrii,korzeni rasizmu.
 • 2012-04-06 18:01 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Grassowi wolno znacznie mniej niż GroSSowi.Tego warunku noblista dopełnił.
  Dzieje świata podzielone zostały na dwie epoki dzięki temu,że mógł objawić się Chrystus.
  Wraz z nim niestety nie zmartwychwstał tak prawdziwie świat postulatów etycznych.
 • 2012-04-06 18:13 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Do ludów SEMICKOJĘZYCZNYCH zalicza się tak Żydów jak i Arabów.
  Nadużywanie pojęcia antySEMITYZMU w prostej linii prowadzi do nadSEMITYZMU.To wypełnia obietnice boga będącego bohaterem żydowskiej monolatrii.
 • 2012-04-06 18:40 | wladimirz

  W II połowie roku 1944 Niemcy uzupełniali zdziesiątkowane jednostki kim się dało - również Waffen SS!!!

  Przy czym starali się jednostki Waffen SS, jako elitarne, uzupełniać lepszym materiałem ludzkim. Więc jeśli Grass był zdrowy i sprawny to z rozdzielnika trafiał do Waffen SS. Inne jednostki uzupełniano kryminalistami, więźniami obozów koncentracyjnych(jak dziadek Tuska np.). W każdym przypadku zainteresowany nie miał nic do gadania, a odmowa oznaczała egzekucję!!!
 • 2012-04-06 19:39 | camp shezar alex

  Nieźle nadajecie...

  Obrońcy Iranu ajatollachów i Ahmadinedżada, wy wszyscy nienawidzący Izraela i Żydów, jesteście po prostu głupkami. To brzydkie słowo, ale najłagodniejsze jakie znalazłem dla was. NIE MOŻNA dopuścić, aby Iran posiadł broń jądrową, czy wy to rozumiecie? A Izrael MOŻE mieć taką broń, powinien ją mieć i musi ją mieć. Także dla waszego i waszych dzieci dobra. Pojmujecie to?
  Salam.
 • 2012-04-06 19:49 | opak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Według dyskutantów Grassowi wolno więcej a Szostkiewiczowi mniej. Grass może krytykować, Szostkiewicz nie może krytykować. A wszystkiemu winny jest oczywiście ŻYD.
 • 2012-04-06 19:56 | Hatuey

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Red. Szostkiewicz napisał...Przecież polityka Państwa Izrael nie jest wyłączona spod międzynarodowej dyskusji i krytyki... oczywiście zapomniał dodać że niewyłączenie jest praktycznie czysto teoretyczne a już u nas w naszych polskich mediach szczególnie tych głównego nurtu jakakolwiek krytyka Izraela jest praktycznie niemożliwa i to tylko dlatego że niby my Polacy mamy jakieś szczególne obowiązki i zobowiązania wobec Izraela .Nie mówię nawet o naszych tzw polskich politykach wśród których proizraelskie nastawienie jest chyba warunkiem konicznym przynależności do w tej grupy a skromny wyjątek to chyba tylko jedna jedyna posłanka Szczypińska. Grass ma tej sprawie takie same prawa jak każdy inny i wolno mu dokładnie tyle samo , jedno co go różni od innych to tylko to że jego głos jest bardziej słyszalny i to chyba szczególnie boli tych wszystkich friendsów Israela.

 • 2012-04-06 20:07 | zza kałuży

  Czy chodzi o inspekcje w Izraelu i w Iranie?

  A cóż te inspekcje dadzą? W Izraelu dowiodą obecności setek bomb, zarówno atomowych jak i wodorowych plus nowoczesnych środków przenoszenia (samoloty, rakiety, okręty podwodne, itp.) rozpznania (samoloty bezzałogowe, satelity, itp.) dostępu do amerykańskich danych i ścisłą współpracę z największym organizmem wojskowym świata. Czyli faktu, iż Izrael jest uzbrojony po zęby i aż dyszy z żądzy kolejnych napaści. A w Iranie (w najgorszym wypadku) inspekcje znajdą jakieś usiłowania zbudowania pierwszej bomby.
  Sprawiedliwie byłoby, aby dane państwo miało prawo do takiej samej ilości bomb i środków przenoszenia oraz rozpoznania jaka wynika z 1/ liczby ludności 2/liczby religijnych funkcjonariuszy (rabinów, ajatollahów). Pierwsze to odzwierciedlenie tego, czego trzeba bronić a drugie stopnia zbzikowania społeczeństwa.
 • 2012-04-06 21:44 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @ camp shezar alex
  Wykorzystanie energii jądrowej to jeszcze nie broń jądrowa!!!Inna sprawa to problem kontroli międzynarodowej,która powinna doprowadzić do demilitaryzacji jeżeli chodzi o ten typ broni do niszczenia i zabijania.Czy Izrael na to się zgodzi?

  @ opak
  O Żydach tu właśnie mowa,a wszystko co z nimi jest związane rozpoczęło się gdy dzieje świata zostały podzielone na dwie epoki.Opisał to Tadeusz Zieliński w HELLENIZM A JUDAIZM.

 • 2012-04-06 22:50 | bukraba

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Do tej pory filosemitą. Po tekście P. Szostkiewicza, a bardzo go lubiłem, zostałem się antysemitą. Tak samo nie lubię żydów jak paleństyńczyków. Jedna rasa. Ich różni tylko religia.
 • 2012-04-06 23:02 | Bohatynski

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Skad autor wie, ze Gross mial - dawne nazistowskie sympatie - Sam fakt bycia wzietym w kamasze pod koniec wojny, jeszcze tego nie dowodzi. Czy uwaza autor, ze Benedykt XVI tez mial - dawne nazistowskie sympatie - ? Przeciez biegal w brunatnej koszuli. A moze to dotyczy poprostu wszystkich Niemcow ? Spodziewalem sie czegos wiecej po Szostkiewiczu. B.
 • 2012-04-06 23:12 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie, nie pojmuje jak jeden kraj może łamać między narodowe prawo (Izrael), a inne tego nie mogą (Korea Północna, Iran). Albo wszyscy są równi, albo nikt. Żydzi nie są mniej ani więcej warci od Irańczyków.

  Myślę, że to własnie przez wybryki Izraela z bronią masowej zagłady (mówię nawet o bombach wodorowych!!!) inne kraje pokazały środkowy palec paktowi o nierozprzestrzenianiu się broni jądrowej.

  Należy ROZBROIĆ Izrael.
 • 2012-04-06 23:26 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Mnie ten felieton ucieszył, bo widać jak na dłoni cała obłudę Szostkiewicza, ale nie tylko jego.

  Izraela bronić za wszelką cenę, po polakach jeździć ile wlezie...

  Najgorsze jest to, że Pan Szostkiewicz jest wystarczająco inteligentny, żeby zdawać sobie sprawę, że Grass wcale nie chwalił Iranu, itp. najzwyczajniej w świecie, otwarcie i bezwstydnie rżnie teraz głupa.
 • 2012-04-06 23:58 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie czas na licytowanie się zbrodniami,bo trzeba byłoby wrócić do dowodzącego boga,który wykreował żydowską monolatrię.
 • 2012-04-07 00:47 | Zaczynam powoli się przyzwyczajać

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  do cenzurowania moich wpisów, mimo że w tym nieobecnym życzyłem jedynie PT Autorowi najlepszego oraz wkleiłem jeden link... Fajnie.
 • 2012-04-07 00:56 | Mauro Rossi

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  mark spruce
  "Nie zapominajmy o Polakach winnych zaglady Zydow w Jedwabnem".

  Bardzo słusznie. Nie zapomnijmy też o Żydach współpracujących z NKWD, winnych zgładzie Polaków wywożonych z kresów na Kołymę. Niczego nie zapomnijmy.
 • 2012-04-07 03:27 | camel

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  > "jakakolwiek krytyka Izraela jest praktycznie niemożliwa i to tylko dlatego że niby my Polacy mamy jakieś szczególne obowiązki i zobowiązania wobec Izraela (...)"

  Chyba nie masz racji. Liczba artykułów jednostronnie, proarabsko opisujących Izrael jest przytłaczająca. Głosy jak Szostakiewicza są rzadkością. Zalew prymitywnego antysemityzmu jest załamujący. Świadczy o tym, jak nisko moralnie i intelektualnie upadł nasz naród po 89 roku. Nie należy zapominać, że antysemityzm jest wynalazkiem kościoła katolickiego. Wielowiekowa tresura wiernych nad Wisłą wydała owoce. Praktycznie nie znam drugiego, tak bezmyślnie wrogiego Żydom kraju jak Polska, poza arabskimi. A przecież antysemityzm najbardziej szkodzi nam, Polakom. Ciemna rozpacz, kiedy się czyta posty powyżej.
 • 2012-04-07 03:35 | zyta2003

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Najbardziej bawi, ze zarowno Smolenski w GW jak Szostakiewicz w Polityce omawiaja wiersz, do ktorego polskojezyczny obywatel nie ma dostepu. Moze trzeba bylo wylozyc w redakcji pieniazki na przetlumaczenie, zeby czytelnicy sami go ocenili? Tak samo kiedys omawial filmy i literature Urban, obejrzal przeczytal i podal obowiazujaca polskiego obywatela opinie.
  CZy to sa jakies szkolenia dla dziennikarzy jaka ma obowiazywac doktryna w Polsce? Na to wyglada.
 • 2012-04-07 06:34 | Slawomirski

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Szanowny redaktorze Polityki

  Panscy czytelnicy sie wypowiedzieli i morze glupoty sie rozlalo. Ciesze sie ze od ponad 30 lat nie jestem czlonkiem tej spolecznosci. A Panu skladam szczere wyrazy wspolczucia.
 • 2012-04-07 06:38 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  To znaczy uwaza pan ze pan awansowal. Gratulacje!
 • 2012-04-07 06:56 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Zaraz
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Nie, nie pojmuje jak jeden kraj może łamać między narodowe prawo (Izrael), a inne tego nie mogą (Korea Północna, Iran). Albo wszyscy są równi, albo nikt. Żydzi nie są mniej ani więcej warci od Irańczyków.
  ***
  Zydzi nie stosuja kary smierci za przejscie na chrzescianstwo w odroznieniu od Iranczykow. Zydzi nie kwestionuja prawa Iranu do Istnienia w w odroznieniu od Iranu ktory chce zetrzec Izrael z mapy swiata, W izraelu nie wiesza sie homoseksualistow w odroznieniu od Iranu, W Izraelu nie kamieiuje sie kobiet za zdrade malzenska. W izraelu nie okupuje sie ambasad krajow. W Izraelu nie umieszcza sie w gazetach zdjec generalow roztrzelanych bez sadu.
  Ale dala tych co Zydow nie nawidza to nie ma znaczenia.
 • 2012-04-07 07:46 | vandermerwe

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Sam fakt bycia wzietym w kamasze pod koniec wojny, jeszcze tego nie dowodzi. "

  Oczywiscie, ze nie dowodzi jesli brac pod uwage realia tamtych czasow. Na froncie wschodnim III Rzesza zgromadzila 3 mln. armie. Straty miesieczne na wszystkich frontach po czerwcu 1941 roku wynosily srednio 1 do 2% stanu czyli po kilkadziesiat tysiecy zolnierzy zabitych lub wzietych do niewoli. Z tym ze po roku 1942 istniala tendencja zwyzkowa i byly miesiace, gdy tracono 100000 lub wiecej zolnierzy. Z nastaniem roku 1943 straty na wszystkich frontach byly rzedu 50000 do 100000 miesiecznie. Do poczatku 1944 roku stracono ponad 3 mln zolnierzy czyli ekwiwalent armii rzuconej na Wschod. Owe wielkosci wskazuja, iz kazdy mezczyzna, jako tako zdolny do noszenia broni znalazl sie, predzej lub pozniej, w formacjach zbrojnych III Rzeszy - niezaleznie od swiatopogladu.

  Pozdrawiam
 • 2012-04-07 09:11 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Burak:

  Zaraz
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Nie, nie pojmuje jak jeden kraj może łamać między narodowe prawo (Izrael), a inne tego nie mogą (Korea Północna, Iran). Albo wszyscy są równi, albo nikt. Żydzi nie są mniej ani więcej warci od Irańczyków.
  ***
  Na czym ta zachlannosc polega? Co ona oznacza i czym sie wyraza?
 • 2012-04-07 09:19 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Herstoryk
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Przechodzi Pan samego siebie Panie Szostkiewicz. Co linijka to kłamstwo, albo propaganda. Jest pan albo zaślepionym ignorantem, nie mającym pojęcia o historii i teraźniejszości Bliskiego Wschodu, albo świadomym kłamcą.
  ***
  Na czym polega tu klamstwo? Na rzucanie oszczerstwami stac kazdego durnia.
  W koncu fakty historii Bliskiego Wschodu maja swoje zrodlo miedzy innymi w haslach antysemitow polskich ktorzy wolali; Zydzi do Palestyny!
  Pretensje do redaktora Szostkiewicza na lamach tego czsopisma wynikaja stad za redaktor Szostkiewicz nie podziela ich nienawisci do do Zydow.
 • 2012-04-07 09:19 | mir

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  napisz w takim razie co uważasz za nieprawdziwe w słowach Grassa.
  Pisząc o antysemityzmie przeciwstawiasz jemu równie prymitywną argumentację.
  Piszesz nie na temat podjęty przez Grassa
 • 2012-04-07 09:30 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  | Greg
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Dlaczego Grass nie może w sposób swobodny wyrażać swoich opinii?
  ***
  Alez moze i wyraza podobnie jak niegdys Hitler, Stalin, I Goebels,
  A pod czyja controla sa potencjaly nuklearne Rosji, USA, Chin Anglii i Francji czy Pakistany?
  Antyzydzi uczepili sie Izraela ze znanych pobudek uczuciowych. Z powodu waszej nienawisci grozi wam wrzod zoladkowy.
 • 2012-04-07 09:45 | k.janno

  Nie pojmujemy

  Bo my wszyscy tak po prostu, zwyczajnie i po ludzku jesteśmy antysemitami wtedy, gdy Żydów mierzy się inna miarą. Pojmujecie?
 • 2012-04-07 10:08 | Jerzy

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie wiem, jaki miał cel znany i dobry dziennikarz, pisząc tak tendencyjny i znacznie poniżej jego poziomu felieton. Czyżby taka była wola red. naczelnego albo wydawcy pisma? Jeżeli tak, to bardzo, bardzo żle!
 • 2012-04-07 11:24 | toefl

  Jeżeli Żydzi

  robią coś złego to można i trzeba ich krytykować .
 • 2012-04-07 11:55 | marlena

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty


  Günter Grass: Co musi zostać powiedziane

  Dlaczego milczę, zbyt długo milczę o tym,
  co oczywiste i przećwiczone w grach symulacyjnych,
  na których końcu my, którzy przeżyliśmy,
  jesteśmy tylko przypisami.

  Chodzi o rzekome prawo do uprzedzającego uderzenia,
  które mogłoby unicestwić
  ujarzmiony przez zarozumialca
  i regularnie zmuszany do owacji naród irański,
  dlatego że na jego terenie
  prawdopodobnie powstaje bomba atomowa.

  Ale dlaczego zabraniam sobie
  wypowiedzieć nazwę innego kraju,
  w którym od lat - choć w tajemnicy -
  powiększa się arsenał nuklearny,
  lecz poza wszelką kontrolą, bo nikt nie jest do niego
  dopuszczany?

  Powszechne przemilczanie tego faktu,
  które sprowokowało również moje milczenie,
  odczuwam jako ciążące kłamstwo
  i przymus, którego nie można zlekceważyć
  pod groźbą kary;
  oskarżenie o "antysemityzm" słyszy się często.

  Ale teraz, gdy mój kraj,
  raz po raz wzywany i odpytywany
  przez własne zbrodnie,
  które są nieporównywalne,
  wysyła do Izraela z przyczyn wyłącznie ekonomicznych,
  choć zręczny język przedstawia to jako zadośćuczynienie,
  kolejną łódź podwodną, której specjalnością
  jest wystrzeliwanie wszystko pustoszących głowic
  tam, gdzie rzekomo istnieje
  jedna bomba atomowa
  (dowodem na jej istnienie jest tylko obawa)
  - teraz mówię to, co musi zostać powiedziane.

  Dlaczego do tej pory milczałem?
  Bo sądziłem, że moje pochodzenie,
  związane z nigdy nie dającą się usunąć skazą,
  zabrania mi wypowiedzieć tę oczywistą prawdę
  wobec państwa Izrael, wobec którego mam
  i będę miał dług wdzięczności.

  Dlaczego dopiero teraz, w podeszłym wieku
  i u schyłku mojego pisania, mówię,
  że mocarstwo atomowe Izrael
  zagraża i tak już kruchemu pokojowi na świecie?
  Dlatego, że musi zostać powiedziane to,
  na co jutro już może będzie za późno;
  i dlatego że my, Niemcy, wystarczająco już obciążeni,
  moglibyśmy stać się dostawcami zbrodni,
  którą łatwo przewidzieć, a więc naszej współwiny
  nie dałoby się zamaskować
  zwykłymi wymówkami.

  I przyznaję: przerywam milczenie,
  dlatego, że dość już mam
  obłudy zachodu; poza tym można mieć nadzieję,
  że wielu wyzwoli się z milczenia,
  zmusi sprawcę widocznego niebezpieczeństwa
  do rezygnacji z przemocy
  i będzie nalegać, by rządy Izraela oraz Iranu
  zgodziły się na swobodną i nieprzerwaną kontrolę
  izraelskiego arsenału nuklearnego oraz irańskich urządzeń atomowych
  przez którąś z międzynarodowych organizacji.

  Tylko w ten sposób można pomóc wszystkim,
  Izraelczykom i Palestyńczykom,
  więcej, wszystkim ludziom żyjącym obok siebie i nienawidzącym się w tym
  okupowanym przez szaleństwo regionie,
  a w końcu też i nam samym.

  Tłum. Tomasz Ososiński

  Źródło: Gazeta Wyborcza


  Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,11485050,Grass_wierszem_pietnuje_Izrael.html#ixzz1rLZjoMoY
 • 2012-04-07 12:44 | Kalina16

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Panie Camel, albo Pan mieszka na Księżycu, albo w jakims zascianku, dokąd nie docieraja wiesci z szerokiego swiata. Co do mnie - jestem przekonana, ze Pan doskonale sobie zdaje sprawe, jak jest w swiecie postrzegany Izrael ze swoja nachalna polityka rozpierania sie terytorialnego kosztem ludnosci palestynskiej. Bylam w Izraelu nie raz i moglam sie temu zjawisku przypatrzec z bliska, Pan, jak podejrzewam, tez. Prosze wiec tu nie wsadzac nam ciemnoty, bo trafil Pan akurat na forum, gdzie nikt sobie ciemnoty wcisnąć nie da. Dotyczy to głównie pomyslu z "wynalazkiem" KK w postaci antysemityzmu. Panski ociekajacy slina jadowita antypolonizm jest powalajacy. Jest Pan po prostu odrazajacy. Nie jako Żyd, ale jako czlowiek.
 • 2012-04-07 12:47 | Kalina16

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Jesli Pan rzeczywiscie mieszka za granica, deklaruje swoja wielka radość z tego powodu.
 • 2012-04-07 14:27 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Kalina16
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Jesli Pan rzeczywiscie mieszka za granica, deklaruje swoja wielka radość z tego powodu.
  ***
  Ja rowniez mieszkam za granica i tez deklaruje swoja radosc z tego powodu.
 • 2012-04-07 14:38 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @ bukraba

  To jest z prawdziwego zdarzenia antySEMITYZM.
 • 2012-04-07 14:39 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  kalina:

  Panski ociekajacy slina jadowita antypolonizm jest powalajacy. Jest Pan po prostu odrazajacy. Nie jako Żyd, ale jako czlowiek.
  ***
  A pani jest glupia kalinio juz. Ciekawe dlaczego wzmianki o Katyniu nikt w Polsce nie nazywa antyrusytyzmem, Wzmianku o mordach UPA nikt nie nazywa antyukrainizmem, Wzmianki o zbrodniach hitlerowskich nikt nie nazywa antygermanizmem. ale;
  Wzmianku o pogromach w Polsce o mordach na Zydach popelnianych przez wielu Polakow na Zydach nazwano antypolonizmem?. Czy to jest oznake szlachetnych uczuc swiadczacych o sprawiedliwosci Polakow?
 • 2012-04-07 14:43 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @ marlena
  To są słowa poety Grassa,a nie "historyka" GroSSa.
  Oględnie i bardzo merytorycznie.
 • 2012-04-07 15:18 | Kalina16

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @Michrich
  "A pani jest glupia kalinio juz. Ciekawe dlaczego wzmianki o Katyniu nikt w Polsce nie nazywa antyrusytyzmem, Wzmianku o mordach UPA nikt nie nazywa antyukrainizmem, Wzmianki o zbrodniach hitlerowskich nikt nie nazywa antygermanizmem."

  Jak najbardziej, prosze Pana, sa ludzie, ktorzy tak to nazywaja

  "ale; Wzmianku o pogromach w Polsce o mordach na Zydach popelnianych przez wielu Polakow na Zydach nazwano antypolonizmem?

  Sa ludzie, ktorzy tak to nazywaja, ale ja do nich nie należę. Sama jestem historykiem i miałam okazje pisac na temat polskiego antysemityzmu, ktory istniał, istnieje i nikt rozsadny temu nie przeczy. Co innego jednak ujawnianie prawdy nawet niewygodnej i wstydliwej dla Polakow, co innego bezczelna nagonka, klamstwa i oszczerstwa. Najbardziej zas zenujące sa ataki na polski Kosciół Katolicki. Atakujacy dobrze wiedza, ze jest to instytucja bardzo wazna w polskim zyciu publicznym, a gros Polakow jest przywiazana do religii. Ataki te sa wiec czynione z premedytacja, aby obrazic polskiego czytelnika. Prosze sie nad tym zastanowic, Panie Minrich, bo pańskie wypowiedzi na forach są niemądre i bardzo szkodza sprawie zydowskiej wsrod polskich czytelnikow. Chyba ze pańskim zadaniem jest wlasnie podsycac antysemityzm w naszym kraju.

 • 2012-04-07 16:29 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  kalina:
  Panie Minrich, bo pańskie wypowiedzi na forach są niemądre i bardzo szkodza sprawie zydowskiej wsrod polskich czytelnikow. Chyba ze pańskim zadaniem jest wlasnie podsycac antysemityzm w naszym kraju.
  ***
  Kto ponosi wine za to ze ciemnotepe chlopswo w Polsce wiezylo ze Bog zeslal Hitlera azeby ukaraz Zydow za ukrzyzowanie Chrystusa? Chyba kosciol bo kto inny? Nie ma zadnej sprawy zydowskiej wsrod polskich czytelnikow. Na czym ta sprawa zydowska ma polegac?
 • 2012-04-07 16:52 | Polonia-Sawa

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  przeczylam w pewnej niemieckiej gazecie przeslanke izraelskiego postepowania :
  NIGDY NIE ODAMY NASZEGO LOSU W WASZE RECE !!!!
  Czy maja Zydzi racje ,czy moga Nam zaufac?
  ... NIE MOGA ! NIE MOGA !..oni naprawde nie moga nam zaufac ...
  Grass nie jest antysemita ,on chce /po polsku : rozgrzeszenia /...
  On chce uwolnic sie od swojego widma wojny ,od jedynej MOZLIWOSCI ;;;; zabijania innego czlowieka.
  Salute
 • 2012-04-07 17:40 | Vera

  Bronię Pana Szostkiewicza

  Wczoraj napisałam kilka słów krytyki p. Szostkiewicza nawet zarzucając mu kłamstwo. W świetle tego, co teraz czytam, muszę go jednak przeprosić.
  Najpierw wiersz: Jest to tekst napisany przez Niemca dla Niemców.
  Grass pisze najpierw, że Izrael dysponuje bronią atomową i może jej użyć do ataku na Iran. Dalej pyta, czy w świetle historii Niemcy mają obowiązek milczeć, czy obowiązek właśnie dlatego zabierać głos by ponosić odpowiedzialność za pokój a nie przyszłą katastrofę. Szczególnie, że kanclerz Merkel powiedziała w 2008 roku w Jerozolimie, że Izrael stanowi niemiecką rację stanu.
  I oczywiście głosy są podzielone: Media i politycy czują się za Izrael odpowiedzialne i mocno a nawet brutalnie atakują Grassa. Natomiast komentarze społeczne (pewnie młodzi)komentują jak w Polsce, po stronie Grassa za pokojem. Wydaje się, że Pan Szostkiewicz przeczytał tylko komentarze mediów i włączył się do dyskusji po oficjalnej stronie. Nie widzi, że do dzisiaj w Niemczech ważniejsze wypowiedzi na te tematy konsultowane są z ambasadą USA. Grassem kieruje odpowiedzialność a nie wojenne bajki. Pytanie, czy to się powinno zmienić? Michrich tu na forum zapomniał zaś, że niedawno Netanjahu był w USA i nie otrzymał zgody na atak na Iran (wybory). Dlatego w tym roku ataku nie będzie.

  Pan Szostkiewicz wydaje się nie zauważać, że takimi tekstami wylewa koryto pomyj polskiego szowinizmu i antysemityzmu. Przypomnijmy dyskusję o polskiej racji stanu w związku z torturami w więzieniu CIA. Tym którzy tydzień temu wrzeszczeli, że nie wolno o tym mówić bo "polska racja stanu" dzisiaj lekko przechodzi pianie o "sprawiedliwości" wobec Izraela. To się nazywa hipokryzja. Przecież Grass atakuje właśnie niemiecką rację stanu w imieniu wyższych racji. I społeczeństwo go popiera. A w Polsce kto stawia uczciwość wyżej od interesu? A już szczególnie przykry jest wulgarny szowinizm Kaliny16. Jak wam nie wstyd. Duża część wpisów to antysemicki bełkot podszyty poczuciem wyższości. Tymczasem polska racja stanu mówi, że wygrywa ten, kto broni a nie atakuje Izrael. I wie to Pan Szostkiewicz.

  Sławomirski - Pan potrafił w jednym zdaniu wyrazić to, do czego ja potrzebuję całego tekstu. Camel - racja. Obu Panom dziękuję.
 • 2012-04-07 17:46 | krytyk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Haha, nie wierzę jaki pojazd spotkał Szostkiewicza na jego własnej stronie.

  Ludzie nie są wystarczająco naiwni, żeby usprawiedliwiać jądrową potęgę Izraela. To, że jest wiecznie zagrożony nie usprawiedliwia NIELEGALNEGO posiadania broni termojądrowych i głowic nuklearnych. Mówimy o istnym piekle na ziemi, jakie ta broń może wywołać. To nie to samo, co broń atomowa w Hiroszimie i Nagasaki. To coś wiele, wiele razy groźniejszego, nawet dla całego kontynentu.

  A nic od 20 lat o tym nie wiemy. Już od czasu wyjawienia prawdy przez Mordechaja Vanunu wiadomo, że Izrael jest potęgą atomową. A przecież przez te 20 lat z pewnością się rozwinął.

  Swoją drogą, jeśli pokojowego Nobla dostaje Menachem Begin a nie Mordechaj Vanunu, to coś z tą nagrodą jest nie tak. I chyba nie muszę powtarzać co spotkało tego człowieka?

  Ale co tam fakty i prawda. Przecież wystarczy mnie podsumować, że jestem antysemita, prawda?

  Należy szybko powstrzymać Izrael i popierać takie głosy, jak ten Grassa, który wcale nie stoi za Iranem - i Pan DOSKONALE o tym wie. I na tym polega cały dramat. Na takim własnie rżnięciu głupa.
 • 2012-04-07 17:48 | georges53

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  2012-04-07 10:08 | Jerzy
  ===========================
  >>> Nie wiem, jaki miał cel znany i dobry dziennikarz, pisząc tak tendencyjny i znacznie poniżej jego poziomu felieton. >>>

  Wczoraj sie Pan urodzil...?
  Od wielu lat to jest wlasnie ulubiony poziom Red. "bylem wiezniem Jaruzelskiego" Szostkiewicza.
  Nie zauwazyl Pan?
 • 2012-04-07 18:03 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Wszystko byłoby pięknie, tylko, że nie rozumie Pani na czym polega problem z Izraelem.

  A Problem polega na tym, że:
  - złamał międzynarodowe prawo nie podpisując paktu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej, i posiadając ją.
  - krytykuje wschód za to samo (choć nie do końca udowodniono co robi Iran), ba, zamierza militarnie zaatakować Iran!
  - zagraża pokojowi na świecie, bo akcja wywoła reakcje.
  - ...wszystko zresztą wskazuje na to, że cała ta zmowa tylko prowokowały Iran do wydobywania uranu, a więc w konsekwencji do planowanej agresji militarnej.
  - wszyscy wiemy, jak skończył się Irak. Przypomnieć?

  Atak Iranu na Izrael nie ma żadnego sensu ekonomicznego, militarnego, geograficznego. Atak Izraela na Iran - przeciwnie.

  Jak piszą analitycy prestiżowego pisma "Jane's Intelligence Review", obecnie w izraelskim arsenale znajduje się około 400 bomb atomowych o całkowitej mocy 50 megaton (równa się to 3850 bombom zrzuconym na Hiroszimę).

  I teraz pytanie, całkiem serio:

  Czy COKOLWIEK to usprawiedliwia? Nadal Pani chce bronić Izrael?
  Proszę się zastanowić. Nie atakuje Pani, jedynie staram się przemówić do rozsądku.
 • 2012-04-07 18:13 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblistyestych

  Sprawiedliwy i i szlachetny redaktor Szostkiewicz wsadzil kij w ul antysemicki, zawrzalo i ciagle wrze.
  Nie szeldl za populistycznym i obludnym schematem myslawym ksenofobow i szowistow Polskich.
  Szczerze mowiac obawiam sie o niego zeby nie skonczyl jak niegdys Narutowicz na poczatku lat dwodziestych ubieglego wieku.
 • 2012-04-07 18:16 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  pantałyk
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Pan Szostkiewicz, stając w obronie bastionu zachodniej demokracji na Bliskim Wschodzie, pomija fakt, że została ona ustanowiona przez w władających tymi obszarami imperialistów
  ***
  Dzieki tym co wykrzykiwali w Polsce: Zydzi do Palestyny!
 • 2012-04-07 18:21 | Greg

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  W całym wpisie autora nie bulwersuje samo opowiedzenie się po jednej ze stron konfliktu Iran - Izrael. Uważam za szokujące opowiedzenie się za kneblowaniem ust komukolwiek z uwagi na jego narodowość. "Grass ma prawo komentować co i jak chce" - widać sprzeczność w tym co Pan pisze. I jeszcze pouczanie Grassa - śmieszne.

 • 2012-04-07 18:29 | Belizariush

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie zgadzam się z Autorem. Dlaczego Grass nie miałby mieć prawa krytykowania Izraela ? Bo G. Grass jest Niemcem, bo był krótko w Waffen SS ? A co to ma do rzeczy ? Grass jest niewątpliwie autorytetem i to bardzo boli państwo Izrael. Mimo, że jest noblistą ma takie samo prawo do wyrażania swoich opinii na ten temat, jak pan Szostakiewicz, ja, czy ktokolwiek inny a ponieważ otrzymał nagrodę Nobla jego głos w obronie pokoju jest jak najbardziej na miejscu. Niestety, gdy czytam opinie czytelników wyrażone wyżej dostrzegam morze polskiego szowinizmu i antysemityzmu. Dyskusja, zamiast meritum, odnosi się do win Żydów wobec naszego narodu. Na temat opinii niejakiej Kaliny 16 muszę jednak napisać kilka słów. Kalina 16 mieni się historykiem ( Pewnie KUL albo Uniwersytet Stefana Wyszyńskiego ) po czym pisze : "Najbardziej zas zenujące sa ataki na polski Kosciół Katolicki. Atakujacy dobrze wiedza, ze jest to instytucja bardzo wazna w polskim zyciu publicznym, a gros Polakow jest przywiazana do religii. Ataki te sa wiec czynione z premedytacja, aby obrazic polskiego czytelnika". Chciałbym dowiedzieć się co ma piernik do wiatraka, czyli atak na polskiego czytelnika z wierszem Grassa ? Na marginesie, jestem Polakiem, a mimo to nie czuję się związany z kościołem katolickim, mimo że zostałem ochrzczony. Przywiązany do czegoś lub kogoś może być pies lub inne zwierzę, człowiek powinien kierować się rozumem. Zresztą jak można przywiązać się do kościoła ?
 • 2012-04-07 18:44 | Vera

  Oczywiście, że są argumenty

  To są te gazety, którymi przykrywano trupy zatłuczonych na śmierć ludzi w pociągu Kielce- Warszawa w roku 1946. To po tym pociągu chodziły grupy "Prawdziwych Polaków", wyłapywały uratowanych z komór obozów koncentracyjnych, robiły z nimi porządek i wyrzucały trupy z pociągu.
  Niech Pan zamknie oczy to może Pan coś zobaczy. I proszę jeszcze dokładnie przeczytać, co napisałam wczoraj i dzisiaj bo zdaje się, że nie tylko Szostkiewicz komentuje, czego nie czytał. Bo ja jestem po stronie Grassa, ale nie po to, żeby to wykorzystać do antysemickiej nagonki połączonej z wiecznie obrażonym polskim szowinizmem w krótkich majtkach a la Kaczka w buraczkach.

  P.S. Jakoś nie było Pana widać wśród protestujących przeciwko złamaniu międzynarodowego prawa przez Polską, kiedy pozwalała na tortury. Niestety, liczyć na to, że uda się Panu przemówić do rozsądku, jest bardzo trudno.
 • 2012-04-07 18:48 | pytanie

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Gdzie jest to "morze polskiego szowinizmu i antysemityzmu"?

  Myślę, że nie rozumie Pan co ten termin oznacza.
 • 2012-04-07 19:13 | chorzowianin

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Według większości dyskutantów Grass ma takie same prawo do wypowiedzi o polityce państwa Izrael jak Szostkiewicz .Szostkiewicz uważa że Grass jako Niemiec nie ma takiego prawa.A wszystkiemu winny jest oczywiście ANTYSEMITYZM.
 • 2012-04-07 19:59 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "To są te gazety, którymi przykrywano trupy zatłuczonych na śmierć ludzi w pociągu Kielce- Warszawa w roku 1946. To po tym pociągu chodziły grupy "Prawdziwych Polaków", wyłapywały uratowanych z komór obozów koncentracyjnych, robiły z nimi porządek i wyrzucały trupy z pociągu. "

  Nadal nie widzę powodów, do nielegalnego posiadania setek głowic nuklearnych. Te bronie nie służą do obrony, tylko do mordowania milionów ludzi. W trakcie wybuchu i w wyniku jego następstw. To nie jest borń jaką w ogóle powinni posiadać ludzie.

  Wielki Głód na Ukrainie wywołany przez Rosjan "za kare" wywołał śmierć w męczarniach 10 milionów Ukraińców. Oprócz głodzenia rozstrzeliwano i zakopywano ludzi żywcem. Jakoś Ukraina nie domaga się od całego świata obrony przed Rosją ani nie wykorzystuje tej masakry jako narzędzia politycznego. Jakoś nie ma 400 głowic nuklearnych i nie uczy od pierwszej do ostatniej klasy podstawówki o skutkach Głodu, tak jak my tego nie robimy o np. o rzezi Wołyńskiej.

  Widok premiera Izraela ze zdjęciem Holocaustu na przemówieniu w USA u boku Baracka Obamy każdego powinien napawać w osłupienie każdego. To coś okropnego.

  Nie ma absolutnie ŻADNEGO wytłumaczenia na posiadanie głowic nuklearnych przez JAKIEKOLWIEK państwo na świecie, że już nie wspomnę o posiadaniu tej broni nielegalnie i grożeniu wojną!

  "P.S. Jakoś nie było Pana widać wśród protestujących przeciwko złamaniu międzynarodowego prawa przez Polską, kiedy pozwalała na tortury. Niestety, liczyć na to, że uda się Panu przemówić do rozsądku, jest bardzo trudno."

  Proszę wybaczyć, ale nie rozumiem o co chodzi w powyższej wypowiedzi (gdzie miałem być?).

  Pozdrawiam.
 • 2012-04-07 20:39 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Trudno nazwac takie chlopstwo swiatlomadrym. Antysemitow juz w Polsce nie przybywa. Moim zdaniem nasycenie juz jest osiagniete.
 • 2012-04-07 21:06 | Andrzej

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Bogatym wolno więcej.
 • 2012-04-07 21:27 | camp shezar alex

  Nienawidzicie Żydów, po prostu

  Z mlekiem matek to wyssaliście. Jesteście solą polskiej ziemi, tej ziemi. I gdybyście mogli pobłogosławić irańskie bomby na Izrael, to zrobilibyście to. Zresztą muzułmanów też nienawidzicie.
  Zależy jak wam leży.
  Slm.
 • 2012-04-07 21:46 | mia

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  No, no. Zupełnie jakby obywatele Iranu mieli na to jakikolwiek wpływ.
 • 2012-04-07 21:48 | what??

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Mniej więcej tak wygląda rozmowa kiedy kończą się argumenty.

  "Nie szeldl za populistycznym i obludnym schematem myslawym ksenofobow i szowistow Polskich"

  wtf?

  Nie każdy ma takie zdanie jak Ty, i jeśli nie możesz tego znieść tylko musisz pluć na około (a nikt tutaj nie pluje, nie zauważyłem nazywania żydów takimi przymiotnikami, jakimi Ty obdarowujesz polaków), to nie wiele się różnisz od owych ksenofobow i szowistow swoim poziomem wypowiedzi.

  Jesteś dokładnie taki sam.

  I nie antysyjoniści obniżają tutaj poziom debaty.
 • 2012-04-07 21:55 | hehe

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Każdy widzi to, co chce widzieć.

  Nie inaczej jest w Twoim przypadku.
 • 2012-04-07 22:48 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zaraz:
  jakoś Ukraina nie domaga się od całego świata obrony przed Rosją ani nie wykorzystuje tej masakry jako narzędzia politycznego. Jakoś nie ma 400 głowic nuklearnych i nie uczy od pierwszej do ostatniej klasy podstawówki o skutkach Głodu, tak jak my tego nie robimy o np. o rzezi Wołyńskiej.
  ***
  Nikt nie kwestionuje prawa do istnienia Ukrainy ani Poska ani Iran ani Rosja.
  Iran kwestionuje prawo Izraela do istnienia jak tez i nientorzy na tym blogu. Izrael nie moze liczyc na obrone ze strony Polski czy Rosji musi miec srodki na wlasna obrone. Gdyby w swoim czasie potraktowano Hitlera w odpowiedni sposob nie bylo by tragedii Drugiej Wojny Swiatowej
 • 2012-04-07 22:50 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Grass ma prawo komentować co i jak chce" - widać sprzeczność w tym co Pan pisze. I jeszcze pouczanie Grassa - śmieszne
  ***
  Szczegolnie jezeli to zadowala wrogow Zydow
 • 2012-04-07 23:02 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zwinięty umysłowo dorosły człowiek jest w stanie łatwo odpowiedzieć na dwa pytania:
  1. PO CO Iran miałby atakować Izrael?
  Bo kwestionuje jego prawo do istnieneia i finansuje terrorystow antyizraelskich.
  2. PO CO Izrael miałby atakować Iran ?
  By nie dopuscic do urzeczywistnienia zamariow swiata muzulmanskiego likwiwacji Izraela.

  i ów człowiek dostrzega jawną niezgodność odpowiedzi z retoryką "niezależnych" Mediów?
  """"
 • 2012-04-08 04:01 | zyta2003

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Odnosze wrazenie p. Vero, ze pani tez uwaza, ze Zydom wolno wiecej bo holocaust (nawet przywlaszczyc sobie to slowo dla wylacznie swojej historii). Stad ten wtret o pogromie kieleckim.
  Narzekanie polskiego KK, ze wszyscy sie na niego uwzieli, a on niewinny, wzbudza niechec i agresje. Podobnie tropienie we wszystkim antysemityzmu nie przysparza zainteresowanym przyjaciol i moze wlasnie rozbudzac antysemityzm.
  Ucieszylam sie z tego co pisze p. Vera, ze w tym roku nie bedzie ataku na Iran bo Ameryka zakazala. A zawsze sie mowi, ze ze to Ameryka jest na pasku Izraela. A t u... no patrz?!
  Czy moge tych, ktorzy krytykuja Ameryke zarzucajac jej czesto niechwalebne postepowanie (naogol slusznie) nazwac antyamerykanistami i czy bedzie to uwlaczajace dla nich okreslenie?
 • 2012-04-08 09:16 | Radca

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Problem polega na tym, że krytykę wobec polityki Izraela odbiera się zawsze (a w każdym razie zawsze tak to przedstawiają media izraelskie) jako antysemityzm, podczas gdy antysemityzm i krytyka postępowania rządu Izraela, czy rządów jakichkolwwiek innych krajów, to dwie różne rzeczy.
  To dedykuję panu redaktorowi Szostkiewiczowi pod rozwagę.
  Grass ma prawo krytykować działalność rządu każdego kraju, jaki mu się podoba. Każdy z nas ma to prawo. Dobrze o tym pamiętać.
  Przy okazji Grass w swom wierszu mówi prawdę: Izrael ma broń jądrową, dąży do wojny z Iranem i głośno mówi o tzw. uprzedzającym ataku, izrealskie instalacje nuklearne nie podlegają kontroli MAEA, agenci massadu mordują przeciwników politycznych Izraela w innych krajach, podszywając się pod obywateli państw europejskich. Proszę wziąć te fakty pod uwagę, zanim zacznie pan oceniać wiersz Grassa.
 • 2012-04-08 09:37 | lukald

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Chciałem na początku stanąć w dyskurs z redaktorem, ponieważ reakcja świata na ten wiersz moim zdaniem jest co najmniej przesadzona.
  Ale po przeczytaniu postów czytelników nie ma to sensu...za dużo wylanej to skrytej nienawiści.

  Jeśli starym chrześcijańskim zwyczajem skłamałbym, że w mojej okolicy zaginęło dziecko, porwane przez żydów, a jego krew będzie użyta do macy to pewnie niejeden z czytelników poparł by mały pogrom. W końcu Żydzi od zawsze porywają chrześcijańskie dzieci. Prawda ?
 • 2012-04-08 10:07 | Kalina16

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @Belizariush

  Wtręt o prowokacyjnym charakterze niektorych wpisów atakujacych KK, zamiescilam w odpowiedzi na post pana Michricha, ktory od lat uprawia propagande antypolska na bardzo niskim poziomie nie tylko na forum Polityki. Pan te posty z pewnoscia czytal, podobnie jak moje, i DOSKONALE Pan o tym wie. Panska przewrotna wypowiedź bynajmniej mnie nie uspokaja. Zorientował się Pan po nawale odpowiedzi na artykul wstepny, ze nie ma Pan czego szukac u polskiego czytelnika twierdzac, ze Grass napisał antysemicki wiersz, do czego nie ma prawa, bo byl w Waffen SS. Najwazniejsza część panskiej wypowiedzi miala byc własnie ta o moim antysemityźmie. Ale PUDŁO, drogi Panie. Ani ze mnie antysemitka, ani antysemita z Grassa, a wszystkie opinie zamieszczone tu na forum łącznie z artykulem wstepnym sa ponizej wszelkiego poziomu i bez żadnej sily argumentacji. A co do mojego wyksztalcenia - donosze uprzejmie, ze jestem doktorem nauk humanistycznych, ktory to tytul obronilam na Uniwersytecie Warszawskim. Prace zas pisałam pod kierunkiem znanego profesora o zydowskich korzeniach, ktorego lubie i cenie po dzis dzien.
 • 2012-04-08 10:30 | Herstoryk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Podstawowym problemem każdej publikacji/dyskusji, itp, na temat Izraela jest to, że Syjonizm stał się RELIGIĄ przytłaczającej większości żydów na całym świecie, ważniejszą od judaizmu, i świętym przykazaniem "politycznej poprawności" dla Szostkiewiczów i fellow travellers. Dyskusja na temat Izraela podlega zatem wszystkim nieprawidłowościom, przejaskrawieniom i wrażliwościom typowym dla sporów na temat wiary. Fakty, obiektywizm i racjonalne podejście nie mają w nich miejsca.
  Dla filosemitów i antysyjonistów takich jak ja jedynym pocieszeniem jest to, że historia osądzi, podobnie jak inne "izmy" 20 wieku.

 • 2012-04-08 10:30 | Zbyszek

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie wiem, w jaki sposób Iran może zagrozić jedynemu mocarstwu /sic!/ na Bliskim Wschodzie -IZRAELOWI. Przecież Izrael wszystko, co tam się dzieje, kontroluje , i to przy ogromnej pomocy USA.
  Histeria wokół G. Grassa jest niepojęta, wszystko się robi, żeby tego wybitnego Pisarza zaszczuć. Na Boga, dlaczego biorą też w tym dziennikarze klasy A. Szostkiewicza?
 • 2012-04-08 11:31 | mchrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Herstoryk
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Podstawowym problemem każdej publikacji/dyskusji, itp, na temat Izraela jest to, że Syjonizm stał się RELIGIĄ przytłaczającej większości żydów na całym świecie, ważniejszą od judaizmu
  ***
  Ile razy trzebaprzypominac ze haslo polskich antysemitow: Zydzi do Palestyny! jest niczym innym jak tylko poparciem syjinizmu.
 • 2012-04-08 11:36 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  | Kalina16
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  @Belizariush

  Wtręt o prowokacyjnym charakterze niektorych wpisów atakujacych KK, zamiescilam w odpowiedzi na post pana Michricha, ktory od lat uprawia propagande antypolska na bardzo niskim poziomie nie tylko na forum Polityki.
  **(*
  Dolicha \! Wkoncu pisalem prawde. Czy prawda jest propaganda?
 • 2012-04-08 11:44 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Obywatele Niemiec tez mogli nie miec na nic wplywu. Dlaczego wobec tego bombardowano Niemcy? Nie pamietam zeby ktokolwiek przelewal nad tym lzy,
 • 2012-04-08 11:47 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie dziwie sie. Nie jestem aztak nainy.
 • 2012-04-08 12:05 | zołza

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  To prawda, która tzw. piszących poprawnie politycznie uwiera i nie mogą sobie darować, że coś takiego zostało opublikowane.Wojna skończyła się w 1945 r, Grass sie zestarzał, co nie znaczy, że red. Sz. ma nie wyjeżdżać z wyimkiem wojennym z życiorysu noblisty. Zagranie ohydne, typowo polskie.
 • 2012-04-08 13:30 | zyta2003

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Mozna by napisac, ze Irak strzelil sobie w stope wydajac zakaz wjazdu do Izraela Grassowi. Niestety, tak sobie ten kraj strzela od lat i nawet malutkiego zadrasniecia. To ostatnie zdanie to moje myslenie magiczne, bo moze, jednak..
  To czym grozi ten "stary terrorysta" Izraelowi, ze zostal wpisany na liste?
  Nie wstyd Wam p. Szostkiwewicz, czy Smolenski? A nie wstyd. To ta reszta co nie lubi polityki Izraela powinna sie wstydzic. No nie?
 • 2012-04-08 14:12 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  mauro rossi:


  Bardzo słusznie. Nie zapomnijmy też o Żydach współpracujących z NKWD, winnych zgładzie Polaków wywożonych z kresów na Kołymę. Niczego nie zapomnijmy.
  ***
  Nie zapomnimy ze przed druga wojna swiatowa w Polsce wykrzykiwano:
  Smierc Zydom! Bij Zyda! Zydzi do Palestyny!
 • 2012-04-08 14:20 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  k.janno
  Nie pojmujemy
  Bo my wszyscy tak po prostu, zwyczajnie i po ludzku jesteśmy antysemitami wtedy, gdy Żydów mierzy się inna miarą. Pojmujecie?
  ***
  My po prostu wszyyscy jestesmy antypolonistami gdy przypominami o pogromach, o szmalcownictwie, O przekonaniu ludu ze Hitler zostala zeslany przez boga zeby pomscic smierc Chrystusa. itp itp..
  Pojmujecie?
 • 2012-04-08 16:12 | toefl

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Zbyszku ! Piszesz :" ... dlaczego biorą też w tym dziennikarze klasy A. Szostkiewicza? "

  Bo to właśnie taka to klasa .
 • 2012-04-08 18:31 | ajka 69

  Wstyd, redaktorze Szostkiewicz!

  Wiem, że moi przedmówcy powiedzieli już to, co poczułem po przeczytaniu felietonu. A poczułem wstyd, że renomowany dziennikarz, w imię fałszywej poprawności politycznej urządza sąd nad pisarzem-legendą. A wydawało mi się, że w tym sezonie nie nosi się obowiązkowej służalczości wobec sprzymierzeńca imperialistycznych zapędów USA na Bliskim Wschodzie.
  Bzdurą jest gadanie, że G.Grassowi "wolno mniej", bo jako nastolatek siłą został wcielony do SS, a nadto pochodzi z nacji, która dopuściła się Holocaustu. Przypomina mi to pohukiwania solidaruchów, upojonych władzą, że przedstawicielom lewicy wolno mniej, bo są spadkobiercami "zbrodniczej" PZPR.
  Przeczytałem wiersz w przekładzie na angielski i stwierdzam, że mogę się podpisać pod każdym jego wersem.
  A tak na marginesie, Panie Redaktorze: warto nauczyć się, czym różni się antysemityzm od antysyjonizmu i nie dąć w trąbę jankesko-izraelskiego militaryzmu. Bo niepostrzeżenie samemu można zostać trąbą...
 • 2012-04-08 18:50 | elisabeth04

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Pan Sz. zdaje się kierować moralnością Kalego. Jak Izralel i Żydzi krytykują innych - to dobrze,
  Jak Swiat (w tym noblista) krytykuje Izrael i Żydów - to źle.
  Poprawność polityczna zaczyna dziennikarzom Polityki "zaciemniać " rzeczywistość.
 • 2012-04-08 18:56 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Ale bomby atomowe nie służą do obrony w czasie wojny.

  Mogą służyć do bezlitosnej zemsty. Albo do masakry kilku milionów ludzi jednym - dwoma uderzeniami. Zakładając, że Izrael ma kilkadziesiąt (kilkaset?) głowic...

  Owszem, może służyć też do wywoływania strachu przed atakiem. Może dlatego zimna wojna USA - Rosja nie zakończyła się rzeźnią.

  Sęk w tym, że Izrael:
  - Chce atakować
  - I złamał między narodowe prawo, prowokując tym inne kraje

  Kim Dzong Il chciał kiedyś rozmawiać z Bushem i zadać mu "ciekawe pytanie" (taki news kiedyś był), kiedy ten groził atakiem w "oś zła". No o co mu mogło chodzić?

  To nie ma nic wspólnego z antysemistyzmem. Absolutnie nie neguję prawa Izraela do istnienia, wręcz przeciwnie.

  Ale na litość boską, ta obłuda (Szostkiewicza i Pana) nie prowadzi do niczego zdrowego!

  Czytaj: http://kalendarium.polska.pl/wydarzenia/article.htm?id=243920
 • 2012-04-08 19:11 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  elisabeth:
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Pan Sz. zdaje się kierować moralnością Kalego. Jak Izralel i Żydzi krytykują innych - to dobrze,
  Jak Swiat (w tym noblista) krytykuje Izrael i Żydów - to źle.
  ***
  Rzecz nie w tym kto kogo krytykuje tylko w tym kto komu odmawia prawo do intnienia
  To Iran kwestionuje prawo istnienia panstwa Izrael a nie odwrotnie
 • 2012-04-08 19:17 | Lola

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Brawo!
  Najlepszy komentarz świetnie oddający istotę rzeczy.
 • 2012-04-08 19:44 | zezem

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Muszę przyznać ,że pan zaskoczył mnie swoją opinią, komentarzem na temat wiersza Guntera Grassa.Krotko ujmując chyba pan nie czytał uważnie ,albo w ogóle nie czytał. A jeżeli już to być może złe tłumaczenie lub nie rozumiejąc oryginału. Zarzucanie mu postawy antysemickiej jest absurdem. O przynależności do "Waffen SS" autor też pisze w swojej jednej z książek - jak do tego i dlaczego doszło,ale widocznie znowu i ten element umknął panu jako "sędziemu" urodzonemu już po II wojnie i żyjącemu w innych warunkach...
 • 2012-04-08 19:46 | citizen

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie zapominajmy o mordach na Polakach w więzieniach UB i KGB będących pod zarządem przefarbowanych żydowskich funkcjonariuszy.
 • 2012-04-08 19:56 | Magda

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  W pelni zgadzam sie, najbardziej Izrael zagraza sam sobie.
 • 2012-04-08 20:17 | citizen

  Zapomniana prawda i ocena pana Sz

  Zapomina się, że całą antyizraelską retorykę przypisywaną Iranowi opiera się na wypowiedzi jego prezydenta Achmedinadżada, który kiedyś stwierdził, że trzeba zetrzeć Izrael z powierzchni ziemi. Nie dostrzega się, że taka wypowiedź może być uznana za celową prowokację dającą Izraelowi wspaniałe narzędzie propagandowe, którego stale używa. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Ahmedinadżadowi przypisuje się żydowskie korzenie. Pan redaktor Sz. tym artykułem po raz kolejny odsłonił swoją prawdziwą twarz i jak widać z Forum wielu to dostrzegło. W tym nieprawdopodobnie zakłamanym świecie należy pogratulować Grassowi za jego otwartości i odwagi.
 • 2012-04-08 21:44 | Legionnaire

  Re:moralne prawo do oceny. Kto ma?

  Co za tlum?
  Jest emigracja, "aus Großbritannien zu Vereinigte Staaten von Amerika", jest straznik pamieci cierpliwie przypominajac wszystkim: "...haslo polskich antysemitow: Zydzi do Palestyny!" (zapomina co sie stalo z Palestynczykami kiedy Zydzi rzeczywiscie dotarli do Palestyny), jest glos umiarkowania i glebokiego humanizmu "... Dzieki Bogu przeto za kazda ruska i chinska bombe atomowa", sa rowniez tacy (wiekszosc) ktorym zarowno Grass, SS, Iran i Israel jest obojetne, ale ich chec naprawy swiata zabija ochote innym na rzeczowa wymiane pogladow.

  My mamy; p.G.Grass i ja, prawo do pelnej i nieskrepowanej wypowiedzi na kazdy temat jaki nam przyjdzie do glowy, nie dlatego, ze (G.Grass)jest wyjatkowym literatem, a ja jego czytelnikiem, ale jestesmy wolnymi obywatelami, w wolnych krajach.
  Red. Szostkiewicz ma podobne prawo jak rowniez salowa w szpitalu nowojorskim, bezrobotny w Kanadzie i niedocenieni na stacjach benzynowych w New Jersey, New Zealand, w Nowym Targu.
  Kto ma prawo do moralnej oceny oceny G.Grassa?
  "You never really understand a person until you consider things from his point of view - until you climb into his skin and walk around in it."

  Czytam cos na temat: "Forgotten Land" (Max Egremont). Tragiczny los tych dla ktorych "Ostpreußen" z niezapomianym Königsberg byly ojczyzna przez stulecia, w tym i dla G.Grassa.
  Jednego dnia przybyla horda bolszewicka z komisarzami i zgotowala mieszkancom (w tym i Polakom)jeden z wielu, lokalny holocaust.
  Polecam lekture nawet tym ktorzy sadza, ze Niemiec bolu nie czuje tylko go zadaje.

  Co planuje Iran, Israel czy Bundesrepublik Deutschland, zalezy od rezydenta Bialego Domu. Logiczne.
  Chyba nikt nie liczy na pomoc z Chin czy Putinlandu, w czymkolwiek?

  P.S.
  Waffen SS jako sila militarna nie miala sobie rownych na polach bitewnych.
  Dzisiaj,podobnie jak J.Ceasar, jest studiowana, analizowana i uczona we wszystkich liczacych sie akademiach wojskowych swiata. • 2012-04-08 21:55 | Greg

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Tak, tak... nawet michrich ma prawo do bezsensownych wpisów na tym forum. Idąc twoim tokiem myślenia: Z ciebie to widocznie wróg Niemców, co?
 • 2012-04-08 22:46 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Nie szeldl za populistycznym i obludnym schematem myslawym ksenofobow i szowistow Polskich"

  wtf?

  Nie każdy ma takie zdanie jak Ty, i jeśli nie możesz tego znieść tylko musisz pluć na około (a nikt tutaj nie pluje, nie zauważyłem nazywania żydów takimi przymiotnikami, jakimi Ty obdarowujesz polaków),
  ***
  Przeciez co japisze nie dotyczy wszystkich Polakow tylko antyzydowskich ksenofobow. Jezeli do nichnie nalezysz to nie masz co sie obrazac
 • 2012-04-08 22:53 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  citizen:
  Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Ahmedinadżadowi przypisuje się żydowskie korzenie
  ***
  Chrystusowi i wielkim swietym jak Piotr i Pawel rowniez
 • 2012-04-08 23:22 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Tutaj tez wszyscy piszą prawdę o potędze nuklearnej Izraela.

  Czy pisanie prawdy jest propagandą antysemicką?
 • 2012-04-08 23:25 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Chyba nie warto komentować... michrich to skrajny przypadek.
 • 2012-04-08 23:31 | MumU

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  od bardzo długiego czasu nie przeczytałem na blogu Autora textu który odpowiadałby poziomowi jaki bądź co bądź reprezentuje (jeszcze) Polityka. Powyższy wpis to tylko kolejny znak, że jakość tego co pisze Pan jest na równi pochyłej. Naprawdę, gdy zestawie poziom wpisów P. Paradowskiej albo P. Żakowskiego z Pana, to gołym okiem widać że dzieli je przepaść...

  Dotychczas jedyną potrzebę komentowania, jaką kiedykolwiek odczuwałem, miała miejsce przy okazji Pana spostrzeżeń odnośnie darcia prze PiS egzemplarza programu PO. Wtedy jeszcze się powstrzymałem, teraz niestety nie mogę. Odnośnie Pana wpisu
  1) Nie mogę pojąć jak ktoś w ogóle mógłby coś równie żałosnego napisać (wstęp). Śmiem twierdzić, że każdemu wolno dokładnie tyle samo, historia jednakże pokazała że wybitni ludzie (również poeci) mieli odwagę wybijać się ponad przeciętność, aby poprzez swoje uwagi zmusić ludzi do refleksji.
  2) Użył Pan terminu „Pamflet” w znaczeniu wybitnie pejoratywnym, tymczasem jest to po prostu fraszka. Ktoś o Pana wykształceniu musi zdawać sobie z tego sprawę…
  3) Takim samym językiem, doprawdy? Rozumiem więc że Prezydent Iranu wespół z ajatollahami przesiaduje wieczorami i przy herbatce pisuje wiersze (w dodatku po niemiecku)? Poniżej wklejam link do utworu Grassa, proszę niech Pan wskaże fragmenty które tak bardzo Pana oburzają? Nie wiem czy w ogóle zadał sobie Pan trud przeczytania tego utworu. Grass wyraża się o narodzie Irańskim jako ujarzmionym przez „bohatera w Gębie” (czyt. Ahmadineżad); protestuje przeciwko temu co już wiele lat wcześniej zostawało nazwane „Doktryną Busha” (Preemptive Strike – prawo USA do militarnej agresji na inny kraj, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny przez którykolwiek z nich). Pyta się, dlaczego miałby sobie zabraniać wymieniania nazwy kraju, który dysponuje ogromnym zapasam broni jądrowej i wodorowej, poza wszelką międzynarodową kontrolą? Niech Pan powie, ile inspekcji przeprowadziła IAEA w Izraelu? Żadnej! Jednocześnie Niemiecka stocznia buduje dla tegoż kraju łódź podwodna zdolną do przenoszenia głowic nuklearnych, których cel może być tylko jeden – anihilacja narodu Irańskiego. I przeciwko temu się oburza, o tym jest ten utwór – o hipokryzji Zachodu (USA & sojusznicy). Chiny, Pakistan kraje równie demokratyczne jak PRL posiadają ogromne arsenały broni jądrowej, im się nie odmawia jej posiadania, grożąc wojną i unicestwieniem ludności cywilnej (a taki tylko może być efekt użycie tej strasznej broni; obejrzy Pan filmy z bombardowanie Horoshimy i Nagasaki, a następnie pomnoży razy 1000 – taki los mniej więcej spotkałby ludność Iranu gdyby ta łódź podwodna została użyta).
  4) „problemem jest istnienie jedynej w regionie demokracji typu zachodniego”????
  To zdanie to chyba jakaś kpina. Izrael nie jest bardziej demokracją niż RPA była do roku 1990. To Apartheid w najczystszej postaci a Palestyna to nic więcej jak Bantustan („Bantustany nie miały szansy stać się niezależnymi krajami. Lokalizowano je na terenach nieurodzajnych i pozbawionych bogactw naturalnych. Były rozbite na wiele odrębnych terytoriów, co uniemożliwiało ich integrację i rozwój”). Dokładnie to co Izrael robi dziś z Palestyną: zabiera najlepsze ziemie, dostęp do wody, burzy domy pod budowę kolejnych enklaw (łamiąc tym międzynarodowe prawo, ale jak wiemy ani USA ani Izrael tym się akurat w najmniejszym stopniu nie przejmują). Sama Palestyna jest poprzecinana exterytorialnymi drogami (tylko dla Izraelczyków), posterunkami; uniemożliwiającymi swobodne przemieszczanie się ludności pomiędzy wioskami/miastami na zachodnim brzegu. Strefa Gazy to jedno wielkie Getto, gdzie na 360 km2 ściśnięto 1,5 mln Palestyńczyków nie umożliwiając im zaspokojenia nawet podstawowych (włączając dostęp dla konwi z pomocą humanitarną). A sam Izrael? Wydaje 2 typy dowodów osobistych, 1 dla „Żydów”, drugie dla „Arabów”, po to żeby było ich łatwiej identyfikować na Checkpointach. Zakazuje Arabskiej mniejszości małżeństw z Arabami spoza Izraela itp. Itd. (polecam film „Occupation 101” do obejrzenia na Youtube).
  5) Polityka państwa Izrael nie jest wyłączona spod międzynarodowej dyskusji i polityki? Hahahaha, patrz wyżej plus, jakiekolwiek rezolucje ONZ piętnujące / zmuszające Izrael do czegokolwiek są wetowane przez USA w radzie bezpieczeństwa…
  6) I tak dochodzimy do ostatniego akapitu, w którym przeszedł Pan po prostu samego siebie. „Brzmi fałszywie”? W przeciwieństwie do Polaków (tej katolickiej większości) Grass nie jest hipokrytą, Zdaje sobie sprawę z historii Niemiec, o czym również wspomniał w wierszu. „Brzmi Antysemicko”? Ten text i sam Grass są takimi samymi antysemitami jak piłkarze belgijskiego Genk którzy ośmielili się wyeliminować Maccabi Hajfa w IV rundzie El. Do LM. „Zatajał Nazistowskie Sympatie”? Proszę pokazać dowód na to że Grass kiedykolwiek o 3 Rzeszy / nazizmie wypowiadał się yhm „sympatycznie”. Rozumiem że odnosi się Pan do epizodu z życia Grassa kiedy był członkiem Waffen SS. Wspaniały argument, serdeczne gratulacje. Proponuję podczas pielgrzymki do Watykanu lub wizyty B16 wywiesić transparent „precz z nazistami”, bo idąc tokiem Pana myślenia rodzina Ratzingera to wylęgarnia Hitleryzmu: on sam był w końcu w Hitlerjugend a jego brat Georg żołnierzem Wehrmachtu. To taki sam argument jak Jarosława „Polskę Zbaw” Kaczyńskiego, że dziadek Tuska był w Wehrmachcie więc on sam będzie tylko kolejnym pionkiem Niemiec… „Należy do narodu, który wydał i poparł hitleryzm winny zagłady Żydów europejskich”. Nie wiedziałem że mamy odpowiedzialność zbiorową, ale skoro jednak tak, to dlaczego: 1) ograniczać ją do Niemców jako katów 2) Żydów jako ofiary 3) Holokaustu jako przyczyny 4) zakazu wypowiedzi jako kary. W końcu Rosja (i/lub Gruzja) miała Stalina, który przyczynił się do śmierci nieporównanie większej liczby ludności. Idąc Pana rozumowaniem 3ba było w 1945 rozstrzelać/uwięzić wszystkich Niemców/Niemki, dorosłych i dzieci. Żarty jednak na boku – argument którego Pan użył jest tak samo trafny jak dyskredytowanie Magdaleny Środy przez bpa Meringa za to kim był jej ojciec.
 • 2012-04-09 01:26 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Zaraz
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Tutaj tez wszyscy piszą prawdę o potędze nuklearnej Izraela.

  Czy pisanie prawdy jest propagandą antysemicką?
  ***
  W tym wypadku na pewno nie. Ja tez uwazam ze Izrael posiada bron atomowa co mnie osobiscie bardzo cieszy bo w razie czego bedzia w stanie obronoc sie przed agresja ze strony fanatyzmu muzulmanskiego.
  Propaganda jest popierania twierdzenia ze Izrael jest najiwekszym zagrozeniem dla pokoju dla pokoju na Bliskim Wschodzie podczas wszyscy wiemy ze to Sadam Hussein usilowal zajac Kuveit, Ze Kadafi mordowal wlasna ludosc, Ze Assad zabija ludzi w Syrii, ze ayaloe skazuja na kare smierci tych co przyjmuja wiare chrzescianska. Ze w Sudanie mordowana byla ludnosc chrzescianska przez Muzulmanow ze Iran odmawia prawo do istnienia panstwu Izrael itp itp. W swietle tej prawdy obwinianie Izraela jest obluda i moze wynikac tylko z nienawisci a nie z poczuci sprawiedliwosci. Niw zapominajmy ze Ayatola Khumeni gdy zyl proponowal Brezniewowi sojusz w walce z dekadencja zachodu. Fanatyczny muzulmanin proponowal ateiscie sojusz w walce z cywilacia w ktorej panuje pekna swoboda religijna. Ludzie! Zacznijcie myslec!
 • 2012-04-09 02:17 | Herstoryk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Szanowny/a MumU!
  Obawiam sie, że marnujesz czas powołując się na fakty. Masz bowiem do czynienia z quasi religią - zlepkiem anachronicznej od 60 lat szowinistycznej ideologii (Syjonizm), z eksluzywistyczną religią plemienną (Judaizm), z mitem męczeństwa (Holokaust), z parananoją prześladowczą złodzieja na kradzionym (państwa zbudowanego masakrami i przemocą na cudzej ziemi). Wyznaje ją przytłaczająca większość żydów, z wyjątkiem nielicznych, tzw "self-haters" a popierają, z poprawności politycznej lub troskę o własną miskę, nieżydowskie elity polityczne i medialne.
  Wiara jest nieprzemakalna, fakty nie mają dla wyznawców znaczenia. Mogą przekonać niezaangażowaną większość, ale tu czuwają strażnicy poprawności politycznej w rodzaju Szostkiewicza, którzy trąbią na zadaną nutę i skrupulatnie cenzurują wypowiedzi psujące obowiązującą melodię.
 • 2012-04-09 02:23 | Kassander

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Czytajac wieksza czesc wpisow zastanawiam sie czy zostala jakas przestrzen na racjonalna dyskusje. Antysemici nabrali wiatru w zagle, hasbarnicy chyba jeszcze wiekszego punktujac tych pierwszych jak i wszystkich ktorym nie odpowiada polityka Izraela:) Gunter Grass i jego pamflet ma juz 2-3 rzedne znaczenie.
  Glos rozsadku i duzo bardziej wywazona opinia niz w niniejszym tygodniuku na temat "wybryku" Grassa zostala zamieszczona w... Izraelu. W tym samym ktorego wladze juz oficjalnie zaszczuly pisarza i zabronily wstepu na swoja "ziemie obiecana". Bynajmniej nawet w Izraelu, (ku zlosci hasbarnikow) pojawily sie glosy krytyczne w stosunku do nagonki na Grassa. Ciekawych odsylam do dziennika Haaretz i opinii Gideona Levy'ego "Israelis can be angry with G. Grass, but they must listen to him". Autor co prawda uwaza opinie niemieckiego noblisty za przesadzona, nie mniej nie zgadza sie z jego banicja i chor potepienia. Twierdzi co wiecej, ze autor "what must be said" ma niezbywalne prawo wyrazenia swojej opinii, bez wzgledu jak krytyczna ona jest. Nie dostrzega on rowniez nic antysemickiego w wypowiedzi Grassa zwracajac rownoczesnie uwage, jak latwo wszelkie niemieckie glosy krytyczne wobec panstwa Israel sa z automatu oznaczane etykieta "antysemityzm". Gideon Levy przytacza przyklad medialnego giganta Axel Spring ktore przez lata obligowalo zatrudnianych dziennikarzy do podpisania zobowiazania, ze nigdy nie napisza czegokolwiek co mogloby rzucic oszczerstwo na izraelskie prawo do istnienia (czyli cenzury pod przykrywka "Niemcom wolno mniej")i okresla ta sytuacje jako "niezdrowa", z czym trudno sie nie zgodzic. Redaktor Haaretz zauwaza, ze glos Grassa nie jest jedynym ani pierwszym krytykujacym polityke panstwa Izrael. Jako przyklad przywoluje Jose de Sousa Saramago, ktory po wizycie na terytoriach okupowanych, przyrownal sytuacje tam panujaca do Auschwitz. Wytykajac przesade tego okreslenia Levy jednoczesnie zwraca uwage na inne slowa wypowiedziane przez tego autora mowiace ze "zyjac w cieniu holocaustu (Zydzi)[...] nie nauczyli sie niczego z cierpienia ich ojcow i dziadow". Cytujac tych wielkich ludzi piora Levy podkresla ze, pomimo przesadnosci ich slow, nie sa oni antysemitami i wyglaszaja opinie wielu ludzi podobnie myslacych. I zamiast potepiac ich powinni sie (Israelczycy - Zydzi) zastanowic co kierowalo nimi do wyrazenia tych slow.
  Bardziej ciekawych odsylam do Haaretz:
  http://www.haaretz.com/opinion/israelis-can-be-angry-with-gunter-grass-but-they-must-listen-to-him-1.423194

  Przyznam, ze jest to glos rozsadnej polemiki, ktorej zabraklo w wiekszosci mainstreem'owych mediach m.in. polskich. Coz...podsumowujac ironicznie..moze nasi redaktorzy tez podpisali "zoobowiazania" wobec wydawcow..?;D
 • 2012-04-09 03:19 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  się na wypowiedzi jego prezydenta Achmedinadżada, który kiedyś stwierdził, że trzeba zetrzeć Izrael z powierzchni ziemi. Nie dostrzega się, że taka wypowiedź może być uznana za celową prowokację dającą Izraelowi wspaniałe narzędzie propagandowe, którego stale używa.
  ***
  Co to za pomysl posadzac Achmadinedzada o dostarczanie celowo Izraelowi argumentow propagandowych? Czy on jest agentem izraelskim dzialajacym na szkode Iranu? Jakiego rodzaju spekulacje jeszcze bedziemy czytali na tym blogu? Po prostu glupota i koniec.
 • 2012-04-09 03:50 | Herstoryk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @Kassander
  Gideon Levy, Uri Avnery, kilku innych, niektóre izraelskie organizacje lewicowe i humanitarne, to niestety margines, ignorowany lub tępiony (proszę spojrzeć na komentarze do artykułu w Haaretz), przez "relijną" (patrz wyżej) większość. Mają takie znaczenie i wagę, jak sprawiedliwi w Sodomie.
 • 2012-04-09 12:01 | Jan Kowalski

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Panie Szostkiewicz.Grass nie zatajal zadnych nazistowskich sympatii.Mowi Pan o tym, ze byl w Waffen SS? Napatoczyl sie akurat, gdy oddzial SS przechodzil w poblizu. Jak by w poblizu byl Flak, to Grassa posadzili by przy armacie przeciwlotniczej. A bedac gdzies na wybrzezu, wcielili by go do Kriegsmarine.Tak to bylo. Ja nie jestem antysemita.Szanuje i czesto podziwiam Zydow.Wiekszosc laureatow Nobla to Zydzi, nie Polacy.Pomimo ze to my mielismy JP 2. Ale dlaczego ten rwetes o wypowiedz Grassa? Bo w Niemczech nie mozna nawet zazartowac na temat Zydow. Zaraz podnosi sie wrzask- ANTYSEMITA!!! I niech Szanowny Pan nie pisze nigdy wiecej BZDUR(!!!)o pronazistowskich sympatiach Grassa.
 • 2012-04-09 13:13 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Legionnaire
  Re:moralne prawo do oceny. Kto ma?
  Co za tlum?
  Jest emigracja, "aus Großbritannien zu Vereinigte Staaten von Amerika", jest straznik pamieci cierpliwie przypominajac wszystkim: "...haslo polskich antysemitow: Zydzi do Palestyny!" (zapomina co sie stalo z Palestynczykami kiedy Zydzi rzeczywiscie dotarli do Palestyny),
  ***
  Ale zapomina sie rowniez ze Arabowie urzadzali Zydom osiedlajacym sie w Palestynie pogromy kiedy w Polsce wolano :Zydzi do Palestyny!
 • 2012-04-09 14:13 | Luap

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Radze przeczytac w Google haslo Grass....i czesz z Was przestanie pisac idiotyzmy!!!
 • 2012-04-09 15:53 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Jan Kowalski:
  Ale dlaczego ten rwetes o wypowiedz Grassa?
  ***
  Bo Grass nazwal Izrael jako najwieksze niebezpisczenstwo dla pokoju na Bliskim Wschodzie w czsai kiedy Muzulmanie wysadzaja sobie nawzajem meczety w Iraku i w Pakistanie, kiedy morduja ludzi w Syrii, Libii, Egipcie w Jemenie kiedy Iran glosi ze Izrael ma byc starty z mapy Swiata Kiedys Iran wyslal pielgrzymow do Mekki poto zeby okupowac grob Mahometa ktorego w nim juz nie ma bo "podobno" wniosl sie do nieba w Jerozolimie. Ci wszyscy "pilgrzymi" zotali w Arabii Saodyskiej scieci. Mozna cytowac i cytowac. Wyglada na to chodzi mu o antyizraelska propagande i o nic wiecej
 • 2012-04-09 16:06 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zaraz:


  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Chyba nie warto komentować... michrich to skrajny przypadek.
  ***
  W czym jest moja skrajnosc? Czy choc jedna z moich wypowiedzi nie jest zgodna z prawda??
  Przedstawcie mi wy "sprawiedliwi" jakiekolwiek dowody klamstwa z mojej strony.
  Prosze:
 • 2012-04-09 16:13 | rawski

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  to nasycenie zostało osiągnięte dzięki podziałowi ludzkości na semitów, filosemitów i antysemitów.

  polacy wspominając zbrodnie na polakach popełniane, nie dowodzą wyższości moralnej polaków nad ukraińcami i rosjanami.
  nie wiążą też pamięci o tamtych zbrodniach z domaganiem się dostaw broni, dzięki której polacy zajmą wilno, odbiją zaolzie...
  i veta rosji w onz zapewniającego polsce bezkarność.

  żydom nie wolno więcej, ja wiem, ta wypowiedź demaskuje mnie jako antysemitę,
  cóż bedę w dobrym towarzystwie.
 • 2012-04-09 16:36 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Ta bardzo obszerna dyskusja skłania mnie do pewnej refleksji: rozmowa na poważne tematy pl - żydowskie jest niemożliwa. Tak jak nie jest możliwa rozmowa między aborcjonistami i antyaborcjonistami, itd, itp. Nie da się, po prostu, a przynajmniej straciłem teraz w to wiarę.

  Myślę sobie, że trzeba sprzeciwiać się nienawiści. I Iran i Izrael ja teraz przejawia. Należy sprzeciwiać się kłamstwu, manipulacji i braku równości prawnej między narodami. Należy protestować przeciwko wojnie i zabijaniu ludzi - nie ważne, jakiego są pochodzenia - jednakowo. Należy potępiać posiadanie broni nuklearnej przez wszystkie kraje, bez wyjątku dla Izraela.

  Należy gorąco popierać Grassa i głośno sprzeciwiać się manipulacjom jak ta Szostkiewicza (który napisał, że Grass bohaterem pozytywnym czyni Iran!!).

  Kiedy wybuchnie wojna, należy wyjść na ulicę, i głośno krytykować politykę Izraela. Gazety popierające atak na Iran przestać kupować. Wszystko powoli się zaczyna, i czuję, że będzie gorąco.

  Izrael zagraża przede wszystkim samemu sobie. Ta wojnę powinni krytykować wszyscy bez względu na pochodzenie i wyznanie. Mamy XXI wiek, nie róbmy kolejnego piekła na ziemi.
 • 2012-04-09 16:45 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nikt tutaj nie zarzuca Ci kłamstwa, ale chyba wszyscy zgodnie krytykują Twoje stanowisko związane z posiadaniem broni nuklearnej przez Izreal, które jest nielegalne i bezczelne.

  Nie mieści mi się to w głowie, szczerze mówiąc, tłumacze to sobie głównie tym, że nie do końca rozumiesz jak potężna jest ta broń i jak wielomilionowe straty w ludziach może ona wywołać. Również dla samego Izraela.

  Twoje stanowisko jest skrajne. Netanyahu jest szaleńcem, i ciężko tego gołym okiem nie zauważyć.
 • 2012-04-09 17:39 | mika

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Wolno mu tyle samo co Żydom , mam dosyć tego, że każdy kto krytykuje Izrael jest antysemitą. Izrael też zresztą jest państwem wyznaniowym , jak Iran, uzbrojonym po zęby. Jeżeli chce istnieć musi się umieć nareszcie dogadać z arabskimi sąsiadami. Wojen wynikłych z eksportu zachodniej demokracji tam gdzie nikt ich nie chce chyba mamy już dosyć. Zostawmy zbawianie świata - niech sam się zbawia, ale nie naszymi rękami. Wesołych Świąt wszystkim.
 • 2012-04-09 19:15 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  mika
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Wolno mu tyle samo co Żydom , mam dosyć tego, że każdy kto krytykuje Izrael jest antysemitą. Izrael też zresztą jest państwem wyznaniowym ***
  W Izraelu nie skazuje na kare smierci za przejscie na wiare chrzescianska - w odroznieniu od Iranu. Izrael nie kwestionuje prawa do intnienia Iranu a Iran kwestionuja prawo do istnienia Izraela.
  W Izraelu nie wiesza sie homoseksalistow - w odroznieniu od Iranu nie kamieniuje sie kobiet w odroznieniu od Iranu.
 • 2012-04-09 19:31 | darcy25

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Moim zdaniem od kiedy Żydzi utworzyli swoje państwo Izrael, utracili prawo do bycia narodem wybranym. Są tacy sami, jak wszyscy inni na tym świecie.
  Współczucie dla narodu żydowskiego powinno zakończyć się w 1948 roku (może z wyjątkiem mniejszości w co niektórych państwach)
 • 2012-04-09 19:42 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  | Zaraz
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Nikt tutaj nie zarzuca Ci kłamstwa, ale chyba wszyscy zgodnie krytykują Twoje stanowisko związane z posiadaniem broni nuklearnej przez Izreal, które jest nielegalne i bezczelne.
  ***
  Na czym polega legalnosc posiadania broni atomowej przez USA, Anglie, Francje, Chiny i Pakistan w odroznieniu od Izraela? Odpowiedz:

  Nie mieści mi się to w głowie, szczerze mówiąc, tłumacze to sobie głównie tym, że nie do końca rozumiesz jak potężna jest ta broń i jak wielomilionowe straty w ludziach może ona wywołać.
  ***
  Ta bron w chwili obecnej powstrzymuje rozfanatyzowanych muzulmanow do urzseczywistnienia zamiaru likwidacji Izraela. bo straty ludzkie ich nie martwia. Wystarczy przypomniec wojny miedzy Arabami w ktorych juz zgilelo przeszlo milion ludzi. W samej wojnie miedzy Irakiem i Iranem zginelo okolo miliona a jesli dodac wennetrzne wojny w swiecie muzulmanskim to moze dojsc do milionow. Sudan, Egipt, Syria, Algeria, Libia. Jemen.

  Również dla samego Izraela.
  ***
  W muzulmanskich szkolach religijnych do tej pory uczy sie ze Zydzi to psy i malpy.
  Jaki los czekal by Zydow z ich strony gdyby mieli wolna reke. Krol Arabii Saudyjskiej w swoim czasie nawolywal ze milion lub dwa muzulmanow powinno poswiecic swoje zycie dla likwidacji panstwa Izrael.
  Czy to jest podstawa azeby nazywac Izrael naiwiekszym nie bezpieczenstwem dla pokoju na Bliskim Wschodzie?

  Twoje stanowisko jest skrajne.
  Naczym polega tu skrainosc?

  Netanyahu jest szaleńcem,
  ***
  Co szalenczego poczynil Natanyahu?
  i ciężko tego gołym okiem nie zauważyć.
 • 2012-04-09 19:53 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  darcy25
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Moim zdaniem od kiedy Żydzi utworzyli swoje państwo Izrael, utracili prawo do bycia narodem wybranym.
  ***
  Byli i sa wybranym do zwalania na nich winy za wlasna nieporadnosc i glupote

  Są tacy sami, jak wszyscy inni na tym świecie.
  ***
  Wiec nie powinno sie im odmawiac prawa do wlasnej panstwowosci


  Współczucie dla narodu żydowskiego powinno zakończyć się w 1948 roku (może z wyjątkiem mniejszości w co niektórych państwach)
  ***
  Czyli nie powinno mi sie wspolczuc mimo ze ogromna wiekszosc moich krewnych wyladowala w komorach gazowych a ich mieszkania a zostaly zajete przez bogobojnych sasiadow doktorych to nie chciano wpuscic mojej matki po wojnie
 • 2012-04-09 20:30 | jer-11

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Przecież polityka Państwa Izrael nie jest wyłączona spod międzynarodowej dyskusji i krytyki"

  Oczywiscie kazda miedzynarodowa dyskusja (np. na forum ONZ) konczy sie postawieniem weta przez USA... i to na tyle!

 • 2012-04-09 20:34 | jer-11

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Dzieki tym co wykrzykiwali w Polsce: Zydzi do Palestyny!

  Bzdura! Szanowny pan "michrich" powinien doskonale wiedziec, ze
  syjonistyczne organizacje terrorystyczne dzialaly w Palestynie
  juz na samym poczatku XX wieku...
 • 2012-04-09 20:37 | Blueberry

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Tak, ten felieton - dla mnie bardzo dobrego dziennikarza - jest bardzo, bardzo poniżej jego wiedzy i inteligencji. Nie będę pisał dlaczego, bo autor jest bardzo przenikliwy i wie , o co mi chodzi."

  Zgadzam sie z "Markiem" w stu procentach!!!
 • 2012-04-09 20:43 | Blueberry

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Izrael NIGDY nie poddal sie jakiejkolwiek kontroli miedzynarodowej i nigdy oficjalnie nie przyznal sie do posiadania broni atomowej (i to w duzych ilosciach). A jest to mozliwe tylko i wylacznie dlatego, ze silne lobby syjonistyczne kontroluje wladze amerykanskie (USA), wlaczywszy w to takze tzw. "Federal Reserve"
  (money, money, money)!
 • 2012-04-09 20:46 | felicjab

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Günter Grass opublikowal raczej polityczny manifest, a nie wiersz. Jego intencja byl bez watpienia atak na panstwo Izrael. Nie jest prawda, ze w Niemczech nie wolno krytykowac Izraela, to wierutne klamstwo!! Jak najbardziej krytykuje sie polityke rzadu izraelskiego, tutaj nie ma zadnego tabu, co za bzdury wypisuja goscie tego blogu?! Ktos tutaj czego nie zrozumial, bo nie chce zrozumiec, ze to Iran glosi oficjalnie "klamstwo Holokaustu", ze to Iran chce Izrael unicestwic (auslöschen), to oswiadcza iranski prezydent przy kazdej okazji - a nie odwrotnie! Kiedy Izrael grozil Iranowi unicestwieniem? Ten pseudowiersz to nie jest zadna literatura. Grassa i tak nikt nie czyta, oprocz "Blaszanego bebenka" nudne, nieudane powiesci. Ach, noblista. Az tu nagle - bomba. Grass na ustach wszystkich, w gazetach, dyskusjach, forach, Grass udziela wywiadu, oburzony. Skandal, sensacja! Nareszcie. I coz za popularnosc, wielki pisarz, ach, potega literatury, gdzie polityka i dyplomacja nie daly rady, przyszedl ON - i prosze, nareszcie powiedzial PRAWDE, jeden sprawiedliwy i odwazny az do bolu. Prosze zwrocic uwage, kiedy Grass opublikowal ten wiersz - przed Pessach, jednym z najwiekszycj zydowskich swiat. Wlasnie Palestynczycy i Arabowie najczesciej i najbardziej brutalnie atakowali Izrael przd zydowskimi swietami. Grass uwielbia atakowac, uwielbia awantury i sensacje. Bardzo dlugo milczal o swojej SS-przeszlosci, a kiedy juz go troche zapomniano - krach, jest nastepna sensacja. Krytykowal tez Kohla, za to, ze ten reka w reke z amerykanskim prezydentem odwiedzil cmentarz zolnierzy niemieckich, na ktorym lezeli tez jego Parteigenossen z SS. I znowu wzbudzil sensacje. W Niemczech jest wolnosc prasy,wolno krytykowac Izrael i wolno Grassa krytykowac. I wolno mowic, ze po nobliscie oczekuje sie wywazonych sadow, a nie glupot. Nie ma zadnej kampanii przeciwko Grassowi, chociaz bardzo by chcial, jeszcze oprocz jedynego sprawiedliwego przywdzialby maske meczennika. A Izrael niepotrzebnie strzelil do niego z armaty.
 • 2012-04-09 20:53 | jerry111

  Re: Izrael - panstwo poza prawem?

  "Iran kwestionuje prawo Izraela do istnienia jak tez i nientorzy na tym blogu. Izrael nie moze liczyc na obrone ze strony Polski czy Rosji musi miec srodki na wlasna obrone."

  I od samego poczatku panstwo Izrael wie, ze najlepsza "obrona" jest atak!
 • 2012-04-09 20:57 | jer-11

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Szanowny pan "michrich" regularnie obraza Polakow (czy mam przypomniec punkt po punkcie niektore wczesniejsze panskie wypowiedzi?) i stawia wielki znak rownosci pomiedzy "anty-semityzmem" i "anty-syjonizmem". A to bardzo powazna pomylka!
 • 2012-04-09 21:04 | Blueberry

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "W Izraelu nie kamieiuje sie kobiet za zdrade malzenska"

  To fakt, zydowscy ortodoksi, tylko pluja na kobiety...
  Czasem tez rzucaja w nie kamieniami ale tak, aby nie
  zabic. Przynajmniej teraz!

  P.S. Dlaczego wpisy "michricha" przesaczone sa az tak
  wscieklym antypolonizmem? Dlaczego? Czy skrzywdzono
  kiedys w Polsce panska rodzine?
 • 2012-04-09 21:08 | Luap

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  W Niemczech,jedynie NPD,partia hitlerowcow,popiera Grassa.Nieobeznanym przypominam-Gdyby Hitler wygral wojne zaden z tych co sa zgodni z Grassem by nie zyl. Przeczytajcie wydany w PL Mein Kampf Hitlera.
 • 2012-04-09 21:22 | Blueberry

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Jeśli starym chrześcijańskim zwyczajem skłamałbym, że w mojej okolicy zaginęło dziecko, porwane przez żydów, a jego krew będzie użyta do macy to pewnie niejeden z czytelników poparł by mały pogrom. W końcu Żydzi od zawsze porywają chrześcijańskie dzieci. Prawda?"

  Czy to pewniki, czy li tylko przypuszczenia i fantazje?

  P.S. Wyjatkowo wredny styl (propagandowej) pisaniny!
  To do osobnika podpisujacego sie "lukald".
 • 2012-04-09 21:25 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty


  Jakosc uszszla mojej uwadze nikczemno-obludna wypowiedz. Wtracam komentarze:
  2012-04-09 02:17 | Herstoryk
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Szanowny/a MumU!
  Obawiam sie, że marnujesz czas powołując się na fakty. Masz bowiem do czynienia z quasi religią - zlepkiem anachronicznej od 60 lat szowinistycznej ideologii (Syjonizm),

  *** Ktora jest reakcja na pogromy Zydow miedzy innymi i w Polskich
  z eksluzywistyczną religią plemienną (Judaizm), z mitem męczeństwa (Holokaust),

  *** NIezle sobie Mord na 6 milionach Zydow popelniony glownie na terenie Polski to mit??
  z parananoją p.rześladowczą złodzieja na kradzionym (państwa zbudowanego masakrami i przemocą na cudzej ziemi). Kradzione?

  Antysemicki tupet Herstoryka nie ma granic. Herstoryk i jemu podobni wykrzykiwali w swoim czasie Zydzi do Palestyny!. Zajmowali posiadlosci po wymordowanych Zydach Urzadzali po wojnie pogromy.
  Jego wiejscy pobratymcy wierzyli ze "Bog" zeslal Hitlera na pomste Zydom za ukrzyzowanie "pana Jezusa",wielu z nich szantazowalo ukrywajacych sie Zydow i tych co z narazeniem zycia ich ukrywali.

  jak daleko jeszcze posunac sie moze hucpa zatrutych nienawiscia do szpiku kosci antysemitow?
  Co na to obroncy sprawiedliwosci i godnosci czytelnikow?
 • 2012-04-09 21:34 | jer-11

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Ale zapomina sie rowniez ze Arabowie urzadzali Zydom osiedlajacym sie
  w Palestynie pogromy kiedy w Polsce wolano :Zydzi do Palestyny!"

  A moze (przy okazji) pan poda ilu ludzi zamordowaly syjonistyczne
  organizacje terrorystyczne "Haganah" i "Irgun"?
  I dlaczego Zydzi musieli wysadzic w powietrze "King David Hotel"?
  Czy i dlatego Zydzi musieli wysadzic, zniszczyc miasto Jaffa?
  Dlatego zaatakowali amerykanski okret "USS Liberty"?

  Lista podobnych czynow i pytan jest dluga, bardzo dluga!
 • 2012-04-09 21:42 | Blueberry

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Grassa i tak nikt nie czyta, oprocz "Blaszanego bebenka" nudne, nieudane powiesci"

  "Nikt"? Prosze pisac w swoim i tylko w swoim wlasnym imieniu, a nie (calkowicie bezprawnie) wystepowac jako glos "wszystkich czytelnikow"!
 • 2012-04-09 21:45 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie - nie pojmuję !
  Im bardziej poznaję historię i dokonania Żydów ( szczególnie w okresie tworzenia, umacniania i funkcjonowania ich obecnego państwa) tym mniejszą moją sympatię budzą i ciągle zastanawiam się, co ten naród ma takiego w sobie, że mało kto ich lubił i lubi nadal. I naprawdę - nie Hitler ani Goebels czy Stalin mają wpływ na moją ocenę. Ten naród sam pracuje na swoją opinię.
 • 2012-04-09 22:06 | zyta2003

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  p. Vero, historycy zajmujacy sie tematyka zydowska nie ograniczaja holocaustu do eksterminacji Zydow przez Niemcow. Wydarzenia powojenne na terenie Polski, kiedy to z rak Polakow gineli Zydzi tez mieszcza sie w holocauscie. Takim wydarzeniem byly Kielce.
  Oficjalna polityka polska reprezentowana przez wladze i media jest proizraelska, spoleczenstwo polskie w wiekszosci antysemickie, przy czym w pewnym stopniu jest to juz skutek wyczynow Izraela na Bliskim Wschodzie, a nie tylko tego co wyssalo z mlekiem matki.
  Przyklad obywatelstwa Grassa ma mi pomoc zrozumiec co nie jestem w sranie opijac? Coz w tym nadzwyczajnego, ze 6 lat temu inicjatywa spoleczna chciala odebrac Grassowi nadanie obywatelstwa Gdanska za Wermacht, a teraz ta "inicjatywa spoleczna" lubi go za "przywalenie" izraelskim Zydom.
  Tak sie rzadzi psychologia spoleczenstw na calym swiecie od zarania dziejow. Tyle, ze Zydzi maja dobry PR i sa jakby wazniejsi w opinii swiata. Cokolwiek rozumiec pod tymi slowami.
  A moze nie zastanawiac sie nad tym jak zmienne sa uczucia spoleczenstw, a tylko czy przeslanie wiersza Grossa jest obiektywnie sluszne.
  Herstoryk, piszesz, ze jestes antysyjonista i filosemita. To pierwsze mam tak samo. Natomiast obawiam sie wszelkich filo- poszczegolnych narodow, czy grup etnicznych. Wole byc nastawiona bardziej chlodno i mniej wierzyc w uogolniajace opinie.
  Jesli juz musialabym zdecydowac to moze bylabym filo-Czechow, chociaz znalam blizej tylko jednego Czecha, ale za to M. Szczygiel tak ladnie pisze o nich -:))
 • 2012-04-09 22:11 | zyta2003

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  O, jaka sliczna literowka mi wyszala "wsranie opijac", a mialo byc w stanie pojac. No i wyszlo, "zem" glupia.
 • 2012-04-09 22:14 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Jesteś dokładnie takim samym, zapiekłym fanatycznym filosemitą jak ci, którym zarzucasz fanatyczny antysemityzm. Nie możesz zrozumieć, że w wielu przypadkach negatywna ocena polityki państwa żydowskiego wynika z jego dokonań w ostatnich 60 - 70 latach i nie ma to nic wspólnego z antysemityzmem.
  Mam wrażenie, że Żydzi cynicznie wykorzystują fakt holocaustu, to że świat wspólczuje ich tragedii, po to by twierdzić, że "im wolno więcej a innym wara od krytyki ich działań"
 • 2012-04-09 22:16 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Przepraszam jer-11.
  Moja wypowiedź odnosi się oczywiście do michrich-a.
  Tak się jakoś porobiło .....
 • 2012-04-09 22:19 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Kończ Waść - wstydu oszczędź ( sobie ! )
 • 2012-04-09 22:38 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  I Grass ma rację !!!
  Kilka miesięcy temu pojawiła się ( i szybko zniknęła ) informacja o badaniach opinii publicznej w Europie zach. na temat " polityka których krajów obecnie stanowi największe zagrożenie dla pokoju światowego ? "
  Na samym czele badani wymienili USA i Izrael a potem długo, długo nic...
  To przejaw antysemityzmu czy racjonalna ocena tego, co się na świecie dzieje ?
  A ponadto 600 lat temu katolicy i protestanci też tłukli się między sobą ...
 • 2012-04-09 22:43 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  A gdyby w 1683 roku Sobieski nie skopał tyłka Kara Mustafie, dziś wszyscy bylibyśmy muzułmanami !
 • 2012-04-09 23:07 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  jer-11
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Dzieki tym co wykrzykiwali w Polsce: Zydzi do Palestyny!

  Bzdura! Szanowny pan "michrich" powinien doskonale wiedziec, ze
  syjonistyczne organizacje terrorystyczne dzialaly w Palestynie
  juz na samym poczatku XX wieku...:
  ***
  Dzialaly miedzyinnymi dlatego ze na terenie Polski czepiano sie Zydow. David Ben Gurion pochodzacy z Plonska kolo Warszawy organizowal samoobrone Zydoe jeszcze bedac kilkunastolatkiem. Nowela Konopnickiej "Mendel Gdanski" i Gabrieli Zapolskiej "Malka Szwarcenkopf "sa odwierciedleniem antysemityzmu na terenach Polski Jeszcze lat temu 40 sluchalem wywiadu z ze stara kobieta ktora przezyla na wlasnej skorze pogrom w Bialymstoku.
  w 1905 roku.
 • 2012-04-09 23:37 | mazur

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  szaleństwem jest myślenie, że żydom wolno więcej.
  szaleństwem jest ignorowanie upływu czasu, szantażowanie przeszłością przestaje działać, następuje zmiana pokoleń.

  to nie g. grass, to nie polscy antysemici, to większość europejczykow uważa, że izrael jest największym zagrożeniem dla pokoju, jak długo media i politycy mogą to ignorować.

  jeśli chodzi o szmalcowników, jest to pojęcie pejoratywne i takim już bylo w czasach, kiedy żydzi musieli się ukrywać. radzę nie zapominać, opowiadając o polskim antysemityźmie, o tym, że to słabość polski, która chroniła przez wieki żydów, umożliwiła masowe zbrodnie na żydach.

  współczesna polityka izraela, arogancja żydów, którzy ośmieszają nawet amerykańskiego prezydenta i jego zastępcę, może spowodować, że te złe czasy wrócą, może będzie druga amerykańska wojna o niepodlegość, może wspólnota międzynarodowa uzna eksperyment z państwem żydowskim za nieudany. dokąd będą uciekać żydzi, kto będzie chciał ich ukrywać?
  jeśli żydzi liczą, że po ataku na iran będzie do 300 zabitych żydów, to znaczy, że mogą zabić 30000 irańczyków. co będzie jeśli nieszczęśliwym trafem zginie 1000 żydów? netanyahu zrobi wszystko, aby zabić przynajmniej 100000 wrogów. itd.
  nie ma dowodów na plany irańskiego ataku na izrael, atak na iran jest szaleństwem i zbrodnią na dodatek.
  sunnici teraz zabijają szyitów, ale co zrobią, kiedy to żydzi będą zabijać innych muzułmanów? co zrobi europa w przypadku eskalacji, a chiny i rosja? netanyahu jest szaleńcem, bo myśli że zna odpowiedź, bo myśli, że jest bezkarny.
 • 2012-04-09 23:39 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  kaesjot
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  I Grass ma rację !!!
  Kilka miesięcy temu pojawiła się ( i szybko zniknęła ) informacja o badaniach opinii publicznej w Europie zach. na temat " polityka których krajów obecnie stanowi największe zagrożenie dla pokoju światowego ? "
  Na samym czele badani wymienili USA i Izrael a potem długo, długo nic...
  To przejaw antysemityzmu czy racjonalna ocena tego, co się na świecie dzieje ?
  ***
  Kiedys opipnia publiczna byla przekonana ze Slonce krazy wokol ziemi. Opinia publiczna w niemczech w swoim czsie byla przekonana ze Hitler jest wielki i ma racje. W swoim czsie opinia publiczna w Rosji i czesciowo poza Rosja byla przekonana ze Stalin to wielki wszechmadry czlowiek. W opinii swiata muzulmanskiego Mohamet
  zmarl w Mecce a do nieba wzniosl sie w Jerozolimie. Opinia publiczna w swoim czasie w Anglii i nie tlko w Anglii byla za Chamberlainem przeciwko Churchilowi podczas podpisania ukladu w Monachium w 1938 roku.
  Kiedy Wiston Churchil w Parlamencie Angielsim wstal i odrzekl zeza podpisanie tego paktu Anglia zaplaci niedlugo duza cene pozostali poslowie go zakrzyczeli.
  To sa wszystko przyklady bezmyslnosci opinii publicznej ktora ma wyprany mozg propaganda mediow. Obecne media na Zachodzie i w tej liczbie w USA opanowane sa przez "antyimperialistycznych i antykolonialnych indiwiduow ktorzy w swej bezkarnosci i nietykalnosci nie dbaja o pisaniej obiektywnej prawdy.
 • 2012-04-10 00:08 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  | Blueberry
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  "W Izraelu nie kamieiuje sie kobiet za zdrade malzenska"

  To fakt, zydowscy ortodoksi, tylko pluja na kobiety...

  Czasem tez rzucaja w nie kamieniami ale tak, aby nie
  zabic. Przynajmniej teraz!
  ***
  Prawo takiego zachowania w Izraelu nie sancjonuje a w Iranie sharia law obowiazuje.

  P.S. Dlaczego wpisy "michricha" przesaczone sa az tak
  wscieklym antypolonizmem?
  Za pozwoleniem! Ja pisze prawde! Moze niemila niektorym uszom to trudno. Czy ci co pisza o wywozkach na Sybir sa przesaczeni wscieklym antyrusycyzmem?
  Dlaczego? Czy skrzywdzono
  kiedys w Polsce panska rodzine?
  ***
  To nie ma nic do rzeczy aczkolwiek i to mialo okazyjnie miejsce. Gdzie sa dowody mojego antypolonizmu? Czy opisy mordersw UPA sa dowodem antyukrainizmu?
 • 2012-04-10 00:16 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Mieczysław S.Kazimierzak
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Grassowi wolno znacznie mniej niż GroSSowi.Tego warunku noblista dopełnił.
  Dzieje świata podzielone zostały na dwie epoki dzięki temu,że mógł objawić się Chrystus.
  Wraz z nim niestety nie zmartwychwstał tak prawdziwie świat postulatów etycznych.
  ***
  Alez powstal: Przelewanie kwi wedlug jednego z postulatow jest grzechem wobec tego inkwizycja katolicka palila ludzi zywcem na stosie. Oczywiscie tylko "heretykow i czarownice". Ale oczywiscie nie bylo pogwalceniem etyki
 • 2012-04-10 00:20 | Zaraz

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  "Na czym polega legalnosc posiadania broni atomowej przez USA, Anglie, Francje, Chiny i Pakistan w odroznieniu od Izraela? Odpowiedz: "

  michrich, te pytanie pogrążyło Ciebie w moich oczach kompletnie. Nie rozumiesz na czym polegają nuklearne kontrowersje zarówno w przypadku Izraela, Iranu jak i Korei Północnej... teraz rozumiem, czemu tak zażarcie bronisz stronę Izraela. Ty nawet nie rozumiesz powodu inwazji na Irak, kompletna historyczna ignorancja...

  Pozwolisz, że Ci wytłumaczę, ale zrobię to raz, więcej nie zamierzam już polemizować z Tobą bo uważam to za stratę czasu.

  W 1968 roku powstał międzynarodowy traktat który nazywa się "Układem o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej". To traktat podpisany jak do tej pory przez największą liczbę państw w całej historii - do tej pory podpisało go 189 państw a więc jest to największy traktat międzynarodowy w historii.

  Traktat ten zabrania:
  - państwom posiadającym technologię budowy broni jądrowej sprzedaży jej do krajów, które tej technologii nie posiadają
  - zobowiązanie państw, które jej nie posiadają do zaprzestania prób jej rozwoju
  - zadeklarowano zasadę udostępniania korzyści i informacji naukowych związanych z wykorzystywaniem energii atomowej dla celów pokojowych
  - podjęcie starań do rozbrojenia jądrowego

  W praktyce działa to tak:

  Wszystkie kraje, które posiadały broń atomową do 1968 roku po prostu ją mają, ale głośno deklarują, jak jest niebezpieczna i jak jej trzeba się pozbyć :) Te kraje to: Rosja, Francja, Wielka Brytania, Standy Zjednoczone i Chiny. Tych krajów nikt nie krytykuje za posiadanie owej broni.

  Druga kategoria to kraje, które mają w głębokim poważaniu międzynarodowe prawo. Doskonały pretekst do wywołania wojny - i wywołano go na Irak (tak przypadkiem leżący obok Izraela), wywołany zostanie na Iran (który nie posiada tej broni - tak twierdzi MAEA), Bush groził wojną Korei Północnej, która jest nieobliczalna i ma 10 głowic. Są jeszcze Indie, które mają broń od 1974, ale nałożone zostały na tej kraj sankcje (ok. 20 mld dol).

  No i wisienka na torcie - Izrael, który jako jeden z nielicznych (jest 194 krajów na świecie, o ile pamiętam, w tym Watykan i kraje afrykańskie które nie mają kompletnie nic) i o ile się nie mylę nawet jedynym krajem który tego nie podpisał! Tego traktatu, i, uwaga, chce napadać na Iran, który nie dość, że go podpisał to jeszcze wpuszczał kontrole do swojego kraju, które jedyne, co napisały to to, że Iran może mieć bombę atomową, ale jeszcze długa droga przed nim. Nawet Irak podpisał ten traktat...

  Odpowiedź na Twoje pytanie "na czym polega legalność innych krajów" uważam za rozwiązaną.

  "Ta bron w chwili obecnej powstrzymuje rozfanatyzowanych muzulmanow do urzseczywistnienia zamiaru likwidacji Izraela. bo straty ludzkie ich nie martwia. Wystarczy przypomniec wojny miedzy Arabami w ktorych juz zgilelo przeszlo milion ludzi. W samej wojnie miedzy Irakiem i Iranem zginelo okolo miliona a jesli dodac wennetrzne wojny w swiecie muzulmanskim to moze dojsc do milionow. Sudan, Egipt, Syria, Algeria, Libia. Jemen. "

  Nie powiedział bym. Atak na Izrael nie ma absolutnie żadnego uzasadnienia ekonomicznego - i to nie atomówki ich powstrzymują, tylko sojusz z USA (który jest ryzykowny i absurdalny, moim zdaniem) - żadna broń nie jest potrzebna, wystarczy wejście do NATO.

  I jeszcze "szczegół": w Iracko - Irańskiej wojnie zginęło półtora miliona ludzi, nie milion.

  "Naczym polega tu skrainosc? "

  Kompletny bezkrytycyzm wobec tego, co jest złe, i co jest oczywiste, że jest złe. Tylko dlatego, że chodzi o żydów, a nie nikogo innego.

  "Co szalenczego poczynil Natanyahu? "

  Długo by wymieniać, od skrajnego rasizmu, politykę dyskryminacyjną... ale dam Ci swoją winienkę na torciku. Może będziesz w szoku :)

  http://www.tur-info.pl/p/ak_id,21009,,izrael,ochroniarze,izraelscy_ochroniarze,krakow,kazimierz,mike_urbaniak,atak.html
  http://www.wykop.pl/ramka/206980/krakow-zamierza-rozbroic-izraelskich-ochroniarzy/

  Nie ma to jak prowadzenie pokojowej Polityki. Ale to jeszcze nic:

  http://www.youtube.com/watch?v=XXs4oVrzDbM

  Dobrej nocy Ci życzę. Tak, też mam nadzieję, że to fake.
 • 2012-04-10 01:58 | Herstoryk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Vero, jestem filosemitą, bo nie mam wyboru, muszę lubić rodzinę mojej Mamy. Która w wyniku WW2 skurczyła się z kilkudziesięciu osób do 3.
  Jestem nim jednak tylko w sensie rodzinnym.
  Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że żydzi są warci umysłowo i moralnie dokładnie tyle samo, co np Eskimosi i pozostałe kilkaset narodowości i kilkadziesiąt wyznań religijnych, i mają (lub raczej powinni mieć) takie same prawa i obowiązki jak ww.
  Polityczne i finansowe żerowanie Syjonistów na popiołach 6 milionów ofiar napawa mnie głębokim obrzydzeniem i oburzeniem. Jeszcze bardziej oburza mnie, świadome lub nie, używanie przez Izrael wielu praktyk i metod najgorszych prześladowców żydów. Winna jest ideologia, którą świat powinien zwalczać, ale przez polityczną poprawność nie może.
 • 2012-04-10 02:01 | Herstoryk

  oooops!

  Odpowiadałem Zycie, napisałem Vero.
 • 2012-04-10 09:12 | lukald

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @Blueberry - Odsyłam do europejskiej wspaniałej przeszłości, gdzie powodem niejednego małego pogromu były właśnie banialuki w stylu porywanych dzieci, czy też światowych spisków, zamachów itp.
  A może po prostu nie zrozumiałeś mojego poprzedniego postu...
 • 2012-04-10 09:18 | lukald

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @Blueberry - gratuluję zrównania ukamienowania (morderstwa) usankcjonowanego prawem !! , do "oplucia" innego człowieka.
  Na marginesie, jakby drogi czytelnik coś kiedyś czytał, w Izraelu tzw. ortodoksi są bardzo małą grupą, a w normach społecznych plucie nie występuje.
 • 2012-04-10 09:29 | lukald

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Wycieczka w trochę inny rejon świata.
  Mamy inne wspaniałe mocarstwo , rządzone przez ideologię, zwane "Korea", które dosłużyło się broni atomowej.
  Powiedz mi jak wielkie przyniosło to korzyści, dla regionu i globu, że Kim "ma/będzie miał" pod ręką "czerwony przycisk zagłady" ?

  Do pewnego momentu można mówić, że skrajny islam to w Iranie margines, który rządzi, ale sam nie wierzy w treści w stylu "Zgładzimy Izrael".
  Ale dasz gwarancję, że kiedy okaże się, że do zagłady wystarczy tylko kilka rakiet, taki scenariusz się nie wydarzy ?
  Jaką siłę "perswazji" zyska reżim, gdy otrzyma już możliwość realizacji takiego scenariusza.
  Tego nie tylko Izrael się obawia

 • 2012-04-10 10:31 | Krokodyl

  Szostkiewicz zawsze byl kiepski

  Jestem zaskoczony faktem, ze wiele osob na tym forum "odkrywa" Szostkiewicza dopiero po tym ostatnim artykule.

  On zawsze byl kiepskim dziennikarzem piszacym prymitywne agitki anty koscielne na "zamowienie" -monotonnie i obsesyjnie zawsze stajac po "slusznej stronie".
  Artykul o Grassie pokazuje jedynie wyrazniej falsz i ulomnosc politycznej poprawnosci" wiekszosci naszych "postepowych" politrukow.

  Wpisy michricha to histeryczne pokrzykiwanie i rzucanie stereotypami i zuzytymi kalkami - to prowokacja oczywista i jako taka ma Polakow jedynie zirytowac - na szczescie jest na tyle prymitywna, ze moze powodowac jedynie rozbawienie - z tegopowodu jest "pozyteczna".

  Dla kazdego przecietnie rozgarnietego czlowieka brak symetrii w traktowaniu Izraela i "jego wrogow" jest oczywista i nie trzeba tego ubierac w fatalaszki antysemityzmu.
  W kolko powtarzany mit jedynej demokracji bliskowschodniej biorac pod uwage, ze jest to panstwo brutalnie okupujace tereny innego narodu - budowane na religijno-etnicznych fundamentach to oczywisty paradoks (Izraelczycy arabskiego pochodzenia sa obywatelami drugiej kategorii).

  Ludzie malo wiedza o Iranie - tylko szalency moga wierzyc w iranski atomowy atak na Izrael - chodzi tu jedynie o Izrael jako regionalnego hegemona.

  Brawo Grass - szczekajace pieski tylko wzmacniaja sile jego stanowiska.
 • 2012-04-10 11:06 | Vera

  Szostkiewicz ma rację

  Szanowny Pani Zyto
  Ciągle Pani stosuje Pani wymówki i zwala winę to na to, to na tamto. I to jest właśnie przykład braku odpowiedzialności. Bo wymówek i tłumaczeń może być bez końca. A odpowiedzialność jest tylko jedna.
  Tymczasem chodzi o coś innego. Chodzi o tych (Pani?), którym wydaje się, że im WOLNO WIĘCEJ. Oni nie muszą pamiętać o przyczynach, o tym, że sami stworzyli sytuację. Cała dyskusja przestała dotyczyć Grassa tylko tego, że Izrael jest winien. A to dwie różne sprawy. Prawie każdy wpis zaczyna się od "Grass ma rację bo Izrael". I to jest antysemityzm. Prawda nigdy nie jest jednoznaczna. Ja próbuję pokazać drugą stronę i spotykam ciągle Pani wymówki. Może kiedyś nauczy się Pani ponosić odpowiedzialność i za historię i za siebie.
  Gdyby jeszcze chodziło o dyskusję, ale tu za każdym razem próbuje się udowodnić, że oponent(ka)to idiota. Zniszczyć, zgnoić, poniżyć i pokazać, że winna druga strona. Na innych forach podobnie.
  Ciekawe, dlaczego usunięto mój wpis?
  Był za bardzo przeciw antysemityzmowi?

  P.S. Dzisiaj właśnie zmarł Jack Tramiel (oryginalnie Jacek Trzmiel) z Łodzi. Genialny twórca komputerów. Przeżył getto i Oświęcim. Jak widać, żeby być geniuszem trzeba opuścić Polskę. A na forum ciągle Izrael winien.

  @Herstoryk
  Oni są warci tyle samo, co inni. Tylko Tobie się wydaje, że Ty więcej.
 • 2012-04-10 12:09 | MumU

  michrich

  No cóż, Herstoryk mnie ostrzegał ale nie byłbym sobą gdybym twój kolejny post (nic chce mnie się nawet liczyć który) pozostawił bez odp.
  Czytam sobie i czytam i wychodzi na to michrich że przy okazji dyskusji o Grassie i jego wierszu (to do tych którzy ten wiersz w ogóle przeczytali i odnoszą się do niego - w chwili obecnej niestety już zdecydowana mniejszość) używasz tego forum jako remedium na swoje traumę/kompleksy. Twoje emocjonalne wpisy są nacechowane agresywnie/negatywnie do wszystkiego i wszystkich nie podzielających twojego zdania iż:
  - Wiersz Grassa jest antysemicki;
  - Polacy to antysemici, których ulubionym zajęciem są pogromy żydów (tak, piszę to z małej litery bo JESZCZE słownik ortograficzny który mam nie zastąpiła polityczna poprawność), szmalcownictwo i grabież mienia (po)żydowskiego;
  - Iran ≠ Izrael, ponieważ Iran publicznie neguje Holokaust i prawo Izraela do istnienia.

  Mógłbym pół życia spędzić na kompletnie jałowej dyskusji z Tobą; jałowej dlatego ponieważ jak już Herstpryk wspominał, fakty ani Ciebie ani P. Szostkiewicza nie interesują. Odniosę się w związku z tym do tylko Twojego Postu powyżej:
  1) Mylisz się co do Syjonizmu. Po pierwsze 3ba rozróżnić 2 fazy samego ruchu syjonistycznego. Do 1897 roku Syjonizm nie był niczym więcej niż odpowiedzią części Żydów na prześladowania i wypędzenia (Hiszpania, Anglia). Nawet pod koniec XIX wieku większość rabinów sprzeciwiała się tej idei, twierdząc że celem Żydów powinno być zbawianie wszystkich ludzi. Dopiero w 1897 r stworzył WZO (Word Zionist Organisation), którego celem było stworzenie państwa Izrael na terytorium Palestyny. Czasami mi się zdaje że Herze, ty i wam podobni wszelkiej maści nacjonaliści/szowiniści traktujecie proces tworzenia Izraela w takim sam sposób jak Osadnicy/koloniści/Amerykanie postępowali z rdzenną ludnością a dziś mówi się o kolonizacji Marsa/Księżyca – ot jest teren który „nikt” nie zamieszkuje, ziemia dziewicza. Te 1,5 mln RDZENNYCH Palestyńczyków przebywało pewnie w tym czasie w jakimś równoległym wszechświecie, którego jedyny związek z przyszłym Izrealem była nazwa „Palestyna”…
  2) Nikt nie neguje tego że Holokaust miał miejsce, ani że był Złem, natomiast nie widzę usprawiedliwienia w stosowaniu go jako czegoś w rodzaju „mitu założycielskiego” państwa Izrael.
  3) Herstoryk nie jest Antysemicki, jest po prostu Antysyjonistyczny. Sprawą osobną jest natomiast zrównywanie przez Ciebie i tobie podobnych fanatyków tych 2 pojęć. Prawdą jest że większość rządów w 20leciu międzywojennych zachęcała żydów do emigracji do Palestyny właśnie, co nie jest jednak żadnym usprawiedliwieniem tego co się stało w Palestynie o 2 Wojnie Światowej.
  4) Na forum Haaretz pare dni temu, że najwięcej za Holokaust zapłacili nie Niemcy (w postaci odszkodowań) a właśnie Palestyńczycy. Nie wiem czy wiesz, ale pierwszę organizacją terrorystyczną na ziemiach palestyńskich nie był Hamas, El Fatah, czy też Hezbollah a Żydowski Irgun, który to dokonał wielu zamachów, porwań i mordów. Najsłynniejszym z nich było podłożenie bomby w Hotelu KING DAVID. Bynajmniej ich działalność ani się do tego nie ograniczała (włączając wysadzanie w powietrze autobusów z Arabami) ani też nie byli jedyni.
  5) Tak, kradzione ale żeby tylko. Palestyńczycy mimo że stanowili większość (70% ludności; 90% w dwudziestoleciu międzywojennym, reszta to gwałtowny wzrost imigracji żydowskiej) i posiadali ponad 90% Ziemi dowiedzieli w 1947 r. się że ich przyszłe państwo obejmie w kształcie proponowanym przez ONZ jedynie 40% Palestyny. Oczywiście ani Palestyńczycy, ani sąsiednie kraje arabskie się na taki podział nie zgodziły. Żądały natomiast prawa do samostanowienia dla narody palestyńskiego. Tak dochodzimy do końca a raczej smutnego początku: Brytyjczycy się wycofali, wybuchły walki arabsko – żydowskie. Izrael proklamował niepodległość ale bynajmniej nie w granicach ustalonych przez ONZ. Efekt: tysiące pomordowanych, 750 tys. wygnanych z domów bez możliwości powrotu (Izrael uchwalił odpowiednie ustawy). To właśnie od tego czasu kraje Arabskie są przeciwne istnieniu Państwa Izrael, jedne mówiąc to głośno inne mniej; choć z drugiej strony sprawę palestyńską część traktuje instrumentalnie do realizacji swoich partykularnych celów.
  Ja osobiście mam jak najbardziej negatywne zdanie na temat tego co się stało w latach 1948-1949. Jan Józef Lipski kiedyś powiedział: „Zło nam wyrządzone, nawet największe, nie jest jednak i nie może być usprawiedliwieniem zła, które sami wyrządziliśmy.” Nie widzę żadnego usprawiedliwienia w mordowaniu ludności cywilnej ani w czystkach etnicznych a tylko tak mogę zakwalifikować to co się wtedy stało. Ty możesz się nie zgadzać z tym co pisze i kwalifikować to jako „sprawiedliwość dziejów” wykazując jednocześnie wyjątkowe uwrażliwienie na niegodziwości które spotykały/spotykają żydów. Zacytuję Tobie więc Asimova: „Chociaż wiedza stwarza problemy, to ignorancja ich nie rozwiąże”.  Odnośnie twoich negatywnych spisów, nawiązujących do krytyki Izraela/USA i zrównywania Iranu z Izrealem, śmiem twierdzić że największym zagrożeniem dla pokoju na świecie jest właśnie polityka jaką prowadzi tandem USA / Izrael (zwany również 52 stanem Ameryki; 51 to UK). Oto kilka jej wycinków:
  - pokoju w Palestynie nie będzie nigdy (w każdym razie nie prędko), gdyż jest to ostatnia rzecz jakiej chciałby Izrael. Gdyby powstało niepodległe państwo Palestyńskie Izrael zostałby zmuszony do traktowania Palestyńczyków jak ludzi a nie jak Untermenschen a Zachodni Brzeg jak niezależne Państwo zamiast jak w każdej chwili dostępny na wyciągnięcie ręki rezerwuar darmowej ziemi / wody / taniej siły roboczej / strzelnicę. Ktoś powiedział kiedyś że zamachy samobójcze są jedynie miarą desperacji ludzi pozbawionych wszystkiego: ludzkiej godności, domów, pomordowanych bliskich ale jednocześnie też wielkim błędem jaki popełniają Palestyńczycy, gdyż prawo moralne jest po ich stronie.

  - Iran: w 1953 roku CIA w ramach operacji „Ajax” obaliła demokratycznie wybrany Rząd Mohammada Mosaddegha i postawiła Szacha Mohammad Reza Pahlawi na czele Państwa. Szah przy aktywnej pomocy CIA, MI5 i Mossadu ustanowił tajną policję SAVAK, w celu zwalczania przeciwników politycznych. Reżim ten został obalony podczas Rewolucji Irańskiej pod przywództwem Ajatollaha Chomeiniego, nomen omen jednego z więźniów politycznych Szacha. Reszta jest jak to się mówi Historią – każda rewolucja pożera swoje dzieci.

  - Irak: w 1958 roku doszło do rewolucji podczas której grupa oficerów obaliła monarchię (ustanowioną przez UK w 1932 r.) w Iraku. Cel: uwolnienie Iraku spod dominacji USA i UK.
  W 1963 r. Partia Baas Przy aktywnym udziale CIA dokonała przewrotu, jednakże krótkotrwałego, gdyż jeszcze w tym samym roku poprzednia władza przeprowadziła udaną „kontrrewolucję”. Co się odwlecze to nie ucieczce i w 1968 roku Irak ujrzał kolejny zamach stanu przeprowadzony przez Partię Baas, tym razem udany. Jednym z czołowych liderów Baas był Saddam Hussein, który to w połowie lat 70ch zgromadził pełnię władzy w Iraku. Po mianowaniu się oficjalnie już głową państwa, opowiedział się za Naseryzmem (ruch panarabski, którego jednym z elementów był antysyjonizm) czym naraził się USA. W 1980 roku Irak atakiem na Iran rozpoczyna 8 letnią wojnę. Jeszcze w 1981 roku Izraelskie lotnictwo zbombardowało reaktor atomowy Osirak budowany przez Francję, ale już rok poźniej USA usunęły Irak z listy krajów wspierających terroryzm. Od 1983 roku Donald Rumsfeld (!!!, jako specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód) i George Bush (senior, wtedy wiceprezydent USA) są stałymi goścmi w Iraku, aktywnie sprzedając amerykańską broń dla Iraku którą ten używa w wojnie z Iranem. Wojna z Iranem pozostawiła Irak w trudnej sytuacji ekonomicznej. Związało to się w czasie z polityką USA osłabienia ZSRR poprzez manipulacje (utrzymywanie na niskim poziomie) cen ropy, która to była dla Sowietów głównym źródłem dewiz. Pomocną w tym przedsięwzięciu była Arabia Saudyjska i nomen omen Kuwejt, które gwałtownie zwiększały wydobycie i export ropy. Oba kraje mogły sobie na to pozwolić gdyż posiadały duże rezerwy walutowe. Polityka ta jednakże odbijała się rykoszetem w gospodarkę Iraku, wycieńczoną długotrwałą wojną z Iranem. Żeby tego nie przeciągać – Saddam dał Kuwejtowi nakazał Kuwejtowi zmniejszenie wydobycia, Kuwejt odmówił i w 1990 roku nastąpiła inwazja na Irak, podczas której Saddam użył tej samej broni którą sprzedali mu amerykanie. Jak mawiał Bill Hicks, USA nie musiały nawet angażować wywiadu żeby ocenić militarną siłę Saddama – wystarczyło spojrzeć na fakturę…

  Afganistan – Najlepszym hasłem które oddaje historię tego kraju począwszy od 1979 roku jest stare powiedzenie „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”. Mudżahedini i Osama Ben Laden dostali wielomiliardową pomoc od USA i innych krajów Zachodu włącznie z dostawami broni i szkoleniem ze strony CIA. To właśnie pod koniec wojny Osama zradykalizował swoje poglądy zarówno na sam Islam jak i na role USA w świecie Islamskim. Miał wtedy powiedzieć: „Nienawidzą nas za to co robimy a nie to kim jesteśmy”. Cóż, USA same stworzyły swojego największego wroga. Bonnie Kristian opisując konsekwencje polityki zagranicznej Stanów napisała cytując Einsteina: „Szaleństwo to robić wciąż to samo i jednocześnie oczekiwać innych rezultatów”. Polityka USA doszła do punktu szaleństwa: interweniujemy i okupujemy i ogólnie wsadzamy nos tam gdzie nie jego miejsce i zdecydowanie tam gdzie nie jest pożądany a następnie dziwimy się dlaczego ktoś nam go odcina…
 • 2012-04-10 12:41 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  jer-11
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Szanowny pan "michrich" regularnie obraza Polakow (czy mam przypomniec punkt po punkcie niektore wczesniejsze panskie wypowiedzi?) i stawia wielki znak rownosci pomiedzy "anty-semityzmem" i "anty-syjonizmem". A to bardzo powazna pomylka!
  ***
  Ja regularnie przypominam fakty mimo ze nie milo uszom niektorych na tym blogu.
 • 2012-04-10 12:48 | Herstoryk

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Nie Vero, na pewno nie jestem wart więcej. Może mi się najwyżej wydawać, że po magisterium z historii, 20 latach "grzebania się" w kwestiach blisko-wschodnich i 3 podróżach w tamte strony, orientuję się trochę lepiej "w temacie".
 • 2012-04-10 12:57 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zaraz:
  Myślę sobie, że trzeba sprzeciwiać się nienawiści. I Iran i Izrael ja teraz przejawia. Należy sprzeciwiać się kłamstwu, manipulacji i braku równości prawnej między narodami. Należy protestować przeciwko wojnie i zabijaniu ludzi - nie ważne, jakiego są pochodzenia - jednakowo. Należy potępiać posiadanie broni nuklearnej przez wszystkie kraje, bez wyjątku dla I
  NienawiscIranu to odmawianie prawa Izraelowi do istnienia.
  Nienawisc Izraela odmowa adosc uczynienia celom Iranu za wszelka cene.
  Lepiej zyc ani byc martwym i byc wspominanym ze wspolczusiem
 • 2012-04-10 13:01 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  To samo robi sie i w USA. Porownujesz wasc w swej obludzie akt obrzezania noworodka powieszeniem ludzi ktorzy nic nikomu zego nie zrobili
 • 2012-04-10 13:14 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zaraz:

  Izrael zagraża przede wszystkim samemu sobie. Ta wojnę powinni krytykować wszyscy bez względu na pochodzenie i wyznanie. Mamy XXI wiek, nie róbmy kolejnego piekła na ziemi.
  ***
  Ixrael nie grozil nikomu bronia atomowa kiedy w 1948nroku zostal zaatakowany przez oscienne ktaje Atabskie. Izrael nie zagrzal nikomu kiedy w 1956 roku i przedtem Nasser wysylam fedayanow - terrorystow w celu zabijania Zydow,
  zablokowal kanal sueski statkom iztaelskim, Izrael nie zanie grozil nikomu w 1967 roku kiedy armie Egiptu Syrii i Jordany jak rowniez jednostki z innych krajow arabskich zgromadzily wielesetek zolniezy na granicy z Izraelem zmuszajac Izrael do pelnej mobilizacji co grozilo katastrofa gospodarcza bo w owych dniach praca w Izraelu stanela.
  Obecnie na szczescie Izrael zagraza tym ktorzy daza do jego likwidacji z czego ucieszyla by sie duza czesc jesli nie wiekszics wypowiadajacych na tym blogu.
 • 2012-04-10 13:18 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  krokodyl:
  Wpisy michricha to histeryczne pokrzykiwanie i rzucanie stereotypami i zuzytymi kalkami - to prowokacja oczywista i jako taka ma Polakow jedynie zirytowac -
  ***
  prawda co w oczy kole zwykle irytuje. Jeszcze nie widzialem zadnego dowodu na to ze to co pisalem jest nieprawda
 • 2012-04-10 15:51 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zaraz:
  Ty nawet nie rozumiesz powodu inwazji na Irak, kompletna historyczna ignorancja...
  ***
  Alez rozumiem. Irak probowal opaowac caly rejon, zlikwidowac Kuweit. zniesc male panstewka w zatoce Perskiej i praktycznie opnowac zasoby naftowe bliskiego Wschodu. Hussein wymordowal 180 000 Kurdow na polnosy, przezlo 200 000 Shitow na poludniu. Wlasnorecznie bez sadu roztrzeliwal swoich generalow. Nie ma co sie ludzic co mozna bylo po nim oczekiwac gdyby obrosl w sile. Gdyby w swoim czasie potraktowano podobnie bolszewikow i Hitlerowcow, jak sugerowal Winston Churchill, swiat uniknal by tragedii ktora byla Druga Wojna wiatowa. Ale wygodnictwo , strach i egoizm narodow wzial gore. l,
 • 2012-04-10 16:04 | Magic

  rozrachunek nastapi w niebie

  Kto to wszystko rozsądzi?
  http://mojeparanoje.com/index.php/project/przez-kraj-przelewa-sie-fala-atakow-na-kosciol/
 • 2012-04-10 16:11 | Kassander

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @ MumU
  Naprawde..uwierz..zbedny trud:) nie ma sensu dyskutowac z kims kogo polemika sprowadza sie do funkcji "copy" and "paste" fraz "Zydzi do Palestyny", "bij Zyda" "smierc Zydom". Zauwaz ze, michrich nigdy nie ustosunkowuje sie do jakichkolwiek faktow i danych nie pasujacych do jego "prawdy". Hasla: Irgun, Haghana, Lehi, hotel King David, pacyfikacja Akry, masakra Deir Yassin odbijaja sie od niego niczym od zapory antyspamowej i pozostaja bez odpowiedzi. Nie wiem..moze za bardzo zajety jest "wklejaniem" kolejnych komentarzy pod nowopojawiajacymi sie postami?;)
 • 2012-04-10 20:56 | Legionnaire

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  MumU.
  Przeczytalem jeden dwoch referatow tow.MumU. Uzywam formy towarzysz z dwoch powodow: brakuje Towarzyszowi szacunku do rozmowcow i nawet przez internet slychac "miedzynarodowke". Historia w wydaniu MumU jest historia omijan, niedomowien, niestniejacych faktow, generalnie bzdur.
  No i ta pisownia ...
  Historie powstania Izraela radze poznac z prawdziwych ksiazek, w tym autorow izraelskich (bywaja obiektywni).
  Jak Towarzysz nie widzi sensu dyskusji z p.Michrichem (tu sie zgadzam) ja nie widze prostowania bzdur w wydaniu Towarzysza, ale jest ich kilka tak razacych, ze ...
  Oto one.
  Cytuje:"…Od 1983 roku Donald Rumsfeld (!!!, jako specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód) i George Bush (senior, wtedy wiceprezydent USA) są stałymi goścmi w Iraku..."
  Rumsfeld raz sie spotkal z Hussein’em, Bush nigdy. Ani jako wiceprezydent ani jako dyrektor CIA, rowniez Junior tego nie zrobil.

  Cytuje; "...Żeby tego nie przeciągać - Saddam dał Kuwejtowi nakazał Kuwejtowi zmniejszenie wydobycia, Kuwejt odmówił i w 1990 roku nastąpiła inwazja na Irak, podczas której Saddam użył tej samej broni którą sprzedali mu amerykanie"...
  Ciekawe spojrzenie na historie; Zydzi morderstwami i terrorem usuneli Palestynczykow, Hussein najpierw "nakazal" a potem "nastapila inwazja" z ta "sama bronia ktora sprzedali mu amerykanie" (glownie AK47 i T-72)

  Cytuje:"...Mudżahedini i Osama Ben Laden dostali wielomiliardową pomoc od USA i innych krajów Zachodu włącznie z dostawami broni i szkoleniem ze strony CIA."
  Zmarly kilka lat temu sen.Ch.Wilson byl wlasnie tym ktoremu Sowieci moga podziekowac za kleske. Jest na ten temat dostepna literatura, ale pokrotce. Przerazony co zobaczyl w obozach dla uchodzcow z Afganistanu, po zobaczeniu samego Afganistanu oczami tubylcow rozpoczal kampanie by pomoc Mujahideens. To sa lata kiedy Sowieci juz mieli na swoim koncie ponad milion zamordowanych i wydawalo sie, ze Afganistan bedzie sowiecki. W tym czasie nie bylo zadnej militarnej pomocy i nawet kontaktow ze strony USA z Mujahideens.
  Co zmienilo radykalnie sytuacje w Afganistanie? Sting Missiles.
  Niebo zostalo oczyszczone z sowieckich helikopterow, migow i sukhoi.

  Bill Hicks i Bonnie Kristian... do towarzystwa im brak Joan Rivers i B.Maher.

  By poznac fakty i miec obiektywne spojrzenie na historie potrzebna jest usystematyzowana wiedza, pomocna jest znajomosc jezykow, geografii i wlasne doswiadczenie.
  Bez tego mamy Nowy Wspanialy Swiat.
 • 2012-04-10 22:24 | wladeczek

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  krucabomba pierwszy raz sie zgodze z p szostkiewiczem . to co wypisuje wybitny noblista brzmi paranoicznie ,powinien raczej nic nie pisac wszak wywodzi sie z narodu wybitnie pokojowego ,i kochajacego zydow (historycznie udowodnione ) ,a dla stajacych tu w obronie narodu palestynskiego ,pytanie za 100 zlotych ,czy palestynczycy -uchodzcy maja prawa obywatelskie w krajach arabskich do ktorych uciekli po wojnie zydowsko arabskiej i nastepne pytanie wyciagajaco pognebiajace kto napadl na kogo w wojnie zydowsko arabskiej ,to juz chyba za 200 zl
  uszanowania dla histerykow
 • 2012-04-11 01:58 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  herstoryk:
  Polityczne i finansowe żerowanie Syjonistów na popiołach 6 milionów ofiar napawa mnie głębokim obrzydzeniem i oburzeniem. Jeszcze bardziej oburza mnie, świadome lub nie, używanie przez Izrael wielu praktyk i metod najgorszych prześladowców żydów.
  ***
  Zerowanie na Zydach przez bogobojnych chodzacych do kosciola mnie z kolei napawa obrzydzeniem. Moja matke nie wpuszczono do mieszkania z ktoego uciekla w 1939 roku. Beceremonialne i bezwstydne przejmowanie mienia po Zydach przez tych co chodzili do kosciola i dostawali rozgrzeszenie po spowiedzi to mnie napawa obrzydzeniem.
  Zwroty w rodzaju podziekuj Zydzie ze Zyjesz, Hitler nas wyreczyl tez mnie napawaja obrzydzeniem. Herstoryk widocznie ma tym Zydom za zle ze chca odzyskac zrabowane im mienie zamiast je zostawic cnotliwym i poboznym katolikom ktorzy widocznie wychodza z zasady co bylo twoje teraz jest moje, a co moje to lepiej nie rusz.
  Sikinssynskie i perfidne odwrocenie prawdy na opak. Jak no patrzycie Wy ktorzy oskarzavcie Zydow o antypolonizm. Wiedzieli Niemcy gdzie wybrac miescre do wymordowania Zydow.
 • 2012-04-11 04:27 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  herstoryk:
  Herstoryk
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Vero, jestem filosemitą, bo nie mam wyboru, muszę lubić rodzinę mojej Mamy. Która w wyniku WW2 skurczyła się z kilkudziesięciu osób do 3.
  Jestem nim jednak tylko w sensie rodzinnym.
  Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że żydzi są warci umysłowo i moralnie dokładnie tyle samo, co np Eskimosi
  ***
  Porownaj ilosc laureatow nagrody pochodzenia eskimoskiego z iloscia laureatow pochodzenia zydowskiego.
  A znajdziesz co wart jest twoj intelekt
 • 2012-04-11 04:32 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  mika:
  Izrael też zresztą jest państwem wyznaniowym , jak Iran, uzbrojonym po zęby. Jeżeli chce istnieć musi się umieć nareszcie dogadać z arabskimi sąsiadami. Wojen wynikłych z eksportu zachodniej demokracji tam gdzie nikt ich nie chce chyba mamy już dosyć. Zostawmy zbawianie świata - niech sam się zbawia, ale nie naszymi rękami.
  ***
  Izrael na was nie liczyl. Wszystkie wojny wygrywal sam. Izrael dogada sie z sasiadami jesli ci zostawia w spokoju marzenia o jego likwidacji.
 • 2012-04-11 13:35 | vandermerwe

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @ Legionnaire

  "Przerazony co zobaczyl w obozach dla uchodzcow z Afganistanu, po zobaczeniu samego Afganistanu oczami tubylcow rozpoczal kampanie by pomoc Mujahideens. To sa lata kiedy Sowieci juz mieli na swoim koncie ponad milion zamordowanych i wydawalo sie, ze Afganistan bedzie sowiecki. W tym czasie nie bylo zadnej militarnej pomocy i nawet kontaktow ze strony USA z Mujahideens.
  Co zmienilo radykalnie sytuacje w Afganistanie? Sting Missiles.
  Niebo zostalo oczyszczone z sowieckich helikopterow, migow i sukhoi."

  Wytykajac niescislosci sam Pan upraszcza i znieksztalca sprawe. Jest troche literatury na ten temat i "humanitarny aspekt" calej pomocy nijak nie znajduje miejsca. Tym bardziej, jesli wezmie sie pod uwage jak owa pozmoc byla realizowana. Nie ma to oczywiscie zwiazku z artykulem i wierszem Grassa.

  Pozdrawiam

 • 2012-04-11 15:48 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  A wiesz, że w Ameryce Murzynów bili i chyba ( tego nie jestem pewien )czynią to nadal !
 • 2012-04-11 15:57 | kaesjot

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Wlewasz sobie - gdybyś miał choć odrobinę samokrytycyzmu i godności zamilkłbyś na zawsze ! Faktów, rzeczowych argumentów nie przyjmujesz -spływają po Tobie jak po kaczce woda. Ktoś mi mówił , że z ADHD nie każdy wyrasta.
 • 2012-04-11 16:34 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Greg
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Tak, tak... nawet michrich ma prawo do bezsensownych wpisów na tym forum. Idąc twoim tokiem myślenia: Z ciebie to widocznie wróg Niemców, co?
  ***
  Oszczerswo bezsensu mozna zarzucic kazdemu. Papier wszystko scierpi Gorzej z logika i uczcowoscia u tych ktorzy zarzucaja faktom prawdziwym bezsens bo ich prawda w oczy kole..
 • 2012-04-11 16:41 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zaraz:
  Nie mieści mi się to w głowie, szczerze mówiąc, tłumacze to sobie głównie tym, że nie do końca rozumiesz jak potężna jest ta broń i jak wielomilionowe straty w ludziach może ona wywołać. Również dla samego Izraela.
  Zastosowanie brini atomowej przeciw Japonii zaoszczedzilo miliony istnien a nie spowodowalo strat milionow ludzi Japonia zmuszona byla skapitulowac. We frontalnym ataku USA straty po obu stronach bylyby milionowe a tak zginolo kilkadziesiat tysiecy. Nie jest w stanie kilkamilioonowe panstewko walczyc przeciwko poltora miliarda muzulmanow.
 • 2012-04-11 16:56 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  | kaesjot
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Wlewasz sobie - gdybyś miał choć odrobinę samokrytycyzmu i godności zamilkłbyś na zawsze ! Faktów, rzeczowych argumentów nie przyjmujesz -spływają po Tobie jak po kaczce woda.
  ***
  Szczegolnie jesli Tak objektywne i tak logiczne argumenty plyna z ust takiego medrca jak ty.
 • 2012-04-11 17:01 | Legionnaire

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Vandermerwe.
  "Wytykajac niescislosci".
  Niescisloscia bedzie; zamiast mego wzrostu 6.2 ktos podal 6.0. Twierdzenie, ze Bush byl "stalym gosciem" w Iraku jest, jakby grzecznie sam Bush odpowiedzial: Damned lies! Poniewaz caly tekst MumU jest pelen "damned lies" stad moja odpowiedz.
  Na temat G.Grassa napisalem na tym forum, wczesniej.
  Rzeczywiscie, sprawe uproscilem, nie miejsce i czas na detale. Niemniej, nie ma w tym znieksztalcen lub prostackiego klamstwa.
  Nie bylo takiego konfliktu w dziejach ludzkosci ktory by mial cos humanitarnego w sobie. Mowie to z wlasnego doswiadczenia.
  Materialy i to bardzo bogate na temat dzialalnosci sen.Wilsona sa latwo dostepne. Od biblioteki prez.Reagana do naroznej ksiegarni.
  Powtorze raz jeszcze.
  By poznac fakty i miec obiektywne spojrzenie na historie potrzebna jest usystematyzowana wiedza, pomocna jest znajomosc jezykow, geografii i wlasne doswiadczenie.
  Bez tego mamy Nowy Wspanialy Swiat.
 • 2012-04-11 17:37 | vandermerwe

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  @ Legionnaire

  Odnioslem sie do konkretnej czesc wypowiedzi, ktora zacytowalem. Ze swej strony polecam lekture:

  1. Mahmood Mamdani: Good Muslim, Bad Muslim. Tutaj zapewne bedzie interesujacy rozdzial "Afganistan: The High point in the Cold War"
  2. Tariq Ali: The Duel. Pakistan on the Flight PAth of American Power.
  3. Ahmed Rashid: Taliban.

  Jak nie patrzec, interwencja w Afganistanie miala niewiele wspolnego z aspektem humanitarnym , niestety, jest tego "krystaliczny" przyklad czegos wprost przeciwnego, z ciagiem dalszym w dzisiejszym Afganistanie. Sadze, ze senator Wilson nie za bardzo chcialby byc uznanym za ojca owego "ciagu dalszego". Jednoczesnie nie zarzucilem Panu "prostackiego klamstwa".

  Pozdrawiam
 • 2012-04-11 18:11 | ekspert

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Mówimy o bombie atomowej zrzuconej prawie 70 lat temu.

  To już przeżytek, te obecne- w szczególności wodorowe - to całkiem inna brożka. Car bomba byłaby w stanie zniszczyć DOSZCZĘTNIE cały Paryż i znacznie tereny poza tym miastem. Ale mówimy o jednej bombie, Izrael ma ich kilkadziesiąt lub kilkaset (mówi się o 400 głowicach nuklearnych, to prawie 4000 Hiroszim).

  Generalnie jest to samobójstwo dla Izraela.
 • 2012-04-11 18:24 | MumU

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Wiesz Legionnaire, mimo wszystko Lepsza Międzynarodówka niż jak w twoim przypadku „Die Fahne Hoch”…

  Odnośnie niedomówień które mi zarzucasz, odsyłam do konkretnych pozycji poniżej. Twoja dotychczasowa wiedza zdaje się ograniczać do wklepania hasła w google. Gdyby nie to, wiedziałbyś że 1983 był nie był ostatnią wizytą Rumsfelda w Iraku i być może nie porównywałbyś Billa Hicks’a do skądinąd znakomitego komika jakim jest Bill Maher . Wpisz w wyszukiwarkę Lanny Bruce, George Carlin. Podobno wiedza nie boli, choć w twoim przypadku może mieć skutki uboczne.
  Joan Rivers – nie dzięki, w przeciwieństwie do Ciebie, nie jestem fanem GILF…
  Charlie Wilson, , jeśli na nim (i filmie z Tomem Hanks’em) opiera się twoja tzw. „wiedza” o Afganistanie, zdecydowanie polecam książkę Cooley’a…

  1) Irak:
  - Alan Friedman: “Spider's web the secret history of how the White House illegally armed Iraq”.

  2) Afganistan:
  - John K. Cooley: Unholy Wars Afghanistan, America and International Terrorism

  3) Izrael / Palestyna:
  - Victor Kattan: “From Coexistence to Conquest: International Law and the Origins of the Arab-Israeli Conflict 1891-1949”.


 • 2012-04-11 20:46 | jesmen

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  a czy izraelowi wypada strzelać do bezbronnych palestyńskich dzieciaków jak do kaczek?
  i czy to już nie jest przekroczenie wszystkich granic?
 • 2012-04-11 22:45 | antosia2609

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Temu Grassowi po prostu nie wypada,
  Bo złym duchem historii żydowska zagłada,
  Bo Niemiec, bo esesman, bo antysemita,
  Słowem jak bagnetem walczący bandyta.
  Lecz zwykłych ludzi nikt przecież nie słucha,
  Gdy na Bliskim Wschodzie zbliża się zawierucha,
  Gdy istnień ludzkich tyle zagrożonych,
  Marzeń przyszłości wspólnej nagle pozbawionych,
  Bo czy to ważne jest Żyd czy Palestyńczyk?
  Niemiec, Polak, Amerykanin a może Chińczyk?
  Katolik, protestant, prawosławny, muzułmanin,
  Czy jakiś w bożki wszelakie wierzący poganin,
  Czy ateista – osobnik zgoła niewierzący?
  To ciągle Człowiek na tym naszym świecie żyjący.
  Prawo do życia w pokoju każdy winien to samo mieć
  Przed zagrożeniem atomowym nie musieć drżeć!
  Człowiek prosty, nieznany - nie partner do rozmowy,
  Nikt gadką jego nie będzie sobie zawracać przecież głowy.
  A Grassa – Noblisty może jednak wysłuchają,
  Nawet jeśli Żydzi drzwi Izraela przed nim dziś zamykają
  i na języki go biorą bezlitośnie krytycy wszelacy
  W obronę wziąć nie chcą nawet rodacy
  Pytam gdzie dziś wolność słowa pozostała?
  Skąd się wzięła na Grassa nagonka ta cała?
  Ja dumna będąc, że jego językiem władam
  Hołd swój temu poecie dziś składam,
  Iż milczenie swe przerwał w imię ludzkiej wolności,
  O pokój na świecie swym słowem walcząc wbrew widmom przeszłości.
 • 2012-04-11 23:02 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  ezpert:
  Ale mówimy o jednej bombie, Izrael ma ich kilkadziesiąt lub kilkaset
  ***
  Dzieki czemu swiat muzulmanski do tej pory nie zmobilizowal s\poltora miliarda wyznawcow do wyeliminowania Izraela z mapy swiata.
 • 2012-04-11 23:15 | michricg

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Jer11:
  A moze (przy okazji) pan poda ilu ludzi zamordowaly syjonistyczne
  organizacje terrorystyczne "Haganah" i "Irgun"?
  ***
  Hagana to organizacja obronna utworzona po pogromach urzadzanych Zydom w czsie mandatu brytyjskiego dokladnie w tym czasie kiedy w Polsce endecja wykrzykiwala Zydzi do Palestyny.

  I dlaczego Zydzi musieli wysadzic w powietrze "King David Hotel"?
  ***
  To byl musze przyznac akt terrorystyczny ktorego nie pochwalam.
  Czy i dlatego Zydzi musieli wysadzic, zniszczyc miasto Jaffa?
  Odwiedzilem Jafe calkiem gajne i zyjace miasto

  Dlatego zaatakowali amerykanski okret "USS Liberty"?
  Nie wiem. Prawdopodobie azeby zachowac im tylko znane tajemnice. Skozystali z okazji jaoko wymowke oswiadczenie amerykanow ze w okolicy nie ma zadnego okretu amerykanskiego.
 • 2012-04-11 23:32 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Kassander
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  @ MumU
  Naprawde..uwierz..zbedny trud:) nie ma sensu dyskutowac z kims kogo polemika sprowadza sie do funkcji "copy" and "paste" fraz "Zydzi do Palestyny", "bij Zyda" "smierc Zydom".
  ***
  To sa wlasnie fakty ktore ja przypominam z uporem bo atyizraelska zraja nie chce o tym slyszec.
  Zauwaz ze, michrich nigdy nie ustosunkowuje sie do jakichkolwiek faktow
  ***
  Jakich faktow? hagana to byla organizacje samoobrony przed terrorem nacjonalistow Arabskich ktory mial miejce w Palestynie w czasis mandatu brytyjskiego Kto w tym wszystkim ignoruje fakty jesli nie moi oponenci?
  To oni ignoruje fakt terroru arabskiego.
  i danych nie pasujacych do jego "prawdy". Hasla: Irgun, Haghana, Lehi, hotel King David, pacyfikacja Akry,
  *** niestety niektorzy Zydzi posuneli sie za daleko i ich akcje nie powinno sie ignorowac podobnie jak poczynania wobec Niemcow czy ukraincow po wojnie.
  Mordowano z zemsty Ukraincow i Niemcow juz po wojnie nikt z tego powodu nie bije sie w Polsce ani w Rosji w piersi.
 • 2012-04-12 00:07 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Jak Towarzysz nie widzi sensu dyskusji z p.Michrichem (tu sie zgadzam
  ***
  Niby to czemu? Czy cokolwiek napisalem jest klamstwem? Niech mi ktos udowodni. Czy Izrael ktory posiada bron atomowa a jej nie uzyl jest zagrozeniem pokoju a nie ci co kwestionuja jegi istnienie? Nak ogo moze liczyc Iztael jezeli nie tylko na siebie i wlasna sile a zeby sie obronic przed tymi co daza do jego likwidacji?
  Wkoncu slyszalem kilkakronte obwinianie Zydow amerykanskich na los Zydow w Polsce w czasie Drugiej Wojny swiiatowej. Oni byli za oceanem a Treblinka w ktorej tysiacami zagazywowano Zydow byla polozona 40 km od Warszawy. Czy Zydzi amerykanscy soa odpowiedzialni za to ze "Szlachetne, dzielne podziemie Polski walczacej bezdusznie na to patrzylo?. W koncu Zydzi z getta byli wspolobywatelami Polski.
  To jest moj ostatni wpis naten temat.
  Ostatnia sugestia do obroncow sprawiedliwosci:
  Rosja moim zdaniem nieprawnie okupuja Wyspy Kurylskie. Prosze bardzo wyslijcie zadanie do Rosjii azeby je oddala Japonii. Polskie miasto Lwow powinno wrocic do Polski. Zazadajcie od Ukrainy azeby oddala Polsce miasta Lwow.
  Mozna na swicie znalezc inne podobne okazje. Przestancie sie ciagle koncentrowac na Izraelui Zydach bo to jest bezpieczne i latwe. To przypomina szukanie kluczy pod latarnia bo tam jest widno mimo ze zostaly zgubione gdzie indziej. Powodzenia Wam obroncy sprawiedliwosci.
 • 2012-04-12 00:11 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  jesmen
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  a czy izraelowi wypada strzelać do bezbronnych palestyńskich dzieciaków jak do kaczek?
  i czy to już nie jest przekroczenie wszystkich granic?
  ***
  Mozna tez dodac;
  Czy Zydom wolno zabijac chrzescianskie dzieci na mace. To tez jest przekroczenie granic.
 • 2012-04-12 03:29 | zyta2003

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  P. Vero, zapewne nie jestem doskonalym interlokutorem, ale juz sie nie zmienie.
  Kiedy jednak przeczytalam w Pani poscie, tu cytuje: ""kiedy ludzie pisza: "Grass ma racje bo Izrael..."- i to jest antysemityzm"" - to zapalily mi sie czerwone swiatelka. Juz nie bede marnowac niczyjego czasu, dlaczego mi sie zapalily.
  A tak przy okazji radze wszystkim obejrzec film iranskiego rezysera "Separation".
  "Oni" - czyli Iranczycy tez sa ludzmi, i niekoniecznie musza ginac od zapobiegawczego ataku Izraela, i tak w ogolnosci nie sa winni polityce. Mnie wlasnie ten film to przypomnial, chociaz byl o zwyczajnym zyciu, a n ie o polityce.
  Michrich, I co z tego, ze Eskimosi nie maja Nagrod Nobla? To jest wasz najwiekszy blad, ze innych traktujecie jako podgatunek, a przeciez oni (chociazby Palestynczycy, Eskimosi) naleza do tego samego gatunku. Niczyja jest zasluga, ze sie urodzil nie na Grenlandii, ale w bostonskiej rodzinie WASP-ow. Jesli ci sie poszczescilo, ze urodziles sie "lepiej", to twoim obowiazkiem jest starac sie o zrownanie szans dla wszystkich osobnikow z tego samego gatunku, a nie liczyc noblistow.
 • 2012-04-12 03:54 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  citizen
  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty
  Nie zapominajmy o mordach na Polakach w więzieniach UB
  ::
  Oczywiscie genialni polscy endeko-antysemici wiedzieli jeszcze przed wojna ze bedzie UB w ktorym to Zydzi beda mordowali Polakow
 • 2012-04-12 04:03 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zaraz:
  Nadal nie widzę powodów, do nielegalnego posiadania setek głowic nuklearnych. Te bronie nie służą do obrony, tylko do mordowania milionów ludzi.
  ***
  USA posiada te bronie od kilkudziesieciu lar=t i jeszcze nie wymordowalo zadnych milionow.
 • 2012-04-12 04:48 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zyta:
  - czyli Iranczycy tez sa ludzmi, i niekoniecznie musza ginac od zapobiegawczego ataku Izraela, i tak w ogolnosci nie sa winni polityce. Mnie wlasnie ten film to przypomnial, chociaz byl o zwyczajnym zyciu, a n ie o polityce.
  Michrich, I co z tego, ze Eskimosi nie maja Nagrod Nobla? To jest wasz najwiekszy blad, ze innych traktujecie jako podgatunek, a przeciez oni (chociazby Palestynczycy, Eskimosi) naleza do tego samego gatunku. Niczyja jest zasluga, ze sie urodzil nie na Grenlandii, ale w bostonskiej rodzinie WASP-ow. Jesli ci sie poszczescilo, ze urodziles sie "lepiej", to twoim obowiazkiem jest starac sie o zrownanie szans dla wszystkich osobnikow z tego samego gatunku, a nie liczyc noblistow.
  ***
  Moim obowiazkiem jest wywiazywac sie ze swojej pracy jesli jestem za nia placony, i szanowac prawainnego czlowieka i swoje jesli ktos je ogranicza.Twoim obowiazkiem nie pouczanie mnie o moich obowiazkach. Herstortk to wyrazny antysemita i nie zamierzam posostawiac be odpowiedzi jego antyzydowska propagande. Nic co napisalem nie jest falszem. Jezeli dobrze zrozumialem herstoryk poprzez swoja matke ma jakies korzenie zydowskie i chce swiat przeprosic za przez szczekajanie na Izrael. Tak ja go widze. Nazwal siebie filosemita nie z wybore ale z koniecznosci porzez swoja matke. Malenki to czlowiecek.
  Znalem kiedys jednego przechte ktory glosil ze kazdy Zyd ma zloto pod podloga.
  Cala dyskusja rozpoczela sie od tego ze Grass nazwal Izrael nawiekszym niebezpieczenstwem dla pokoju podvzas gdy wiadomo ze Iran kwestionuje prawo Izraela do istnienia a nie na odwrot. jezeli ty zyta jestes tego samego sdania to nie mamy z soba o czym mowic. Czesc.
 • 2012-04-12 08:08 | Herstoryk

  Dla uzupenienia bibliografii:

  Rashid Khalidi: "Resurrecting Empire:Western footprints and America's perilous path in the Middle East".
  Fawaz Gerges: "Journey of the jihadist:inside Muslim militancy".
  Vali Nasr: "The Shia revival:how conflicts within Islam will shape the future.
  HardyRoger: "The Muslim revolt:a journey through political Islam"
 • 2012-04-12 13:43 | zyta2003

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Michrich, wlasnie takich Zydow jak ty boje sie i wzbudzaja we mnie ogromna antypatie. Twoj wpis kipi nienawiscia i oczywiscie wyciagnales zardzewiala, jak ci sie wydaje ciagle niezawodna bron - antysemityzm. Znamy, znamy.
  Bala bym sie spotkac ciebie w realu. Zwlaszcza po tym, kiedy mowisz, ze twoim obowiazkiem jest wylacznie dobrze pracowac.
  A ja w dalszym ciagu uwazam, sama tego nie wymyslilam, ze obowiazki czlowieka nalezy rozpatrywac w szerszym kontekscie.
 • 2012-04-12 16:59 | Legionnaire

  Re: ... And the waitress is practicing politics.

  Macie Panowie lub Panie bledne pojecie, ze szermierka na tytuly publikacji pozwoli Wam dodac iles tam punktow do wlasnego IQ. Panie(-ni) MumU zeby byc wiarygodnym(-na) niezbedna jest umiejetnosc w operowaniu jezykiem. Trudno sobie wyobrazic A.Friedmana (dla przykladu) artykul z razacymi bledami rzeczowymi (damned lies) i kompromitujaca pisownia. On by mogl zwalic wine na edytora ... Nie ma Pan(-ni) najmniejszego pojecia z kim wymienia Pan(-ni) opinie, ale przyjmuje, ze to kolega z klasy, ktory tez szuka pracy. Domniemanie, ze ten po drugiej stronie jest jak ja, wiec jezyk jedyny jaki znam jest rowniez jezykiem jego, tj. moim.
  W psychologii jest to okreslane jako projekcja.
  Prawda, rodzicow sie nie wybiera, stolowka szkolna nie nauczy, ani manier, ani konwersacji, conajwyzej trzymania lyzki.
  Czy moja wiedza sie ogranicza do wystukania hasla w google?
  Tylko czesciowo prawdziwe. Mam do dyspozycji inne "google" pozwalajace mi dotrzec do prawie kazdej publikacji, wielostronicowej czy tylko jedno.
  Na dostep do wydawnictw Nowego Wspanialego Swiata potrzebny jest "higher clearance". A takowego nie mam.
  Die Fahne Hoch - w rodzinie mialem tylko monarchistow.
  "To get" L.Bruce czy G.Carlin po przyspieszonym kursie angielskiego w swietlicy kolejowej - niemozliwe.
  Gilf- moge to zrozumiec, "pvt.Bradley Manning crowd" is more appealing.
  Wspomniany film, jest w czesci oparty na ksiazce "Charlie Wilson's War" a jednym z charakterow jest niezyjacy juz Gust ... Szkoda chlopa, mozna bylo sie od niego wiele nauczyc, nie tylko gotowania.
  Kiedy pisalem o usystematyzowaniu wiedzy nawet o hodowli krolikow, nie mialem na mysli "copy and paste".

  Well,it's a tee time. Bye.
 • 2012-04-13 01:47 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  zyta:
  Michrich, wlasnie takich Zydow jak ty boje sie i wzbudzaja we mnie ogromna antypatie.
  ***
  Przezyje to

  Twoj wpis kipi nienawiscia
  ***
  Czy pisanie prawdy jest dowodem nienawisci? Od kiedy to?
  Podejzewam ze urodzilas sie po wojnie i wiele rzeczy nie wiesz.
 • 2012-04-15 05:41 | michrich

  Re:Antyizraelski wiersz niemieckiego noblisty

  Antosia::
  Bo czy to ważne jest Żyd czy Palestyńczyk?
  Niemiec, Polak, Amerykanin a może Chińczyk?
  Katolik, protestant, prawosławny, muzułmanin,
  Czy jakiś w bożki wszelakie wierzący poganin,
  Czy ateista – osobnik zgoła niewierzący?
  To ciągle Człowiek na tym naszym świecie żyjący.
  Prawo do życia w pokoju każdy winien to samo mieć
  Przed zagrożeniem atomowym nie musieć drżeć!
  Człowiek prosty, nieznany - nie partner do rozmowy,
  Nikt gadką jego nie będzie sobie zawracać przecież głowy.
  A Grassa – Noblisty może jednak wysłuchają,
  Nawet jeśli Żydzi drzwi Izraela przed nim dziś zamykają
  ***
  Antioia uwaza ze Grasss ma racje
  podczas gdy Iran chce zniesc jedyna w rejonie demokracje
  Sluchac obronce zawzietego wroga
  moze tylko idiota lub wstretna stonoga.
  Skoro prawa do zycia i pokoju musi kazdy miec
  przestan Zydom glupie rady plesc.
  bo to Iran toprawo chce Zydom odebrac.
  Izrael musi do kupy sie zebrac
  i miec odpowiedz na wypadek wszelki
  a nie ze strachu gubic swoje szelki.
  Ameryka ma taka bron juz od lat kilkudzieciu
  nie zagrazajac ani starcowi ani dziecieciu.
  Sympatia z Iranem co chce Izrael zniszczyc
  To mazenie wrogow ktorzy chca ten cel urzeczywistnic.
  Wielu na tym blogu by nie rozpaczalo
  gdy by tak sie na prawde stalo.
  Koncze niniejszym swoj czesotchowski rym
  dobranoc, good bye, tudziez rym cym cym cym.