Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prof. Piłat o krzywdzie i przebaczaniu

(2)
Rozmowa z prof. Robertem Piłatem, filozofem, o krzywdzie, przebaczeniu, pojednaniu i zadośćuczynieniu.
 • 2012-04-13 10:11 | Halina Siemko Tomaszewska

  Dzisiejsze społeczeństwo

  Artykuł przeczytałam z wielkim zainteresowanie. Szkoda tylko, że nie poruszono w nim tematu robienia krzywdy przyszłym pokoleniom, czyli świadomego niszczenia podstawowych zasobów naturalnych poprzez nieprzestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju. Czy nasze dzieci, wnuki i prawnuki nam to wybaczą? Czy nam wybaczą, że pieniądze przeznaczone na zmiany (w tym kredyty) wydajemy na utrzymanie i rozbudowę starego systemu? Czy decydenci blokujący zmiany maja jakiekolwiek poczucie winy? Nie są też karani, wręcz przeciwnie, dostają nagrody i obejmują coraz to wyższe stanowiska.

  Jeśli chodzi o poczucie godności, to wydaje mi się, że najbardziej ją rani bezsilność – poczucie że nic nie da się zrobić. Pozostaje wówczas wybór: koncentrowanie się na końcu własnego nosa, uprawianie "prostytucji zawodowej"(wybór upokarzający) albo wykluczenie z systemu, czyli utrata pracy i środków do życia.
 • 2012-04-13 15:35 | Werbalista

  Re:Prof. Piłat o krzywdzie i przebaczaniu

  Wspaniale zdanie "Naszym zadaniem jest pomnazanie dobra". Jesli zachowam tylko tyle w pamieci po przeczytaniu wywiadu, to mi wystarczy.

  Pozdrawiam.