Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Propaganda w sporcie

(2)
2012-05-07 13:38 | Gunner
Witam. Na początku zaznaczę, iż nie wiedziałem, w którym dziale umieścić ten temat. Mam nadzieje, że nie narobiłem bałaganu.

Do rzeczy. Przymierzam się do pracy licencjackiej, której tematem jest propaganda w sporcie. Zacznę od wyjaśnienia samego pojęcia propagandy, wyskrobię coś o jej rozwoju itd... Następnie przejdę do czasów przed naszą erą i krótko opisze pierwsze przejawy propagandy w sporcie na przykładzie starożytnego Rzymu. Będzie to krótki pierwszy rozdział, który traktuje jako wstęp do głównego tematu.

Zamierzam skupić się przed wszystkim na XX wieku oraz w mniejszym stopniu na tym co wydarzyło się w XXI w. i co dzieje się obecnie. Głównymi ''aktorami'' w rozdziale 2 będzie oczywiście Polska, ale również nasi wschodni i zachodni sąsiedzi, oraz chiny i USA. Myślałem nad Koreą ale nie ma zbyt wielu rzetelnych informacji z tamtej okolicy. Zastanawiam się również nad obszarem byłej Jugosławii, jednak jeszcze nie zagłębiałem się w tamte tereny pod względem propagandy w sporcie. Mój konkretny problem polega na tym, iż brakuje mi pomysłów na kolejne wątki (po za 1 rozdziałem). Stąd moje pytanie i prośba. Czy ktoś mógłby podrzucić mi kilka wydarzeń związanych z propaganda w sporcie?
  • 2012-05-07 17:14 | wnukmarek

Re:Propaganda w sporcie

Sport jako narzędzie propagandy, jeśli jest to w temacie, to wątek rzeka.Niewielkie kraje osiągały wyniki nadzwyczajne w stosunku do populacji ludności. To najlepiej widać po NRD i Kubie. A i ZSRR to dobry przykład. Poprzez sport starano się wykazać wyższość ustrojową demoludów. My też nieco w tym "mamy zasługi", w latach 50 i 60 XX wieku wyróżnialiśmy się osiągnięciami sportowymi na tle bogatszych i ludniejszych państw Europy zachodniej, podobnie jak Rumunia i Bułgaria. Wcześniej jeszcze Hitler "pokazywał" swoje osiągnięcia poprzez sport, choćby olimpiada w Berlinie w 1936. Również Francja po przegranej z Prusami w 1871 postawiła na sport, aby mieć sprawnych poborowych, z zamysłem odegrania się za klęskę i odzyskania Alzacji i Lotaryngii. I mimo, że nie było takiej komercji jak dziś, w wieku XX sport był narzędziem propagandy i polityki. A we wstępie trzeba sięgnąć do wcześniejszych czasów, aż do pierwszej olimpiady w 776 roku p.n.e. i Starożytnych Greków, bo już tamtejsze igrzyska wiązały się z propagandą i polityką.