Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Była posłanka Beata S. skazana

(60)
Wyrok skazujący w sprawie byłej posłanki Beaty S. (trzy lata więzienia) i burmistrza Helu Mirosława W. (dwa lata w zawieszeniu) najbardziej ucieszył agenta Tomka, czyli obecnego posła Tomasza Kaczmarka. Sąd uznał jego metody za dopuszczalne.
  • 2012-05-16 21:06 | susann

Agent Tomek i jego polityczni kumple byli przeciez w sluzbie PIS.

Najlepszy dowod,ze w czasie wyborow wszyscy startowali z listy tej partii do Sejmu. Nawet prokuratorzy zwiazani z ta sprawa rowniez. Sprawa od poczatku byla polityczna i niemoralna. Nie bronie p. Sawickiej,ale i p. T. KACZMAREK,rowniez powinien poniesc kare.
  • 2012-05-16 21:33 | Arek

Skandaliczny tekst

Obowiązkiem funkcjonariusza publicznego jest nieulegać korupcji i zawiadomić odpowiednie organy o próbie korupcji.

Mam nadzieję, że wyrok się utrzyma i że łapowniczka pójdzie do więzienia.

Porównania do Stalinowskiego zbrodniarza - poniżej wszelkiej krytyki.
  • 2012-05-16 21:41 | polwkut

Re:Była posłanka Beata S. skazana

a ja mam nadzieje, ze metody CBA i agenta Tomka rowniez znajda swoj epilog w sadzie i ze agent Tomek pojdzie dotrzymac towarzystwa pani Sawickiej w odosobnieniu, na ktore zasluzyl
  • 2012-05-16 22:18 | obser

Jednak nie byłbym pewien czy metody agenta Tomka są dopuszczalne bowiem (o ile jest to prawda)w prokuraturze prowadzone jest postępowanie w legalności tego rodzaju działań. Badanie prokuratury w sprawie, ślimaczy się w przeciwieństwie do sprawy byłej posłanki, którą załatwiono (jak na polskie realia) szybko. Budzi mój sprzeciw nierówne potraktowanie obu spraw przez organa scigania, chociaż dla byłej posłanki nie mam szczypty sympatii. W mojej ocenie, osoby postronnej, ale też nie znającej szczegółów, jednak nastąpiło naruszenie jednej z zasad zdrowego rozsądku. Chodzi konkretnie o to, aby służby nie kreowały przestępców przez prowokację. Jeśli my obywatele, mamy funkcjonować w państwie demokratycznym to nie ma miejsca w takim państwie dla tak działających służb. W przeciwnym wypadku niedaleko naszemu państwu do państwa totalitarnego. Jeśli mylę się, proszę wskazać błędy w moim rozumowaniu.
  • 2012-05-16 22:32 | q

Absolutnie kuriozalna argumentacja w artykule. A tu sznowny Panie "
    Okazja uczyniła z niej złodzieja, ale w gruncie rzeczy takim złodziejem mógł okazać się każdy, komu agent Tomasz stanąłby na drodze,..." to chyba musisz mówić o sobie samym, gdyż rację ma Pan Arek, że obowiązkiem fukcjonariusza jest nie uleganie korupcji... Zatem nie każdy mógł się okazać złodziejem - uczciwemu nic by nie było. Ale jeśli się chołduje hasłom, jakie kiedys głosili "Aferałowie", że pierwszy milion trzeba ukraść, to potem się pisze takie artykuły.
    Ja się ogromnie cieszę, że są, a raczej były "łowy" na ludzi na stanowiskach, gdyż oni powinni być kryształowi, albo przynajmniej niech się boja nieuchronności wyroku, gdy pokusi przyjąć łapówkę.
  • 2012-05-16 22:36 | q

Re:Post scriptum

Oczywiście miało być: "A tu szanowny Panie Autorze (artykułu)... gdyż z argumentacją komentującego Pana Arka się absolutnie zgadzam.
    Pozdrawiam
  • 2012-05-16 22:41 | Anna

Uzasadnienie Sądu wydaje mi się nielogiczne. Samo przygotowanie sprawy Sawickiej nie miało charakteru politycznego, tylko później zostało wykorzystane politycznie. Przecież Kamiński wiedział, że będą wybory, że trzeba dyskredytować przeciwnika. Żeby to zrobić, trzeba było to wcześniej skonstruować.
    Najbardziej dla mnie przykre jest oglądanie tego osiłka-agenta w Sejmie. Taki prostak bierze takie pieniądze za grzanie krzesła. Porażające jest jego prostactwo.Jaki z niego agent. Dostał nieograniczoną ilość pieniędzy na poderwanie starszej od siebie kobitki i udało się. Zaszalała.
    Zwyczajnie jest mi jej żal.Wyrok zbyt surowy. Pokazówka.
    Barbara Blida zastrzeliła się,miała klasę a Sawicka uległa. To są dwie ofiary tych samych metod.
  • 2012-05-16 22:46 | krzywobrody

Autor tego tekstu powinien jeszcze raz głęboko zastanowić się co wypisuje, albo może trochę więcej poczytać książek z historii, zanim cokolwiek napisze. Porównanie stalinowskiego reżimu i podlegającej jej prokuraturze do dzisiejszego wyroku, najłagodniej rzecz ujmując to jakieś nieporozumienie.
  • 2012-05-16 22:56 | Konserwatorka zabytków

Ja byłam w sytuacji próby korupcyjnej.

Umówiłam się po takiej propozycji (ze strony dawnego kolegi szkolnego i sportowca z mojego dawnego klubu) na kolejne spotkanie w kawiarni z zachęceniem, że propozycje ciekawa i "trzeba pogadać o konkretach". Na spotkanie przyszłam już z panią i panem z CBA. Nagranie i aresztowanie. Po rozmowie. Żadnych "będziemy lód kręcić" albo "jak za friko to ja pieprzę" jak ta niewinna zdaniem Pytlakowskiego lilia.
  • 2012-05-16 23:03 | Jana

ma pan calkowita racje. problem w tym ze ludziom totalnie pomieszaly sie ziarna z plewami. to jest niedorzeczne zeby ktos w ogole stawal w obronie skorumpowanej urzedniczki, motywujac to brudnym zagraniem agenta. podpucha z definicji jest 'brudna' wiec o co wam chodzi?? poslanka wiedziala jaki jest protokol. przeciez obie sawicka i blida mialy korupcje na sumieniu, moze im jeszcze pomniki wzniesc za meczenstwo, bo przeciez byly kuszone przez udiabolicznionego TM...politycy sobie pozwalaja na wiele i dokazuja jak kot (CBA) nie patrzy czas sie z tym rozprawic, a w tym konkretnym przypadku, dac przestroge innym.
  • 2012-05-16 23:08 | erbe

Metoda prowokacji jest dopuszczalna w prawie innych demokratycznych panstw (USA). Nie znam sie na prawie polskim, ale skoro sad uznal ze agent Tomek dzialal zgodnie z prawem, to widocznie mial ku temu precedens prawny.

Twoj blad w rozumowaniu jest taki, ze uznajesz metode prowokacji za nieodpowiednia dla demokratycznych struktur, i godna jedynie totalitarnym panstwom. Nie zgadzam sie z tym, i sad tez sie z tym nie zgadza.
  • 2012-05-16 23:18 | Joanna K.

"Świat w tamtych czasach aż roił się od funkcjonariuszy CBA wcielających się w cudzą skórę, a w okolicach Sejmu należało umieścić znak ostrzegawczy: Uwaga, agent nadchodzi!"

Szanowny pan redaktor z pewnością ma na poparcie tej, jakże śmiałej tezy to odpowiednie dokumenty, źródła, prawda? A może bajkopisarzem Pan zostanie?
  • 2012-05-17 01:34 | z

Niektórym w przeszłości zdarzyło się zginąć "po upadku ze schodów" w obecności funkcjonariuszy i sąd uznał, że tak było. Dlaczego nie chcemy się z tym pogodzić? Przecież sąd potwierdził taki przebieg zdarzeń.
  • 2012-05-17 02:14 | zketrzynski

Nie masz racji Susann!!
    Zlodziej pozostaje zlodziejem, bez wzgledu na przynaleznosc partyjna.
    A agent Tomek mial prawo tak sie zachowac - patrz "prowokacja Policyjna"

Nie masz racji Susann!!

Nie masz racji Susann!!

Nie masz racji Susann!!
  • 2012-05-17 07:00 | Adam 2222

Droga Susann, Tuskowi i PO bardzo tanio udało się zatuszować aferę z "prywatyzacja" szpitali. Autor nie wspomina, ze areszty wydobywcze w dalszym ciągu są używane za dobrego premier Tuska

"Sąd uznał jego metody za dopuszczalne" od kiedy to agent a nie dyrekcja, ustala procedury w spec służbach ?

Bezkarność policji, sędziów, prokuratorów i urzędników jest taka sama za Tuska i PO jak była za Kaczora i PiS

Proponuje Ci poszukać "osiągnięć" np. prokuratorów :
    Nowak, Myśliński, Giemza, Babiński, Wełna, Aleksandra Badtke, Agnieszka Kubicka, Dyko, Anna Hejna, Monika Lewandowska

Cały ten artykuł można zatytułować :
    "Dziewica z PO i satyr z PiS a Kaczor winny wszystkim nieszczęściom III RP"
  • 2012-05-17 08:40 | wit

A moim zdaniem gdyby wypuscic takich agentow i stosowac takie metody co do kazdej korporacji, czy to politykow, lekarzy, sedziow, prokuratorow , urzednikow etc, nie ma tylu wiezien by pomiescic sprowokowanych. Jesli chcecie tu sie wykazywac moralnoscia najpierw uderzcie sie we wlasne piersi. A prowokacja ma polegac na kontrolowanym zakupie od dilera, a nie na probie naklonienia wszelkimi sposobami, postronnego czlowieka, by nim zostal.
  • 2012-05-17 09:24 | MMK

"przeciez obie (...) i blida mialy korupcje na sumieniu"

Co konkretnie ŚP. Blida miała na sumieniu ?
    Są dowody na coś więcej niż pomówienie uniewinnionej ostanio jej koleżanki ?
  • 2012-05-17 10:00 | MMK

Wymagajmy od posłów ministrów urzędników więcej niż od zwykłego obywatela.

"gdyby wypuscic takich agentow i stosowac takie metody co do kazdej korporacji, czy to politykow, lekarzy, sedziow, prokuratorow , urzednikow etc, nie ma tylu wiezien by pomiescic sprowokowanych"

Jeśli jest tak faktycznie to tylko świadczy o jakości w.w. klas i na pewno działania mające ukróceniu korupcji zrobią wszystkim dobrze, nawet jeśli są moralnie wątpliwe.

"na probie naklonienia wszelkimi sposobami"

Nikt p. Sawickiej do niczego nie zmuszał, zaprezentował tylko możliwości z których dobrowolnie skorzystała.
  • 2012-05-17 10:05 | lukald

@Nieuku Janie - Blida była oskarżona o pośredniczenie w przekazaniu łapówki. Gdybyś czytał cokolwiek, wiedziałbyś, że potencjalny dający (pani Kmiecik) jak i potencjalny odbiorca łapówki zostali uniewinnieni ze wszystkich zarzutów.
    Przedmiot łapówki jakim miało być umorzenie należności również nigdy nie zaistniał. Ale oczywiście nieuki z prawicy i tak wiedzą swoje...
  • 2012-05-17 10:18 | lukald

@ebre i @zketrzynski - nie mylcie faktów.
    Pisząc o prowokacji macie na myśli działania (np. zakup kontrolowany), podjęte do osób, które są o coś PODEJRZANE !!
    W tym przypadku funkcjonariusz państwa nie mając żadnych dowodów, ani poszlak, że Sawicka jest czemukolwiek winna, podjął grę, w której on sam stworzył korupcyjną intrygę.W dodatku wykorzystał metody cielesne i psychiczne będąc aktywnym osobnikiem w celu namowy,do tej pory niewinnej osoby, do przestępstwa.
    Sawicka oczywiście popełniła przestępstwo, ale zastosowane metody CBA były skandaliczne.

Podobnie jest np. z sytuacją, gdy policja nie może wykorzystać dowodów, które zdobyła nielegalnie np. poprzez włamanie bez nakazu.
    Ale Panowie będą mówić, że policja ma prawo włamywać się do domu każdego obywatela wg. swojego widzimisię, ponieważ w końcu w którymś znajdzie coś przestępczego.
    Jak rozumiem, Policja ma również prawo próbować namówić każdego, słownie każdego, obywatela do przestępstwa, ponieważ w końcu ktoś się podda perswazji.
    Witamy w świecie, gdzie każdy, bez żadnego powodu, może zostać uznanym za podejrzanego ?
  • 2012-05-17 10:26 | lukald

Zgadzam się z Wit-em.
    @MMK - czyli nie masz nic przeciwko zatrudnieniu armii 50tys agentów, którzy obiorą za cel każdego obywatela, łącznie z Tobą. Poudają kochanka, przyjaciela, i być może po kilku miesiącach uda im się nakłonić kogoś do przestępstwa ;)
    Czy naprawdę marzy się Wam świat, w którym każdy będzie traktowany jako potencjalny przestępca. A każdego znanego nam człowieka należy będzie uznać za potencjalnego agenta, który pisze na nas raporty?

Czy coś Wam się przypomina, tylko że teraz sami tego chcecie. W PRL było to narzucone.
  • 2012-05-17 10:43 | kaesjot

Są takie powiedzenia, stare jak świat, wynikające niewątpliwie z doświadczenia i praktyki - "okazja czyni złodzieja" oraz "nie ma ludzi nieprzekupnych - jest tylko kwestia ceny".
    Czym innym jest prowokacja służaca zdobyciu bezpośrednich dowodów popełnienia przestępstwa wobec osób, co do których istnieją uzasadnione podejrzenia a czym innym celowe wykreowanie takiej sytuacji wobec osoby, co do której nie ma żadnych, wcześniejszych podejrzeń.
    Kiedyś ktoś mnie zapytał, czy wiem, czym się różni prowizja ( legalna ) od łapówki ( nielegalnej ). Sposobem przekazania - powiedział.
  • 2012-05-17 11:03 | divak2

Ciekaw jestem, czy wyrok utrzyma się w wyższych instancjach (jak dokumentacja procesowa jest szyta takimi nićmi jak prowokacja to mogą być jaja) i ile udupienie tej kobiety będzie nas wszystkich kosztowało.
  • 2012-05-17 11:07 | atalia

Panie

Panie Pytlakowski, a może by tak pan napisał, że to jednak wynalazek także Tuska z PO (jak PO wtedy głosowała, wiadomo panu). Panie Pytlakowski, ucierpiałaby Propaganda, ale wygrała Prawda. Panie Pytlakowski.
  • 2012-05-17 11:55 | Jana

...no i wyszly z nory mety polityczne. Ja nie zaczynalam od wyzwisk ale tu chyba inaczej sie nie da. Korupcja to kres demokracji, dlatego akcje CBA powinny byc czestym sprawdzianem naszych pozal sie Boze politykow. Moze odniose sie do glosow podobnych Zakowskiemu, ze panstwo jest od tego by chronic obywateli a nie ich kusic (sic!). Sawicka byla najpierw poslem a pozniej obywatelem, sluzba panstwu do czegos zobowiazuje. Jezeli bycie politykiem nie rozni sie od bycia np. murarzem i oba zawody powinny podlegac takiej samej etyce/standardom to rzeczywiscie potrzebujemy rewolucji swiatopogladowej. To ze obie Blida i Sawicka daly sie wciagnac w podejrzane transakcje to fakt, a to ze sad jedna uniewinnil a druga skazal to inny temat. Zamiast krzyczec o tym jaka to niesprawiedliwosc byc sprawdzanym, pozwolcie sobie na odrobine refleksji; mielibysmy samych Berlusconich gdyby system eliminujacy podatne na korupcje jednostki nie dzialal. Poza tym teksty w stylu "nie ma ludzi nieprzekupnych - jest tylko kwestia ceny" to nie jest prawda obiektywna tylko zalozeniem ktorego nie mozna udowodnic. Poslugiwanie sie czyms takim w dyskusji swiadczy o braku argumentow. A na koniec przypomne moze ze pis tez robil porzadek w swojej partii.

I prosze mnie zaraz nie oddelegowywac do w/w, jestem bezpartyjna. To szokujace jak niektore 'jednokomorkowce' bez zasastanowienia dziela swoj swiat na po-pis. Rzeczywiscie trudno wam pojac cokolwiek ponad wasze plytkie kategorie.
  • 2012-05-17 12:04 | MMK

"czyli nie masz nic przeciwko zatrudnieniu armii 50tys agentów, którzy obiorą za cel każdego obywatela, łącznie z Tobą"

Myśle że do skutecznej kontroli posłów i szczytów administracji wystarczy znacznie mniej.
    Ja nie przejadam pieniędzy podatników, więc wystarczy dla mnie i mi podobnych bat US i nastu innych instytucji.

Oczywiście działania CBŚ czy Policji czy innych instytucji bedą znaczenie łatwiejsze gdy zmniejszy się liczba biurokratycznych decyzji i okazji korupucyjnych, ergo uprości się prawo, zmniejszy biurokrację, a jej działania pozostana otwartymi dla obywateli.
  • 2012-05-17 13:08 | q

Re:Przekupni do kryminału

Najwyraźniej widać, odezwali się tu intensywnie obrońcy uciśnionych "łapówko-biorców". Pewnie znudzeni urzędasy czekający tylko na "łapówko-dawcę" uderzyli mocnym akordem w klawiaturę, że nie wspomnę o ogromnej grupie przyjmujących prezenty i koperty lekarzy, prawników, policjantów i Bóg wie kogo tam jeszcze. Przysłowia przebiję innym: uderz w stół, a nożyce się odezwą.
    A niby jak byście chcieli, Świętoszkowie, walczyć - a zaiste jest z czym - z pokłosiem polskiej mentalności objawiającej się właśnie w powiedzonkach takich jak "nie ma ludzi nieprzekupnych..." czy "przepisy są po to, by je łamać"? Intensywnie używane kropidło, tak za rządów PO jak i PIS, jakoś nie pomaga... Oczywiście przyznaję, iż jest problem granicy przyzwoitości, akceptowalnych zasad działania tzw. służb, lecz ex-posłanka przekroczyła je całym swym zachowniem w skali niewyobrażalnej dla cywilizowanego człowieka. Zatem wydaje się, że na konkretną chorobę należy stosować odpowiednie lekarstwo, mimo że może się wydawać niezwykle gorzkie.
  • 2012-05-17 14:38 | MMK

"o ze obie Blida i (...) daly sie wciagnac w podejrzane transakcje to fakt"

Można ponownie (chyba) prosić o owe fakty w sprawie ŚP Blidy ?
    Jest coś _poza_ pomówieniem znajomej ?
  • 2012-05-17 15:05 | Jana

Starasz sie mnie zdyskredytowac, o co ci chodzi? Przeciez przerozne zrodla, prawe i lewe, podaja ze Blida interweniowala w sprawach Kmiecik oraz ze przyjmowala od niej lapowki. W moim wczesniejszym komentarzu jako punkt wyjscia podaje podejrzenie o korupcje, reszta jest w toku. Czy poznamy kiedys prawde slowami Blidy? Nie, wybrala ucieczke. Nie mnie roztrzasac dlaczego i czy byla w koncu winna wszystkich zarzutow.
  • 2012-05-17 15:11 | al

zgadzam sie z kazdym slowem
  • 2012-05-17 16:03 | kaesjot

Życie nie jest wyłącznie czarno-białe, lecz składa się z różnych odcieni szarości. Czasami lepiej skłamać niż powiedzieć prawdę, czasami trzeba uczynić coś złego, by zapobiec złu większemu. Są powszechnie akceptowane "wyrazy wdzięczności", jest akceptowane dzielenie się zyskiem z tym, kto pomógł ten zysk uzyskać. Jest też "subtelna" różnica między tym, że jeden przyjmuje to, co drugi mu daje a tym, że ten pierwszy niejako wymusza "datek" od tego drugiego. Dawanie i przyjmowanie datków leży w naturze człowieka. Istotne jest tylko, kto kiedy, komu i za co. C'est le vie - po prostu i tyle.
  • 2012-05-17 16:05 | peergynt44

Jakieś, widzę, problemy z logiką i czytaniem ze zrozumieniem. Spróbuję wyjaśnić, chociaż mam wątpliwości, czy zdołam: autor nikogo nie porównuje do stalinowskiego prokuratora, porównuje metody. Jasne? Wątpię.
  • 2012-05-17 16:21 | peergynt44

2012-05-16 23:08 | erbe
    pisze:
    "Metoda prowokacji jest dopuszczalna w prawie innych demokratycznych panstw (USA)."
    Chyba za mało lub bez zrozumienia naoglądałeś się amerykańskich filmów. Tam najmniej ważny dowód uzyskany w nielegalny sposób nie jest dopuszczany. Tobie jednak się podoba, gdy taki dyskotekowy amant, każdy inny "agent" również, wydaje z zapałem w pocie czoła (i innych członków) nie swoje miliony, aby z kury domowej zrobić kryminalistkę. Pewnie jesteś jego wyborcą. Żeby było jasne: posłanka Sawicka została słusznie oskarżona i skazana. Powinna dostać jescze z pół roku za głupotę.
    No i rozbawiłeś mnie do łez ostatnim zdaniem. Boskie!
  • 2012-05-17 16:27 | peergynt44

2012-05-16 22:36 | q
    pisze:
    "z argumentacją komentującego Pana Arka się absolutnie zgadzam."
    O q!
  • 2012-05-17 16:35 | peergynt44

2012-05-17 11:55 | Jana
    pisze: "...no i wyszly z nory mety polityczne. Ja nie zaczynalam od wyzwisk", "To szokujace jak niektore 'jednokomorkowce' bez zasastanowienia dziela swoj swiat na po-pis. Rzeczywiscie trudno wam pojac cokolwiek ponad wasze plytkie kategorie."
    No cóż, pogratulować elegancji argumentacji - jakby mi się z kimś kojarzyła.
  • 2012-05-17 16:48 | czytelnik

a gdzie tu ekonomia i budżet ?

Wszystko fajnie. jest winna jest wyrok. Ale są też straty w budżecie państwa. Pan agencina dostał luksusową furkę, żarł kolacyjki w restauracjach, pijał drogie alkohole itp. Sawicka dostała 100 tys. zł kar a akcja naszego superbohatera kosztowała pewnie z 500 tys. zł. Czyli mamy ładne statystyki a w kasie pusto. Zresztą ten agent narobił kosztów więcej np. sprawa Pani Marczuk którą CBA przegrało. I niech przedstawiciele PiS nie mówią, że to nie sprawa polityczna. Gdy obóz władzy szuka haków na opozycję to chyba nie jest rutynowe działanie tylko na polityczne zamówienie.
  • 2012-05-17 18:29 | Lena

Dziwi mnie ten zachwyt nad wyrokiem. Przecież przyjmując zapewnienia PiS, że cała ta akcja nie miała politycznego zabarwienia (sic!) należy przyjąć, że każdy obywatel jest potencjalnym obiektem prac służb specjalnych, bez względu na swoją czystą kartotekę. Tak więc drodzy komentujący przyglądajcie się uważnie swoim znajomym, także tym długoletnim, bo może już od lat nad wami pracują :))) Pod lupę powinni pójść zwłaszcza znajomi, narzeczeni i kochankowie waszych sióstr, matek i koleżanek, bo jak wiadomo agenci CBA upodobali sobie zwłaszcza kobiety.
  • 2012-05-17 19:55 | GS

"Czy naprawdę marzy się Wam świat, w którym każdy będzie traktowany jako potencjalny przestępca. A każdego znanego nam człowieka należy będzie uznać za potencjalnego agenta, który pisze na nas raporty?"

Czy pan przespał ostatnie kilka lat? (Nieoczywista) inwigilacja jest wszędzie od lotnisk, przez Internet po CCTV na każdym rogu. To zwykłe, nieuzasadnione - co najwyżej usprawiedliwione wiszącą groźbą ataku terrorystycznego - szpiegowanie obywateli. Jeżeli chodzi o polityków to jest jasne że mają być uczciwi. Są pracownikami DLA społeczeństwa i za to im się płaci. Chcą więcej mamony? Równie dobrze mogą zmienić branżę a nie brać łapówki czy robić inne przekręty.
  • 2012-05-17 20:08 | Niedopieszczona

Nie mogłam się powstrzymać, aby nie wkleić słów przeboju "Maxi Kaz" Raperów znad Wisły, bo świetnie oddaje całą misternię operacji agenta Tomka.

Choć głośno o mnie w Warszawie
    Pozwólcie że się przedstawię
    Kazik mi na imię dali, w skrócie Kaz
    W Ciechocinku mam mieszkanie
    Tu przyjezdne bawię panie
    Umilając im w stolicy czas

W okolicy z tego słynę
    Że gdy spojrzę na dziewczynę
    Zanim zacznę grać to ona mówi pas
    Może właśnie wiec dlatego
    Wszystkie damy mój kolego
    Już po randce mówią na mnie Maxi Kaz

W sanatorium lub na wczasach
    Raczej łatwo o grubasa
    Łysy, stary, sztuczna szczęka
    szkła jak dwa od piwa denka

Wtedy ja do akcji wkraczam
    Swoim wdziękiem je uraczam
    Zawsze wszystko daje z siebie
    Żeby były w siódmym niebie
    Ale tylko jeden raz
    Taki ze mnie Maxi Kaz

Zimny jak polodowcowy głaz
    W Ciechocinku, tam gdzie dom zdrojowy
    Maxi Kaz rusza na łowy
    Na deptaku czai się na panie
    Każda szansę dziś dostanie
    Taki ze mnie Maxi Kaz

Panny i zamężne damy
    Chciałyby jakiejś odmiany
    Na wywczasach to normalne mówię wam
    A ja tę odmianę daję
    W nocy, kiedy rano wstaję
    Do mojego domu wracam zawsze sam

Jedna zagraniczna wdowa powiedziała
    "Mr Lover, jeśli będziesz moim chłopem
    gniazdko ci wymoszczę złotem"

Ale dla mnie monogamia
    Nudna jest do wyrzygania
    Źródłem prawdziwej podniety
    Coraz nowsze są kobiety
    Ale tylko jeden raz
    Taki ze mnie Maxi Kaz

Zimny jak polodowcowy głaz
    W Ciechocinku...
  • 2012-05-17 21:09 | MMK

"o co ci chodzi?"

Aby trzymać sie faktów, a szczególnie gdy sie kogoś oskarża.

"przerozne zrodla, prawe i lewe, podaja ze Blida (...) przyjmowala (...) lapowki"

Trzeci raz proszę, da rade podać jakie źródła/konkrety ?

• 2012-05-17 21:24 | erbe

W stanach mieszkam pol zycia. Prowokacja policyjna jest tutaj legalna; nie znam wszystkich kruczkow prawnych, i nie wiem w jakich przypadkach jest ona legalna. Do zalezy od sadu.
  • 2012-05-17 22:08 | Jago

"Wiemy, że szukała "dojść" do Helu, jeszcze zanim poznała Tomasza. Nagabywała posłów PO Jarosława Wałęsę i Marka Biernackiego." rzeczywiscie, sumienie krystaliczne. opamietajcie sie sceptycy, sprawa zakonczona nie ma o czym pitolic. sprowadzanie tej sprawy do wylacznie politycznej prowokacji jest chamstwem!
  • 2012-05-17 22:44 | białas

Znam sprawę tylko z medialnych informacji. Poza twierdzeniami sędziego, że nie było uwiedzenia, trudno jest mi się zorientowc w jakim momencie agent rozpoczął swoją "grę" operacyjną. Jeżeli agent był inicjatorem "kręcenia tego interesu" to jest to bardzo nie w porządku. Chyba, że uwzględnia się jedną z teorii, że każdy człowiek z natury rzeczy jest zły, a tylko odpowiednie okoliczności mogą to zło "uwolnic". I właśnie taką sytuację stworzono. Ale to jest już, jeżeli nie podżeganie do przestępstwa to organizowanie przestępstwa. Prawdopodobnie tego początkowego momentu tej gry możemy nie poznac a tylko wierzyc sądowi. Trzeba czekac na finał sprawy. A odnośnie prok. Wyszyńskiego, to nie on to wymyślił. On tylko głośno o tym mówił i prawdopodobnie stosował. I jak obserwuje się sterroryzowany świat to chyba nie tylko ten pan był jedynym. Jest jeszcze jedna formuła/ocena dwodów określająca jako "koronę" dowodów przyznanie się do winy. Tylko jakimi metodami ten dowód uzyska się??? Inaczej mówiąc cel jest wszystkim - środki do celu nieistotne/nieważne???
  • 2012-05-17 23:21 | Jago

http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11738595,Wyrok_w_najglosniejszej_aferze_polityczno_korupcyjnej.html?148534odp=1

*sie nie dodal w poprzednim wpisie
  • 2012-05-17 23:36 | Mamy powody do zadowolenia:

1. Skazano podłą, chciwą i prymitywną babę, która myślała że potrafi Żyda z Ormiaszką ocyganić i że wszystko jej wolno. Niech siedzi nawet 10 lat.
    2. Wyrokiem sądu umocowano prawnie w obecnym reżimie metody z czasów nieboszczki UB, która też działała - wówczas - legalnie i na tej podstawie zapadały legalne i prawomocne wyroki. Gdziekolwiek jesteście, towarzysze ubole, radujcie się, albowiem zaprawdę jest to wasze na śmietniku historii zwycięstwo.
    3. A poza tym uważam, że Kartagina musi zostać zniszczona.
  • 2012-05-17 23:48 | maksymilian

Jeżeli jakiś kraj chce uchodzić za praworządny, to elementarnym wymogiem jest aby organy państwa powołane do stania na straży prawa same tego prawa przestrzegały. To jest wartość w tym przypadku nadrzędna i nie ma znaczenia czy posłanka była mniej lub bardziej łatwym materiałem dla żałosnego "agenta Tomka". W każdym przypadku należy przede wszystkim zważać na hierarchię wartości i wybierać te bardziej nadrzędne i fundamentalne, o czym Jaśnie Oświecony Sąd Rzeczypospolitej zdaje się zapominać. Nie można nazwać praworządnym i w pełni cywilizowanym kraju, w którym skazuje się ludzi na podstawie dowodów zdobytych w sposób ewidentnie nielegalny, bo zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania demokratycznego państwa jest w tym przypadku znacznie większe niż jakaś omamiona posłanka. Wszyscy zachwyceni skazaniem posłanki ani się spostrzegą, jak obudzą się z ręką w nocniku, bo i na nich kiedyś może paść. A z tym Wyszyńskim to nie histeryzujcie ludzie, różne sławne i niesławne "bon moty" wchodzą w obieg kulturowy, choćby wypowiedziane i przez samego Szatana, co nie znaczy że każde porównanie musi być z "piekła rodem".
  • 2012-05-18 00:06 | Jago

Nie, no po prostu nie moge. Czy wam ten prawno-moralny libertynizm przeslonil zdolnosc do asymilacji faktow? Przeciez prasa podaje ze Sawicka zaczela przekret NIM poznala Tomasza, z czego mozna wywnioskowac ze byla na radarach CBA AWB juz wczesniej. Nikt jej do niczego nie zmuszal, ani nie naklanial. Co wy bredzicie?? Poza tym kobita BYLA POSLANKA, a nie zwyklym obywatelem!

"Wszyscy zachwyceni skazaniem posłanki ani się spostrzegą, jak obudzą się z ręką w nocniku, bo i na nich kiedyś może paść."

Nie rozsmieszaj mnnie...
  • 2012-05-18 11:31 | peergynt44

Instytucja precedensu nie jest stosowana w polskim sądownictwie, natomiast nie można nazwać prowokacją policyjną namawiania lub skłaniania do przestępstwa osoby nie podejrzanej o przestępstwo. To, właśnie, jest nielegalne, obrzydliwe moralnie i z lubością oraz zaangażowaniem było stosowane przez funkcjonariuszy IV RP.
  • 2012-05-18 13:11 | czytaj ze zrozumieniem

@per-whatever-44 Masz czarno na bialym ze BS matala na Helu zanim pozanala TK, to po kiego sie zaparzasz? W ogole kim ty jestes, niby probujesz w tonie na dziennikarza, niby jak ktos kto ma do czynienia z prawem profesjonalnie, a laizm az przecieka przez twoje rozdete bzdety. Nie wiesz to sie nie wypowiadaj, nie kazdy kto umie pisac powinien.
  • 2012-05-18 13:43 | maksymilian

Gdyby Pan uważniej przeczytał mój post to pewnie nie było by Panu tak wesoło.
    A swoją drogą wszędzie znajdą się zwolennicy kowbojskiej praworządności, dla których nieważne są metody i procedury prawne, ważne aby koniokrada dopaść i powiesić.
  • 2012-05-18 14:21 | krebs06

Najtrafniej skomentował to Mleczko, rysunek był w Polityce. Grupa agentów schowana za zaułkiem ciągnie na sznurku banknot. Po drugiej stronie muru biegnie za nim podpity przechodzień, agenci śmieją się na myśl o przyszłym sukcesie. Takie metody prowadzą – lub są skutkiem paranoi, prawie każdego da się tak złamać, to kwestia ceny. Ciekaw jestem apelacji, tego typu praktyki mogą być zaskarżane, warto by było zobaczyć jaka byłaby decyzja Strasburga w tej sprawie. CBA od początku było przedsięwzięciem z gruntu politycznym, warto jednak pamiętać, że PO była zwolennikiem tego rozwiązania. Na pewno bardziej efektywna była by CBA zajmująca się analizą korupcji, wszak korupcja powstaje tam gdzie potrzebne jest pozwolenie. Do ścigania normalnej korupcji wystarczyłaby policja.
  • 2012-05-18 15:17 | Dean08

Czytam i własnym oczom nie wierzę - "na każdego może paść"? To może od razu zlikwidujmy prawo karne - na każdego przecież kiedyś może paść, że zadźga sąsiada...
  • 2012-05-18 18:12 | maksymilian

No cóż, człowiek stara się napisać w miarę rzeczowy post, a tu z całej tej dyskusji wynika jeno, że nie na każdego, a każdemu na mózg może paść.
  • 2012-05-18 18:24 | Jago

To moze ja przeliteruje: B-S z-a-c-z-e-l-a- m-a-t-a-c-z-y-c- ZANIM T-K- w-k-r-o-c-z-y-l d-o- a-k-c-j-i- przy czym na tym etapie to juz byla akcja CBA Z bandytyzmem czy korupcja walczy sie niewyszukanymi metodami, czyli dostepnymi metodami sledczymi. Moze w ogole zrezygnujmy z tych instytucji, co? Jak wg ciebie niby ta cala afera miala przebiegac? Jakie procedury byly zlamane? (zaznaczam ze wyrok sadu mowi ze byly zgodne z prawem) To ze sprawe rozdmuchaly media i zrobily na Sawicka nagonke to inna dyskusja. Tak dzisiaj wyglada zycie osob publicznych!

Nie ma to jak twierdzic ze wszyscy dookola sie myla, a ty masz racje.
  • 2012-05-19 10:23 | JeĆw

Uważam, że agent Tomek zrobił dobrze to, co do niego należało. Nie może być przyzwolenia na to, aby posłowie PR służyli tylko za automaty do głosowania wg partyjnie ustawionych kryteriów i do inicjowania przekrętów. Z podobnymi konsekwencjami muszą się liczyć urzędnicy, którym powierzono sprawowanie funkcji państwowych, społecznych lub publicznych.
  • 2012-05-20 22:23 | A mnie przyszło do głowy pytanie:

czy gdyby ktoś pana agenta w trakcie prowokacji nagrał i doniósł na niego organom, że ten składa korupcyjne propozycje (nie widząc o tym, że ma do czynienia z agentem) - to czy pan agent zostałby postawiony w stan oskarżenia, czy też wszystkie zwierzęta są równe za wyjątkiem świń? W "Komorniku" Falka widzieliśmy trochę podobną sytuację.
  • 2012-05-21 09:46 | W tym momencie

to prowokatorem jestes ty. Poczytaj sobie w dyskusji (lub z innych źródeł) o akcji Tomka która była spowodowana juz zaistnialymi podejrzeniami wobec Beaty S. Dodam jeszcze iz to jej słowa i jej zeznania służyły jako zarzuty 'prowokacji politycznej' pod adresem Tomka. Słowo kryminalistyki vs. słowo agenta czyli osoby związanej z prawem? Chyba nie trzeba się kłócić o to kto ma większy autorytet moralny. Poza tym sad uznał ze akcja Tomka nie była przekroczeniem uprawnień.