Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

(17)
Remi Adekoya ma sto procent racji. Polska ma problem ze stadionowym chuligaństwem. Kibole krzyczą i robią rzeczy o wymowie rasistowskiej. To wstyd, że tak się dzieje. A jeszcze większy, że na prawicy przymyka się teraz na to oczy i usiłuje rzecz rozwodnić.
 • 2012-05-23 14:31 | wicur

  pilka polska

  Zrodlem zgnilizny polskiej pilki noznej jest PZPN
 • 2012-05-23 17:00 | Winetu

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Nie ma to jak sie pochwalic znajomoscia angielskiego! haha
 • 2012-05-23 23:00 | leniuch102

  Prawica przymyka na rasizm oczy??? Gdzież to autor wyczytał??

  Gdzie Autor wyczytał to w artykule Adekoy?
  Adekoya z imienia i nazwiska wskazuje polskich rasistów:
  Kubę Wojewódzkiego i Radosława Sikorskiego.
  Pierwszy publicznie obraża Afrykanów, drugi go usprawiedliwia.
  Obaj są ulubieńcami salonów bynajmniej nie prawicowych.
 • 2012-05-24 01:01 | Slawomirski

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Rasizm tak samo jak anysemityzm wystepuje po prawej i lewej stronie spektum politycznych opinii. Szostkiewicz myli sie albo co gorsze robi polityczna propagande.
 • 2012-05-24 08:26 | Hamilton

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  A gdzie w tym artykule Autor twierdzi ze wyczytal to w artykule Adekoy?
  Prosze nie byc takim leniuchem na 102 i przeczytac artykul jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem.

  Objawy przymykania oczu ze strony prawicy na rasizm i wszelakie kryminaalne praktyki w srodowisku kibolskim to odwiedzanie roznych Staruchow w wiezieniu lub przedstawianie kiboli jako zdrowej patriotycznej mlodziezy.

  Co do Wojewodzkiego i Sikorskiego pelna zgoda (do kompletu mozna by jeszcze zacytowac dowcip o przodkach Obamy)
 • 2012-05-24 11:03 | lukald

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  @slawomirski - raczysz żartować, lub celowo porównujesz nieporównywalne.
  Patrząc na skalę zjawiska na prawicy poglądy rasistowskie są dużo bardziej widoczne, i nie jest to nowość, ponieważ w wielu środowiskach rasizm czy antysemityzm są oznaką patriotyzmu.
  Kibole niestety wynoszeni są przez publicystów i polityków prawicowy od jakiegoś czasu na piedestał, tak samo jak środowiska radio maryjne, co niestety tylko potwierdza "ważność" tych grup.
 • 2012-05-24 11:11 | anna***

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Witam, chcialabym aby zwrocono uwage, iz w artykule z Guardiana wystepuje zasadniczy blad - zarzuca sie nam nazywanie osob ,,black'' - czarnych jako obrazliwe uzycie slowa murzyn pochodnego slowa od ,,nigger''. Nic bardziej mylenego i obrazliwego dla nas i naszej tradycji jezykowej. ,,Murzyn'' pochodzi od słowa Maur, które z kolei wywodzi się od łac. Maurus (-a, um), przymiotnik mauri (-orum)
  http://www.urbandictionary.com/define.php?term=Murzyn
  Wiecej o niezrozumialej interpretacji:
  http://gosc.pl/doc/1060138.Slowianin-z-Murzynem-dwa-bratanki
 • 2012-05-24 13:50 | zyta2003

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Jesli czarni chca nazywac sie czarni, lub afro-amerykanie - to nalezy to uszanowac. Nawet jesli mozemy wytoczyc najwspanialsze argumenty jezykowe. Nie kosztuje to wiele, a moze daje jakas satysfakcje tym, ktorych to dotyczy.
  Wiele slow stracilo swoje pierwotne znaczenie, np. ten nigger. Podobnie Polacy pouczaja, ze Obama jest mulatem. W Ameryce nie ma mulatow. Obama uwaza sie za czarnego i w jego ojczyznie ani wrogowie ani zwolennicy nie maja co do tego watpliwosci. Polacy jednak lepiej wiedza.
  Artykul p.Adekoya powinien byc rozpowszechniony wsrod polskich rzadzacych, w tym osobiscie doreczony obytemu na salonach swiatowych Sikorskiemu.
  Red. Ostrowski, tu chodzi o szerszy konekst, a nie o rozgrywki Tuska z Kaczynskim !!!! Moze by tak raz byc tylko obiektywnym dziennikarzem.
 • 2012-05-24 18:17 | Slawomirski

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Pamietam antysemityzm wladzy ludowej oraz jej ubolewanie nad sytuacja czarnych obywateli USA. Lewica wymordowala miliony w imie tworzenia nowego czlowieka. Prawica nie byla tak krwawa. Hitler byl narodowym socjalista. W tej chwili rasizm i antysemityzm na Zachodzie sa moralnym wyborem jednostki. Prosze nie zapominac o rasizmie na Dalekim Wschodzie i antysemityzmie bliskowschodnim. Sikorski jest slusznie krytykowany natomiast o Wojewodzkim szkoda gadac.
 • 2012-05-24 21:40 | leniuch102

  Do Hamiltona.

  Gdybyś, kolego Hamilton, w szampański sposób nabijający się z nicków, co jest domeną - niestety - przygłupów, potrafił czytać po polsku, wyczytałbyś, że autor Szostkiewicz, który podobnie jak ty nie zna angielskiego i podobnie jak ty nie potrafi czytać ze zrozumieniem, powołuje się na artykuł Adekoyi i kończy pochwałą rzetelności tegoż. Adekoya ani razu nie odnosi się w swoim artykule do polskiej czy jakiejkolwiek prawicy a wyłącznie do pieszczochów post-komuno-ubeko-lumpenliberałów, jeśli już jakkolwiek musimy pp. Wojewódzkiego i Sikorskiego klasyfikować.
  Jak dla mnie są to ciecie, w dodatku rasistowskie.
  Co do kolegi Adekoyi... proponowałbym mu rozwinięcie skrzydeł w ojczyźnie czarnoskórego taty, zamiast cenzurowania kraju mamy. Po paru latach w Nigerii zapewne zatęskniłby nawet za Sikorskim z Wojewódzkim. Z drugiej strony, trudno mieć do niego, jako pracownika Agory, pretensje - robi to za co mu płacą, a co z dziennikarstwem nie ma nic wspólnego.
 • 2012-05-24 22:08 | anna***

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Zyto2003 i tak tez sa nazywani - murzyn w prostym tlumaczeniu to czarny (wystarczylo kliknac w zamieszczone linki).
  My mamy swoje tradycje kulturowe i jezykowe, wiec to nalezy rowniez uszanowac, a nie wyciagac pochopne wnioski z daleko idacymi oskarzeniami.
 • 2012-05-25 03:28 | zyta2003

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  I tu jest "hunt gegraben".... Czasami jest tak, ze nie mozna traktowac stron jednakowo. Aby to zrozumiec trzeba nie mieszkac w Polsce, i nie ograniczac sie do swojej waskiej wiedzy. Ta druga strona doznawala cierpien nie tylko w Ameryce, ale doznaje ponizen w Polsce (czyzbys Anno nie przeczytala przytoczonwego artykulu?) Jak mowia psychologowie, socjologowie poczucie ponizenia to jedno z najgorszych ludzkich doswiadczen. Czy zamiast poprawnosci jezykowej i udowadniania, ze lewa rowna sie prawej nie zastosowac uczucia empatii? Nawet za cene sporow jezykowych.!! W tym sporze jezykowym strony nie sa rowne. Jesli jestes Anno specjalistka w tych sprawach, to smutno mi i zle widze szanse dla "innych" w Polsce.
 • 2012-05-25 03:43 | zyta2003

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  A czemu tak sie rozwodze. Na polski zascianek, nawet w wydaniu jezykoznawczym nie ma sposobu. No to tak na chlopski rozum: "Nie lubie jak sie mowi na mnie Jozka, czy moglibyscie na mnie mowic Ziuta?" "O, musimy zasiegnac rady kom itetu jezyka polskiego, czy jak sie on tam zwie."
 • 2012-05-25 18:19 | Jarek

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  @zyta2003 Cóż więc proponujesz? W języku polskim przez długi czas określenie "czarny" miało wydźwięk pejoratywny, a "murzyn" było określeniem neutralnym, a nawet politycznie poprawnym. Amerykanizacja kultury spowodowała, że oczekuje sie od nas, iż skopiujemy przyjęte w Stanach normy. W tej chwili "black" jest tam chyba jeszcze nadal O.K., "negro" i "people of colour" jest passe, "nigger" jest nadal bardzo obraźliwy, zaś "African American" jest politycznie poprawny. Zatem żeby nowe określenie wystarczyło nam na jakis czas powinniśmy zacząć pisać, że pan poseł Godson jest afrykańskim Polakiem, a prezydent Obama afrykańskim Amerykaninem.
 • 2012-05-27 17:54 | borat

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Sikorski to polityk z PiS, a obecnie PO, ale kim jest Wojewódzki? Syn prokuratora ... Olisadebe był z Nigerii i strzelił więcej bramek dla reprezentacji Polski niż jakiś Wojewódzki, a mimo to rzucali na boisko banany. Kibice piłki kopanej to nie fizycy jądrowi - to zazwyczaj lumpy osiedlowe po 8-miu klasach podstawówki :)
 • 2012-05-31 01:00 | KZL12

  W UK napisali o Polsce tak, jak zwykle piszą o UE

  O co cały raban? W Wielkiej Brytanii, ojczyźnie stadionowego chuligaństwa i chuliganów w ogóle, media donoszą, że ponoć w Polsce, na stadionach, jest niekulturalnie. Sam na stadion z dzieckiem bym nie poszedł, chyba, ze graja w coś innego niż piłka nożna. Ani w UK ani w Polsce. Ale ta urażona duma Polaków mnie bawi, gdy słyszę komentarze na temat nierzetelnego, nieuczciwego dziennikarstwa w brytyjskich mediach. W końcu napisali o polskich stadionach tak, jak zwykle mówią o UE (z tą tylko różnicą, że chyba więcej ludzi widziało polskiego kibola niż rzekomy unijny zakaz sprzedaży krzywych ogórków). Ale tu nikomu brak rzetelności - i to nie BBC, ale tabloidów - nie przeszkadza. Najwierutniejsza bzdura, najgłupszy nawet komentarz brytyjskiego brukowca na temat UE zostanie z całą powagą odnotowany przez polskie dzienniki. Poszukujący tematu dziennikarz, im mniej o integracji i o UE wie, tym bardziej puchnie z dumy, że takiego znalazł newsa.
  O rzetelności mediow w UK:
  http://kadmos-europa.blogspot.com/2012/05/rasizm-na-polskich-stadionach-czy.html
 • 2012-06-05 13:11 | murator

  Re:The Guardian o rasizmie stadionowym w Polsce

  Chcę przypomnieć wizytę państwową Prezydenta Niemiec Lübke w Afryce - wyglaszając toast powiedzial on : "Meine Damen und Herren, liebe Neger !"
  Traktujmy zatem takich jak Niemcy traktowali swojego Prezydenta a jak nam "bufetowa" radzi traktować rosyjskich kiboli z czerwonymi szmatami ze sierpem i mlotem z przymrużeniem oka....