Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czipowanie psów – Polska w ogonie Europy

(26)
Samorządy nakładają na obywateli obowiązek czipowania psów. Cała Europa dawno uznała to za logiczne i pożyteczne. Ale polskie sądy – za sprzeczne z konstytucją.
  • 2012-05-24 20:23 | giezeta

A kto mówi o placeniu???

Cytuję, zacytowaną w artykule wypowiedź Pana Wypycha:

" Najbardziej sceptyczny głos w debacie, jaka toczy się w Polsce od lat, należy do Tadeusza Wypycha z Fundacji Argos. – Będzie jak z abonamentem radiowo-telewizyjnym, którego nikt nie płaci. A jedynym wymiernym efektem powszechnego znakowania będą większe przychody producentów mikroczipów i czytników."

A kto mówi w ogóle o płaceniu??? Przecież ani słowa o tym w artykule nie było.

Ustawowo obowiązkowe czipowanie psów to przede wszystkim koniec z porzucaniem psów w polu, w lesie, w innej miejscowości, pod schroniskiem, sprawa łatwego ich odnajdowania gdy się zgubią, ścigania z ustawy o ochronie zwierząt posiadaczy psów za ich zaniedbanie, czy niedopilnowanie.

Wszak gminy mogą prawnie uchwalić obecnie opłatę za psa. TO NIE O TO CHODZI. Większość psów wałęsających się to zwierzęta porzucone, lub wypuszczane na samotne wyprawy przez właścicieli. I tu właśnie może WPŁYNĄĆ kasa do gmin z mandatów za niedopilnowanie psa, czy porzucenie.

Więc argument Pana Wypycha jest nieadekwatny do problemu.
  • 2012-05-31 10:30 | abc

Re:Czipowanie psów – Polska w ogonie Europy

... a potem przyjdzie czas na ludzi...
  • 2012-05-31 13:06 | divak2

@gizeta - no chyba o tym jest artykuł - braku odpowiednich przepisów umożliwiających gromadzenie danych przyporządkowujących psa do właściciela. I o nieskuteczności chipowania zwierząt w takiej sytuacji prawnej. No właśnie tak jak z abonamentem, którego płacenia nie da się wyegzekwować.
  • 2012-05-31 13:09 | camel

Cholera, czipowanie psów jest sprzeczne z konstytucją, zaś indoktrynacja religijna od przedszkola, jednoinstancyjna Komisja Rabunkowa, sprzeczna z prawem ratyfikacja konkordatu - cacy. Czy ktoś wie, kiedy z tego kraju zniknęły rozum z przyzwoitością?
  • 2012-05-31 16:10 | Mikołaj

No tak, tylko czemu nie mówi się o tym, że po takich danych można naruszyć prywatność właściciela? Taka baza danych spokojnie dostarczy informacji ile i jakie zwierzęta ma konkretna osoba. Oczywiście pokazana w artykule część medalu, działająca na korzyść zwierząt, jest słuszna, ale każdy kij ma dwa końce i należy o tym pamiętać.
  • 2012-05-31 16:27 | peergynt44

Zlecić sprawę KK, to będzie załatwiona. KK ustali cenę, której nikt nie śmie zanegować (oczywiście, weterynarzom coś tam kapnie za czipowanie) i będzie mieć kasę, żaden sąd słowa nie piknie o niekonstytucyjności, politycy na wyścigi poprą, wierni z pieśnią na ustach walić będą ze swoimi pupilami do punktów czipujących. Horror!
  • 2012-05-31 23:20 | 444444444444

W krajach "czipujących" jest mniej psów niż w Polsce. Zapewne zwolennikom tego procederu chodzi właśnie o zmniejszenie populacji naszych pupili. Biurokratyczny nadzór "miłośników zwierząt" nad psem to rzeczywiście to czego właściciel potrzebuje.
  • 2012-06-01 10:03 | kaesjot

No i co - zmusić tego, który pozbył się psa by przyjął go z powrotem ?
    Pozbył się, bo go nie chciał ( okazał się np. zbyt uciążliwy, brudził, niszczył itp ) a nie miał sumienia go uśpić więc porzucił, łudząc się, że "na wolności jakoś sam sobie poradzi". Spadek ilości psów w krajach gdzie jest obowiązek ich "czipowania" wynika stąd, że ludzie się ich pozbywają, bo nie chcą mieć z nimi dodatkowych kłopotów.
    A co z podarowaniem lub sprzedażą psa? Też trzeba będzie go wyrejestrować i zarejestrować na nowego właściciela tak jak samochód i "przeczipować" ?
    A komu przypisać aktualnie bezdomne psy - jako "mienie komunalne"?
    Bezdomny pies to dzika zwierzyna, której populację reguluje się przez odstrzał tak jak innych.
    Było dobrze nie trzeba było tego psuć !
    Jak ktoś tak "baaardzo kooocha zwierzątka" to niech się nimi sam osobiście zaopiekuje a nie narzuca innym swoje poglady. Patologii to nie wyeliminuje, psychopatów aniołami nie uczyni a zwykłym ludziom życie utrudni zniechącając ich do trzymania psów. Czy tak dla psów będzie lepiej ?
  • 2012-06-01 11:01 | joanna kopytowska

Wierzymy w czary mary , chipy ,mandaty, kary za porzucanie kiedy u nas nie ma podstawowej kultury w stosunku do zwierząt , od zawsze pomagam bezdomniakom i wiem że znalezienie dobrego domu dla malutkiego niegroźnego psa który nie ucieknie bo nie umie graniczy z cudem / www.psy.warszawa.pl, www.przytulpsa.pl , www.psiazyl.org.pl , fundacje canis, argos , emir , ast / amstaffowate / schroniska milanówek ,paluch ,schronisko w Krakowie ,we Wrocławiu / .Nasze psy powinny być przed wszystkim sterylizowane a hodowle koncesjonowane i kontrolowane , aby dotrzeć do wiejskich burków które nadal cierpią chłód ,głód i poniżenie na krótkim łańcuchu przy rozwalającej się budzie potrzeba nie wiem czego , umiejętności trafienia do serc i ludzkich sumień ,poczucia odpowiedzialności ,kultury ....
  • 2012-06-01 11:07 | zalama

Jak nazywają się psy z czipem?

Czipsy! ;)
  • 2012-06-01 14:57 | divak2

@Mikołaj
    Jak może naruszyć prywatność?
    Ktoś dowie się, że opiekunem Burka o numerze chipa xyz123 jest Zenek Malinowski z Piździuchowa Dolnego, oraz że ten Zenek od dwóch lat ma gdzieś szczepienie na wściekliznę? Skoro właściciele psów zachowują się jak nieodpowiedzialne i tępe bydlęta o IQ=80 (uogólniam boleśnie), to może należy stworzyć i stosować jakiś instrument ich dyscyplinujący?
    No bo jak potraktować idiotów, którzy regularnie wypuszczają psy luzem, pomimo że zawsze prowadzi to jeśli nie do pogryzień, to do awantur z innymi psami, zasrywania chodników, hałasownia i niekontrolowanego rozmnażania, co robić z takimi, co mają głęboko w poważaniu zasady współmieszkania na jednej ulicy? Eksterminować ich? O takich, co zostawiają psy przywiązane w lesie, to nie warto dyskutować, dla nich utworzyłbym listę "osoby nieuprawnione do posiadania psów".
  • 2012-06-01 15:09 | divak2

"No i co - zmusić tego, który pozbył się psa by przyjął go z powrotem?"
    Można mu wystawić rachunek za opiekę nad psem w schronisku do czasu znalezienia nowego właściciela.
    Zresztą zupełnie nie mogę sobie wyobrazić jak by wyglądał odstrzał psów wałęsających się po mieście. Na przykład na mojej ulicy są trzy, które non-stop biegają luzem. Wszystkie mają domy i opiekunów. Rozmowa gówno daje, bo za dwa dni jest to samo.
  • 2012-06-01 16:11 | joanna

Pani Joanno, zmiana mentalności to długi proces. Czipy tego nie zastąpią ale pewną pomocą są. Złu sprzyja anonimowość, czipy ją do pewnego stopnia zmniejszają. Nie tak łatwo wyrzucić psa wiedząc, że kto to zrobił stanie się wiadome. "Co ludzie pomyślą" dla wielu jest bardzo ważne.
    Ponadto podam dwa przykłady poznane zastosowania czipów. 1. Pani zabrała psa w celu porzucenia kilkanaście km od domu bo psuł jej poczucie czystości w domu. Dzieci okłamała, że pies uciekł "popłaczą i zapomną". Pieska ktoś znalazł, zabrał do weterynarza, ten zadzwonił do domu i pies wrócił ku radości dzieciaków. I został, juz kilka lat. Pani jakos pogodziła się z sierścią na dywanie, a i pamiętała rozpacz dzieci.2. Dzieci dożywiały małego pieska błąkającego sie w parku, niestety,jedno z nich dało zgłodniałemu zwierzakowi jedzenie ręką, doszło do skaleczenia. Piesek był spokojny, dał się wziąć na smycz sprowadzonemu dorosłemu, lecznica odczytała czip, sprawdziła szczepienia, dziecko uniknęło zastrzyków bolesnych i mogących stanowić zagrożenia dla zdrowia. (Piesek należał do starszej pani przebywającej w szpitalu, prawdopodobnie uciekł osobie sprawującej opiekę i czekał na swoja panią w miejscu stałych spacerów).
    Moje psy są zaczipowane. Dzięki temu urząd miasta pamięta o podatku, bo ja- wstyd powiedzieć- nie zawsze.Choć powinnam, obowiązek to obowiązek.
    P.S. Zawsze z dużą przyjemnością czytam Pani wpisy. Czy się zgadzam, czy nie, cenię Pani "zwykłą ludzką dobroć" tak niezwykła obecnie, rozsądek i rzeczowość.
    Pozdrawiam.
  • 2012-06-01 19:44 | kaesjot

Była kiedyś ( gdzieniegdzie być może jest nadal ) instytucja rakarza, który łapał dezdomne psy - to w miastach. Poza miastami ( w terenie ) myśliwi mieli prawo odstrzeliwać bezdomne psy. Żeby nie było, że jestem wrogiem psów - mam obecnie dwa ale one mają do dyspozycji spory ogród - wygrodzony. Nie dajmy się zwariować !
  • 2012-06-01 23:15 | juzek

A kto będzie sprzątał psie gówna!!!

W cywilizowanym świecie robią to właściciele, a my się roztkliwiamy na czipowaniem. Paranoja!!!
  • 2012-06-02 07:41 | joanna kopytowska

Pani Joanno
    Dziękuję za dobre słowa. Mi również Pani wpisy tutaj wydają się interesujące i mądre . Wiele jednak osób kryjąc się za anonimowym nickiem wypisuje tu obraźliwe głupoty . Nie warto nawet czytać. Co do chipów to zachipuje psa dobry, odpowiedzialny człowiek który nigdy swojego pupila nie porzuci . Ten który go nie szanuje nie pofatyguje się nawet na szczepienie czy leczenie ciężko chorego psa . Leczę na bieżąco porzucone bezdomniaczki więc wiem że są tragicznie zaniedbane , niedożywione , mają silne urazy psychiczne, są bardzo zarobaczone . Ostatnio postrzelony przez myśliwego porzucony Misio miał raka odbytu . Po operacji odżył i kwitnie .Przepaść cywilizacyjna między nami i Zachodem zaczyna się w niemądrych ,niepoukładanych ,nieodpowiedzialnych i czasem złych głowach i sercach Polaków.
  • 2012-06-02 21:42 | divak2

Generalnie chipowanie psów ma na celu powiązanie psa z właścicielem. Niektóre samorządy być może mają jakieś służby specjalnie do łapania psów, ale nie wydaje się, aby to był powszechny zwyczaj. No i teraz chipowanie pozwala część kosztów takich służb przerzucić na niefrasobliwego właściciela. A właściciele bywają różni. Ci trzej z mojej ulicy to też mają ogródki, ale nie chce im się furtek zamykać. Mój pies nie ma ogródka, ale ma smycz, na której chodzi po ulicy. A napinam się dlatego, że co jakiś czas muszę wyciągać te kundle mojemu psu z pyska, albo omijać ich gówna na podjeździe do garażu.
  • 2012-06-02 22:20 | divak2

Nie ma co biadolić, że nie wszyscy zachipują psa. Jeśli byłby wprowadzony taki obowiązek, to mogłaby i być sankcja za brak chipu. Jeśli większość psów będzie zachipowana, to można mówić o sankcjach za porzucenie psa, za brak szczepienia przeciw wściekliźnie itp. Potrzebne jest tylko działanie w kierunku rozwiązania sprawy. Problem bezdomnych psów został rozwiązany w Rumunii (nie wiem w jaki sposób, Rumuni, których o to pytałem, twierdzili że wyłapywano je i sterylizowano). Ja nie rozumiem czemu tu nie można.
  • 2012-06-04 02:34 | xrs

Ja jestem całkowicie przeciwny czipowaniu zwierząt. Zwolennicy mają wiele argumentów za i nie patrzą na minusy. Tak samo jak zwolennicy państwa policyjnego o totalnym nadzorze nad obywatelem mówią o bezpieczeństwie.
    Arystoteles powiedział kiedyś: „Kto nad wolność przedkłada bezpieczeństwo, ten słusznie jest niewolnikiem.

Dzisiaj normą chcecie ustanowić znakowanie zwierząt jakby były przedmiotami, co samo w sobie jest niemoralne. Mówiąc A wkrótce się powie B i zacznie trąbić o super zaletach czipowania ludzi. Pewnego dnia społeczeństwo samo uzna, że to musi być obowiązek. Taki sam jaki teraz chcecie wprowadzić dla psów.

I to niby jest etyczne ? Lepiej - tylko dla kogo ? Zwierzęta w lasach też będziecie chcieli czipować pewnego dnia ? Może od razu je wysterylizujemy, żeby nie męczyły się w zimie bez dachu nad głową. W efekcie sami też zgotujemy sobie los numerków w trybikach machiny.
  • 2012-06-05 22:55 | Stary Dziennikarz

Ludzie ! O czym wy dyskutujecie! Chipy, to jest temat zastępczy. Jeśli chodzi o traktowanie zwierząt, Polska jest wstydliwym wrzodem na d.... Unii Europejskiej. Kretyńskie prawo, częściowo jeszcze rodem z czasów komuny. Zbydlęcenie urzędników - np. nie kończąca się sprawa oprawcy z Wojtyszek, właściciela pseudo schroniska, gdzie wszyscy wiedzą co się dzieje, oprócz urzędasów gminy i powiatu. Zwyrodnialcy - właściciele, traktujacy zwierzę jak chwilowy przedmiot rozrywki - telewizor albo komórkę. Słynny już przykład młodego Pana Lekarza Medycyny ze Śląska, który szczeniaczka odesłał hodowcy w paczce powodujac jego śmierć w męczarniach. Mój znajomy Angol po przeczytaniu artykułu o tym wydarzeniu w swojej lokalnej prasie zadał mi pytanie, kiedy Polacy wreszcie zejdą z drzew.
    Jak zwykle wszystko zaczyna się i kończy na sądach i prokuraturach. Znikoma szkodliwość czynu. Brak dowodów. Nawał pracy..... Jestem również zdegustowany poziomem obecnego dziennikarstwa. Tematy zastępcze, podczas kiedy prawdziwe życie posówa się walcem parowym przez nasze społeczeństwo.
  • 2012-06-09 16:22 | strixy

Dobre dobre.

Pies brudzi i nieszczy, bo ma głupich właścicieli, którzy nie wychowują szczeniaka myśląc, że pies uczy się sam. I co? Każdego następnego zwierzaka taki właściciel też ma prawo wywalić?

Nie 'nie miał sumienia uśpić' tylko w Polsce usypianie zdrowych zwierząt jest niezgodne z prawem, więc taki idiota zostawi toto w lesie przywiązane do drzewa. Wiesz, jaka to okrutna śmierć? Nie wiesz? To spróbuj nie jeść i nie pić przez tydzień. Założę, się, że popołudnia nie wytrzymasz. Łaskawcy, psia mać.
  • 2012-06-09 16:27 | strixy

Mieszkam w cywilizowanym kraju, mam dwa psy, oba zaczipowane, numer w Europetnecie. Chyba jesteś niedouczony, jeśli myslisz, że każdy tego czipa moze przeczytać. Czytnika nie da się ot tak kupić w internecie. Z resztą, jaka krzywda się stanie jeśli ktoś przeczyta do kogo należy pies? Takie same dane psy mają spisane w adresówkach.
  • 2012-06-09 16:30 | strixy

I to jest prawda.
  • 2012-06-09 16:33 | strixy

Nie gloryfikowałabym Zachodu jeśli chodzi o opiekę nad chorymi psami. Mieszkałam w kilku krajach Europy Zachodniej i nikt ale to nikt nie leczy psa z rakiem odbytu. Usypia się nawet psy z EPI. To jest ogólnie przyjęta praktyka, bo fundacje nie wydają pieniędzy na psy nieadopcyjne.
  • 2012-06-20 09:37 | joanna kopytowska

No to Misiek miał szczęście bo nie tylko został SKUTECZNIE zoperowanyn a raka odbytu i wykastrowany ale odbył kosztowne kontrole pooperacyjne u doktora Galantego ,profesora chirurgii zwierzęcej na SGGW, Pana Jagielskiego onkologa , w Brwinowie wykonano mu kontrolne USG odbytu za co ja osobiście zapłaciłam 120 zł , wcześniej Pani Anna z Arki we Władysławowie zaordynowała mu silna kurację przeciw robakom za 300 zł / inwemwektyna plus 3 razy adwokat / bo wykryto u psa robaki w sercu ,pies jest wykastrowany , zachipowany ,był także prześwietlony na SGGW przy okazji wizyty u doktora Galantego i okazało się że był postrzelony przez myśliwego , czyli może nie mamy się co tak bardzo wstydzić , WSZYSTKO / prawie wszystko bo szczepienie za 65 zl zapłaciłam ja / OPŁACIŁA FUNDACJA PRZYTUL PSA, niestety z adopcją jest krucho, miał ofertę na łańcuch do budy bez podłogi czyli całe błoto miałby na brzuszku , u Pana 100 latka w biednej chałupince do pilnowania w Brwionowie / miałby tam jednak widok z budy na ekrany autostrady A 2 / i u przemiłego Pana który adoptował z Palucha sunie i z ogłoszenia w Gazecie Wyborczej kociaka czarnego bez łapeczki , niestety Paluchowa sunia pogryzła Miska i po 1 dniu walki o podwórko wrócił do mnie na pobyt tymczasowy a ze stresu posiwiała mu mordka, czeka na dom i troskliwych opiekunów 22 729 56 35
  • 2014-05-06 19:59 | Margaret1

to fakt, Polska niestety w tym nie przoduje, tak samo jak w przypadku ubezpieczeń dla psów - w sensie jak mówię komuś, że wykupiłam ubezpieczenie Bezpieczny Pupil - to zaraz jest zdziwienie, że jaka firma to prowadzi. Ubezpieczenie jest w firmie MySafety i tam również wpisałam do bezpłatnej bazy czip mojego psa - bo z tego co wiem to i z tym są problemy.