Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

MSW "prostuje" dokument BBC

(9)
Zabolało? To trzeba walczyć z rasizmem na stadionach. A nie tylko opowiadać, że się walczy. I zamiast tego wysyłać oświadczenie MSW do BBC.
 • 2012-05-29 21:47 | Anna

  Kibole

  Jeden z kiboli powiedział, że oni są tacy jak społeczeństwo. Przyznaje mu rację. Oni tylko maja więcej odwagi głośno wykrzykiwać swoje poglądy. Antysemityzm, rasizm goszczą różnych "towarzystwach" i w różnych grupach wiekowych.
 • 2012-05-30 00:23 | Psiakostka

  Re:MSW

  Pan Szostkiewicz jak zwykle popisal sie elokwencja i znajomoscia jezyka angielskiego (uklony). Dodam jeszcze ze ten mini-dokument jest obiektywny i solidny no bo przeciez zrobiony przez nie byle jaka stacje ktora dla mnie osobiscie jest najwazniejszym zrodlem informacji, zaraz po Biblii i blogu A. Szostkiewicza. A ze Ukraina sie nieco konturem rozlala w Rosje a Austria zostala naszym przygranicznym sasiadem, to chyba jakies nowe zmiany o ktorych narazie tylko wie BBC, bo oni wszystko wiedza jako pierwsi. Suma sumarum podroznicy, brytyjczycy z krwi i kosci czyli naturalnie inteligentni dyplomaci, pokazali prawde ktora jest tylko jedna i ma brzydka twarz.
 • 2012-05-30 00:42 | Grace

  Re:MSW

  W dzisiejszych dziennikach telewizyjnych BBC na tle drastycznych scen reportażu z Polski i Ukrainy podała informację, że MSW Polski i Ukrainy twierdzi, że to, co państwo widzicie w tej chwili na ekranie jest nieprawdą.
  Rzecz nie wymaga komentarza, jak to zwykle w Polsce.
  Dzięki tym sprostowaniom dyskusja w mediach nabrała kolorytu.
 • 2012-05-30 00:54 | Gatsby

  Re:MSW

  Poza tym w ich mniemaniu nadal istnieje taki kraj jak Jugosławia.
  Co nie zmienia faktu, że w komentarzach pod wypowiedzią Campbella na YT jest jeden wielki rasistowski bluzg i groźby karalne w całej rozciągłości potwierdzające jego obawy...
 • 2012-05-30 01:58 | Roland

  Re:MSW

  Panie Redaktorze! I po co to wszystko!!! Jeżeli europejska impreza piłkarska ma nam dostarczać radości, relaksu, wielkich sportowych emocji – to nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi? Politycy już się żrą kogo zaprosić, a komu ręki nie podać. I okazuje się, że ta impreza jest ogromnym zagrożeniem dla organizatorów i kibiców. Że trzeba angażować tysięczne zastępy sił porządkowych. Zdaje się, że nad tym wszystkim ma czuwać samolot szpiegowski awaks i wzmocnione eskadry F16! Ponoć od jakiegoś czasu sztaby służb specjalnych całej Europy węszą, czy aby gdzieś, ktoś w piwnicznej izbie nie buduje jakiegoś koktajlu masowej zagłady. Idą na to miliony euro. I tylko po to, aby zaspokoić prostackie potrzeby kibicowskiej gawiedzi.
  Szczęśliwie nie mam telewizora i to całe piłkarskie „merde” mnie nie dotyczy.
 • 2012-05-30 10:58 | Zamorano

  Re:MSW

  Rafał Stec, Gazeta Wyborcza:
  Dzicz wszędzie. Poza Londynem
  Gdybym chciał nakręcić paszkwil demaskujący rasizm rzekomo wszechogarniający brytyjski futbol, zacząłbym pewnie od Johna Terry'ego. Były kapitan reprezentacji Anglii po występie na Euro 2012 stanie przed sądem, bo jesienią miał zwyzywać od czarnuchów kolegę z boiska.

  Mógłbym też przywołać kazus liverpoolskiego napastnika Luisa Suareza, który wiosną naubliżał innemu ciemnoskóremu graczowi i został zdyskwalifikowany na osiem meczów.

  Mógłbym nagrać rozśpiewanych zwolenników londyńskiego Arsenalu, którzy wysyłają rywali z Tottenhamu do Auschwitz.

  Mógłbym wreszcie poepatować, koniecznie ze złowrogą ścieżką dźwiękową w tle, danymi o kilkudziesięciu aresztowanych od sezonu 2008/09 wyspiarskich fanach, którzy rasistowskimi rykami zapaskudzali mecze ligowe. Znalazłoby się incydentów na cały propagandowy serial.BBC zastosowała taką metodę, ale udaje, że wyprodukowała dokument i nadała go w paśmie informacyjnym. Teza subtelna jak cep: nasze stadiony i ulice kipią od wulgarnej, agresywnej nietolerancji, dlatego na Euro 2012 lepiej nie przyjeżdżać. Wypowiada ją zaproszony przed kamerę piłkarz Sol Campbell. Nigdy w Polsce nie grał, więc formułuje ją, oglądając podsunięte mu obrazki. [Jednak raz grał, 15 lat temu. Mój błąd bezlitośnie wykryty na forum - RS]

  Obrazki są, niestety, prawdziwe. Powinniśmy się wstydzić straszących z trybun i płotów haseł sławiących „White Power” i „White Legion”, transparentów obiecujących „Śmierć garbatym nosom”, obrzydliwego antysemickiego klimatu wokół derbów Łodzi i Krakowa.Zarazem jednak wiemy, że nawet na stadionach tępi antysemici i rasiści stanowią u nas zdecydowaną mniejszość - choć hałaśliwą, której niekiedy większość obawia się przeciwstawić. Reporter BBC zdaje sobie z tego sprawę, bo odwiedził również Polonię Warszawa. Jej izraelski piłkarz Aviram Baruchyan powiedział mu, że nie był obrażany, a były rzecznik klubu Jakub Krupa wspomina w portalu NaTemat.pl, że angielscy goście uczestniczyli w przemarszu kibiców - całkiem pokojowym - i uznali to za „fantastyczne doświadczenie”.Wypowiedzi Baruchyana i Krupy zostały nagrane, ale w ostatecznej wersji filmu zostały pominięte. Nie pasowały do tezy. BBC montowało materiał skrupulatnie, dobierając wyłącznie kadry, na których polskie ulice i stadiony płoną nienawiścią. I wzbraniając się przed zbadaniem, jakie są trendy - czy aby się u nas nie poprawia. Nie zacytowali Brytyjczycy nawet polskiej policji, którą też prosili o informacje. Też nie pasowały do tezy.W „Gazecie” przez lata wściekaliśmy się na znieczulicę - zwłaszcza szefów piłkarskich klubów - przez które kibolstwo zagłusza kibiców, czyli prawdziwych entuzjastów sportu. Piętnowaliśmy rozmaite akty przemocy i nietolerancji, choć często czuliśmy się osamotnieni. Wsparcia nam brakowało, za to z chuliganami solidaryzowali się politycy.

  Materiału BBC bronić jednak nie sposób. Ta telewizja nie po raz pierwszy wątki poboczne wyniosła do rangi wątku głównego. Bliźniaczy materiał przygotowała po przyznaniu nam organizacji mistrzostw, a w 2006 r. z identyczną histerią ostrzegała, że mundial w Niemczech najadą hordy brutalnych polskich jaskiniowców, którzy przyłożą maczugą każdemu, kto będzie się posługiwał innym narzeczem.Rzezi nie było, tak jak podczas Euro nie powinniśmy się spodziewać poważniejszych problemów z przemocą fizyczną i słowną. Międzynarodowe siły policyjne od lat sprawnie współpracują z UEFA, na każdym dużym turnieju w XXI wieku panuje spokój. Owszem, kibolskich zadym w minionym sezonie na naszym kontynencie niebezpiecznie przybyło, również w krajach słynących ze skutecznego cywilizowania trybun (aż się prosi, by socjologowie zbadali, czy i jak to zjawisko można powiązać z rosnącą w siłę skrajną prawicą). Ale futbol klubowy, pełen prymitywnych plemiennych odruchów, ma niewiele wspólnego z futbolem reprezentacyjnym, uwodzącym zazwyczaj patriotyzmem pozytywnym.

  Brytyjskie media lubią postraszyć czytelników, że najbliższą wielką imprezę sportową zorganizują barbarzyńcy. Ostatnio mają powody czynić to z pasją większą niż zwykle, bo cierpią, odkąd rywalizację o mundial w 2018 r. Anglia przegrała w głosowaniu ze wszystkimi konkurentami - Rosją, Belgią i Holandią, Portugalią i Hiszpanią.

  Sugerowanie, że Polska nie zasłużyła na Euro, brzmi jednak o tyle kuriozalnie, że w finale pokonaliśmy Włochy. To tam po meczach giną policjanci i kibice, a ulice stają w ogniu, my na ich tle mamy z przemocą wokółstadionową co najwyżej problemik. Swój dokument horror BBC mogłoby nakręcić w każdym kraju. Jeśli jednak miałby stanowić dowód na niezdolność oskarżanego kraju do przyjęcia piłkarzy, to godny zorganizować mistrzostwa Europy nie jest nikt. Oczywiście poza Anglią.
 • 2012-05-31 10:33 | bolec

  Re:MSW

  BBC zrobiła bardzo dobrą robotę pokazując tą patologię w obu krajach. Ja osobiście czekam na kolejny reportaż pokazujący idiotów na polskich drogach. Powinien on przestrzec zachodnich turystów przed zamiarami poruszania się po tym groteskowym kraju własnymi samochodami. W imię ich własnego bezpieczeństwa!
 • 2012-05-31 13:25 | Pickard

  Re:MSW

  Pan Szostkiewicz i jego WIARA w BBC ;-)
  http://demotywatory.pl/3815594/BBC
  żałość ściska pośladki...
 • 2012-06-01 11:19 | joanna

  a skąd to sie zjawisko "football hooligans" wzięło?

  Nie ma co się oburzać, że ktoś pokazuje problem, który jest.
  Tylko, że dla nieco podstarzałych kibiców "made in England" może to być bardzo zachęcający materiał. Zaproszenie do podróży sentymentalnej do czasów gdy przez kilkanaście lat Anglia nie mogła poradzić sobie z subkulturą kibolską terroryzującą nie tylko stadiony. Wszystko kibolskie jest stamtąd od flag, flar i bębnów skończywszy na ustawkach i morderstwach. I pewnie tak skutecznie nie rozprawiono by się z problemem gdyby nie tych kilkudziesięciu kibiców Juventusu zamordowanych przez kibiców Liverpool na Haysel (Biniek grał w Juve- była transmisja w polskiej TV). Choć i potem podpalanie i masakrowanie policjantów na międzynarodowych imprezach było wyłącznie angielskim dziełem.
  Wyhodowaliście zarazę, synowie Albionu. Nie pamiętacie? "Hooligans" sobie obejrzyjcie.