Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Taka piękna kaplica. Niepoświęcona

(11)
Nad Wisłą, na 444 km rzeki od źródeł licząc, stanęła kaplica tak pięknie skromna, że świat o niej mówi. Niepoświęcona.
  • 2012-06-24 09:50 | mark21

Kler jest taki sam jak wierni

Kler jest najdoskonalszym lustrem, w którym odbija się przeciętna mentalnośc Polaków. Do seminarium rzadko idą chłopcy z rodzin inteligenckich, częściej z ludu.
    Mimo, iż wydawałoby sie, że opozycja inteligencja(panowie)-lud jest już od dawna martwy, to jednak uważąm, że ma dalej zastosowanie. Jesteśmy społeczeństwem opóźnionym w stosunku do normy zachodnioeuropejskiej, z nieprzezwycięzonymi jeszcze elementami kultury chłopsko-pańszczyźnianej i te elementy długotrwałych procesów społecznych też trzeba uwzględniaqć w analizach (a nie tylko banalne: komuniści-demokraci).
    Kościół był i jest najbardziej ludową z wielkich instytucji polskich. Są tego konsekwencje, między innymi w estetyce. Kto za młodu opatrzył się z barokiem kościołów, ten nie zaakceptuje minimalizmu, zbyt wyszukanego i trudnego. Lud musi mieć swoje obrazy z promieniami bijącymi z serca Jezusa, swoje przesłodzone Madonny, swoje obrazy z Papieżem na rykowisku (przebój sklepów z dewocjolonaliami: JPII w lesie z Matką Boską i sarenką).
    Dlatego współczesne pieśni kościelne są tak banalne i miałkie - dico-polo też nie jest wyszukane.
    Jaka rada? Pokochać!
    Nic innego się nie da zrobić.
    Przypomina mi się opowiastka S. Cata-Mackiewicza o kazaniu w kościele katolickim w Petersburgu przed I wojną światową. Ksiadz oświadczył zgromadzonym: "Czemu ja do Was mówię państwo? Przecież tutaj i tak tylko kucharki siedzą!"
    Jak inteligencja chce mądrzejeszego Kościoła, to niech da swoich synów na księży.
  • 2012-06-24 16:00 | ateista

Re:Taka piękna kaplica. Niepoświęcona

Juz naprawde robia sie nudne takie teksty.
  • 2012-06-24 19:43 | Chwit

Prawda. Nie chce się czytać. Jakikolwiek by nie był problem, szanowni autorzy piszą "Marian ma 35 lat i mówi, że nie pije często odkąd padła mu ostatnia krowa. Ludzie mówią, że sam ją w rzece za wsią utopił, bo nie mógł znieść jak ryczała..."
  • 2012-06-25 02:28 | camel

A ja się wzruszyłem. Takie sentymentalne wejrzenie w pustkę prostego umysłu. Aż chce się otworzyć okno. Tamci latają w kosmos, my nadal stawiamy kościółki, bezbronni wobec świata.
  • 2012-06-25 14:59 | hmm

"Marian ma 35 lat i mówi, że nie pije często odkąd padła mu ostatnia krowa. Ludzie mówią, że sam ją w rzece za wsią utopił, bo nie mógł znieść jak ryczała..."

Świetne :D
  • 2012-06-25 16:31 | jer-111

Zawsze mozna uznac, ze to kaplica ktoregos z kosciolow reformowanych... Zareczam, ze nie beda tak uparci, zbiurkoratyzowani i pazerni jak panowie z kosciola rzymsko-katolickiego!
  • 2012-06-25 18:04 | psiakpolak

pomysł wydaje się znajomy(no kto wie?);) niezbyt więc oryginalna architektonicznie ta kapliczka
  • 2012-06-25 19:22 | gosc

Mam podobne odczucia.
  • 2012-06-26 06:47 | kamil

Coraz bardziej jestem przekonany o naszym polaków złym guście (w większości). Prostota, skromność, spokój są nam obce. Prawie najważniejsze są przepych, wybujałe ambicje, próżność. Nie chce mi się pisać o proboszczu który miałby podjeżdżać do takiej kaplicy swoją ogromną limuzyną (większą niż ta kaplica:),
    obwieszony złotem i jedwabiem rzeczywiście poczułby się wyśmiany.
    Pozdrawiam
  • 2012-06-26 13:41 | MartinBaruch

100 % trafna analiza .
  • 2012-06-28 04:56 | ts

Piękno jest względne czyli co się komu podoba. U mnie na wsi tak wygląda większość strychów ,tylko sprzęty inne. Minimalizm ,prostota to czasem synonim biedy.