Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Eska Rock i obrażanie Ukraińców

(21)
Dr Michał Bilewicz polemizuje z prof. Janem Hartmanem.
 • 2012-06-25 18:54 | slav

  Doskonała riposta

  Dziękuję za ten cenny głos w dyskusji i gratuluję tonu wypowiedzi. Sposób w jaki Pan się wypowiedział można, może niezbyt zgrabnie, ale celnie nazwać "miażdżenie poziomem". I to w każdym zdaniu.

  Moje uszanowanie.
 • 2012-06-25 20:48 | Siegmund

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Dziękuję. Miejmy nadzieję że panowie Hartman, WF i inni ten artykuł przeczytają i chociaż przez chwilę jego treść przemyślą.
 • 2012-06-26 18:02 | agata

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Celnie i z klasą. Dziękuję i mam nadzieję, że da wielu obrońcom "wolności słowa" do myślenia.
 • 2012-06-26 18:20 | kasaki

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Dziękuję, dziękuję, dziękuję! Przyznam, że czekałam na komentarz właśnie dra Bilewicza.
 • 2012-06-26 18:32 | jbuczny

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Dzięki serdeczne za ten artykuł. Link do niego próbowałem zamieścić w dyskusji na blogu prof. Hartmana, ale niestety dyskusje są blokowane. Ciekawe dlaczego? Przecież to blog liberalny...
 • 2012-06-26 18:42 | zza kałuży

  Wołanie na puszczy

  Wystarczy poczytać blog Hartmana. To, że ten człowiek ma tytuł profesora potwierdza tylko negatywne stereotypy na temat całkowitego upadku edukacji w Polsce. Tragiczny brak podstawowej kindersztuby (wina braku wychowania w domu), wzmocniony patologicznym dążeniem do konfrontacji, dzikiego ataku, czerpanie radości z prowokowania obelżywym językiem plus przyzwolenie określonego, na szczęście łatwego do zdefiniowania środowiska wyprodukowała taką toksyczną mieszankę. Każda minuta więcej spędzona na dyskutowaniu z tym osobnikiem tylko przyspiesza konieczność odwiedzenia łazienki.
 • 2012-06-26 18:43 | Jerzy

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Brawo, brawo, brawo! Nic dodać, nic ująć. Ale niestety ludzie pokroju tych dwóch typków są niereformowalni, i tak pewnie myślą, że to oni mają rację, a reszta nie chwyta ich dowcipu.
 • 2012-06-26 20:38 | aplegat

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Trafny tekst i ciekawe odniesienia do badań.
 • 2012-06-26 22:58 | Geoffrey

  "performance" też rani,

  ...i kształtuje wzorce zachowania. Ten głos w dyskusji całkowicie obala linię obrony, że to nie było "na serio".
  Dziękuję za wnikliwą analizę sytuacji Ukrainek pracujących w Polsce. To one są tu najbardziej poszkodowane.
 • 2012-06-26 23:33 | Lukasz

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Pieknie i kulturalnie napisane - BARDZO DZIĘKUJĘ za ten tekst.
 • 2012-06-27 06:39 | dorothy

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Dziękuję:) Mam wrażenie, że wszyscy bronią W i F. Ciekawe, czy żartowaliby tak gdyby jakąś kobietę z ich otoczenia spotkał gwałt...
 • 2012-06-27 20:27 | bpSmith

  Magiczne kule wiecznie żywe.

  "W latach dwudziestych XX wieku z połączenia freudyzmu i behawioryzmu powstała dość uproszczona teoria propagandy. Zakładała ona, że bodźce medialne działają jak „magiczne kule", które przeszywają ludzkie umysły i natychmiast tworzą w nich związki skojarzeniowe między silnymi emocjami a konkretnymi pojęciami.(…) Teoria magicznej kuli opierała się na założeniu, którego behawiorystom nigdy nie udało się udowodnić w należyty sposób: za pomocą bodźców zewnętrznych, jak te przekazywane przez media, można uwarunkować zachowanie jednostki w dowolny sposób, założony przez głównego propagandystę. Ludzi traktowano jako niezdolnych do świadomego przeciwstawienia się manipulacji." ( Baran, Davis "Teoria komunikowania masowego")
  Przykład Rwandy podany w tym kontekście i w taki sposób, prowokuje mnie by zapytać: Czy naprawdę wszyscy jesteśmy debilami, panie Doktorze?
  Wracając do, podpartego pańskim tytułem naukowym "unaukowiania" propagandy, które to "Dzieje się to często poza świadomością odbiorców". Warto wspomnieć, że Albert Bandura po przeprowadzeniu swoich eksperymentów napisał: "Społeczna teoria poznawcza wyjaśnia funkcjonowanie psychospołeczne za pomocą triady wzajemnych relacji przyczynowych. W modelu opartym na wzajemnym warunkowaniu zachowanie, czynniki poznawcze, biologiczne i inne osobiste oraz zdarzenia w środowisku funkcjonują jako czynniki determinujące, oddziałujące na siebie w sposób dwukierunkowy." Co w języku każdego debila znaczy tyle, że na nasze zachowanie, oprócz mediów oddziałują dodatkowo inne, specyficzne dla każdego z nas czynniki osobiste i Bandura nie był w stanie określić, które mają wpływ decydujący.
 • 2012-06-28 16:11 | hannapi

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Społeczeństwo w swej masie przejawia niestety objawy debilizmu, którego rechot słyszalny jest po tego typu "dowcipnych" wypowiedziach. Namysł moralny i zdolność do świadomego przeciwstawienia się manipulacji nie jest niestety powszechny [podobnie jak dobry smak, o czym świadczy popularność rozrywki masowej, która nazywana jest kulturą przez jakieś niezrozumiałe ekstrapolowanie].
  Wspominana audycja radiowa była zaś przede wszystkim odwoływaniem się do tępych i bezrefleksyjnie przyjmowanych stereotypów oraz zawsze dla gawiedzi interesujących obszarów poniżej pępka, co dało w efekcie pogardliwą, uwłaczającą godności ludzkiej i obraźliwą mieszaninę, która doprawdy ma niewiele wspólnego z licentia poetica, na którą się tak ochoczo jej "twórcy-artyści" powołują. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to niech sobie podstawi w miejsce Ukrainek Polki, a w ostateczności [jeśli nie hołduje plemiennej wspólnocie narodowej] własne matki, siostry, żony czy córki.
  I jeszcze jedno pytanie - w imię czego należy bronić tych ksenofobicznych wypowiedzi - czyżby dlatego, że ich autorami są osoby uznawane przez salon za piewców liberalnej wolności i szacunku dla wszystkich?
 • 2012-06-28 20:47 | bpSmith

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  @"Jeśli ktoś tego nie rozumie, to niech sobie podstawi w miejsce Ukrainek Polki, a w ostateczności [jeśli nie hołduje plemiennej wspólnocie narodowej] własne matki, siostry, żony czy córki. "
  A może wystarczy przypomnieć: Jedź na wczasy do Polski. Twój samochód już tam jest.

  Społeczeństwa w swej masie, zawsze przedstawiały, przedstawiają i najprawdopodobniej przedstawiać będą objawy debilizmu. Niestety tylko debil potrafi oczekiwać kawałka AC/DC w radiu z muzyką klasyczną, albo wywiadu z Urbanem i Palikotem w Radiu Maryja. Wspomniana audycja, była emitowana przez stację komercyjną pozującą na styl "sex, drugs i rock&roll" i nie ma nic wspólnego z domowym przedszkolem ani z porankiem symfonicznym a tym bardziej z debatą publicystyczną. Natomiast wyprane z kontekstu wypowiedzi doprowadziły do katastrofy dyplomatycznej. Przypomina mi to umorzoną sprawę Huberta H. vs znieważenie św.p. prezydenta. Hubert H. przeprosił ale art.125 KK nie pozwala na inną karę niż więzienie, więc sąd musiał sprawę umorzyć bo oskarżony będąc pod wpływem alkoholu nie mógł przecież świadomie znieważyć prezydenta i uznał, że to debilni dziennikarze nagłaśniając nieistotne zajście bardziej przyczynili się do znieważenia prezydenta niż Hubert H.
 • 2012-06-30 17:58 | hannapi

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Rozumiem zatem, iż ten [oraz podobne] opowiastki są próbką dowcipu niemieckiego najwyższych lotów i zamiast czuć się mniej lub więcej urażeni, powinniśmy po prostu boki zrywać...
  Najpierw w polemice, z bardzo dobrym moim zdaniem artykułem, pojawia się stwierdzenie, że nie należy posądzać ludzi o bycie bezmyślną masą i wyzywać ich od debili.
  Teraz dowiaduję się, że debilem jest ten, kto domaga się by przedmiotem satyry i kpiny nigdy i w żadnej sytuacji nie było to, kto jakiej jest narodowości lub jaka jest pozycja społeczna danej grupy ludności.
  Jeśli okoliczność bycia stacją i celebrytą o określonym profilu ma być tu przyczynkiem do bagatelizowania problemu, to proszę wybaczyć, ale trzeba być właśnie na niezłym "haju", by coś takiego głosić. Trudno, pozostanę debilem, który oczekuje od wszystkich odrobiny poszanowania dla innych...
  Sprawa Huberta H. jest tu zupełnie nie a propos, gdyż Prezydent Lech Kaczyński wcale nie chciał ukarania pijanego jegomościa, gdyż nie czuł się jego wywodami obrażony - zupełnie inna zaś jest postawa przedstawicieli władz Ukrainy.
 • 2012-07-03 12:39 | strammer

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  mozna jak ja zrobic po prostu.nigdy juz nie wyslucham zadnej z audycji "panow" wojewodzkiego i figurskiego ze o ogladaniu wyzej wymienionych w TV nie wspomne... przestane takze kupowac gazety w ktorych ukazuja sie felietony czy tez cokolwiek innego autorstwa tych... ...dwoch.takze z wielkim bolem z kupowania polityki jesli bedzie wciaz wojewodzkiego drukowac.BASTA!
 • 2012-07-17 09:32 | Kalina16

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Tekst Autora zostal skierowany w pierwszej kolejnosci do prof. Hartmana jako kolegi-naukowca. Tekst bardzo interesujacy, zwłaszcza dla laikow takich jak ja, którzy maja slabe pojecie o mechanizmach psycho-socjologicznych powodujacych okreslone reakcje spoleczne. Podejrzewam jednak, ze prof. Hartman bardzo dobrze te sprawy zna, a mimo to wziął w obronę dwoch satyrykow, ktorych nieudany dowcip spowodował burze o zasiegu miedzynarodowym. Dlaczego? Poniewaz w gruncie rzeczy nic go nie obchodza ani W&F, ani obrazone Ukrainki, ani zniesmaczeni radiosłuchacze. W jego feletonie nazywającym owych zniesmaczonych debilami o wiele wazniejsza byla sprawa Dody Rabczewskiej skazanej za "obraze uczuc religijnych". To ten paragraf prawny jest głównym celem wystapień pana profesora, jako ze go ogranicza w jego propagandowej publicystyce. A publicystyka ta jest skierowana przeciwko Kosciolowi Katolickiemu w Polsce i przeciwko religijnym Polakom glosującym tak a nie inaczej w wyborach. I o to chodzi, i to bylo do udowodnienia...
 • 2012-07-18 05:53 | camel

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Kalino, przepis o "obrazie uczuć katolickich" sam w sobie jest obrazą naszego narodu i państwa. Jest smazą na honorze każdego uczciwego Polaka. Jest potwarzą dla prawa i policzkiem dla rozumu. Dokładnie tak, jak i sam kościół katolicki, który pasożytując na osobach pozbawionych rozumu, dokonuje powolnego zniszczenia naszego narodu. Wiem, że nic z tego nie zrozumiesz, w końcu nie bez powodu jesteś osobą "wierzącą". Piszę to do innych.
 • 2012-07-18 06:00 | camel

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Nie rozumiem poparcia dla wypowiedzi dra Bilewicza. Bawi się w jakieś niespójne paralele. Przywołuje przykłady trwającej rok kampanii nienawiści wobec Tutsi i porównuje z jedną wypowiedzią WiF. Jak dalece można naciągać rzeczywistość, aby udowodnić swoje racje? Pan Bilewicz pokazał, że polska rzeczywistość jest rozciągliwa do niemożliwości. Przypominam panu doktorowi, że wyniki badań wskazujących na wpyw agresji z ekranu na rzeczywistość zostały obśmiane w świecie naukowym już sporo czasu temu. Posługiwanie się przedpotopową wiedzą i przywoływanie jej dla zilustrowania karkołomnej tezy o wielkiej szkodliwości niesmacznego żartu, jest conajmniej nieetyczne.

  A to, że czytelnicy niczego nie zauważyli a wręcz rozpływają się w pochwałach? Cóż. Wystarczy poczytać komentarze. Praktycznie nikt nie zrozumiał żartu. To smutne.
 • 2012-07-18 09:57 | Kalina16

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Alez pisz, Camelu, nadal. Krag potencjalnych odbiorców twoich postow jest, niestety, dość szeroki. Durniow w naszym pieknym kraju dostatek. W przeciwnym razie prof. Hartman nie moglby liczyc na powierzenie mu rubryki w pismie przeznaczonym teoretycznie dla inteligencji:)))
 • 2012-08-01 17:37 | magier

  Re:Eska Rock i obrażanie Ukraińców

  Kiepski artykul.
  Dowcip WiF niesmaczny, ale nic poza tym. Moje odczucia do Ukrainy/Ukraincow/Ukrainek sie nie zmienily - i nie zamierzam z nich zartowac, ani ich ponizac (nasladujac WiF). A dowcip zwraca uwage na Polaków, ktorzy zatrudniaja Ukraincow i o ewentualnym sposobie ich traktowania. Tresc dowcipu raczej budzi wspolczucie dla osob, ktore sa w taki sposob traktowane a nie agresje czy pogarde. Zmusza do refleksji i wyobrazeniu sobie losow osob z biedniejszych krajow/w ciezszej sytuacji, ktorzy zyja w Polsce.
  Nie bylem fanem W-F, ale jestem kategorycznie przeciw nagonce na nich i ich krzyzowaniu.
  Jednostki w sposob matematyczny probuja analizowac humor/zart (smaczny czy nie) co rodzi absurd, bo WiF wg tej analizy sa chamami i prostakami, ale czy myslimy, ze sa tymi osobami z dowcipu ponizajacymi Ukrainki? Ja mysle, ze nie. Ja z dowcipu rozumiem: nie czyn drugiemu co tobie nie mile; sa ludzie (w Polsce tez?), ktorzy moge tak traktowac drugiego czlowieka (jak zartowano w radio) i to jest przykre i jestem temu przeciwny - zajmuje stanowisko przeciwko gwalceniu i wykorzystywaniu 'taniej sily roboczej'
  Konczac, takie dowcipy sa najprawdopodobniej manifestacja postrzegania pewnych symboli/narodowosci/ras (itd.) przez spoleczenstwo. Likwidujac program knebluje sie sygnaly, ktore do nas docieraja, ale problem jest zrodlo nienawisci/uprzedzen/fobii w ludziach nie jest zakwestionowane.
  Pozdrawiam i zachecam do wspierania osrodkow, ktore pomagaja imigrantom oraz zbalansowania krucjaty przeciwko WiF