Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jedna piąta oblała maturę

(13)
20 proc. tegorocznych maturzystów nie zdało. Zaskoczenie? A może - po prostu - w sam raz.
  • 2012-06-28 18:42 | toefl

Nie zdali

nieuki . Autorka niech nie wciska kitu .
    Sprawdzałem prace z angielskiego i widziałem te " prace "
    Ręce opadają . Po tylu latach nauki nie napisać tego co może normalnie uczący się uczeń z 6 klasy !!
    Bo taki to poziom - krótkiego tekstu .
  • 2012-06-28 22:49 | smoku

Re:Jedna piąta oblała maturę

Nie wszyscy muszą mieć maturę. Maturę do zdania dla 99,99% można zrobić tylko jakby wróciły egzaminy na studia. Pamiętam jak 10 lat temu więcej uczyłem się na egzamin wstępny niż do matury, a dzisiejsza matura chyba nie jest trudniejsza.
  • 2012-06-28 23:08 | Egzaminator j. angielskiego

Nic dodać, nic ująć..
  • 2012-06-29 02:37 | banterer

Już w tej chwili z perspektywy obleganych kierunków matura nie wystarcza tak naprawdę do określenia predyspozycji studenta. W momencie gdy progi punktowe skaczą do ponad 90 punktów na 100 (vide: sinologia na UW) pojawiają się sytuacje, gdzie na takie kierunki jak języki orientalne dostają się czasem ludzie z przypadku, którym się poszczęściło na maturze, a zapaleńcy, którym zabrakło jednego punktu - nie. A wystarczyłoby na takich kierunkach przywrócić rozmowę kwalifikacyjną lub np. wprowadzić listy motywacyjne wzorem angielskim.
  • 2012-06-29 06:42 | joanna

@smoku,
    Gdyby obecni abiturienci mieli zdać "stara maturę" to proporcje były odwrotne. Do tamtej trzeba było mieć jakąś wiedzę, podobnie egzaminów na studia, tę trzeba "umieć zdawać". A i to przerasta spora część młodzieży- mniej więcej taką jaka kiedyś wybierała zasadnicze szkoły zawodowe- zgodnie ze swoimi możliwościami intelektualnymi i zapałem do nauki.
    nowa matura stworzyła spiralę nieuctwa- poprzeczka jest nisko to się nie przykładamy (dot. i uczniów i nauczycieli), pozwalając umysłom gnuśnieć. A dla tak rozleniwionego mózgu to w pewnym momencie każda poprzeczka ponad 'audio-tele" jest zbyt wysoka.
  • 2012-06-29 14:26 | asasin

bardzo dobrze,nie wszyscy musza mieć wyższe wykształcenie,matura jest dla najzdolniejszych,ci mniej zdolni pójdą do szkół policealnych i tez cos w zyciu osiągna, nie każdy musi miec studia żeby byc szczęśliwym
  • 2012-06-29 15:31 | checollada

Przez całe trzy lata liceum się obijałam, często wagarowałam i nie nadrabiałam zaległości w domu. Dzisiaj odebrałam świadectwo maturalne, ani jeden wynik nie był niższy niż 70%, a trafiło się 98% i 97%. Jak można tego nie zdać? Choć co do części o maturze ustnej z polskiego - tak, można nie zaliczyć, ale głównie w przypadku, kiedy wybierze się temat z języka, a nie z literatury. W szkole zajmowaliśmy się głównie lekturami, przez całe trzy lata lekcji z języka mieliśmy ze 4, a komisja potrafi być wredna.
  • 2012-06-30 00:05 | Paunitka

Czyli aż 4/5 zdało - to chyba bardzo dużo?
  • 2012-06-30 08:53 | Druid

Zbyt dużo. A co do checollady - masz rację. Większość obserwowanych przeze mnie "yntelygentuff" zdających egzamin dojrzałości napina się tuż przed egzaminami. Ich poziom wiedzy jest przerażająco niski, o poziomie moralnym i kompetencjach nie wspomniawszy. To te osoby "idą na studia", jakoś je kończą, czasami kilka fakultetów. To te osoby spotykamy w urzędach, w postępowaniach o pozwolenia na budowy, piszące artykuły i gadajace z pudełka. I te osoby poruszają się po drogach publicznych. "Asertywni - kreatywni", wow, i yes-yes. I dlatego właśnie przedwojenny mistrz w zawodzie miał uprawnienia równe obecnemu inżynierowi, bo tyle samo umieli? nieeee mostrz więcej potrafił, ale nie było internetu.
  • 2012-06-30 12:06 | loc

Otóż to. Poziom matury był taki, że wszyscy (sic!), którzy mieli poniżej 75% punktów powinni się o siebie martwić!
  • 2012-07-01 03:04 | Paunitka

"Zbyt dużo." - pełna zgoda, tylko że z przekazu medialnego można wywnioskować, że zdać powinno jeszcze więcej. Żeby daleko nie szukać, sonda Polityki zdaje się sugerować, że to bardzo zły wynik. Tymczasem matura powinna być osiągnięciem, z którego można być dumnym. Jak można być dumnym z czegoś, co jest dostępne dla tak zdecydowanej większości zdających?
  • 2012-07-01 06:25 | dziw

I to mimo sukcesu juro2012! Dziwne!
  • 2012-07-01 08:39 | ja

?

ROMANTYCZNY ideał? Ale w jakim sensie? Bo chyba nie historyczno-literackim...