Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Przyszłość ogródków działkowych

(31)
Na razie nie ma w Polsce lepszego sposobu aktywizacji osób starszych niż wspólne z innymi spędzanie czasu na działce.
  • 2012-06-29 12:21 | Kakaz

Co w miejsce ogródków?

Kiedy już zgodnie z panującymi zasadami zlikwidujemy nieuzasadnione przywileje osób starszych w postaci ogródków działkowych - co powstanie w ich miejsce? Pisze Pan że jako młody człowiek chciałby w ich miejscu widzieć publiczny park. Tu następuje pytanie - ile publicznych parków powstało w 3 RP od 1989 roku?
    Jest całkowicie oczywiste że jeśli ktoś chce zlikwidować ogródki działkowe robi to bo ma w tym interes. Oczywiście chodzi o zagrabienie skądinąd do pewnego stopnia uspołecznionego mienia - by ciągnąć z niego zyski - postawić wyszynk, zbudować bankowy wieżowiec. Nic dla ludzi.
  • 2012-06-29 12:33 | Jacek

Działkom - tak!!!

Urodziłem się w domu z dużym sadem i tam spędziłem dzieciństwo.
    We wczesnej dorosłości nieco śmieszyły mnie wielkomiejskie ogródki działkowe z tą ich całą społecznością. Teraz, mieszkając od wielu w dużym mieście, wcale mnie te ogródki nie śmieszą, a wręcz przeciwnie, uważam, że jest to genialna forma nawiązywania i utrzymywania więzi międzyludzkich i międzypokoleniowych.
    A sceptykom życzę choćby tylko raz uczestniczyć w takiej działkowej, wieczorno-letniej imprezce zorganizowanej ad hoc przez seniorów działkowych.
    Wspomnienia, serdeczności, miła atmosfera, pyszne jedzonko (dary działki).
    Pozdrawiam autora felietonu zgadzając się z nim w pełni.
  • 2012-06-29 13:57 | Psiakostka

Re:Przyszłość ogródków działkowych

Lapy precz! Pamietam jeszcze jak jezdzilo sie na maliny do sasiada ktory mial ogrodek dzialkowy. Ogrodki to 'spoldzielnie' swiatopogladowe, to takie outdoorowe 'swietlice', to podmiejskie zielone pluca, to wspaniale zajecie na sloneczny dzien. Trzeba uprawiac swoj ogrodek, jak zauwaza Wolter, nie tylko z potrzeby ducha ale i ciala.
  • 2012-06-29 15:32 | zgryźliwy

a po co przedłużać staruchom życie?

"Przedłużymy im życie i podniesiemy jego jakość", proponuje autor. A po co??? Im dłużej staruchy żyją, tym większa dziura w budżecie, tym mniej mieszkań na wtórnym rynku, tym mniej gruntów dla deweloperów (działki!), że o pladze moherów z grzeczności nie wspomnę.
  • 2012-06-29 16:36 | etc74

Przyszłość ogródków działkowych - a jak to jest na świecie

Podróżując po świecie napotkałam ogrody działkowe m.in. w Szwecji (czy nie tam je wymyślono?), Szwajcarii, oraz niedawno w Nowym Jorku. Te ostatnie, zlokalizowane w ok. 40 miejscach,głównie na Manhattanie, urzekają pięknem i są niesłychanie ważnymi oazami odpoczynku i, co nie mniej ważne, ośrodkami społecznego życia, integrowania mieszkańców. Można było je oglądać w znakomitym cyklu filmów o Nowym Jorku nadawanym niedawno w Planete +. Tam też nie obeszło się bez walki, ale mieszkańcy zwyciężyli. A przecież w Paryżu na wzgórzu Montmartre też są prywatne ogrody i nawet winnica, a obok zabudowa.Czyżby w Nowym Jorku, pod Zurychem, albo w Sztokholmie lub Paryżu ceny ziemi były niższe? Czy deweloperzy mają mniejszą siłę przebicia? Czy może (ale w to nie mogę uwierzyć) władze tych krajów mają więcej oleju w głowie i coś więcej niż pogoń za pieniędzmi kosztem "poddanych" na uwadze?
  • 2012-06-29 20:29 | toefl

Rece precz od ogródków działkowych

bo utniemy
  • 2012-06-30 08:45 | George

@zgryźliwy, będzie moment, kiedy i Ty będziesz "staruchem". Ale nie martw się - prawo będzie już na tyle zmienione i dopasowane do "nowoczesnych standardów", że w dniu zakończenia pracy dostaniesz strzał w potylicę a ciało Twoje będzie spulweryzowane z przeznaczeniem na karmę dla świń.
  • 2012-06-30 09:03 | bung

Niestety nie jet to ostatni łup. Pamietaj o spoldzielniach mieszkaniowych i o resztkach infrastruktury medycznej.
  • 2012-06-30 11:20 | Maria

Ogrodek dzialkowy jest w mojej rodzinie od pokolen, dziadkowie dostali ten kawalek ziemi we wczesnych latach 60tych. Te ogrodki dzialkowe byly dla calej rodziny wychowanej w blokach odskocznia od rozprazonego betonu przez ostatnie 50 lat i daly mojej mamie drugie zycie po dwuletniej ciezkiej depresji. Nie mieszkam w Polsce, mam juz swoj dom z ogodem (kwiatki i trawniki) ale w centrum ogrodniczym wdycham zapach roslin z dzialki sprzed 20 lat, wacham liscie pomidorow, selerow, sadzonki ogorkow i krzaczki porzeczek i bardziej mnie to wzrusza i cieszy na swojszczyznie-obczyznie niz jakakolwiek inna pamiatka z Polski, taki kawalek "domu", znak ze tu tez mozna zyc. Nie zabierajcie ogrodkow dzialkowych dzialkowiczom i mnie wspomnien.
  • 2012-06-30 11:46 | Bejotka

Co by tu jeszcze ukraść, panowie? Co by tu jeszcze?..
  • 2012-06-30 19:04 | makjuz

Brawo Panie doktorze! Najfatalniejsze jest to, że my, ludzie w wieku cokolwiek przechodzonym, nie mamy szans w tym świecie, w tej porąbanej -niestety - Polsce, na normalność. Zawsze znajdzie się jakiś "kaczyński", zawsze gdzieś, skądś wylezie jakaś "kempa",zewsząd wyłażą orły , sokoły polskie jak ten "hoffman" i udowodnią, że biednym ludziom nie ma miejsca na tym, w tej porąbanej ojczyźnie ludzi wolnych. No powiedzxmy: częściowo wolnych .
  • 2012-06-30 21:20 | Anna

Właśnie wróciłam ze swojej działeczki. Nabyłam ja pięc lat temu, będąc juz na emeryturze. I świata za nią nie widzę. To najlepsza rehabilitacja dla starszych ludzi. To ruch połączony z przyjemnością pielęgnowania roślin. Do żadnej innej gimnastyki bym się nie zmusiła.
    Jednak istnienie ogródków działkowych w obecnej formie mnie uwiera. Te Zarządy, ich uprawnienia, a właściwie ich nadużywanie psuje komfort wypoczynku.
  • 2012-07-01 06:53 | joanna

Dzięki działkom oszczędzamy ogromne pieniądze, które musiałyby zostać wydane na leczenie, rehabilitację ludzi starszych. Właśnie z tego powodu angielskie, niemieckie czy szwajcarskie ogródki nie stoją przed widmem likwidacji- czysty rachunek ekonomiczny, żaden sentyment. Podobnie USA rozwija akcję tworzenia ogródków dla mieszkańców śródmieść. U nas ciągle brak tego bardziej ogólnego rachunku zysków i start, zamiast tego dość prymitywna fascynacja symbolami nowoczesności. Tak jakby miarą cywilizacji był ilość stali i betonu a nie jakość życia ludzi.
  • 2012-07-01 13:14 | Kakaz

O tu akurat Pani się myli - Polska jest rozliczana z wysokości PKB, a to jak wiadomo rośnie od obrotu. Tak więc im więcej będzie obrotu - na przykład pieniędzy które muszą być wydane by ktoś zanim umrze solidnie się napłącił za "leczenie' - tym wyższe PKB. Podobnie - ludzie którzy hodują własną pietruszkę - uszczuplają dochody Państwa z tytułu podatku VAT. A jak wiadomo podatek VAT jest jedynym wyznacznikiem istnienia państwa w tym kraju. Oczywiście kraje jak UK czy Niemcy obowiązują inne standardy - no ale to było tak od zawsze prawda?
  • 2012-07-01 16:39 | Mewa

Dogorywa teoria rozsądnego i kalkulujacego 'homo economics' a dobrobytu ludzi nie liczy sie wg. wysokosci PKB! W takim razie Pani racje ma w tym, ze ludziom starszym te ogródki służą jak terapeutyczne wyjazdy do wód. Jest ogródek, są dzialkowicze, jest i chęć do życia. Taki ogródek to naturalny antydepresant! Nie można doprowadzić do tego żeby starsi ludzie nie mieli co robić, czuli sie niepotrzebni i chorowali. TAK - dla ogródków działkowych.
  • 2012-07-01 18:53 | Mewa

*homo economicus
  • 2012-07-02 07:34 | joanna

@kakaz,
    ma Pan rację, że istnieje taki "księgowy bilans obrotów" i to właśnie on jest podłożem wyliczenia, że "biurowiec się opłaca" a działki to zmarnowana ziemia inwestycyjna.
    Tylko, że kraje, o których wspomniałam dbające o działki dawno uznały, że procent PKB wydany na opiekę nad ludźmi, którym nie byłaby ona potrzebna gdyby zachowali zdrowie pracując na działce to zmarnowane pieniądze. To dokładnie jak droga do nikąd- dosłownie. PKB podwyższa, wskaźnik kilometrażu dróg też ale niczemu nie służy, jest niepotrzebnym wydatkiem.
    W polskim myśleniu o działkach v/s "inwestycje" widzę raczej pokutujące przekonanie o konieczności "unowocześniania", mnożenia budynków o wymiernej wartości X metrów razy Y złotych. To myślenie było typowe dla krajów afrykańskich czy latynoskich gdzie znajdzie Pan wiele imponujących budowli i niewyobrażalnie niską dla nas jakość i długość życia, rozpad więzi międzyludzkich, relacji rodzinnych, dramatyczną przestępczość w morzu betonu, stali i asfaltu miast mających symbolizować "nowoczesność".
  • 2012-07-02 08:25 | kaesjot

Może by tak odejść ostatecznie od PKB jako głównego wskaźnika rozwoju.
    Różni doradcy, analitycy, agenci, spece od PR, HR, marketingu i zarządzania, prawnicy , artyści, dziennikarze itp wytworzą nam wielkie PKB, tylko nie będzie komu ziemi obsiać, plony zebrać, chleba upiec.
    Oczywiście jestem jak najbardziej za działkami!
  • 2012-07-02 14:12 | Timmy

Ze co?

Mokotow, 4200/m2 ziemi, pani Krysia uprawia tam marchewke 3 miesiace w roku, spedza jesien zycia i sie relaksuje.W tym czasie, Maciek pracownik spedycji stoi w korku i zastanawia sie jak zarobic na mieszkanie i emeryture majac na karku kredyt na 30 lat, ktory pochlania 50% jego zarobkow.Dodatkowo ma swiadomosc ze jego pieniadze na emeryture przejadaja ludzie ktorzy sa na niej aktualnie. Jego mieszkanie moglobybyc oczywiscie tansze ale deficyt gruntow i duzy popyt na nie determinuje horendalnie wysoka cene mieszkania. W koncu udaje mu sie dojechac do hurtowni, podjerzdza wozek i rozladowuje marchewski po 2,75 za kilogram...
  • 2012-07-02 14:28 | timmy

Grunty zostana sprzedane przez miasto, a pieniadze z nich przeznaczone na infrastrukture drogowa, kanalizacyjna, etc. Czy ktos zrobi na tym biznes? Na pewno tak, jestesmy polakami.
  • 2012-07-02 18:35 | Ciekawy kraj

Przeszłość ogródków działkowych

@ Timmy

"(...) zastanawia sie jak zarobic na mieszkanie i emeryture majac na karku kredyt na 30 lat, ktory pochlania 50% jego zarobkow (...)".

To wy wszyscy myslicie, ze na Zachodzie na ile sie bierze hipoteke, na 5 lat?? 10?? I ze raty kredytu zabieraja 20-25% dochodów??

A ogródki i tak zabiora, rozparceluja i sprzedadza, polskie spoleczenstwo jest za slabe wobec aktualnego systemu gospodarczo-politycznego a to "dzialkowskie" to juz w ogóle. I wszystko odbywa sie w majestacie prawa (np. wciskanie starym ludziom na "spotkaniach promocyjnych", na które chodza z samotnosci, do podpisania umów kupna kompletu garnków za 4.599 zl).

Obejrzyj sobie "Ziemie obiecana" i "zaraz potem "Kariere Nikodema Dyzmy". Genialne. Tak to bedzie z ogrodami dzialkowymi w przeciagu 10 lat.
  • 2012-07-02 19:38 | kanye

Cena ziemi oddalonej 40km od centrum Warszawy + budowa domu o metrażu 60m2-80m2 to 2/3 wartości mieszkania wielkości 50m2 w centrum.
    Standard życia dla starszych osób znacznie wyższy. Niestety na chwilę obecną nikt takich osiedli nie buduje, a szkoda...
    Więcej mieszkańców w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza starszych, zwiększyłaby aktywność gospodarczą małych miasteczek, a uwolnione grunty spod ogródków działkowych oraz sprzedane mieszkania w centrum miast posłużyłyby dla młodych, aktywnych, potrzebujących dobrej komunikacji. Zwiększyłby się przez to wpływy do wspólnot mieszkaniowych, czyli uległaby rewitalizacji starsza substancja mieszkaniowa.
    Zaletą takiego rozwiązania byłaby również możliwość wypadu w weekend poza miasto...do rodziny :)
  • 2012-07-03 10:01 | timmy

Ale to jest ziemia miasta a nie dzialkowcow, a garnki kupuja ludzie naiwni. Po 30stym roku zycia sprawnosci intelektualna spada o 1% z kazdym rokiem. To naturalny proces na ktorym zeruja nie tylko marketerzy ale przede wszystkim politycy, ksieza, sami kreujacy sie na obroncow prawa i sprawiedliwosci.
  • 2012-07-03 10:09 | timmy

To jest bardzo dobry pomysl, ale "starych drzew sie nie przesadza" ci ludzie nigdy nie zmienia swoich nawykow, a przeprowadzka w takim wieku bylaby dla nich psychicznym samobojstwem. Oczywiscie ze po roku , dwoch , stwierdziliby ze to najlepsza decyzja ich zycia, ale przejscie takiej sciezki zdrowia ze starsza osoba byloby gehenna dla rodziny.
  • 2012-07-03 12:50 | kanye

Dlatego już dziś powinno się edukować społeczeństwo,że centra dużych miast nie są dla nich.
    Widać to zwłaszcza dziś, gdy temperatura sięga trzydziestu paru stopni. Wystarczy przejść się ulicą, przejechać autobusem lub tramwajem żeby zobaczyć jak bardzo Ci starsi ludzie są zmęczeni.
    "Starych ludzi się nie przesadza", ale czy jednak nie powinno się żeby nie patrzeć jak każdego dnia umierają.
    Wystarczyłoby żeby Państwo w jakiś sposób wspomogło taką inicjatywę, a przedsiębiorcy zrobią resztę.
  • 2012-07-04 11:19 | zgryźliwy

ty byś nie rozpoznał ironii nawet gdyby wyskoczyła z krzaków i kopnęła cię w zadek
  • 2012-07-11 23:09 | tuya

ogródki działkowe, to nie tylko emeryci.. co raz więcej młodych rodzin użytkuje te działki
    mam 35 lat, 2-kę dzieci i od 3 lat działkę ROD ... wypicowaną, z pięknym wymiarowym domkiem, z domkiem na drzewie i dużą, wygodną huśtawką... mam trochę kwiatów by cieszyły oczy, kilka owocowych drzew, krzaki malin i borówki amerykańskiej
    nastawiona jestem na relax i radość dzieciaków, czas spędzamy w plenerze zamiast w centrach handlowych.. spraszamy znajomych na grilla - jest cudownie!! napawamy się ciszą, zielenią i czystym powietrzem..
    nie wyobrażam sobie utraty mojej oazy ... mieszkam w bloku i ta działka to taki mój mały dom z ogrodem:)
  • 2012-07-15 14:03 | okularnica

ja też mam 35 lat, męża i dziecko, obydwoje z mężem mamy doktoraty (nie z ogrodnictwa ;-) i użytkujemy działkę w ROD
    odpoczywam tam psychicznie od książek a moje dziecko się swietnie bawi
    nie wyobrażam sobie żeby nam mieli zabrać naszą zieloną oazę
  • 2012-07-17 13:56 | Kakaz

Panie Timmy ;-)to ja zadam Pau takie pytanie - wie Pan ile wynosi ZYSK developera od którego Mietek kupił mieszkanie na ten kredyt? 5

0%. Słownie - ZYSK developera w Polsce to 50% wartości nieruchomości. http://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_12_2010.pdf

Dla takich kwot nie tylko warto mataczyć przy ustawach o ogródkach działkowych ale pewnie opłaca się tych emerytów powystrzelać...
  • 2013-03-04 23:21 | michał

Witam tak zgadzm się z tym że te działki mają urok nie samowity
    A jeszcze jedno TE DZIAŁKI POZA MIATEM MAJĄ BYĆ PRZEKAZANE DZIAŁKOWCĄ NA WŁASNOŚĆ NOTARJALNĄ ZOBACZCIE ILE ZYSKUJĄ DZIAŁKOWCY POZA MIASTEM
    jedynie działkowcy w miastach mogą się obawiać
  • 2013-09-20 14:47 | Ilona

Ogródki działkowe powinny być zabrane!!! Jeżeli ktoś chce dalej użytkować to powinien sobie ten ogródek wykupić!!! Takie jest zdanie większości Polaków! Dostali ogródki??? Ten kto miał niezłe dojścia, ten dostał ogródek. A reszta szaraków nie dostała bo nie działała w "służbach". Zabrać ogródki!!! Tak powinno być! Dlaczego normalny, uczciwy człowiek musiał sobie kupić ziemię? A inni ją dostali??? I to niech się najpierw wypowiedzą skąd?