Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kim jest polityczny leming?

(60)
Wierzą w pancerną brzozę, samobójstwo gen. Petelickiego i tzw. normalny kraj. Krytycy nazywają ich szyderczo lemingami. Ale to rodząca się klasa nowych, konserwatywnych mieszczan, ani prawicowych, ani lewicowych.
  • 2012-07-11 08:54 | kalder

Śmiechu warte

Koncepcja "leminga" wynika z jednego:

to człowiek, który nie napił się z krynicy mądrości wodza.

Twierdzenie, że to ludzi z definicji bezmyślni, którym nie zależy na kraju itp jest po prostu fałszywa. Są tacy i inni a próba generalizacji jest bzdurna.

Prawicowym blogerom, podobnie - "niepisowskim, niepokornym" publicystom z Uważam rze i Rzeczpospolitej nie mieści się w łepetynach, że ktoś nie popiera WODZA. I jakoś sobie próbują to wyjaśnić. To sekta, dla wyznawców Davida Koresha, świat wokół też pełen był lemingów! Ich "refleksyjność" polega na objaśnianiu kolejnych wolt prezesa, obronie nawet jego najbzdurniejszych wypowiedzi jak np ta o Merkel albo "przerobionym bombowcu".
  • 2012-07-11 21:06 | mola007

Re:Kim jest polityczny leming?

definicje lemingów podane przez Janickiego i Władykę w artykule pn. Strategia leminga są oburzające: zarówno te ukute przez prawicowców, jak i ta w tzw. odwróconej optyce - rozumiem, żeby takie artykuły pojawiały się w Uwarzam Że albo Rzeczpospolitej,ale w "mojej" polityce?? po prostu skandal, grupa "młodych wykształconych z wielkich miast" jest wg autorów jakąs bierną garstką wygodnickich tępaków nie orientujących się w bieżących wydarzeniach, stadem ślepych owiec chcących bronic istniejącego porządku (pfff... wielki mi zarzut). Gęsia skórka ..... ostatnia gazeta, w którą wierzyłam ....
  • 2012-07-11 23:03 | BaronH

Ja... Leming.

bdb zarobki, korporacja, służbowe BMW, kredyt (oczywiście w CHF - nie żałuję, nadal jestem do przodu), służbowy telefon/laptop, 2-3 tygodnie urlopu na rok, (nie w Egipcie, raczej Kanary/Zach. Europa/USA), reszta w pracy, często po 10-12h.

Leming, który brzydzi się naszym polskim politycznym piekiełkiem... A jednocześnie pierwszy raz w życiu był na meczu piłki kopanej podczas E'12 i poczuł się niesamowicie dumny, że udało się zorganizować taki event.

Leming, który docenia ogrom trudności jakie pokonano budując w końcu autostrady w naszym kraju i który był już na weekendowym wypadzie do Berlina po nowiutkiej A2.

Leming, dumny z siebie, z tego co osiągnął przez ostatnie 7 lat po studiach, a czasem, chyba coraz częściej, dumny z miejsca w którym mieszka.

Pozdro dla wszystkich Lemingów!
  • 2012-07-12 12:24 | Sławomir Osiński

Wielu nie rozumie,że autorzy przedstawili jak nas,lemingów,definiują piewcy 4 RP J.Kaczyńskiego,dziennikarze Rzepy,Uważam,GP itp.
    Odrzucając ostatnią fazę życia lemingów[w pewnym cyklu],muszę stwierdzić,że bycie" lemingiem "w takim rozumieniu,jest całkiem fajne.
    Patrząc na mój kraj dziś,w czwartym roku światowego kryzysu gospodarczego mając porównanie do innych, bogatszych państw,nie mam się czego wstydzić.Więcej,odczuwam dumę.

pozdrawiam
  • 2012-07-19 15:10 | rex33

Gratuluję! Niestety zbliża się wielkimim krokami (nawt GW zaczyna o tym pisać)"Czas Apokalipsy" dla lemingów. Jak sobie poradzi typowy leming przy takim scenariuszu: kryzys w Polsce, utrata pracy, brak pracy, brak zarobków i niemożność spłacania rat, bank zabiera mieszkanie i samochód ? Ja mam małe mieszkanie (ale własne), samochód niskiej klasy (ale własny), żyję skromnie (ale nie mam zadnego zadłużenia), troche oszczędności zainwestowanych w działki i praca może niezbyt dobrze płatna ale praktycznie nie grozi mi bezrobocie. Która rodzina przeżyje spokojniej kryzys - moja czy Twoja szanowny lemingu? I jeszcze jedno - nie popieram PIS, PO anizadnej istniejącej partii a na wybory stawię się dopiero kiedy zmieni się system wyborczy.
  • 2012-07-19 15:15 | aloo

Nie komentuję artykułu, pomieszanie z poplątaniem, zaś "leming" to zwyczajny konformista z naciskiem na bezmyślność.
  • 2012-07-19 15:55 | murator

Wymienione korzyści z bycia "lemingiem" tj. BMW i kredyt w CHF oraz wakacje na Kanarach (Sangria z wiadra przez slomkę w "Ballermann6" !??) oraz obowiązkowy wypad do Berlina charakteryzują bdb. kastę sprzedajnych kretynów dla których klimytyzacja w "Beemie" jest tematem rozmów a 7 lat afer i przekrętów (autostrady na podsypce ze sedesów (!) powodem do dumy. No i te braki znajomości języka ojczystego nie pozwalające napisać "wydarzenie" tylko "event". Siedzi toto teraz w swoim penthousie i czeka aż mu w kartonie "roboczy dinner" dowiozą - live full wypas.... Dno!

PS.
    Na Kanarach woda nie jest tak przejrzysta jak w Egipcie !
  • 2012-07-19 16:05 | czosnek

Sugeruję nieco dystansu. Ja odczytuję ten artykuł w ten sposób, że autorzy opisują ogół środowiska. A moim zdaniem ogół właśnie taki jest. Sprawami publicznymi lub polityką zainteresowany jest co najwyżej w stopniu umiarkowanym. Zdecydowaną większość interesują przede wszystkim raty krechy, samochody, rozrywka i promocje na gruponie. Sprawami publicznymi interesują się dopiero wtedy, gdy zostaną poinformowani o istnieniu zagrożenia mogącego potencjalnie uderzyć w ich styl życia (patrz ACTA). Swoją opinię buduję na podstawie obserwacji lemingów (do których sam się chyba zaliczam) w moim otoczeniu: w pracy i wśród znajomych.
    Moim zdaniem artykuł zjawisko "lemingizmu" opisuje dość rzetelnie. Oczywiście można by napisać kilka słów o istniejącej grupie dobrze sytuowanych mieszczan, którzy jednak poza sprawami przyźemnymi mają w zwyczaju pytać "co tam panie w polityce" i angażować się w życie publiczne, ale nie oszukujmy się. To mniejszość stanowiąca wyjątek, który potwierdza regułę.
  • 2012-07-19 16:07 | Marco

Dla mnie wszystko super gdyby nie ten event...
  • 2012-07-19 16:30 | etanim@gmx.de

chyba trochę nie tak

Mam wrażenie, że umknął Ci trochę sens tych rozważań. Wydaje mi się, że patrzy się tu bardzo pozytywnie na "leminga". Mimo jego wad (przecież każdy je ma!) "leming" jest bardzo żywotnym, aktywnym i inteligentnym "zwierzątkiem". W pewien sposób dokonał przewartościowania świata swoich rodziców i teraz broni swego świetego spokoju. A czyz ten świety spokój mu sie nie należy? A ja i tak po cichu sobie myślę, że gdyby nie daj Boże cos sie stało, to i tak Polska bardziej może liczyć na "lemingi" niż na pogrążone w pomstowaniach, zaśniedziałe w swoich pseudowartościach bezskrzydłe "orły".
  • 2012-07-19 16:57 | toefl

Katastrofa smoleńska

zostanie wyjaśniona po zmianie rządu
  • 2012-07-19 17:03 | ojciec

i z czego się cieszysz? siedzisz po 10-12 h w pracy, gdzie rodzina, gdzie dzieci?
  • 2012-07-19 17:07 | Abdank

Coś mi się wydaje, że lepiej być lemingiem, takim jak go widzą Autorzy artykułu, niż czubem, który wierzy w spiski i układy, mordy polityczne i hel rozpylany w tajnych celach.
  • 2012-07-19 17:50 | itsux

Dobry artykuł leminga!

Dobry artykuł leminga! Tak trzymać!
  • 2012-07-19 18:14 | koko

Pewnie jestem lemingiem, bo moim zdaniem katastrofa smoleńska jest już wyjaśniona i wolę przeznaczyć pieniądze z moich podatków na leki dla chorych na raka i żłobki, a nie na tworzenie kolejnych bzdurnych raportów. Poza tym, jeśli rzeczywiście Rosjanie tak nienawidzili ś.p. prezydenta, że chcieli go zabić, to po co się tam pchał?
  • 2012-07-19 18:38 | rebel

@rex33

Znajdzie inną pracę, gryzonie słyną ze zdolności adaptacyjnych.
  • 2012-07-19 19:10 | bydlak polityczny !

Eeeeeeeeeeeeej Wy "dziennikarze" może w końcu weźmiecie na odwagę i zapytacie co to za DZIWADŁO ..........."POLITYCZNY LEMING" ?? I dlaczego to bydle jeszcze egzystuje czy raczej WEGETUJE na zdrowym organizmie społecznym ??
  • 2012-07-19 19:32 | iwko

Artykuły panów Janickiego i Władyki programowo sobie odpuszczam. Wiadomo o czym będzie i jakie wnioski. Żeby nie było - nie prenumeruję uważam rze czy naszego dziennika. Bo tam jak u powyższych panów dokładnie to samo tylko z drugiej strony. Albo pro pisowskie albo pro peowskie ale szaleństwo. Jakby pośrodku już nic nie było. To nie jest tak że tylko wyłącznie jedna strona to stronnictwo wariatów a druga ma monopol na obiektywną prawdę.
    Ile można w kółko o tym samym
  • 2012-07-19 19:42 | j23

Według mnie diagnoza jest dość trafna . Zresztą już o tym śpiewają piosenki " Dałaś mi wojnę , dałaś mi pokój , daj mi wreszcie święty spokój " . Mniej więcej diagnoza się pokrywa z rzeczywistością i będzie aktualna do momentu jak się nie wysypie państwo jako instytucja np. hiperinflacja , załamanie złotówki , gwałtowny wzrost przestępczości. Wtedy leming przypomni sobie o innych. I zginie.
  • 2012-07-19 20:16 | ETM'79

Jestem tym lemingiem!

Jestem lemingiemm z PRL. I taki pozostanem po wże czasy i minótem dłórzej !!!
  • 2012-07-19 20:27 | sprint

Wg mnie lemingami sa zarowno ci od Tuska jak i ci od Kaczynskiego. Obaj wierza bezkrytycznie w swoje wartosci, poglady i pojmowanie rzeczywistosci. Jesli chodzi o lemingi Tuska, to sa czesto krytyczni i kontestujacy - nie bezmyslni - nie podoba im sie to, co robi rzad, lecz pozostaja przy swoich zasadach i oddaja glos na PO. Jesli chodzi o lemingi katonaroprawicy, to sa oni 100% lemingami, gdyz wierza bezkrytycznie we wszystko, co wykombinuje ich Leader i byznesmen Rydzyk. Oni nie kontestuja, oni spijaja z ust prezesa kazde tchnienie, zanim je wypowie. A jesli juz sie odezwie natychmiast wszystkie lemingi prawicy powtarzaja w roznych odmianach mysli swego wodza, podobnie jak Chinczycy od Mao.
    Jestem lemingiem Tuska i jest mi z tym dobrze. Bylem pierwszy raz dumny z Polski podczas EURO, ze rodacy tak dobrze reprezentowali swoj kraj wobec innych narodowosci. Nie wspomne nawet zajsc z Rosjanami, bo to byl margines. Ogolnie bylo swietnie i wysluchiwalem u siebie za granica pochwal o Polsce i Polakach. Moim haslem stalo sie i podoba mi sie to: Polska nic sie nie stalo!
    A lemingi katoprawicy niech sobie tam zyja w swoich norkach i uwielbiaja swego wodza.Podobne to do epilogu w wierszu Milosza, ktory pamietam z poczatkow 80-tego roku z czasow wybuchu pierwszej ,,Solidarnosci": ,,Oni tymczasem drzac w jaskiniach cieni sadza, nie wiedzac, ze juz osadzeni".
  • 2012-07-19 21:08 | rex33

Skoro tak (oficjalnie Smoleńsk wyjaśniony) to gdzie u diabła pieniedze na walkę z rakiem (ostatnie informacje o dzieciach umierających z powodu braku leków to zgroza!) i dlaczego wzrastają od września i tak wysokie opłaty za żłobki i przedszkola? Lemingu - myślenie boli co?
  • 2012-07-19 21:10 | Ted

Wszystko byłoby ok gdyby nie

ten konserwatyzm. Konserwatywny i nowoczesny nie idzie razem w parze. Jeżeli to ma być ta nowoczesna nowopowstająca klasa społeczna ta ja twierdzę że to jeszcze nie jest to . Prawdziwa wolność to dla mnie socjaldemokracja.
    To co rządzi w tej chwili to oczywiście jest lepsze od słuchaczy ojca dyrektora i wyznawców prezesa ale jak dla mnie to i tak konserwa z zbyt grubej blachy. Ja czekam na rewolucję socjaldemokratyczną . Ona nadejdzie.
  • 2012-07-19 21:10 | rex33

A dla mnie jeszcze: dizajn, cool, lajtowo, briefing i kilka innych. Lemingi jak gęsi swojego języka nie mają...
  • 2012-07-19 23:15 | BaronH

@murator

Porównaj proszę mój wpis i swój... w którym jest więcej negatywnych emocji? A teraz zadaj sobie pytanie, skąd sie to wzięło...
  • 2012-07-19 23:17 | BaronH

Jestem pewien, że sobie poradzę.

Ale dzięki za te "zdolności adaptacyjne" :-)
  • 2012-07-19 23:25 | BaronH

Również gratuluję podejścia, spokoju ducha i osiągniętego stanu posiadania (mieszkanie, samochód, oszczędności). Zakładam trochę inne priorytety w życiu u Pana/Pani.

Co do kryzysu - ocenimy już niedługo - póki co pozostaje optymistą.
  • 2012-07-20 01:27 | murator

Pozbawiona emocji ocena sprzedanej za psie generacji. Wegetującej na śmieciowych umowach we filiach zachodnich korporacji (oczywiście jak te nie uznają za stosowne przeniesienie produkcji do siebie - FIAT) i na kredyt w CHF (polskich banków darmo już szukać). Szczytem marzeń "wypasiona" beema i "laptok". Obywatel państwa "wydmuszki" które wyprzedaje resztówki fundując swoim lemingom "eventy" i "parady". Dno ! Spytaj takich czy czytali "Dysproporcje" Eugeniusza Kwiatkowskiego to zaraz zaczną stukać w laptopach kto zacz i glupio się uśmiechać myśląc że to pisior....

• 2012-07-20 03:51 | R.Ziemkiewitz

Lemingi może i w Polsce są od 2008r ale przyszło to do Polski prosto z USA i to ładnych parę lat wcześniej ogólnie wzięło się to z gry "The lemmings" i pierwsze sygnały są o tym że raczej liberałowie to użyli w kontekście politycznym a że teraz konserwa w opozycji i raczej umówmy się że jest niezbyt zdolna do tego aby coś samodzielnie wymyślić kreatywnego podłapała słówko ,którego ,znów zapewne niezbyt rozumie, lecz powtarza do obrzydzenia. Ale kłamstwo powtarzane x razy zamienia się w...?Pzdr
  • 2012-07-20 12:00 | what

Rownie dobrze mozna by zadac pytanie: 'kim jest inteligentny dziennikarz'. Przeciez z artykulu jasno wynika, ze leming jest wlasnie, jak najbardziej - apolityczny. Leming co najwyzej wierzy w PO oraz jest dumny z euro i franka szwajcarskiego. Czyli 'polityczny leming' to sprzecznosc sama w sobie,, podobnie: jak 'rzadzaca PO', albo 'samodzielna marionetka'. Ponadto jest to okreslenie obrazliwe wobec calkiem sympatycznego zwierzatka o "rzekomo samobojczych sklonnosciach" (ze zacytuje inteligentnego dziennikarza). Ach czemu owo "rzekomo", dodane tak roztropnie? A moze wcale 'nierzekomo'?
    Gdy o mnie chodzi, to opisywana przez panow dziennikarzy grupa przypomina bardziej niz
    pedzace ku przepasci futerkowce, stado kaczek (no pun intended!) ze zdjecia, ktore jakis czas temu bylo eventem w necie, pokazujacego pare tysiecy ptakow pedzonych przez
    chinskiego pastucha ... No wlasnie - gdzie pedzonych? Na 'rzekomo' co?
  • 2012-07-20 13:40 | Prudent

Ale @mola007 także ma dużo racji

Znam sporo lemingów, sam jestem na ich pograniczu.
    Co prawda mój wybór polityczny niezbyt mnie do nich nie zalicza ale z partii będących w parlamencie uważam PO za najbardziej rozsądną opcję.

Ale wracając do tematu
    Lemingi, z moich obserwacji, starają się być "obywatelskie".
    Namawiają mnie do oddawania krwi, do różnych akcji na rzecz szpitali, dzieci. Do sprzątania świata, do odzyskiwania surowców wtórnych. Wreszcie do kupowania dobrych POLSKICH produktów.

Tych akcji jest dużo i są różnorodne.
    Takich akcji na terenach gdzie wygrał PiS nie udało mi się odnotować. Chyba dlatego, że jest tam inne postrzeganie "PATRIOTYZMU".

Akcje lemingów są zarazem mniej spektakularne niż wspólne marsze ze świecami i często bardzo lokalne - realizowane w małych społecznościach.
  • 2012-07-20 13:46 | Rewers

Dlatego, że nie płacisz podatków tylko żyjesz na garnuszku państwa.
  • 2012-07-20 13:51 | Prudent

On Ciebie nie zrozumie ponieważ nie jest nastawiony na rozwój własnej osoby, rodziny i społeczności
    ale na szukaniu i atakowaniu wrogów, których uznano "winnymi" jego podłego życia.

To taka "chłopsko-polska" maniera z dawnych wieków, że mamy tyle dobra ile innym odbierzemy.
    Chłopek-roztropek nie pojmuje, że w kooperacji z innymi dobra można mnożyć.
  • 2012-07-20 14:16 | Prudent

Pisałem do @BaronH
    a podpięło się do @murator :/
  • 2012-07-20 14:21 | Wojtek-1942

"podsypka z sedesów" jest jedną z lepszych jakościowo podsypek. Te sedesy to porcelanowe stłuczki. Doskonałe kruszywo.
    Z powazaniem W.
  • 2012-07-20 15:16 | Pro Kontra

PO jest partią kołtuńską PiS jest partią warcholską

Obie partie sa partiami lemingów
  • 2012-07-20 15:50 | yasha

co jest zlego w rozmowach o klimatyzacji w samochodzie? albo o wczasach? moj kredyt na dom splacam we frankach bo mieszkam w szwajcarii- franki szwajcarskie sa zle? dlaczego?
    p.s.nie "podsypka ze sedesow" lecz "z sedesow" a "na kanary" to bida jezdzi- woda zimna i brud wszedzie. egipt? z ruskimi? no, thanks!
  • 2012-07-20 16:02 | Kot Mordechaj

No, dobra, rozpoznalem sie jako gryzon .
    Ale jesli uznac, ze jestem gryzoniem-lemingiem, to mozna tez uznac Prezesa za Polskiego Patriote, ktory sie kieruje dobrem Ojczyzny, a nie maniakalna, psychopatyczna zadza wladzy.
    A wtedy i R. Ziemkiewicz jest wybitnym myslicielem politycznym i pisarzem.
    Coz zrobic, musze byc konsekwentny :twisted:
  • 2012-07-20 16:44 | murator

Kim jest polityczny leming ? Elektoratem PEŁO !

Wygląda na to że Polska ma szansę stać się eksporterem sedesowego kruszywa ! Budowniczy "autosrad" z Egiptu,Turcji,Austrii - no i "Reichu" będą się na szkolenia zapisywać jak wykorzystać kruszywo. Zamiast przecinania wstęgi na otwarcie nowego odcinka będzie się pociągalo za spluczkę... BaronH i Prudent będą mieli powody do dumy z okazji kolejnego "eventu" I´ts crazy !

PS.
    2012-07-20 13:51 Prudent
    "Chłopek-roztropek nie pojmuje, że w kooperacji z innymi dobra można mnożyć."
    Czekam na przyklady cudownie pomnożonych dóbr w Polsce ! :-) Pasujecie do doradcy "Gajowego" który ze stadionowego kibla 2 wina wyciągnąl tj. pomnożyl swój stan posiadania...
  • 2012-07-20 17:06 | Cukiertort

Błędnie przypisujecie zewnętrzne desygnaty lemingom i określacie poprzez ich posiadanie przynależność. Otóż, problem leży w samej konstelacji psychicznej, a nie w stanie posiadania czy pozycji społecznej. Wyborca PO to osoba o niezbyt silnym superego, ktoś elastyczny, łatwo sie dostosowujący do zmieniającej się rzeczywistości, patrzący w przyszłość nie w przeszłość. Wyborca PIS to osobowość mocno autorytarna, zapatrzony w przeszłość, ponieważ on się nie zmienia i nie jest groźna. Wyborca PIS potrzebuje mieć jakiś azymut wokół którego zorientuje się w rzeczwyistości więc jednym azymutem jest Bóg i wiara, drugim coś namacalnego Przywódca partii. To jak różnią się od siebie świadczy ich reakcje na atak. Wyborca PO spokojnie przyjmie atak na jego partię bo nie jest do niej przywiązany - wyborca PIS atak na prezesa czy partię odbiera jako atak na podstawę swojej osoby, tak daleko zinternalizował w sobie ten system wartośći. Jednym słowem leming choć do czegoś sie przywiązuje to jest płynącą rzeką bez wewnętrznego centrum, Wyborca PIS to sztywna konstrukcja, szkielet, wokół którego pozawieszane są patriotyzm, wiar, bóg , Prezes i system wartości i cała reszta.
  • 2012-07-20 17:26 | adler

Tzw. lemingi mają wiele cech pozytywnych: uczciwie i ciężko pracują, dokształcają się, są otwarte na świat, a w odróżnieniu od tzw. moherów myślą i działają racjonalnie. Razi mnie u nich jednak postrzeganie świata z perspektywy ograniczonej do czubka własnego nosa.

Autorzy piszą: "Mieszczanie zwykle walczyli o sprawy konkretne: wolny handel, przepływ pieniędzy, respektowanie własności, stałość prawa i procedur…". Otóż lemingi nie tylko nie walczą o lepszy świat, ale nawet o konkretne sprawy, od których zależy ich lemingowy dobrostan.

Leming ma generalnie poglądy liberalne. Zapytany, opowiada się za niskimi podatkami, wyraża przekonanie o wyższości prywatnych OFE nad państwowym ZUS, oburza się na niepłacenie składek zdrowotnych przez KRUSowców, itd., itp. Gdy jednak Tusk podnosi lemingowi podatki, przenosi pieniądze leminga z OFE do ZUS lub decyduje, że mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego KRUSowcy nadal będą się leczyć za pieniądze leminga, leming się nie buntuje, nie wychodzi na ulicę, nie zbiera podpisów, nie angażuje się w politykę. Nie robi tego, bo zarabia na tyle dobrze, że skutki takich antyliberalnych posunięć rządu praktycznie nie są dla niego (na razie) odczuwalne.

Leming nie interesuje się polityką, bo jest mu dobrze, i myśli, że zawsze tak będzie. Tymczasem warto pamiętać, że, jak mawiał klasyk, "jeśli nie zainteresujesz się polityką, polityka zainteresuje się tobą".

Wymownym przykładem jest podejście do prawa aborcyjnego. Panie-lemingi najczęściej są "pro-choice", ale nie chcą o swoje prawa walczyć, bo po co. Przecież stosują dobrą antykoncepcję (stać je), a w razie "konieczności" mogą zawsze jechać za granicę. Tymczasem "mohery", czyli druga strona barykady, potrafią działać razem i się organizować, więc mają coraz większy wpływ na rzeczywistość. W ubiegłym roku prawica zebrała pół miliona podpisów pod projektem ustawy o całkowitym zakazie aborcji, a w Sejmie brakło zaledwie kilku głosów, aby ten projekt przeszedł. Następnym razem pewnie przejdzie (zwłaszcza że PO talibanizuje się z każdym dniem), a wtedy pani-leming może mieć problem, bo w przypadku nagłych ciążowych komplikacji nie zdąży wyjechać za granicę, a polski lekarz będzie ratował płód, nie ją… Ale do pani-leming to nie dociera.

Niektóre lemingi zdają sobie sprawę, że zła polityka rządu może kiedyś dotknąć również ich grupę, ale każdy jest przekonany, że ON sobie zawsze poradzi. Nie rozumie, że jeśli nie będzie walczył o lepszy świat (a przynajmniej o to, żeby świat nie stawał się gorszy), to może dojść do sytuacji, w której np. korporacje zwolnią z pracy połowę pracowników. Wtedy "poradzić sobie" będzie mógł tylko co drugi leming, a indywidualna szansa każdego z nich na przetrwanie spadnie do 50%. Ale każdy z osobna i tak wierzy, że ON znajdzie się wśród "wygranych"…
  • 2012-07-20 18:45 | MAP

Właściwie lemingowie są grupą, powiedziałbym pokoleniem stojącym na barkach swoich ambitnych i raczej dobrze i b. dobrze wykształconych rodziców (pokolenie urodzone w koncu 40 i pocątku 50 lat) w Polsce, gdzie nie było żadnych klas poza administracją może. Liczył się talent i pracowitość Młodzież ta (lemingowie) mają mentalność między zachodem i jeszcze dawnym politycznym wschodem plus głęboki wrys kulturowo - chrześcijański, który stał się trzonem ich konserwatyzmu, tj. tęsknotą rodziców do stabilności jaką zobaczyli i szybko przyswoili od swoich zachodnich rówieśników, głównie w końcu 80 i na początku 90, kiedy obecni lemingowie chodzili do szkoły w modnych ciuchach. Mieszczaństwo kojarzy się z czymś pejoratywnym na ogół, a inteligencja to coś wartościowego, tak ale współczesna inteligencja musi zarobić na swoją inteligenckość w sensie bytu, bo w minionych czasach państwo opłacało byt inteligencji. Teraz państwo ma inne zadania i w te zadania właśnie pasuje tak uformowana lemingowska mentalność. Tekst napisany jest b. dobrze i szczerze oddaje istotę zjawiska. To oni obronią Polskę przed ekstrema prawą (lewą), gdyż nie wiadomo czym jest PiS i niepoważną typu Ruch Palikota. Właśnie lemingowie stali się gwarantem przyszłości Polski i nie są oni żadnym mieszczaństwem a nowoczesnym, świadomym swoich celów eleganckim pokoleniem nowej i coraz piękniejszej Polski.
  • 2012-07-20 19:00 | murator

Happy Holliday Lemings !

Wlasnie od jednej Rosjanki dowiedzialem się o dzikiej plaży - bez Rosjan, rosyjskiego techno i disco-rusko. Plytka laguna a potem 10 metrowa woda, dalej glębia na której ćwiczyli nurkowie. Na plaży na skalach stary czolg, puszki po żolnierzach z lat 60-ych ale pod wodą RAJ ! Wszystkie skatalogowane ryby Morza Czerwonego w tym i Mureny - na dlugość ręki... Bez eventów i performance´ów. A na Kanarach - baronostwo H ze slużbą czeka aż gongiem na "wieczorny dinner" zadzwonią. Umilając sobie czekanie rozmową o "prywatyzacji" lasów państwowych - z bekaniem wszechobecnych "all inclusiv" turystów z bylego DDR w tle.

http://www.youtube.com/watch?v=L1TYoZ_sbVY
  • 2012-07-20 20:14 | Marco

W rzeczywistości dla mediów "prawicowych" teoria "leminga" jest potrzebna tylko aby nazwać (opisać) wyborców PO. Leming = młody wyborca PO. Gdyby ten sam dorobkiewicz, mieszkaniec Wilanowa, posiadacz służbowego Aurisa, kredytu w CHF itd (charakterystyka u Mazurka w Uwarzam Rze) uwierzył w geniusz Prezesa i zagłosował na PiS - automatycznie przestałby być lemingiem...
  • 2012-07-20 22:22 | nina

Ja leming emerytka , szczesliwa ,
    ciekawa swiata ,patrzaca realnie i rozsadnie na zycie.
  • 2012-07-21 12:57 | irish

i dobrze mi z tym..i tyle..
  • 2012-07-22 00:59 | wyksztalciuch_emigrant

Zatem po 23 latach rozwoju tzw. demokracji mamy w Polsce do wyboru nastepujace opcje:

1. Ignorantow, ktorzy nie zauwazaja, ze ich kraj stal sie kolonia na lasce i nielasce swiatowych korporacji. Ktorym sie wydaje, ze kredyt to prezencik; ktorzy nie biora pod uwage np. tego, ze za pare lat moga podupasc na zdrowiu i wtedy nagle skoncza sie zarobki po 10 tys. PLN/m-c, a zaczna sie potezne wydatki - bo publiczna sluzba zdrowia w Polsce nie istnieje. Urzedowi optymisci - a de facto, idioci. Pokolenie "kopiuj/wklej", wyksztalcone w "zreformowanym" systemie edukacyjnym, nic zatem dziwnego, ze ma problemy z kojarzeniem podstawowych faktow. Ktorzy stanowia moze 10% populacji i uwazaja, ze to normalne, ze cala reszta ich rodakow zyja na granicy minimum biologicznego.
    2. Po drugiej zas stronie mamy prawicowych twardoglowych, ktorzy wszedzie wietrza spiski i dla ktorych lekarstwem na wszystko jest wyjscie Polski z UE. Tak jakby przed wstapieniem do UE, Polska byla kraina dobrobytu i szczesliwosci. Na dluzsza ich charakterystyke szkoda czasu, sa tacy sami jak 20 lat temu.

Mamy zatem wybor - miedzy dzuma i cholera.
  • 2012-07-22 14:15 | wikonwi

Bardzo brzydka nazwa -- (antylemingowcy) zachowują się prozaicznie przewidywalne.Stoją przed wystawą z dobrami które mają lemingi i na jej widok ślinią się z zawiści że ta wystawa,te dobra nie należą do nich.
  • 2012-07-22 14:26 | @

Trafna diagnoza. Do tego obrazu dodałabym jeszcze to, że my, lemingi oczekując od państwa tylko spokojnego

administrowania swoje pasje-ideologie-marzenia realizujemy gdzie indziej, to nie jest tak, że ich nie mamy, jak zdaje się głosić tekst. My tylko nie chcemy, żeby państwo się do nas wtrącało. Tusk dobrze to rozumie i za to go lubię. Premier nie musi wypowiadać się po każdym wydarzeniu i na każdy temat. Nie za to mu płacimy, bo każde z nas ma swój rozum i nie potrzebuje objaśniacza, jak zwolennicy PiS. Kaczyński nigdy już nie dojdzie do władzy.
  • 2012-07-27 13:29 | Ewa

Zgadzam sie z Toba. Argumenty tego typu pokazuja tylko bezmyslnosc choc takze starszne koltunstwo i nowobogackie podejscie do zycia - patrzcie na mnie patrzcie ile juz osiagnalem jaki jestem super! 7 lat po studiach zdobylem tyle korzysci finansowych!
    Chryste..jakie to prymitywne i smutne..Nie pojmuja czego dotycza tego typu argumenty? Rozmowa jest o pogladach o zainteresowaniu swoim krajem, mysleniem o przyszlosci a tu o pieniadzach i zdobyczach materialnych, ktore to maja byc dowodem czego przepraszam?
    Dla mnie to kolejny dowod na to jaka racje ma autor artykulu...Ci mlodzi nowobogaccy nie rozumieja juz niczego i wszystko odbieraja i postrzegaja w pzrelozenie na zarobki, wakacje, nowe zdobycze..nawet jesli rozmowa o pogladach i zaangazowaniu politycznym oni myla pojecia i dalej swoje..
    Mieszkam poza granicami kraju. Nie ma tego na codzien. Rozmawiam ze znajomymi raz na jakis czas i niestety spora grupa stala sie taka sama jak kolega tutaj..Wszystko sprowadza sie do zdobyczy materialnych i udowadniania sobie i innym nie wiem czego tak naparwde..I taka w tym wszystkim krotkowzrocznosc, brak wyobrazni i samozachwyt..Ci ludzie tak sie zachlystneli swoim powodzeniem ze nie sa w stanie wyjsc mysleniem spoza wlasnego podworka. Wierza ze sa Bogami, ze moga wszystko i nie chca patrzec realnie, obiektywnie na to co sie dzieje dookola, na problemy ktore istnieja..
    Ktos wzcesniej wspomnial o tym ze lemingi czesto sa aktywne w inny sposob, angazuja sie w rozne pozytywne akcje typu sprzatajmy srodowisko itd..tylko, tylko z tego co widze nie wyplywa to czesto z zadnej refleksyjnosci, analizy otoczenia tylko z MODY! Teraz pewnego rodzaju akcje staly sie po prostu modnymi akcesoriami do bycia cool..No i wlasnie te angielskie zwroty na sile, ktorych nawet ja zyjac tyle lat w Anglii nie czuje potrzeby uzywac..
    Lemingi widze wsrod swoich znajomych, sa to mlodzi nowobogaccy ktorym uderzyla sodowka do glowy, ktorzy robia wszystko zeby karmic swoj samozachwyt, ktorych celem zycia jest ciagle udowadnianie sobie i wszystkim jacy cool i na topie sa, jacy modni sa..Refleksyjnosc, czlowieczenstwo, skromnosc..zaginely gdzies po drodze..szkoda bo nie poznaje swoich starych prtzyjaciol..
  • 2012-07-27 13:34 | Ewa

Murator - zgadzam sie z Toba calkowicie. Ci ludzie sa tak zachlystnieci byciem cool ze nawet nie wiedza jak zalsni, przewidywalni i nie 'cool' sie stali..Och jak to wyraznie widac tym bardziej mieszkajac na zachodzie, ktory tak usilnie i nieudolnie staraja sie kopiowac..
  • 2012-07-27 13:36 | Ewa

Popieram
  • 2012-08-10 23:43 | Aha

Wpis sprzed 4 lat znaleziony na Ask:
    Lemmings are animals that have a reputation of following their leader no matter where he goes. Even if the leader runs off a cliff, they follow him off the cliff and the whole group of them die. I believe this is an exaggeration.
    Now it refers to, say, a group of people who follow their boss, for example, until the company goes under.
    Według tej definicji lemingami można nazwać wszystkich wyborców, wszystkich partii. I to jest najbliższe prawdy.
  • 2012-08-21 00:16 | chipmunk

Jarek ma chyba życiowy kompleks brata i chce wszystkim udowodnić, że też może zdobyć polski tron. Rozsądna części PiSu! Zdetronizujcie swojego szalonego prezesa, a obywatele staną się waszymi lemingami.
    Btw, dzięki lemingom kwitnie kapitalizm, konsumeryzm, a milijjony dolarów wędrują na konta coraz bogatszych prezesów korporacji, oraz ich odpowiednio ustawionych krewnych. To jeszcze gorsze niż tysiące fotoalbumów na fejsbuku ze zdjęciami pt. 'ja i moja żona przy smarowaniu chleba margaryną z Lidla'.
  • 2012-10-30 15:39 | Tomaszek

Co wy tutaj piszecie? Zastanawiacie się kogo jak zapudełkować, kto komu winny, na kogo powinien głosować. MY-WY całość nic więcej, najgorsze co może ludzi spotkać.
  • 2012-11-14 13:27 | Asia leming

Re:Kim jest polityczny leming? - żałosne

"Taki jest obraz dzisiejszej socjologii politycznej, co oczywiście może oburzać i denerwować, zwłaszcza że żadna perswazja ani ideologia nie działa, nie zmienia tej postawy i nie daje pożądanego skutku."

Dla mnie oburzające jest takie stwierdzenie, jestem "lemingiem" bo mam zaufanie do władzy?, może nie ślepe i bezkrytyczne ale jednak. Bo nie głosowałam na wszechwiedzącego wodza?, bo nie wierzę w zamach smoleński a zwykłą katastrofę, tragiczną, fatalną ale jednak katastrofę. I jak to pięknie ujął autor nie poddaje się perswazji i ideologii?. Ale ja mam swoją ideologię nie wierzę w narodowców - wszędzie szukających żydów, moskali, komunistów itp., nie wierzę w wielką teorię spiskową i nigdy nie byłam tak dumna z Polski jak teraz, bo robi się krajem kosmopolitycznym, otwartym i idącym do przodu. A jaki jest pożądany skutek według autora ?
  • 2012-11-20 11:31 | GALL ANONIM

Czytając ten artykuł uderza to, że jest on na tyle uniwersalny że można go przypisać spokojnie do wyborców PIS-u.
  • 2012-12-15 15:31 | mariusz

W sumie dziękuję za taki artykuł - powiem szczerze że wg. niego ja także jestem tzw. "lemingiem" - posiadam prawie wszystkie cechy wymienione przez autora.
    - 25-35 lat
    - wyjechałem z miasteczka do większego miasta
    - pracuję w korporacji

i te cechy wg. autora czynią mnie osobą bezmyślną, nie mającą swojego zdania, wpasowującą się tzw. MAJNSTRIM ( hehe - przecież Europa BEE to dlaczego zapożyczacie z tego plugawego języka określenia )
    myślącą tylko o sobie i o tym że teraz jest mi dobrze.
    I wiesz co masz rację - to jest mój światopogląd. jestem otwarty na Europę. na ludzi.., chciałbym świata bez wojen, natomiast jestem jak zauważył Pan daleki od popierania skrajności ( np. też nie wyobrażam sobie małżeństw homo, czy możliwości wychowywania dzieci przez ludzi o takiej orientacji)
    ogólnie zwykłej przesady... robienia z igły wideł. To że nie lamentuję na ulicy ma chyba jakieś podstawy? skoro wystarcza mi na pewne rzeczy i mogę żyć w miarę godnie jest chyba wystarczającym powodem żeby nie narzekać do przesady i mówić o zaniku demokracji i spiskowej teorii dziejów.
    zamachu w Smoleńsku
    Dla mnie Ci wszyscy radykałowie - czy z lewej czy z prawej strony, są w większości fanatykami, ogarniętymi NIENAWIŚCIĄ do świata ludzmi. Wy nienawidzicie tych którzy mają inne zdanie... nienawidzicie.

ok to na koniec może wymienię parę cech "NIElemingów" :

- wiek 45-70 (ale także 30-45, o nich musiałbym oddzielnie napisać bo ten przedział wiekowy to akurat w 80% nieudacznicy i nieuki)
    - głęboko zakorzenione wartości chrześcijańskie - dodatkowo uznawane za jedyne słuszne
    - źle doświadczeni przeszłością, szukają jej w teraźniejszości
    - ludzie niespełnieni, którym niewiele w życiu się udało ponad przeciętność
    - zazdrośni o sukces innych - mimo że na własnym często im nie zależy
    - podatni na rewelacje
    - lubią poczucie wyższości nad innymi stworzeniami, określanie innych lemingami ma ich utwierdzić w swojej niepodważalnej wyższości umysłowej.
  • 2013-04-02 10:15 | Observer

Odkryto nowy związek chemiczny - szczawian leminga LeOOC-COOLe. Wygląd - kryształki podobne do kupy. Temperatura wrzenia - 25 stopni C, zapach - przykry. Dobrze rozpuszczalny w wodzie, bardzo dobrze w kompocie z mirabelek. Pod wpływem odczynnika TVN działa euforyzująco, włączenie radia z Torunia w jego pobliżu może wywołać samozapłon. Po wrzuceniu do wody dobrze przewodzi prąd elektryczny. Wrzucony do szamba wypiera g...o, które i tak zawsze wypłynie na wierzch. Pod wpływem mocnych kwasów następuje wypieranie się głupoty (np. podczas kwaszenia przez Kwacha). Leming bowiem jest zasadą - z zasady się nie rumieni, bo i po co, nie da się go więc wykryć fenoloftaleiną, która z kolei działa na Leminga przeczyszczająco. Jak widać ze wzoru Leming jest jednowartościowy - jego jedyna wartość to bycie użytecznym idiotą. Nie należy nadużywać szczawianu leminga, bo może wywołać kamienie nerkowe oraz wzmożone gazy i tężyczkę.
  • 2014-07-12 16:17 | andt

Re:Kim jest polityczny leming?...

dalej tak sadzisz ?????????