Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Lech Wałęsa u państwa Jaruzelskich

(39)
Niby normalna rzecz. Były prezydent na herbatce u byłego prezydenta. W demokracji nie dziwi. Ale tu chodzi o Wałęsę i Jaruzelskiego.
  • 2012-07-13 23:38 | stonka

Tak, tak ... pani Danusi brak

moglaby uraczyc nas swoimi przemysleniami w stylu:

"Aborcja to zabijanie człowieka. Zarodek to nie jest człowiek? Dla mnie to człowiek od momentu zapłodnienia. I nie oszukujmy się, to jest morderstwo. Która pani chce zamordować dziecko, niech je urodzi i niech je własnoręcznie zamorduje."
    albo o pomyśle rejestracji związków partnerskich:

"O mój Boże, dokąd my zmierzamy. Żadnych zasad. Skoro są razem, to po co to nagłaśniać. Chodzą po ulicach, nikt ich nie zaczepia. Daj im Boże jak najlepiej."

Pani Danusia to prawdziwa polska lewicowa intelektualistka. Dla "Polityki" czy TOK FM to nieomal Susan Sontag.

• 2012-07-14 03:14 | dekan56

Re:Lech Wałęsa u państwa Jaruzelskich

Kto może wybierać za Wałęsę? Ten wielki człowiek wybrał i wybaczył tej rodzinie, jestem za. To jest przykład dla chrześcijan umiejętności wybaczenia. Życzę powodzenia.
  • 2012-07-14 04:57 | PGR Jackowo

Nieźle, w mojej ojczyźnie zdarza się, że jest normalnie.
  • 2012-07-14 06:46 | toefl

Kontrowersyjne postacie

lata 80-81 wspominam jako lata strajków , ciągłych strajków .
    Czas po 13.12.81 jako uspokojenie od strajków i elementarny porządek ale i załamanie optymizmu wielu ludzi .
    Początek stanu wojennego jednak oglądałem spoza murów koszar .
  • 2012-07-14 09:10 | Wojciech

Pan Szostkiewicz nie dorósł do sytuacji. Mieszają się w głowie zwycięzcy i zwyciężeni. Powinien wiedzieć, że mimo wszystko, zmiany jakie zaszły w Polsce zależały od Jaruzelskiego i w dużym stopniu od Gorbaczowa. Wałęsa grał rolę prymitywnego pajaca, który zawdzięcza Jaruzelskiemu swoja podłą i fałszywą legendę. Dobrze, że go stać na ludzki gest, do którego inni nadęci pychą bufoni są niezdolni.
  • 2012-07-14 09:28 | alimpij z Krakowa

Nie takie to banlanie proste

Oj, za prosty ten tekst. Wałęsę przecież najpierw, m.in. za "wojnę na górze", za dość prostacki stosunek do Turowicza i Mazowieckiego, nim jeszcze Lechu został prezydentem, krytykowały solidarnie Unia Demokratyczna, GW i Tygodnik Powszechny (prawica wtedy akurat go chwaliła). Potem, gdy Wałęsa został prezydentem, pomyje lali na niego prawie wszyscy z lewa i prawa – za Wachowskiego et consortes. Wielu dawnych zwolenników nie poszło do wyborów za drugim razem - dlatego wygrał Kwaśniewski. Wałęsa wtedy chciał mu podawać nogę, miast ręki, a potem nie chciał nawet władzy przekazać. Przyjaźń liberałów i lewicy z Wałęsą zaczęła się od obalenia rządu Olszewskiego. A obecna przyjaźń W. z Kwaśniewskim i herbatka wynika rzeczywiście z ataku Solidarności na Lecha jako Bolka. Mam oczywiście swoje zdanie, ale tu nie oceniam, lecz opisuję. Redaktor natomiast Adam Szostkiewicz powinien, jeśli był wtedy w Londynie, zapytać kogoś, jak było w pierwszej połowie lat 90. Ja ze swej strony przepraszam za brak dat w moim tekściku.
  • 2012-07-14 09:46 | darcy25

Miałem okazję pochodzić troszkę po prawicowych forach (Niezależna, Solidarni 2010,...). Dla wielu ludzi to spotkanie to dowód zdrady TW Bolka, to bratanie się z komuchem, to kolejny dowód, że Naród i Ojczyzna zostały sprzedane przy Okrągłym Stole ....
    Boże mój! A gdzie okazanie chrześcijańskiego miłosierdzia? A gdzie "chorego nawiedzić"?
  • 2012-07-14 09:50 | atalia

banalność

Klasyczna banalność zła.

Cóż za jowialny staruszek z obywatela generała. Uśmiechnięty, milutki, zadbany, wypucowany, wypielęgnowany, syty, grzeczny, rycerski, nietykalny... Co innego ofiary jego władzy, tym nie do śmiechu, zwłaszcza gdy już po nich nie został nawet proch...
  • 2012-07-14 10:36 | maciek.g

atalia, myślenie nie jest twoją mocną stroną. Gdyby nie Jaruzelski Demokratycznej Polski by nie było
  • 2012-07-14 11:01 | darcy25

@atalia - widzisz gdzieś jowialnego staruszka? Ja na zdjęciu widzę schorowanego starca, który powoli szykuje się do odejścia z tego świata i te przygotowania wcale nie są takie pogodne. Ja mu wybaczyłem, choć nigdy nie zapomnę. Rozliczanie win i zasług pozostawiam Panu Bogu
  • 2012-07-14 11:18 | majs19

Z takiej Polski można być dumnym. Piękny gest w duchu złotego wieku demokracji polskiej. I trzeciomajowago kompromisu konstytucyjnego.
  • 2012-07-14 11:24 | z Egiptu

Nie wiem co napisał Pan Mieczysław S. Kazimierczak

ale bardzo cieszę się, że jego wpis został usunięty :))
  • 2012-07-14 12:15 | atalia

maciek.g

Wystarczy, że myślenie to twoja mocna strona, ja wolę być bez piątej klepki, byle tylko nie mieć tak mocnego myślenia, jak twoje.
  • 2012-07-14 12:18 | atalia

darcy25

Byłoby najmniej dziwne, aby moja percepcja była taka, jak i twoja. Ty to ty, ja to ja. Natomiast rozliczanie win zostawiam ziemskiemu Sądowi, ale ten w sposób specjalny traktuje obywatela generała, podczas gdy np. ktoś z biedy ukradnie w lesie trochę gałęzi, to go bezlitośnie ściga...
  • 2012-07-14 12:46 | Witold Tomaszewski

Pan Lech Wałęsa okazał się być wielkim człowiekiem i wznieść się ponad dawne podziały. Gratuluję.
  • 2012-07-14 13:22 | Berbla

Też dokładnie pamiętam lata 80-81.Strajk gonił strajk.Gdy jedna grupa coś wywalczyła /podwyżkę/ natychmiast występowali inni.W sklepach pustki. I strach - w każdej chwili wejdą Rosjanie - szeroki tor dzięki Gierkowi dochodził do Dąbrowy Górniczej./Pod pretekstem budowy huty Katowice/. A przecież nikt nie wiedział ilu Rosjan stacjonuje w Polsce!!!Wiedzieliśmy tylko że są!
    Kiedy sądzony Jaruzelski wziął całą odpowiedzialność za stan wojenny na siebie - cóż więcej żądać? PO 30 latach? Oglądanie staruszka na ławie oskarżonych było dla mnie żenujące.
    Szacunek dla Wałęsy za to spotkanie - tym bardziej jak wspomnę aferę z medalem dla Sybiraków...
  • 2012-07-14 13:24 | żyga

Pisiaki nie pozwolą na normalność.Nie dają żyć w spokoju i pokoju.Jak żyć panie Prezzesie.
  • 2012-07-14 18:06 | mark spruce

Jaruzelski zawsze byl wiernym sluga Zwiazku Radzieckiego

Jaruzelski wyszkolony w stalinowskiej szkole na zawsze pozostal sluga Zwiazku Radzieckiego. Jego ostatnim mocodawca byl Gorbaczow i to wlasnie Gorbaczowowi powinnismy pisac te laurki dziekczynne.
  • 2012-07-14 18:47 | darcy25

@atalia
    bo trudno rozliczyć Jaruzelskiego.
    Potraktujmy to jako koszt wprowadzenia demokracji do naszego kraju, zwłaszcza, że dziś jakikolwiek wyrok musiałby być potraktowany jako zemsta a nie akt sprawiedliwości.
    Ja rozliczenie Jaruzela pozostawiam Bogu i historykom, i broń Boże nie politykom
  • 2012-07-14 19:32 | Krasnal

No i dobrze.
    Ale gdyby, ktoś coś takiego powiedział w pierwszych chwilach i latach po wprowadzeniu stanu wojennego, to bardzo bym się tym zdziwił.
    Ale się narobiło.
    Teraz czas na ujadanie pisiorków i opluwanie wszystkiego i wszystkich dokoła.
    Dokąd ślina dosięgnie.
  • 2012-07-14 20:13 | atalia

darcy25

Ha, hi, ho! Każdy by tak sobie chciał: niech sądzą historycy i istoty spoza Ziemi. Zwłaszcza pewien staruszek, który z biedy (jak pisałem) gwizdnął trochę gałęzi i którego potraktowano bez pardonu: ani herbatki, ani wizyty Ważniaka...
  • 2012-07-15 00:56 | Zazdrościsz Yaruzelowi?

to się z nim zamień.
  • 2012-07-15 00:57 | Ktaolicy i chrześcijanie

to dwa wykluczające się pojęcia.
  • 2012-07-15 05:05 | karul

Ile to lat

trzeba bylo aby marionetka CIA i Watykanu pila herbatke z Jaruzelskim? Pajac naprzeciw przywodcy - milosierdzie "chrzescijanskie" straszne jest.
  • 2012-07-15 07:27 | Mieczysław S.Kazimierzak

@z Egiptu
    Dla zwiększenia komfortu wynikającego z zadowolenia na okoliczność usunięcia mojego wpisu to bezpośrednią jego przyczyną mogła być historia Polski opisana przymiotnikową charakterystyką prezydentów.
    Było i pytanie o głębszą refleksję nad konsekwencjami EKONOMII POLITYCZNEJ,bo są ważniejsza od symbolu herbatki.Chodziło mi o wartości narodowe przez pryzmat niszczonej cywilizacji grecko-rzymskiej,czytaj łacińskiej.
  • 2012-07-15 07:52 | citizen

Nareszcie coś pozytywnego

Na tle tego co wygaduje się i wypisuje w Polsce to niezwykle rzadkie pozytywne wydarzenie. Co ciekawe większość forumowiczów ocenia to także pozytywnie. Oby inni zrozumieli to właściwie i wzięli z tego przykład.
  • 2012-07-15 11:47 | Wanda

Odrobine przyzwoitosci w tej polskiej rzeczywistosci .
    Pozdrowienia
    ps.
    Tylko sie spytac ile czasu musi uplynac jak inni n.p. Kaczynski
    stwierdza, ze oni tez Polacy i w zasadzie im tez chodzi o Polske !
    Taki ciezki ,polski proces myslenia...
  • 2012-07-15 11:57 | Aleko

Radek Sikorski o Wałęsie

Skoro A. Szostkiewicz rzewnie przywołuje londyńskie opinie o Wałęsie z lat 90-ych chciałem przypomnieć, że nie tylko hinduski lekarz Szostkiewicza wypowiadał się o Wałęsie. Na szczęście były bardziej przenikliwe analizy.

Np. Radek Sikorski w prestiżowym "The Spectator" w 1992 r. opublikował następującą przenikliwą analizę politycznych powiązań i działań Wałęsy.

"Po upadku Jaruzelskiego WSI rozpoczęły poszukiwania za nowym
    patronem. Równolegle Lech Wałęsa, nowo wybrany prezydent Polski,
    rozpoczął rozglądać się za nową silną bazą. Obecnie Wałęsa odsunął
    od siebie większość swoich byłych kolegów - najpierw starych
    dysydentów, następnie nową Prawicę, która pomogła mu zdobyć fotel
    prezydenta. Ujrzał on, że parlament jest słaby, a administracja
    państwowa nieudolna. Zobaczył wreszcie skłóconych polityków i
    powstającą drobną burżuazję. Nikt według niego nie przedstawia
    realnej siły, za wyjątkiem starej gwardii. Zamiast prób budowania
    nowej zgody, Wałęsa wszedł na łatwiejszą drogę. Uważał, że ci ludzie
    mogliby mu pomóc w utrzymaniu władzy, dostarczając mu informacje o
    ministrach i o potencjalnych przeciwnikach. Dlatego wolał nie
    naruszać ich struktur. Nie ma w tym wielkiej tajemnicy, wszystko
    było zbyt oczywiste. Nawet dla mnie, obserwatora z bliska, wydawało
    się to nie do uwierzenia. (...) Określiłem go wtedy [w wypowiedzi
    dla The Spectator] jako człowieka "nieokrzesanego, nieobliczalnego,
    nieodpowiedzialnego, pustego w wypowiedziach, o zapędach
    dyktatorskich, skłonnego do manipulacji". Jednakże człowieka,
    którego po oswojeniu instytucyjnym uda się opracować jasny program i
    przystąpi do jego realizacji z właściwym mu uporem. Ale posiadanie
    moralnego autorytetu Prezydenta to dla niego za mało. Będąc w głębi
    duszy chłopem, Wałęsa chce fizycznego sprawowania władzy, chce
    wydawać dekrety, rządzić ludźmi, wyznaczać i obalać premierów według
    własnego upodobania. Zamiast czynić wysiłki w kierunku opracowania
    jasnego programu, Wałęsa dąży do uzyskania władzy dla samego siebie.
    Nikt lepiej nie rozumie tego, aniżeli komuniści i nikt nie jest
    lepiej od nich przygotowany do udzielania mu pomocy. (...) Wałęsa
    został pozbawiony swojej prywatnej sieci szpiegowskiej [WSI] i
    wściekł się."

"Teraz prezydent Wałęsa mianował na stanowisko premiera 32-letniego
    rolnika, lidera partii chłopskiej - Waldemara Pawlaka. Pawlak -
    przywódca b. ZSL, lojalnego w stosunku do partii komunistycznej w b.
    marionetkowym parlamencie. W czasie obrad "okrągłego stołu", które
    przyczyniły się do obalenia starego reżimu, siedział on po stronie
    komunistów. Nareszcie Wałęsa ma obok siebie człowieka, z którym
    dobrze się czuje, premiera pochodzącego z obozu komunistycznego,
    który będzie miał swobodę doboru ludzi mu odpowiadających. Tak
    zakończyła się nasza walka."
  • 2012-07-15 12:11 | darcy25

bo to jest faktycznie "chrześcijański odruch miłosierdzia". Z tym,że dla "prawdziwych" katolików pewnie nie do przyjęcia, ale łatwe do wytłumaczenia - komuch spotyka się z kolaborantem i tajniakiem
  • 2012-07-15 16:11 | Wanda

Tak Aleko ,najlepiej to wybrac sobie robotnika jako prezydenta ,a potem
    pisac naukowe petycja jak Sikorski ,ze on jednak robotnik i z taka robotnicza mentalnoscia ?
    I pewnie duzo rozpraw naukowych na ten temat mozna pisac .
    Pozdrawiam
    ps.
    najtrudniej to zagladnosc do wlasnej glupoty
  • 2012-07-16 10:23 | Bogumił

Witam! Uważam, że powodzenie naszej transformacji zawdzięczamy trzem "czynnikom". Generałowi Jaruzelskiemu, p. Wałęsie (Prezydentowi), i noeocenionej roli Kościoła jako mediatora i gwaranta przyjętych ustaleń. Pomniejszanie roli, któregokolwiek z tych czynników uważam za nieporozumienie.
    Generałowi Jaruzelskiemu nie jest potrzebny akt "Chrześcijańskiego przebaczenia" a rzetelna ocena w odniesieniu do realiów "tamtych czasów". Pozdrawiam-Bogumił
  • 2012-07-16 13:33 | Tenno

atalia
    proste myślenie, proste wnioski, proste błędy. Powodzenia.
  • 2012-07-16 13:34 | Tenno

To też wina Jaruzelskiego? Ten wyrok na staruszka.
  • 2012-07-16 13:35 | Tenno

Popieram, strasznie przynudza.
  • 2012-07-16 13:37 | Tenno

Pytaj się Donka, słyszałem, ze On rządzi w Polsce. Podobno.
  • 2012-07-16 21:02 | Silva rerum

A czy nikomu do glowy nie przyszlo, ze jeden "has been" spotkal sie z drugim "has been" tylko po to, zeby, choc na moment, ponownie zaistniec?

P.S. Ktory "has been" chcial tego spotkania? Ja osobiscie nie sadze, zeby byl nim "jowialny staruszek".
  • 2012-07-17 07:35 | Slawomirski

Pozostawanie Jaruzelskiego na wolnosci jest aktem antydemokratycznym.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-18857605
  • 2012-07-17 13:41 | peergynt44

Typowe dla pewnego rodzaju świadomości a raczej jej braku. Część (duża) naszego społeczeństwa ma nikłe pojęcie o zasadach i podstawach demokracji. Niektórzy koniecznie usiłują się tym wykazać na różnych forach. Aktem antydemokratycznym byłby zakaz, ze wszelkich miar uzasadniony, występowania na tych forach takich osobników jak wyżej a nie to, kogo tacy osobnicy widzieliby w więzieniu. To, że mają oni prawo przedstawiania swoich "przemyśleń" jest jednym mankamentów systemu demokratycznego. Nothing is perfect, parafrazując klasyka.
  • 2012-07-26 00:56 | joanna

to wspanialy przyklad dla wszystkich Polakow