Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dreskod: czy mężczyźni mogą nosić krótkie spodnie?

(66)
Mamy dość afrykańskie lato. Mimo to według obowiązującego dreskodu mężczyźni powinni szczelnie zakrywać ciało, a już na pewno nie wystawiać na widok publiczny owłosionych łydek. To dyskryminacja?
  • 2012-08-05 18:34 | Redakcja POLITYKA.PL

Dreskod: czy mężczyźni mogą nosić krótkie spodnie?

Spodnie długie czy krótkie? Mężczyźni pod krawatami czy na luzie? Estetyczne to czy niesmaczne? Czy dreskod to ułatwienie codziennego życia, czy kolejne ograniczenie? Zapraszamy Państwa do dyskusji!
  • 2012-08-05 19:16 | Liss

Re:Dreskod: czy mężczyźni mogą nosić krótkie spodnie?

Warto jednak wspomnieć, że kobiety przypłacają te "przywileje" przymusem poddania się m.in. depilacji i o ile mężczyzna poza pracą może chodzić sobie dowolnie rozebrany i mieć owłosione wszystko, kobieta z owłosionymi łydkami a już na pewno pachami wzbudza powszechne obrzydzenie.
    Wspomniany Wojciech O. błyskający nagim torsem wywołuje chichoty głównie dlatego, że mężczyźnie nie przystoi kokietowanie, przypisywane kobietom właśnie. Kobiety wszakże mogą działać przede wszystkim zawartością ubrania a mężczyźni domyślnie zawartością głowy. Prawdę mówiąc mam gdzieś taki przywilej!
    Poza tym - to my sami wyznaczamy sobie normy kulturowe i tym samym jesteśmy odpowiedzialni za nasze własne zniewolenie. Zatem z całego serca popieram akcję uwolnienia owłosionych łydek dla obu płci! :)
  • 2012-08-05 21:06 | pani w papilotach

Dlaczego tylko "dreskod" i "beautyzm".
    Pojdzmy na calosc......
    "Mamy dość afrykańskiego summera. Mimo to według obowiązującego dreskodu meny powinni szczelnie zakrywać swoje body, a już na pewno nie wystawiać na wiuwa publicznego owłosionych kalwow........."
  • 2012-08-05 21:13 | kasia

ha ha ha - pomyślałam dokładnie o tym samym. Swoją drogą widzę spore przeinaczenie w tym tekście; dziewczynę z dużym dekoltem stawiacie niemal w jednej linii z facetem pod krawatem. A przecież to inna liga! Oczywistym jest, że w korpo takie ubranie nie przejdzie, zbyt krótka spódnica też nie. No i jeszcze argument na afrykańskie lato - w biurowcach jest klimatyzacja, więc w krótkich spodenkach może być zwyczajne za zimno.
  • 2012-08-05 21:17 | bea

W sytuacjach oficjalnych również kobiety podlegają rygorystycznemu dress code, np. każe się im nosić garsonki, bluzki koszulowe, rajstopy i pełne buty bez względu na temperaturę. Ostatnio we francuskim parlamencie bardzo złośliwie potraktowano minister Cecile Duflot za to, że odważyła się wystąpić w kolorowej sukience.
  • 2012-08-05 21:40 | Strach sie bac

Dlugie nogawki i dlugie rekawy u koszuli to atrybuty doroslego mezczyzny w naszej kulturze, nawet w rownie goracych co afrykanskie klimatach dzikiego zachodu. Moge sobie wyobrazic wydepilowanych metroseksualnych facetow w krotkich majteczkach i koszulkach z krotkim rekawem, wolnosc wyboru. Nie ma to zwiazku z jakakolwiek dyskryminacja.
  • 2012-08-05 22:11 | zza kałuży

Geniusze i ludzie wybitni, jeżeli tego sami chcą, mogą sobie dreskody lekceważyć

Ale najpierw trzeba być takim geniuszem. Jak ktoś ma taką głowę jak np. Jim Williams, niedawno zmarły inżynier z Linear Technology, to według mnie może sobie do pracy przychodzić na golasa.
    Jak o państwie po śmierci Muzeum Komputerów zrobi uroczystą sesję wspomnieniową, przeniesie w całości wasze biuro do sali muzealnej, nakręci ponad godzinny film i umieści go na youtube

http://www.youtube.com/watch?v=3S-AS86bj4w

to ja jestem zdania, że nie tylko codziennie można do pracy przychodzic w krótkich spodenkach

http://www.linear.com/williams.php

ale i także na interview w nowej pracy przychodzić w szortach

0:13:50 filmu, do którego link podałem powyżej.
  • 2012-08-06 01:15 | murator

Czekam na wizytę Prezydenta Komorowskiego w Emiratach Arabskich - w krótkich spodniach wlaśnie ! Precz z ajatollachami ! Na pohybel bialym skarpetom ! Niech żyje hawajska koszula ! Więcej body Pierwszej Damy !
    Naprawdę b. ważny temat - w obliczu bezrobocia i powszechnej degrengolady Pawloków,Kalembów i innego plazu.
  • 2012-08-06 01:22 | Larysa

Zadna dyskryminacja.Przyczyna-w tradycji.Naprzyklad, w Estonii wiosna,jak tylko na drzewach pojawiaja sie pierwsze zielone liscie,co jest oznaka nadejscia cieplejszych dni, wiekszosc urzednikow meskiego pola zamieniaja spodnie na eleganckie tzw Szorty. Nikogo tam nie dziwi na ulicach widok urzednika w koszuli z krawatem z teczka w reku i w...szortach.Dotyczy to ,przede wszystkim,mieszkancow drugiego po wielkosci w Estonii uniwiersiteckiego miasta Tartu.Pamietam, jak kiedys moja kolezanka z Tallina podczas pierwszej wizyty u mnie w Szczecinie,a bylo to w letniej porze zadala mnie pytanie:"Dlaczego u was mezczyzni ,kiedy jest tak goraco,nie nosza szortow.Oczewiscie,nie miala na mysli szorty plazowe,lub sportowe.
    ""
  • 2012-08-06 06:50 | toefl

Ludzie - mężczyźni - nie mają wstydu wchodzić w krótkich spodenkach i koszulkach z ramionczkami nawet do kościoła .
  • 2012-08-06 12:13 | alicani

Któregoś lata byłam na koncercie Krzysztofa Pendereckiego w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku. Było to wieczorem, dzień był ciepły ale wcale nie taki bardzo upalny. Wieczór, jak to w sierpniu, zupełnie nie upalny. Obok mnie siedział Pan Żakowski w jeansach, sandałach i granatowym powyciąganym podkoszulku. Wyglądał lekko (bardzo lekko) nieświeżo. Pozostali słuchacze ubrani byli "jak na koncert w Katedrze w porze letniej", czyli ze sobodną elegancją. Orkiestra, Pan Penderecki i jego żona - ubrani "na galowo".
    Chyba jestem za utrzymaniem pewnych zasad w ubiorze.
  • 2012-08-06 13:05 | mg

z powodu dress code'u marzę o wolnym zawodzie - lub chociaż własnej firmie. Ograniczenia - jakiekolwiek, niezależnie od płci, są po prostu złe. Choć z drugiej strony, nie wyobrażam sobie, żeby na recepcji czterogwiazdkowego hotelu witała mnie osoba w bermudach;)
  • 2012-08-06 14:50 | elżbieta

Nikt nie zająknął się o tym, że widok mężczyzn w bermudach i sandałach jest niesmaczny. Ta obrzydliwa moda została do nas przeflancowana z USA (podobnie jak inne prostackie obyczaje). Wysokie temperatury zdarzały się już w Polsce i dlatego panowie mieli letnie garnitury, tj szyte z jasnego płótna. Panie również pośladków i biustów nie wystawiały na widok publiczny, i wszystko to nie działo się w XIX wieku. Pomyślcie, dlaczego Beduini nie plączą się po pustyni rozebrani. Wcale nie z tego powodu, że wstydzą się swoich ciał.Jak nisko upadła kultura bycia niech świadczy to, że jeszcze całkiem niedawno na koncerty chopinowskie do Łazienek Królewskich chodziło się ubranym odświętnie. Teraz normą stały się szorty, bermudy, sandały, nieświeży wygląd. I to jest przykre. Dziczejemy.
  • 2012-08-06 14:52 | renata

Bylam niedawno w Warszawie. Wieczor, Krakowskie Przedmiescie, kawiarnie i restauracje pelne... elegenacko ubranych pan i ich nieelegancko ubranych facetow. Wlasnie, facetow, a nie mezczyzn. szorty, ba, ale zeby to byly szorty, ale w Polsce kroluje moda na obrzydliwe gacie za kolana albo do pol lydki. Do tego brzucho, lacie i byle jaki T-shirt. Zgroza. Moge zrozumiec, ze przecietny Polak plci meskiej nie ma za grosz zmyslu estetyki ubraniowej, ale jak to jest mozliwe, ze ich kobiety dopuszczaja, zeby wieczorem zamiast ubrac sie elegancko, panowie do ich pieknych sukien nosili sie na plazowo. W ogole ze wzgledu na obrzydliwy wyglada na pol rozebranego Polaka, ktory nie zauwaza, ze w tych bermudach wyglada jak kretyn, i nie dba o sylwetke, nie lubie lata w Polsce. Po czym poznac cudzoziemca? On nosi szorty do kolan, chodzi nie lazi i nie taszczy brzuszyska. Panie, wezcie sie za tych pozal sie boze facetow!
  • 2012-08-06 15:26 | Rashomon

Sam jestem pracownikiem korporacji i na kod ubioru (dreskod brzmi tragicznie) patrzę przychylnym okiem. Jak słusznie zauważyły wypowiadające się przede mną panie, polski mężczyzna nie ma z reguły za grosz poczucia estetyki ubioru. Nie mówię tu o koszmarach typu skarpety i sandały (a obok elegancka kobieta na obcasie), ale nawet o osobach próbujących ubrać się w sposób elegancki. Królują garnitury czarne i granatowe, za duże o przynajmniej dwa rozmiary. Zbyt szerokie i długie nogawki łopoczą podczas chodzenia, a czasem wręcz ciągną się po ziemi.
    Odrobina rygoru w kwestii ubioru na pewno nie zaszkodzi, być może przynajmniej część mężczyzn przekona się do garniturów i odkryje, że nawet podczas "afrykańskiego lata" można wyglądać dobrze. Czy szerokie bermudy z poliestru dają w lecie większy komfort niż dobrze skrojone lniane spodnie? Czy wełniane skarpety noszone do sandałów są lepsze od zamszowych mokasynów?

Odnosząc się do meritum - kod ubioru w korporacjach (bo chyba o takim kodzie mowa) obowiązuje zarówno kobiety jak i mężczyzn, nie rozumiem więc zupełnie, o jakiej dyskryminacji może tu być mowa. Czy ktoś z Państwa widział, by doradca klienta w banku czy prawniczka przyjmowały klientów w kolorowej mini spódniczce i bluzce z wielkim dekoltem? Ja nie widziałem.
  • 2012-08-06 17:19 | zly

Sama sie wez za siebie,renata,nie wiem gdzie widzialas owe 'elegancko ubrane panie',chyba ze za elegancje uchodzi naduzywanie solarium i zniszczone od ondulacji wlosy.Faceci ubieraja sie praktycznie i wygodnie,kobiety wbijaja sie w za ciasne suknie i kolebia na dziesieciocentymetrowych obcasach,zeby zaimponowac..innym kobietom glownie.Akurat nasze damy sa kiepskimi doradcami w sprawie stylu.
    Co do owego 'dreskodu' (co to za slowo u licha?Zglaszam protest do Rady Jezyka Polskiego!),czyli po prostu obowiazujacego stroju,to jest to po prostu obowiazujacy w korporacjach uniform.Pielegniarka nosi fartuszek,policjant-mundur,a prawnik-garnitur,i tak ma byc,i nie ma po co przeciwko temu protestowac.
  • 2012-08-06 20:36 | Ziolekk

Nawet do kościoła?! (o.O)
  • 2012-08-07 07:28 | wladimirz

W marynarce brytyjskiej nawet admirałowie mogą w tropikach...;-)

j.w.
  • 2012-08-07 11:41 | gość

Upadek obyczajów w Polsce przyniósł komunizm a na tzw. Zachodzie - rewolucja 1968 r. Tam wmówiono ludziom, że wszystko wolno, a u nas wybito (często dosłownie) nosicieli ("rozsadników") estetyki i dobrego smaku. A teraz ulica wygląda tak, jak widzimy.

Upał nie może być wymówką dla niedbałego ubioru.
  • 2012-08-07 12:23 | Dres

"według obowiązującego dreskodu" ... czy tu biega o dresy?
  • 2012-08-07 12:29 | marysia

Moda na bermudy jest z Karaibów, to pierwsze primo. Model ubrania dla kobiet w świecie byznesu w USA to coś kompletnie innego niż Polska, uwierz mi :)
    Nigdzie na świecie nie ma tak idiotycznie ufarbowanych kobiet jak w PRL-bis!
  • 2012-08-07 14:34 | beachcollector

Panie Jacku, popieram Pana. Gdy temperatura powietrza ma przekroczyc 25 stopni moj maz chodzi do pracy w firmie informatycznej w Szwajcarii w spodniach do kolan i w sandalach. Inni tez i nikomu to nie przeszkadza.
  • 2012-08-07 15:54 | 2xM

Akurat tu chodzi chyba o coś takiego (niestety - dopiero od 5:36):
    http://www.youtube.com/watch?v=kUAFyqn-HJQ

Błagam - mam już Eurokody zamiast Norm Europejskich (choć formalnie nadal to PN-EN). Teraz każecie mi przestrzegać Dreskodu a później co? Hajłejkod i Cywilkod?

Kod dresowy jest znacznie prostszy:
    Dres ma być jaskrawy, szeleszczący i ma mieć paski.
  • 2012-08-07 16:28 | 2xM

@Klima
    Niestety, w skali kraju (w dużych miastach trochę się to zmienia) większość pracowników objętych "zasadami stroju" (kodeksem? - bo nie szyfrem, hasłem czy zapisem) nie ma takiego komfortu. Gros z nich pracuje w różnego rodzaju blaszakach lub starszych budynkach, gdzie jedyną "klimatyzacją" jest wiatraczek.
    Co innego w krajach, z których kultura korporacyjna do nas przyszła. Tam budzisz się w klimatyzowanym mieszkaniu, jedziesz klimatyzowanym samochodem (w komunikacji publicznej też klima chłodzi a nie najwyżej hałasuje jak u nas) do klimatyzowanego biura... Faktycznie można to zrobić w garniturze i pod krawatem. W polskich warunkach efektem takiego powierzchownego dostosowywania do standardów jest niestety jedynie powstawanie chodzących "biogazowni". Strój może estetyczny, ale reszta...
  • 2012-08-07 17:19 | polo

O co w ogóle ten lament?

Skoro jest gorąco ubieramy się krótko i lekko Czy owłosiona łydka czy tors to już taki ohydny widok?Strasznie to prezentuje się grubas w upalny dzień w garniturze pod krawatem Wyobraźmy sobie jaki musi być zapocony.Garnitur pomału staje się na szczęście reliktem przeszłości Coraz więcej młodych ludzi nie widzi powodu żeby ubierać coś co nie wygodne nie praktyczne a na dodatek postarza
  • 2012-08-07 21:19 | zosia

Zwłaszcza w USA jest na pęczki cudacznie ufarbowanych i wymalowanych kobiet. Ale one raczej nie pracują w salonach sprzedaży poważnych firm. U nas też nie. Tam, gdzie firmie zależy na wizerunku to dobiera personel do kontaktów z klientami wg swoich standardów.
  • 2012-08-07 23:12 | camel

Te "wybite rozsadniki dobrego smaku" niestety niczego nie rozsadzały, bo nie było wśród kogo. Robotnicy i chłopi przymierali głodem i nie w głowach im było kopiowanie "smaku" z "rozsadników". "Komunizm" napełnił brzuchy Polakom, zdjął im z karków pasożytniczą szlachtę, pokazał im inne wzorce niż schylanie karku na polu i wódka w karczmie w niedzielę. Nie nazwałbym tego w żadnym wypadku "upadkiem obyczajów".

Moim zdaniem nagłe przerwanie edukacji społecznej, zaprzepaszczenie dorobku PRLu na tym polu i powrót do najciemniejszych wzorców Polski międzywojennej spowodowały to, co widać na ulicach - powszechną degrengoladę. Ale nie jest ona udziałem społeczeństw zachodnich (po "rewolucji 68 roku). Tam dobry smak ciągle jest w cenie co widać tuż po przekroczeniu naszej zachodniej granicy: nagle giną gargamele, przeraźliwe kolorki domostw i okrutnie tandetne reklamy.
  • 2012-08-08 01:59 | wari

Nie chodziło raczej o pracowników korporacji, bo tutaj taki apel pozostanie bez odpowiedzi. Sądzę, że chodzi o wielu miejscach, gdzie uważa się przychodzenie w krótkich spodniach za niewłaściwe - choćby w rozmaitych urzędach, a czasem nawet na uczelniach.

" polski mężczyzna nie ma z reguły za grosz poczucia estetyki ubioru. "
    To nie kwestia estetyki, a jedynie aktualnej mody, konwencji. Warto ją odrzucić dla wygody.

"przekona się do garniturów i odkryje, że nawet podczas "afrykańskiego lata" można wyglądać dobrze. "

Wyglądać może tak, ale co się dzieje pod tym garniturem w czasie afrykańskiego lata, to nie jestem specjalnie ciekawy.
    A przede wszystkim w jakim celu ma się przekonywać? Po co nam współczesny rodzaj mundurka? O tym właśnie jest mowa, żeby to z siebie zrzucić.

"Czy szerokie bermudy z poliestru dają w lecie większy komfort niż dobrze skrojone lniane spodnie? "

To jedyna alternatywa? Może lepsze są krótkie spodnie z lnu.

"Czy wełniane skarpety noszone do sandałów są lepsze od zamszowych mokasynów? "
    Znowu jakaś wydumana figura. A może zamiast mokasynów, sandały bez skarpet?
  • 2012-08-08 02:06 | wari

"mężczyźni - nie mają wstydu wchodzić w krótkich spodenkach i koszulkach z ramionczkami nawet do kościoła ."

To STRASZNE!!! Pan Bóg stworzył ich w garniturach, a oni z ramionczkami do Niego!
  • 2012-08-08 09:43 | Rashomon

"Nie chodziło raczej o pracowników korporacji, bo tutaj taki apel pozostanie bez odpowiedzi. Sądzę, że chodzi o wielu miejscach, gdzie uważa się przychodzenie w krótkich spodniach za niewłaściwe - choćby w rozmaitych urzędach, a czasem nawet na uczelniach. "
    Być może masz rację, niemniej zarzut dyskryminacji wydaje mi się nieuzasadniony. Podobnie jak w korporacji, tak samo w urzędzie czy na uczelni nie spotkałem się z sytuacją, by panowie byli zmuszeni do chodzenia w garniturach, a panie paradowały w "kusych strojach".

"To nie kwestia estetyki, a jedynie aktualnej mody, konwencji. Warto ją odrzucić dla wygody."
    Konwencję można odrzucić, owszem, ale garnituru jako symbolu męskiej elegancji nie można chyba nazwać aktualną modą. Pisząc o poczuciu estetyki miałem na myśli ogólne podejście do ubioru, a nie garnitur jako alternatywę dla krótkich spodni.
    Poza tym, dlaczego dobrze dopasowana koszula i lekkie spodnie miałyby być niewygodne?

"Wyglądać może tak, ale co się dzieje pod tym garniturem w czasie afrykańskiego lata, to nie jestem specjalnie ciekawy."
    W lecie nosi się garnitury letnie, pod którymi nawet przy wysokich temperaturach nie dzieje się nic szczególnego :)

"A przede wszystkim w jakim celu ma się przekonywać? Po co nam współczesny rodzaj mundurka? O tym właśnie jest mowa, żeby to z siebie zrzucić."
    Nawet w korporacjach (a więc tym bardziej np. w urzędzie) kod ubioru często dopuszcza tzw. business casual, można więc odrzucić garnitur jako symbol zniewolenia.

"To jedyna alternatywa? Może lepsze są krótkie spodnie z lnu."
    Oczywiście, że nie jedyna - to był tylko przykład, podobnie jak z butami.
    Kod ubioru ma na celu wywołanie pozytywnego odbioru pracownika (także urzędnika państwowego) przez klienta. Twarzą instytucji są pracownicy bezpośrednio obsługujący klientów, nic więc dziwnego, że pracodawcy zależy na tym, by wyglądali oni schludnie i elegancko. W moim odczuciu krótkie spodnie nie są i prędko nie będą eleganckie, nie uważam jednak, by były niesmaczne - po prostu nie na każdym stanowisku wypada je nosić.

P.S.
    Mimo wszystko jestem w stanie zrozumieć przeciwników. W niektórych firmach kurierskich w lecie istnieje ponoć obowiązek noszenia krótkich spodni - ja w takiej sytuacji czułbym się terroryzowany.
  • 2012-08-08 09:58 | anonim

Wydaje mi sie, ze wiekszosc odpowiedzi sprowadza sie do zasadniczego niezrozumienia glownego postulatu artykolu. Nie apeluje on o koniec estetyki - oczywiste jest ze nie da sie (a nawet nie bylo by to specjalnie pozadane) wyzbyc oceny tego, co nam sie podoba a co nie. Pytanie brzmi jak reagujemy na to co nam sie nie podoba oraz gdzie stawiamy granice miedzy tym co nam sie nie podoba a co jest spolecznie nieakceptowalne (a co za tym idzie staje sie powszechnym obiektem kpin badz oburzenia).
    I tu p. Jacek postuluje wieksza poblazliwosc szczegolnie gdy uzasadniaja to wzgledy pragmatyczne. Mozemy albo sie meczyc albo wyluzowac:).
  • 2012-08-08 11:49 | Schuman

Nawazyl Pan piwa, oj nawarzyl. Urzednicy w Brukseli bedacy "en permanence" czyli - mimo lata - w pracy, dostali wlasnie polecenie pilnego opracowania projektu europejskiego dreskodu. Po sukcesie dyrektywy dot. rozmiarow klatek dla kur-niosek i zakonczeniu wlasnie prac nad reguacja dot. czestotliwosci szczekania psow oraz dopuszczalnej ilosci wydawania przez kukulki dzwieku "kuku" brak bylo nowych pomyslow. Powoduje to frustracje, mimo wysilkow "co by tu jeszcze uregulowac Panowie, co by tu jeszcze"...Za europejskim deskodem opowiada sie nawet DG Trade gdzie obliczono juz w ramach "impact assessment", ze nowa dyrektywa zmniejszy wydatnie import klapek z Chin co w obecnej sytuacji w Europe jest wrecz konieczne. No bo jak tu chodzic w klapkach do letniego i obowiazujacego wszedzie eurogarnituru!
    Dziennikarze beda mogli domagac sie jakiegos okresu przejsciowego ale czarno widze, chyba sie nie uda. Jedynie Brytyjczcy, jak widomo malo europejscy, nieoficjalnie poinformowali, ze beda chcieli opt-out czli "robta na kontynencie co chceta -nas zostawcie w spokoju; my mamy wlasne kody bytyjskiej elegacji". Pozdro z nieustannie deszczowej Brukseli, Sch.
  • 2012-08-08 12:13 | jasiek

W czasie podchorążówki (1978) wszyscy chcieliśmy na zajęciach z taktyki być pozorantami n-pla. Bo to dawało prawo podwinięcia rękawów jak na filmach wyglądali wtedy żołnierze wojsk NATO. Pamiętam też opowieści kolegów z brygad, które jeździły na Kubę. Panowie w szortach byli postrzegani jako zwolennicy imperializmu. Podobnie zresztą jak u nas wcześniej odziani w dżinsy !
    A dzisiaj kiedy w byle placówce widzę klony, tępe, odindywidualizowane sklonowane robocopy, to zastanawiam się - do czego jeszcze potrzebni są tam ludzie ? Ale jest też i pytanie o "słomę w butach i sieczkę w pustych łbach", czyli kastę menedżmentu tego korporacyjnego bałaganu ... A ich też obowiązuje dreskod ? Te firmowe krawaty i apaszki ???
  • 2012-08-08 12:53 | rockafella

@ Liss
    Warto jednak wspomnieć, że kobiety przypłacają te "przywileje" przymusem poddania się m.in. depilacji i o ile mężczyzna poza pracą może chodzić sobie dowolnie rozebrany i mieć owłosione wszystko, kobieta z owłosionymi łydkami a już na pewno pachami wzbudza powszechne obrzydzenie.

We mnie z kolei najwieksze OBRZYDZENIE wzbudzaja kobiety z owlosionymi piersiami wystajacymi bezwstydnie z polmetrowych dekoltow. Lydki i moga byc inspirujace np. do pracy tworczej. Zweryfikuj swe upodobania i gusty plci przeciwnej.
  • 2012-08-08 13:13 | Kris

Szanowna Pani, w firmach informatycznych większość, jeśli nie wszyscy, chodzą na luzie, tj. w dżinsach, t-shirtach itd. Czy w krótkich spodenkach, to już nie wiem. Myślę, że p. Żakowskiemu bardziej chodziło o chodzenie po pracy w różne miejsca, tu się z nim zgadzam (chociaż na koncert w Oliwie to już ubrałbym się trochę staranniej). A do pracy, to jak tu wielu dyskutantów stwierdziło: obowiązują jakieś normy i to pracodawca je narzuca i egzekwuje. W mojej pracy panie (młode dziewczyny) chodziły swego czasu z gołymi brzuchami i gołymi ramionami, aż im tego półoficjalnie zabroniono. Panowie w czasie upałów chodzą w letnich ubraniach, ale nie wyobrażam sobie żeby w krótkich spodenkach. Klimatyzacji nie mamy, ale wytrzymać można.
  • 2012-08-08 15:47 | Antidotum

Mnie podoba się człowiek szczęśliwy i swobodny, wyrażający siebie, bez względu na to, czy nosi buty na obcasie czy sandały, koszulkę na ramiączkach, czy ciężką skórzaną kurtkę nabijaną ćwiekami. Jeśłi nawet coś razi moje poczucie estetyki -0 to jest to tylko mój problem.
  • 2012-08-08 16:51 | Dyskutantka

Ostatnio w gorące dni niektórzy panowie, o dziwo także ci starsi (choć sprawiedliwie trzeba przyznać, że nie tylko oni - młodym też się zdarza), chadzają po mieście z gołym torsem, tzn. bez koszuli. Muszę przyznać, że dla mnie nawet ci szczupli i umięśnieni wyglądają obrzydliwie i nie na miejscu. Ciekawe co byłoby, gdyby kobieta chodziła po mieście topless. Natychmiast zatrzymano by ją i co najmniej ukarano mandatem za coś co nazywa się zwykle nieobyczajnością. Dla mnie panowie przemieszczający się bez koszuli po mieście również są nieobyczajni. Skrajny brak szacunku dla estetycznych odczuć innych ludzi jest jak najbardziej nieobyczajny.
  • 2012-08-08 19:27 | ulami

Wreszcie ktoś coś z sensem napisał. Podpisuję się pod tym :)
  • 2012-08-08 20:57 | zly

Kobieta moze LEGALNIE chodzic topless i na basenie i po ulicy,niedawno byl precedensowy wyrok sadowy w Gdansku.Inna rzecz,czy sie odwazy.Dla przypomnienia-piersi uchodza za drugorzedne cechy plciowe i w kulturze zachodniej generalnie sie je zakrywa.Reszty ciala nie trzeba,i czesto widze w upalne dni panie w kusych bluzeczkach odslaniajacych pepek,i jakos nikt im mandatow nie wystawia.Jak Dyskutance przeszkadza widok panow bez koszuli,to niech chodzi w ciemnych okularach,a najlepiej nie wychodzi na ulice,bo jej widok z pewnoscia urazi czyjes uczucia estetyczne.
  • 2012-08-08 21:49 | Cisza

Zupełnie inaczej wypowiada się pracujący w upale i mający dwumiesięczne wakacje. Inaczej pracujący we wnętrzu klimatyzowanym i pracujący we wnętrzu bez klimatyzacji. Inaczej ten, kto rzadko wychodzi między ludzi (strojenie może sprawiać mu frajdę), inaczej ten, który co rusz wystawiony jest na widok publiczny (dla którego strojenie się nawet w formule kodu klasycznego jest zwyczajnie męką).
    Jako urzędas zmuszony do pracy ponad ludzkie siły, na widoku non stop publicznym, we wnętrzach nieklimatyzowanych, bez dnia wakacji, całym sercem jestem "ZA" zniesieniem obowiązku noszenia garnituru, choćby tylko w oznaczonych porach i temperaturach.
  • 2012-08-08 21:51 | Ewa Kwiatkowska

Wyobrażam sobie reakcję Pana Redaktora, gdy wezwany lekarz wkracza do Pana domu w krótkich spodniach, albo w szpitalu doktor prowadzi wizytę lekarską ubrany w szorty i koszulkę na ramiączka.Są jednak miejsca poza bankiem i lotniskiem, gdzie niewłaściwy strój bardzo razi
  • 2012-08-08 23:28 | Liss

a skąd wiesz, jakie mam upodobania i czy w ogóle interesują mnie gusta płci przeciwnej?
    Nie podoba mi się jednak dostosowywanie wszystkich do jednego wizerunku (odstających odstrzelić). A "nasze" gusta wynikają najczęściej właśnie z aktualnie obowiązującego wzorca kulturowego. I o to mi chodziło, że sami sobie te wszystkie schematy i tortury fundujemy.

Inna sprawa, że jeśli pracodawca wymaga pewnego stroju, wymóg ten dotyczy najczęściej obu płci i nie widzę tu źródła dyskryminacji mężczyzn. Czy nam z tym wygodnie czy nie to kolejna rzecz dyskusyjna (o czym wyżej). I w zasadzie tego dotyczył artykuł, a nie tego, w jakich strojach spędzamy czas wolny.
  • 2012-08-09 01:50 | emini_guy

"kobieta z owłosionymi łydkami a już na pewno pachami wzbudza powszechne obrzydzenie"

Tylko u tych sklonnych do szybkiego obrzydzania sie. Nie zebym wolal kobiety owlosione albo z wasikiem, ale od razu obrzydzenie?
  • 2012-08-09 02:52 | rockafella

@ Liss
    Mnie w ogole nie interesuja Twoje gusta do ktorejkolwiek plci. Sprawa jest bardziej prosta niz sie wydaje. Tzw. dresscode obowiazuje Cie w pracy na 100% jesli wymaga tego pracodawca i podpisana z nim umowa. Po pracy mozesz sie ubierac jak chcesz. Jesli chcesz nosic krotkie spodenki w upale to nos i pokazuj swe piekne kolana, dopoki jest co pokazywac. A srodowisko i tak bedzie zawsze probowalo narzucic swe trendy, bez wzgledu czy Ci sie to podoba czy nie. Chyba ze to bedziesz Ty ktory te trendy lansuje. Z reszta nie bez powodu istnieje takie okreslenie jak "Dyktator mody." A tak swoja droga polecam wiecej luzu. Na pewno sie przyda w obcowaniu z innymi ludzmi na co dzien.
  • 2012-08-09 09:17 | gość

Ba ! Na dodatek ci źle wychowanie ludzie przychodzą dla Łazienek w połowie koncertu, przepychają się pod sam pomnik, żeby zobaczyć z bliska fortepian, pianistę, a potem nagle wstają i wychodzą, rozmawiając po drodze i zmuszając innych słuchaczy do wstawania, przesuwania się, ustępowania z drogi... Małe dzieci drepczące w kółko to inna sprawa. Wycieczki z przewodnikami oprowadzane głośno "po koncercie i okolicach". Gadające chamy, które potem, mimo, że nie wysłuchały nawet 3 min. utworu, i skutecznie uniemożliwiły słuchanie innym, a potem głośno biją brawo... Ja już do łazienek na koncerty nie chodzę. I nie ze względu na ubiór.
  • 2012-08-09 11:51 | gdańszczanka

Naprawdę???? o.O!!!!!

Naprawdę moge juz wyrzucić bluzeczki i staniczki do kosza i spacerować po moim mieście toplessssss????????
  • 2012-08-09 12:08 | Mercedes

Jako reprezentantka młodego pokolenia, cały ten modowy savoir vivre postrzegam zgoła inaczej. Po pierwsze nie uważam, by krytyka stroju przynależna była tylko płci, w mediach aż roi się od samozwańczych krytyków modowych, którzy oceniają podług własnego gustu (często dość wątpliwego) i potrafią złajać za źle dobrany strój, jakby to była zbrodnia, niezależnie od płci.
    Po drugie, zauważam, że "płciowość" (jeśli można to tak określić) w stroju zanika. Dziś często działy męskie od damskich odróżnimy po rozmiarach. Mężczyźni dostali przyzwolenie (bądź sami go sobie udzielili) na "damskie" kolory, fasony. Dziś mężczyzna w obcisłych różowych "rurkach" wcale nie przestaje być męski (choć śmiem twierdzić, że w naszym społeczeństwie to wątpliwe, bardziej dotyczy to mieszkańców zachodu), dekolty odsłaniające pół klatki piersiowej też nie są niczym dziwnym. A sandały, klapki ? Jako osobą dwudziestoletnia ze swojej perspektywy widzę to tak, że nasze matki namawiały swych mężów/partnerów/kochanków/synów/braci do rezygnacji z ciężkiego obuwia latem na rzecz sandałów właśnie. Co z tego, że większość z nich przekonać się nie dała, a jeśli już to z obowiązkowymi skarpetkami naciągniętymi do połowy łydki, co nie tylko jest passe, ale po prostu wygląda paskudnie.
    Tytułem końca ośmielę się stwierdzić, że rzeczywistość rysuje się zgoła inaczej, niż ta opisana w artykule. Jedyne, co mnie razi to to, że niebawem coraz to trudniejsze będzie rozróżnienie obojga płci i to nie przez to, że mężczyźni mogą ubierać się na różowo, ale dlatego, że mama w odpowiednim czasie nie zabrała im swych przyborów do makijażu.
  • 2012-08-09 12:49 | Rashomon

Chętnie zapoznałbym się z tym wyrokiem. Czy masz na niego jakiś namiar?
  • 2012-08-09 15:39 | tommek

Tak, mężczyźni mogą nosić krótkie spodnie, podobnie jak kobiety, które też mogą nosić (i noszą )krótkie spodnie. Cała ta kwestia nie powinna zbytnio zajmować i stanowić dylematu dla dorosłego człowieka, który powinien wiedzieć i zdawać sobie sprawę z tego w jaki sposób, stosownie do miejsca i czasu, można czy należy się ubrać. Dorosły człowiek jest w stanie zaakceptować wymóg noszenia odpowiedniego stroju w miejscu pracy, ponieważ nie to jest dla niego w tej pracy najważniejsze, jest również w stanie obiektywnie ocenić swój wygląd przed lustrem i ewentualnie go skorygować. Krótkie spodnie nie są synonimem "buractwa" lecz akceptowaną od wielu lat częścią garderoby. To że wygląda ona różnie na róznych ludziach jest raczej normalne, podobnie jak w przypadku spódnic i podkoszulek. Noszenie tych części stroju nie oznacza obligatoryjnej depilacji i powinno być traktowane jako coś naturalnego, wynikającego z gustu, potrzeb czy wygody człowieka. Człowiek w krótkich spodniach może być akceptowany w różnych miejscach i nie od tego zależy jego odbiór przez otoczenie. Myślenie o ubiorze przez pryzmat przymusu, konieczności dostosowania się do jakiegoś wzorca czy też mody prowadzi często do komicznych wręcz sytuacji - kobieta w punkcie sprzedaży telefonów komórkowych jest zmuszona obsługiwać komputer jedną ręką, ponieważ drugą ma stale zajęta naciąganiem krótkiej spódniczki w stronę kolan, kolega na zjeździe absolwentów w schronisku górskim melduje się w garniturze i lakierkach.
    Beautyzm i dreskod nie są problemem tak długo dopóki sami ich nie wykreujemy i nie zaczniemy roztrząsać.
  • 2012-08-09 18:15 | zly

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090203/SZCZECIN/275505206

Prostuje swoj komentarz,chodzilo o wyrok sadu w Szczecinie.
  • 2012-08-09 18:34 | Tomek Matyszewski

Wielkie podziękowanie dla Pana Jacka Żakowskiego; nie po raz pierwszy w dziennikarskim życiu wykazał się odwagą. Mężczyźni rzeczywiście powoli tracą prawo do noszenia na przykład krótkich spodni w czasie upałów, głównie w oczach środowisk przynajmniej uważających się za te kreujące trendy. Do tego co napisał Pan Żakowski dołożyłbym od siebie taką oto uwagę: Panie z subkultury fitness chcą przekonać,że na przykład: faktura różowego płata słoniny jest obiektywnie ładniejsza od fragmentu futra z szynszyla a kijek od szczotki obiektywnie ładniejszy od pnia drzewa. Wydaje mi się, że ta właśnie przestrzeń estetyczna jak mało która zasługuje na wypowiedzenie i uwzględnienie sakramentalnego:"rzecz gustu". Mam wrażenie, że boimy się tego aspektu rozmowy z Paniami fitness - chyba niepotrzebnie.
  • 2012-08-09 21:26 | Gawka

Skarpety w sandałach!

Strszne!
    Ooo, jest coś fajnego - pomyślałem - i natychmiast zacząłem nosić skarpety, kiedy zakładam sandały. Nie znaczy to, że przedtem nigdy ich nie nosiłem, lecz kiedy to obciach, to musi być w tym coś pozytywnego. Pamiętam, że przyciągałem wzrok bardzo wielu ludzi z otoczenia, lecz zniosłem to z godnością. Okazało się, że owe skarpety ocaliły mnie przed pokrzywami, plagą meszek i komarów, które uwielbiają świetnie ukrwione stopy. Dodam nieskromnie, iż niekiedy chodzę publicznie boso (bywa też, że z kosturem), to wtedy właśnie dopadły mnie dwie nastolatki z dosyć obcesowym pytaniem: "jak pan to robi, że meszki się pana nie imają". Wyznałem na ucho: chodząc w sandałach, zawsze zakładam skarpety. Następnego dnia zobaczyłem kilka osób w różnym wieku w skarpetach do sandałów.
    ...
    Przyznam też, że mam wyrzuty sumienia w związku z moją radą dla młodego człowieka, który żalił się na wymóg noszenia krawata w środowisku firmowym. Kiedy się zwrócił z problemem, poradziłem mu: na najbliższym obozie integracyjnym, zakładaj krawat, choćbyś miał wspinać się na skałki. No i nadarzyła się okazja. Maciek (dla zmyłki takie imię) wyposażył się w (dobrej marki) krawaty i pojechał na stracenie integracyjne. Ludzkość integrowała się najpierw alkoholem, później seksem, jeszcze później katzem, lecz nasz Maciek ciągle trwał w napięciu, by pokazać się w krawatach. No i nadarzyło się! Nie były to skałki, lecz jakiś szaleńczy zjazd na linie. Oczywiście krawat, półbuty (czarne) na bose stopy i... jazda! Przed nim kilka WAŻNYCH osób efektownie rzygało w locie na linie. On sprawił się chwacko, powiewając krawatami, lecz po imprezie został oddelegowany do oddziału, gdzie był raczej dekoracją do usunięcia. Bogu dzięki, że wiceszef zagranicznej firmy zapytał o tego dowcipnego chłopaka. Natychmiast został sprowadzony do macierzy i skazany na ponowne wysiedlenie, tyle że z gażą w EU, cyfrowo zgodną z jego poborami w złotówkach.
    Już sam nie wiem, czy chodzenie z owłosionymi częściami ciała i oskarpetkowanymi stopami, jest lepsze od czarnych półbutów i krawata do stroju złożonego ze slipek i okularów.

• 2012-08-10 16:26 | renata

Nie rozumiem osobistego przytyku. A co do ciebie - podejrzewam, że nigdy nie byłeś w Warszawie. Solarium i ondulacja to na prowincji. Ja tam widziałam w Warszawie pięknie ubrane i pachnące (co w przypadku panów jest rzadkością) kobiety z dobrze ostrzyżonymi włosami (no, nie wszystkie, oczywiście). Faktem jest, że ich partnerzy nie potrafili się do nich dostosować. Mężczyźni są praktyczni, ale ta ich "praktyczność" często nie ma nic wspólnego z elegancją i wyczuciem sytuacji. Wieczorny wypad na Krakowskie Przedmieście to jednak nie wypad na plażę. Inteligentny mężczyzna to zrozumie. Facet już nie, bo facet to nie mężczyzna.
  • 2012-08-11 09:36 | Sarah

mezczyzni powinni moc nosic krotkie spodnie, w ogole ten caly korporacyjny drescod powinien przynajmniej w lato isc w odstawke, zdecydowanie popieram akcje!
  • 2012-08-11 13:19 | kejt

Tez popieram. Czekam jeszcze na tekst ktory moze przekona panow o koniecznosci depilacji przez pojsciem na ogolnodostepny basen. Niedobrze sie robi jak sie potem musi w wypadajacych klakach plywac, bo goscie o higiene dbac nie porafia.
  • 2012-08-11 19:43 | Rattus

Nic dodać, nic ująć!
  • 2012-08-13 15:31 | Nataliasz

na ten temat można by się długo rozpisywać. jednak napiszę krótko. jak dla mnie artykuł napisany "na odwal się". bo autor nie miał pomysłu, bo zauważył w internecie coś co go zdenerwowało, a jak widać po treści artykułu, co zrozumiał źle. artykuł jest chaotyczny, autor tak jakby widząc sam że się gubi w tym co pisze, próbuje używać wielu mądrych słów na swoją obronę, jednak nic to nie dało. ale wracając do sedna sprawy: nikt nie zabrania chodzić panom w krótkich spodniach tylko że są co do tego granice. chce Pan chodzić w krótkich spodniach "prywatnie" w upał do sklepu? proszę bardzo. nikt nikomu nie broni i myślę, że nawet obrońcy "dreskodu" burzyć się nie będą. jednak będą się burzyć, i mają do tego całkowite prawo, bo żyjemy w świecie w którym obowiązują pewne normy, kiedy pójdzie Pan w krótkich spodniach np. do restauracji. nie ważne czy "prywatnie" czy nie. nie ważne czy rano czy po południu. po prostu nie wypada. tak samo nie wypada i tak samo będą się burzyć obrońcy "dreskodu", gdy zobaczą kobietę (również za przykład weźmy restaurację) ze zbyt dużym dekoltem w spódnicy ledwie zakrywającej cokolwiek. bo, i tu się powtarzam, po prostu nie wypada. takie są zasady i trzeba to przyjąć.
    p.s. co do tych owłosionych części męskiego ciała, tak jak ktoś napisał wcześniej i z czym się zgadzam - kobiety muszą depilować całe ciało, Wy mężczyźni chodzicie zazwyczaj (bo zdarzają się wyjątki) cali zarośnięci. to też powinno panów zmusić do myślenia dlaczego to kobiety są tą płcią, która ma większe przywileje/"prawo" do odkrywania części ciała.
  • 2012-08-13 22:25 | zainteresowany

"Dreskod: czy mężczyźni mogą nosić krótkie spodnie?"
    A dlaczego nie? Na calym swiecie chodza w krotkich spodniach i dobrze jest...
  • 2012-08-14 10:18 | Alabama

Po pierwsze oddzielmy korporacyjny "dresscode" gdzie zasady są znane i ustalone w odpowiednich prceduralnych wytycznych, od tego, że Panowie generalnie po godzinach ubierają byle jak, brzydko i odstręczająco.
    W kwestii ubioru zastanawia mnie jednak coś innego - mamy XXI wiek, super technologię, kewlary i teflony, poliestry i celulozę a nie potrafimy produkować wygodnego damskiego obuwia. Szpilki powodują halluksy, pantofle robią odgniotki, czółenka cisną. Wokół przemysłu badziewnych butów wyrósł niespodziewanie zupełnie nowy przemysł - plastrów na otarcia, miękkich wkładek do butów - wszystkiego tego, co ma uratować poranione stopy. Dlaczego nie można po prostu zrobić wygodnego obuwia?
  • 2012-08-14 10:46 | Marika.

U mnie osobiście artykuł wzbudził jakąś dozę empatii, nie w samej kwestii krótkich spodni (bo tu nie ma najmniejszej dyskusji), ale ogólnie rzecz biorąc w kwestii akceptacji wolności drugiego człowieka niezależnie od jego wyglądu. Zdałam sobie sprawę, że wspomniany beautyzm miał i na mnie wpływ. Spodobał mi się również komentarz podpisanego wyżej P. Gawki - przyznaję, że do tej pory skarpetki w sandałach nie były dla mnie raczej przejawem niezależności.

Jednak rzecz, która zastanowiła mnie najbardziej z całego artykułu to - czy faktycznie pracownicy korporacji trzymający się określonych reguł ubioru zatracają swoją osobowość i stają się "funkcją, którą im powierzono"? Nie mogę wyzbyć się poczucia, że ów dreskod powinien funkcjonować. Choćby ze względu na to, że pracownicy urzędów, korporacji mają kontakt z ludźmi wszelakiej - że tak powiem - maści, niekoniecznie rozstrząsającymi czy wygląd pracownika jest oznaką indywidualizmu czy też niechlujstwa. Są pewne instytucje, które z założenia muszą trzymać jakiś fason. Nie wiem sama czy to nie podejście mało liberalne, ale nie potrafię się go wyzbyć. Rzecz w tym czy człowiek wciśnięty w elegancki skafander faktycznie odkłada na bok "swoje ja"? W zasadzie przebywając 8 godzin w miejscu pracy jego umysł skupia się -podejrzewam - głównie na czynnościach, do których jest zobowiązany. Nie rozwija swojej osobowości, nie tworzy światopoglądu, nie rozwija zainteresowań. Staje się trybikiem?
  • 2012-08-14 17:47 | zainteresowany

Nie do pomyslenia w USA, np. w Houston jest piekielnie goraco w lecie ale do pracy nikt nie przyjdzie w krotkich spodniach, nawet by o tym nie pomyslal, kiepski przyklad wyluzowany firmy ze Szwajcarii...
  • 2012-08-16 03:30 | dar61

mimo że nie 'mimo, że nie'

Czyta człek, czyta, potyka się o „...potem, mimo, że nie..." + i już wie, w co wdepnął...
    Złe ... wychowanie.
    Ortograficzne.
  • 2012-08-19 09:03 | imaman

Ubieraj sie stosownie do okolicznosci.Nie jedz pod namiot w garniturze,na wywiad telewizyjny w krotkich spodniach.Co najbardziej wkurwia to panie wdlugich sukniach majece na nogach szpilki i palanci w podkoszulkach,dzinsach i pepegach.Zakowski moze chodzic nago,byle bym go nie widzial.
  • 2012-08-19 22:14 | Asia

Garnitur he, he postarza . Faktycznie jak patrzę na np. Davida Beckhama w garniturze i polskie miśki z ogolonymi głowami, w wyciagnietych koszulkach z gaciami wiszącymi na tyłku to domyslam sie ,ze muszą desperacko trzymac sie wersji, ze garnitur postarzapostarza""
  • 2012-11-15 22:00 | bjorn

To przejedź się na Bermudy:)
  • 2015-05-10 12:55 | Sebastianin12

Kazdy moze chodzic jak chce.