Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co łączy Polskę i Izrael? Kara za obrazę uczuć

(40)
Przestańmy karać za obrazę uczuć religijnych. Nie róbmy z Polski drugiego Izraela.
  • 2012-08-15 13:17 | rozbojnick

"Nie róbmy z Polski drugiego Izraela"

Chyba: Nie róbmy z Polski drugiej Francji, gdzie chodzenie w nikabie powoduje smiertelną obrazę uczuć !! To jest dopiero tolerancyjny naród ...
  • 2012-08-15 13:40 | zet

Re:Co łączy Polskę i Izrael? Kara za obrazę uczuć

W dojrzałej cywilizacji nie powinno się karać, za coś niezmierzalnego, czego nie można dotknąć, zmierzyć ani zobaczyć. Tzw. uczucie uzależnione jest od psychiki ale też od wielu jeszcze innych czynników.
    Dla równowagi w kodeksie trzeba umieścić zapis o karalności czynów zwanych nachalnością religijnością, czyli za obrażanie uczuć niereligijnych.
    Na poważnie rzecz ujmując, utrzymywanie zapisu o karaniu obrażających uczucia religijne to oznaka zacofania i niewiara w boską moc.
    Czy człowiek jest w stanie zaszkodzić Bogu albo Go obrazić?
  • 2012-08-15 13:45 | borat

Kompletnie nie rozumiesz co to oznacza termin państwo świeckie. Gdyby w 3RP było choćby 10% tolerancji jaka występuje w Francji, to byłoby całkiem znośne państwo!
  • 2012-08-15 14:01 | alfanabeta

Za życia jednego pokolenia zakreśliliśmy koło

od karania przeciwników socjalizmu i hasania po głowach "kościelnych" do karania za "obrazę uczuć religijnych". A biskupi /niektórzy/ i tak twierdzą, że Kościół jest "atakowany". Tysiące osób dobrze wynagradzanych mozolnie zajmuje się problemem, który nie powinien istnieć. Para idzie w gwizdek przez paragraf.
  • 2012-08-15 15:08 | Doktorr

"Skoro nie broni się uczuć związanych z innymi niż religijne światopoglądami, na przykład uczuć człowieka, któremu wmawia się, że nauka o ewolucji jest kłamstwem i szalbierstwem, to dlaczego miałyby być chronione uczucia kogoś, kto wmawia innym, że nieoddający czci Chrystusowi na krzyżu pójdą do piekła?"

Co za bzdury. Dzisiejszy Kościół wcale nie krytykuje teorii ewolucji! Po co Hartman tworzy sztuczne problemy?

• 2012-08-15 17:34 | toefl

Nie słuchajmy takich hartmanów

Owszem , należy karać za obrazę uczuć religijnych .
    Trzeba to robić , robić rozważnie ale robić .
    Nie pobłażać .
  • 2012-08-15 17:43 | Slawomirski

Nareszcie cos madrego.
    Pan Hartman znalazl ciekawa analogie miedzy Polska a Izraelem. Kiedy Polacy otrzasna sie z patronatu KK i jak Francuzi wezma kraj w swoje rece?
  • 2012-08-15 18:01 | jsg

Pójdę dalej. Art.196 jest formą bluźnierstwa, sugeruje bowiem, że wszechmocny Bóg nie jest w stanie osobiście ukarać człowieka który go obraża.
  • 2012-08-15 19:34 | anettkah

Nic dodac, nic ujac - wypada jedynie pogratulowac Profesorowi odwagi cywilnej, madrosci i umiejetnosci opisywania zjawisk, ktore nas otaczaja.
  • 2012-08-15 20:39 | -K&W-

Popieram.

"...W wolnym kraju wolno pogardzać każdą religią i przedmiotami religijnej czci."
    / prof. Jan Hartman /
    Dodajmy tylko : ...bo jak można być tolerancyjnym dla głupoty i zła, które religie powodują.
    Wszystkie religie i ich kościoły to cywilizacja śmierci.
    PS.
    Panie Profesorze. Pana i takich jak Pan Polska pilnie potrzebuje we wszystkich organach państwowej władzy.
  • 2012-08-16 00:30 | Slawomirski

To znaczy zes niewierzacy w to ze stworzyl na podobienstwo swoje.
    Taki z Pana wierzacy jak ze mnie swiety turecki.
  • 2012-08-16 01:00 | JER-111

Kazdy moze miec nieco odmienna skale uczuc, to nie jest cos co da sie 'wymierzyc' precyzyjnie. Tego typu paragrafy trafiaja sie zazwyczaj w panstwach, w ktorych
    glowna role odgrywaja wszelkiego typu religijne "oszolomy"!!!
  • 2012-08-16 01:02 | blue

Widze, ze niejaki "toefl" swietnie nadawalby sie, np. na przywodce ruchu Talibow!
  • 2012-08-16 02:06 | camel

> Co za bzdury. Dzisiejszy Kościół wcale nie krytykuje teorii ewolucji!

Widzę, że mało wiesz o dzisiejszym kościele. Oczywiście masz rację, że pod naporem nieodpartych argumentów wycofali się ze swojej twierdzeń na pozycję "Inteligentnego Projektu", ale to nie świadczy o niczym więcej, jak o zmianie sposobu mataczenia w obliczu faktów dobitnie pokazujących głupotę religii.

Natomiast musisz zauważyć, że nowoczesne (jak na kościół) prądy myślowe nie docierają do Polski i katecheci nadal klamią dzieciakom jak najęci, przedstawiając tzw. "dowody głupców" w rodzaju: "jak to wszystko mogłoby się samo ukręcić bez interwencji bozi?"
  • 2012-08-16 09:15 | Otis Tarda

Czyli z grubsza

"Przestańmy karać za obrazę uczuć religijnych, zacznijmy za obrazę ze względu na płeć, orientację seksualną, czy narodowość".

Dziękuję, postoję. Albo wszystko, albo nic.
  • 2012-08-16 09:16 | Janusz

Re:Co łączy?

Polskę z Izraelem nic nie łączy, Polska jest porządnym krajem. Może jedynie bojkot izraelskich produktów.
  • 2012-08-16 09:16 | Otis Tarda

W dojrzałej cywilizacji nie powinno się karać, za coś niezmierzalnego, czego nie można dotknąć, zmierzyć ani zobaczyć

==========

Rozumiem, że w ten sposób odrzucasz całą koncepcję ochrony dóbr osobistych? W sumie jest to jakiś pomysł, ostatecznie na przykład godności, poczucia własnej wartości, dobrego imienia też się nie da dotknąć, zmierzyć ani zobaczyć.
  • 2012-08-16 10:18 | zet

Nie,nie rozumiesz. Albo udajesz.Temat jest o ochronie tzw. uczuć religijnych a nie o ochronie dóbr osobistych. Być może ich nie odróżniasz ale to Twój problem.
  • 2012-08-16 11:14 | Ostatni Prorok

Bezwzgledna prawda rozsadku- BRAWO !!!!

Nad ostatnim zdaniem niech sie zastanowia ci, ktorzy oddaja swoj " rozum " w rece jakiegokolwiek kleru !!

Dlatego OSWIECENIE; WIEDZA I NAUKA
  • 2012-08-16 12:45 | invinoveritas

Słusznie!

+
    +
    +
    +
    +
    +++++++++
    +
    +

• 2012-08-16 17:54 | michrich

zet:
    Na poważnie rzecz ujmując, utrzymywanie zapisu o karaniu obrażających uczucia religijne to oznaka zacofania i niewiara w boską moc.
    Jak wytlumaczyc na przylkad fakt ze Bog ktory podobno stworzyl swiat z niczego wraz z piorunami nie rabnal piorunem w NKWD kiedy mordowalo polskich oficerow w Katyniu? Czyzby to byla wola boska? A jesli tak to po co potepiac NKWD jesli spelnialo wole boska? Gdzie tu logika?michrich
  • 2012-08-16 17:59 | michrich

Janusz
    Re:Co łączy?
    Polskę z Izraelem nic nie łączy, Polska jest porządnym krajem. Może jedynie bojkot izraelskich produktów.
    Dowodem czego jest fakt ze pobyla sie Zydow i jej mieszkancy zawsze dostawali i dostaja rozgrzeszenie u ksiedza.
  • 2012-08-16 22:30 | rozbojnick

Nie masz racji.
    Jeśli zaniechać karania za obrazę uczuć (w tym religijnych) to należy zaniechać również karania za zniesławienie (tego też nie zmierzysz ani zobaczysz). To by było złe rozwiązanie i w żadnej dojrzałej jak to podkreślasz, cywilizacji nie ma takiego rozwiązania. Podobnie gdyby ktoś np regularnie pluł na grób matki kogoś kogo nienawidzi. Czy to też wg ciebie nie podlega karze? To jest dobry przykład, bo wywołuje podobne uczucia jak obrażanie z powodu wiary.
  • 2012-08-16 22:31 | rozbojnick

Moja powyższa odpowiedź była skierowana do zet
  • 2012-08-16 22:36 | rozbojnick

Wolę mieszkać w Polsce niż we Francji. I myślę, że jednak wiem co to jest państwo świeckie, ale wiem też co to jest państwo nieopresyjne.
  • 2012-08-16 23:11 | bea

Ostatnia oficjalna wypowiedź Kościoła na ten temat to encyklika "Humani generis" i tam papież wprawdzie zgadza się na rozważanie możliwości zaistnienia ewolucji, ale nie pozwala uznawać jej za pewną i udowodnioną. Nie pozwala też uznawać tzw. poligenizmu, czyli pochodzenia gatunku od wielu osobników (a nie tylko Adama i Ewy). Katolik ma więc obowiązek być sceptycznym wobec teorii ewolucji i niektórzy księża wyrażają ten sceptycyzm w sposób malowniczy :D
  • 2012-08-17 14:13 | Zaraz

W tym kraju nie tylko uczucia religijne są szczególnie chronione, ale również uczucia redakcji "Gazety Wyborczej" jak i samego Adama Michnika, który pozywa sobie każdego i za byle co - niech się nas boją, ot co!
  • 2012-08-17 19:25 | rs_

Co łączy Polskę i Izrael? Władza.

Ten apel to wołanie na puszczy, bo to apel o zlikwidowanie władzy głupoty w Polsce.
  • 2012-08-17 19:37 | rs_

@toefl
    > Owszem , należy karać za obrazę uczuć religijnych .

Czy można przekonać głupca, że to co mówi i robi jest głupie?
    Oczywiście nie, gdyby można było, nie byłby przecież głupcem.
  • 2012-08-17 23:04 | apas

Czym innym jest plucie na grób matki lub nazwanie realnie istniejacej osoby śmierdzielem, czym innym zaś poddanie w wątpliwość istnienia boga. Bo grób fizycznie żyjącej i zmarłej matki jest fizycznym miejscem pamięci po niej. Podobnie istniejacy, żyjący czlowiek ma przypisaną sobie godność. Zaś wiara? Ty wierzysz w moc Jezusa zabitego na krzyżu, ktoś inny w moc dawania życia przedmiotom poprzez taniec. W obu przypadkach nie można znaleźć jednoznacznego dowodu na NIESKUTECZNOŚĆ tych przekonań (tym się różni wiara od nauki - nie ma możliwości zanegowania wiary), ale za to można znaleźć masę przesłanek za tym, że są one nieskuteczne. Za to o SKUTECZNOSCI owych praktyk świadczyć ma jedynie przekonaie przekonanych, że jest tak, jak sa przekonani, że jest.
    Mnie nikt nie może zmusić, bym te przekonania podzielał, mam więc prawo w nie wątpić (bluźnić). Natomiast nic nie zmienia faktu, że jestem żyjącą osobą, którą ktoś znieważa, albo że istnieje gdzieś fizyczny grób mojej matki czy ojca, który ktoś może sprofanować.
    Zatem - brak ochrony religii nie nakazuje zniesienia ochrony godności osobistej.
  • 2012-08-18 03:14 | AndrzejW

Zgadzam sie z autorem, ze Kosciol ma zbyt duzy wplyw na polska polityke.
    Jednak zastanawia mnie porownanie tylko do Izraela. Co przykre zaden z komentatorow nie wspomnial, ze w praktycznie w kazdym kraju muzulmanskim obrazenie uczuc religijnych muzulmana jest karane smiercia? Nawet Pan Profesor filozofii nie wspomnial o tym. Czy Pan Profesor filozofii tego nie zauwazyl? Czy niektorzy Panowie Profesorowie filozofii nie czytaja gazet?

P.S. Jestem tzw czystym polakiem mieszkajacym za granica.
  • 2012-08-18 16:11 | frugopij

Nie, to zły przykład, bo obrażana jest pamięć konkretnej, realnie istniejącej osoby. I plucie na kogoś powinno być w ogóle karane. Natomiast mówienie nawet najgorszej prawdy o czyjejkolwiek matce żyjącej lub nie, powinno być dozwolone. Chyba że ktoś potrafi nam przed sądem wykazać, że nie jest to prawda. W przypadku religii i uczuć religijnych mówimy o bytach wymyślonych, w przeciwieństwie do realnych matek. W dodatku o ile mówiąc o osobie możemy określić co jest zniewagą a co nie, to w przypadku uczuć - nie wiemy. Nie wiem, czy twierdząc, że Boga nie ma, już obrażam uczucia religijne. Nie wiem czy wyrażając sugestię, że autor Biblii był człowiekiem niespełna rozumu (może tak, może nie) obrażam uczucia religijne.

Tak czy inaczej, wszelkie sądowe sprawy o zniewagę czy to ludzi czy uczuć, powinny być rozpatrywane w zakresie prawa cywilnego i absolutnie nie mają racji bytu w kodeksie karnym.
  • 2012-08-19 03:46 | michrich

Zgadzam sie z autorem, ze Kosciol ma zbyt duzy wplyw na polska polityke.
    Jednak zastanawia mnie porownanie tylko do Izraela.
    Bo to bezpirczne i Pan Professor ludzi sie ze przez krytyke Izraela zostanie mu przypieta "latka" dobrego Zyda.
  • 2012-08-19 21:28 | Xytrah

Cóż trudno sie nie zgodzić z główną teza art ze przepis jest - mówiąc delikatnie - niepraktyczny. Ale tekst zawiera tez sporo uproszczeń w tej, jakże delikatnej, materii państwo - kościół bądź prawo świeckie - kościół. Nie wydaje mi sie aby jedynie znosząc przepis martwy sprawa została rozwiązana. Bo czy to źle ze np. miejsca kultu i symbole religijne byłyby objęte ochrona prawna? Inna sprawa - zgadzając sie z Autorem - jak to zrobić. I co to w ogóle znaczy "państwo cywilizowane" - rozumiem ze Autor ma na myśli państwo bez religii. Jeśli tak to wątpię, czy byłoby ono w istocie 'cywilizowane'. Z drugiej strony takiej 'cywilizacyjności' odmówiłbym także państwo, w którym dominuje jeden światopogląd - bez względu na to czy religijny czy państwowy. Jak podkreśla Bauman - idee oświeceniowe upadły nie dlatego ze wyzbyły sie religii (bo sie tak naprawdę nie wyzbyły) ale dlatego, ze nie pokazały, jak żyć w multikulturowosci. I właśnie tego chyba musi nauczyć sie zarówno osoba wierząca jak i niewierząca. A to niezwykle trudne zadanie i nie da sie go rozwiązać zmieniając jedynie prawo - to nauka na dziesięciolecia...
  • 2012-08-20 11:57 | rozbojnick

Oczywiście mówiłem o obrażaniu z powodu wiary, a nie o wyrażaniu swojej niewiary, ale panowie apas i frugopij nie przeczytali ze zrozumieniem zanim wzięli się za pisanie odpowiedzi.
  • 2012-08-21 09:47 | Jacek

Poza bardzo nieprzyjemną dla turystów nadgorliwością żołnierzy na granicach i tolerancją dla ultrasów własnej religii - czym konkretnie podpał Ci Izrael? Wedłóg mnie to bardzo, bardzo pożądne państwo, wyspa cywilizacji wśród średniowiecznych plemion arabskich.
  • 2012-08-22 11:25 | gery

Jestem przekonany w zupelnosci, ze przecietny polski "katolik"/celowo uzylem cudzyslowa/nie utozsamia sie z Bogiem jako takim. Przeciez ci ludzie nie znaja nawet testamentu, nie wspominajac juz o historii kosciola katolickiego! Dla nich wyobrazenie Boga to purpuraci, ksieza i koscioly /budynki/ i w nich wlasnie widza swojego boga. Odmiennosc swiatopogladowa tych, ktorzy nie wierza jest obelga, czyms najgorszym, co nakazuje traktowac ich z pogarda.Wystarczy obejrzec ich wyraz twarzy, kiedy odkryja np. interlokutora ateiste. Utrzymywanie w mocy i falszywa nadinterpretacja tego haniebnego artykulu jest zenujaca i jak najgorzej swiadczy o polskiej palestrze. Opisalem to bardzo lagodnie, ale cisna sie na jezyk bardzo dosadne okreslenia.
  • 2012-08-31 15:55 | ona

Polskę i Izrael łączy rząd..izraelski rządzący w Polsce.
    Ale nie o to chodzi.
    Nikt nie ma prawa obrażać wiary drugiej osoby, inaczej nazywa się to szacunkiem bądź kulturą osobistą. Jeżeli przestaniemy wymierzać sprawiedliwość i karać tych którzy plują na Kościół powinniśmy także pozwolić osobom hetero wyzywać osoby homo od pederastów, pedałów i homosiów bez żadnych konsekwencji prawnych. Nie sprzedam swojej wiary tak tanio.
  • 2012-09-19 10:02 | nowowczesny konserwatysta

Ale jesteś chory z nienawiści. A nie wiesz, że to właśnie heterosie plują na Boga. Osoby homoseksualne są często sto razy wartościowszymi katolikami od heterosi. Dlaczego katolików przeciwstawiasz homoseksualistom? Ja bym raczej heterosiów i katolików przeciwstawiał sobie. Wśród najgorszych zbrodniarzy byli prawie sami heteraści, a wśród najwybitniejszych ludzi prawie sami homoseksualiści. Ja jestem katolikiem, ale nie urodziłem się heterosiem, to co mi zrobisz? Bóg mnie powołał akurat na yakiego i nie mam zamiaru cierpieć za cechy wrodozne! Mi przeszkadzają zarówno antyklerykalne, jak i heteroseksiatowskie durnie. Teraz jest taka moda, że pluje się na katolicyzm i na osoby homoseksualne. Najlepiej być niewierzącym heterosiem, a najgorzej mają katoliccy homoseksualiści! Żyj i daj żyć innym - ja jestem wierzącym i praktykującym katolikiem i chcę żeby osoby homoseksualne miały po prostu prawa do zawierania małżeństw (być może i religijnych) oraz adopcji dzieci. Nie każdy katolik jest heterosiem.
  • 2012-12-17 08:57 | downunders

@jsg

Pójdę dalej. Art.196 jest dowodem na nieistnienie Boga, gdyż inaczej, to przecież Bóg sam by się rozprawił ze swymi wrogami...