Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zmierzch Polskiej Kroniki Filmowej

(2)
Kiedy Jan Strękowski, realizator Polskiej Kroniki Filmowej, dzwoni w teren umawiać przyjazd swojej ekipy, często słyszy: to wy ciągle istniejecie? Potem zwykle głosy w słuchawce wspominają: pamiętam z dzieciństwa, wyświetlali przed każdym seansem.
 • 2012-08-19 19:45 | Gawka

  Nieostro bo analogowo

  To prawda, że taśmy video z zapisem analogowym zwykle nie urzekają nas jakością, mogą się pogarszać parametry jakościowe, lecz kto dzisiaj zapisuje w technice analogowej? Obowiązuje technologia cyfrowa! W tym przypadku o utracie jakości z czasem nie może być mowy. Zapis cyfrowy będzie tak samo dobry dzisiaj, za rok i za dwieście lat, jeżeli tylko nośnik przetrwa. A w tej dziedzinie też widać postęp ideowy. Nie przechowuje się jednego egzemplarza archiwalnego w klimatyzowanym sejfie, lecz powiela dokument wielokrotnie i rozpowszechnia w milionach egzemplarzy. Dokładnie tak samo robi przyroda, by uchronić swoje osiągnięcie w dziedzinie genetyki (patrz: ewolucja, dobór naturalny).
 • 2012-08-26 21:10 | cmos

  Re:Zmierzch Polskiej Kroniki Filmowej

  "Zapis cyfrowy będzie tak samo dobry dzisiaj, za rok i za dwieście lat, jeżeli tylko nośnik przetrwa."

  Zapis może będzie i dobry, ale jeżeli nie przetrwa czytnik to i tak będzie psu na budę. A czytnik to zazwyczaj ma udział mechaniki i 200 lat nie przetrwa. Proszę spróbować przeczytać dziś gdzieś dyskietkę 8-calową, nawet w pełni sprawną - życzę powodzenia. A to i tak stosunkowo nowy nośnik.
  A nawet założywszy że kopiujemy sobie ten zapis na aktualne nośniki to w dłuższym terminie na pewno stracimy możliwość odczytu pierwotnego formatu tych danych. Czyli trzeba będzie konwertować, niekoniecznie bezstratnie.
  Więc proszę nie epatować tu trwałością zapisu cyfrowego - jak za 200 lat ktoś odkopie taśmę filmową to na pewno da się zrobić urządzenie do jej odtworzenia. Jak po tych samych 200 latach ktoś znajdzie plik z cyfrowym nagraniem video to jego rozkodowanie raczej nie będzie możliwe.
  --
  Blog o Niemczech i NRD: http://cmos.blox.pl