Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Psychologia społeczna w praktyce

(12)
Często wydaje się, że psychologia społeczna obok wielu przydatnych zastosowań ma i takie, które obrócić się mogą przeciwko nam. Kiedy i jak ta dyscyplina jest wykorzystywana do zmiany postrzegania konkretnych sytuacji, spraw czy ludzi? Bieżące wydarzenia stwarzają okazję, by to prześledzić.
 • 2012-08-28 20:57 | vps

  Re:Do czego służy susza?

  Brawo za pomysł na interakcje, oby to był początek nowego bardziej twórczego poziomu publicystyki.
  Moje typy:
  GMO jest już przesądzone. Zanim ziemia się wyeksploatuje i zaczną nam zagrażać poważne susze inżyneria genetyczna stanie się bardziej popularna. Obecny strach przed GMO wynika ze strachu przed nowym. Będą bardziej rzeczowe dyskusje, możne nawet jakieś biurokratyczne pomysły i wreszcie ktoś powie - to jak będzie wyglądała gospodarka, jak będzie wyglądał świat bez GMO? Ludziom z nożem na gardle to sprzedadzą GMO tak jak sprzedawali do dziś liberalną demokracje.

  Biopaliwa są chyba etapem przejściowym. Wymyślą coś lepszego plus naciski ze strony koncernów paliw tradycyjnych. Tutaj stawiam na naukę i na wejście nowego gracza do gry.

  Ekolodzy jak byli tak i będą ale mówią językiem uzależnionym od czasu i przestrzeni. Wydaje mi się, że są jedynie "wiatrem w oczy" lub "hamulcem bezpieczeństwa" i nigdy nie odgrywali decydującej roli. Wraz z tymi od zwalczania głodu będą czyścić sumienia gwiadom hollywood lub innym "filantropom" ale ludzkiego ego i lenistwa nie pokonają.

  Wszystkie zmiany będą uzależnione od tego jak gwałtowne stanie się zagrożenie. Myślę, że wszystko rozłoży się w czasie i poza niszem, obejdzie się bez pokazywania płaczących dzieci.
  Stawiam na ewolucje nie rewolucje.
 • 2012-08-28 22:07 | jer-12

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  "GMO jest już przesądzone. Zanim ziemia się wyeksploatuje i zaczną nam zagrażać poważne susze inżyneria genetyczna stanie się bardziej popularna. Obecny strach przed GMO wynika ze strachu przed nowym (...)"

  ... oraz przed kilkoma wielkimi, iscie diabelskimi (firmy te byly i sa uwiklane
  w setki procesow sadowych) koncernami, ktore chca zmonopolizowac uprawy na calym swiecie!
 • 2012-08-28 22:25 | Ja

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  rolnikom zabrania się zbierania nasion z rośli GMO - muszą je corocznie kupować, może warto te pieniadze jakoś sensownie wykorzystać
  ekologia t modny temat, ale kto myśli o tym że konsumuje za dużo wszystkiego: elektronika, jedzenie (wyrzycane w USA ok. 30% w Europie ok. 20%), kosmetyków (tu biję się i we własną pierś) etc. kto myśli o produkowaniu trwałych przedmiotów pierwsze żarówki pracowały ok. 250 kilowatogodzin, obecne już 1000...) gdzie ci ekolodzy gotowi przykuwać się do drzewa z powodu każdej żabki???!!!
  przepraszam, ze nie podjęłam tematu wystarczająco inretaktywnie
 • 2012-08-29 08:20 | vps

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  @
  a niby jakiej dziedziny gospodarki diabelskie koncerny nie chcą zmonopolizować?
  tradycyjne rolnictwo jest takie wolnorynkowe? a lobby służy czemu, wolnej konkurencji czy monopolowi?
  strach przed GMO to strach przed nowym. Sam nie mam wyrobionej opinii na ten temat bo nie doczytałem i pewien czy jeść czy nie jeść nie jestem. Postępu jednak zatrzymać się nie da i im więcej będziemy wiedzieć o nowym tym mniej nas postraszy.
 • 2012-08-29 14:02 | Psiakostka

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  Sluchaj, mowisz ze "postepu zatrzymac sie nie da" ale troche mieszasz pojecia. Jedno to zatrzymac rozpedzone korporacje ktore po trupach malych prywaciarzy zmierzaja do jakiegos celu, do tego arogancko afiszujac sie swoja (watpliwa) lepszoscia wizji, a co innego postep czy ewolucja jak wolisz. Tu tez mozna by sie klocic o to co rozumiesz przez ewolucje, biologicznie nie jestesmy zaprogramowani na korpo-pazernosc i dominacje, wiec skad sie to bierze? Potrzebujemy nieskorumpowanych organow panstwa ktore beda sprawiedliwie regulowac rynek, czesc dla rozwoju w stylu organizacyjnym a czesc mniejszych biznesow. Czy ciche przyzwolenie na zwykle chamstwo i arogancje korporacji nikogo juz nie rusza? Czy cynizm przerosl wasze czlowieczenstwo? Ohydna wizje swiata przedstawiasz @vps, wykalkulowana jak przez komputer.
 • 2012-08-29 16:04 | vps

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  @
  GMO jest tutaj postępem - czyli ludzie wykorzystują swoją wiedzę do ulepszania czegoś tam. Problem globalizacji/korporacji to inna sprawa gdyż tutaj mówimy o chęci zysku/chciwości itd. a to istnieje od początku istnienia człowieka i pewnie istnieć będzie do końca. Silniejszy wykorzystuje słabszego i to należy brać pod uwagę przewidując każdy scenariusz. Jest to tylko jeden z elementów zagadnienia ale główny to nadal inżynieria genetyczna i jej zastosowania.

  Co do zatrzymywania korporacji i cynizmu to jakoś nikt się nie pali, więc dlaczego nagle by się to miało zmienić? Na benzynie którą wlewamy do aut jest krew, ale tankujemy, na żywności z Afryki jest krew ale kawa..oby była tańsza bo chętnie pijemy, na ubraniach z Chin jest krew ale jak jest przecena to nikt się nie zastanawia nawet sekundę. Skoro tak nam zależy na chronieniu małych przedsiębiorców to dlaczego chodzimy na zakupy do dużych marketów? Dlaczego nieustannie korzystamy z dóbr korporacji skoro ich działalność tak nas boli? Duże koncerny są akurat odzwierciedleniem cynizmu, znieczulenia i obłudy każdego z nas, stąd ta ohydna zimna kalkulacja.

  Te nieskorumpowane organy państwa miały by sprawiedliwie wyregulować rynek w jaki sposób? Prezydent USA miałby wyjść do obywateli i powiedzieć - słuchajcie zostawmy bliski wschód w spokoju, niech sobie żyją po swojemu ale niestety benzyna pójdzie w górę o 200% co sprawi, że wszystko pójdzie w górę, gospodarka zwolni, powiększy się bezrobocie a wiele rodzin będzie nie dojadać??? Może Premier naszej RP wyjdzie i powie - podnoszę płacę minimalną o 200%, zaostrzam prawo pracy i przepisy chroniące rodzimą produkcję, ale niestety wszystko będzie droższe, inwestorzy będą nas omijać z daleka, zakłady pracy przeniosą się dalej na wschód a bezrobocie się potroi. Miliony ludzi będą musiały się poświęcić i głodować w imię sprawiedliwej regulacji rynku.

  Sprawiedliwość to podział dóbr tej planety po równo - Tyle samo dla rolnika w somali ile dla rolnika w USA itd. skoro ktoś domaga się sprawiedliwości to niech znajdzie tego co ma mniej i podzieli się swoimi dobrami...tak dla przykładu, bo bez tego nawet najczystsze organy państwowe nie pomogą.
 • 2012-08-29 20:06 | flo

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  zdejmij rozowe okulary i porzuc banalne stwierdzenia. GMO jest dyskusyjne, chocby dlatego ze prowadzi do uzaleznienia milionow rolnikow na calym swiecie od kilku wielkich monopolistow, ktorzy sprzedaja to ziarno, ktore wymaga nieporownanie wiekszych nakladow przy uprawie, i nie mozna uzyskiwac z niego nadajacego sie do dalszych upraw ziarna. Rzady tymczasem zakazuja obrotem innymi nasionami, starych odmian odpornych na susze, nie wymagajacych tylu nawozow i chemii. Pomysl zanim cos powiesz.
 • 2012-08-29 22:47 | vps

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  @
  zdejmij czarne okulary bo mowa jest o ewentualnych scenariuszach w razie katastrofy spowodowanej suszą, gdzie GMO jest tylko przykładem - oczywiście, że jest to opcja dyskusyjna (pisałem, że do końca zdania wyrobionego nie mam), ja jednak stawiam na to, że ta opcja w przyszłości wygra. Pisałem też, że postęp spowoduję, iż wiedza na jej temat będzie większa jak i świadomość ludzi co sprawi, że monopolistom będzie trudniej gdyż wraz z popytem rośnie i konkurencja. GMO się spopularyzuje i będzie się ulepszać. Z czasem stanie się tak samo powszechne jak inne źródła energii czy pożywienia - to mój typ. Przeczytaj zanim coś napiszesz.

  Komentowany jest stan obecny a zabawa polega na przewidywaniu przyszłości. Niestety niewielu chce iść tropem artykułu i próbować rozumieć zasady psychologi społecznej. To nie jest forum o GMO.
 • 2012-08-29 22:58 | vps

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  @
  "prowadzi do uzaleznienia milionow rolnikow na calym swiecie od kilku wielkich monopolistow"

  A dzisiaj rolnicy niby są tacy wolni? Wszelkie dyrektywy unijne odnośnie jakości i sposobów produkcji sprawiają, że mleko i chleb są bardziej naturalne, zdrowsze i smaczniejsze a rolnik szczęśliwszy, zwłaszcza ten z małym gospodarstwem?
 • 2012-08-30 15:44 | Dan

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  "...kto w sytuacji spowodowanej przez suszę będzie głównym aktorem..."
  NIKT z podanych propozycji. Głównym aktorem będzie kościół i "tym podobne". Ludzie "omodlą" (ostatnio modny neologizm) temat!
 • 2012-08-30 19:55 | flo

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  uzaleznienie to polega na tym, ze musza kupowac drogie ziarno i to co roku, i kupowac drogie srodki ochrony roslin i nawozy, bez ktorych to cholerstwo nie urosnie, co zreszta dotyczy tez "nowoczesnych" odmian zwierzat hodowlanych. Stare odmiany dawaly mniejsze plony, ale byly tez mniej wodozerne i odporne na mroz, szkodniki itd.
  Rozwiazaniem jest powrot do mniej przemyslowej i nie tak rabunkowej gospodarki rolnej, ktora zamienia ziemie w martwe podloze straszliwie podatne na susze; to daloby rowniez miliony miejsc pracy dla ludzi upchnietych teraz w slumsach podmiejskich.
  To wszystko potwierdzi ci jakikolwiek rolnik, o tym mowia tez filmy dok. np. "Gorzkie zniwa" i "Mysl globalnie, mysl agrarnie", polecam.

  I moze najwazniejsze: pamietasz jaki kiedys mialy smak wszystkie owoce, warzywa, orzechy, mieso? i porownaj to z chocby z identycznymi 5 odmianami jablek itd. ktore smakuja jak trociny, i maja podobna zawartosc skladnikow mineralnych i witamin. Jak w tym filmie: teraz zasiadajac do talerza nie powinno sie zyczyc "smacznego", ale "powodzenia"...
 • 2012-08-30 19:59 | flo

  Re:Psychologia społeczna w praktyce

  mala pomylka: tytul tego filmu - "Think global, act rural" 2010