Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wywiad: młodzi, niepolityczni

(7)
Rozmowa z prof. Krystyną Szafraniec, socjolog z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk, o tym, czy martwić się apolitycznością i intelektualnym lenistwem młodych Polaków.
 • 2012-09-18 15:38 | vps

  Wywiad: jacy są naprawdę młodzi?

  To jak to jest? Rodzic przychodzi do dziecka które już dorosło i pyta się - to kim ty jesteś, jaki jesteś naprawdę? Czy pyta się sąsiada - widziałeś moje dziecko? Kim ono jest? Na to wygląda, że dorośli zastanawiają się kim są ludzie których wychowywali? Odpowiedź więc chyba nie tkwi w młodych ale w tym, kim są nasi dorośli.

  Kim są niby nasi nauczyciele i pracodawcy, żeby oceniać młodych i mówić że się nie nadają? Niby czym się mogą pochwalić, jakimi wynikami? Nauczycielami mogą być zaledwie najgorszymi z najlepszych skoro nie nauczyli tego co chcieliby aby uczeń umiał a pracodawcy, no cóż...każdy wie jak to jest z usługami i pracą w Polsce, jak się buduje drogi, jak się dostarcza prąd czy internet i jak się rozlicza Pity i jak się przyrządza pierogi w restauracji. Może młodzi po prostu nie chcą być jak dorośli bo niby co tu naśladować i do czego aspirować?
 • 2012-09-18 19:22 | ttt

  Re:Wywiad: młodzi, niepolityczni

  Jednakowoż Pani Profesor w temacie "śmieciówek" nie wie, co mówi. Brak ubezpieczenia zdrowotnego, brak płatnego chorobowego, brak płatnego urlopu, brak okresu wypowiedzenia, brak składek emerytalnych, brak możliwości opieki nad dzieckiem w razie choroby, brak macierzyńskiego w przypadku kobiet - wyższe zarobki (a przecież nie aż TAK wysokie) z tytułu umowy o dzieło niekoniecznie to wszystko rekompensują, prawda? to nie jest brak stabilizacji...to XIX wiek Pani Profesor.
 • 2012-09-19 00:38 | LOL

  Re:Wywiad: młodzi, niepolityczni

  Po zerknięciu na zdjęcie, w końcu uwierzyłem że mamy prawdziwe, pełne, równouprawnienie - kryzys wieku średniego zaczął dopadać również kobiety!!! Co za czasy :D
 • 2012-09-20 09:22 | Wyspiasz

  Re:Wywiad: młodzi, niepolityczni

  Pani socjolog generalnie nie wie o czym mowi - cos tak od kogos slyszala, ale globalnie nie potrafi tego ogarnac. Najwieksza bzdura to "awans spoleczny" i "klasa srednia" - te abstrakcyjne pojecia przedewszystkim nie pasuja do obecnej Polski i w dodatki sa tendencja znikajaca na calym swiecie. W zaden sposob nie da sie ich zwiazac ze wspolczesna mlodzieza. Ale pani socjolog pewnie ze starej moskiewskiej szkoly?
 • 2012-09-20 23:06 | Sotnikov

  Re:Wywiad: młodzi, niepolityczni

  Sprawdź sobie pojęcie "awansu społecznego" bo akurat tutaj się pani socjolog nie myliła.
  I co to jest "stara moskiewska szkoła"?
 • 2012-09-22 14:30 | camel

  Re:Wywiad: młodzi, niepolityczni

  "Stara moskiewska szkoła" to to wszystko, co wydaje się nam złe, wszystko co chcemy poniżyć, odrzucić. Takie określenie magiczne, nowomowa. Generalnie bez znaczenia.

  Mnie zastanawia coś innego: wszechibecna pogarda dla wiedzy. Pod każdym wywiadem z naukowcem zawsze znajdą się wpisy "bzdura, my wiemy lepiej". To duch czasów przemawia. Upadek cywilizacyjny Polski, upadek nauki i edukacji są tej postawy prominentnymi objawami. Takie posty i takie określenia są jej wyrazem na forach.

  Moja teza jest taka, że przywódcom religijnym udało się wytłumaczyć ludziom, że "jest coś więcej", "nauka nie wie wszystkiego" i ludek wesoło odrzucił cała naukę, jako _nic_nie_wiedzącą. I udał się do kościoła po wskazówki życiowe. Tam nie ma wątpliwości, tam są wszystkie odpowiedzi. I tak żyjemy sobie głupio i bez sensu, powoli pogrążając nasz kraj we wtórnym analfabetyzmie i zacofaniu, które sięgnęły też elit. Wypowiedzi takich tuzów intelektu jak Kłopotek czy Richard Czarnecki łacno to ilustrują.
 • 2012-09-27 12:59 | ttt

  Re:Wywiad: młodzi, niepolityczni

  Z całym szacunkiem - szacunek do wiedzy mam i to ogromny. Ale w temacie "śmieciówek" potrafię ocenić oderwanie od rzeczywistości od wiedzy.