Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ile dziś znaczy ojciec Tadeusz Rydzyk

(42)
Potęga ojca Rydzyka zdaje się odchodzić w przeszłość, nawet jeśli jego marsz zdoła zablokować Warszawę. Pozostaje mu walka o utrzymanie pozycji – w Kościele i polityce. Być może też skazana na porażkę, bo jego akcje w episkopacie ostatnio spadają.
  • 2012-09-29 08:37 | joot

Wyślijce Rydzyka na misję do Somalii, a kościoły znów będą pełne wiernych

Dzisiejsze pustki w ławkach to bowiem w dużej mierze zasługa tego sprytnego biznesmena.
  • 2012-09-29 09:10 | atalia

a

A tam jakiś Rydzyk, na którego postawił cymbał Kaczyński. Liczy się Dziwisz, na którego postawił mądry Tusk i liczą się rzesze proboszczów, których finansuje PO z twoich pieniędzy podatnika. Na tym polega mądrość Tuska (kler doi podatników, którzy milczą jak barany).
  • 2012-09-29 09:45 | Andrzej

Re:Ile dziś znaczy ojciec Tadeusz Rydzyk

Niech się martwią Rydzyk z Michalikiem, mnie nic do tego. Idę na spacer, jest piękna pogoda.
  • 2012-09-29 10:51 | joot

<i> "rzesze proboszczów, których finansuje PO z twoich pieniędzy podatnika."</i>

PO finansuje proboszczów z moich pieniędzy? W jaki sposób?
  • 2012-09-29 12:28 | atalia

Płacisz podatek? Płacisz..., więc PO tak wydaje twoje pieniądze (to tylko jeden z przykładów): "dzięki decyzjom zarządu województwa małopolskiego, w którym większość członków to przedstawiciele PO, przekazano na restaurację i remonty prawie 570 zabytkowych kościołów, kapliczek i budynków sakralnych 27,8 mln zł. Dodał, że to Platforma przygotowała także projekt ustawy, która ma przywrócić Święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy".

http://polska.newsweek.pl/-liczymy-na-owocna-wspolprace---po-pisze-do-proboszczow,63814,1,1.html
  • 2012-09-29 14:13 | joot

Jeśli moje pieniądze idą na remonty zabytków, to jestem jak najbardziej "za".
    Można oczywiście zburzyć jakiś średniowieczny kościółek i zbudować na jego miejscu parking, aby przynosił zyski budżetowi samorządowemu, ale nie uważam tego za dobry pomysł.
    Święto Trzech Króli wolne od pracy to dobry pomysł. Człowiekowi należy się trochę wolnego po Sylwestrze. ;)
  • 2012-09-29 14:38 | atalia

To świetnie, bo i zapewne jesteś także za, gdy w zamian za tę forsę prosi się kler o polityczne wsparcie.
  • 2012-09-29 14:48 | joot

Nie mieszajmy pojęć. Ochrona zabytków to obowiązek państwa a nie gest wobec proboszczów. Zresztą na każdym obiekcie zabytkowym w Polsce jest tabliczka "Obiekt zabytkowy -prawem chroniony).
    Więc nie jest to forsa dla kleru, tylko na ochronę dziedzictwa narodowego jakim są między innymi zabytkowe obiekty sakralne.
    To nie jest "finansowanie kleru z moich pieniędzy przez PO", wiec czekam na przykłady bardziej trafione.
  • 2012-09-29 20:21 | atalia

Nie odwracajmy ogona kotem: ten list do 650 proboszczów (chyba?) był konkretną ofertą: my z PO wam forsę, wy nam poparcie z ambon.

Przykłady bardziej trafione? Trafili, ale ciebie i za twoje pieniądze:
    2008 – 97 908 000
    2009 – 95 929 000
    2010 – 86 336 000
    2011 - 89 000 000

Internetu nie masz? Kliknij sobie i się dowiedz, jak PO daje klerowi twe pieniądze.
  • 2012-09-29 20:26 | atalia

Jeszcze ci dodam Świątynię Opaczności Bożej - 30 milionów od PO, w tym część twoich pieniędzy. A resztę szukaj sobie sam: bez liku...
  • 2012-09-29 20:38 | joot

Może ja coś "opacznie" rozumiem, ale wydaje mi się, iż skoro twierdzisz, że jestem wielbłądem, to nie na mnie spoczywa obowiązek "szukania w internecie" w celu potwierdzenia tego faktu.
    Podajesz jakieś luźno związane ze sobą fakty, jakieś tajemnicze liczby, tymczasem ja zadałem chyba dość proste pytanie:
    W jaki sposób Platforma Obywatelska "finansuje kler".
    Od razu zaznaczam, że pieniądze na remonty zabytkowych kościołów finansowaniem kleru nie są. Przeciwnie - w większości przypadków są mobilizacją dla kleru w celu zdobycia pozostałej brakującej części środków potrzebnych na remont.

Gdybyś w dalszym ciągu miała problem ze zrozumieniem, jak wygląda finansowanie kleru przez partię polityczną, to proponuję przykład finansowania szalonych pomysłów Rydzyka przez pewnego ministra z PiS, który po przegranych wyborach wylądował w toruńskiej "uczelni" jako wykładowca.
    Czy podobne przykłady jesteś w stanie podać w odniesieniu do PO?
  • 2012-09-29 21:57 | atalia

Opatrznie cię zrozumiałem: danie przez PO 30 milionów Glempowi to nie jest finansowaniem kleru. I danie z budżetu państwa w ciągu pięciu lat ponad 300 milionów klerowi to nie jest finansowanie kleru, i płacenie co rok ponad miliarda katechetom to nie jest finansowanie kleru.

W jaki sposób PO finansuje kler? Już się wycofuję: nie finansuje, nie podałem faktów, 30 milionów Glemp dostał na tacę od wiernych.
  • 2012-09-29 22:14 | joot

Z tego co napisałeś, tylko jedna liczba nosi znamiona konkretu:
    "płacenie co rok ponad miliarda katechetom"

Trudno to nazwać finansowaniem kleru przez PO. To efekt podpisania konkordatu w 1993 roku. Czy masz pomysł , jak przy obecnej arytmetyce sejmowej wycofać się z tej umowy międzynarodowej?
  • 2012-09-29 22:27 | atalia

Przegrałem, fatalnie się pomyliłem: pięć lat rządów i ani grosz, ani grosik, ani nawet złamany szeląg PO z budżetu nie przeznaczyła na kler. Wszystko to z tacy. Ani na misje religijne, ani na dotowanie emerytur, ani na specjalne emerytury kleru zasłużonego społecznie. Ani Glempowi na budowę kościoła. Nic a nic. Są czyści, czyściutcy.

Arytmetyka sejmowa jest oczywista: ateiści z PO i PSL mają mniejszość i nie rządzą, ale jak poproszą teistów z SLD i Ruchu Palikota, to i tak będą w mniejszości, więc ten konkordat nietykalny.
  • 2012-09-30 00:03 | joot

"Przegrałem, fatalnie się pomyliłem: pięć lat rządów i ani grosz, ani grosik, ani nawet złamany szeląg PO z budżetu nie przeznaczyła na kler. Wszystko to z tacy. Ani na misje religijne, ani na dotowanie emerytur, ani na specjalne emerytury kleru zasłużonego społecznie. Ani Glempowi na budowę kościoła. Nic a nic. Są czyści, czyściutcy."

Tego nie napisałem. Twierdzę tylko, że nie podałeś ani jednego przekonującego argumentu na poparcie tej tezy, choć uczciwie trzeba przyznać,że troszkę próbowałeś. Na początku troszke nieszczęśliwie, bo przyczepiłeś się do pieniędzy na remonty zabytków.

"Arytmetyka sejmowa jest oczywista: ateiści z PO i PSL mają mniejszość i nie rządzą, ale jak poproszą teistów z SLD i Ruchu Palikota, to i tak będą w mniejszości, więc ten konkordat nietykalny. "

Zdziwisz się, ale PO + PSL + Palikot + SLD to wciąż o 3 głosy za mało aby przegłosować umowę międzynarodową w trybie art. 90 Konstytucji.
    Nb. to właśnie dlatego tak bardzo zależało niedawno Kaczyńskiemu, aby przyjecie Chorwacji do UE głosować właśnie w tym trybie.
    Chciał się znów choć przez chwilę poczuć ważny. Trzy glosy z PiS-u i CHorwacja jest w Unii, albo nie jest. ;)
    Z koŃkordatem byłyby jeszcze większe klocki.
    Aby była jasność:
    Jestem za powrotem nauki religii do salek katechetycznych, tym bardziej,że takowe są. Wystarczy umyć okna, pajęczyny pozamiatać i gotowe.
    Ale robienie zarzutu PO z tego powodu, że Kozioł wciąż uczy w szkole w Wilkowyjach, to lekka przesada.
  • 2012-09-30 08:48 | atalia

Jeżeli fakty, fakty, fakty mają dla ciebie wartość fikcji, to rozmowa ma sens pogaduszki - dajmy na to - olchy z hipopotamem o rekinach.

Powrócę do kilku ewidentnych przykładów: PO pisze w liście do ponad 600 proboszczów, że to właśnie PO finansuje remont zabytkowych kościołów i że w zamian prosi o polityczne wsparcie. Nie inna partia, ale PO. Inna partia by tyle nie dała, to jest sens tego listu. Na marginesie: na taki remont kler zbiera forsę od wiernych.

PO daje Glempowi 30 milionów na budowę kościoła, inne partie nie dały tej forsy, nie chciały dać.

Forsa na działalność charytatywną kleru. Czemu nie wprost z budżetu (są odpowiednie urzędy) tylko za pośrednictwem kleru? Czemu nie np. Owsiakowi...

itd. itd. to są fakty. Ile kler zbiera za swoje usługi? A ile za nie płaci podatku? To także jest finansowanie kleru, jeśli nie ma rachunku: przychód - dochód. Ty byś zapewne chciał brać forsę za usługi i nie płacić podatku (lub płacić symbolicznie).

Konkordat... nie zająłem się tą arytmetyką, zresztą - po co. Czy PO chce zmiany konkordatu? Nie, więc sprawa oczywista, chce z twoich podatków opłacać proboszczów.

Dyskusja bez sensu: więcej wyniknie z rozmowy wspomnianej olchy z hipopotamem o rekinach.
  • 2012-09-30 10:06 | joot

"PO pisze w liście do ponad 600 proboszczów, że to właśnie PO finansuje remont zabytkowych kościołów i że w zamian prosi o polityczne wsparcie. "

To nie jest finansowanie kleru, tylko finansowanie remontu zabytków. Czy te dwie rzeczy są dal ciebie nierozróżnialne?

"PO daje Glempowi 30 milionów na budowę kościoła, inne partie nie dały tej forsy, nie chciały dać. "

To również nie jest finansowanie kleru, tylko dotacja do budowy muzeum. Można było oczywiście za te pieniądze wybudować kilka parkingów z toaletami dla niepełnosprawnych, co nie zmienia faktu,że nie jest to finansowanie kleru, bo pieniądze nie poszły na maybacha dla proboszcza, tylko na obiekt pozytku publicznego w bądź co bądź katolickim kraju.

Poza tym mijasz się z prawdą, pisząc ,że inne partie by sie nie zgodziły.
    W lutym 2006 roku, a wiec w środkowym kaczyzmie, przegłosowano poprawkę do budżetu dającą ŚOP 20 milionów. Protestował jedynie SLD, ale pewnie tylko, że nie był przy władzy. Wszyscy pamiętamy, który prezydent podpisał konkordat, prawda? ;)

Konkordatem się "nie zająłeś", bo to fakt nie pasujący ci do teorii. Wiesz jak się nazywa takie zachowanie?
  • 2012-09-30 10:55 | atalia

Ja się poddaję, bo raz, manipulujesz (np. nie napisałem, że nie zająłem się konkordatem, ale napisałem, że nie zająłem się arytmetyką), dwa) pomijasz niewygodne dla ciebie sprawy,a mnie zarzucasz, że pomijam fakty niepasujące do mojej teorii.

Kościół (dowolnie wiele kościołów) Glemp może sobie budować z pieniędzy wiernych, a nie z pieniędzy budżetu; kościoły mogą sobie remontować wierni ze swoich pieniędzy, działalność charytatywną też itd.

Dla mnie jest oczywiste: rządząca od ponad pięciu lat PO (+ PSL) wydały z budżetu na kler kilkanaście miliardów. Wydadzą jeszcze więcej, bo będą rządzić lat dziewięć. Tych pieniędzy kler nie dostał od wiernych na tacę. Więcej się nie wypowiadam. Manipuluj faktami, to niczego nie zmieni, że pieniądze (ogromne) są realne i PO finansuje z nich to, czego finansować nie powinna, ale czego się nie robi dla utrzymania koryta.
  • 2012-09-30 16:36 | joot

"Ja się poddaję, bo raz, manipulujesz (np. nie napisałem, że nie zająłem się konkordatem, ale napisałem, że nie zająłem się arytmetyką), dwa) pomijasz niewygodne dla ciebie sprawy,a mnie zarzucasz, że pomijam fakty niepasujące do mojej teorii. "

W tym przypadku arytmetyka sejmowa ma bezpośredni związek z tematem konkordatu, ponieważ skutecznie uniemożliwia dokonywanie w nich zmian.
    Zarzuciłem Ci więc,że nie zajmujesz się arytmetyką ( w domysle konkordatem) bo nie pasuje Ci do teorii o nicnierobieniu w tej sprawi rządu.
    Idę o zakład,że gdyby PO zorganizowało od jutra akcję pod tytułem "Wyganiamy klechów ze szkół" to za miesiąc mielibyśmy w Warszawie nie 100 tysięcy a milion oszołomów z pochodniami i transparentami "Tusk walczy z Bogiem" a na czele Kaczyńskiego z Rydzykiem niesionych w lektykach przez oszalały w religijnym uniesieniu motłoch.
    Oczywiście projekt zmiany ustawy z powodu arytmetyki sejmowej opadłby w Sejmie sromotnie, co byłoby kolejnym powodem do triumfu Kaczyńskiego i następnego płomiennego przemówienia w blasku pochodni i falujących tłumów. Tego potrzebujesz?

Katecheci będą tak długo w szkole, jak długo rodzice beda tam posyłać swoje dzieci. Temat jest tak delikatny,że inicjatywa musi przyjść od dołu nie od góry. W ultrakatolickim kraju, jakim jest Polska, każdy kto podniesie rękę na Kościół, musi mieć świadomość,że "ta ręka zostanie mu ucieta w interesie klasy robotniczej".
    Tyle w temacie. Są sprawy ważniejsze i nie warto poświęcać poparcia politycznego dla sprawy w skali makro ,marginalnej.

"Kościół (dowolnie wiele kościołów) Glemp może sobie budować z pieniędzy wiernych, a nie z pieniędzy budżetu; kościoły mogą sobie remontować wierni ze swoich pieniędzy, działalność charytatywną też itd. "

Pamiętaj,że w kraju gdzie "wierni", przynajmniej na papierze, to zdecydowana większość podatników, ferowanie taki wyroków jest wielce ryzykowne.
    BTW: Czy Katedrę Wawelską, albo Kościół Mariacki wybudowano z datkó wiernych, czy z budżetu państwa, wiesz może jak było? ;)

"Dla mnie jest oczywiste: rządząca od ponad pięciu lat PO (+ PSL) wydały z budżetu na kler kilkanaście miliardów. Wydadzą jeszcze więcej, bo będą rządzić lat dziewięć. Tych pieniędzy kler nie dostał od wiernych na tacę. Więcej się nie wypowiadam. Manipuluj faktami, to niczego nie zmieni, że pieniądze (ogromne) są realne i PO finansuje z nich to, czego finansować nie powinna, ale czego się nie robi dla utrzymania koryta. "

Tu się akurat zgadzam. Dla utrzymania władzy, potrzebnej do reformowania kraju i trzymania pisowskiej nawałnicy na bezpieczna od wygranej odległość, warto poświęcić te pieniądze, które jak twierdzisz idą na "utrzymanie kleru".

• 2012-09-30 22:26 | joot

Coś mi tu "Mein Kampf" zalatuje. Czytujesz waść tę lekturę?
  • 2012-10-01 09:02 | atalia

PO niczym się nie różni od PiS-u, więc pieniądze wydawane na powstrzymanie - jak piszesz - pisowskiej nawałnicy, są pieniędzmi wydawanymi na utrzymanie przy władzy peowskiej nawałnicy. Jedna nawałnica ci szkodzi, ale druga nawałnica ocala? Nawałnica to nawałnica, nie ma lepszej ani gorszej nawałnicy.

Państwo, czyli Polska, ani grosza nie powinno wydawać na kler (jakiegokolwiek wyznania). Państwo powinno natomiast zapewnić bezpieczeństwo każdemu wyznaniu, każdej religii. Bezpieczeństwo w znaczeniu: swoboda wyznań, także swoboda edukacyjna, gospodarcza itp.

Chcesz, aby zabytkowe kościoły były remontowane. Twoja rzecz, swe prywatne pieniądze dawaj na tacę, załóż stowarzyszenie itd.

PO rządzi od pięciu lat i od tyluż lat wydaje forsę podatników na utrzymanie kleru. Okazuje się - i to jest sedno - wydaje też te pieniądze na to, aby utrzymać się przy władzy, aby inna partia nie doszła do władzy. Innymi słowy, z pieniędzy podatników daje na swe koryto. Daje więcej od PiS-u, bo ma władzę. PiS-owi został jakiś ksiądz Rydzyk, podczas gdy PO została hierarchia, hierarchowie, same szych: Dziwisz itd.

PO chce finansować hierarchię kościelną: nie ma sprawy, ze swoich składek, ze składek członków PO.

Forsa podatników natomiast niech idzie np. na szpitale, na leczenie dzieci, a nie: matki żebrzą (dosłownie) na operacje...

Cynizm PO usprawiedliwiasz tym, że jest PiS równie cyniczny? Cynizm to cynizm.
  • 2012-10-01 15:01 | joot

"PO niczym się nie różni od PiS-u, więc pieniądze wydawane na powstrzymanie - jak piszesz - pisowskiej nawałnicy, są pieniędzmi wydawanymi na utrzymanie przy władzy peowskiej nawałnicy. Jedna nawałnica ci szkodzi, ale druga nawałnica ocala? Nawałnica to nawałnica, nie ma lepszej ani gorszej nawałnicy. "

Akademicki przykład na to, jak z fałszywego założenia można wyciągać dowolne wnioski.
    PO różni się od PiS-u pod wieloma względami. Choćby takim, że na czele PO stoi wysportowany, uśmiechnięty i kontaktowy człowiek, cieszący się sympatią wśród swoich odpowiedników w innych krajach Unii Europejskiej,posiadający normalną rodzinę, dzieci, prawo jazdy i konto w banku, oraz rozumiejący, co mówi do niego Cameron, kiedy się wita po angielsku, natomiast na czele PiS-u stoi sfrustrowany, niechlujny stary kawaler, z obsesjami i fobiami, który uważa,że Rosjanie na spółkę z premierem i prezydentem Polski, zamordowali mu brata i szwagierkę.
    To tylko jedna z różnic pomiędzy PO a PiS, wcale nie najważniejsza. O innych z braku czasu i chęci nie wspominam.

"Państwo, czyli Polska, ani grosza nie powinno wydawać na kler (jakiegokolwiek wyznania). Państwo powinno natomiast zapewnić bezpieczeństwo każdemu wyznaniu, każdej religii. Bezpieczeństwo w znaczeniu: swoboda wyznań, także swoboda edukacyjna, gospodarcza itp. "

Uważam,że nie należy wymyślać wymyślonego i przyjrzeć się, jak ten problem rozwiązano w innych krajach. Na przykład opodatkowanie na kościół osób deklarujących się jako wierzące. Jestem za, ale pozostaje problem zmian w ustawie, czyli prowokowania kolejnej zadymy politycznej w trudnych dla gospodarki czasach. Próbowałeś oszacować koszty takiej zadymy i porównać je z oszczędnościami jakie przyniosłaby ew. zmiana w ustawie? Mówisz o pieniądzach, więc powinieneś potrafić je policzyć.

"Chcesz, aby zabytkowe kościoły były remontowane. Twoja rzecz, swe prywatne pieniądze dawaj na tacę, załóż stowarzyszenie itd. "

Nie, to nie jest moja rzecz. Ochrona zabytków sakralnych to obowiązek świeckiego państwa, zapisany w ustawie o ochronie zabytków. Autorstwa SLD, gdybyś nie wiedział, bo ustawa pochodzi z roku 2003.

"PO rządzi od pięciu lat i od tyluż lat wydaje forsę podatników na utrzymanie kleru. Okazuje się - i to jest sedno - wydaje też te pieniądze na to, aby utrzymać się przy władzy, aby inna partia nie doszła do władzy. Innymi słowy, z pieniędzy podatników daje na swe koryto. Daje więcej od PiS-u, bo ma władzę. PiS-owi został jakiś ksiądz Rydzyk, podczas gdy PO została hierarchia, hierarchowie, same szych: Dziwisz itd.
    PO chce finansować hierarchię kościelną: nie ma sprawy, ze swoich składek, ze składek członków PO.
    Forsa podatników natomiast niech idzie np. na szpitale, na leczenie dzieci, a nie: matki żebrzą (dosłownie) na operacje...
    Cynizm PO usprawiedliwiasz tym, że jest PiS równie cyniczny? Cynizm to cynizm. "

To nie jest cynizm, tylko realizm. Polska, to tak jak wspomniałem, ultrakatolicki kraj, w którym ludzie nie mają większych problemów z uwierzeniem,że plama na szybie to twarz Matki Boskiej. W takim kraju nie da się regulować wszystkiego na zdrowy rozsądek. Należy kierować się wyborem mniejszego zła. Mniejszym złem obecnie są rządy PO, większym rządy PiS.
    Po wywołaniu zadymy na temat opłacania kleru, sympatie większości społeczeństwa zwrócą się w kierunku PiS-u.
    Policz zyski i straty. Od razu zapomnij, że coś się zmieni w kwestii opłacania kleru z budżetu. A więc - same straty. Tego chcesz?
  • 2012-10-01 17:42 | atalia

Ok. 40 miliardów corocznego deficytu - to jest właśnie cena, jaką płaci się za rządy PO, za koryto, przy którym jest PO. Pięć lat rządów, to już 200 miliardów...

To pogarsza rok w rok sytuację Polaków. Ich frustracja ma ujście: wyjazdy za chlebem (nawiasem mówiąc: to niepoliczalna strata...). Nie ma jednak gwarancji, że nie znajdzie się ktoś naprawdę sprytny (a nie jak mało rozgarnięty Kaczyński) i potrafi politycznie wykorzystać tę frustrację. Będziesz mieć wtedy prawdziwą zadymę, a nie napinanie mięśni cherlaka, jak teraz.

Cóż, płać, płać, aby uniknąć rzekomego większego zła w postaci rządów PiS-u niczym nie różniącego się od PO. Płać na kolesi koalicjanta Pawlaka, płać na kombinatorów (KRUS), płać za stanowiska tworzone dla kumpli, płać za handel politykami (Arłukowicz), płać za kler, płać za inwigilację chyba największą w Europie, itd. itd. To jest właśnie te 40 miliardów co roku.

PO niczym się nie różni od PiS-u - dobrze wiesz, co mam na myśli, więc nie udawaj - w sensie metody rządzenia. Łatwość, z jaką ludzie przechodzili z PO do PiS-u i na odwrót jest tu wymowna.

Zło to zło. Nie ma mniejszego ani większego zła. Wybierasz zło, twój wybór. Ja nie wybieram zła...

• 2012-10-01 18:13 | joot

"Ok. 40 miliardów corocznego deficytu - to jest właśnie cena, jaką płaci się za rządy PO, za koryto, przy którym jest PO. Pięć lat rządów, to już 200 miliardów... "

W 2004 roku, kiedy rządził SLD też było 40 miliardów deficytu, ale PKB był o ponad połowę niższy, wtedy 220 mld dziś 500 mld. Różnica 280 miliardów razy 5 lat to już ponad bilion. Jak widzisz, przebiłem cię i to ponad 5 krotnie ;)

"To pogarsza rok w rok sytuację Polaków. Ich frustracja ma ujście: wyjazdy za chlebem (nawiasem mówiąc: to niepoliczalna strata...). Nie ma jednak gwarancji, że nie znajdzie się ktoś naprawdę sprytny (a nie jak mało rozgarnięty Kaczyński) i potrafi politycznie wykorzystać tę frustrację. Będziesz mieć wtedy prawdziwą zadymę, a nie napinanie mięśni cherlaka, jak teraz. "

Jednym się pogarsza, drugim polepsza. Mnie na przykład się polepszyło. Masz jakieś obiektywne badania, które wskazują na to, że większości ludzi w Polsce sytuacja materialna się pogorszyła?

"PO niczym się nie różni od PiS-u - dobrze wiesz, co mam na myśli, więc nie udawaj - w sensie metody rządzenia. Łatwość, z jaką ludzie przechodzili z PO do PiS-u i na odwrót jest tu wymowna. "

To, że ludzie przechodzą z jednej partii do drugiej może również świadczyć o tym, że style rządzenia w obu partiach się różnią. Więc przemyśl jeszcze raz ten argument, bo wypadł blado.
    PiS to partia wodzowska na wzór sekty. Jest guru Kaczyński i bez niego PiS rozleci się w ciągu pół roku, tak jak jego była przystawka Samoobrona bez Leppera.
    PO będzie funkcjonować bez Tuska, kto wie, może prędzej niż sie spodziwamy.
    Jakie jeszcze widzisz podobieństwa? ;) Może poglądy na prywatyzację służby zdrowia? Kartę praw podstawowych UE? Hmmm, coś jeszcze?
  • 2012-10-01 18:19 | atalia

W uzupełnieniu (bo to jest dla mnie najważniejsze):

To, co nazywasz (nazywa się) zabytkiem, jest zwykłą kupą cegieł, kamieni i drewna. Niczym więcej: lepiej lub gorzej ułożoną kupą cegieł. Jeśli przy tej kupie cegieł żebrze (a żebrze) matka, aby zebrać na operację dziecka, to lepiej ani grosika nie dać na konserwację tej kupy cegieł, a pieniądze z budżetu dać tej mamie...

I na koniec - raczej rozmowa nie ma sensu, wszystko jasne - wybierasz zło Mówisz, że mniejsze zło, ale to zło i wcale nie wiesz, czy istotnie mniejsze, tylko tak przypuszczasz..., tak czyni większość Polaków (dla ciebie złem Kaczyński, dla innych Tusk, dla innych Miller..), więc trudno się dziwić, że ta większość ma to, co wybrała: ZŁO.

Sprawa przegrana na dużo lat do przodu, bo werdykt (niekorzystny) zapadł trochę lat wstecz: Wałęsa i jego wojna na górze, siekierki... To wtedy niszczono dobrych ludzi, ich wiarę w Polskę, zapał, energię. Dziś już po wszystkim, a Wałęsa bohaterem, podczas gdy ludzie cierpią, cierpią, cierpią...
  • 2012-10-01 20:14 | joot

"To, co nazywasz (nazywa się) zabytkiem, jest zwykłą kupą cegieł, kamieni i drewna. Niczym więcej: lepiej lub gorzej ułożoną kupą cegieł. Jeśli przy tej kupie cegieł żebrze (a żebrze) matka, aby zebrać na operację dziecka, to lepiej ani grosika nie dać na konserwację tej kupy cegieł, a pieniądze z budżetu dać tej mamie... "

Słusznie prawisz, ale jeśli PKB wzrosło z 220 mld za czasów SLD do 500 mld obecnie, to znaczy, że można dać trochę na kupę cegieł i matce na dziecko.
    Sprawdź więc ile pieniędzy z budżetu dawano na służbę zdrowia 10 lat temu ile 5 lat temu a ile teraz. Zapewniam cię, że się zdziwisz.

A tak przy okazji, skoro już dramatyzujesz:
    Czy zdarzyło ci się kiedyś bezinteresownie pomóc choremu? Tylko bez cygaństwa, bo to sobie odpowiadasz a nie mnie.
    Ja mogę ci podać przykłady duchownych, sióstr zakonnych, które całe życie poświęcają ludziom chorym i starym i robią to za darmo.
    Stać cię na takie poświęcenie?

PS: Całe życie jest wyborem mniejszego zła. Nie zauważyłeś? ;)
  • 2012-10-01 22:18 | Blue

"Państwo, czyli Polska, ani grosza nie powinno wydawać na kler (jakiegokolwiek wyznania)"

Dokladnie tak!!!

P.S. Wyglada to jednak na fantazje w takim kraju jak "Klechistan" (kiedys Polska)...
  • 2012-10-01 22:21 | Blue

"To nie jest cynizm, tylko realizm. Polska, to tak jak wspomniałem, ultrakatolicki kraj, w którym ludzie nie mają większych problemów z uwierzeniem,że plama na szybie to twarz Matki Boskiej."

To JEDNAK jest cynizm, albowiem wielu politykow w Polsce zachowuje sie (i niestety rzadzi...) w bardziej ultra-katolicki sposob nizli odpowiada to wiekszosci spoleczenstwa!
  • 2012-10-01 22:29 | jer-111

Zdecydowana wiekszosc politykow w Polsce (moze poza kilkoma nazwiskami) jest trzymana na krotkiej smyczy przez dostojnikow kosciola rzymsko-katolickiego i tanczy, tak jak im owi dostojnicy zagraja!

P.S. Czy ktos kiedys rozliczy gigantyczne oszustwo w postaci tzw. "Komisji Majatkowej", ktora przkazala na rzecz kosciola rzymsko-katolickiego WIECEJ
    niz ow kosciol kiedykolwiek posiadal?
  • 2012-10-01 23:06 | atalia

Nie wybieram zła (ani mniejszego, ani tym bardziej - większego)...

"Stać cię na takie poświęcenie?"; "Czy zdarzyło ci się kiedyś bezinteresownie pomóc choremu?" - Czyżby pozostało ci już tylko rozliczanie mnie, ja nie odpłacę ci tym samym, więc sobie rozliczaj...
  • 2012-10-02 07:43 | joot

"Nie wybieram zła (ani mniejszego, ani tym bardziej - większego)..."

W takim razie co wybierasz głosując ( lub nie głosując) w wyborach?

"Stać cię na takie poświęcenie?"; "Czy zdarzyło ci się kiedyś bezinteresownie pomóc choremu?" - Czyżby pozostało ci już tylko rozliczanie mnie, ja nie odpłacę ci tym samym, więc sobie rozliczaj... "

Teraz też wybrałeś mniejsze zło, ponieważ postanowiłeś skłamać, że "pozostało mi TYLKO rozliczanie cię", udając, że nie widzisz tego co napisałem o ponad dwukrotnym wzroście PKB.
    Słuchaj,a może ty działasz nieświadomie? ;)
    Miłego dnia!
  • 2012-10-02 07:44 | joot

"To JEDNAK jest cynizm, albowiem wielu politykow w Polsce zachowuje sie (i niestety rzadzi...) w bardziej ultra-katolicki sposob nizli odpowiada to wiekszosci spoleczenstwa! "

Poproszę o przykłady takiego działania, skoro jest ich wielu, to na pewno nie bedziesz miał z tym problemu aby wskazać trzy.
  • 2012-10-02 09:11 | atalia

Ani nie wybrałem mniejszego zła, ani nie postanowiłem skłamać. Zwyczajnie zakładam (może się jednak mylę), że masz jaką taką inteligencję i widzisz malutkie słówko "czyżby". Malutkie słówko o kolosalnym znaczeniu w tej konkretnej wypowiedzi i w tej sprawie (finansowania kleru), o której sobie gawędzimy. Każdy, kto ma olej w głowie, widzi oczywistą różnicę między moim: "Czyżby pozostało ci już tylko rozliczanie mnie, ja nie odpłacę ci tym samym, więc sobie rozliczaj..." a twoim "pozostało mi TYLKO rozliczanie cię". Już o tym pisałem, taką metodą może sobie porozmawiać olcha z hipopotamem o rekinach. Dodam, taką metodą możesz mi udowodnić, że pisałem o zupie grzybowej, podczas gdy faktycznie pisałem o pieczarkach w pieczarze.

Nie będę z tobą rozmawiać o tym, co wybieram, skoro powiedziałem wyraźnie, że nie wybieram zła. To nie jest rozmowa o mnie, ale o PO finansującej kler.

Fakty są takie:
    - na fundusz kościelny PO co rok przeznacza ok. miliarda;
    - na katechizację PO przeznacza co rok ok. miliarda;
    - Glempowi PO dała 30 milionów na kościół;
    - w zamian za poparcie polityczne działacze dali klerowi ok. 30 milionów.
    Ograniczam się do tych czterech przykładów, bo prosiłeś o podanie przykładów.

Nie masz ani jednego dowodu na to, że PO tych pieniędzy nie wydała na kler z budżetu, dlatego (przypuszczam) usiłujesz skierować rozmowę na sprawy personalne, czyli dotyczące moich wyborów.

Potrafisz udowodnić, że PO nie wydała tych miliardów na kler, czy tylko jesteś mocny w gębie?
  • 2012-10-02 16:21 | joot

"Ani nie wybrałem mniejszego zła, ani nie postanowiłem skłamać. Zwyczajnie zakładam (może się jednak mylę), że masz jaką taką inteligencję i widzisz malutkie słówko "czyżby". Malutkie słówko o kolosalnym znaczeniu w tej konkretnej wypowiedzi i w tej sprawie (finansowania kleru), o której sobie gawędzimy. Każdy, kto ma olej w głowie, widzi oczywistą różnicę między moim: "Czyżby pozostało ci już tylko rozliczanie mnie, ja nie odpłacę ci tym samym, więc sobie rozliczaj..." a twoim "pozostało mi TYLKO rozliczanie cię". Już o tym pisałem, taką metodą może sobie porozmawiać olcha z hipopotamem o rekinach. Dodam, taką metodą możesz mi udowodnić, że pisałem o zupie grzybowej, podczas gdy faktycznie pisałem o pieczarkach w pieczarze. "

Spokojnie, już tłumaczę. ;) Napisałem wcześniej o obecnym zwiększeniu PKB ponad dwukrotnie w porównaniu z okresem, kiedy rządził SLD.
    Ty nie tylko nie odniosłeś się do tego wcale, ale w dodatku napisałeś:

"Czyżby pozostało ci już tylko rozliczanie mnie..."

Biorąc pod uwagę, że tekst o PKB rozpoczyna moją wypowiedź, zakładam jako mało prawdopodobne, abyś tego fragmentu nie zauważył.
    Skoro więc go czytałeś, to powody napisania w/w "czyżby..." mogą być dwa, albo celowo skłamałeś udając,że nie widziałeś tekstu, albo zakwalifikowałeś moją wzmiankę o wzroście PKB również jako próby "rozliczania cię".
    Ponieważ jednak na wstępie założyłem, iż posiadasz jako taką inteligencje, więc możliwość drugą odrzucam.
    Ergo pozostało jedynie celowe kłamstwo, czyli dość tania sztuczka erystyczna.
    CBDU. ;)

"Nie będę z tobą rozmawiać o tym, co wybieram, skoro powiedziałem wyraźnie, że nie wybieram zła. To nie jest rozmowa o mnie, ale o PO finansującej kler. "

To jest rozmowa o konieczności wyboru mniejszego zła, jakim jest w obecnej sytuacji respektowaniu przez PO zapisów konkordatu, który nb. nie jest jej dziełem, a dziełem poprzedników, że o podpisaniu przez lewicowego prezydenta nie wspomnę.
    To ty postanowiłeś rozmowę o wyborze mniejszego zła skierować na siebie, pisząc, że ty "nie wybierasz mniejszego zła".
    Sam więc zacząłeś pisać o sobie a teraz masz o to pretensje. Panujesz nad tym? ;)
    A skoro już postanowiłeś opowiedzieć o sobie, to zadałem ci pytanie, czym są obecne wybory parlamentarne w Polsce jak nie wyborem mniejszego zła?
    Od razu uprzedzam, że osoby, które obrażają się na wybory i nie chodzą, również wybierają mniejsze zło.
    Nie musisz więc odpowiadać, zwłaszcza,że widzę, iż odpowiedź na to pytanie sprawia ci mały kłopot. Odpowiedz sobie. To wystarczy.

"Fakty są takie:
    - na fundusz kościelny PO co rok przeznacza ok. miliarda;
    - na katechizację PO przeznacza co rok ok. miliarda;
    - Glempowi PO dała 30 milionów na kościół;
    - w zamian za poparcie polityczne działacze dali klerowi ok. 30 milionów.
    Ograniczam się do tych czterech przykładów, bo prosiłeś o podanie przykładów.

Nie masz ani jednego dowodu na to, że PO tych pieniędzy nie wydała na kler z budżetu, dlatego (przypuszczam) usiłujesz skierować rozmowę na sprawy personalne, czyli dotyczące moich wyborów.

Potrafisz udowodnić, że PO nie wydała tych miliardów na kler, czy tylko jesteś mocny w gębie? "

Jeśli dobrze przyjrzysz się moim wypowiedziom, to zauważysz, że odniosłem się już do twoich "faktów" i zakwestionowałem je jako "finansowanie kleru przez PO". Nie udało ci się mojej argumentacji podważyć, za to unikasz jak ognia pytań o to, co w zasadzie powinno cię najbardziej interesować, czyli wzrostu PKB.
    Bo widzisz, jeśli ja dziś płacę dwa razy większe podatki niż 10 lat temu, to wcale nie musi oznaczać czegoś złego.
    Bo może na przykład zarabiam trzy razy więcej?
  • 2012-10-02 18:25 | atalia

Nie mam zamiaru podejmować wielu wątków, jakie ciągle podrzucasz, zapewne w celu rozmydlenia sprawy, o której rzecz. A rzecz dotyczy jednego: finansowania kleru przez PO. Prosiłeś o dowody, podałem je, nie umiesz im zaprzeczyć, więc - jak przypuszczam - zmieniasz wątek.

W roku 2009 PO finansowała kler, przeznaczając z budżetu Państwa (a więc nie z tacy) na fundusz kościelny 95 929 000.

Tak czy nie?

• 2012-10-02 22:03 | joot

"Nie mam zamiaru podejmować wielu wątków, jakie ciągle podrzucasz, zapewne w celu rozmydlenia sprawy, o której rzecz. A rzecz dotyczy jednego: finansowania kleru przez PO. Prosiłeś o dowody, podałem je, nie umiesz im zaprzeczyć, więc - jak przypuszczam - zmieniasz wątek.
    "

E tam, zaraz rozmydlenia;) Nikt ci nie kazał chwalić się, że nigdy nie wybierasz zła i ciągnąć tego wątku. Ale ok. rozumiem,że wielowątkowa dyskusja cie męczy więc skupmy się na tym, co gnębi cię najbardziej a więc "finansowanie kleru przez PO", w skrócie FKPPO.

O ile sobie dobrze przypominam, dotychczas uznałeś za FKPPO finansowanie przez państwo remontu zabytków sakralnych - odpada, to nie jest finansowanie kleru, wyjaśniałem ci już dlaczego, jak nie pamiętasz - sprawdź.
    Za FKPPO uznałeś jakieś enigmatyczne "30 milionów klerowi", ale nie sprecyzowałeś o co ci chodzi, więc, sam rozumiesz gdzie i na czym możesz powiesić ten argument.
    Następnie stwierdziłeś, że FKPPO to dotacja do budowy ŚOB.
    Również skucha, bo pieniądze poszły na budowę muzeum a nie na kościół. (prawo zabrania finansowania budowy kościołów przez państwo, pewnie o tym wiesz)
    No i w końcu te pieniądze za naukę religii w szkołach.
    Napisałem ci, że PO przy obecnej arytmetyce sejmowej nie ma możliwości zmiany ustawy, na mocy której nauczanie religii odbywa się w szkołach podałem ci dlaczego tak jest.
    Albo więc nie zrozumiałeś, albo nie chcesz zrozumieć. Jeśli nie zrozumiałeś, napisz, postaram się prościej. Jeśli nie chcesz, jestem bezsilny.

"W roku 2009 PO finansowała kler, przeznaczając z budżetu Państwa (a więc nie z tacy) na fundusz kościelny 95 929 000.
    Tak czy nie? "

Tak, fundusz kościelny to twój nowy argument. Ale jak pewnie się domyślasz, to również nie jest FKPPO, ponieważ odbywa się na mocy ustawy jeszcze z czasów Bieruta, który jak wiesz, kierując się sprawiedliwością ludową, zabrał klerowi majątki i wydał pokwitowania.
    Analogia: Jesteś właścicielem kilku kamienic i sporego placu w centrum Krakowa. Ja jestem Bolesław Bierut i oświadczam ci,że od jutra nie jesteś właścicielem tych nieruchomości, to jest zła wiadomość. Dobra wiadomość jest taka,że dostaniesz dożywotnio miskę zupy i raz w roku bilet do kina.
    Cieszysz się?

Ty jesteś jeszcze lepszy niż Bierut, bo chciałbyś pozbawić Kościół także tych pieniędzy, których nawet Bierut nie odważył się zabrać.
    Twoje rozumowanie przypomina bardziej mentalność bolszewików z lat 20-tych i 20-tych. Oni też uważali,że kościoły i zabytki to kupa kamieni, więc klechów wywieźli na Sybir, a kościoły zburzyli.
    Jak zapewne wiesz, nie pomogło to wiele ich budżetowi.

Reasumując, fundusz kościelny również odpada. Masz jakoś pecha do tych przykładów FKPPO. Znajdziesz coś jeszcze?
    Jeśli nie, to mam propozycję.
    Napisz, co zrobiłbyś , gdybyś był Donaldem Tuskiem w sprawie zniesienia nauki religii w szkołach. Najlepiej w punktach. ZObaczymy, czy masz jakiś własny sensowny pomysł, skoro tak zaciekle krytykujesz innych.
  • 2012-10-03 08:50 | atalia

Z ani jednego dowodu się nie wycofuję, z ani jednego. A ten przykład z 2009 już podawałem o wiele wcześniej, więc to nie jest nowy argument. Nadal zakładam, że masz inteligencję, więc nie trzeba ci wszystkiego wyłuszczać co do detalu. Ograniczam się do jednego przykładu (tego z 2009) i z dobrej woli rezygnuję z oceniania twoich wypowiedzi, porównywania do bolszewików itp.

A zatem jeszcze raz:

"W roku 2009 PO finansowała kler, przeznaczając z budżetu Państwa (a więc nie z tacy) na fundusz kościelny 95 929 000.
    Tak czy nie? "

Tak czy nie?

Ps. Pytania (np. religia w szkole) chętnie odpowiem, ale najpierw ten jeden jedyny fakt: w roku 2009 PO finansowała kler, dając na fundusz kościelny 95 929 000. Tak czy nie? Dała tę forsę, czy nie dała?
  • 2012-10-03 11:49 | atalia

koniec

Ze swojej strony kończę tę rozmowę. Ze względu na to, że pod moim adresem padły słowa("Ty jesteś jeszcze lepszy niż Bierut...") powiem, jaką mam opinię, pogląd. Pogląd nie jest działaniem wymierzonym w kogoś, coś...

Moim zdaniem, PO niczym nie różni się od PiS-u. Jest to partia klerykalna, ma przywódcę klerykała kolędującego do arcbiskupa Dziwisza, niektórzy z jej członków to nawet chrześcijańscy nacjonaliści (np. byli działacze ZCHN-u, którzy w niczym nie zmienili swego zdania).

Na pytanie więc o to, co bym zrobił na miejscu Tuska w sprawie zniesienia religii w szkole, nic nie powiem, bo Tusk wcale nie zamierza religii wycofać ze szkół. Ba, można usłyszeć groźby ze strony działaczy PO, gdy ktoś chciałby np. wycofywać symbole religijne z instytucji publicznych. Tusk chce mieć religię w szkołach, więc ją ma.

Moje stanowisko jest jasne i już je wyraziłem: Państwo nie może finansować kleru. Państwo zaś musi dbać o to, aby kler spokojnie budował sobie i do woli kościoły (meczety, pagody itp.), aby nauczał religii katolickiej (muzułmańskiej, buddyjskiej, animistycznej itp.). Takie jest zadanie Państwa: zapewnić bezpieczeństwo klerowi (także ateistom), a nie finansować kler czy ateistów.

Moim zdaniem, PO finansuje kler. joot poprosił, abym podał dowody, więc z bezliku dowodów wybrałem kilka. joot starał się nieudolnie wykazać, że to nie są fakty. Zabawne, kler dostał od PO z budżetu Państwa forsę, co jest udokumentowane, ale jej nie dostał...

Moje dowody (wybrane spośród wielu) to:

1) fundusz kościelny, przytoczyłem sumy, jakie PO wydała na fundusz mający w nazwie epitet "kościelny", nie: wojskowy, zdrowotny, emerytalny, ale kościelny. Pieniądze wziął kler i przeznaczył na swe cele.

2) Glemp dostał od PO z budżetu Państwa 30 milionów. Nie x, nie y, ale Glemp, najwyższy w Polsce dostojnik religijny. Na co je wydał, to inna sprawa. Liczy się to: dostał. On a nie kto inny.

3) Kler dostał od PO ok. 30 milionów. Wydał je na konserwację zabytkowych kościołów, ale to nie ma nic do rzeczy, dostał kler, a nie kto inny.

4) Kler dostaje od PO z budżetu Państwa co roku ponad miliard, przeznacza te pieniądze na wypłaty dla kleru za nauczanie religii.

Aby było jasne: nie mam nic przeciwko temu, aby kler jakiegokolwiek wyznania budował w Polsce świątynie (także meczety, ile tylko zechce). Nie mam nic przeciwko temu, aby nauczał religii, konserwował zabytki. Niech to jednak czyni z pieniędzy swoich wiernych, ale nie z budżetu Państwa.

Powiedziałem, że zabytki (także np. Wawel) to dla mnie kupa cegieł. Powiedziałem to jednak w określonym kontekście: jeśli koło takiego zabytku żebrze matka na operację (a żebrze), bo Państwo z budżetu nie da niezbędnej forsy na tę operację, to w takiej określonej sytuacji nawet cud świata będący zabytkiem ma wartość tylko kupy cegieł. Chory człowiek jest ważniejszy i jemu Państwo powinno dać forsę, a nie klerowi.

joot w niczym mnie nie przekonał, nie podważył faktów, cóż, jak się nie umie podważyć faktu, to się mówi, że to nie fakt...
  • 2012-10-03 15:02 | joot

"Na pytanie więc o to, co bym zrobił na miejscu Tuska w sprawie zniesienia religii w szkole, nic nie powiem, bo Tusk wcale nie zamierza religii wycofać ze szkół."

Ciekawa logika. ;)
    W takim razie napisz, w jaki sposób zlikwidowałbyś religię w szkołach, gdybyś był premierem i miał taki układ w Sejmie, jak jest obecnie.
    Chyba masz jakiś pomysł?

PS: Fundusz kościelny, to naprawdę niewiele w stosunku do tego, co po wojnie państwo zabrało Kościołowi.
    Nikt ci nie broni mieć własne poglądy, tylko pamiętaj,że musisz się liczyć z wolą większości. To się nazywa demokracja, czy jakoś tak.
    Najgorszy z systemów , ale podobno nie wymyślono jeszcze nic lepszego. ;)
  • 2012-10-09 11:21 | waldi

Jest wręcz przeciwnie. Ponieważ TV TRWAM istotnie różni się od TVP, TVN, POLSATu i im podobnych, jest dla coraz większej ludzi w Polsce prawdziwą alternatywą, dlatego ma coraz więcej oglądających. Nie ma co zakłamywać rzeczywistości. Media o. Rydzyka umacniają demokrację w Polsce ze względu na swoją odmienność. I już za należy się o. Rydzykowi podziękowanie.
  • 2012-10-09 15:28 | joot

Identycznie można by napisać o jakimś pornograficznym nocnym programie dla dorosłych.
    Też istotnie się różni od TVP,TVN,POLSATu i im podobnych i też umacnia demokrację w Polsce ze względu na swoją odmienność.
    Komu podziękujemy? ;)
  • 2014-02-16 20:46 | malibut

Powiem tak Rydzyk pierniczy takie głupoty aż nie dobrze się robi . Po co to robi ? a ano po to bo zacznie narzekać że znowu pieniędzy nie ma a ludzie polecą biegiem i będą wpłacać na jakąś durne radio Maryja albo na jakiś inny durnowaty cel . Jak by przyszedł do Mnie to bym go zaraz psami poszczuł ile wejdzie . Pieniądze czepie z nas a on sobie podróżuje za nasze pieniądze i jakieś interesy na lewo prowadzi . Nie wiem czy te ludzie nie zmądrzeją i wreszcie zobaczą że ten Rydzyk to złodziej i oszust oszukuje wszystkich po kolei .