Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

(15)
Kryzysowa debata o przyszłości Unii nabiera animuszu. Pytania są twarde. A moment dramatyczny.
 • 2012-10-02 09:41 | MMK

  Niemcy pożyczają bankom (...) pieniądze niemieckiego podatnika na 0,7 proc. ?

  "A system nadal jest absurdalny. Niemcy pożyczają bankom (zresztą również swoim) pieniądze niemieckiego podatnika na 0,7 proc., a banki te same pieniądze pożyczają zadłużonym krajom na 6 proc. Gdzież więc tu logika?"

  Gdzie Niemcy pożyczają pieniądze swoich podatników bankom?
  Przecież Niemcy mają deficyt finansów publicznych odkąd pamiętam.
 • 2012-10-02 10:33 | Luap

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  P.Krzeminski-tego z Bawaria nie powinien Pan pisac,bo co np. Polska:totalna centralizacja wladzy ktora ma tylko 1 cel:wysoki dobrobyt warszawiakow.Ten temat nie porusza takze Wasza gazetka:Pan ,doskonaly obserwator RFN/tak/ tez unika tematu jak ognia.Ciagle tematy zastepcze:tj.polska specjalnosc.A wiec niech zyje Warszawa-smierc polskiej prowincji!
 • 2012-10-02 13:54 | axiom1

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Unia jest stworem tak absurdalnym ze nie warto tego ratowac. Nie w tej formie.
 • 2012-10-02 14:56 | mnbvcx

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  "Światu – pociesza Glucksmann – nie grozi globalna katastrofa polityczna i ideologiczna, jak w XX w." a mi sie wydaje, ze stosunki spoleczno-ekonomiczne coraz bardziej przybieraja forme znana z XIX wieku. co bylo poznej wszyscy wiedza- I WS, rewolucja bolszewicka, wielki kryzys, II WS, zimna wojna i wreszcie wyszlismy na prosta. mam nadzieje nie po to, by wrocic do punktu wyjscia.
 • 2012-10-02 21:53 | Slawczan

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Podobnie USA i Japonia. To tylko dowód na to na jak bardzo oszukańczych podstawach jest oparta współczesna ekonomia.
 • 2012-10-02 22:23 | Slawczan

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Axiomie uważam, że się mylisz. Unia jest jednym z najambitniejszych, najszlachetniejszych i na dodatek praktycznym projektem w dziejach ludzkości.
  To ona zapewniła Europie niezwykłe 70 lat bez wojen.
  Tym co gubi Unię jest ta sama choroba, która gubi naszą cywilizację. Gdzieś zagubiliśmy sens i ład. Ów brak ładu najlepiej opisuje sytuacja: lekarz powinien leczyc ale czy w dzisiejszych czasach gdy zapisuje lekarstwo to zapisał je bo uważał je za najbardziej odpowiednie czy dlatego, że jak wystawi np.200 recept to firma farmaceutyczna postawi mu wczasy w Egipcie?
  Ludzie kierujący Unią to w dużej mierze eurojady będący odzwierciedleniem ścierw panujących w ich krajach macierzystych a czasy wymagają odwagi, wizji (pozytywnej) i decyzji
 • 2012-10-02 22:27 | Slawczan

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Czyż nie jest pięknym jechać sobie do Hiszpanii ,,ciurkiem" bez granic? Czy nie jest istotną ta wolność wyboru ,,sram na POlskę wyprowadzam sie do Niemiec (Belgii etc.)"? Ja to doceniam szczególnie w kontekście tego co prezentuja polskie tzw. rządy
 • 2012-10-02 23:09 | axiom1

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Obecna forma Uni jest jak ZSRR. Z tym ze dyskryminacja narodow jest powszechna. Np wloski euro-posel zarabia 110 tys Euro rocznie a europosel z Litwy 11 tys Euro. Rolnik francuski dostaje ponad trzykrotnie wieksza zapomoge od rolnika polskiego. Francuskie i neimieckie sieci hiper-marketow zarzucaja polski rynek dumpingiem z zachodu. A obcy wlasciciele sektora bankowego dysponuja kapitalem wypracowanym przez polakow w Poslce dla swego wylacznie interesu. I oczywiscie polscy niewolnicy emigranci, tyraja dla zachodnich panow bo Unia wlasnie to umzliwila. Wyzysk jest calkowity i bezwzgledny. I co z tego ze jedziesz do Hiszpani bez kontroli paszportowej ?
  W obecnej Uni Europa Wschodnia robi za utracone kolonie.

  W obecnej Uni nie wybierasz ani prezydenta ani przewodniczacego komisji. Nawet nie wiadomo jak ci osobnicy sa wybierani. I obydwaj maja gowno do powiedzenia. Tak demokkratyczna jest ta Unia. Zobacz Nigel Farage na YouTube.
 • 2012-10-02 23:40 | sr

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Polityka nie ma pojecia, co sie dzieje w UE. Niemcy nie proznuja i po cichu, wraz z londynem i Paryzem, podcinaja sciegna Unii wspolnotowej na korzysc wladzy wlasnych admistracji narodowych. A to zawsze musi sie odbyc kosztem panstw slabszych.

 • 2012-10-03 09:48 | MMK

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  To bardziej pytanie do autora, albo wiedzących co autor miał na myśli.
  Ale zdaje się nikt nie wie, a autor tu nie zagląda.
 • 2012-10-03 12:53 | Hejczik

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  "W obecnej Uni Europa Wschodnia robi za utracone kolonie."

  Bzdura, w 19tym wieku i przed wojna tez tak bylo. Nie znasz polskiej historii. Gdyby nie praca sezonowa w Prusach Wschodnich, na Pomorzu, na Slasku, gdyby nie emigracja na Górny Slask, gdyby nie polskie masy w Zaglebiu Ruhry, w Belgii, gdyby nie cale dzielnice "czerwonego" Berlina (m.in. Polaków i polskich Zydów), zwanego "mala Warszawa", to by Polska jeszcze jaskini i lepianki nie opuscila albo juz dawno z glodu umarla.

  I nie jest to (tylko) wina Belgii, Niemiec itp. .........
 • 2012-10-03 12:55 | Rajmundo

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Jak to bylo ?: "nowy" krytyk i filozof A.Glucksmann ???? Rok urodzenia: 1937, a pozatem wcale nie byl taki nieznany dotychczas. Wiec smieszy mnie, gdy Autor widzi go wsród "nowych, mlodych, dzikich, glodnych". :-)
 • 2012-10-03 12:57 | lolek

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  w pewnym sensie masz racje, ale zapominasz, ze miedzy taka francja a polska jest prawdziwa przepasc cywilizacyjna. i nawet jesli zrownalbys pensje na calym obszarze uni, to w kazdym obszarze efektywnosc dalszego obracania tymi pieniedzmi bylaby inna i za pare lat rozwarstwienie pojawiloby sie ponownie.

  zamiast przykladu pieniadza dalbym inny - edukacji i dostepnosci do technologii. cala reszta jest tylko pochodna.
 • 2012-10-07 13:36 | silikat

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Przerażający jest brak jakiegokolwiek pomysłu na wyjście z kryzysu. To po prostu niewiarygodne, źe UE nie ma żadnych gotowych analiz i alternatyw na różnego rodzaju kryzysy, zapści, niepowodzenia.

  Strefa euro na przykład... jak to możliwe, że nie istnieje żaden sensowny plan awaryjny. Nie mogę uwierzyć, że nie był gotowy zanim ten cały pomysł wszedł w życie. A abstrahując już od tego jak to możliwe i dlaczego go nie było, to zdumiewa także fakt, że od 2008 roku nikt z całej Europy nie wymyślił rozwiązania. Piętrzą się natomiast kłótnie i konflikty. Wygląda na to, że wojna to tylko kwestia czasu.

  Ratowanie Unii przez Niemcy nie zdaje egzaminu. Potrzebny jest innowacyjny pomysł. Bruksela, Niemcy i Francja odnoszą porażkę, która może skończyć się wojną. Jedynym celem każdego człowieka mieszkającego w Europie powinien być pokój. Uratować siebie i swój kraj, a może nawet świat przed straszliwą wojną. Powinniśmy być zjednoczeni i jednomyślni jak nigdy dotąd.

  Innowacyjny pomysł: oddać Europę w ręce Skandynawów. Zlikwidować europosłów i europarlament. Każdy kraj byłby reprezentowany przez ministra danego kraju w Nordyckim Parlamencie Europejskim. NPE mógby być wybudowany na Islandii. Kraj który poradził sobie z kryzysem i zrezygnował z europejskich aspiracji byłby idealny, a jego położenie geograficzne to tylko kolejny plus. Wbrew temu co wielu uważa, Europa powinna zaopiekować się Grecją i krajami potrzebującymi wsparcia. Pokazanie światu, że da się wybudować sojusz i da się stanąć ponad podziałami, umocniłoby Europę i odbudowałoby jej wiarygodność. Poptrzeba szybskiego działania.

  Dlaczego Skandynawia?
  - Islandia wyszła z kryzysu
  - Skandynawia to najbardziej neutralne kraje Europy, które w przeciwieństwie do Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, nie budziłyby takich sprzeciwów jeśli chodzi o przywództwo nad całym kontynentem
  - Skandynawska kultura pracy, poszanowanie własności czy równouprawnienie jest na najwyższym poziomie w Europie
  - Położenie geograficzne


 • 2012-10-14 13:23 | Polak

  Re:Jak ratować Unię. Wszystkie drogi prowadzą przez Niemcy

  Co za bzdury. Autor postu nie ma pojęcia o makroekonomii. A przywoływanie Pana Nigela Farage-a największego przeciwnika UE to jakaś pomyłka. Zresztą porównywanie Polski do Wielkiej Brytanii jest idiotyczne. Można rozmawiać o mechanizmie demokratycznym UE ale kwestionowanie sensu jej istnienia i porównywanie do ZSRR jest nieuprawnione. Wedle Polskich nacjonalistów Polska może istnieć bez unii jak GB. Otóż nie. Historia nas tego nauczyła.