Najnowszy sondaż: PiS przed PO

(155)
Po raz pierwszy od dłuższego czasu w sondażach partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziła Platformę obywatelską. Gdyby wybory odbywały się teraz na PiS głosowałoby 39 proc., na PO - 33 proc. - wynika sondażu TNS Polska dla programu "Forum" TVP Info.
  • 2012-10-06 19:59 | Redakcja POLITYKA.PL

Najnowszy sondaż: PiS przed PO

Czy - Państwa zdaniem - wyniki sondażu TNS Polska odzwierciedlają siłę PiS, czy może są raczej oznaką słabości PO? Czy zaskakują Państwa wyniki innych partii? Zapraszamy do dyskusji!
  • 2012-10-06 21:50 | koda

Podajcie więcej informacji o tych badaniach, a dopiero wtedy będzie można sensownie je komentować!

Podawanie "wyników" sondaży w takiej wersji nie daje podstaw do sensownych interpretacji.

Na podstawie waszego tekstu nie wiadomo:

Jakie dokładnie pytania zadano respondentom?

W jaki sposób mogli na nie odpowiadać (metoda pomiaru odpowiedzi)?

Jaka była liczebność badanej próby?

Jakie były wyniki w poszczególnych segmentach respondentów w porównaniu z wcześniejszymi badaniami?

Jaka była grupa niezdecydowanych?

itd., itd. itd.

Mam już szczerze dosyć ekscytacji mediów i polityków niepełnymi danymi traktowanymi jako prawdy objawione i absolutne!

Czy REDAKCJA POLITYKI może podać bliższe dane zanim zapyta o komentarz????
  • 2012-10-07 02:12 | serowik

Re:Najnowszy sondaż: PiS przed PO

Nie jestem pewny, czy sondaz nie odzwierciedla prawdziwych nastrojow. Jezeli do tego dodam wypowiedzi na forum, to mysle, ze wynik dla PiSu jest jeszcze zanizony. Po prostu "prawdziwy" Polak dwadziescia dwa lata po uzyskaniu pelnej niepodleglosci jeszcze tego faktu nie zauwazyl. Odruch, ze to car, krol pruski albo cesarz austriacko-wegierski powinien mu wybudowac szkole albo most przez rzeke tkwi gleboko. I teraz biedny Tusk powinien to zapewnic
    "dzielnym" Polakom i nawet ordynarne ale po polsku zwyczajne kradzieze kruszywa budowlanego obciazaja tez premiera. Fakt, ze caly prawdziwie polski rzad nie posiada prywatnie tyle majatku, zeby nawet kosztem swojej rodziny zrealizowac te "sluszne" zadania przekracza wyobraznie przecietnego polskiego wyborcy. Ludowe przyslowie-"Tak krawiec kraje jak mu materii staje"-zostalo zupelnie zapomniane. No coz taka demokracja jacy demokraci.
  • 2012-10-07 12:53 | Jacek

Bardzo trafne stwierdzenie.
    Jestem tego samego zdania, znam jeszcze jedno powiedzenie które w moim odczuciu się niestety sprawdza "jacy wyborcy tacy politycy" - niestety często ważne decyzje zapadają "populistycznie" i to nasza a nie polityków wina że się tak dzieje.

• 2012-10-08 19:24 | wladeczek

zesrala sie bieda i placze ,vide slub oli kwasniewskiej to chyba zadluzyli sie biedaki na tych kartach kredytowych
  • 2012-10-09 19:44 | Andrzej Garus

Nic juz nie moze mnie zaskoczyc w Polsce. Jesli wyniki tego sadazu w przazyblizeniu odzwierciedlaja nastroje i poglady polityczne polskiego spoleczenstwa , to tylko sie bac.Pan Prezes Kaczynski jest swietnym manipulatorem i jego socjotechniczna gra daje wymierne rezultaty.Szkoda mi Pana Premiera Tuska , bo wiem jak trudno bronic sie przed totalnym absurdem i klamstwami. Mam tylko cicha nadzieje , ze Polacy sa madrym i rozwaznym narodem i nie dadza sie kompletnie omamic. Zycze Panu Premierowi Tuskowi buzo sily,odwagi i cierpliwosci,a polakom madrosci
  • 2012-10-14 16:14 | Namex

Tobie można jedynie życzyć rozumu.

I w sumie każdemu kto widzi tylko opcje PO PIS , primo mamy w rządzie inne partie secundo zawsze można się zebrać obalić aktualny rząd i zreformować nowy.
  • 2012-10-10 22:31 | janusz

wpis został usunięty

.........
  • 2012-10-06 20:29 | joot

Gdyby wybory odbywały się teraz. Ale ponieważ wybory nie odbywają się teraz, tylko za trzy lata, Jarosław Kaczyński i jego sekta zwana zabawnie Prawo i Sprawiedliwość dostanie za trzy lata swoje 25%. Głównie jeszcze w województwie lubelskim i podkarpackim.
  • 2012-10-06 22:51 | kiler

nie pytaliście o metodologie, gdy górom była po
  • 2012-10-07 07:24 | joot

Metodologia jest wciąż ta sama. Są wybory i ludzie "głosujom". ;)
    Rok 2013 będzie ulgowy, ale w 2014 kacza sekta dostanie baty dwa razy, w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do samorządów.
  • 2012-10-07 12:04 | wladimirz

Jasne!Szczególnie w stolicy przy rządach Gronkiewicz i jej aroganckiego urzędniczego dworu...;-)

Toć nawet połowa wyborców PO zagłosuje w referendum za odwołaniem tej pani wcześniej, byleby Warszawę od niej uwolnić!!!
  • 2012-10-07 12:11 | joot

No to proszę zorganizować takie referendum, najlepiej za pieniądze Kaczyńskiego. Przez Warszawę przejeżdżam w czasie wakacji od 30 lat i dopiero za rządów HGW widze,że są szanse aby ta ostatnia w Europie stolica doczekała się wreszcie autostradowego tranzytu. Już nawet Łukaszenka w Mińsku zrobił.
    Dlatego nie gorączkuj się, poczekaj do 2014 roku i zagłosuj.
  • 2012-10-07 12:38 | wladimirz

1.Nie mieszkasz w W-wie to niewiele o niej wiesz!!!2.Obwodnice to budżet centralny i, w największym stopniu, fundusze unijne!!! Co ma do tego HGW???

Jak się stolicę ogląda z wakacyjnej perspektywy, to się o niej i nastrojach mieszkańców wie niewiele!!!;-)
  • 2012-10-07 12:53 | joot

Ależ właśnie o te pozyskiwanie funduszów centralnych i unijnych chodzi. ;)
    A to rola samorządu z prezydentem miasta na czele.
    Jeśli zaś chodzi o nastroje mieszkańców Warszawy, to powiem tak:
    Tydzień temu widziałem w Warszawie pisowską zadymę w której uczestniczyło wg. różnych szacunków od 50-200 tysięcy ludzi, z czego większość została przywieziona autobusami z całego kraju.
    Spojrzałem na dane statystyczne: Warszawa 1 700 000 mieszkańców.
    Gdzie byli tydzień temu? ;)
  • 2012-10-07 13:02 | wladimirz

1.Budowa centralnych dróg(i obwodnic!) i autostrad nie ma nic wspólnego z p.Waltz!2.Stosunek do o.Rydzyka i PiS, a stosunek do HGW w mieście to 2 różne rzeczy!!!

Rydzyk i PiS to nie moja bajka, za to arogancji, pazerności,niekompetencji i lenistwa pani Gronkiewicz oraz jej urzędniczego dworu mam już serdecznie dość, podobnie jak większość Warszawiaków!!!
    Nie pisz z oddali o rzeczach, o których pojęcia nie masz!!!
  • 2012-10-07 13:40 | joot

>"1.Budowa centralnych dróg(i obwodnic!) i autostrad nie ma nic wspólnego z p.Waltz!"

Poważnie? A to co:

"Tego, że nie chcę autostrady na Ursynowie, deklarowałem już podczas kampanii wyborczej. To nie jest nic nowego. Trasa byłaby zbyt uciążliwa dla mieszkańców. Jestem za tym, by poprowadzono ja przez Górę Kalwarię."
    (Lech Kaczyński, prezydent Warszawy, styczeń 2003)

>"2.Stosunek do o.Rydzyka i PiS, a stosunek do HGW w mieście to 2 różne rzeczy!!!"

Poważnie, a ilu znasz sympatyków "o." Rydzyka i PiS, którzy popierają HGW?

>"Rydzyk i PiS to nie moja bajka, za to arogancji, pazerności,niekompetencji i lenistwa pani Gronkiewicz oraz jej urzędniczego dworu mam już serdecznie dość, podobnie jak większość Warszawiaków!!!
    Nie pisz z oddali o rzeczach, o których pojęcia nie masz!!! "

Jakieś tam pojęcie mam. W każdym większym mieście w Polsce, ( w moim także) istnieje grupa ludzi niezadowolonych z tego, że rządzą nimi ludzie z PO.
    Próbują różnych sztuczek aby temu zaradzić, organizują jakieś pikiety, niekiedy referenda. Ale jakoś w wyborach samorządowych im nie idzie.

A tak z ciekawości zapytam. W 2010 roku HGW w wyborach zmasakrowała pozostałych kandydatów zdobywajac 53% głosów. To dwa razy wiecej niż miał drugi z kandydatów. Czym ci konkretnie tak podpadła ( oprócz tego, że łądnie wyglada, usmiecha się i nie wierzy w zamach), że tak na nia strasznie nastajesz?
  • 2012-10-07 15:00 | wladimirz

wpis został usunięty

.........
  • 2012-10-07 15:17 | joot

>"1.Jakoś się dziwnie nie boję, że Lech Kaczynski ponownie będzie prezydentem stolicy...;-)"

To też nie po to napisałem, abyś się bał, tylko aby pokazać ci z innego źródła, że prezydent Warszawy ma jednak coś wspólnego z budową arterii komunikacyjnych w mieście. Twierdziłeś,że nie ma.

>"2.W stolicy były twierdze partyjnej opozycji w PiS i SLD - więc, żeby jej nie umacniać i kandydatów dobrano odpowiednio i kampanię prowadzono oraz finansowano...;-) To nie zalety HGW dały jej sukces!!! "

Rozumiem,że w ten sposób tłumaczysz sobie wygraną osoby, której delikatnie mówiąc, nie lubisz.
    Cóż, ja tłumaczę to sobie inaczej. W 2010 roku, po czterech latach rządów ( HGW jest prezydentem Wa-wy od 2006) 53% wyborców wrzuciło do urny kartkę z jej nazwiskiem. Więc możesz sobie pisać o twierdzach, ale tego faktu nie zmienisz, jak i faktu, że takie rzeczy uznaje się za sukces osobisty.
  • 2012-10-07 17:24 | wladimirz

Ponadto HGW wygrała przed EURO2012 - pokazie bezsensownej rozrzutności na koszt warszawskiego podatnika przy totalnym jego lekceważeniu jednocześnie!!!

Nigdzie nie napisałem, że po odwołaniu w referendum Gronkiewicz zastąpi ją ktoś z PiS. Może to być równie dobrze kompetentny i zaangażowany w miasto kandydat niezależny, a nawet ktoś z PO. byleby tylko przerwać nieudolne rządy tej pani i jej dworu urzędasów!!!
  • 2012-10-07 17:31 | joot

Mam nadzieję,że koszty tego referendum pokryjesz z własnej kieszeni. Wiesz.. żeby zapobiec rozrzutności. ;)
  • 2012-10-07 18:14 | wladimirz

Warszawa wydaje na bezsensowną pseudopromocję kilkadziesiąt milionów rocznie!!!Już to na parę referendów wystarczy...;-)

A są jeszcze skandaliczne wielomilionowe premie dla urzędasów za nic...;-)
  • 2012-10-07 18:51 | Sławomir Osiński

Za nic?.A czy ty wiesz od ilu lat są zamrożone w Wawie(i nie tyl
    ko) płace urzędników?.A czym zapłacić urzędnikowi za jego pracę(dobrowolną-ponad obowiązkową),nie związana z jego obowiązkami, jak nie premiami?.Za taką pracę zawsze stosowano zapłatę premiową.

Wymyśl wreszcie coś sensownego,abym "wywalił gały",albo przestań pleść androny.
  • 2012-10-07 21:02 | wladimirz

Szczególnie dyrektorzy biur,ich zastępcy i wiceprezydenci oraz dyrektorzy miejsskich spółek mają bidule tak mało, że jeszcze muszą po kilkadziesiąt i więcej tysięcy wyrwać...;-)

Nie bądź śmiesznym hipokrytą!
    Tak jak Gronkiewicz zamiast robić co powinna chałturzy jako "profesor"...;-)
  • 2012-10-07 20:27 | joot

"Warszawa wydaje na bezsensowną pseudopromocję kilkadziesiąt milionów rocznie!!!Już to na parę referendów wystarczy...;-)"

Promocja miasta nie jest bezsensowna. Natomiast referendum w połowie kadencji tak, jest bezsensowne jak malowanie śniegu na biało.
    Tym bardziej,że niecały rok temu Warszawiacy potwierdzili w wyborach parlamentarnych wysokie poparcie dla PO. Tusk zmiażdżył w wyborach Kaczyńskiego.
    Tak więc musisz cierpliwie poczekać do następnych wyborów samorządowych w 2014 roku. To już niedługo. ;)

>"A są jeszcze skandaliczne wielomilionowe premie dla urzędasów za nic...;-) "

Premie wypłacane innym z reguły są skandalicznie wysokie i za nic. Tylko premie, które sami otrzymujemy są po pierwsze zasłużone "bo za ciężką pracę" oraz zdecydowanie za małe, prawda?
    Idę o zakład,że ty nigdy nie dostałeś żadnej premii, a jeśli tak, to była ona właśnie zasłużona i zdecydowanie za mała, zgadza się?
  • 2012-10-07 21:52 | wladimirz

Przy okazji-w porównaniu z 2007 rokiem Tusk dostał w Warszawie w wyborach parlamentarnych 2011 o ćwierć miliona(!) głosów mniej...;-)

O czym to, Twoim zdaniem, świadczy???
  • 2012-10-08 19:32 | wladeczek

no tak hgw zostala tak samo wybrana jak chavez czy putin ,ludzie tak ich kochaja no i wybieraja d e m o k r a t y c z n i e , a moze to oszustwo ,no nie to nie moze byc prawda to by zakrawalo na teorir spiskowa
  • 2012-10-07 14:04 | Sławomir Osiński

Albo masz problemy ze wzrokiem ,albo po innych ulicach chodzimy.
    Pięć lat temu ŻOLIBORZ,WOLA,OCHOTA,ŚRÓDMIEŚCIE itd.to była prowincja(bez obrazy) w porównaniu z terażniejszością.Tą "większością"Warszawiaków jesteś Ty i paru Twoich kolegów?.Zapomniałeś STAGNACJI inwestycyjnej (POSZUKIWANIE MITYCZNEGO "UKŁADU WARSZAWSKIEGO") za czasów prezydentury ś.p Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego?.Przecież to H.G.Waltz wszystko "rozbujała".
    Ty piszesz nie z oddali o rzeczach, o których pojęcia nie masz!!!

• 2012-10-07 15:02 | wladimirz

Nie mam kłopotów ze wzrokiem, ale unijna i pożyczona(!!!)kasa to nie zasługa HGW i jej dworu!!!

Za to rozrzutne i nieprzemyślane wydawanie owszem.Dziś zresztą już np. warszawskie dzieci ponoszą tego skutki...:-(
  • 2012-10-07 18:06 | Sławomir Osiński

"Za to rozrzutne i nieprzemyślane wydawanie owszem" -a przykłady?
  • 2012-10-08 10:19 | b

Za Gierasa też się budowało, oj też...
  • 2012-10-06 20:44 | Werbalista

To chyba zart. Sondaz? Ile osob wzielo udzial w tym sondazu. Bo jesli PiS zechce, to ja moge tej partii przeprowadzic taki sondaz, ze bedzie miala 80 procent poparcia. Zaden problem. Trudno sie wypowiedziec, ale jesli TNS Polska rzeczywiscie zastosowal naukowe metody, to tendencja jest niepokojaca. Pozdrawiam.
  • 2012-10-06 21:25 | grzego79

Nieważne ile osób wzięło udział w tym sondażu. Myślę, że potraktowano go bardzo poważnie a o tendencyjności nie może być mowy. Wyniki sondażu świadczą o tym, że ludzie niekoniecznie uczą się na błędach. "Oni już byli" jak mówił jeden z "klasyków" (nieżyjący już) polskiej polityki. Byli i rządzili, pokazując jak bardzo można być zaślepionym zemstą na politycznych oponentach i umacnianiem swojej pozycji za wszelką cenę. Pokazali też jak wysoce niekompetentni są wrządzeniu krajem. W dwóch słowach "arogancja i ignorancja". Ale teraz Pan K. Ubiera się w szaty eksperta do spraw gospodarki i uśmiecha się do wszystkich szeroko. Czy tego już wcześniej nie było? Jak długo społeczeństwo będzie się na to nabierać?
  • 2012-10-06 23:41 | Darek

Zdrowa tendencja :)

To nie niepokojące.To dochodzą do głosu zdrowe odruchy.Ludzie zaczynają po prostu mieć dosyć afer,korupcji,nepotyzmu,rozkradania resztek majątku narodowego.Czas najwyższy wymieść POwskie śmieci na śmietnik historii :)
  • 2012-10-07 07:21 | joot

"Ludzie zaczynają po prostu mieć dosyć afer,korupcji,nepotyzmu,rozkradania resztek majątku narodowego."

To dlaczego w wyborach PO wygrywa?
    Może nie wszyscy czytają te same gazety codziennie? ;)
  • 2012-10-06 21:05 | Jiba

Oto jak oceniam dzisiejszy parlament:
    PO - syta konserwa;
    PiS - niebezpieczny oszołom;
    SLD - impotent z twarzą Millera,
    RP - erotoman gawędziarz,
    PSL - wszystko jedno, byle u żłoba.

Ja nie mam na kogo głosować.
    Mam nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie do czasu wyborów.
  • 2012-10-06 21:27 | zet

Ten sondaż to nic zaskakującego. Jednak nie świadczy o rosnącym poparciu dla PiS lecz o słabnącej PO. Umów/zapowiedzi przedwyborczych/ należy dotrzymywać /uczenie to brzmi pacta sunt servanda/.
    Mamy tez polski odpowiednik zasady:" słowo się rzekło,kobyłka u płotu".
    Jeśli pan Tusk nie zamierza opuścić fotela usadowionego przy obfitym korytku, trzeba na serio zacząć realizować obiecanki /na razie cacanki/z roku 2007.
    Duże poparcie dla PO nie brało się tylko i wyłącznie ze strachu przed Kaczyńskimi u władzy,chociaż miało znaczenie.Ludziom odpowiadał program wyborczy partii, co przekładało się na wynik wyborczy. Druga kadencja pana Tuska bardzo rozczarowuje.Nie uda się jej przeczekać w bezruchu, jak to wcześniej bywało.Platforma ma pełnię władzy w państwie i należy z tym coś /pożytecznego dla człowieka/ uczynić.
  • 2012-10-06 22:33 | maciek.g

jaką pęłnię władzy?

PO by przeforsowywać ustawy musi mieć poparcie PSL, swego koalicjanta który wykorzystuje ten fakt dla swych korzyści. Mimo prezydenta ze swych szeregów ma problemy nie tylko z pozycją ale też ze swym koalicjantem.
    Ta "pełnia władzy" jest podobna do tej jaką miał PiS po wyborach 2005r i by przeforsowywać swe uchwały musiał wziąć koalicjantów(Lepper nie posiadał się z radości - ale władzę mamy- trochę mu to co prawda bokiem wyszło)
  • 2012-10-07 01:21 | rem

Gdyby Tusk był liberałem i Europejczykiem, za jakiego się uważa, to zerwałby koalicję z PSL już 2-3 lata temu, gdy Pawlak publicznie poparł nepotyzm. Za taką wypowiedź w każdym cywilizowanym kraju polityk zostałby skreślony na zawsze. Tusk jednak tego nie zrobił, bo wówczas musiałby się dogadać z SLD, a wtedy obraziliby się na niego biskupi.
  • 2012-10-06 21:40 | kola

dokładnie tak... z PSL-em wybitnie-byle u żłoba..
  • 2012-10-06 22:58 | psr18gh

Martwi mnie "niedyspozycja" Tuska. To nasze polskie nieszczęście, że dwie najważniejsze partie postawiły na swoich przywódców. To nie są drużyny, dlatego też w przypadku słabszych dni szefa reszta improwizuje. Faktem jest, że to głównie Tusk wygrał II kadencję. Pytam się, gdzie wtedy była cała reszta działaczy PO ? Myślę, że nasz premier utracił siły witalne. Tylko najbliżsi mogą mu to uzmysłowić. To przerasta siły jednego człowieka: powodzie, Smoleńsk i światowy kryzys gospodarczy.
    Potrzebna jest szybka zmiana szefa rządu, pomimo że Tusk nie popełnił błedu który powinien skutkować podaniem się do dymisji. Niestety, czasem wydarzenia przygniatają.
  • 2012-10-06 23:25 | Staszek

Wysokie podatki zguba rzadu. Donald podziekuj Vincentowi za to ze rozwinal szara strefe przemytu alkoholu i papierosow. Ludzie to pamietaja i rachunek wystawiaja.
  • 2012-10-06 23:32 | maksymilian

Sondaże przeprowadzone na próbie 1000 osób moim zdaniem niewiele są warte. Może ktoś uznać, że to cynizm, ale badania sondażowe to też biznes, więc takie dość sensacyjne wyniki lepiej się sprzedają. Zwłaszcza że mogą być w pewnym sensie uprawdopodobnione nie do końca przejrzystym smrodkiem, jaki wokół PO i Tuska powstał w związku z aferą Amber Gold. PO ma swój dość stabilny elektorat, który moim zdaniem jest w większości elektoratem "świętego spokoju", bo tak naprawdę wyborcy tej partii już niczego po niej nie oczekują poza gwarancją, że nie grozi nam żadna większa rozróba. Jak można jeszcze czegokolwiek oczekiwać od partii, której realne dokonania przez 5 lat rządzenia można wyliczyć na palcach jednej ręki? Dlatego wyborcy PO nie rozliczają już tej partii z niczego poza tym że jest i zanadto się nie wygłupia. A taki apatyczny i zrezygnowany elektorat raczej nie opuści tej partii dopóki nie zdarzy jej się jakaś naprawdę gruba wpadka.
  • 2012-10-07 01:26 | rem

Ależ owszem, grozi nam rozróba, co pokazał "marsz w obronie" tydzień temu w Warszawie. Gdyby Tusk nie dawał Kościołowi miliarda złotych rocznie z kieszeni podatników, to Rydzyk nie miałby tyle kasy na zorganizowanie wycieczek parafialnych do Warszawy dla stu tysięcy osób z całej Polski, i prawdopodobieństwo rozróby byłoby mniejsze.
  • 2012-10-07 08:22 | Joanna Kopytowska

Mi wydaje się ze milczenie Premiera w sprawie Amber Gold, koniecznych ekshumacji i zabójstwa dzieci z Pucka przełożyło się na niskie notowania PO , ofensywa debat i propozycja na premiera technicznego profesora Glińskiego oraz sukces marszu w Warszawie to zaowocowało skokiem zainteresowania pisem , co z tego wyniknie nie wiadomo , mnie najbardziej niepokoi i cieszy jednocześnie bo sama to zrobię niebawem -NOWA FALA EMIGRACJI , wygląda na to że młodzi ludzie nie wierzą w żadne obietnice i programy polityków ,głosują nogami i trudnym często losem na emigracji
  • 2012-10-07 08:55 | joot

No to proszę się pospieszyć,bo jak PiS wygra, skończy się fala emigracji a paszporty będzie wydawał Pan Macierewicz. ;)
  • 2012-10-07 09:37 | Joanna Kopytowska

Dziękuję za zachętę wyjeżdżm w czerwcu a paszport mam jeszcze ważny na parę lat i trzymam go w kieszeni , czy coś przeoczyłam,mamy przecież Unię i jeździmy wszędzie po Europie z dowodem osobistym albo i bez niego .
  • 2012-10-07 10:27 | joot

Gratuluję. To był oczywiście ponury żart, ale pamiętam taki dzień, w którym ci, którzy mieli paszporty w kieszeni też nie mogli wyjechać. Ba, nawet Teleranka nie było. I podobno to też było dla dobra Polski i Polaków.
  • 2012-10-07 12:24 | wxrfgrg

Też wyjeżdżam. Ale już za niecały miesiąc. Jestem trochę wystrachany. Bo to w sumie pierwszy raz. Ale na duchu podtrzymuje mnie to że wszyscy moi znajomi którzy stąd wyjechali- dostali za granicą to czego pragnęli i wracać nie mają zamiaru.
  • 2012-10-07 13:48 | Artur

A ja bym Polski nie opóścił za żadne skarby. Tych wierzb nad brzegami rzek i strumieni, tych miejsc gdzie cienie naszych bliskich nieobecnych, i gdzie ciągle pamiętane zapachy młodości. Nigdy w życiu.
  • 2012-10-07 14:40 | wxrfgrg

Przyroda to jest jeden z niewielu pozytywów które nam jeszcze zostały. Nadchodzi jednak wkońcu taki dzień kiedy trzeba pożegnać życie na wsi i po prostu zadbać o siebie. W polsce dosyć fajnie się żyje jak jesteś mały, młody, beztroski (i przy tym nie jesteś sobą i potrafisz dostosować się do otoczenia). W dorosłym życiu już niestety trzeba zarabiać, statkować się.
  • 2012-10-08 10:56 | joanna kopytowska

Jak to miło że ktoś pisze z sentymentem o Polsce ,mi ona się bardzo podoba , mówię o przyrodzie w Polsce , o zabytkach, kulturze ,poezji Mickiewicza , filmach Wajdy ,lubię polskie piosenki i kabarecik Starszych Panów w którym Barbara Wrzesińska śpiewa o nie deptaniu trawników bo wśród trawy żyje tyle wspaniałych stworków i im to przeszkadza, to jednak odrobinę za mało żeby żyć a sorry znam wiele piękniejszych miejsc na świecie a Francja to mój drugi dom , w ogóle może to głupie ale moim domem jest Ziemia piękna planeta zamieszkała przez hordy barbarzyńców czyli ludzi .Już nie długo niestety bo sami siebie pozabijają i zniszczą piękny ogród jakim jest ziemska przyroda i cudne krajobrazy nie tylko w Polsce kochany Panie Arturze nie tylko w Polsce
  • 2012-10-07 08:32 | joot

" PO ma swój dość stabilny elektorat, który moim zdaniem jest w większości elektoratem "świętego spokoju", bo tak naprawdę wyborcy tej partii już niczego po niej nie oczekują poza gwarancją, że nie grozi nam żadna większa rozróba. "

Proszę Pana, święty spokój, to jest najcenniejsza rzecz na świecie. Niestety nie wszyscy to doceniają i wciąż "pragną zmian".

• 2012-10-07 22:38 | maksymilian

Powiedziałbym, że miód Pan leje na moje serce, gdyby nie jeden szkopuł. Bo błogiego stanu świętego spokoju można zażywać w kraju, w którym wszystko jest jako tako z sensem poukładane a Najjaśniejsza Rzeczpospolita ojczyzna nasza pomroczna do takowych krain raczej się nie zalicza. Miast solidnie zbudowanego gmachu przypomina raczej byle jak sklecony barak. Więc nie leniwego kustosza Tuska jej potrzeba ale dobrego budowniczego i inżyniera.
  • 2012-10-07 01:16 | rem

A ja się dziwię, dlaczego to się stało tak późno. Przecież indolencja i lawiranctwo Tuska były oczywiste już po roku-dwóch od przejęcia władzy przez PO.

Wszyscy już dość dawno pogodziliśmy się z tym, że politycy nie dotrzymują obietnic, ale Tusk jest pierwszym, który swoje obietnice zrealizował na odwrót. Na przykład:

- obiecał obniżkę podatków, ale je podniósł
    - obiecał likwidację podatku Belki, ale zlikwidował lokaty antybelkowe
    - obiecał zmniejszyć liczbę urzędników o 10%, ale zwiększył ją o 20%
    - obiecał znieść abonament RTV, ba, nawoływał nawet do jego niepłacenia, tymczasem urządził polowanie na tych, którzy go nie płacą
    - itd., itp.

Długo to trwało, ale miarka się chyba przebrała, zwłaszcza że kryzys uderza coraz szersze grupy po kieszeniach, a Tusk nadal chroni uprzywilejowanych i dobija najsłabszych (np. podnosi wiek emerytalny nieuprzywilejowanym, mimo że na rynku nie ma pracy nawet dla 50-latków, a zachowuje przywileje mundurowych, rolników czy górników).

Polityka uległości rządu wobec Kościoła jest równie szkodliwa, co niemądra. Tusk nie rozumie, że w ten sposób traci tylko wyborców o poglądach liberalnych, bo na pewno nie zyska ich wśród katolików. Dla Kościoła, czyli Radia Maryja (innego Kościoła już w Polsce nie ma), i tak pozostanie wrogiem katolicyzmu, niezależnie od tego, ile miliardów da księżom z budżetu, ile przestępstw Komisji Majątkowej zamiecie pod dywan i ilu funkcjonariuszy Opus Dei zatrudni w swoim rządzie.

Sam już dawno stwierdziłem, że prędzej nie pójdę do wyborów niż zagłosuję znowu na Tuska (ostatnio poparłem Palikota, ale raczej nie zrobię tego ponownie). Zdaje się, że takich jak ja jest więcej, i właśnie to, nie wzrost bezwzględnej liczby wyborców PiS, jest główną przyczyną tego wyniku.
  • 2012-10-07 08:50 | joot

"- obiecał obniżkę podatków, ale je podniósł
    - obiecał likwidację podatku Belki, ale zlikwidował lokaty antybelkowe
    - obiecał zmniejszyć liczbę urzędników o 10%, ale zwiększył ją o 20%
    - obiecał znieść abonament RTV, ba, nawoływał nawet do jego niepłacenia, tymczasem urządził polowanie na tych, którzy go nie płacą
    - itd., itp.
    "

Stąd wynika,że twoim największym problemem życiowym są podatki ze szczególnym uwzględnieniem podatku Belki, wzrost liczby urzędników oraz abonament RTV?
    Co jeszcze cię boli, że mleka pod drzwi nie przynoszą jak w PRL?
  • 2012-10-07 10:48 | MMK

Dla odmiany realne problemy...

"(...) największym problemem (...) są podatki (...), wzrost liczby urzędników oraz abonament RTV? "

A co w tym dziwnego?
    Niektórzy liberalnie lubia niskie podatki i wydawane na coś innego niż urzędnicy.
  • 2012-10-07 11:26 | joot

Ja też lubię liberalnie niskie podatki ale nie uważam, aby te 18% od dochodu było jakimś drakońskim podatkiem. Ja zresztą mam bardzo wysokie dochody w porównaniu z kosztami, więc korzystam z ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 5,5% od przychodu ( minus skłądka zdrowotna na ZUS).
    Przykład: W miesiącu osiągam przychód w wysokości 10 tysięcy złotych.
    Moje koszty to 2 tysiące - zysk 8 tysiecy złotych.
    Odejmuję od przychodu ub. spłeczne 500 zł = 9500 zł.
    Mnożę x 5,5% = 522,5 zł
    Odejmuję składkę zdrowotną ZUS ( 209 zł) = 313 zł

Tak wiec od zysku 8000 złotych płacę 313 zł podatku. Czy to jest dużo?
    Sam więc widzisz, że nie wystarczy mamlać w kółko o wysokich podatkach. Trzeba troszkę ruszyć samemu główką i sprawdzić, czy tak jest faktycznie.
  • 2012-10-07 21:06 | rem

Na początku swoich rządów Tusk zapowiedział uroczyście, że każdego ministra, który ośmieli się wspomnieć o podniesieniu podatków, natychmiast zwolni.

Potem podniósł VAT, nie wspominając o dyskretnej likwidacji różnego rodzaju ulg (patrz komentarz napisany przez "zet" poniżej), zwłaszcza dla słabszych i rozproszonych grup, które nie zrobią szumu medialnego, co jest równoznaczne z podniesieniem podatku. Podatku dochodowego nie zmienił, bo spece od piaru powiedzieli mu, i słusznie, że miałoby to bardziej niekorzystny wpływ na sondaże będące najważniejszym elementem jego polityki.
  • 2012-10-08 10:47 | MMK

"Tak wiec od zysku 8000 złotych płacę 313 zł podatku. Czy to jest dużo? "

Kilkakrotnie mniej niż reszta Polaków.
    O ile nic więcej w Polsce nie kupujesz/użytkujesz (nie płacisz podatków pośrednich) to raz.
    Dwa, mogących płacić legalnie tak niskie podatki jest znikoma ilość,co tylko jest kolejnym argumentem za bezsensownością polskiego systemu podatkowego.
  • 2012-10-08 20:04 | joot

""Tak wiec od zysku 8000 złotych płacę 313 zł podatku. Czy to jest dużo? "

Kilkakrotnie mniej niż reszta Polaków.
    O ile nic więcej w Polsce nie kupujesz/użytkujesz (nie płacisz podatków pośrednich) to raz.
    Dwa, mogących płacić legalnie tak niskie podatki jest znikoma ilość,co tylko jest kolejnym argumentem za bezsensownością polskiego systemu podatkowego. "

Z tej wypowiedzi wnioskuję,że nie masz pojęcia o systemie podatkowym PIT w Polsce. A to w zasadzie powinno kończyć dyskusję.

• 2012-10-07 11:16 | zet

Podatki są istotnym elementem, wpływającym na zamożność rodzin. Pomysł prof. Belki wprowadzono podobno na czas określony.Haracz, zwany abonamentem, dawno powinien ulec likwidacji, gdyż połączono go z obowiązkiem rejestracji radia i telewizora. Przecież to urąga zdrowemu rozsądkowi,że poradzieckie/były też w państwie Adolfa H./ nawyki obowiązują prawnie, w państwie środkowoeuropejskim.
    Powołanie faceta z importu na wysokie stanowisko w finansach państwa to nieporozumienie. On nie czuje Polski ani Polaka.Nie jest tez tuzem pośród ekonomistów. W kraju mamy świetnych specjalistów,zarówno teoretyków jak i praktyków.Wystarczy ich słuchać i realizować zalecenia.Oni nie funkcjonują w próżni,lecz w społeczeństwie, które doskonale znają z każdej strony.Czyli posiadają wiedzę o jego wadach i zaletach.
    Pan Tusk wraz z otoczeniem, po uzyskaniu władzy, szybko zapomniał,co wyborcom obiecał, aby tę władzę uzyskać.
    Rozpoczęto od zabierania, wpierw emerytom mundurowym, odebrano wcześniej przyznane /w imieniu państwa/,świadczenia.Zastąpione je liczonymi po nowemu datkami socjalnymi. Uzasadniono potrzebami sprawiedliwości społecznej, bo okradzeni emeryci nie służyli państwu z rządem w Londynie,lecz temu, z rządem w Warszawie. Zaoszczędzone w ten sposób środki miały spowodować podniesienie wysokości rent i emerytur najbiedniejszym.Czy tak się stało?
    Niedawny sposób przeprowadzenia waloryzacji emerytur,to ta sama szkoła.
    Następnie, uzasadniając to potrzebami budżetu państwa, dokonano rzezi na rodzinach i odebrano ulgi na dzieci,które były bardziej zaradne od innych i potrafiły zarobić w roku/podatkowym/ ponad 3089 złotych. Oczywiście, przy okazji okrojono liczbę studentów,którym zmieniono kryteria do otrzymania stypendium.
    W majestacie prawa, pan minister finansów wydał "ukaz", w którym ograniczył możliwości obdarowywania się w najbliższej rodzinie.Mogą raz na 5 lat bez podatku.Nieważne,że już wcześniej,od posiadanego majątku /czy dóbr/ podatki zostały pobrane.
    Apele o to,aby nareszcie rządzący zaczęli realizować programy skierowane dla przeciętnego Kowalskiego /przepraszam za użycie nazwiska Kowalskich/,nie skutkują niczym pozytywnym. Czyli kolejny rząd zamierza ,podobnie jak jego wszyscy /bez wyjątku/ poprzednicy uszczęśliwiać wszystkich,czyli nikogo poza sobą.
    Kiedy będę żył w normalnie funkcjonującym kraju, mleko sam sobie przyniosę, bez łaski rządzących.
  • 2012-10-07 13:03 | joot

Podałem prosty przykład na to,że podatki w Polsce nie są wysokie, wiec proszę mi nie robić wykładów , co to są podatki.
    Minister Rostowski może "tuzem ekonomii" nie jest, ale z nich dwóch ( Kaczyński - Rostowski) to on skończył studia ekonomiczne, nie Kaczyński.
    No i okazało się,że Kaczyński bał się zaprosić Rostowskiego do studia, do swojej "debaty" ekonomicznej.
    Poszukaj mi drugi taki kraj na świecie, w którym do publicznej debaty nad finansami państwa, nie zaprasza się urzędującego ministra finansów.
    Takie rzeczy tylko w kaczej sekcie.
  • 2012-10-08 10:56 | MMK

Baśn o tym jak to w Polsce podatki są niskie...

"Podałem prosty przykład na to,że podatki w Polsce nie są wysokie, wiec proszę mi nie robić wykładów , co to są podatki. "

Podałeś przykład cząstkowy, ekstramalny i statystycznie pomijalny i na bazie tego uogólniasz do całości systemu podatkowego?

Sumaryczne obciążenia Polaka to 51,8% w 2011 roku. Jest to niestety rekord od 1994 - odkąd Centrum im. Adama Smitha liczy. :(
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Wolności_Podatkowej
  • 2012-10-08 17:14 | joot

>"Podałeś przykład cząstkowy, ekstremalny i statystycznie pomijalny i na bazie tego uogólniasz do całości systemu podatkowego? "

Podałem przykład z własnego podwórka. Korzystam z ryczałtu ewidencjonowanego trzeci rok. Ty możesz podać swój jeśli potrafisz. Zobaczymy,kto płaci mniejsze podatki. Tylko bardzo proszę o konkrety a nie o lanie wody.
    Prowadzę działalność gospodarczą od 1990 roku i potrafię znaleźć dla siebie najbardziej optymalny sposób rozliczania dochodów.

>"Sumaryczne obciążenia Polaka to 51,8% w 2011 roku. Jest to niestety rekord od 1994 - odkąd Centrum im. Adama Smitha liczy. :(
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Wolności_Podatkowej "

Na stronie, którą wskazałeś jest coś, co zaprzecza twojemu twierdzeniu:
    Rok 2012 - dzień wolności podatkowej przypadł 21 czerwca (47.12%), a więc lepiej niż np. w roku 2006, kiedy był to dzień 24 czerwca.
    Poza tym pod rządami PO padł rekord ale odwrotny od tego o którym napisałeś:
    2008 i 2009 rok DWP przypadł 14 czerwca.(45,20% -najleoszy wynik od kiedy CAS liczy ;)
    Sam więc widzisz,że manipulujesz danymi.
  • 2012-10-09 10:19 | MMK

">"Sumaryczne obciążenia Polaka to 51,8% w 2011 roku. Jest to niestety rekord od 1994 - odkąd Centrum im. Adama Smitha liczy. :( "
    "Na stronie, którą wskazałeś jest coś, co zaprzecza twojemu twierdzeniu: "

Twierdzeniu że w _2011_ zapłaciliśmy najwięcej podatków odkąd CAS liczy? ;)
    To przeczytaj jeszcz raz (stwierdzenie i dane).

"Rok 2012 - dzień wolności podatkowej przypadł 21 czerwca (47.12%), "
    2012 jescze się nie skończył ;). 2011 też nie wyglądał tak źle w prognozie ZTCP.

"Sam więc widzisz,że manipulujesz danymi."

Stwierdziłem że
    1) podatki w Polsce są wysokie, ty "oponujesz" że Ty _osobiście_ masz niższe
    2) 2011 był najgorszym rokiem dla polskiego podatnika, Ty "oponujesz" że 2008 i 2009 były najepsze.

Dyskutujesz nie na temat i wygląda Ci to na manipulacje. ;)
  • 2012-10-09 11:15 | joot

>""Na stronie, którą wskazałeś jest coś, co zaprzecza twojemu twierdzeniu: "

Twierdzeniu że w _2011_ zapłaciliśmy najwięcej podatków odkąd CAS liczy? ;)
    To przeczytaj jeszcze raz (stwierdzenie i dane). "

"Podałeś przykład cząstkowy, ekstramalny i statystycznie pomijalny i na bazie tego uogólniasz do całości systemu podatkowego?" ;)))

>>""Rok 2012 - dzień wolności podatkowej przypadł 21 czerwca (47.12%), "
    2012 jescze się nie skończył ;). 2011 też nie wyglądał tak źle w prognozie ZTCP. "

Znowu wykazujesz się niewiedzą lub manipulacją.( albo jedno i drugie czyli wash&go ;)
    Nie zmienia się stawek podatkowych w trakcie trwania roku podatkowego. To ustawowo zagwarantowane. Więc możesz uznać,że rok 2012 jest rokiem obniżenia obciążeń podatkowych, czyli przeczy twojemu twierdzeniu o wzroście.
    Sam wieć widzisz, że manipulujesz danymi bo z pięciu lat wybrałeś tylko ten jeden "ekstremalny, cząstkowy i statystycznie pomijalny", w dodatku mając czelność zarzucania tego mnie.
    Ergo: Dokonujesz projekcji własnych przypadłości na adwersarza.

>"Stwierdziłem że
    1) podatki w Polsce są wysokie, ty "oponujesz" że Ty _osobiście_ masz niższe
    2) 2011 był najgorszym rokiem dla polskiego podatnika, Ty "oponujesz" że 2008 i 2009 były najlepsze. "

1) Wysokie jest pojęciem względnym. Nie podałeś żadnych danych. Ja podałem przykład konkretny i powszechny. Bo podatek ryczałtowy jest ogólnodostępny i każdy, kto uważa,że 18% podatek liniowy zabiera mu za dużo dochodu, może wybrać ryczałt. Ja tak zrobiłem i nie sądzę, abym był jedyny w Polce. To ty tak sądzisz. Oczywiście znowu bez dowodu. Ergo : insynuujesz. ;)

2) Stwierdziłeś,że PO podnosi podatki, jak udowodniłem ci ,że obniża. Moje dane są bardziej aktualne, bo rok 2012 jak pewnie wiesz, nastąpił po 2011.
    "Dyskutujesz nie na temat i wygląda Ci to na manipulacje" ;)
  • 2012-10-09 12:17 | rem

Bo podatek ryczałtowy jest ogólnodostępny i każdy, kto uważa,że 18% podatek liniowy zabiera mu za dużo dochodu, może wybrać ryczałt. Ja tak zrobiłem i nie sądzę, abym był jedyny w Polce.

To coś się zmieniło, bo parę lat temu nie każdy mógł przejść na ryczałt, taka opcja była dostępna tylko dla określonych typów działalności.

Tak czy inaczej, z tego co piszesz, wynika, że aby przejście na ryczałt się opłacało, trzeba zarabiać odpowiednio dużo. 10 tysięcy miesięcznie osiąga w Polsce bardzo mała grupa osób. 60-70% zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorców (z czego zdecydowaną większość stanowią oczywiście samozatrudnieni), nie zarabia nawet średniej krajowej, która obecnie wynosi niecałe 4 tysiące. Twoje wyliczenia potwierdzają tylko, że najmniejsze podatki płacą w Polsce ludzie zamożni. Biedniejsi nie mają możliwości takiej "optymalizacji". A większość jest biedna, przykro mi. Tusk i jego lemingi udają, że tego nie widzą. I to jest ich największy błąd.
  • 2012-10-09 13:31 | joot

>"o coś się zmieniło, bo parę lat temu nie każdy mógł przejść na ryczałt, taka opcja była dostępna tylko dla określonych typów działalności.

Tak czy inaczej, z tego co piszesz, wynika, że aby przejście na ryczałt się opłacało, trzeba zarabiać odpowiednio dużo. 10 tysięcy miesięcznie osiąga w Polsce bardzo mała grupa osób. 60-70% zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorców (z czego zdecydowaną większość stanowią oczywiście samozatrudnieni), nie zarabia nawet średniej krajowej, która obecnie wynosi niecałe 4 tysiące. Twoje wyliczenia potwierdzają tylko, że najmniejsze podatki płacą w Polsce ludzie zamożni. Biedniejsi nie mają możliwości takiej "optymalizacji". A większość jest biedna, przykro mi. Tusk i jego lemingi udają, że tego nie widzą. I to jest ich największy błąd. "

Przykro mi, ale jest pewien poziom poniżej którego nie dyskutuję. Wyzywasz od lemingów, a nie masz bladego pojęcia o systemie podatkowym w Polsce.
    Akurat tak sie składa,że ryczałt ewidencjonowany ma górną granicę a nie dolną.
    Poczytaj więc coś na ten temat, zanim znowu zaczniesz opowiadać bzdury.
  • 2012-10-09 18:22 | MMK

"Moje dane są bardziej aktualne, bo rok 2012 jak pewnie wiesz, nastąpił po 2011."

Jedyne dane jakie podałeś to odnośnie swojego trybu rozliczeń z fiskusem ;), jak juz pisałem że 2012 dopiero się skończy i w połowie 2013 MF opubikuje dane i wtedy zobaczymy kiedy wypadnie DWP.
    Pobożne zyczenia MF odnośnie 2011 zostały zweryfikowane o 14 dni.
    http://www.pit.pl/aktualnosci-podatkowe/2006-dzien--wolnosci--podatkowej--w--2011--roku-14--dni-pozniej-11442/
  • 2012-10-09 20:50 | joot

>"Jedyne dane jakie podałeś to odnośnie swojego trybu rozliczeń z fiskusem ;)"

No właśnie z tymi danymi nie dajesz sobie rady, choć próbujesz różnych sztuczek. Raz usiłujesz mnie przekonać,że ryczałt ewidencjonowany to zjawisko egzotyczne, innym razem, że tylko dla bogatych.
    Na razie nie udało ci się jednak udowodnić,że podatek dochodowy jest w Polsce wysoki.

>" jak juz pisałem że 2012 dopiero się skończy i w połowie 2013 MF opubikuje dane i wtedy zobaczymy kiedy wypadnie DWP.
    Pobożne zyczenia MF odnośnie 2011 zostały zweryfikowane o 14 dni. "

Moim zdaniem powinieneś zdecydować się, czy Centrum Adama Smitha jest dla ciebie źródłem wiarygodnym, czy nie jest, bo to troszkę tak jak z ciążą. Nie można być trochę w ciąży.
    Na stronie, którą podajesz, jest takie zdanie:

Centrum im. Adama Smitha już po raz dziewietnasty ogłasza Dzień Wolności Podatkowej w Polsce. To symboliczny moment, w którym statystyczny obywatel przestaje wreszcie pracować na rzecz rządu (płacąc wszystkie nałożone na niego podatki, nie tylko podatkek PIT i VAT) i zaczyna pracować dla siebie i swojej rodziny.

W 2012 roku Dzień Wolności Podatkowej przypada w dniu 21 czerwca.

oraz podpis:

Krzysztof Dzierżawski
    Centrum im. Adama Smitha

Jeśli więc twierdzisz, że należy poczekać aż dane te zostaną zweryfikowane, to nie możesz jednocześnie twierdzić,że podatki w czasie rządów PO wzrosły, skoro te rządy jeszcze się nie skończyły, zgadza się? Powraca problem bycia trochę w ciąży lub też opcjonalnie jajeczka częściowo nieświeżego.
    Tam gdzie ci to pasuje podajesz wyniki cząstkowe, w dodatku ekstremalne, a tam gdzie ci nie pasuje, generalizujesz i wyciągasz końcowe wnioski.
    Ergo: Manipulujesz.
    CBDU. ;)
  • 2012-10-10 10:25 | MMK

Centrum Adama Smitha jest dla mnie źródłem wiarygodnym, tyle że odróżniam jednak obliczenia na podstawie _prognoz_ na 2012, od obliczeń na podstawie _danych_ za 2011.
    Że róznica pomiędzy prognozą a obliczeniami DWP była o 2 tygodnie w 2011 - już podałem.
    Trzymajmy się sprawdzonych danych.

Dyskusje w obszarach paradowcipów "nie Tusk podniósł VAT tylko parlament", "nie można mówic że PO podniosło podatki, bo jeszcze nie skończyło rządzić", "Tusk nie zatrudnił więcej urzędników bo w samym 2011 liczba ich spadła", "podatki w Polsce są niskie bo ktoś w ramach dochodowego płaci ryczał ewidencjonowany", "prognoza rządu na 2012 jest lepsza niż dane z 2011" , mimo że zabawne, sobie odpuszczam :)
  • 2012-10-10 13:08 | joot

>"Centrum Adama Smitha jest dla mnie źródłem wiarygodnym, tyle że odróżniam jednak obliczenia na podstawie _prognoz_ na 2012, od obliczeń na podstawie _danych_ za 2011. "

No to znajdź na stronie Centrum wzmiankę o tym, że są to tylko prognozy. ;)
    Poza tym kolejny raz zwracam uwagę na twój swoisty dualizm pojęciowy:
    Kiedy chodzi o DWP na rok 2012, to uważasz go jedynie za prognozę, bo " rok jesze trwa".
    Natomiast kiedy twierdzisz, że PO podniosła podatki, to nie przeszkadza ci to, że jej rządy się jeszcze nie skończyły. ;) Jak to wyjaśnisz?

>"podatki w Polsce są niskie bo ktoś w ramach dochodowego płaci ryczał ewidencjonowany""

Nie, nie dlatego. Są niskie, bo większość płaci podatek 18% od dochodu a to nie jest dużo, zwłaszcza po odliczeniach. Ja tylko podałem przykład, że można płacić jeszcze mniej, jeśli dla kogoś te 18% jest za dużo i przejść na ryczałt ewidencjonowany, tak jak ja to robię.
    Na razie nie podałeś żadnego przykładu z życia, tylko trzymasz się gorączkowo wskaźnika DWP, który jak sam widzisz, moze się różnić nawet o dwa tygodnie, zależy jak liczyć.
    Przeciętny Kowalski nie liczy DWP, nawet nie wie co to jest. On liczy ile musi zapłacić podatku PIT od swojego zarobku.
    No więc spróbuj policzyć ile.
  • 2012-10-07 20:46 | rem

do joot: "Stąd wynika,że twoim największym problemem życiowym są podatki ze szczególnym uwzględnieniem podatku Belki, wzrost liczby urzędników oraz abonament RTV?
    Co jeszcze cię boli, że mleka pod drzwi nie przynoszą jak w PRL? "

Jeżeli chodzi o mnie, to tak, wysokość podatków jest dla mnie bardzo ważna, zwłaszcza jeśli te podatki nie są przeznaczane na drogi, szkoły, szpitale itp., tylko na fikcyjne posadki dla prostytutek i złodziei z rodziny koalicjanta.

Nie rozumiem jednak, dlaczego tak nerwowo mnie atakujesz. Niezależnie od moich poglądów na podatki, abonament itp., były to filary programu wyborczego Tuska jako rzekomego liberała. I nawet gdybym sam korzystał na podwyżkach podatków, będąc np. urzędniczym pasożytem, napisałbym to samo. Tusk, realizując swoje najważniejsze obietnice na odwrót, totalnie się skompromitował.
  • 2012-10-08 17:29 | joot

>"Jeżeli chodzi o mnie, to tak, wysokość podatków jest dla mnie bardzo ważna, zwłaszcza jeśli te podatki nie są przeznaczane na drogi, szkoły, szpitale itp., tylko na fikcyjne posadki dla prostytutek i złodziei z rodziny koalicjanta. "

Ale te podatki są przeznaczone na drogi, szkoły ,szpitale, itp.
    Tyle dróg co buduje się obecnie, nie budowano w Polsce nigdy. To są liczby, które łatwo sprawdzić, więc bądź łaskaw nie mijać się z prawdą.

> "Nie rozumiem jednak, dlaczego tak nerwowo mnie atakujesz. "

A ja nie rozumiem gdzie zauważyłeś w moich komentarzach nerwowość.

>"Niezależnie od moich poglądów na podatki, abonament itp., były to filary programu wyborczego Tuska jako rzekomego liberała. I nawet gdybym sam korzystał na podwyżkach podatków, będąc np. urzędniczym pasożytem, napisałbym to samo. Tusk, realizując swoje najważniejsze obietnice na odwrót, totalnie się skompromitował. "

Wiedzę,że doskonale zapamiętałeś obietnice wyborcze Tuska (choć nie pamiętam, aby tam było coś w rodzaju przysięgi,że nie podwyższymy podatków nawet pod groźbą śmierci), natomiast zupełnie nie pamiętasz uzasadnienia jakie załączono do ustawy o podatku VAT, gdzie napisano, dlaczego zwiększono o 1% podatek VAT. Mozesz sie wciąż z tym uzasadnieniem zapoznać i powiedzieć, w którym miejscu się z nim nie zgadzasz. No chyb,że jesteś jak dziecki, które wie tylko tyle,że nie chce wyższych podatków i koniec.
    Natomiast nad twoim twierdzeniem, że głosowałeś (?) na PO , bo obiecała znieść abonament RTV, pozostaje mi się tylko łagodnie uśmiechnąć. ;)
  • 2012-10-09 11:59 | rem

joot: Nie wiem, z jakich pobudek bronisz Tuska, ale zapał, z jakim to robisz, jest zastanawiający. Wśród wyborców PO rzadko zdarzają się ludzie tak bezkrytyczni.

Ja obstaję przy swoim: jeśli ktoś mi coś obiecuje a następnie nie tylko z obietnicy się nie wywiązuje, ale robi dokładnie na odwrót, to nie chcę mieć z tą osobą nic wspólnego, niezależnie od tego, czy jest to mój prywatny znajomy, współpracownik czy polityk. To tak, jakby szef mnie poprosił, żebym został po godzinach, to mi zapłaci ekstra X złotych, a później pomniejszył mi normalną pensję o tę kwotę.

Co do autostrad, to są one klasycznym przykładem marnotrawstwa pieniędzy podatnika: budowane "na hurra", z okazji Euro, po najwyższych kosztach w Europie, i traktowane przez instytucje okołorządowe jako doskonała okazja do dorobienia się.

Co do abonamentu, to może bym go płacił, gdyby rząd zrobił porządek w TVP, która zatrudnia 10 razy więcej pracowników, a raczej "pracowników", niż TVN, za to "gwiazdom" płaci 30 tysięcy miesięcznie za kilkanaście godzin czytania z promptera. O poziomie programów nie wspomnę.
  • 2012-10-09 13:05 | Sławomir Osiński

-"Ja obstaję przy swoim: jeśli ktoś mi coś obiecuje a następnie nie tylko z obietnicy się nie wywiązuje, ale robi dokładnie na odwrót, to nie chcę mieć z tą osobą nic wspólnego," - i nie zadajesz pytań w rodzaju -dlaczgo?,co się stało?,z jakich powodów?.

Rozejrzyj się może łaskawie,co wydarzyło się w UE i na świecie,od momentu
    złożenia obietnic przez Tuska na jesieni 2007 r.W jakich warunkach(koniunktura czy dekoniunktura) składał te obietnice i jak na kryzys zareagowały rządy innych państw wobec swoich obywateli(Irlandia,Hiszpania,Portugalia,Włochy,Grecja,kraje bałtyckie itd.) a jak postąpił Tusk.
    Jeśli się trochę orientujesz,to wiesz,że jak ktoś"puści wiatry" w Portugalii to w Polsce słychać i czuć.A zaczęło się w USA na jesieni 2008r.
  • 2012-10-09 13:27 | joot

>"joot: Nie wiem, z jakich pobudek bronisz Tuska, ale zapał, z jakim to robisz, jest zastanawiający. Wśród wyborców PO rzadko zdarzają się ludzie tak bezkrytyczni. "

Ja również mógłbym powiedzieć,że zapał z jakim atakujesz Tuska jest zastanawiający. Ale nie powiem, albowiem nie rozmawiamy o Tusku tylko o podatkach.

>"Ja obstaję przy swoim: jeśli ktoś mi coś obiecuje a następnie nie tylko z obietnicy się nie wywiązuje, ale robi dokładnie na odwrót, to nie chcę mieć z tą osobą nic wspólnego, niezależnie od tego, czy jest to mój prywatny znajomy, współpracownik czy polityk. To tak, jakby szef mnie poprosił, żebym został po godzinach, to mi zapłaci ekstra X złotych, a później pomniejszył mi normalną pensję o tę kwotę. "

W takim razie masz mentalność dziecka. Tak rozumuje dziecko, któremu matka obiecała lizaka, a potem nie kupiła, bo miała inne wydatki, ważniejsze.
    Dziecko tego nie rozumie i marudzi, tak jak ty.
    Poza tym nie pamiętam, aby w programie wyborczym PiS były aż tak konkretne zobowiązania "x złotych".
    Takie konkretne zobowiązania podejmował Jarosław Kaczyński:
    1. Żadnej koalicji z Samoobroną
    2. Nie zostanę premierem, jeśli brat będzie prezydentem.

Ale jakoś tego nikt nie pamięta, prawda? ;)

> "Co do autostrad, to są one klasycznym przykładem marnotrawstwa pieniędzy podatnika: budowane "na hurra", z okazji Euro, po najwyższych kosztach w Europie, i traktowane przez instytucje okołorządowe jako doskonała okazja do dorobienia się.

Ja nie płacę, bo uważam, że nie płaci się dwa razy za to samo. A skoro płacę prawie sto złotych za platformę cyfrową w której są "rządowe" programy, to niech spadają.

Tak sie składa,że mieszkam w mieście, gdzie są dwie autostrady i największy w Polsce węzeł autostradowy. Budowało się je zanim było wiadomo o Euro, buduje sie teraz, kiedy jest po Euro. Nie na hurra i nie po najwyższych kosztach. Po prostu buduje sie autostrady, bo przez ostatnie 1000 lat w historii Polski nikt na to nie wpadł.

>""Co do abonamentu, to może bym go płacił, gdyby rząd zrobił porządek w TVP, która zatrudnia 10 razy więcej pracowników, a raczej "pracowników", niż TVN, za to "gwiazdom" płaci 30 tysięcy miesięcznie za kilkanaście godzin czytania z promptera. O poziomie programów nie wspomnę. "
  • 2012-10-09 15:56 | rem

Czyli według Ciebie np. pracodawca, który domaga się od pracownika wykonania zadań określonych w umowie, ma mentalność dziecka. Klient, któremu dostarczono wadliwy towar, też nie powinien się czepiać i składać reklamacji, bo to dziecinne. Ty nie masz mentalności dziecka, więc jeśli Twój pracodawca lub kontrahent nie zapłaci Ci za wykonaną pracę, to rozumiem, że też nie zgłaszasz pretensji.

Co do zobowiązań Jarosława Kaczyńskiego, to dobrze, że o nich wspomniałeś. Przez kilka lat był to jeden z argumentów przeciwko PiSowi (pełna lista kłamstw Kaczyńskiego krążyła po Internecie) ale już nie jest. Tusk przebił Jarosława, realizując swoje obietnice a' rebours.
  • 2012-10-07 22:54 | maksymilian

joot "Co jeszcze cię boli, że mleka pod drzwi nie przynoszą jak w PRL?"
    Ten haniebny PRL-owski proceder z mlekiem należy niezwłocznie uznać za zbrodnię komunistyczną - wreszcie prokuratorzy IPN, najwyraźniej nudzący się ostatnimi czasy, znowu rozwiną skrzydła.
    Proszę Pana, nie wiem co ma Pan przeciwko roznoszeniu mleka mleczarzy w PRL, oni naprawę nie robili tego i inspiracji SB lecz w ramach czysto komercyjnej działalności. Wywlekanie tego rodzaju argumentacji w 23 lata po tym jak tamten ustrój zdechł był jest u nas dość powszechną metodą lecz i prymitywną metodą dezawuowania przeciwnika.
  • 2012-10-08 04:48 | wladimirz

wpis został usunięty

.........
  • 2012-10-08 17:31 | joot

>"Proszę Pana, nie wiem co ma Pan przeciwko roznoszeniu mleka mleczarzy w PRL"

Strasznie hałasowali o świcie, i dzwonili do drzwi, kiedy zapomniałem wystawić butelki.
    Ale nie w tym kontekście pytałem. To miał być przykład błahostki. Jeśli nie wyszło, to przepraszam. ;)
  • 2012-10-08 23:13 | maksymilian

Może i hałasowali, ale wszystko ma swoje plusy i minusy. Każdy, kto lubił zaszaleć po nocach (młodym objaśniam, że PRL nie zabraniała wina, kobiet i śpiewu) i nie raz wracał o 5 rano do domu, zna ten ożywczy smak mleka z pod drzwi sąsiada.
  • 2012-10-09 12:42 | rem

Roznoszenie mleka było wtedy bardzo sensownym rozwiązaniem, bo zwalniało ludzi z konieczności dźwigania ciężkich i łatwo tłukących się (choć z drugiej strony bardzo ekologicznych) butelek ze sklepu. Ale dla joota widocznie wszystko, co było w PRL, jest złe. Racjonalna ocena faktów nie jest jego ulubionym zajęciem.
  • 2012-10-07 08:31 | Andrzej Falicz

PO jest slabe - najwyzszy czas

PO
    Czyli co?…

Jan Rulewski, senator PO:

"...W partii (PO) panuje uwiąd !" Nikt niczego nie chce, posłowie popadli w rutynę i milczenie." - mówi. " Ludzie są mocno zniechęceni, ale boją się odezwać, bo w przyszłości mogliby nie dostać zgody od Tuska na kandydowanie do parlamentu..."
  • 2012-10-07 08:45 | joot

To dobrze. Kacza sekta tylko czeka, aż PO podzieli się na PO Tuska, PO, Rulewskiego, PO Gowina i PO Krasnoludków i Gamoni.
    To jest wojna człowieku. PO rządzi w warunkach wojennych. Z jednej strony musi zadowalać peeselowską prostytuantę a z drugiej strony powstrzymywać huraganowy atak pisowskiej nawałnicy, dla której dzień bez marszu, wiecu i ekshumacji kolejnej ofiary zamachu w Smoleńsku jest dniem straconym.
    I to w wszystko w kraju w którym połowa ludzi nie rozumie prognozy pogody.
  • 2012-10-07 08:56 | darijo

uważam,że to jest gra,która dla pis-u skończy się bolesną porażką.
  • 2012-10-07 08:57 | olo

wybory za 3 lata.i znowu zaglosuje na platforme taka jest moja metodologia.nie chce zebu w Polsce rzadzili ludzie opowiadajacy jakies dziwne ,czasami smieszne czasami straszane rzeczy.nie chce zeby Polska rzadzila endecja i narodowi katolicy od rydzyka i kaczynskiego.
  • 2012-10-08 11:01 | MMK

" znowu zaglosuje na platforme (...) nie chce zeby Polska rzadzila endecja i narodowi katolicy od rydzyka i kaczynskiego."

A nie lepiej, dla odmiany, na jakąś może tym razem na prawdę liberalną _gospodarczo_ partie?

P.S. Jak by Ci od Rydzyka i Kaczyńskiego to byli tylko narodowi katolicy, nie byłoby źle, ale niestety to jescze socjaliści i etatyści.
  • 2012-10-07 09:22 | obserwator

Nie można lekceważyć żadnego sondażu jak to niektórzy tutaj robią. A na te wyniki ciężko i z determinacją pracują Tusk i Pawlak. Tak się złożyło, że jeden kłamca a drugi pazerny. Też nie chciałbym żeby ta nawiedzona horda z PiS wygrała wybory i co gorsze wzięła władzę. Już raz tego doświadczyliśmy. Ale cóż Tusk nie potrafi rozliczyć afer jakie PO wraz z PSL spłodzili. A to ludzi boli. Afera Rywina i Michnika /to nie była afera SLD/to mały pikuś do tego co się dzieje za rządów PO i PSL. I stąd te wyniki sondażu.
  • 2012-10-07 10:08 | żyga

Poważna Polityka ,która od 40 lat uczy,mnie polityki ,powinna napisać jedno zdanie -nie proponujemy dyskusji o słupkach na 3 lata przed wyborami.Móże pomogło by to okiełznać szmatlawce robiące ludzziom wode z mózgu.Dziś jedynym i niepodzielnym władcą są media.To one decydują o wyniku wyborów a robienie kasy na niewiedzy ,emocjach ludzi,jest podłe i niebezpieczne.
  • 2012-10-07 10:33 | Byniek

Oceniajac dokonania rządu - czyni to rem -jako żywo przed oczyma staje postać Lejzorka Rojtszwanca i jego słowa " Zwalniają, znaczy się będą przyjmować".
    Tusk jest strachliwy, labilny,nieszczery,pochopny w słowach i czynach,niekonsekwentny, żądny władzy, która go przerasta, itd. - plusy ? - gładkie wypowiedzi - i to ma być wystarczający atut do rządzenia?
    Dobór ministrów - na swoją miarę i jeszcze to obrzydliwe wazeliniarstwo otoczenia, żadnych osobowości, jak dzieci powtarzają to co on powie i ani ktopelki czegoś od siebie.
    Dramatem dla kraju jest to, że ktoś taki jak Tusk nie ma i długo jeszcze nie będzie miał żadnej realnej konkurencji. Pozostają, ochoczo podchwytywane przez media ( z braku tematów i odpowiednich kwalifikacji ) groteskowe zabawy z premierami oraz nic niewarte sondaże.
  • 2012-10-07 11:31 | prospero

Wiadomo było, że są granice arogancji możliwej do łyknięcia przez Polaków.
    Kradzież emerytur dla mnie przeważyła szalę. Beszczelność aferzystów z PO mnie przekonała, żeby w życiu nie głosować na PO. Także na człwieka związanego z PO.

Jestem z Krakowa, głosowałem kiedyś na Gowina świętobliwego, to się nigdy nie powtórzy.
    Nie mogę głosować na PZPR ( jego popłuczyny) i kolaborantów z PSL.
    Palikoty, wiadomo, menażeria cyrkowa.

Zostaje oczywiście PiS. Nie lubię ich, ale to jedyna formacja, która nie jest antypolska i antypracownicza.
  • 2012-10-07 11:45 | joot

"Zostaje oczywiście PiS."

Skąd u was pisowskich propagandzistów, ta maniera wypowiadania się w imieniu Polaków? Skąd to przekonanie,że tylko wy wiecie, co jest antypolskie a co nie jest? Skąd to przekonanie,że tylko wy jesteście ten kwiat narodu, a reszta, to kolaboranci, złodzieje i cyrkowa menażeria?

PS: Nie ma czegoś takiego jak były wyborca PO obecny wyborca PiS. To fizycznie niemożliwe. Można się obrazić na PO z miliona powodów, mozna głosować na SLD, Palikota, Krasnoludków i Gamoni, albo wcale.
    Ale nie znam ani jednego prawdziwego przypadku aby ktoś , kto głosował na PO, obecnie popierał PiS.
    Jest oczywiście przypadek Religi i Zyty, ale to inna bajka w dodatku z roku 2005.
    Po Smoleńsku PiS nie ma możliwości przekonywania do siebie elektoratu innych partii. Oczywiście poza pacjentami szpitali psychiatrycznych.
  • 2012-10-07 11:53 | prospero

Skąd u was, propagandzistów partii PO, przypisywanie obywatelom związku z PiS, jeżeli tylko ktoś nie akceptuje waszej ewangelii. Kłamstwa i tylko kłamstwa,od 2007r. obraz moralnego stoczenia się waszej cudacznej dzisiaj partii.

Stowarzyszenie kolesi, usiłujacych uczynić Polskę kolesiowskim folwarkiem.
  • 2012-10-07 12:17 | joot

Chyba mamy odmienne pojęcie cudaczności i stoczenia się. Dla mnie partia, która po czterech trudnych latach rządzenia( kryzys światowy + lotniczy numer Kaczyńskiego) wygrywa wybory prezydenckie i parlamentarne po raz drugi , do tego wybory samorządowe u europejski, raczej nie wygląda na cudaczną i stoczoną.
    Czego nie mogę powiedzieć o prawie sprawiedliwych, którzy łażą po mieście z pochodniami, twierdząc, że ruscy zabili im prezydenta, i patrzą, co by tu jeszcze podpalić.

• 2012-10-07 14:15 | prospero

PO dokonała wielkiego oszustwa programowego, nic z tego co zapisała w programie nie zrealizowała, à rebours podnosiła podatki, Vat, akcyza, daniny obciążajace płace. Rozbudowała administrację, aby zatrudnić swoich nieudaczników. Dług publiczny przez niegospodarność urósł do biliona. Służalczość wobec Rosji i Niemiec przekroczyła wszystkie granice, ostatnia tak służalcza partia w kontekście zagranicznym, to PZPR. Gospodarczo PO zmarnowała napęd, który Krajowi dał Kaczyński z Gilowską. Demoralizacja Polaków aferami i doprowadzenie do bankructwa polskiego sektora budowlanego powinno być ukarane. Tysiące ludzi oszukanych i okradzionych przy budowie dróg i stadionów.
    Ukoronowaniem jest kradzież życia i emerytur kobiet i mężczyzn, nie dziwne, że co raz mniej chetnych do popierania pechowców i nieudaczników wpędzających Polskę w kryzys
  • 2012-10-07 15:26 | joot

To wszystko jest stek bzdur skopiowany z rytualnej wypowiedzi Błaszczaka-Hofmana do kamery. Brak jakichkolwiek racjonalnych argumentów na poparcie tych bzdur. Są też elementy humorystyczne ( napęd Kaczyński-Gilowska ;)

Do jednej bzdury ustosunkuję się jednak, ponieważ dotyczy liczb:

>"co raz mniej chetnych do popierania pechowców i nieudaczników"

Jeśli w ten malowniczy sposób chciałeś dowieźć,że liczba wyborców PO spada na korzyść PIS, to poproszę o wskazanie mi na tej stronie: pkw.gov.pl przykładu 1 ( słownie: JEDNEGO ) przypadku, gdzie w ostatnich wyborach liczba głosujących na kandydata PIS-u zwiększyła się w stosunku do kandydata PO. Jeden przykład a uwierzę.
    Bo dowodem na poparcie są WYBORY a nie kupiony za partyjne pieniądze sondaż, którym się wszyscy pisowcy niezdrowo podniecają.
  • 2012-10-08 11:34 | MMK

"Do jednej bzdury ustosunkuję się jednak"

Ależ skąd ta skromność? ;)
    Może jednak quiz (po kolei za postem prospero)
    Tusk podnosił podatki czy obniżał?
    VAT podnióśł?
    Koszty okołopłacowe podniósł?
    Obniżył zatrudnienie w administracji?
    Obniżył koszty funkcjonowania administracji?

P.S. Co do rzekomej idealności rządów Kaczyńskiego z daleszej części posta, twierdze że Kaczyński miał łatwiej bo załapał sie na końcówkę boomu kredytowego i tyle. Gospodarczo to jeszcze większy socjalista, biurokrata i etatysta niż jakim sie okazał Tusk. :(
  • 2012-10-08 18:04 | joot

>""Do jednej bzdury ustosunkuję się jednak"

Ależ skąd ta skromność? ;) "

To nie skromność, tylko racjonalizm. Są bzdury, których nie warto komentować, a są takie, które warto. Bzdurę o spadającym poparciu dla PO uznałem za wartą skomentowania. Proste?

>Może jednak quiz (po kolei za postem prospero)
    Tusk podnosił podatki czy obniżał?
    VAT podnióśł?

Nie Tusk tylko Parlament. Więc już ściema. ;)

Koszty okołopłacowe podniósł?

Jakie?

Obniżył zatrudnienie w administracji?

W 2011 r. w samej administracji zatrudnionych było nieco ponad 430 tys. osób, czyli o 2,3 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Najbardziej odchudziły się samorządy – o 8,6 tys. osób
    (żródło: http://www.wprost.pl/ar/320223/Spada-liczba-urzednikow-w-Polsce/)

Znowu ściema.

Obniżył koszty funkcjonowania administracji?

Skoro spadło zatrudnienie, to obniżył. Kolejna ściema.

"

Ale ja nie to miałem głównie na myśli, lecz tego nie już nie ująłeś w swoim quizie:

- Dług publiczny przez niegospodarność urósł do biliona.

- Służalczość wobec Rosji i Niemiec przekroczyła wszystkie granice, ostatnia tak służalcza partia w kontekście zagranicznym, to PZPR.

- Gospodarczo PO zmarnowała napęd, który Krajowi dał Kaczyński z Gilowską.

:))))

- Demoralizacja Polaków aferami i doprowadzenie do bankructwa polskiego sektora budowlanego powinno być ukarane.

- Tysiące ludzi oszukanych i okradzionych przy budowie dróg i stadionów.

- kradzież życia i emerytur kobiet i mężczyzn
    - co raz mniej chetnych do popierania pechowców i nieudaczników wpędzających Polskę w kryzys

To o te bzdury głównie chodziło. Zywcem wyjęte ze standartowej wypowiedzi Błaszczko-Hofmana dla TVP na tle sejmowego holu.

• 2012-10-09 13:02 | rem

"W 2011 r. w samej administracji zatrudnionych było nieco ponad 430 tys. osób, czyli o 2,3 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Najbardziej odchudziły się samorządy – o 8,6 tys. osób (...) Skoro spadło zatrudnienie, to obniżył (koszty)".

joot, to jest genialne! W ten sam sposób mógłbyś przekonywać że np. rząd, który najpierw podniósł podatek o 10%, a następnie zmniejszył go o 1%, OBNIŻA podatki, więc obywatele powinni się cieszyć, zwłaszcza ci o poglądach liberalnych. Z Twoich porad mogliby korzystać politycy z całego świata. Marnujesz się!

A tak poważnie, o czym doskonale wiesz, od czasu objęcia władzy przez Tuska liczba urzędników zwiększyła się o ok. 50 tysięcy osób, a w 2013 roku na ich wynagrodzenia rząd zamiera przeznaczyć o blisko 700 mln złotych więcej:

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/700-milionow-zlotych-wiecej-dla-urzednikow_282874.html
  • 2012-10-09 13:38 | joot

>"joot, to jest genialne! W ten sam sposób mógłbyś przekonywać że np. rząd, który najpierw podniósł podatek o 10%, a następnie zmniejszył go o 1%, OBNIŻA podatki, więc obywatele powinni się cieszyć, zwłaszcza ci o poglądach liberalnych. Z Twoich porad mogliby korzystać politycy z całego świata. Marnujesz się! "

Skorzystałem z twojej metody. Ty wybrałeś odpowiedni rok i ja, więc o co masz pretensje? A skoro rządy PO jeszcze się nie skończyły, to skąd wiesz,czy podatki za ich rządów wzrosły, czy zmalały? ;)

>"A tak poważnie, o czym doskonale wiesz, od czasu objęcia władzy przez Tuska liczba urzędników zwiększyła się o ok. 50 tysięcy osób, a w 2013 roku na ich wynagrodzenia rząd zamiera przeznaczyć o blisko 700 mln złotych więcej:

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/700-milionow-zlotych-wiecej-dla-urzednikow_282874.html "

Ja podałem dane z Rzeczpospolitej ty ze szmatławca Superexpresu. Jestem lepszy. ;)
    A tak poważniej, to wymień znanych ci trzech urzedników, którzy twoim zdaniem są niepotrzebni, potrafisz? ;)
  • 2012-10-09 16:17 | rem

Jeśli gardzisz danymi z SE, to podaję kilka innych, bardziej "eleganckich" źródeł, w tym wypowiedź samego Tuska:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,9326893,Tusk_o_80_tys__nowych_urzednikow___Bylem_za_slaby_.html

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/645057,tusk_wyjasnia_skad_i_dlaczego_mamy_przerosty_zatrudnienia_w_administracji.html

http://natemat.pl/32551,dodatkowe-10-miliardow-na-urzednikow-tak-rzad-donalda-tuska-zmniejsza-administracje

http://fakty.interia.pl/news/urzednicy-kwitna-na-zielonej-wyspie,1840742,5434
  • 2012-10-09 22:13 | MMK

"Koszty okołopłacowe podniósł?
    Jakie?"
    Składkę rentową do 8% w tym roku.
    Składka wypadkowa.
  • 2012-10-09 22:25 | joot

>""Koszty okołopłacowe podniósł?
    Jakie?"
    Składkę rentową do 8% w tym roku.
    Składka wypadkowa. "

Znowu manipulujesz. Za PIS- składka rentowa była przez dwa lata 13% dopiero na koniec obniżyli do 10%. PO obniżyła do 6% przez prawie 5 lat i teraz jest 8% a więc mniej niż za czasów kaczych.
    Składka wypadkowa była niższa ( 1,67%) niż kacza ( 1,80%) dopiero teraz wzrosła do 1,93%, co daje straszliwą podwyżkę o dwa złote miesięcznie w stosunku do tego co oferował PiS. Widzę,że działasz desperacko. ;)
    Poza tym dlaczego nie uwzględnisz, że stawki kacze były przy zarobkach 1500 zł a obecne zarobki wynoszą 2100 zł? Potrafisz policzyć wzrost w procentach?
  • 2012-10-10 10:34 | MMK

"do 6% przez prawie 5 lat i teraz jest 8%"
    "kładka wypadkowa była niższa (...) dopiero teraz wzrosła do 1,93%, "
    Ciesze się że się zgadzamy ze PO jednak podniosło obciążenia okołopłacowe. :)

• 2012-10-10 13:12 | joot

>"Ciesze się że się zgadzamy ze PO jednak podniosło obciążenia okołopłacowe. :) "

Twoja radość jest nieco przedwczesna. Jeśli w momencie objęcia władzy przez PO składka rentowa wynosiła 10% podstawy opodatkowania a wypadkowa 1,80% podstawy opodatkowania, to razem obie składki wynosiły 11,80% podstawy.
    Obecnie odpowiednio 8% i 1,93% co daje w sumie 9,93% podstawy.

11,80% - 9,93% = 1,87%.

O tyle PO ZMNIEJSZYŁA obciążenia podatkowe.
    Że też ja muszę ci takie proste rzeczy tłumaczyć....
  • 2012-10-09 08:52 | joanna kopytowska

Joot kocham Pana
  • 2012-10-07 11:56 | wladimirz

Tusk na własne życzenie się doczekał - coraz więcej wyborców zagłosuje na kogokolwiek(nawet na PiS!!!), byle się uwolnić od niego i miernot, którymi obsadza państwowe i samorządowe stołki żeby mu nikt nie zagroził!!!

j.w.
  • 2012-10-07 12:24 | joot

Samorządowe stołki obsadzają w Polsce wyborcy, głosując w wyborach samorządowych. Ostatnio w 2010 roku. Tak się składa,że w tych regionach, gdzie w samorządach wygrywa PO, bezrobocie jest najniższe a poziom życia ludzi najwyższy.
    Pozostawiam ci odpowiedź na pytanie, czy dlatego jest tam lepiej, że ludzie głosują na PO, czy dlatego ludzie głosują na PO, że jest im lepiej. A może jedno i drugie?

Bo tego, że biedny bo głupi i głupi bo biedny, chyba nie trzeba już udowadniać, prawda?
  • 2012-10-07 12:41 | wladimirz

Najwaażniejsze stołki samorządowe obsadza Tusk wyznaczając kandydatów PO!!!

Na tej samej zasadzie jak wybierano kandydatów PO (byle nie z PiS!), tak teraz ludzie wybiorą na zasadzie "byle nie z PO!!!"...;-)
  • 2012-10-07 12:58 | joot

A po co? Nie zrozumiałeś? Tam gdzie w samorządach rządzi PO, ludziom żyje się LEPIEJ niż tam, gdzie wybierają kaczo-radiomaryjnych. Więc nie baw się w jasnowidza, tylko postudiuj mapki wyborcze, które znajdują się tu: pkw.gov.pl Może coś ci zaświta. ;)
  • 2012-10-07 13:06 | wladimirz

Inaczej!Tam gdzie żyło(i żyje!) się lepiej wybierano wcześniej PO!!! Co się wcale nie musi powtórzyć, bo tam też wyborca lepiej wykształcony i bardziej świadomy...;-)

j.w.
  • 2012-10-07 13:31 | joot

"Inaczej!Tam gdzie żyło(i żyje!) się lepiej wybierano wcześniej PO!!! Co się wcale nie musi powtórzyć, bo tam też wyborca lepiej wykształcony i bardziej świadomy...;-)"

Hm... ciekawa logika. Słyszałem, że Polak mądry po szkodzie, ale żeby był głupi po zysku, tego jeszcze nie grali. Sam to wymyśliłeś?
  • 2012-10-07 13:42 | wladimirz

W Warszawie zawsze(!) od 60 lat żyje się lepiej niż w reszcie Polski,ale zasług HGW w tym nie ma...;-)

j.w.
  • 2012-10-07 13:58 | joot

Nieprawda, w rankingach zwycięża Trójmiasto. Poza tym mylisz pojęcia. Pytanie było, dlaczego tam, gdzie żyje się lepiej, zwycięża PO i dlaczego tam gdzie zwycięża PO, żyje się lepiej.
    Miałeś sobie samo odpowiedzieć na to pytanie.
  • 2012-10-07 14:50 | wladimirz

>Pytanie było, dlaczego tam, gdzie żyje się lepiej, zwycięża PO <...;-) Zwyciężało, ale to nie jest dane na zawsze...;-)

j.w.
  • 2012-10-07 15:30 | joot

Nie baw się w jasnowidza. W Polsce od 2005 roku nie ma ani jednego miasta, ani jednej gminy, powiatu, przysiółka, czy osady, w której wcześniejsze wybory wygrała PO, a póżniejsze PiS. To jest tendencja ogólnopolska, postępująca z wyborów na wybory. Być może w przyszłości PO zastąpi inna, lepsza partia, ale nic nie wskazuje na to, że będzie to PIS.
  • 2012-10-09 21:35 | wladimirz

W wyborach parlamentarnych 2011 Tusk w stolicy stracił w stosunku do 2007 ćwierć miliona wyborców!!!Jak myślisz dlaczego...;-)

I o jakiej tendencji to świadczy???;-)
  • 2012-10-09 22:12 | joot

>"W wyborach parlamentarnych 2011 Tusk w stolicy stracił w stosunku do 2007 ćwierć miliona wyborców!!!Jak myślisz dlaczego...;-)
    I o jakiej tendencji to świadczy???;-) "

Świadczy to o twojej tendencji do ściemniania. Nie wnikam w to dlaczego.
    Po pierwsze podajesz fałszywe dane : Na PO głosowało o 120 tys osób mniej a nie o "ćwierć miliona", czyli już zełgałeś dwukrotnie zawyżając.
    Poza tym nie uwzględniłeś dwóch faktów : Zmniejszenia o ponad 70 tysięcy osób uprawnionych do głosowania oraz mniejszej o 4,5% frekwencji.
    A z tego wynika,że poparcie dla PO nie zmalało, i to pomimo tego,że Palikot odessał 110 tysięcy głosów.
    Widzisz "wladimirz" jaki z ciebie manipulator? ;)
  • 2012-10-09 22:38 | wladimirz

Teraz ty ściemniasz!Pisałem, że (personalnie!!!) Tusk stracił ćwierć miliona wyborców, nie że PO!!!

Poza tym nawet na PO głosowało o 120 tys wyborców mniej - gdzie oni się biedacy podzieli...;-)
    Poszli, piszesz, do Palikota...;-) To jednak szukali czegoś innego niż PO czy nie???
    A ta niższa frekwencja to nie ci wyborcy PO przypadkiem, którzy nie chcąc się już rozczarowywać PO i bojąc się (jeszcze?}PiS zostali w domu???;-) Jak myślisz-dlaczego, propagandysto partyjny???;-)
  • 2012-10-09 23:16 | joot

>"Teraz ty ściemniasz!Pisałem, że (personalnie!!!) Tusk stracił ćwierć miliona wyborców, nie że PO!!!"

Zbliżasz się niebezpiecznie do momentu, w którym dalsza dyskusja stanie się niemożliwa ze względu na zbyt niski poziom.
    Tłumaczę cierpliwie: Jeśli w Warszawie PO "straciła" w wyborach parlamentarnych 120 tysięcy głosów, to nie ma takiej możliwości, aby jakikolwiek z jej kandydatów stracił nawet jeden głos więcej a co dopiero "ćwierć miliona". To elementarz, więc jeśli tego nie rozumiesz, to wybacz.

Po drugie tłumaczę ci jak krowie na miedzy, że liczba osób uprawnionych do głosowania okręgu Warszawa I zmniejszyła się od roku 2007 do 2011 o ponad 70 tysięcy. To wszystko możesz przeczytać na stronie pkw.gov.pl więc może od tego zacznij.
    Czy rozumiesz, jak frekwencja wpływa na bezwzględną ilość oddanych głosów, czy to też trzeba ci załadować łopatą? ;)

PS: Na twoim miejscu nie podniecał bym się tak bardzo przejściem części wyborców PO do Palikota. Wyborca Palikota tym się różni od wyborcy PO, że wyborca PO chciałby z Kaczyńskim podyskutować w debacie ekonomicznej, a wyborca Palikota chciałby aby z Kaczyńskim podyskutował lekarz.

• 2012-10-09 23:24 | wladimirz

Masz wyraźne problemy z matematyką, ja nie!!!;-)

>Tłumaczę cierpliwie: Jeśli w Warszawie PO "straciła" w wyborach parlamentarnych 120 tysięcy głosów, to nie ma takiej możliwości, aby jakikolwiek z jej kandydatów stracił nawet jeden głos więcej a co dopiero "ćwierć miliona". To elementarz, więc jeśli tego nie rozumiesz, to wybacz. <
    Partia może stracić 120 tysięcy głosów, a "lyder" - ćwierć miliona!!! Wystarczy, że spora grupa tych pozostałych wyborców partii(większa niż poprzednio!) zamiast na "lydera" zagłosuje na innych kandydatów na jej liście... Suma jest mniejsza o 120 tys., składnik "lyder" - o ćwierć miliona...;-) Poducz się trochę elementarnej matematyki, propagandysto!!!;-)
  • 2012-10-10 00:00 | joot

>"Partia może stracić 120 tysięcy głosów, a "lyder" - ćwierć miliona!!! Wystarczy, że spora grupa tych pozostałych wyborców partii(większa niż poprzednio!) zamiast na "lydera" zagłosuje na innych kandydatów na jej liście... Suma jest mniejsza o 120 tys., składnik "lyder" - o ćwierć miliona...;-) Poducz się trochę elementarnej matematyki, propagandysto!!!;-) "

W takim razie masz odmienne pojęcie straty, zwłaszcza w odniesieniu do lidera, który sam decyduje, kto i na jakim miejscu jest na liście.
    Poza tym Tusk dostał w 2007 roku 534 241 głosów a w 2011 374 920.
    Różnica wynosi 159 321 głosów. Ćwierć miliona to 250 000.
    Czyli u ciebie 159 321 w "zaokrągleniu" 250 000, panie elementarny matematyku.
  • 2012-10-10 00:23 | wladimirz

OK - "lyder" stracił "tylko" 30% wyborców! Teraz lepiej??? A dlaczego stracił już nie napiszesz...;-)

Bo twoja teoryjka o tajemniczym zniknięciu 70 tys.wyborców w stolicy(wyborców wszystkich partii!!!)wyjaśnia góra ćwiartkę tego efektu...;-)
  • 2012-10-10 12:58 | joot

>"OK - "lyder" stracił "tylko" 30% wyborców! Teraz lepiej??? A dlaczego stracił już nie napiszesz...;-)

Napisałem ci już,że lider nie traci głosów oddanych na jego partię. Nawet gdyby nie dostał ani jednego głosu, a jego partia wygrałaby, to i tak jest naturalnym kandydatem na premiera. Gdyby chciał dostać więcej głosów na siebie, to zgłosiłby na liście 5 kandydatów a nie 40, jak ostatnio czy 38 jak przedostatnio. Albo też zgłosiłby kandydatów nieznanych, na których nikt by nie głosował. To lider układa listy, nie wiedziałeś?

Bo twoja teoryjka o tajemniczym zniknięciu 70 tys.wyborców w stolicy(wyborców wszystkich partii!!!)wyjaśnia góra ćwiartkę tego efektu...;-) "

Po pierwsze zniknęcie wcale nie jest tajemnicze. Może wynikać ze zmiany granic okręgu wyborczego, lub migracji ludności. W każdym razie takie są dane PKW. Po drugie, skoro PO dostała w tamtym okręgu 49% poparcia, to jest to prawie połowa a nie ćwiartka. Znowu masz problem z liczeniem.
    Po trzecie zapomniałeś o mniejszej frekwencji.

Moja teoria pozostaje niewzruszona: Nie ma czegoś takiego jak wyborca PIS - były wyboraca PO. Takie zjawisko nie istnieje.
    Można przejść z PO do Palikota, do SLD, albo w ogóle nie głosować.
    Ale PiS-owi od tego nigdzie nie przybyło.
    Na razie więc nie udało ci się obalić tej teorii. Może źle szukasz. Nie szukaj w wielkich miastach, bo tam wszędzie Kaczor dostaje w kuper.
    Może spróbuj po wiochach i przysiółkach. Może tam PiS-owi wzrosło kosztem PO? ;)

• 2012-10-10 14:22 | wladimirz

Dalej masz kłopoty z matematyką...;-)

Przy proporcji oddanych głosów ubytek 70 tys. nieznanych utraconych wyborców rozkłada się mniej więcej po równo między PO i opozycję czyli po 35 tys.
    Tusk stracił 160 tys.głosów. Policz złotko,jaką część 160tys. stanowi 35 tys....;-)
    Twoja ekwilibrystyka słowna co do "lydera" co to nie traci nigdy jest tak rozbrajająca, że aż mi cię żal...;-) Przecież to przeniesienie głosów znaczy, że wyborcy nie mając zaufania do partii "lydera" mają je(jeszcze???) do niektórych lokalnych jej polityków...;-)
  • 2012-10-10 14:22 | wladimirz

wpis został usunięty

.........
  • 2012-10-10 14:23 | wladimirz

wpis został usunięty

.........
  • 2012-10-10 14:58 | joot

Znowu zapomniałeś o tym, że frekwencja była o prawie 5% mniejsza.
    Rozkłąd głosów na liście zależy od składu tej listy oraz ilości osób na niej.
    W 2011 roku lista była większa o 2 osoby. Listę układa "lyder."

Poza tym twoja ekwilibrystyka słowna, według której ludzie głosują na kandydatów z PO, bo stracili zaufanie do PO zasługuje na wpis do księgi Guinessa.
    Pamiętasz jeszcze, co chciałeś udowodnić? ;)
  • 2012-10-10 17:06 | rem

joot, nie wiem, czy słyszałeś, ale dziś partia Tuska zagłosowała za zmuszaniem kobiet do rodzenia chorych i upośledzonych dzieci (Tusk, jak zwykle, stchórzył i nie stawił się na głosowaniu, bo gdyby poparł godność kobiet, naraziłby się biskupom, a gdyby poparł biskupów, naraziłby się kobietom; wykalkulował więc, że najbezpieczniejsza z punktu widzenia sondaży będzie nieobecność).

Dziś Tusk przedstawił też genialny pomysł, aby pracujących na umowy o dzieło obłożyć ZUSem w wysokości 1/3 zarobku (przy czym np. oszuści z KRUS nadal nie płacą ani grosza składki zdrowotnej i biorą emerytury w wysokości dziesięciokrotnie wyższej od składek, ale to Tuskowi nie przeszkadza, tego Tusk nie zmieni). To naprawdę świetny polityk.
  • 2012-10-11 13:03 | joot

>"joot, nie wiem, czy słyszałeś, ale dziś partia Tuska zagłosowała za zmuszaniem kobiet do rodzenia chorych i upośledzonych dzieci (Tusk, jak zwykle, stchórzył i nie stawił się na głosowaniu, bo gdyby poparł godność kobiet, naraziłby się biskupom, a gdyby poparł biskupów, naraziłby się kobietom; wykalkulował więc, że najbezpieczniejsza z punktu widzenia sondaży będzie nieobecność). "

Dwa zdania i trzy kłamstwa:

1. Nie było głosowania nad zmuszaniem kobiet do rodzenia chorych i upośledzonych dzieci. Było głosowanie nad odrzuceniem projektu SP w pierwszym czytaniu. Czy te dwie rzeczy są dla ciebie nierozróżnialne?

2.Klub PO liczy 206 posłów. 40 było przeciwko, 28 wstrzymało się, 126 było za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. 12 nie głosowało. Skłamałeś więc, że partia Tuska głosowała przeciwko odrzuceniu. Głosowała w większości za odrzuceniem.

3. Skłamałeś ,że Tusk stchórzył. Premier rzadko głosuje, można to sprawdzić w archiwum Sejmu od 1990 roku. Jutro ma ważne wystąpienie sejmowe na które wszyscy czekają, więc tym się zajmuje.

DLaczego kłamiesz, masz taką potrzebę czy przymus?
  • 2012-10-09 23:28 | wladimirz

1.Ja naprawdę nie jestem z PiS, propagandysto!!! 2.Czy znasz bajkę o łodzi???;-)

j.w.
  • 2012-10-10 11:44 | Sławomir Osiński

Napisałeś wladimirz swego czasu,że jesteś "starym" socjalistą.W świetle Twojej konsekwentnej linii, ciekawi mnie którym?.Tym z PPSu?.Czy tym już z PZPRu.?
  • 2012-10-10 14:27 | wladimirz

Oświeć mnie bo jakoś nie pamiętam kiedy...;-)

Ponieważ jednak próbujesz takich argumentów [nie mając lepszych jak rozumiem;-)] to niech ci będzie - mój ojciec był w Waffen SS, babcia w gestapo, a matka w NKWD. Wszyscy byli muzułmanami pochodzenia chińskiego...;-)
  • 2012-10-07 12:33 | mondo cane

Sytuacja dojrzała już chyba do tego, że wszyscy wyborcy kierujący sie odpowiedzialnością za państwo i obywatelską świadomością, powinni podjąć działania dla zmiany układu istniejącego na naszej scenie politycznej. Głosowanie na kogokolwiek - nawet na PiS w kolejnych wyborach będzie jedynie konserwowaniem tego układu z dwoma przeciwstawnymi sobie biegunami: PO vs PiS. Ostatnie siedem lat dowodzi, że i jedni i drudzy nie sprostali pokładanym w nich nadziejom i rozmienili społeczne zaufanie na drobne, a przy tym trwają nieustannie w beznadziejnym, ideologiczno-partyjno-ambicjonalnym zwarciu, którego końca nie widać. A może by tak podchwycić inicjatywę Pawła Kukiza i gremialnie wyrazić swoja wolę i nacisk na wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych ? i to juz w najbliższych wyborach parlamentarnych ... Do tych wyborów jest jeszcze wystarczająca ilość czasu, by zmienić przepisy wyborcze i wybierać LUDZI, a nie PARTIE.JOW to jedyna metoda na wyeliminowanie z parlamentu partyjniactwa, rygoru (wzmocnionego karami finansowymi)dyscypliny klubowej w głosowaniach, partyjnych wojenek i pyskówek na sali sejmowej. To gwarancja, że tak wybrany parlament będzie zespołem ludzi odpowiedzialnych przed swoimi wyborcami za stanowienie prawa, a nie przed swoją partią.
  • 2012-10-07 13:05 | joot

Po wyborze jednomandatowych posłów, w Parlament zamieni się w sejmik szlachecki z liberum veto.
    Pomysł dobry, ale czasy nie dobre.
  • 2012-10-07 13:32 | mondo cane

A może jakaś garść merytorycznych argumentów ... Skąd ta pewność i kategoryczny ton o liberum veto i niedobrych czasach? Jak się chce utrącić jakikolwiek pomysł, to zawsze pod ręką jest pseudo-argument, że to jeszcze nie czas ... No to kiedy ten czas ma nadejść !? Czy mnie pamięć myli, czy tez PO w czasach przedwyborczych nie odrzucała pomysłu JOW ?
  • 2012-10-07 13:51 | joot

Ten czas nadejdzie wtedy, kiedy odejdzie Kaczyński. Tylko tyle i aż tyle.
    Możesz potraktować Kaczyńskiego symbolicznie.
  • 2012-10-07 14:14 | mondo cane

Nad wyraz proste (by nie powiedzieć dosadniej) wytłumaczenie. Kaczyński nie jest bohaterem mojego romansu - a raczej wprost przeciwnie, ale żeby jego osobę zdemonizować do roli symbolu wszelakich PO-wskich porażek ...? Udało ci się coś nadzwyczajnego - wbrew swoim przekonaniom o politycznej roli pana Jarosława Kaczyńskiego na naszej scenie politycznej, zmusiłeś mnie do wystąpienia w obronie jego osoby.
    Ps. a co z obietnicami PO w sprawie JOW ...
  • 2012-10-07 20:54 | kaesjot

Wszystko zależy od szczegółowych uregulowań w ordynacji.
    Moze być tak, ze partia, która w skali kraju zbierze 49,9% głosów a nie będzie miała żadnego mandatu albo też parlament składać się będzie z 460 posłow niezależnych. Kto wtedy sformuje rząd, jaki program będzie on realizował ?
    A poza tym myślicie, że parlament wybierany wg obowiazującej ordynacji zmieni ją mając na względzie interes wyborców czy raczej pokieruje się interesem partyjnych koterii?
    Może już pora umierać? Tylko losu potomków, którym zostawiamy ten bajzel żal!
  • 2012-10-07 14:02 | zet

Cyt:"Po wyborze jednomandatowych posłów, w Parlament zamieni się w sejmik szlachecki z liberum veto.
    Pomysł dobry, ale czasy nie dobre."

Niekoniecznie.To jest zupełnie zbędne straszenie ludzi.Możemy sobie pozwolić na to, aby go przetrenować. Przede wszystkim partie będą zgłaszały kandydatów, gotowych realizować ich programy. Po to są agitacje wyborcze, zwane kampaniami.Ludzie dorośli/wyborcy/ wybiorą więc własną przyszłość, której kształtowanie powierzą określonym osobom.
    "Sejmik szlachecki" grozi wówczas, kiedy dobór ludzi byłby zupełnie przypadkowy, a to nam nie grozi.Społeczeństwo w swej większości jest bardzo odpowiedzialne. Poza tym, która partia, w walce o władzę,pozwoli sobie na wystawienie niepewnego /przypadkowego/ kandydata?
    Od 20 ponad lat, obserwujemy szamotaninę tych samych twarzy na politycznej scenie.Głoszących bez względu na barwę noszonych legitymacji, te same banały.I nic pozytywnego z ich mamrotaniny nie wynika. Niewiele projektów,ważnych społecznie potrafili zrealizować.A na pewno pogorszyli opiekę medyczną i dostępność do pracy,nie tylko młodzieży.
    Mnie /wyborcy PO/ pomysł z JOW się podoba.
  • 2012-10-07 15:36 | joot

JOW działają obecnie ( wg. wikipedii) w Stanach Zjednoczonych,Wielkiej Brytanii, Francji,Kanadzie,Japonia i Australii.
    Chciałbym znać odpowiedź na pytanie, dlaczego JOW, ( skoro takie dobre) nie funkcjonują w pozostałych krajach świata, w tym np. w Szwajcarii?
  • 2012-10-07 16:42 | zet

Cyt:"JOW działają obecnie ( wg. wikipedii) w Stanach Zjednoczonych,Wielkiej Brytanii, Francji,Kanadzie,Japonia i Australii.
    Chciałbym znać odpowiedź na pytanie, dlaczego JOW, ( skoro takie dobre) nie funkcjonują w pozostałych krajach świata, w tym np. w Szwajcarii? "

Czyli funkcjonują we wszystkich bogatych i sprawnie zarządzanych krajach świata. Dlaczego nie ma tego systemu na Madagaskarze czy w Togo, nie mam pojęcia.
    Szwajcaria,o ile dobrze kojarzę, ma dobry sposób/większościowy/ wyłaniania kandydatów do samorządów lokalnych /kantonów/ a system demokracji bezpośredniej/popularność referendum w ważnych sprawach/ wymusza na rządzących realizację oczekiwań społeczeństwa.
    Możemy śmiało w Polsce wprowadzić JOW, bez obaw o stan demokracji. To ją tylko wzmocni.I wymusi,że do polityki pójdą najzdolniejsi.
    Powiedzenie Piłsudskiego:"wam panowie kury szczać prowadzać, a nie politykę robić" ", stanie się nieaktualne.
  • 2012-10-07 20:33 | joot

>"Czyli funkcjonują we wszystkich bogatych i sprawnie zarządzanych krajach świata."

No właśnie nie we wszystkich. Zaledwie w kilku. W zdecydowanej większości nie.
    Chciałbym wiedzieć dlaczego.
    ""
  • 2012-10-07 21:30 | zet

Cyt:"Chciałbym wiedzieć dlaczego."
    Nie jestem pewien,czy Twoja niewiedza jest dostatecznym powodem, aby zrezygnować z wprowadzania w Polsce JOW, skoro w państwach bogatych i dobrze kierowanych, które byłeś uprzejmy wymienić /w Stanach Zjednoczonych,Wielkiej Brytanii, Francji,Kanadzie,Japonia i Australii. /,system się sprawdza.
  • 2012-10-07 22:39 | mondo cane

System się sprawdza ! i to w krajach uchodzących nie tylko za wzór stabilności, dostatku i dobrze funkcjonujących gospodarek, ale też będących w czołówce państw o ugruntowanej demokracji. Oponent nieopatrznie trafił we własną stopę , przywołując właśnie te kraje dla potwierdzenia swoich (wątpliwych) racji. Ponieważ jednak JOW przemeblowałyby naszą scenę polityczną i część aktualnych elit władzy straciłaby polityczne wpływy, a wielu "zawodowych" posłów miejsca w sejmie, to najwygodniej jest straszyć ludzi liberum veto i odkładać zmianę ordynacji wyborczej ad calendas grecas.
  • 2012-10-09 08:49 | joanna kopytowska

Gorzaej ,z jednomandatowych okręgów wejdą do sejmu kacyki z mafijnych struktur przestępczych wspierani ukradziona kasą
  • 2012-10-09 11:05 | mondo cane

Czyli mam rozumieć, że po wprowadzeniu okręgów jednomandatowych, do urn wyborczych ruszą ławą członkowie i sympatycy tych struktur - czy tak ? Obaw żadnych być nie może, bo gdyby nawet te środowiska uaktywniły sie w wyborach, to ich głosy rozpłyną się w przewadze głosów wyborców, dla których sprawy państwa i ich własny los są najważniejsze. A swoją drogą, skąd taka niska ocena świadomości współrodaków - wyborców ...?
  • 2012-10-09 18:34 | Joanna Kopytowska

Bo tak to działa na całym świecie ,u nas przykładem jest pewien były senatro który terroryzował całą okolice i kupował poparcie za jakies głupie przysługi i przywileje lokalne , najsilniejsi ,którzy we władzy widza sposób na skuteczniejsze łupienie współobywateli najlepiej radzą sobie w strukturach władzy szczególnie na szczeblu lokalnym ,pieniądze z budżetu na partie polityczne faworyzujące szczególnie te parlamentarne są tarczą na mafine układy lokalne
  • 2012-10-07 12:46 | Sławomir Osiński

Sondaż przeprowadzono na grupie ok. 1000 osób(telefonicznie) z których partie wskazało 48% z nich.Reszta odpowiedziała,że nie weżmie udziału w wyborach lub że nie wie na kogo głosować.
    Jest to(jeśli się nie mylę) TRZECI sondaż, pokazujący wygraną PiSu z PO,tylko że wszystkie były telefoniczne.
    Za kilka dni ukaże się sondaż ankietowy z przewagą PO nad PiS z tą tylko różnicą,że bez takiego medialnego szumu,jak obecnie.
  • 2012-10-07 13:08 | Jacek

No cóż, moim zdaniem w tej chwili to nie ma znaczenia ile ma PIS, PSL czy inna partia w sondażach. Zawsze co pewien czas są publikowane sondaże i za każdym razem inne. Nie raz również się okazała że ludzie inaczej głosują przy urnach a inaczej do tel.
    Najbardziej irytują mnie tematy zastępcze, partie zamiast zajmować się ważnymi tematami ględzą pod publikę.. czyli pod nas..
    Pokażmy że nie interesują nas tematy zastępcze... "jacy wyborcy tacy politycy"
  • 2012-10-07 16:38 | psr18gh

Marzę, aby tacy ludzie jak Mazowiecki, Wajda i Bartoszewski poszli do Tuska i powiedzieli mu: "Tusku już nie musisz, odpuść sobie premierostwo. Jeżeli tego nie zrobisz, to zatracisz całą naszą formację".
    Myślę, że na okres do następnych wyborów pana premiera mogą godnie zastąpić pani Kidawa-Błońska, albo pan Saryusz-Wolski. To nie są ludzie przypadkowi tak, jak były premier pan Marcinkiewicz, lub parapremier pan profesor Gliński.
  • 2012-10-07 20:34 | joot

A co jest nie tak z Tuskiem?
  • 2012-10-08 15:39 | Ceneo

Wyniki sondażu to potwierdzenie istnienia zdublowanej bewzsilności

Wyniki sondażu nie stanowią chyba dla nikogo zaskoczenia, niezależnie od metodologii jego przeprowadzenia. Jej kontestowanie, zarówno w przypadku zdeklarowanego twardego elektoratu Platformy, jak i admiratorów PiS-u jest zajęciem w istocie jałowym, prowadzonym raczej ku pokrzepieniu zbolałych, czy rozpalonych politycznych umysłów.
    Fakty są tymczasem nieubłagane.
    Platforma, a szerzej rządząca w Polsce koalicja po prostu uległa zużyciu, topiąc się dodatkowo w grzęzawisku niespełnionych obietnic i nadziei, niekompetencji, arogancji, afer, realizując interesy polityczne swego co najwyżej wąskiego zaplecza politycznego. Rządy pozornego miłosierdzia wydają się być bezpowrotnie "passe".
    PiS odzyskawszy polityczny wigor na bazie tyle merytorycznej, konstruktywnej opozycji, co oceanu błędów politycznych Platformy, jak prawdziwy polityczny myśliwy, optymalizuje efekty nagonki, kreując się zarazem na jedyną alternatywę dla rządzących.
    Kłopot w tym, że w obecnym układzie politycznym w parlamencie, nie sposób zbudować poparcia dla konstruktywnego wotum nieufności, na skutek partykularyzmów, a nade wszystko faktycznej izolacji politycznej PiS. To w naturalny sposób spycha nas w stronę pata politycznego, swoistego paraliżu, który może przełamać - o zgrozo - dopiero radykalizm, o poza parlamentarnym podłozu....
    Wyniki sondażu - jeżeli staną się względnie trwałą tendencją - są natomiast zdrowym, potrzebnym zaczątkiem zmian w świadomości społecznej. Wyborcy - ankietowani potwierdzają, że coraz mniej ulegają stereotypom, że Platforma nie ma wyłączności na rząd dusz, że udało się przełamać jej pozorną omnipotencję. Z drugiej strony ulotna i złudna może być nadzieja, że tylko PiS może stanowić alternatywę. Gdyby w istocie tak było, byłaby to fatalna informacja, ponieważ póki co PiS nie ma szans na samodzielne rządy, a nikt nie chce rządzić z nim. Taka sytuacja skutkowałaby naszym dryfowaniem.
    W efekcie końcowym jesteśmy w zdublowanym klinczu: rządzący zabetonowani na barykadach będą próbować trwać do nowego demokratycznego rozdania, próbując przy tym klajstrować szczeliny w barykadzie zgranymi figurami retorycznymi, wyborcy zamknięcie w swoich aksjologicznych obozach, próbować artykułować swoje polityczne preferencje, bez możliwości ich praktycznego urzeczywistnienia, w oczekiwaniu na konstytucyjny termin wyborów.
    Szerzej na ten temat: Gdy bezradność staje się obsesją.
  • 2012-10-08 15:45 | Ceneo

Przepraszam za niedostatki korekty, zwłaszcza w tytule.
  • 2012-10-08 18:15 | koda

re: Ceneo

Ceneo napisał, cytuję:
    Wyniki sondażu nie stanowią chyba dla nikogo zaskoczenia, niezależnie od metodologii jego przeprowadzenia. Jej kontestowanie, zarówno w przypadku zdeklarowanego twardego elektoratu Platformy, jak i admiratorów PiS-u jest zajęciem w istocie jałowym, prowadzonym raczej ku pokrzepieniu zbolałych, czy rozpalonych politycznych umysłów.
    Fakty są tymczasem nieubłagane
    […]

A ja sobie jednak marzę, że pewnego dnia, traktując poważnie odbiorców, „sondażownie” dokładniej opowiedzą, jak zbierały dane. I to nie podczas jakiegoś jednego, sensacyjnego sondażu, ale – jako regułę – wszystkich kolejnych sondaży. Przypomnijcie sobie analizę prognoz wyborczych, a później także kolejnych wyników z komisji wyborczych, podczas WIECZORÓW WYBORCZYCH W TV. Dla mnie najciekawsze są właśnie te „subtelne” dane wskazujące na to, jakie są i jak się zmieniają preferencje poszczególnych grup wyborców, która grupa/grupy się najbardziej przyczyniła do wypadkowego wyniku, podawanego w postaci kilku słupków publikowanych w gazetach…. Wtedy dopiero można wyciągać jakieś mniej powierzchowne wnioski. A już dla polityków te „ukryte” dane powinny być najistotniejsze.
  • 2012-10-08 22:13 | doktore

Zaproponowana dyskusja nad tym sondażem jest niczym więcej jak kolejną odsłoną fetyszyzacji sondaży w Polsce. Sondaże nie pokazują rzeczywistego poparcia, te mogą pokazać tylko wybory. Sondaże wskazują na tendencje. A ta jest widoczna od kilku miesięcy czyli systematyczne, ale i powolny spadek zaufania do rządu, PO i samego premiera (tu można mówić o najsłabszej tendencji). I to jest jedyny fakt. Pytanie powinno brzmieć, czy PiS rzeczywiście przybywa wyborców (w mojej ocenie partia ta ma raczej mały potencjał pozyskiwania nowych sympatyków, no ale moge się mylić), czy tez partia sondażowo rośnie w siłę co jest wynikiem spadku ilości osób chcących głosować. Przy obniżaniu frekwencji, to parti z najbardziej zdyscyplinowanym elektoratem relatywnie poparcie wzrasta najmocniej. Ale by to wiedzieć, potrzeba o wiele bardziej dokładnych danych, a jeden sondaż to ... tylko jeden sondaż i nic więcej.
  • 2012-10-12 15:09 | Obiektywny obserwator

wszystko gra,zmiana pionków się szykuje... dzieje sie źle w naszym kraju,zbyt duzo samobojstw,zbyt duzo sie dzieje,a zbyt malo poswieca sie uwagi rzecza znaczacym.. pozdrawiam jelonkow wpatrzonych w swoich bozkow
  • 2014-04-24 19:02 | Mały Szczyl

Re:Najnowszy sondaż: PiS przed PO i co dalej ????

Co zrobic by wreszcie w Polsce było normalnie ,wystarczy zagłosowac na którąś partie poza rządową np.Nowa Prawica Ruch Narodowy lub inne ale te które sa poza rządem . Tu w tym filmiku macie wszystko przedstawione ale ja do końca bym nie wykluczał PiSu jak mówia na tym filmiku oni teraz chcą sami rzadzic i wszystko zmienic dlaczego im nie dac tej szansy w PiS są bardzo doświadczeni politycy i inteligentni więc wszyscy powinni głosowac na PiS i inne partie poza rządowe reszcie mówimy do widzenia pa pa ....http://demotywatory.pl/4312238/Film-ktory-ostatnio-robi-furore-w-sieci