Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

(8)
Pomysł wydłużenia do roku urlopów rodzicielskich urodził się w rządzie szybko i bezboleśnie. Kto tak skutecznie przekonał premiera i do czego?
 • 2012-10-23 22:03 | aniga

  ....

  super. fajnie, że mnie ktoś zatrudni :)
 • 2012-10-24 08:37 | stasiu

  Re:Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

  Ciekawe kto tak naprawdę na tym skorzysta... ??
 • 2012-10-31 12:24 | xyz

  Re:Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

  Ja uważam że powinni podzielić po połowie: np. 3 miesiące urlopu dla mamy płatne 100% i 3 miesiące dla taty płatne 100%. Wówczas ojcowie mieliby okazję pobyć z dzieckiem nie martwić się że muszą w tym czasie pracować, żeby zapewnić byt rodzinie. A jeśli nie chcą to po prostu nie korzystają z tego urlopu i tyle. A kobieta mogłaby wrócić do pracy wcześniej jeśli czuje potrzebę. Pracodawcy nie bali by się wówczas zatrudniać kobiet, bo tak samo mężczyźni którzy zostaną ojcami, będą szli na potencjalny urlop co wyrównałoby trochę pozycję kobiet na rynku pracy.
 • 2012-11-07 13:44 | c.

  Re:Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

  Ojciec MOZE pojść na płatny urlop myląco nazywany macierzyńskim (a nie rodzicielskim), jedynie pierwsze 14 tygodni jest obowiązkowe dla kobiety (połóg). NAKAZYWANIE zmiany ról po 3 miesiacach jest bez sensu, bo może dramatycznie kolidować z karmieniem piersią.

  Kodeks pracy:
  "
  §5. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

  §6. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.
  "
  http://www.kodekspracy24.pl/VIII-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicelstwem/uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicelstwem.html
 • 2012-11-07 16:00 | Cezary

  Re:Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

  Chyba tylko dzieci, ale i tak tylko połowicznie...
 • 2012-11-08 22:37 | białas

  Re:Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

  To dobrze, że staramy się pomóc młodym, chcącym miec dzieci. Może dorównamy do państw, które lepiej wspierają rodziny. Jest jednak, a właściwie są znaki zapytania. Kto skorzysta, kto straci, i w jakim przedziale czasowym? Jeżeli, ja dobrze znam prawo pracy, to będzie to wyglądało, ogólnie rzecz biorąc, tak: ciąża /nie można zwolnic pracownika/ i zwolnienia lekarskie - urlop rodzicielski /początek kolejnej ciąży/ - trochę pracy /i zwolnienia lekarskie/ - kolejny urlop rodzicielski - i może tak dalej.... Chciałbym się mylic. Ale czy o to chodzi? Oczywiście, trzeba czekac na ostateczne rozwiązania prawne w nowej ustawie. Zobaczymy czy ustawodoawca będzie racjonalny i przewidujący. Najlepiej wyjdą na tym pracownicy takiego pracodawcy jak państwo. U innych pracodawców będzie można w prosty sposób to wykorzystac.
 • 2012-11-09 21:42 | Ania

  Re:Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

  NIkt nie musi karmic piersia, a jak musi to niech sobie odpompuje mleko pompka. Zadna matka nie staje sie swieta tylko dlatego ze ma dziecko.Takie problemy nie istnieja na zachodzie-rok urlopu i do roboty leniuchy!
 • 2013-01-03 21:48 | Michal

  Re:Komu pomoże wydłużenie urlopu rodzicielskiego

  Ojjj chyba przemawia przez Ciebie jakaś zazdrość. Domyślam się, że nigdy nie miałaś dzieci. Jeśli byś miała to wiedziałabyś jak ciężko jest sobie poradzić w takiej sytuacji.
  http://kodeks-pracy.org/VIII-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem