Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

(14)
Piłsudski, Grabski, Starzyński, Jędrzejewicz... Te nazwiska otwierały w Odrodzonej Polsce drzwi do karier.
 • 2012-10-27 08:52 | mir

  przepraszam, zaśmiecam

  uwielbiam historię ale cóż ona jest tworzona na naszych oczach:

  "Według informacji RMF FM nowym szefem NCS zostanie Marcin Herra. Do tej pory jest on prezesem spółki PL.2012, która od strony rządowej koordynowała przygotowania i przeprowadzenie Euro 2012. Jej działalność zakończy się jednak do końca tego roku.

  Marcin Herra karierę zaczął w Grupie Lotos - jeszcze jako student nalewał paliwo na stacji benzynowej, ale skończył jako szef spółki, której podlegały wszystkie stacje benzynowe pod marką Lotosu. W wieku 34 lat został prezesem PL.2012."
  oraz link z komentarzami, które odrobinę wyjaśnią ...
 • 2012-10-27 08:53 | mir

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  nie wiem dlaczego nie dodał się link:
  http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Marcin-Herra-szefem-NCS-n63221.html
 • 2012-10-28 16:17 | toefl

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  Najgorsza to jest negatywna selekcja .
 • 2012-11-19 03:58 | (tylko) slaska patryjotka

  po kolezensku troche (dla nas i dla was) bolesnej prawdy

  A wszystkei te polskie operetki i ta polska megalomania za surowce i pieniadze autonomicznego, ale zniewolonego, wyzyskiwanego i na sile polonizowanego (polski "kulturkampf") przez Warszawe, województwa slaskiego.....

  Bez nas bylibyscie przyslowiowym niczym - czyli mówiac konkretniej: soba (prymitywnoagrarnym panstewkiem z salonami i kafejkami pelnymi cwaniaków i intrygantów z pólazjatyckim watazka na czele marnej wojskowej junty).

  I jeszcze kredyty wam dawalismy.

  I jeszcze w 1939 nasze zloto nam "uratowaliscie" (tego bylo wiecej niz w waszym skarbcu!).
 • 2012-11-19 04:05 | (tylko) slaska patryjotka

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  A wszystkei te polskie operetki i ta polska megalomania za surowce i pieniadze autonomicznego, ale zniewolonego, wyzyskiwanego i na sile polonizowanego (polski "kulturkampf") przez Warszawe, województwa slaskiego.....

  Bez nas bylibyscie przyslowiowym niczym - czyli mówiac konkretniej: soba (prymitywnoagrarnym panstewkiem z salonami i kafejkami pelnymi cwaniaków i intrygantów z pólazjatyckim watazka na czele marnej wojskowej junty).

  I jeszcze kredyty wam dawalismy.

  I jeszcze w 1939 nasze zloto nam "uratowaliscie" (tego bylo wiecej niz w waszym skarbcu!).


  PS: A tak zeby mnie szan.Admin nie wymazal, to dodam jeszcze ad rem, ze jeden z Grabskich, juz "na politycznej rencie", chcial krótko przed wojna budowac z naszym slasko-niemiecko-zydowskim przedsiebiorca budowlanym Grünfeldem, autostrade G.Slask-(chyba)Warszawa. Slaska strona miala dac know-how, resursy, czesc materialów i w sporej czesci zrealizowac. Polska strona - (po cichu) zorganizowac srodki finansowe, no i dac, komu trzeba, zeby pomagali, a nie (c)hamowali. Jak zwykle nawalila "Kongesówka". Bo u nas przygotowywano juz pierwsze maszyny. :-)
 • 2012-11-19 08:37 | klawiatoryx

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  O, rasiowce się odezwały.
  Bylibyśmy niczym, jak wtedy kiedy polski sejm uchwalił konfederację warszawską, jak Tarnowski pod Obertynem prowadził swoją jazdę albo ruskie posły klęczały przed Batorym pod Pskowem. Oczywiście wtedy śląskie statki kolonizowały Amerykę, a śląski wojska podchodziły pod mury Konstantynopola...
  I jakie know-how?? Pierwszą uczelnię wam Polska otworzyła w 1919 roku (AGH), przedtem byliście tylko nimiecką Katangą - zagłębiem surowców i niewykwalifikowanej siły roboczej. I w tę stronę znów zmierzacie.
 • 2012-11-19 11:25 | (tylko) slaska patryjotka

  nie mam nic wspólnego z Ruchem Autonomii Slaska (oprócz milosci do naszego "Hajmatu")

  Drogi Kolego, mylisz sie, ale nalezy Ci wybaczyc, bo w polskich szkolach tylko taka propagande do dzisiaj (jesli w ogóle cos) ucza. Nie warto z Toba polemizowac, bo za malo miejsca na tak dlugie dysputy tutaj. Ile masz pojecia o Slasku, pokazuje juz fakt, ze (twierdzac blednie bzdury o Polsce z "kagankiem oswiaty") lokujesz krakowskie AGH na Slasku. Smiech to zdrowie, szczególnie w poniedzialek rano - dziekujemy! D

  Oczwiscie, ze Slazacy byli i Ameryce i Australii, byli tez w Azji i Afryce. W Polsce tez by o maly wlos korone przejeli. Przy okazji poczytaj m.in. o: Emin Pascha/Pasza, Wilhelm von Blandowski, Maria Cunitz itp. itd. No, ale to tylko kilka przykladów i jak mówie nie chce mi sie tu z takim polonocentrycznym arogantem-ignorantem "duelowac", trzeba by bylo oswiecac, doslownie od wiedzy zerowej zaczynajac. A o takim von Pan(n)witz-u kiedys slyszales ? Tez tylko przykladowo.
 • 2012-11-19 12:58 | klawiatoryx

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  Oczywiście że w Krakowie. Bo kto by tam poszedł, gdyby ją otwarto w Katowicach? Przecież żeby studiować, trzeba umieć czytać.
  Przy okazji - ile było wyższych uczelni na Śląsku przed I wojna światową?

  W tej nędznej szkole mnie uczyli że to Piastowie rządzili na Śląsku, a nie jakoś na odwrót - czy może chodzi o jakąś inną inicjatywę??

  Bardzo się lubicie chwalić osiągnięciami Niemców ze Ślaska (jak z tym Paszą). Rzecz jednak w tym, że gdyby jakiś rasiowiec wymawiał śląskie pochodzenie tym nimieckim noblistom i arystokratom, to by w najlepszym razie dostał od stangreta batem. A tak by się chciało przez froteryzm trochę tych osiągnięć przejąć. Ehrlich, Stern, Selten - oni wszyscy mówili waszą gwarą? Może jeszcze się podepniecie pod Mommsena, który wszystkich Słowian, w tym i was Ślązaków, uważał za bydło?
 • 2012-11-19 21:51 | t.sl.p.

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  Glupoty prawisz, biedny czlowieku. Nie tylko w 1922, ale tez w 1945 w Polsce byl duuuzo wiekszy analfabetyzm niz u nas, a odejmij od polskich Noblistów tych zydowskich i ckto zostanie ? :-)) W ogóle przejmujesz schematy agitpropagandowe pochodzace z okresu sanacji i komunizmu, nie zawierajace ulamku prawdy o Slasku. 99% jest zamilczone i przekrecone oraz uproszczone. To ostatnie akurat zrozumiale, bo wy tylko tak myslec potraficie. Zlozona tematyka slaska was po prostu intelektualnie przerasta, oczywiscie nie wszystkich Polaków, ale lwia czesc narodu, do dzisiaj. Wiedza, dystans, analiza, refleksja, europejskosc, ... - jeszcze dluga droga. Kompromitujesz sie, paplasz jak twój dziadek z partyjnej weekendowej akademii "studiów" socjologicznych. Nie tylko moim skromnym zdaniem przynajmniej 1/3 Polaków mentalnie stanela w 19tym wieku (choc jest ubrana jak w 20tym i konsumuje jak w 21szym). Co ty wiesz o Slasku, o Czechach i Morawie, o Saksonii itd. ??? OK, gdybys przynajmniej cos tak naprade wiedzial o Litwie czy Ukrainie, ale Wam sie tylko zdaje, to tak jak ze znajomoscia rosyjskiego, kazdy Polak mysli ze potrafi. :-)
 • 2012-11-20 08:56 | klawiatoryx

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  Następny jasnowidz, nie dość że wie, co ja wiem, ale i dziadka mi zlustrował ;)

  Może i bredzę, ale pytam dalej - ile było tych wyższych uczelni na Śląsku? Ilu śląskich inżynierów (nie Niemców) budowało przed I wojną koleje w Ameryce Południowej, statki, fabryki chemiczne, elektrownie wodne (Pan wykształcony nie na kursach, to wiadomo o kim mowa, prawda?)
  A w sprawie noblistów - polskich było niewielu, ale różnica polega na tym, że Polacy się do niemieckich nie przyznają. Ktoś słyszał, żeby takiego Reichsteina zaliczano w Polsce do polskich noblistów???
  A wasza zasługa w industrializacji Śląska jest dokładnie taka, jak zasługa Czechów w powstaniu u nich przemysłu ciężkiego - Niemcy zdecydowali...
 • 2012-11-22 23:02 | Krakowiak (jeden)

  Sorry, ale ty, Stary, naprawde bredzisz

  Wybacz, ale to bardzo uproszczony sposób myslenia, jesli w ogóle mozna tu mówic o mysleniu, bo to bardziej kolportowanie uprzedzen i polskiej "racji stanu", która zawsze musi miec racje. Aktywne myslenie + wiedza = kompetencja, nie sa bolesne (tylko meczace), wiec zachecam.
 • 2013-01-01 09:43 | downunders

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  Racja, Niemcy (szczegolnie ci z zachodu) zawsze traktowali Die Schlessier za de facto Slowian, ktorymi to Slowianami owi Slazacy obiektywnie zreszta zawsze byli. I racja, ze na Gornym Slasku, w odroznieniu np. od Wroclawia (pardon, Breslau) nie bylo wyzszych uczelni adz do czasow tego wstretnego PRLu.
  Lech Keller, Melbourne
 • 2013-01-01 18:09 | sagan

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  @klawiatoryx

  >Może i bredzę, ale pytam dalej - ile było tych wyższych uczelni na Śląsku?

  Niezła sztuczka erystyczna z tymi wyższymi uczelniami na Śląsku.
  Można odnieść wrażenie,że do żyjących w średniowiecznym zacofaniu Ślązaków, kaganek oświaty wwiózł dopiero tow.gen. Zawadzki z bratnią pomocą Armii Czerwonej.

  > A wasza zasługa w industrializacji Śląska jest dokładnie taka, jak zasługa Czechów w powstaniu u nich przemysłu ciężkiego - Niemcy zdecydowali...

  Równie dobrze można napisać,że taka sama jak zasługa Polaków w powstaniu przemysłu w PRL. Rosjanie zdecydowali. ;)
  Różnica jednak taka,że Ślązacy troszkę pomogli w latach 1919-1921 w tym, aby część tego niemieckiego przemysłu ciężkiego trafiła do Polski.
  Pewnie o tym uczyli w szkole, tylko nie uważałeś?
 • 2013-01-01 18:17 | sagan

  Re:Bracia. Nepotyzm w czasach II RP

  @downunders

  >Racja, Niemcy (szczegolnie ci z zachodu) zawsze traktowali Die Schlessier za de facto Slowian,

  Racja, Polacy ( szczególnie ci ze wschodu) zawsze traktowali Die Schlessier za de facto Niemców. ;)

  >ktorymi to Slowianami owi Slazacy obiektywnie zreszta zawsze byli.

  Podobnie jak Piastowie Śląscy, z których ostatni zwał się Georg Wilhelm I Herzog von Liegnitz, Brieg und Wohlau.
  Królewski szczep piastowy. ;)