Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Masz problem ze spłatą kredytu?

(25)
Co się dzieje, gdy zaciągnęliśmy kredyt na mieszkanie i nie jesteśmy w stanie go spłacić?
 • 2012-11-12 16:52 | piotr weronik

  chronione banki

  Można pokusić się o co najmniej dwa rozwiązania: 1) wprowadzenie obowiązku zawierania umów kredytowych notarialnie, a nie 'umową bankową', aby to od obu stron zależały zmiany umowy kredytowej, a nie (de facto) wyłącznie od banku - w końcu bank też zyskuje na udzielonym kredycie; 2) znalezienie narzędzia nie podnoszenia wysokości rat (udzielonych w PLN). Osoba posiadająca zdolność np. na ratę 1200 zł, po upływie 3 lat i braku podwyżek w pracy (i realnych dochodów w przeliczeniu) ma ratę np. 1300 i więcej. A to może wpłynąć negatywnie na budżet domowy i w ostatecznym rozrachunku na zaleganie ze spłatami
 • 2012-11-12 20:50 | Wacław

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  ad 1 Nie widzę powodu, żeby cokolwiek zmieniać. Nikt nikogo nie zmusza do brania kredytu i jeżeli bank proponuje takie, a nie inne warunki, to kredytobiorca je akceptuje albo nie.
  ad 2 Takiego narzędzia nie ma, gdyż wysokość rat jest pochodną stóp procentowych, a te jak wiadomo zależą od koniunktury gospodarczej. Bank - jako instytucja zaufania publicznego - nie będzie ryzykował i te ryzyko zawsze zrzuci na kredytobiorcę. Ten najwyżej nie weźmie kredytu. Problem leży gdzie indziej, to brak edukacji ekonomicznej, przeszacowanie przychodów i niedoszacowanie kosztów, a także zbytnia ufność w swoje zdrowie, wieczną koniunkturę gosp., powoduje to, że komornik czyści " do białej kości ". Nie chciałbym aby z moich podatków finansowano niepowodzenia bezmózgów, którzy zastosowali zasadę: " albo wóz, albo przewóz ".
 • 2012-11-12 21:39 | Janusz

  Masz problem ze spłatą kredytu? Nie płać.

  Ja to widzę inaczej. Masz problem ze spłatą kredytu? Nie płać. Powiedz, żeby się bujali. Nic im nie jesteś winien, ten cały system to szwindel, bank nic ci tak na prawdę nie pożyczył, bo nie miał, dopiero twój podpis na umowie stał się dla banku podstawą do zaksięgowania na swoim koncie twojego kredytu, jako długu do wieloletniego spłacania, plus odsetki oraz koszty oczywiście. "Pożyczyli" co coś, czego nie mieli. Czyste brudne złodziejstwo. Chcesz, to ci pożyczę milion złotych, tylko mi najpierw podpisz, że jesteś mi ten milion winien, czy winna.
 • 2012-11-13 07:28 | Ężynjer

  Nie banku ale jego klientów

  Jasne - bank tych pieniędzy nie miał. Jedynie jego klienci którzy mają w nim depozyty. Na szczęście depozyty są dobrze strzeżone przez bank przed gołodupcami, którzy nie chcą spłacać zaciągniętych zobowiązań.
 • 2012-11-13 10:25 | camel

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Wg Twojej filozofii Wacławie, mieszkania będą mieli tylko ci, których będzie stać na kupno ich za gotówkę lub posiadanie zabezpieczenia w wysokości pełnej kwoty kredytu z odsetkami. To kilkaset tysięcy w skali kraju. Bo NIKT nie może przypuszczać, że przez następnych X lat będzie zdrowy a koniunktura gospodarcza będzie świetna. W ten sposób zabiłeś całkowicie instytucję kredytu. Nikt nie powinien go brać. Jeśli dodatkowo karą jest późniejsze ograbienie przez komornika "do białej kości" to absolutnie nie wyobrażam sobie nikogo, kto pójdzie na takie ryzyko.

  Mógłby wiele napisać o tym, w których miejscach się mylisz (we wszystkich), nie mam niestety na to czasu. Zechciej tylko rozważyć rzecz następującą: strata w gospodarce jest rzeczą normaną i częstą. Gdyby strata oznaczała automatycznie "grabienie do białej kości" nikt by nie podejmował ryzyka gospodarczego. Dlatego istnieją takie formy jak spółki z o.o. itp. Ponieważ ryzyko gospodarcze zawsze istnieje, nie da się go wyeliminować i "grabienie do białej kości" w przypadku niepowodzenia oznacza de facto likwidację przedsiębiorczości. Oczywiście owe mechanizmy nie mają zastosowania w stosunku do szeregowego obywatela, który w Polsce nie jest podmiotem państwa i prawa, tylko przedmiotem ...grabienia. Obywatel nie ma prawa do pomyłki i w razie jej popełnienia, jest grabiony "do białej kości".

  W USA bierzesz kredyt na dom, w razie problemów ze spłatą zostawiasz klucz w zamku i wychodzisz ...czysty. W Polsce nie ma tak dobrze. Co ja piszę: nie ma wcale dobrze, jest bardzo źle. Jako plankton będący podstawą życia, Polak nie ma żadnych praw i zostanie wyciśnięty jak cytryna: straci dom i szansę na stanięcie na nogi. Do końca jego życia komornik będzie kładł łapsko na wszystkim, co da radę wypracować, bo kwota kredytu przewyższała obecną wartość domu, bo odsetki i kary, bo koszty windykacji... Nic tylko uciekać lub ...dać sobie spokój z takim państwem.

  Ludzie nie dostrzegają tego, że obecne prawo w Polsce jest intencjonalnie stworzone po to, aby umożliwiać grabienie do białej kości. Jasne jest to tylko dla tych, którzy wysunęli nosek poza nasz parafialny grajdołek i zobaczyli co to znaczy być obywatelem jednego z państw cywilizowanych.

  PS. Swoją drogą kredyt na całe życie w zamian za klitkę w jednym z zaśmieconych, hałaśliwych i zapieskowanych poskich miasteczek? Trzeba być desperatem niespełna rozumu.
 • 2012-11-13 12:29 | Wacław

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  @ Janusz
  No cóż, skoro kredytobiorca wszedł w posiadanie REALNEGO mieszkania czy samochodu, to co go obchodzi w jaki sposób bank rozliczy się z wytwórcą tych dódr ? Ważne, że bank umożliwił kredytobiorcy zakup czasu, gdyż kredytobiorca zamiast oszczędzać na zakup określonego dobra cieszy się nim już teraz. Ale niema nic za darmo - raty trzeba spłacać, w przeciwnym razie bank poniesie realną stratę. Żeby temu zapobiec trzeba kredytodawcę o Twojej menalności pozbawić dóbr, sprzedać je na licytacji i zaspokoić roszczenia banku.
 • 2012-11-13 14:17 | camel

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Ty z Księżyca niedawno przyleciałeś?
 • 2012-11-13 14:19 | camel

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  No właśnie, jeśli kredytowany był samochód, to niesplacającego można pozbawić samochodu, jeśli dom to domu. Problemem jest to, że w Polsce kredytobiorcę można pozbawić w świetle "prawa" jego całego majątku. Nie ma nic za darmo, prawda? Jak ktoś się urodził Polakiem, to sam sobie winien. Powinien myśleć PRZED narodzinami!
 • 2012-11-13 14:28 | Waclaw

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  @camel
  Do grona posiadaczy dałącz również spadkobierców dzisiejszych właścicieli mieszkań :) Jeżeli nikt kredytu by nie wziął, to banki pewnie wzięłyby część ryzyka na swoje barki, cóż prawo popytu i podaży się kłania...

  Fakt, że strata jest rzeczą częstą, czy normalną ? sprawa dyskusyjna, ale pewnikiem jest, że ktoś ją musi pokryć. Spółka z o.o. z niewielką wysokością wkładów jest spółką niewiarygodną, więc przykład taki sobie.

  Dzięki takim regułom, że kredytobiorca oddając dom, na który zaciągnął kredyt, uwalnia się od kredytu - mimo że wartość domu w dniu oddania nie rekompensuje zobowiązania wobec banku - system bankowy w USA dostał zapaści wywołując tym samym kryzys ekonomiczny. Ktoś kiedyś powiedział: w ekonomii nie ma darmowych obiadów więc konsekwencje nietrafionych wyborów należy ponosić do końca, gdyż kasa z nieba nie spada i strat w bilansie nie wyrównuje.

 • 2012-11-13 17:18 | Wacław

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Oh camel, nie całego majątku, ale do wysokości zadłużenia. Zdarza się, że wartość kredytowanej rzeczy spada szybciej niż dług spłacany w banku. Kiedy dłużnik przestaje spłacać kredyt, a wartość masy upadłościowej jest mniejsza niż pozostałość długu do spłacenia, to kto Twoim zdaniem powinien dopłacić bankowi różnicę ?
 • 2012-11-14 12:10 | Michaił

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  ryzyko banku. zarabia na kredycie, powinien też kalkulować, czy taka czy inna transakcja jest bezpieczna. a w Polsce mogą temat ryzyka totalnie olać, bo klienta w razie co ogolą.
 • 2012-11-15 21:41 | MMK

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  "Nie chciałbym aby z moich podatków finansowano niepowodzenia bezmózgów"

  Większa ostrożność finansowa banku zmniejszyłaby ryzyko bankrutctwa banku, które dopiero pociąga straty depozytów lub/i ratowanie poprzez nacjonalizację i podatki.
  Więc przerzucanie większej odpowiedzialności przy kredycie na banki zmniejsza ilosć obciążeń podatkowych/strat w depozytach.

  A co do edukacji to zgoda, ale tak samo można by edukowac że szybka jazda samochodem jest niebezpieczna ...
 • 2012-11-15 21:55 | MMK

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  "mieszkania będą mieli tylko ci, których będzie stać na kupno ich za gotówkę lub posiadanie zabezpieczenia w wysokości pełnej kwoty kredytu z odsetkami."

  Jak ktoś bierze dzisiejszy kredyt, to znaczy że zakłada że będzie swoją przyszłą pracą spłacał nieruchomość jak i odsetki banku.
  Gdyby nie było możliwości wzięcia kredytu, wszystkich niedoszłych kredytobiorców byłoby stać na nieruchomość wcześniej, bo nie mieli by do odpracowania odsetek.
  A i nieruchomości byłyby tańsze, bo nie pompowane papierowym pieniądzem.
  Skoro nie zarobił by bank, to zyskaliby ludzie.
 • 2012-11-15 22:22 | MMK

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  "Dzięki takim regułom, że kredytobiorca oddając dom, na który zaciągnął kredyt, uwalnia się od kredytu - mimo że wartość domu w dniu oddania nie rekompensuje zobowiązania wobec banku - system bankowy w USA dostał zapaści wywołując tym samym kryzys ekonomiczny."

  System bankowy w USA dostał zapaści bo zbytnio zainwestował w różne pochodne rynku nieruchomości, który był w szczycie bańki pompowanej pustym peniądzem i państwowymi firmami rozdającym kredyty.

  "kasa z nieba nie spada i strat w bilansie nie wyrównuje. "
  Niestety, dzisiejszym bankom dokładnie kasa spada z nieba.
 • 2012-11-16 09:57 | lukald

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Po części wszyscy macie rację, a po części razem się mylicie.

  A więc większa odpowiedzialność banków jako takich wcale nie poprawi sytuacji.
  Teoretycznie zostanie ograniczona grupa ludzi mających zdolność kredytową, ponieważ banki bardziej restrykcyjnie będą udzielać kredyty.
  W praktyce, jak pokazuje przykład USA i Hiszpanii, konkurencja między bankami spowoduje, że i tak będą one "zmuszone" udzielać ryzykownych kredytów, aby nie tracić rynku. A wszystko wg. zasady, że jakoś to będzie, a w razie problemów Państwo pomoże.
  Jedynym rozwiązaniem jest odgórne narzucenie ograniczeń i całe szczęście w Polsce jakoś to funkcjonuje.
 • 2012-11-16 10:06 | lukald

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Carmel i Michaił - z chęcią pożyczę od Was 100 tys na nowy samochód. Pojeżdżę nim trzy lata, a po tym okresie stwierdzę, że nie spłacam dalej kredytu, ale oczywiście oddam Wam samochód. Jak rozumiem przyjmiecie w rozliczeniu auto warte 40 tys. i będzie wszytko załatwione :)
  Ktoś już napisał, że w ekonomii nie ma darmowych obiadów.
  Jeśli więc dłużnik nie będzie miał obowiązku spłacić całej kwoty, to bank jako taki nie straci. Najzwyczajniej przeniesie tą stratę na innych klientów podwyższając oprocentowanie kredytów.
  I w ten sposób wszyscy zapłacimy za nietrafione decyzje innych. Nowa forma społecznej komuny ? :)
 • 2012-11-26 15:13 | camel

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Och jeśli tylko tysiaka, którego mam, będę mógł lewarować jak bank, do stu tysiaków, to nie ma sprawy. Idę na taki biznes choćby dzisiaj. I tak będę 39 tysięcy do przodu. Załatw mi to lewarowanie i zapraszam po pożyczkę!
 • 2012-12-11 12:49 | Adam

  Co z finansowaniem firm?

  Czytam ostatnio trochę o zewnętrznym finansowaniu przedsiębiorstwa (http://www.resulto.pl/baza-wiedzy/jak-wybrac-najtansza-forme-finansowania/) i zastanawiam się, która forma finansowania byłaby najlepsza. Co waszym zdaniem lepiej się sprawdzi? Kredyt czy leasing?
 • 2013-10-01 00:54 | MartinBaruch

  Kto wziął kredyt we franku przegrał życie

  Kto wziął kredyt we franku przegrał życie !!!
 • 2014-05-13 14:11 | diakon

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Radzę takie sprawy załatwiać przez agentów. Po co? Sami nie znajdziecie oferty, która na pewno będzie dobra - Górnośląskie Towarzystwo Finansowe - oni nam analizowali oferty przy naszych problemach. Kredytu nie dostaliśmy, poszła pożyczka, ale i tak kosztowała dużo mniej niż początkowo zakładaliśmy. Najważniejsze, że już problemy mamy za sobą - na szukanie dobrych ofert traciliśmy cały dzień. To na prawdę nie miało sensu.
 • 2014-06-09 13:11 | barbon

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Górnośląskie Towarzystwo Finansowe, im to zleć. Niech poszukają opcji konsolidacji. A czemu nie samodzielnie? Bo będzie to trwało całe tygodnie. Przy doradcy przynajmniej wniosek popłynie tam, gdzie ma to sens.
 • 2014-12-16 11:46 | sostenitore

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Moim zdaniem wystarcyło wziąć pożyczke społecznościową a nie jakąś podejrzaną. Na portalu szybkigrosz wiele osób nawzajem sobie proponuje pożyczki wtedy możesz negocjowac nawet gdy masz problemy.
 • 2015-01-07 14:42 | diakon

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Górnośląskie Towarzystwo Finansowe, spróbujcie złożyć wniosek, teraz bardzo opłacalne jest refinansowanie. Kredyty kilkanaście lat temu były bez porównania droższe, zatem jeśli tylko dostaniecie środki to warto zmienić kredyt.
 • 2015-02-18 21:12 | Agie

  Re: Banki

  Co to za Górnośląskie Towarzystwo Finansowe? Nie słyszałam.

  ___________________
  http://antyhaczyk.blogspot.com/2014/11/meritum-bank-opinie-konta-lokaty-kredyty.html
  Meritum Bank
 • 2015-07-03 15:24 | jakowalski

  Re:Masz problem ze spłatą kredytu?

  Wyjedź zagranicę!