Wywiad: nowy film Pasikowskiego „Pokłosie”

(29)
Rozmowa z dr. Olafem Żyliczem, psychologiem, o „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, zbrodniach wypieranych z pamięci, winie, wstydzie i strachu po tragediach czasu wojny.
  • 2012-11-21 01:55 | Adam 2222

dla p. Żylicza, p. Cieśli i różnych Grossów, odp. "kola" w GW, niezbyt grzecznie ale jak tu odp na oszustwo ?.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12886156,Monika_Olejnik_o_liscie_Pasikowskiego__Szanuje_wybor.html?v=1&pId=19895838&send-a=1#opinion19895838

kola w GW
    Tytułem komentarza głupot Pasikowskiego, niegramotnej Olejnikowej i mojego niestety niedouczonego rówieśnika Maćka Stuhra:
    'Ale Persak precyzował: „Już w latach 80. Zbigniew Romaniuk w Brańsku zaczął wydobywać poniszczone macewy, czyścić je, stawiać i odczytywać napisy. To wszystko jest wzięte z rzeczywistości”.

To porównanie w znakomity sposób ilustruje cały film i jego — delikatnie mówiąc — luźny związek z prawdą i zdrowym rozsądkiem.
    Otóż rzeczywiście pan Zbigniew Romaniuk, wspaniały historyk i działacz społeczny, już w latach 80. zaczął restaurować stare macewy w Brańsku, za co mu cześć i chwała.
    W filmie Pasikowskiego aktor grający postać wzorowaną na Romaniuku został jednak zadręczony i ukrzyżowany (!) przez owładniętych antysemickim szałem polskich sąsiadów. Wcześniej zarąbali mu siekierą psa i spalili zbiory.

Tymczasem w rzeczywistości prawdziwy Romaniuk został... przewodniczącym Rady Miasta Brańsk. Jest dziś najbardziej szanowanym i znanym mieszkańcem miejscowości.

Właśnie tak ma się „Pokłosie” do rzeczywistości.
    Ten film to nie ilustracja prawdy, ale ekranizacja publicystycznych tez Jana Tomasza Grossa, tyle, że zwulgaryzowanych i sprymitywizowanych przez Pasikowskiego.'

całość tu:

wnas.pl/artykuly/157-poklosie-luzny-zwiazek-z-prawda-i-zdrowym-rozsadkiem-mowi-piotr-zychowicz-nasz-wywiad

• 2012-11-21 03:35 | wojtek

Re:Wywiad: nowy film Pasikowskiego „Pokłosie”

Dlaczego żadne lewicowe medium nie potrafi obiektywnie ocenić tego filmu tylko ciągle bla bla bla te wielkie rozmowy o pokłosiu nie odnoszą się do samego filmu tylko do wydarzeń których on dotyczy ..a film jest sztampowy i prostacki ale czego się spodziewać po Pasikowskim ... wystarczy już że wyborcza już się pokłosiem onanizuje od dwóch tygodni film na pewno zostanie uznany przez nich za "ważny" "piękny" "bolesny" "potrzebny" i tego typu z dupy frazesy także Wy już sobie dajcie spokój.
  • 2012-11-21 22:27 | mosze

niestety Pasikowski wcale nie jest odważny. Odważny będzie ten kto zrobi film o Żydach współpracujących ze służbą bezpieczeństwa przeciwko polskim patriotą. Są dowody dokumenty nazwiska,tylko kręcić...Dlaczego kręcić ? bo tak było
    Polacy ukrywali żydów z narażeniem życia a jak przyszli Rosjanie to często ci sami żydzi wydawali całe „akowskie” rodziny „ubecyj”.Czy może być coś bardziej bolesnego od takich wydarzeń. . Ja ogłaszam bojkot dopóki nie znajdzie się ktoś - panie Pasikowski kto nie zatroszczy się o całą prawdę naszej bolesnej historii najlepiej z Maciejem w roli głównej
    . To jest niestety żałosne jak pozwalamy karmić się takimi półprawdami .
  • 2012-11-25 22:51 | franek

Patriotą trochę inaczej się pisze...
  • 2012-11-21 09:24 | Maria

Dlaczego pozwalamy na takie harce na naszym Narodzie temu p. Pasikowskiemu i jeszcze teraz najlepiej to utrwalić w młodym pokoleniu karząc to oglądać. nie potrafię pojąć że inni wygłaszają pochwały na temat tego filmu. Dziękuję wszystkim , którzy mają wiedzę historyczną i mądrość aby sprawiedliwie mówić o naszej historii.
  • 2012-11-21 10:36 | Bałwochwalstwo "bohaterów" typu Ogień czy Łupaszka

też ma luźny związek z rzeczywistością, ale katoprawszawica je uprawia namiętnie.
  • 2012-11-21 04:35 | Znafca

Zastanawia mnie skąd bierze się zgraja zacietrzewionych emocjonalnie pieniaczy, którzy nie mogą pogodzić się z tym, że kilkaset, bądź nawet kilka tysięcy spośród kilkunastu milionów polaków zamordowało żydów, np. spaliło żywcem żydowskie niemowlę w stodole. Co w tym takiego niezwykłego? W każdym społeczeństwie jest ponad 90% normalnych ludzi i kilka procent potencjalnych przestępców - zdemoralizowanych morderców, psychopatów i innej swołoczy, którzy właśnie przy takich zawieruchach jak wojna wychodzą ze swoich nor o ile wcześniej ktoś nie zamknął ich w więzieniu albo pokoju bez klamek.
  • 2012-11-21 19:16 | Zaraz

Oczywiście, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nie znam też nikogo, kto by twierdził, że czegoś takiego nigdy nie bylo, i że nie jest to złe.

Natomiast nadzwyczajna jest pedagogika wstydu, która jest nieproporcjonalna jak jasna cholewa.
  • 2012-11-21 07:08 | toefl

Na szczęście

Nie ma zbrodni popełnionych przez " nasz naród " .
    To dziennikarz wciska kit.
    Zbrodnie popełnili poszczególni ludzie ale nie naród .
    To durny dziennikarz stawia na jednym poziomie zbrodnie popełnione przez naród niemiecki ( taak , tu można mówić o nardzie ) i przez poszczególnych Polaków .
    To nieuczciwe .
    Ano tacy są także i dziennikarze ... Polityki też .
  • 2012-11-21 19:05 | Zaraz

Bo tu chodzi o coś zupełnie innego.

- pokazanie, jacy to my źli i podli, i koniecznie do Europy nam trzeba
    - pokazanie, jacy to my źli i podli, i koniecznie 65mld trzeba wypłacić (np.WJC)
    - pokazanie, jacy to my źli i podli, bo raczej prawicowi niż lewicowi

Przemysł upupiania narodu doświadczam co święta przy rodzinnym stole. Widzę, jak reaguje moja najbliższa siostra, kiedyś naiwnie wierząca, dziś naiwnie Palikotowa i antypolska, choć sama sobie nie zdaje sprawy, jaka agresja przez nią przemawia. Takich ludzi się dziś produkuje tasmą wydawnicza z Czerskiej.

I nie chodzi tu o żadne wypieranie ze świadomości tego, co złe, oraz reakcje alergiczną na wszelką krytykę. Zresztą, jesli taka reakcja jest w społeczeństwie, to warto się zastanowić dlaczego.
  • 2012-11-21 09:45 | max

"Poklosie" ma tyle wspolnego z prawda, jak prawda o polskich obozach koncentracyjnych, ale taka wlasnie prawda pojdzie w swiat.
  • 2012-11-21 11:14 | Byniek

Film nierówny, zaczyna się świetnie ( dobry podkład muzyczny ), a potem jest coraz gorzej i w końcu akcja dochodzi wręcz do absurdu. M. Stuhr swietny, chociaż trochę " lalusiowaty" do tej roli; chyba I. Czop jednak lepszy, również dlatego, że nie opatrzył się w innych produkcjach.
    Ataki na Stuhra, w końcu aktora,który odtwarza rolę,są przerażające, świadczą o poziomie umysłowym piszacych, którymi, jak sie domyślam, muszą być oglądacze kiepskich seriali( nie wszyscy oczywiście ), którzy nie odróżniają człowieka od roli.
    Kwestie poruszane w filmie trudne do przełknięcia przez Polaków,co wynika z wyidealizowania postawy rodaków w czasie wojny, po jej zakończeniu, ale również w różnych sytuacjach dziejowych.
    Trzeba jednak mówić i pisać o wzajemnych relacjach Polaków i Żydów, bez uprzedzeń i bez klajstrowania rzeczywistości, z obu stron.
  • 2012-11-21 13:37 | ceres

Nie tak bardzo.Jak bylam malym dzieckiem a takie to się wszędzie wcisną pośrod dorosłych.Jak myślisz co podsłuchałam?Ale o tym to się mówilo szeptem.W każdym szepcie jest szept prawdy.Jestem wiekowa więc wiem co piszę.
  • 2012-11-23 22:41 | fedora

Podobne wspomnienia towarzyszyły mojej młodości.Na pytanie,kto mieszkał wcześniej w naszej kamienicy,czy ktoś przeżył - słyszałam"nie garb się". Żałuję,że tak pózno zaczęto poruszać publicznie tematy dot.postaw wobec wyborów moralnych,spraw Żydów,ich dobytku. Po wojnie żyliśmy w przyjazni z małą grupą Żydów ocalałych z Holocaustu(część sąsiadów emigrowała w 68). Dziś wszyscy już nie żyją- nie zdążyłam powiedzieć przepraszam choćby za to,że moja przyszywana ciocia nie obrzezała ale i ochrzciła swojego syna,bo bała się,że piekło może się powtórzyć. Idąc na kirkut zawsze o Nich pamiętam. PS.Komentarze nt. filmów,książek na tematy żydowskie wskazują,jak daleką drogę mamy do wzajemnego wybaczania.Autorzy komentarzy uznają,że życie,historia,fakty są zero-jedynkowe.
  • 2012-11-21 10:30 | Jagoda

Po wejściu do kin filmu "Pokłosie", na forach rozgorzała dyskusja, w której obie strony zachowują się coraz radykalniej. Najwięcej obrywa pan Maciej Stuhr chyba dlatego, że w całej ekipie był najbardziej lubiany, a przez niektórych wręcz uwielbiany i widzowie być może poczuli się "zdradzeni". Jestem pewna, że po tej wrzawie, gdy wszyscy trochę ochłoną, pan Maciej może liczyć na powrót sympatii, bo jest świetnym aktorem. Tylko niech uważa co mówi, żeby nie zaliczać kolejnych głupich wpadek. Najlepiej, jak na jakiś czas zdystansuje się od tej wrzawy i zajmie wyłącznie pracą artystyczną..
    Oberwało się panu Maciejowi, a winę i odpowiedzialność moralną za film ponosi Pasikowski, bo to jego projekt i jego sposób zrealizowania projektu.
    Być może można powiedzie, że film jest bardzo dobry, ale tylko z artystycznego punktu widzenia. "Pokłosie" ma tzw. drugie dno, ma przekaz, bo sugeruje, że mówi o prawdzie, od której jednak odbiega, co wywołuje sprzeciw, a także agresję po obu stronach, a takie reakcje były łatwe do przewidzenia. Z tego punktu widzenia film jest niebezpieczny, bo podżega do nienawiści.
    Gdy ktoś podejmuje drażliwe kwestie, to powinien się wziąć za temat rzetelnie i delikatnie, a także przewidzieć skutki. A Pasikowski po latach twórczej niemocy, dla rozgłosu, dla mocnego powrotu na rynek filmowy, uderzył pięścią po oczach.
    Róbmy filmy o ciemnych stronach naszej historii, ale róbmy je UCZCIWIE, z dbałością o pokazanie wydarzenia w jakimś kontekście, by było coś wiadomo na temat przyczyn, proporcji, z szacunkiem dla prawdy. Film musi bardzo wyraźnie wskazywać sprawców, by nie było tak, że gdy mordowała grupa ludzi, to żeby nie tworzył się stereotyp, że Polacy to naród morderców. Sprawny twórca robi tak swoje filmy, by jego intencje nie rozbiegły się z odbiorem widzów. Jeżeli zależy mu na prawdzie, to widzowie dostaną prawdę. Gdy jakieś fakty są tylko pretekstem do zbudowania fabuły, a sugerują, że film może ukazywać prawdę historyczną, to na początku filmu dajmy wyraźny komunikat na ten temat, tak jak np. w filmie "Modigliani".
    Nie zarzucajmy ciągle widzom, że są prymitywni i nie odróżniają fikcji od faktów, bo jest właśnie tak, że odróżniają i nie zgadzają się na filmy przekłamujące rzeczywistość, bo zaprezentowane publiczności np. w USA, która nie zna naszej historii, staną się jedynym źródłem wiedzy o Polakach!!!!!
    Pojawiają się paskudne komentarze przeciwników filmu, ale zwolennicy odpowiadają nie mniej agresywnie. Ten film jest więc i antypolski, i antysemicki, bo szkodzi obu stronom.
    Zatem - albo Pasikowski chciał tylko skłonić nas do zadumy i to mu się nie udało, więc okazał się twórcą nieudolnym, albo chciał włożyć kij w mrowisko, co zrobił z powodzeniem, ale należy go wtedy uznać za twórcę niebezpiecznego.
  • 2012-11-21 17:12 | publicyst

Pasikowski osiągnął swój cel,

jeżeli nim było sprowokowanie dyskusji w społeczeństwie.

Reakcje otwartych na ten temat są mniej liczne i raczej wyważone.

Reakcje natomiast tych zamkniętych są przeładowane inwektywami, osobistymi obelgami i, co jest podłe(!), zarzucaniem adwersarzom braku znajomości historii. W przypadku prof. Grossa trąci taki zarzut durną ignorancją.

To wpisuję do stambucha takim jak Adam 2222, Wojtek, Maria i wielu innym ich towarzyszom w duchu.
  • 2012-11-21 18:02 | Danka

film o tytule "Pogrossie". Pan prof.Gross to pospolity propagandzista , klon Kosińskiego i wielu innego rodzaju naśladowców , którzy tatuowali sobie numery wybierając emigrację do Stanów. Niektórzy z nich zbierali odszkodowania za urojone cierpienia. Problem jest bardzo złożony w kontekście obecnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Przyganiał kocioł garnkowi . Pasikowski najmniej się do tego nadawał.
  • 2012-11-21 19:18 | publicyst

A nie mówiłem ?!

Danka jako żywo potwierdza mój wpis powyżej.

Do inwektyw, osobistych obelg i zarzutów nieznajomości historii, po przeczytaniu wpisu Danki dodaję insynuacje.
  • 2012-11-23 00:23 | Mieczysław S.Kazimierzak

wpis został usunięty

.........
  • 2013-01-05 08:23 | Jagoda

To jest raczej obrzucanie się obelżywymi inwektywami, a nie dyskusja.

To jest raczej obrzucanie się obelżywymi inwektywami, a nie dyskusja, bo nie towarzyszy temu refleksja i racjonalne argumentowanie stanowiska, ale agresja, nienawiść, wzajemna pogarda i chęć "dołożenia" przeciwnikowi. I jedna strona nie jest tu lepsza od drugiej. Pociąga to za sobą jeszcze większą polaryzację społeczeństwa i jeszcze bardziej utrudnia wzajemne zrozumienie i porozumienie. A nam zgody, a nie waśni potrzeba!
    Antypolonizm Żydów i antysemityzm Polaków bierze się głównie z tego, że jesteśmy ciągle karmieni przez media tym, co w nas złe, a nie dobre i mam wrażenie, że niektórzy bardzo dbają o to, żebyśmy się przypadkiem nie polubili.
  • 2012-11-21 18:56 | Zaraz

Wypieramy pamięć o zbrodniach? Ja dostrzegam coś odwrotnego. Wyrzuty mamy wieksze od wszystkich państw koalicji Hitlerowskiej razem wziętych.

Jesli ktoś się wypiera swoich zbrodni, to raczej zydzi, z całym szacunkiem do nich.

Podajcie mi odpowiedniki "Pokłosia" produkcji tylko Niemieckiej, Węgierskiej, Francuskiej, Rumuńskiej, Włoskiej w przeciągu ostatnich 10 lat?
  • 2012-11-21 22:24 | mosze

Na szczęście ten film z punktu widzenia krytyki filmowej jest marny. Ja jestem rozczarowany , widziałem lepsze triery , moim zdaniem za mało krwi ja osobiście dodał bym scenę Macieja przecinanego na drzwiach stodoły piłą spalinową.
    Trzeba zrobić ściepę narodową i może wtedy powstanie film o tym o czym w Polsce mówić nie wolno a mianowicie o żydowskich oprawcach współpracujących z UB którzy odznaczali się wyjątkową gorliwością w niszczeniu polskiego patriotyzmu .Panie Pasikowski jak już pan wyszedł przed szereg to zrobienie tego filmu będzie wymagało prawdziwej wręcz heroicznej odwagi. Zostanie pan anty Semitą z nominacyj,(bo dziś jeśli robisz to co chcą żydzi nie jesteś anty Semitą), w roli głównej Maciej Sztur. Wtedy uwierzę że chodziło panom o prawdę inaczej „ kiszka”.I jeszcze jedno nikt w Polsce nie da na taki film złamanego centa myślę o państwie którego jednym z głównych zadań jest robienie tego czego chcą Żydzi.http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:WFBlXrqkJBAJ:http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/465051,dziekujmy-plk-putinowi-za-wspaniale-i-prawdziwe-poklosie%2Bpok%C5%82osie+forum&rls=com.microsoft%3Apl%3AIE-SearchBox&oe=UTF-8&rlz=1I7GGLL_en&hl=pl&ct=clnk
  • 2012-11-21 21:08 | mark spruce

w lecie 1941 roku zostalo zamordowanych wiele tysiecy Zydow a nie tylko kilkaset w Jedwabnem

To jest manipulacja historii, klamstwo oswiecimskie. W lecie 1941 roku po napasci Niemiec na Zwiazek Radziecki zostalo zamordowanych wiele tysiecy Zydow we wschodniej Polsce, Ukrainie, Bialorusi, Litwie, Lotwie i Estonii, a nie tylko kilkaset w Jedwabnem.
  • 2012-11-22 12:33 | atalia

na kolana przed narcyzami

Film to lepsze lub gorsze, ale tylko dzieło sztuki. Jako takie i jak zawsze spotyka się i z krytyką, i z pochwałą. To normalne.

Twórcy filmu z tego, co normalne, uczynili coś nienormalnego. Nie zauważają pochwał, ale koncentrują się na krytyce. Tak bardzo boli ich ta krytyka, że aż stają się męczennikami, nawet coś bredzą o zamykaniu ich do getta.

Tymczasem odbierają nagrody, jedzą, bawią się, nie chodzą bez obstawy, nie wyglądają jak zastraszone zwierzęta i nie mają wygłodzonych ciał... Ich utożsamianie swego bólu z powodu głosów krytycznych urąga prawdziwym męczennikom. Żydów zabijano realnie, cierpienie Stuhra jest iluzją. Nie tylko nie jest w stanie wiarygodnie zagrać swojej filmowej roli, ale na dokładkę ośmiesza siebie i swym narcyzmem trywializuje poważny problem zabijania Żydów przez sąsiadów...
  • 2012-11-23 16:57 | wilmos

Polacy są ludźmi i tylko ludźmi. Oprócz bohaterskich czynów, które ukazuje film "W Ciemności" , my Polacy mamy również na koncie czyny haniebne.Czasami trzeba umieć się do pewnych rzeczy przyznać
  • 2012-11-25 20:56 | fedora

Bez dokładnego rozeznania w historii dziejów trudno zrozumieć ten film.Pozostają w komentarzach stereotypy i resentymenty.Tłumaczyłam po filmie znajomym,że do dzisiaj istnieją takie miejscowości (jak z filmu)nie tylko w Polsce wschodniej.Skok kulturowy jakiego polska wieś dokonała po wejściu do Unii Europejskiej ma się jeszcze nijak do zaściankowej duszy.Mentalność i postawa "patriotyczna,polska,narodowa" nie ulega tak szybkim zmianom. Baza jest,nadbudowy jeszcze brakuje dla rozumienia i rozwiązania tak złożonych problemów.
  • 2012-11-25 22:03 | Adalbert

Re: Pasikowskiego „Pokłosie” - to "Pogrossie"

"Pogrossie" jak to słusznie zauważył jeden z internautów, propagandowo kultywuje publicystyczne tezy Grossa, Jana Tomasza.
  • 2012-12-02 19:33 | Arczi

A kto twoim zdaniem zamordował tamtych Żydów,Niemcy?Polscy Prezydenci też pewnie mniej doinformowani od Ciebie czytali Grossa i dali się nabrać.No nie.
  • 2013-03-18 13:38 | jerzy

Tak było naprawdę -przecież nasze ziemie na wschodzie mają ukraińcy i rusini a my na zachodzie niemieckie a wewnątrz żydowskie kto kumaty to pozbiera to do kupy a kto nie czytaty i pisaty to będzie snuł bajki
  • 2013-11-05 21:56 | kowalskil

Film zmuszajacy do myslenia

Oto tlumaczenie postu ktorym dziele sie dzisiaj z kolegami"

Przedwczoraj ogladalem polski film Poklosie; wyswietlany w Nowym Jorku. Ta fikcyjna historia jest prawdopodobnie oparta o Jedwabne. Polscy bracia odkrywaja ze ich rodzice, wraz z innymi chlopami, zamordowali, za zgoda Niemcow, wszystkich zydowskich wspolmieszkancow wioski (26 rodzin, 120 osob).

Jeden z braci nie chcial ujawniac niezaprzeczalnych dowodow zbrodni. Bal sie ze oczerni to Polske w oczach opinji swiatowej. Drugi brat sie z nim nie zgadzal, uwazal ze ujawnienie zbrodni jest ich obowiazkiem moralnym.

Tydzien temu stanelem przed podobnym delemated, po znalezieniu trzech skrajnie rasistowskich oszczersw na polskich partalach. W koncu przetlumaczylem je na angielski i umiescilem na swoim portalu uniwersyteckim:

http://pages.csam.montclair.edu/~kowalski/racism/racism3.html

Czy demaskujac zbrodnie (dokonane lub planowane) pomagamy zbrodniarzom?

Ludwik Kowalski

http://ludkow.info/byt